PZC p; E Geweld is macho voor Antilliaan Wiesenthal joeg op nazi's als in een kamer vol vliegen PZC Cijfers over Antillianen in Nederland President Israël: Wiesenthal maakte de wereld beter Rede perspectief le Rotterdamse politie bindt strijd aan met jeugdbendes 21 september 1955 woensdag 21 september 2005 Van onze redactie binnenland In Nederland wonen in totaal 130.000 Antillianen. Veel van hen zijn op jon ge leeftijd naar Nederland gekomen. In 2003 was 62 procent van de Antilli aanse immigranten jonger dan 25 jaar. Uit cijfers van Justitie blijkt dat één op de negen Antillianen tussen 12 en 24 jaar een delict heeft gepleegd. Ge middeld is dat in Nederland één op de veertig. Veel Antilliaanse jongeren komen zon der ouders naar Nederland. Ook heb ben ze hier zelden een voogd. Een groot probleem zijn de alleenstaande tienermoeders. Maar liefst 32 procent van de Antilli aanse meisjes krijgt voor haar twintig ste een eerste kind. Dat is meer dan zes keer zoveel als on der autochtone meisjes. De vriend laat het meisje meestal in de steek. Ruim de helft van de kinderen woont in een één oudergezin. Financieel gezien hebben Antillianen het vaak zwaar. Bijna de helft van de jongeren leeft in een huis houden met een minimuminkomen. Hoewel Antillianen wel Nederlands op school hebben gehad, hebben ze in het dagelijks leven toch veel problemen met de taal. GPD 130r OES ver 2 art ie de e ge: bev iensi iro dt n 'aar 'Ugg larn eids ïenl ,e v; Is T rizij ond jk aen ank >e eid: oml neer :gi iar ani jreei fge and lort 2.0 EGI [en enl lsc eid e. 1 ooi vei De Rotterdamse politie bindt de strijd aan met Antilliaanse jeugdbendes die de stad op steeds gewelddadiger wijze ter roriseren. Waarom zijn vooral Antillianen gevoelig voor bende vorming? door Jan Salden en Remko Tanis Tupac zit met wat jongens op een pleintje in de Mil- linxstraat in Rotterdam-Zuid. Ze draaien een blow en eten een aardappel met een sausje. „Ik weet alles", zegt hij uitdagend. Terwijl hij lacht zijn de gouden omhulsels rond zijn voortanden te zien, het patroon van een re volver erin gekerfd: „De ben des, wapens, drugs, de rechtsza ken." Maar als hij geen geld krijgt, zegt hij niets. „Ik ben werkloos, moet geld hebben. De mannen van Vedior en andere uitzendbu reaus zetten ons buiten. Daar om hangen we nu hier rond." Tupac, vernoemd naar een dood geschoten Amerikaanse rapper, woont nu negen jaar in de Mil- linxbuurt. „Er zijn ook Marok kanen en Turken die in groepjes rondhangen. Alleen als het Aji- tillianen zijn, heten het ineens bendes", zegt hij. „Verdonk wil Antilliaanse jongeren het land uitzetten. Opstelten wil extra politie op ons afsturen. Laat maar komen. We hebben een Ne derlands paspoort: ze kunnen ons niets maken." Lucky - dit is het domein van bijnamen - begrijpt niet waar om er ineens aandacht is voor Antilliaanse jeugdbendes. „Het gaat hier best goed", zegt de An tilliaanse jongerenwerker. Dat vindt ook buurtconciërge Paul Lubeck. „Het is hier veel rusti ger dan vier jaar geleden." Bur gemeester Ivo Opstelten denkt daar anders over. Antillianen, zo blijkt uit recent onderzoek, komen gemiddeld vijf keer zo vaak in aanraking met justitie als autochtonen. Van de 40.000 vuurwapenbezitters in Neder land is een kwart Antilliaan. Volgens Opstelten is een op de vijf Antillianen in Rotterdam 'aantoonbaar crimineel'. Jeugdbendes (al mogen ze van Opstelten zo nog niet heten) ne men volgens hem in omvang toe en verdachten worden steeds jonger. Ook in andere steden, zo als Amsterdam, Den Helder, Dordrecht, Leeuwarden, Til burg en Utrecht, zorgen Antilli aanse jongeren voor problemen. Dat het niet bij tasjesroven of fietsen stelen blijft, bewijzen en kele geruchtmakende groepsver krachtingen afgelopen zomer, waarin, behalve een groep Kaapverdianen, ook Antillia nen een hoofdrol speelden. De Rotterdamse politie wil nu werk gaan maken met de aan pak van de jeugdbendes. Twin tig rechercheurs zijn er voor vrijgemaakt. Waarom zijn juist Antillianen zo gevoelig voor bendevorming en criminaliteit? Sociaal vacuüm Volgens Gert Oostindie, hoogle raar Caribische Studies aan de Universiteit van Leiden, heeft het te maken met het sociaal va cuüm waar veel Antillianen in belanden als ze van de Antillen naar Nederland immigreren. Ze hebben amper contact met au tochtone Nederlanders, beheer sen de taal niet goed en kunnen op school amper meekomen. „Jongeren worden buitenbeen tjes. Dat leidt tot frustraties, die zich ophopen en uitendelijk uitmonden in een hoop agressie van onze redactie buitenland Het overlijden van Simon Wiesenthal heeft over de hele wereld respectvolle reac- ties losgemaakt. Zo noemt het Ij Yad Vashem instituut in Israël S Wiesenthal 'het geweten van de I wereld'. Simon Wiesenthal heeft de we reld een betere plaats gemaakt voor de komende generaties. Dat zei de Israëlische president Katzav gisteren in een reactie op de dood van de nazi-jager. Simon Wiesenthal is een van de grootste strijders van onze generatie", aldus Katzav. „Hij stond voor de moraal van de mensheid, voor een vrije en de mocratische wereld." Katzav prees Wiesenthals strijd tegen racisme, antisemitisme en het j nazisme. De Oostenrijkse bonds kanselier Wolfgang Schüssel t noemde Wiesenthal een 'onver- - moeibare strijder tegen het ver geten'. Schüssel zei diep getrof fen te zijn door de dood van Wiesenthal. De Duitse Joodse Centrale Raad zei gisteren eveneens ge schokt te zijn door de dood van de nazi-jager Hij zal in onze herinnering blijven als 'het ge weten van de holocaust en een strijder voor gerechtigheid, tole rantie en mensenliefdde', aldus de Raad. Het Yad Vashem instituut in Is- raël prees Wiesenthal als 'een geweten van de wereld'. Alge meen directeur Shalev van Yad Vashem noemde de nazi-jager Ieen symbool in de strijd tegen de 'nazi-criminelen'. De joodse gemeenschap in Ber lijn uitte de vrees dat na de dood van Wiesenthal de klad komt in de jacht op oorlogsmis dadigers. Anne Frank Voor de Anne Frank Stichting was Simon Wiesenthal de stu wende kracht achter de opspo ring en arrestatie van vele oor logsmisdadigers. Wiesenthal had direct een relatie met de stichting. „Hij was degene die na jaren speuren Karl Joseph Silberbauer vond. Deze Gesta- po-officier arresteerde op 4 au gustus 1944 de familie Frank in het Achterhuis", aldus een woordvoerster van de Anne dadiger wijze terroriseren. en geweld." Veel Antillianen doen daar niet eens moeilijk over. Volgens Oostindie is een dubbele moraal ten aanzien van geweld heel gewoon. „Jongens worden als macho's opgevoed. Een mes trekken is vaak stoer- doenerij. Enerzijds keuren An tillianen geweld af, maar als ze er hun mannelijkheid mee kun nen waarmaken of er hun eerge voel mee verdedigen, dan knij pen ze al gauw een oogje dicht." Volgens criminologe en sociolo ge Marion van San. verbonden aan de Erasmus Universiteit van Rotterdam, blinken Antilli anen bovendien uit in het goed praten van hun daden. Van San is door Roterdam ge vraagd om de groeiende crimi naliteit onder Antillianen te on derzoeken. In een eerder onder zoek, 'Stelen en steken', stelt ze dat zelfs de meest ernstige delic ten, zoals steek- of schietpar tijen, worden gebagatellisseerd. „Als een arm iemand iets steelt van een rijk iemand, wordt die niet als crimineel beschouwd, Frank Stichting en -Huis. Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod) heeft met leedwezen kennis ge nomen van het overlijden van Simon Wiesenthal. „Hij kan ech ter terugkijken op een zeer ener verend en mooi leven tot op late leeftijd", zei D. Bamouw, voor lichter van het instituut dins- dag. Wiesenthal was geregeld in Am sterdam. „Hij dook bij ons in de archieven en combineerde dat met een bezoek aan zijn familie hier in Nederland", aldus Bam ouw. De dochter van Wiesent hal was getrouwd met een Ne derlander. Het Niod was het eerste insti tuut in Europa dat zich bezig hield met oorlogsdocumentatie. „Rond die tijd richtte Wiesent hal ook zijn onderzoekscentrum in het Linz op en zo kwamen de instituten snel met elkaar in contact." Groot man Met het overlijden van Simon Wiesenthal gaat een groot man heen, die een schat aan informa tie heeft nagelaten over de Tweede Wereldoorlog en de pe riode er na. „De man streefde naar gerechtigheid en niet naar wraak, ondanks zijn eigen erva ringen in de oorlog en het ver lies van zijn familie in concen tratiekampen", aldus R. Nafta- niel, directeur van het Centrum Informatie Documentatie Israël (Cidi). „Zijn doel was om de daders van de misstanden in de Twee de Wereldoorlog niet ongestraft te laten rondlopen, want anders gebeurt het weer", zegt Nafta- niel. Ook al heeft Wiesenthal zich de laatste jaren terugge trokken, zijn naam en werk blijft voortgezet. „Het Simon Wiesenthal Center waar hij zijn naam aan heeft ge geven, heeft zijn rol overgeno men." Naftaniel heeft de na zi-jager enkele malen ontmoet. „Het was een indruk'wekkende man met een doordringende blik. Hij was een groot voor beeld van iemand die door hele diepe dalen is gegaan, maar toch altijd maar door is gegaan. Het heeft hem vast een genoe gen gedaan dat hij de meeste oorlogsmisdadigers heeft over leefd." ANP/AFP/EFE door Paul Arnoldussen Ruim elfhonderd nazi's heeft Simon Wiesenthal na de oor log ontmaskerd. 'Hoe deed hij dat toch?' werd hem vaak ge vraagd. Wiesenthal: „Het was als een kamer vol vliegen. Op jacht naar één vond je er drie, vier, vijf." Hij deed het niet uit wraak, zei hij, maar uit recht vaardigheidsbesef. Hij wilde na zi's voor het gerecht brengen, hij wilde openbaarheid. Simon Wiesenthal werd in 1908 in Buczacz geboren, een plaatsje in wat nu Oekraïne heet. Zijn va der sneuvelde in de Eerste We reldoorlog. Antisemitisme deed het gezin verhuizen naar We nen. Niet dat de joden daar op zo veel compassie konden reke nen; voor zijn studie architec tuur was Wiesenthal aangewe zen op Praag. In 1932 vervolgde hij zijn studie in Lvov in Polen. Hij wilde ook een Poolse graad halen. Op de universiteit ver zorgde hij een studentenblad dat zich tegen nazisme en antise mitisme keerde. Veel van zijn spotprenten haalden het blad echter niet vanwege de censuur. Aan het begin van de oorlog er voer Wiesenthal al wat die zou inhouden. Hij werd met andere joden gevangen gezet en de ge vangenen werden op een binnen plaats één voor één doodgescho ten. Maar juist toen Wiesenthal aan de beurt was, begon de kerk klok te luiden en de katholieke Oekraïners staakten hun lugu ber bedrijf om ter kerke te gaan. Wiesental zat in vele concentra tiekampen. Maar hij overleefde, net als zijn vrouw, de oorlog. Op 5 mei 1945 werd hij bevrijd in Mauthausen en meteen bood hij de Amerikanen aan hen te helpen met het opsporen van na zi-misdadigers. Zijn eerste lijst behelsde 91 namen. De samenwerking stuitte hem te gen de borst toen hij merkte dat de Amerikanen 'nuttige nazi's' de hand boven het hoofd hiel den. In 1947 besloot hij een ei gen onderzoeksbureau te begin nen in het Oostenrijkse Linz. Al snel speurde hij naar Adolf Eichman. Zijn rol bij de arresta tie en berechting van 'bureau moordenaar' Eichmann tussen 1960 en 1962 is niet helemaal duidelijk. Vast staat dat hij al in 1953 kon rapporteren dal Eich mann in Argentinië zat en dat hij in de loop der jaren een docu mentatie van 100 kilo rond de man opbouwde. Joseph Mengele kon Wiesenthal niet meer grijpen. De beruchte kamparts overleed voor hij kon worden berecht. Eind jaren vijftig leken de werk zaamheden van Wiesenthals on derzoeksbureau af te lopen, maar het proces-Eichmann gaf hem en zijn medewerkers een nieuwe impuls. In 1961 verplaatste Wiesenthal zijn centrum naar Wenen. Het lukt hem vele oorlogsmisdadi gers voor het gerecht te bren gen. In 1963 vond hij de Gesta- po-officier Karl Silberbauer, die Anne Frank uit het Amster damse Achterhuis zou hebben gehaald. Ook wist hij op te spoor te ko men van Franz Stangl, de com mandant van de kampen Tre- blinka en Sobibor, en Hermine Ryan-Braunsteiner, die in het kamp Majdanek had toegezien op de moord op honderden kin deren. Nog in 1998 werd de com mandant van het Kroatische concentratiekamp Jasenovac, Dinko Sakic, opgespoord in Ar gentinië en uiteindelijk in Kroa tië berecht. Wiesenthal kreeg ook aandacht voor andere slachtoffers, zoals de zigeuners. En hij stortte zich in een vete met Bruno Kreiski, leider van de Oostenrijkse so ciaal-democraten en gedurende enkele jaren minister-president. In 1971 stelde Wiesenthal dat vijf van de elf minsters in Kreis- ki's kabinet een oorlogsverleden hadden. Kreiski noemde Wies enthal daarop een 'joodse fas cist'. Niet helemaal duidelijk was waarom Wiesenthal in de jaren tachtig de omstreden Oostenrijk se presidentskandidaat Kurt Waldheim bleef steunen. Wies enthals houding jegens de voor malige VN-topman Waldheim, die ook een besmet oorlogsverle den bleek te hebben, kwam hem te staan op het verwijt dat hij 'autoriteitengevoelig' zou zijn. Wiesenthal gold als een ijdel man, maar zijn gedrevenheid dwong een enorm respect af. En De Beijerlandselaan in Rotterdam. De Rotterdamse politie bindt de strijd aan met Antilliaanse jeugdbendes die de stad op steeds geweld- foto Guido Benschop/GPD maar eerder als een Robin Hood." Ook over steken wordt in Antil liaanse kringen niet al te zwaar gedacht. Een ruzie, een bero ving, het beledigen van een fa milielid of een onschuldig lij kend geintje; het zijn stuk voor stuk goede redenen om een mes te trekken. GPD We weten wat we willen. En nu nieuwe te- genvallers gelukkig eens even 'uitblijven hebben we een goede kans om onze plan. nen uit te voeren. Hoe ingewikkeld ze hier en daar ,T' ook zijn. Dit lijkt de belangrijkste boodschap van c ren gepresenteerde rijksbegroting voor 2006, bij claimt premier Balkenende perspectief voorde burger. Dat is echter een stap te ver. Want veel er nog niet bereikt. Doorzicht en hoop zullen pas ontstaan als de kabinetsplannen echt blijken te werken, dus als ze Nederland bestendiger maken tegen conjuncturele schommelingen. Het pleit ech ter voor de premier dat hij gisteren het lot van zijn gehele ministersploeg verbond aan een succesvolle »T uitvoering van de hervormingen. Dat wordt not spannend. Een persoonlijke noot van het staatshoofd wasgi$XS| teren nog het aardigste deel van de Troonrede. Dat e"' kan ook moeilijk anders, als de meeste plannen int gelekt zijn en heikele zaken worden verdoezeld P Zoals de ontwikkeling van de koopkracht. Balken- ende had koningin Beatrix kunnen laten zeggen dat vooral sommige hogere inkomensgroepen goet *j weg lijken te komen. Maar dat gebeurde niet. Het bleef veel vlakker en het ging om de bekende the' ma's: veiligheid, werk, voorzieningen en respect Deze Troonrede Nieuwe Stijl werd zo een zwakkeir- poging om de onzekerheid bij de burger weg te ne men en het dramatisch lage vertrouwen in de over heid te verbeteren. De Tweede Kamer zal de koers van het binnenkort grondig doorlichten. De discussie zajbev zich daarbij naar goede Haagse traditie wel weer Bo; toespitsen op enkele pijnpuntjes. Zinniger lijkt het, eens breed te debatteren over het advies van de Raad van State bij de Miljoenennota. Wantèe windt er geen doekjes om. Vergrijzing, klimaatver -pj, andering, de opkomst van China, terreurdreiÉ en het energievraagstuk dwingen ons tot veel ia grijpender keuzes dan we nu maken. De Raad merkt op, dat er andere antwoorden zij dan economische groei. En hij deinst er niet va fl terug, in één keer een berg zekerheden ter discus j sie te stellen: de WAO, de WW, het minimumlo« i de zorg, de hypotheekrenteaftrek. Als kabinet en Kamer in de algemene beschouwu gen in reactie op deze kritiek maar een richting zouden aangeven, heeft Balkenende;; echt aanleiding om het woord perspectief te bruiken. TROONREDE - Koningin Juliana heeft de troonrede uit gesproken. De hoofdpunten daaruit: er komt snel een ont- werp-Deltawet; het kinder strafrecht en de kinderbegin- selwet zullen worden herzien; er komt een algemene regeling voor vakantie van werkne mers; de sociaal-economische raad komt met een advies voor een nieuwe methode voor loon vorming; er moeten meer we gen gebouwd worden, en; de re latie met Indonesië moet verbe teren. PROVINCIEHUIS - De bouw van een nieuw provinciehuis in de Abdij van Middelburg j]< zal Zeeland 400.000 gulder gaan kosten. Het Rijk betaal ruim 1,4 miljoen van het tots* bedrag van 1.842 IJSCLUB - De 1 ijsclub heeft grote planner Schaatsliefhebbers kunnen 1 met een beetje geluk volgend jaar al bij een paar g vorst de schaatsen onder bn den. De ijsclub is namelijk be gonnen met het egaliseren vsc het terrein waar de nieuwe ijs baan moet komen. Deze is ge projecteerd aan de Breewegi Middelburg, achter de wf 't Zand. Een onderonsje tussen prinses Juliana en Simon Wiesenthal na de uitreiking van de Four Freedoms Awards op 20 mei 1990 in Middelburgarchieffoto Lex de Meester riep agressie op: dagelijks kreeg hij dreigbrieven en er is nog een mislukte aanslag op hem ge pleegd. Twee jaar geleden hield hij zijn onderzoek voor gezien. Wat nu nog restte aan nazi's was wel stokoud. Four Freedoms Een zichtbaar ontroerde Wies enthal werd op 20 mei 1990 in Middelburg onderscheiden met een Four Freedoms Award. Uit handen van Amsterdams toen malige burgemeester Ed van Thijn ontving hij de medaille voor de Vrijwaring van Angst. In zijn dankwoord vroeg Wies enthal aandacht 'voor de miljoe nen mensen die ook nu nog met vernietiging en onderwerping worden bedreigd'. Met Nederland had hij - vertel de hij tijdens een bezoek - een warme band. Dat kan beleefd heid zijn geweest, maar opmer kelijk was zijn uitspraak: „Al leen hier heb ik van de mensen gehoord: 'We hadden meer voor onze joden moeten doen.' Ner gens anders hoor ik dat. Nee, ik geloof niet dat men Nederlan ders kan verwijten dat ze te wei nig voor de joden hebben ge daan." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454651 Fax-(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorns einde van de betaalperiode PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag* 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgew* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg» de Regelen voor het Advertentie**»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje»): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend g» Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een i (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over Wegener-concern dat wordt gebruikt' nladministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diens e titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9 u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden i»l- Behoort tot WGGGNGR it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4