Liesbeth is openhartig PZC Powder Blue houdt het intiem 29 Samenspel is ;rg lastig bij luatre-mains woensdag 21 september 2005 ilfusiceren aan de kreek, zo VJjieet het programma van Quatre-mains Groep Zee- In het badmotel aan de rskinWestkapelle klinken za- jjagmiddag quatre-mains rten, waaronder werken van jiuste'n organist Leen de Broe- jl, De Middelburgse musicus 5teltei-uitgebreid over. foor mij is het een primeur. is de eerste keer dat iemand mijn muziek speelt. De Ukken die ik schrijf, voer ik al zelf uit, de 24 preludes bij- jorbeeld of orgelstukken aan eind van een concert. Nu kit de quatre-mains groep het. ^lS een echt collectief met on- pïertwintig leden, in 1997 op- jnchtdoor Mieke Smit en Wil- Ze treden een per jaar op. Het con- zaterdag noemen ze een pnspeelbijeenkomst, waarom zo heet weet ik eigenlijk 6." lat aan het eind van het pro- ®una. Daarvoor zit muziek jüDvorak, Schubert, Bach, De lay en Mozart. Mieke Smit U mij een tijdje geleden of tnog wat had liggen. Het reper- voor quatre-mains is hele- !l niet zo groot. Bij de meeste iek lijkt het vooral om de ge- d te gaan." in een suite in zeven de en The Adventures of ..ïerJohn, dat zijn variaties b'Vader JakobIn de Engelse U is het John in plaats van lob. Het is allemaal melodieu- muziek, niet avant-gardis- het klinkt een beetje ne- ïde-eeuws." ■mijn eigen stukken heb ik een paar keer ge it. Het samenspel bij qua- ins is een van de lastigste Het mag niet te vrij zijn, ook niet te strak, want klinkt het al gauw stijf. Je achter de piano zender en inger tegelijk zijn, je moet iel begeleiden als leiden, je r inspireren." moeilijkste van fatsoenlijk meren is het vinden van overtuigende melodie, die of dertig overeind staan. De losse motiefjes jJie melodie moeten ook in sa- staan met het groter j improviseren is dat [[moeilijker. Ik sluit mijn con- rjen wel eens af met improvi ses. Dat is instant compone- L componeren in het kwa- sat. Het lijkt op schaken, je iet vooruit kunnen kijken. In ezm is componeren eigenlijk Dan mag je drie da- tover een stukje doen, terwijl bij improviseren in drie mi- fien moet gebeuren." Douwe Eisenga Quatre-mains Groep Zeeland it taterdag een voorspeelmiddag Sfi badmotel in Westkapelle. Het ojmma begint om 14.30 uur. ndeBroekert. foto Liesbeth Binkhorst iesbeth List doet let terlijk een boekje open over haarzelf in haar nieuwe programma Dichter bij Liesbeth. Opmer kelijk is, dat zij hierin niet so lo op de planken staat, maar in gezelschap van één van de vier mannen die haar op deze tournee afwisselend vergezel len. Met wie van hen de zan geres vrijdag in het Arsenaal theater in Vlissingen een try-out presenteert, wil ze niet vertellen. In de voorstelling, waarmee Liesbeth List (63) wordt ze bijgestaan door afwisselend Beau van Erven Dorens, Albert Verlinde, Antonie Kamerling en Bastiaan Ragas. „Ze zijn alle maal zo druk, dat ze niet bij el ke voorstelling kunnen zijn. Daarom wisselen ze elkaar af," verklaart List. In het eerste deel van het pro gramma staat haar eigen leven centraal. Basis hiervoor is haar biografie Het voorlopige leven van Liesbeth List, geschreven door Alex Verburg en ongeveer drie jaar geleden verschenen. Fragmenten uit het boek wor den voorgelezen. „Aan de hand daarvan vertel ik over mijn le ven, waar ik vandaan kom, wat gebeurd is in mijn jeugd. Daar op volgt een lied dat daar op aansluit." Openhartigheid Het programma vergt van haar een grote mate van openhartig heid, erkent ze. Problemen heeft ze daar echter niet mee. „Tij dens mijn veertigjarige carrière hebben interviewers intensief gegraven in mijn verleden. Ik heb al zo veel moeten praten over mijrrouders, pleegouders en de oorlog in Indië," vertelt Liesbeth List. Vaak zingt ze tijdens de doden herdenking op 4 mei voor de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog. „Ik ben daardoor de stem geworden voor de mede slachtoffers in de kampen van de Duitsers en van de Jappen." Na de pauze praten Liesbeth en haar gast over verliefdheid, trouw en ontrouw, sleur, kinde ren, ruzie, uiteengaan en verzoe ning. „Over het leven dus." Liesbeth List vertelt over zichzelf en zingt daar toepasselijke liedjes bij. Dat geschiedt in de vorm van monologen, dialogen, duet of ei gen repertoire dat de gasten heb ben uitgekozen. Beau van Erven Dorens richt zich op liedjes van Ramses Shaffy, Antonie Kamer ling koos voor Jacques Brei. Regisseur Frans Weisz heeft haar repertoire doorgenomen en herschikt om tot een selectie te komen. Zo staat ook haar eigen versie van Harder dan ik heb ben kan van de Zeeuwse groep Blof op het programma. Daar naast zijn er twee nieuwe num mer opgenomen, geschreven door Rob Crispijn en Han Koore neef. Job Schuring schreef de verbindende teksten. Het viel volgens Liesbeth List niet mee het programma met vier mensen in te studeren. „Dat was heel moeilijk. Ik ben door een hel, wat heet, wel tien hellen gegaan. Mijn gasten heb ben het namelijk zo druk, dat ze maar een paar uur kunnen ko men om de zoveel tijd. Ik moest dan twee uur de stof met een van hen doornemen, en 's mid dags weer met een ander. Dat ging zo drie weken door. Ik dacht even, dat haal ik niet. Maar vorige week is de eerste try-out geweest in Oosterhout. Daarmee is een hele last van mijn schouders gevallen. Ik hoef er niets meer aan te schaven." In de loop der tijd is een hechte band gegroeid tussen Liesbeth en haar vier gasten, vertelt ze. „Ik hou zo veel van deze man nen. Het zijn echte vrienden ge worden." HansTabbers Dichter bij Liesbeth, try-out vrijdag in het Arsenaaltheter in Vlissingen, aanvang 20.15 uur Marjolein van der Klauw won in 1998 de Grote Prijs van Nederland in de cate gorie singer-songwriters. Haar composities en de uitvoeringen daarvan hebben diepte, durf en karakter. Vier jaar na de competitie volgt een clemo-cd So much to cover onder de naam Powder Blue. Het is een samenwerking van Marjolein van der Klauw met multi-instrumentalist Jac Bico, die ooit Lois Lane begeleidde; Het duo verzorgt vrijdag een op treden in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. De echte doorbraak volgt met het titelloze debuut Powder blue. De cd met tien eigen com posities van Marjolein van der Klauw en één cover van Gillian Welch en David Rawlings werd thuis opgenomen bij Bico. De ontspannen sfeer van de huiska mer sijpelt in alle tracks door. Ook de instrumentatie van de liedjes is intiem gehouden. Van der Klauw zingt en speelt gi taar. Bico tovert tonen uit de snaarinstrumenten, van akoesti sche en elektrische gitaar tot do- bro, slide en banjo. Het duo wordt bijgestaan door contra bassist Gert-Jan Blom, drum mer Boyd Small en mondharmo nicaspeler Ton van Bergeijk. De bezetting geeft min of meer een richting aan waar we de mu ziek van Powder blue zouden kunnen plaatsen. Maar Van der Klauw's werk laat zich niet zo eenvoudig kaderen. Haar com posities herbergen de levensver halen van de folk, de dramatiek van de country, het beklag van de blues, de broeierige atmos feer uit de Swamp en het zwoe le van de southern rock. Het is de optelsom der elementen die uiteindelijk leiden tot het Pow der Blue geluid. De stem van Van der Klauw, het kenmerk van Powder Blue, wordt vergele ken met die van grootheden uit de alternatieve country, zoals Gillian Welch en de jonge Em- mylou Harris met een vleugje Lucinda Williams. Hij is kristal helder, maar tevens fluweel zacht. Bijna fluisterend zingt Powder Blue's voorvrouw haar teksten. Marius Roeting Powder Blue staat vrijdag in Thea ter de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland, aanvang 20.30 uur. 21 t/m 27 september WOENSDAG Kindershow Dirk Scheele De Liedjesband brengen hun kindershow Vroem Vroem. Daarin gaan ze kamperen met hun busje en maken ze uit stapjes. Ze leren dansen als een marionettenpop, zitten als een echte indiaan en praten in een zelfverzonnen taaltje. •Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat De vrienden Tos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret Frank van Pamelen en Jan J. Pieterse presenteren de Open Dichtshow deel 2. Op deze cabareteske dichtavond geen zware poëzie, maar on gerijmde rijmen en onzinnige zinnen. Speciale gast van avond is Katinka Polderman, winnares van het Leids Caba ret Festival. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur DONDERDAG Miniconcert Het Roemeense koor Kriza Janos verzorgt een miniconcert in het kader van het Lange Jan Project 2005. Op het programma staan Europese en specifieke Hongaarse werken van Mozart, Brahms, Verdi, Rauch, Sibelius, Birta- lan, Josquin des Prés, Halmos, Zoltan, Bardos, Kodaly en Vörösmarty. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Troubadour Piet Brakman presenteert zijn programma Kamperland. Aan de hand van liedjes en conferences worstelt de trouba dour met het Luctor et Emergo om het hoofd boven water te houden. In een poging de nooduitgang terug naar de een voud te vinden, worden steunpunten opgericht. •Dorpshuis Casembroot, Kamperland, 20.00 uur Chansons Wende Snijders treedt op met haar band. Begin dit jaar won zij een Edison in de categorie kleinkunst voor haar cd Quand tu dors. Haar theatraal muziekprogram ma is een reprise van Wende, waarmee zij afgelopen seizoen in het theater stond. •Luctor et emergo. Rilland, 20.00 uur Cabarestafette Cabarestafette presenteert nieuw talent. Drie optredens, met elk een eigen stijl en vorm van cabaret. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG Mannenkoor De Westhoekzangers verzorgen een concert. Het Mannenkoor zingt olv van Elvira Vos, begeleid door le den van de familie Stouten uit Kerkwerve en van het Schouws Jeugdorkest. Het repertoire bestaat uit volksliede ren, opera en operette, folksongs en Russische en andere Oost-Europese liederen. •Grote Kerk, Brouwershaven, 20.00 uur Concert Mieneke van der Velden (viola da gamba) en Fred Jacobs (theorbe) verzorgen een concert. The Grand Tour is een muzikale rondreis door Italië, Enge land en Frankrijk, waar de viola da gamba een belangrijke rol heeft gespeeld in de 16de, 17de en 18de eeuw. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Chansons Liesbeth List presenteert haar nieuwste show. Het betreft een een try-out van haar programma Dichter bij Liesbeth. Elke voorstelling is er een speciale gast, maar wie dat is, blijft een verrassing. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Country-folk Powderblue treedt op met country-folk. Het duo bestaat uit Jac Bico (gitaar, dobro, pedal steel) en Marjolein van der Klauw (zang en gitaar). Vorig jaar ver scheen hun tweede cd Powderblue. •Theater de Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur ZATERDAG Pop Stud Muffins treedt akoestisch op. In een dag worden de uiterste hoeken van Nederland be zocht. Vanaf Leidschendam reist de band naar Zeeland en daarna naar Vaals (12.00 uur), Delfzijl (18.00 uur), Den Hel der (23.00 uur) en weer terug naar Leidschendam. •Cadzand, 8.30 uur Galerie Esprit in Clinge toont tot half okto ber werken van Jan Leenknegt (objecten glas in ijzer) en beelden in brons van In- grid Bom. Openingstijden: do t/m zo 13.30-17.30 uur, do ook 19-21 uur. Dertien locaties in Burgh-Haamstede kun nen zondag van 12 tot 17 uur worden be zichtigd tijdens het Rondje-Kunst in Wes- tenschouwen. Nieuw zijn Kees van de We tering met schilderijen in zijn atelier aan de Appelmeet en het atelier van edelsmid Pim de Graaf aan de Burghseweg. Hoppe en Doet Boersma exposeren in gale rie Kos te Zierikzee. Doet toont schilde rijen met landschappen in acryl. Broer Hoppe maakt raku-keramiek (schalen, kommen, sier- en gebruiksvooi'werpen) voorzien van een speciaal glazuur. De ope ning is zondag vanaf 12 uur, waarbij Thom Schrijer uit Zierikzee gedichten zal voordragen. Te bezichtigen t/m 6 novem ber vrij, za en zo 11-17 uur. bi de serie Vrouwen in de wachtkamer ex poseert Joske De Jonghe vanaf morgen t/m 29 oktober schilderijen in Galerie De Praktijk in Wissenkerke. Open: do, vrij en zo 13-17 uur. Kees Ingelse uit Driewegen exposeert tot november schilderijen in 't Kerkje van El- lesdiek in Ellewoutsdijk. Te bezichtigen 25 september en 23 oktober 13.30-16.00 Uur. Nieuwe symbolen voor Nederland is een ex positie van Ahmed Aynan, Alex van de Beid, Peter Delpet, Jos de Putter, Marjo lein Rothman en Annelys de Vet in De Vleeshal in Middelburg. De opening is za terdag om 15 uur. Te bezichtigen t/m 27 november di t/m zo 13-17 uur. Kabinet van Zeldzaamheden is een exposi tie, samengesteld door de Vlissingse schrij ver en illustrator Wim Hofman uit Vlissin gen uit de verzameling van het museum. Vanaf vandaag t/m 3 oktober te zien in de Wonderkamer van het Zeeuws Museum in Middelburg,, wo t/m zo 13-17 uur. Het Zeeuws ontwerpduo Nora exposeert een deel van de klompenserie in Galerie Pop in Domburg. Te zien: wo t/m ma 9-18 uur, zo 10-17 uur. Boerderijgalerie de Osseberg in Grijpsker- ke toont een collectie wandkleden van Ien van den Berg, speciaal gemaakt voor deze expositie naar aanleiding van haar tachtig ste verjaardag. Verdere exposanten zijn Femke van den Berg (keramiek), Stijn Eijs- broek (beelden en brons) en Corry van Rees. Nico Out opent de expositie zater dag om 14.30 uur. Muziek: Heieen van Leerzem (piano). Te bezichtigen t/m 5 no vember, di t/m za 14-17 Uur. De KU Leuven heeft onder leiding van prof. Christian Maes de tentoonstelling de rest zijn details Einstein 1905-2005 sa mengesteld, die is te zien in het kantoorge bouw van Covra in Vlissingen. De opening is vrijdag om 16.00 uur. Te bezichtigen tot 3 november, ma t/m vrij 8.30-17.00 uur. Portret van een zelf is een expositie van Giel Louws (tekeningen, schilderijen, fo to's en video), t/m 11 november te zien in het gebouw van CBK Zeeland in Middel burg. De opening is zondag om 15.00 uur, waarbij een deel van het gedicht Song of myself van Walt Whitman wordt voorge dragen. Te bezichtigen: ma t/m vrij 9-17 uur en eerste zondag van de maand. De Groninger Kunstkring De Ploeg houdt een groepstentoonstelling in het Markie zenhof in Bergen op Zoom. Te zien vanaf dinsdag t/m 24 oktober, di t/m zo 11-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe men in het Westen naar ande re culturen keek. t/m 2 oktober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 5 maart, Marokko: kunst design 2005. t/m 22 mei: Expressies in indi go, textielkunst van Fukumoto Shihoko. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 no vember: Rotterdam Geraakt - emoties van een stad in oorlog, t/m 12 februari, Rich ters en het panorama. Kunsthal Rotterdam: t/m 25 september: De soldaat die nooit slaapt, 400.000.000 landmijnen. De installatie van Duitse kun stenaar Peter Zizka omvat bijna 400m2 be staande uit vele soorten landmijnen die we reldwijd actief zijn in afwachting van slachtoffers. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de pexriode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 27 november Jan Veth en zijn tijdgenoten in het fin de siècle. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereidHaven - HavenWereld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. t/m 2 oktober Op hoop van ze gen: Heijermans, De Hartog en Slauerhoff. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 decem ber: GeWoon Architectuur. De permanen te tentoonstelling van het NAi vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisvesting in Nederland, t/m 23 ok tober: Een Vorstelijke Tentoonstelling. Vanaf 25 september t/m 8 januari Team 10. Een internationale groep architecten bracht vijftig jaar geleden de menselijke maat terug in de architectuur. Onder de naam Team 10 vormden o.a. Aldo van Ey- ck en Jaap Bakema een bron van inspira tie voor architecten nu. Witte de With, center for contemporary art: t/m 6 november Monopolis - Antwer pen is het werk van drie instellingen - Mu- HKA, Extra City en Objectif_exhibitions over kunst en de manieren waarop ze zich inbedt in het maatschappelijk weefsel van de (wereld-)stad Antwerpen. Centrum Beeldende Kunst vanaf 25 sept t/m 8 jan: High tea Talk. Gasten uit de modewereld worden aan de tand gevoeld door talkshowhosts. ANTWERPEN Middelheim Museum: tot 29 september - Idyl/as to answer that picture, diverse kun stenaars. KMSK: tot 2 oktober - De allermooiste Spilliaex-ts uit het museum van Oostende; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Ne derland. De Singel: tot 2 oktober - 35m3: platform voor jonge architecten met px-oducties van Office Kersten Geers David Van Severen, Gent Rotterdam. Mas I Nationaal Scheepvaartmuseum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D'O - Blue Key; tot 13 november - Collectie herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst en Fotografie en Franse kunst uit de collectie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Katharina Prospect - The Russians by A.F. Vandeiworst; Momu Gallery: tot 30 okto ber - (S)teken: Mex'klappen uit de 17de tot 20ste eeuw. GENT CJK: tot 2 oktober - Eva-Maxria Bogaex-t - schilderijen. S.M.A.K.: tot 9 oktober - Tazro Niscino Installatie Sint-Annakeik - Kabinetten toonstelling; tot 23 oktober Kunst Nu/Westley Meuris. Verzameld Werk: tot 11 november Kax'en Pontoppidau. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Phi lippe Gaudexiier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de 19de eeuwse eet cultuur in Gent. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter. BRUGGE Huis De Meester: tot 30 september - Nor- bert Goegebeur, aquarellen. St.-Trudoabdij: tot 2 oktober - Lieve Bae- rt, keramiek, geïnspireerd door het Oosten en Chris Vandenheede, schilderijen en mixed media. Stadshallen: tot 9 oktober - Axrimeeting 2005 - Schilderijen, keramiek en bronzen sculpturen; tot 14 november - Rodin Van gips tot brons... Memlingmuseum: tot 16 oktober - Ventila tie Kunst als middel tot dialoog. Bogardenkapel: tot 31 oktober - Axrno Chevalier des Zazous; Beeldende homma ge door een 20-tal kunstenaars aan de songteksten van Ax-no. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 november: Corpus Sanctonxm: Het ver-haal van schrij nen en relieken. Magdalenazaal: tot 18 december - Body Stroke Fototentoonstelling cursisten foto huis KNOKKE Scharpoord: tot 23 oktober - Jong Talent: Afgestudeerden en laatstejaarsstudenten beeldende kunst, ax-chitectuur, binnenhuis etc. uit Knokke-Heist stellen tentoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49