iudocentrum mist sportruimte PZC Historisch herstel of pure afbraak? tONDAG NG©ES Korfbaltoernooi scholen succes Inwoner gemeente Veere verdacht van bezit kinderporno zc 13 Gemeente stemt in met aanleg golfbaan Zoutelande qenaar voormalig gemeentehuis Westkapelle op zoek naar bredere doelgroep Aazet 5 SEPTEMBER IJ.00 - 17.00 UUR agenda Hogere straf voor zedenmisdrijf Verkeerscontroles in Middelburg Bromfietscontrole in Sloegebied CDA Hulst boos op loslippige PvdA VANAF HEDEN GEOPEND WIELERSPECIAALZAAK ENDURASPORT donderdag 22 september 2005 OUTELANDE - Golfpro Be- bv mag een golfbaan aan een bij vakantiepar Kust- Het colle- f van B en W van Veere heeft bezwaren tegen dat plan af wezen. Wel moet Golfpro seen oplossing vinden voor parkeerterrein dat bij de (baan moet komen. De bezwaren van omwonenden zijn door het gemeentebestuur afgewezen. Volgens het college past een golfbaan wel in het bestem mingsplan. liet bezwaar dat door de golfbaan het uitzicht van omwonenden verloren gaat, wordt niet gehonoreerd. B en W wijzen erop dat het plan voor de golfbaan al be kend was toen de huizen in Kustlicht II werden verkocht. Kopers hadden dat dus kunnen weten. Het Veerse college geeft wel toe dat er nog vraagtekens zijn over de veiligheid van de golf baan in verband met de ver keerssituatie. Dat mag echter geen rol spelen bij de beoorde ling van de vergunning voor de aanleg van de golfbaan. Boven dien kan de gemeente niet aan sprakelijk worden gesteld voor schade door een uit de koers ge raakte golfbal. Bij de golfbaan moet een par keerterrein komen. Eerdere ont werpen werden niet goedge keurd. Een aangepast plan dat door het landschapsarchitectenbu reau Bosch Slabbers is ge maakt, kan wel op de goedkeu ring van de gemeente rekenen. Golfpro moet binnen vier we ken nadat de vergunning voor de golfbaan is verleend, een concreet plan indienen voor het parkeerterrein. P. Mulder, initiatiefnemer van de golfbaan, wilde gisteren nog niet reageren op de toestem ming van de gemeente. Hij wil eerst voldoen aan de eis van de gemeente over het parkeerter- Sslma Osman PELLE - Het vorig Blende Budo Trainings in het voormalige ge ntehuis van Westkapelle minder sporters dan ver- jbt, Sinds de opening zijn er Laar tien groepen geweest, eigenaar E. Borchert het centrum een eigen jtzaal. Hij overweegt andere Snoepen te zoeken dan al- liido- of budosporters. hebben een prima accom- je kunt eten, drin- fen slapen, maar geen goed Lv waar je kunt judoën", Borchert aan. Naast judo- trekt het centrum beoefe- U van andere Oosterse Stsporten. Budo is daar een lamelnaam voor. tel ontvouwen van zijn plan dat de spor- terechtkunnen in de ge- mtelijke sporthal De Bellink j verenigingsgebouw West- die Herrijst. Dat blijkt in de ktijk niet eenvoudig. Bor- it heeft gemerkt dat er veel te gebruikers zijn die graag neigen uurtjes in beide ge- iwen willen blijven komen. en zijn zwaar. „Die iw je niet voor je plezier voor uurtje weer weg", zegt Bor- :t, Hij erkent dat hij zich in "c van beide gebouwen ft vergist. „Ik dacht dat er rruimte in zou zitten." Een iede probleem voor het trai- gscentrum is dat Herrijst en 'c op christelijke feest- jen dicht zijn. „Met Pasen en (Advertentie) OZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZETJ Kapelle -161.0113-3: (Advertentie) Bezorgklachten: C800-0231231 epmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; 3S tot 12.00 uur BED ACTIE Walcheren Buitenruststraat 18 S MIDDELBURG lel: 0118-493000 fex: 0118-493009 redwalch@pzc.nl faurits Sep (chef) tadia Berkelder Edith Ramakers tem van den Broek Belnia Osman Wendy van den Hurk te de Vries (sport) CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 iGOES Tel: (0113)31 '5500 E®: (0113)315669 "tail: redactie@pzc.nl •NTERNET WW-pzc.nl Iteil: web@pzc.nl Pinksteren is heel Nederland vrij, een prima moment dus om te gaan judoën." Bovendien mag Borchert de ruimtes pas drie maanden van tevoren claimen. „Maar er bellen nu al groepen voor volgend jaar mei." Hij vergelijkt zijn situatie met die van een voetbalclub zonder veld. „En dat is lastig trainen." Het budocentrum is deze zomer geholpen door ondernemer J. de Visser die tijdelijk zijn lege cara- vanloods beschikbaar stelde als judo-ruimte. Nu de caravans weer terug zijn, moeten de spor ters weer elders trainen. Eigen zaal ,Er zit maar één ding op en dat is een eigen sportzaal te bou wen", denkt Borchert. Die zou moeten komen naast sportter rein De Prelaat. Hij hikt echter aan tegen de investering die met de nieuwbouw is gemoeid. Bo vendien vergen de benodigde procedures al gauw een jaar. Borchert wil eerst onderzoeken of er wel voldoende draagvlak is voor de bouw van een eigen sportzaal. In de tussentijd wil hij het tot groepsaccommodatie verbouwde gemeentehuis beter gaan benutten door er bijvoor beeld wandelaars, motorrijders, hengelaars of managers in on der te brengen. Daarvoor is een plan in de maak. Hij heeft geen spijt van zijn on derneming in Westkapelle. „Het is een prachtig gebouw. Ik ben ervan overtuigd dat het voor veel doeleinden geschikt is." Wethouder W. van Tatenhove (sport) van de gemeente Veere zegt dat het een kwestie van schipperen is tussen de verschil lende gebruikers van de sport hal en het verenigingsgebouw. „We kunnen niet één gebruiker voortrekken." Wel is hij bereid mee te denken over een oplos sing. De wethouder voelt weinig voor het openen van de gebou wen op christelijke feestdagen. „Dat ligt gevoelig en er hangt bovendien een prijskaartje aan waar Borchert waarschijnlijk niet blij mee is." WCKIINu u ET. NL Ï-33QI33 De Renaissancepanden hadden een flinke schoonmaakbeurt nodig. „Alles was rot." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als timmerman tik je doorgaans raamkozijnen in elkaar of voorzie je een serre van een nieuw dak. Een stukje Vlissings trots renoveren is dan toch leuker. Bijna anderhalf jaar timmerde Mario Hamelink aan de Re naissancepanden aan het Bellamypark. De steigers zijn weg. De doeken ook. Eens kijken wat ervan is geworden. Hoe de panden voorheen waren? Rot! „Hartstikke rot", herhaalt Hamelink nog maar even. „De voegen, de dakgo ten, de kozijnen, de plafonds, de vloe ren, de muren: zo'n beetje alles hebben we vernieuwd. Alles was rot." De mannen van Kambier hebben de vijf panden van de vroegere meubelzaak Re naissance flink moeten schoonmaken. Ook de buitenkant moest eraan gelo ven. Die werd opnieuw gepleisterd. Binnen zijn originele balken te zien. Donkerbruin, gehavend. Met soms dik ke, haast historische stofvlokken. „Ei genlijk is het jammer dat ze niet meer helemaal te zien zijn", vindt Hamelink. „We hebben er gipsen plafonds tussen moeten zetten vanwege de brandveilig heid. Eerst was het veel mooier. De bal ken zelf zijn geïmpregneerd. Ze zaten vol houtwormen. Drie waren echt verlo ren. Daar hebben we maar nieuwe voor in de plaats gelegd." Die zijn weliswaar geen eeuwen oud, maar toch het aanzien waard. En zwaar, verzucht Hamelink. „Die dingen wegen nog bijna zeshonderd kilo." Op de eerste etage is een authentieke wenteltrap teruggehaald. Hamelink weet te vertellen dat die eerst was weg- getimmerd achter schotten. „Omdat hij de winkelier in de weg stond. Zonde. Nu zie je weer de originele pilaar. Dat schijnt een oude scheepsmast te zijn." Wacht maar tot je de zolder ziet, waar schuwt Hamelink. En ja hoor. Het zou zo een kathedraal kunnen zijn. Of je in een oude, verlaten vleeshal staat. Spanten, zegt Hamelink. En veel ook. Het zonlicht, dat door een klein raam pje kruipt, vult de gigantische ruimte met wel duizend bruintinten. Uitzicht op het Bellamypark, de Sint Ja- cobskerk. Uitzicht op Vlissingen. „Over twee weken zijn we klaar. Dan gaan we naar de buren van de viswin kel. En zo wordt het Bellamypark stuk je bij beetje opgeknapt." De gefascineerde timmerman laat nog even het lieflijke binnenhofje („ten tij de van de meubelzaak was dit jammer genoeg dichtgetimmerd") zien en de kel ders van oude gewelven. „Maar dan ook de panden achter de kerk, die we nog moeten doen. Want zó zagen die van het Bellamypark er voorheen ook uit." En er uitzien, dat doen ze. Puin, glas. Graffiti, muren vol gaten. Hoe voorzich tig je ook loopt, hoe dan ook, onder je voeten hoor je de rotzooi verbrijzelen. Hamelink kan niet wachten.' „Ook deze panden gaan we aanpakken. De vergun ningen zijn al aangevraagd. We gaan dit net zo mooi maken als de voorkant. Die panden waren snel verkocht." Het zijn huizen met een geschiedenis. Tijdens het renoveren is in het kotje van het bouwbedrijf ook een aardige ar cheologische collectie ontstaan. Oude tegeltjes, pijpjes, potjes, vaasjes. Bot ten. „Dan kap je wat stenen weg en dan foto Ruben Oreel kom je zulke oude spullen tegen." Die zouden best eens zestiende-eeuws kunnen zijn. Want zo ver gaat de ge schiedenis van de panden terug, weet Ronald den Broeder. De bouwhistoricus kan zonder naslagwerk een uur vullen met verhalen over de koopmanshuizen. „Ze vormen de oudste bebouwing aan het Bellamypark. In wezen zijn het mid deleeuwse kavels. Tussen nummer 46 en 48 is zelfs nog een steegje te vinden. Dat is nu trappenhuis. De kooplieden gebruikten de panden achter de kerk, wat nu ook Achter de Kerk heet, als pakhuizen. Daar werden goederen uit de Oost en de West opgeslagen." Het binnenhofje, daar werd in het begin van de zeventiende eeuw een schuilkerk- je gezet van de doopsgezinde gemeente. „Die ruimte bestaat nog wel degelijk, alleen zie je van het kerkje niks meer." Den Broeder heeft zo zijn bedenkingen bij wat er van de rijksmonumenten is geworden. „Tja, wat moet je daar nou van zeggen? Het zijn mooie appartemen ten, daar niet van, maar ze hebben de oorsprong flink geweld aangedaan. Die moderne profilering in de raampar- tijen... Laat ik het zo zeggen: het is alle maal wel erg ingrijpend gebeurd. En dan druk ik me nog voorzichtig uit." VLISSINGEN - De Theo Thijssen/Paauwenburgschool is de glorieuze winnaar van het schoolkorfbaltoernooi dat giste ren in Vlissingen is gespeeld. De school ging zowel bij groep 5/6 als bij groep 7/8 met de eerste én de derde prijs aan de haal. Aan het toernooi deden drie scholen uit Vlissingen en twee uit Koudekerke mee. De twee overgebleven prijzen gingen naar de Louise de Colignyschool (tweede bij groep 5/6) en het Klinket (tweede bij groep 7/8). In totaal streden ruim 250 kinde- I STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Wandelkerk, 13.30 uur: Middelburgs kerkenpad, wande ling olv een gids langs diverse kerken; (t/m 29 september) Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Theo van Doesburgcentrum, 19.00 uur: Spaanse avond voor ouderen. ren om het om de eer. „Daarmee was het drukker dan vorig jaar maar we zitten nu wel aan onze limiet", merkte Diana Stroo van korfbalvereniging Seolto op. De winnaars mogen in het voor jaar van 2006 strijden op het Zeeuws schoolkorfbalkampioen- schap. Niet alleen door de sportieve prestaties en het goede weel was het toernooi voor Seolto een succes, zegt Stroo. De club heeft ook weer enkele leerlingen warm gekregen voor de korfbal sport. Leerlingen van het Springtij en het Klinket in actie tijdens het schoolkorfbaltoernooi in Vlissin gen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een dertigjarige inwoner van die stad voor verkrach ting van een dertienjarig meisje veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf. De straf viel daardoor veel hoger uit dan de door het Openbaar Ministerie geëis te gevangenisstraf van een jaar plus zes maanden voor waardelijk. „De eis doet onvoldoende recht aan het mis drijf", was de motivatie van het vonnis. Het misbruik van het jonge slachtoffer vond twee jaar geleden in Middel burg plaats. Het meisje stond onder invloed van de Mid delburger, die haar ertoe had aangezet om een jointje te roken. In de joints zat cocaïne verwerkt. Ze geraakte daar door volledig van de kaart. De man lokte het meisje, die van huis was weggelopen, mee naar zijn woning waar hij het slachtoffer misbruikte. In de strafmaat werd ook nog heling van goederen, bezit van harddrugs en een wapen meegenomen. MIDDELBURG - In de Roozenburglaan en in de Vrijland straat in Middelburg heeft de politie gisterochtend flink wat verkeersboetes uitgedeeld. In totaal kregen 22 brom fietsers een bekeuring. Negen brommers hadden te veel vermogen, vijf maakten te veel geluid, twee waren niet of verkeerd gestickerd en een brommer had een gladde ach terband. Verder reed een bromfietser zonder voorrem, droeg een bromfietser geen helm, nog een persoon brom de over het fietspad en twee bromfietsers belden niet handsfree. Ook zestien automobilisten werden tijdens de verkeerscontrole beboet. Veertien hadden hun gordel niet om, een bestuurder kon geen rijbewijs laten zien en nog ie mand verleende geen voorrang. De politie stond ook op de Blauwedijk en op de Schroe- weg. Daar werden in totaal twaalf bromfietsers bekeurd. Drie bromfietsers reden door het rode licht, twee perso nen hadden een brommer met te veel vermogen, een per soon reed zonder voorrem en nog een bromfietser reed over een doorgetrokken streep. Vijf bromfietsers hadden een verplichte rijrichting genegeerd. VLISSINGEN - Tijdens een bromfietscontrole in het Sloe gebied zijn gisterochtend zeventien bromfietsers be keurd. Hun brommers hadden uiteenlopende technische mankementen. De bromfietsers werden aangehouden tij dens een gezamenlijke controle van de politie Zeeland en de Koninklijke Marechaussee. De controle vond plaats op de Duitslandweg tussen half zeven en tien uur. In totaal werden 25 bromfietsen gecontroleerd. HULST - De Hulster CDA-fractievoorzitter J. Steijaert roept PvdA'er R. de Kort tot de orde. Volgens Steijaert heeft De Kort uit de school geklapt over een besloten ver gadering tussen de burgemeester en de Hulster fractie voorzitters. De Kort verving tijdens die bijeenkomst zijn fractievoorzitster. Volgens Steijaert is hem ter ore geko men dat De Kort zijn partijgenoten per e-mail op de hoog te heeft gebracht van wat er tijdens die besloten bijeen komst is gezegd. „Ik vind dit zeer ongepast en ik zou graag willen dat de PvdA-fractievoorzitster De Kort hier op aanspreekt. door Emile Calon MIDDELBURG - Bij een Euro pese justitiële actie tegen kinder porno is gisteren een woning in de gemeente Veere doorzocht. Op het bewuste adres heeft de politie een computer, cd's, cd-roms en dvd's in beslag geno men. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Justitie wilde niet vertellen in welke kern van de Walcherse ge meente gezocht is. Een woord voerster wilde alleen kwijt dat het om een dorpje ging. De huiszoeking maakt deel uit van 'Operatie IJsbreker II', on der leiding van de Europese poli tieorganisatie Europol. Daarbij zijn ook in de gemeente Kerkra- de en in Denemarken, Frank rijk, Italië, Zweden en Groot-Brittannië zo'n tachtig huizen doorzocht en is een onbe kend aantal verdachten gearres teerd. In Nederland zijn geen verdach ten aangehouden. Dat kan als nog als het in beslag genomen materiaal kinderporno blijkt te bevatten, aldus de woordvoer ster van het Openbaar Ministe rie (OM) in Middelburg. Eerst worden de in beslag genomen materialen onderzocht door de digitale recherche van de politie Zeeland. Dat kan een aantal we ken in beslag nemen. Aan de hand van de uitkomst wordt be paald of er vervolgd wordt. Volgens het OM in Middelburg is het onderzoek op gang geko men na een melding van de Itali aanse politie, dat een Nederlan der kinderporno uit het buiten land had gedownload. Het unie ke computernummer van de ont vanger, het IP-adres, leidde ver volgens naar de woning in de ge meente Veere. De grootschalige actie is het ver volg op Operatie IJsbreker in juni van dit jaar. Daarbij zijn toen in dertien Europese landen al 140 huizen doorzocht en 130 verdachten van kinderporno ge arresteerd. Ook die actie kwam op gang na inlichtingen van de Italiaanse politie over internetsi tes die worden gebruikt voor dis tributie van kinderporno. Volgens Europol gebruiken de verdachten geavanceerde tech nieken om de identiteit van be zoekers van de sites te verber gen. Hun communicatie verloopt via versleutelde berichten. De op sporingsdiensten zijn bezig met het achterhalen van de identi teit van kinderen die zijn mis bruikt voor de kinderporno. Europol-directeur Max-Peter Ratzl wil dat de tweede golf huiszoekingen en arrestaties wordt gezien als 'een serieuze waarschuwing aan iedereen die zich inlaat met kinderporno'. „Het is belangrijk om te laten zien dat personen die kinderen door seksueel misbruik beroven van hun jeugd, direct of indi rect, ook achter hun computer niet buiten schot blijven." Nederland duikt geregeld op in onderzoeken naar kinderporno. Oktober vorig jaar leidde een operatie vanuit de VS ook al tot doorzoekingen en arrestaties in Nederland, onder meer in Zee land en Noord-Brabant. Enkele van de verdachten die toen zijn opgepakt moeten de komende weken terechtstaan. (Advertentie) Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tel. 01 18-650485 www.endurasport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13