aticaan zou Gotovina steunen Britse ex-gevangenen op Iraakse televisie Rita groeit uit tot orkaan van tweede categorie erwerpt kandidaat oor premierschap Transplantatie van gezicht in aantocht 5 \iinklager Del Ponte zegt dat Kroatische generaal zich schuilhoudt in klooster oord-Korea rabbelt terug dement Oekraïne joschka Fischer maakt plaats voor jongere leider ran dreigt iet opzeggen fnverdrag Zoon Thatcher profiteerde van ma Leeuwen doden Ethiopiërs Papoea krijgt volksvergadering Aanslagplegers 7/7 hielden repetitie Clinton- en Lewinsky-condooms woensdag 21 september 2005 ^rlactie buitenland «(■DeIraakse tv zond gis- beelden uit van de korte fmangengehouden Britse t"]f agenten. Het tweetal J Baandagavond laat door militairen met fors ge- aj bevrijd uit de politiecel, jj eerder waren opgeslo- t Lanen uitgezonden beel- ,«en voor die spectaculai- ilsiijding opgenomen. Te zien zijn twee zichtbaar nerveu ze mannen die pruiken bij zich hadden. Ook waren wapens te zien die zij gebruikt zouden heb ben. De gebonden, ongeschoren militairen, waren gekleed in T-shirts, waarvan er een met bloedvlekken was bedekt. Een van hen zette, na instructies van de Iraakse politie, een zwarte pruik op. Daarna kreeg hij te ho ren dat hij eruit zag als een sjiiti- sche afstammeling van de pro feet Mohammed. Korte tijd laten zetten de Brit ten minstens een pantservoer tuig in om de twee te bevrijden. De Britse commandant in Basra zei dat dit besluit was genomen, omdat hem het bericht had be reikt dat de twee zouden wor den overgedragen aan 'militante elementen'. De bevrijdingsopera tie volgde na de rellen die waren uitgebroken toen bekend werd dat de twee mannen op een poli tiepatrouille hadden gevuurd toen deze hen probeerde te stop pen. Bij het geweld kwamen minstens twee Irakezen om het leven. De spanning in Basra, waar de Britten proberen de controle te handhaven, is de laatste tijd snel opgelopen. In Groot-Brittannië hebben vooral de beelden van een Britse militair die brandend uit een pantservoertuig in Basra sprong, terwijl woedende Irake zen stenen en molotovcocktails gooiden, veel beroei'ing gewekt. Waarnemers sluiten echter uit dat dit in combinatie met de op gelopen spanning voor een snel le verandering van het Britse be leid zal zorgen. Londen heeft nog een troepenmacht van 8500 manschappen in het gebied. De regering heeft verklaard dat die blijven zo lang de Iraakse rege ring dat nodig acht. Maar er zijn ook tekenen die dui den op een aanstaand vertrek. In een uitgelekt memo van de Britse minister van Defensie staat dat het plan is de meeste soldaten in de loop van 2006 naar huis te halen. GPD/RTR Verfuss Inqwersen haaG - Het Vaticaan dt de wegens oorlogsmisda- gezochte Kroaat generaal C.otovina in bescherming en. Dat zei de hoofdaan- r,ler van het Joegosla- [ftibiinaal, Carla Del Ponte, een gisteren verschenen BZgesprek met de Britse i!Daily Telegraph. jperde dat de al ja- voortvluchtige Gotovina mogelijk schuilhoudt in een tester van de franciscanen in jKtië, een land dat circa tach- kloosters telt. Del Ponte die van het Vaticaan te ho- inwelk klooster de voormali- bevelhebber van de Kroaten Bosnië zich heeft verstopt, it hij blijft daar onder dek- gvan 'de hiërarchie van het Saanen de Rooms-Katholie- ferk' verborgen. Ponte heeft de zaak naar ei- naar buiten ge it, omdat het Vaticaan iede- adewerking of zelfs uitwis- ïg van informatie heeft ge- gerdj Aartsbisschop Giovan- ajolo, die buitenlandse be dingen in zijn portefeuille B, zei volgens Del Ponte in in Vaticaanstad tegen haar de Heilige Stoel formeel n staat is en dus geen ver ding heeft de Verenigde Na- te helpen bij het opsporen ^misdadigers. Del lie stuitte er op 'een muur De leiding van de )ÜL - De zelfverklaarde smacht Noord-Korea heeft leren gezegd dat het zijn om- én kernprogramma pas ont stelt als er door buitenlandse tijen een lichtwaterreactor is verd voor de opwekking van voor civiele doeleinden, indag nog werd tijdens het Wenberaad' in Peking de tbraak gemeld. Noord-Ko- idatinde Chinese hoofdstad jde vergadertafel zat, zou atoomprogramma opgeven 'lil voor de levering van ener- uithet buitenland. De rege- ivanZuid-Korea liet via het róireau Yonhap weten dat verklaring niet onverwacht UNP RK-Kerk zei geen inlichtingen te hebben, maar zij heeft vol gens Del Ponte 'een geavanceer de inlichtingendienst'. De 49-jarige Gotovina is spoor loos, sinds het tribunaal hem in 2001 wegens misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den aanklaagde. De oud-officier van het Franse Vreemdelingenle gioen wordt onder meer beschul digd van moord op Servische burgers en etnische zuiveringen in 1995. Toetreding EU Vooral onder druk van Groot-Brittannië en Nederland wil de EU geen toetredingsge- sprekken met Kroatië op gang brengen, zolang Del Ponte niet tevreden is over de samenwer king van Zagreb met het tx'ibu- naal. Zij heeft Zagreb er veelvul dig van beschuldigd niet met haar mee te werken en bescher ming te bieden aan Gotovina, die in Kroatië als oorlogsheld wordt gezien. Maar de laatste tijd lijkt Del Ponte te denken dat Gotovina ook zonder hulp van Kroatië uit handen van het tribunaal kan blijven. Vaticaan-woordvoerder Joa quin Navarro-Valls zei in een reactie dat het Vaticaan eerder onderzoek heeft gedaan naar de verblijfplaats van Gotovina en dat dat een 'negatief resultaat' heeft opgeleverd. De Rooms-Katholieke Kerk heeft Del Ponte gevraagd om na dere informatie over welk kloos ter Gotovina zou verbergen, maar de Zwitserse is daarmee niet over de brug gekomen, zei Navarro-Valls. Hij beschuldig de haar van het achterhouden van cruciale informatie. ANP/RTR/DPA Een vrouw zit op een rots in Haulover Beach, terwijl orkaan Rita oprukt naar de kust van Florida. van onze redactie buitenland MIAMI - Orkaan Rita is gisteren opgewaardeerd tot een orkaan van de categorie 2 op de schaal van Saffir en Simpson. De storm bereikt inmiddels windsnelheden van 160 kilometer per uur. Dit heeft het National Hurricane Center (NHC) in Miami bekendgemaakt. Rita is inmiddels geland op de Key-eilanden voor de kust van Florida. De orkaan Katrina, die eind vorige maand het zuiden van de Verenigde Staten teisterde, hoorde thuis in categorie 4. Evacueren Eigenlijk had Florida de Keys-eilandengroep willen eva cueren, maar daar is het nu te laat voor. Gouverneur Jeb Bush heeft de bewoners opgeroepen ter plaatse be scherming te zoeken. De waterstand bij vloed kan 1,2 meter hoger zijn dan normaal. foto Mare Serota/RTR Scholen, winkels en enkele wegen zijn gesloten in delen van het zuiden van Florida. In Miami zijn enige laagge legen gebieden geëvacueerd. Op Cuba zijn inwoners van kuststreken opgeroepen ho ger gelegen terrein op te zoeken. Duizenden toeristen zijn geëvacueerd. Amerikaanse marineschepen die worden ingezet om de slachtoffers van Katrina in Louisiana en Mississippi te helpen, treffen inmiddels voorbereidingen om een veilig heenkomen te zoeken. ANP/AFP/RTR/DPA Ügeredactie buitenland b Het parlement in Oekraï- de door president Joes- ako voorgestelde premier, anoerov, afgewezen. De jÜdaat kreeg 223 stemmen. Mer minimaal 226 nodig. loerov zal als 'tijdelijk' ®r doorwerken, jtsjenko hield de paxiemen- voor dat er een cynisch oestaat om de regering te fijnen. Bij het plan zijn aanhangers betrokken - Iran zegt mogelijk ^-proliferatieverdrag op Internationale Atoom- ^thap (IAEA) het conflict et nucleaire programma 'fan doorverwijst naar de 'bdigheidsraad. ^-proliferatieverdrag pro- 0e verspreiding van kern- J tegen te gaan. Europese lnj de IAEA beschuldi- 5® ervan het verdrag niet ANP/AFP van de Oranje-revolutie van eind vorig jaar die hem aan de macht bracht, als tegenstanders van die omwenteling. Het staatshoofd, dat eerder deze maand zijn medestandster Ti- mosjenko als premier ontsloeg, beloofde hervormingen in Oek raïne niet te blokkeren. De af spraken daarover bij de revolu tie gemaakt zei hij te eerbiedi gen. Dat betekent onder meer het af bouwen van presidentiële macht ten gunste van het parle ment. Dat zou uiterlijk op 1 ja nuari zo ver moeten zijn. Joesjtsjenko zei verder dat de nieuwe regering niet zal probe ren de voor 2006 aangekondige parlementsverkiezingen te beïn vloeden. Daarvoor zal het amb telijk apparaat niet gebruikt worden, zei de president. De re volutie vond onder meer plaats omdat de machthebbers destijds de presidentsverkiezing wel ma nipuleerden ten gunste van hen zelf. De president zei toe dat er geen politieke vervolgingen in Oekraï ne komen. Zo zal Timosjenko ook niet juridisch worden aange pakt al gaf Joesjtsjenko als re den voor haar ontslag corruptie binnen haar regering en een po ging van de premier zelf een schuld van een energiebedrijf waarvan zij eerder directrice was, weg te moffelen. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Joschka Fischer, de kleurrijke voorman van de Duit se Groenen, wil geen partijlei der meer zijn. „Het is tijd voor een jongere generatie", verklaar de Fischer (57) gisteren in Ber- lijn. Fischer, minister van Buiten-, landse Zaken in het rood-groe- ne kabinet van bondskanselier Gerhard Schroder (SPD), gaat ervan uit dat De Groenen in de oppositie gaan. Hij stelt zich niet beschikbaar als fractievoor zitter. „Ik wil de vrijheid terug, die ik twintig jaar geleden voor de macht heb ingeruild." De voormalige straatactivist en taxi-chauffeur, van wie wordt aangenomen dat hij een functie nastreeft in de internationale di plomatie, wil in de fractie een 'begeleidende rol' spelen. De Groenen-chef is de eerste lei dende Duitse politicus die per soonlijke gevolgen verbindt aan de uitslag van de parlementsver kiezingen van zondag. Ook aan het adres van Gerhard Schroder (SPD) en Angela Mer kel (CDU/CSU) klinkt, zij het nog bescheiden, de oproep om plaats te maken. Beide partijlei ders maken aanspraak op het kanseliersambt. Met die opstel ling blokkeren zij een, door het verkiezingsresultaat opgedron gen, 'grote coalitie' van CDU/CSU en SPD. De burgemeester van Berlijn, Klaus Wowereit (SPD), zinspeel de gisteren als eerste vooraan staande sociaal-democraat op een regering met de CDU/CSU zonder Schroder. „Onder be paalde voorwaarden is dat moge lijk. Maar die voorwaarden zijn er nog niet." Bild, Duitslands grootste dag blad, suggereert eveneens dat de bondskanselier moet vertrek ken. Een anonieme SPD'er schetst in De Duitse minister van Buitenlandse Zaken en leider van De Groe nen, Joschka Fischer, wacht op het begin van de eerste parlementai re zitting na de Duitse verkiezingen van zondag. foto Fabrizio Bensch/RTR LONDEN - Mark Thatcher heeft misbruik gemaakt van. zijn positie als 'zoon van de premier' tijdens de regerings periode van zijn moeder, tussen 1979 en 1990. Niet alleen streek Sir Mark grote sommen commissiegeld op van fir ma's die door overheidsinspanningen lucratieve contrac ten kregen. Ook blijkt uit documenten die de krant The Guardian gisteren openbaar maakte, dat de Britse belas tingbetaler opdraaide voor onder meer de beveiliging van de zoon van Margaret Thatcher en de organisatie van zijn huwelijk. ANP ADDIS ABEBA - Een troep leeuwen heeft in de afgelo pen weken zeker twintig Ethiopiërs en 750 koeien en scha pen gedood. De roofdieren vielen de mensen op klaarlich te dag aan, terwijl de slachtoffers hun vee hoedden. Dat meldden lokale autoriteiten gisteren. Zulk massaal bloeddorstig optreden door leeuwen is erg ongebruikelijk. Volgens de bevolking is dat het gevolg van recente ontbossingen. De roofdieren kunnen daar door het gevoel hebben dat hun woongebied in gevaar is. Vanwege de herhaaldelijke aanvallen zijn meer dan dui zend inwoners uit veertien buurtschappen in het district Soro verplicht geëvacueerd. ANP/AFP JAKARTA - De Indonesische provincie Papoea krijgt be gin oktober een volksvertegenwoordiging (MRP), waar van uitsluitend leden van de Papoea-bevolking deel zul len uitmaken. Dat heeft de krant The Jakarta Post giste ren gemeld op gezag van de coördinerend minister voor Veiligheidszaken Widodo. Jakarta hoopt met de installatie van een volksvergade ring in Papoea de separatische sentimenten in de provin cie te beteugelen. De assemblee zal 42 leden tellen. Het Huis van Afgevaardigden blijft ook na de installatie van de MRP het belangrijkste wetgevende lichaam in Papoea. De meeste leden van dit orgaan zijn geen Papoea's. ANP LONDEN - Drie daders van de bomaanslagen op 7 juli in Londen hielden een week voor de aanslag een 'generale re petitie'. De mannen zijn op 28 juni geregistreerd door be wakingscamera's. Dat heeft de Londense politie gistex-en bekend gemaakt. Uit de beelden blijkt dat drie van de vier terroristen een week voor de aanslag ruim vier uur hebben rondgereisd in de hoofdstad. „Zij hielden een oefening. We weten dat dit een gebruikelijke stx-ategie is bij terroristen", aldus de politiewoordvoerder. GPD/RTR PEKING - In China zijn condooms op de markt gebracht onder de mei'knamen 'Kelintun' en 'Laiwenssiji', de Chi nese schrijfwijze van de voormalige Amerikaanse px'esi- dent Clinton en diens minnares/stagiaii'e Lewinsky. Dit meldde de Chinese pers gisteren. De condoomproducent heeft Kelintun en Laiwenssiji als handelsmei'k laten regis treren. Hij verwacht niet daardoor in de juridische moei lijkheden te komen. ANP/AFP door Wendy Kind LONDEN - Het zal nog even du ren, maar Amerikaanse artsen werken aan de eerste transplan tatie van een menselijk gezicht. In de Verenigde Staten is er al mee geoefend op lijken die ter beschikking van de wetenschap zijn gesteld. Een team uit Cleve land zoekt de eerste patiënt die het gezicht van een dode krijgt. De behandeling zou een uit komst kunnen zijn voor mensen met een gezicht dat ernstig is misvormd, bijvoorbeeld door ziekte of na een ongeluk. Maar de operatie is niet zonder geva ren. Er is een slagingskans van 50 procent, zo wordt geschat. Bovendien zijn er tal van bezwa ren. Zo moet de ontvanger van het gezicht zijn leven lang zeer krachtige anti-afweermiddelen slikken en ook dat is niet onge- vaarlijk. Verder is er weinig bekend over de sociale gevolgen voor degene die een nieuw gezicht heeft ge kregen. Ondanks computermo dellen blijft het moeilijk te voox- spellen hoe het nieuwe gezicht eruit gaat zien. En hoe gaan pa tiënt en zijn geliefden om met de nieuwe gelaatstrekken? Bij de operatie, die zeker acht uur duurt, worden huid en on derliggende weefsels bij een do de weggenomen en op de pa tiënt geplaatst bij wie het eigen gezicht is verwijderd. Het nieu we gezicht voegt zich min of meer naar de botten van de ont vanger en daardoor zou dat ge zicht net zo min op dat van de donor lijken als op dat van de ontvanger. De patiënt moet er mee kunnen eten, drinken en communiceren.AIVP (Advertentie) de kx-ant een mogelijk histori sche rol voor de kanselier: „Een bondskanselier die zich opoffert om een nieuwe regering moge lijk te maken. Dat is nog nooit vertoond. Schroder zou als een held de Duitse geschiedenisboe ken ingaan." Onhoudbaar Ploewel Merkel gisteren met een overtuigende 98 procent tot voorzitter van de christen-demo cratische fractie werd herkozen, lijkt zij als partij leidster op den duur onhoudbaar. Mei-kei leid de haar partij zondag naar een ongekend slecht resultaat. Haar positie is daardoor ernstig ver zwakt. De twee volkspartijen kunnen de impasse doox'breken door een beroep te doen op leiders van een jongere generatie. In Berlijn circuleei't een scenario waarin de ministex-president van Hes sen, Roland Koch (CDU), en de voormalige premier van Noord- ï'ijn-Westfalen, Peer Steinbrück (SPD) 'in het belang van Duits land' leiding zouden geven aan een coalitie van sociaal-demo craten en christen-democraten. Koch (47) en Steinbrück (58) zijn zwaargewichten in hun par tij en kennen elkaar goed. Zij werkten samen aan de zogehe ten Koch-Steinbrück-Sparliste, waarmee een afbouw van staats subsidies werd beoogd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5