Muiting AZC heeft grote gevolgen fZC PZC Op koor voel ik me thuis Brand verwoest landbouwschuur Rilland Verbod op verspreiding flyers onmogelijk 17 irtrek 270 mensen gaat niet zonder slag of stoot agenda lansavond met liio Daisybell AAZET Portemonnee drankrijder ontzien Efficiëntieproject wordt toegepast Verfbeurt Westkappelse vuurtoren Diefstal portemonnee Druma festival voor tiende keer in Zierikzee Goochelen en knutselen in kinderboekenweek Kunstverloting en muziek voor Azië bij nader inzien woensdag 21 september 2005 «ESSE - De verspreiding (Ivers op parkeerplaatsen pjet te verbieden. Dat Pjft het college van turge- ster en wethouders aan de U-fractie. De fractie heeft „ver vragen gesteld, omdat opruimen van de rommel gelden tijd kost. „Ik neem het antwoord eerst maar aan voor kennisgeving", zegt raadslid W. Jumelet. „En ik zal het nog eens met de fractie bespreken." De WD had het liefst gezien dat de verspreiding van flyers op parkeerplaatsen als het transferium in Renesse verboden zou worden. Uit het antwoord van het college blijkt dat dit niet mogelijk is omdat een algemeen verbod strijdig is met het Europees verdrag tot be scherming van de rechten van de mens. De WD heeft hierover vragen gesteld omdat de mede werkers van de afdeling openba re werken veel tijd kwijt zijn aan het opruimen van de flyers die ongevraagd onder ruitenwis sers van auto's worden gestopt. In het district west zijn jaarlijks 972 manuren nodig om zwerf vuil op te ruimen. Veel rommel wordt opgeruimd tijdens regulie re veegwerkzaamheden, maar het schoonmaken van het trans ferium kost 80 uur extra. De gemeente heeft onlangs in de afvalstoffenverordening een be paling opgenomen over zwerf vuil door flyers. Als de flyers op de weg of op parkeerplaatsen worden gegooid is de versprei der van het materiaal verant woordelijk voor het opruimen. Controleurs van de gemeente moeten erop toezien dat deze re gel wordt nageleefd. ■.■terne Soesman JGH-HAAMSTEDE - De Itjjgvan het Asielzoekerscen- D (AZC) in Burgh-Haamste- rMkt vluchtelingen én au- ilone bewoners van Schou- a-Duiveland. Onder meer jolen en middenstand zullen (vertrek van de 270 bewoners abet AZC concreet voelen, dal dc sociale gevolgen wor- jgevreesd. SI zal op ons een enorme im- ithebben", voorspelt coördi- »r Karin Roelofs van het pro- Wereldmeiden van Sociaal vureel Werk De Lichtboei. 5integratieproject richt zich ;nieiden in de leeftijd twaalf ai met zestien jaar, die veel te en weer geslingerd wor- tussen cultuurverschillen izi] thuis en op school erva- 5.0e helft van de doelgroep a Wereldmeiden bestaat uit aden uit het AZC. Roelofs sist het voortbestaan van het oject niet, maar houdt haar s.n vast als ze denkt aan die i meiden op zo'n 'enorm rüibare leeftijd' die hun ze- ibeden kwijtraken. riendschappen i in Burgh-Haam- je verliezen respectievelijk ien 5 leerlingen. Daar zijn «durende vriendschappen ge ld weet voorzitter W. Gin- de dorpsraad „Leg dat ar ook maar eens aan de kin- ra uit." En wat te denken ia de middenstand, zet A. Kod- inogelijke andere consequen- sopeen rij. Als diaken van de reformeerde kerk in Bezorgklachten: WO-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; gstot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a gooab zierikzee lal: 0111-454647 Fax 0111-454657 Fmail: redzzee@pzc.nl ^rcel Modde (chef) felKleemans ÜPankow Melita Lanting "Jdy Boogert (sport) kntrale redactie ^tionspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes '!l: 10113)315500 fs* (0113)315669 j^ail: redactie@pzc.nl "'TERNET '^.pzc.nl •'"ail: web@pzc.nl Burgh-Haamstede stapte hij een jaar of tien geleden het AZC voor het eerst binnen om wat hand- en spandiensten te verle nen. Inmiddels heeft hij er vrien den en goede kennissen opge daan. Hij noemt de begin vol gend jaar geplande sluiting van het AZC 'persoonlijk' een gemis. „Ik vind het leuk, al die verschil lende culturen". Bovendien heeft Kodde er moeite mee dat de vluchtelingen die al zulke ver schrikkelijk lange procedures („Dat is toch onmenselijk".) voor hun kiezen krijgen, op nieuw met zoveel extra onzeker heid worden geconfronteerd. Er zijn families die zitten hier al vijf of zes jaar, schetst hij. „Het is toch een prettige omgeving om te wonen en dit is één van de betere centra in Nederland. Het is vrij klein en overzichtelijk en de sfeer is goed. Vluchtelingen zitten al op de schopstoel en nu dit weer. Nee, dit is niet leuk", stelt hij vast. Coördinator Jessica Stein van het project Wereldvrouwen - de volwassen versie van Wereldmei den - noemt het een schok, al prijst ze de wijze waarop het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) haar organisatie ingelicht heeft. De sociale gevol gen zijn echter groot, bevestigt Stein. Ze schetst het beeld van de bewoners die midden in het jaar niet alleen 'huis' maar ook zaken als een opleiding moeten achterlaten in ruil voor nieuwe onzekerheid. Twee huidige be woners van het AZC zijn sinds hun aankomst daar in 2000 al bij het project Wereldvrouwen betrokken. Daar moeten we af scheid van nemen, aldus Stein. „Het is diep ingrijpend. Zij zijn hier geworteld." Maar dat geldt andersom eigenlijk ook, schetst zij. Misschien wordt er door be woners van Schouwen-Duive- land - via diverse organisaties - wel een afscheid op poten gezet geeft ze een voorzet. „Het asiel zoekerscentrum neemt namelijk ook een plek in op het eiland, maakt deel uit van onze geschie denis." MEKACTIVITEITEN SGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste- ir: Diavoorstelling en bezich- ng ridderzaal. DSTERLAND - De Dorpsraad slerland houdt in samenwer- met de beheerders van ipshuis De Oosterhof zater- een dansavond met mede- van het duo Daisybell. (festijn begint om 21.00 uur. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING «ww.aazet.nl Mte -Tel. 0113-33j9ad} Om haar 95-jarig bestaan te vieren, geeft zangvereniging VZOS volgende maand een jubileumconcert. door Andrea Bolle OOSTERLAND - Licht klassiek, easy listening of meer een psalm in een mo dern jasje. Het repertoire van de christe lijke gemengde zangvereniging VZOS uit Oosterland is niet in één woord te be schrijven. Officieel heet het koor Voor uitgang Zij Ons Streven, maar dat is an no 1910 bedacht. „Het klinkt ook wat oubollig, maar ja, wat wil je na 95 jaar? Vrolijk Zingen Onze Stemmen heeft een koorlid er toen maar van gemaakt", zegt voorzitter Theunie van der Laan. Zeventig stemmen om precies te zijn. Jong en oud, Oosterlanders en niet-Oos- terlanders, het koor kent een grote di versiteit. Na talloze optredens, twee uit gebrachte cd's en een koninklijke ere penning viert VZOS volgende maand haar 95-jarig bestaan. Hoewel er al stie kem gedacht is aan festiviteiten rond om een honderdjarig jubileum, wordt er toch een groot concert gegeven. „Dat doen we samen met alle koren van onze diligent Willemdirk van den Berg. De opbrengst gaat naar het goede doel", legt Van der Laan uit. Ook het geld dat tijdens de laatste optredens van het Oos- terlandse koor is vergaard, gaat naar Heifer. Deze organisatie koopt boerde rijdieren voor mensen in ontwikkelings landen en geeft trainingen in het effec tief beheren van een boerderij. Eén van de jongste leden, de 24-jarige Jolanda van der Werf, zingt sinds 2003 mee en is toen ook maar direct in het be stuur gaan zitten. „Ik zong voorheen in een ander koor op Schouwen-Duive- land, maar toen ik VZOS hoorde, wilde ik per se overstappen." Het is in de eer ste instantie de muziek die het koor zo uniek maakt, volgens Van der Werf. Op de laatste cd Woorden uit 2003 staan voornamelijk composities bewerkt door Tom Parker. „Het maakt het repertoire veel breder en moderner. Als ik me even alleen voel, draai ik het nummer Vleu gels en kan ik er weer tegenaan." Ook koorlid Helma Vaane put kracht uit de muziek die ze ten gehore brengt, maar ook de gezelligheid van de groep is heel belangrijk. „Op koor ben ik thuis en ik denk dat dat voor veel men sen geldt." Ook al is het vaak gezellig, soms is het nog hard aanpoten. „De dirigent laat ons soms zo hard werken dat je tong op je vestje hangt", lacht Van der Laan. Maar hard werken loont, want tijdens een concours vorig jaar werden de koor leden geroemd om hun perfecte samen zang en voorkomen. „Dan staan we voor een optreden aan eikaars kragen te plukken en te bedenken hoe we op moe ten komen. Gezonde spanning, zal ik maar zeggen", aldus Vaane. Aan dat op- foto Marijke Folkertsma treden, dat zo gladjes verliep, heeft het koor direct drie nieuwe leden uit Wis- senkerke overgehouden. Een brede bezetting dus, maar ook VZOS krijgt er weinig jonge leden bij. „Dat is omdat gospelkoren nu heel po pulair zijn. Misschien moeten wij ook eens gaan denken aan een jongeren- of popkoor", zegt Van der Laan. De grootste zorg is momenteel de man nelijke leden: eigenlijk heeft VZOS er te weinig, maar mede door de vergrijzing valt daar niet veel aan te doen. Vaane promoot haar koor in elk geval waar ze kan. „Als ik ergens kom en ik ontmoet een man met een tenor- of basstem, vraag ik eerst of hij bij ons wil komen zingen. Daarna vraag ik pas hoe hij heet." Het jubileumconcert van VZOS, met me dewerking van The seven mountains go spel singers, jongerenkoor Worship en Reliance, vindt plaats op zaterdag 8 ok tober in de Nederlands Hervormde kerk in Oosterland en begint om 20.00 uur. door Rob Paardekam RILLAND - Een grote land bouwschuur aan de Westhofweg in Rilland is in de nacht van maandag op dinsdag volledig in vlammen opgegaan. De brand in de met hooi gevulde schuur brak rond half twee uit, waarna de vlammen snel om zich heen sloegen. De posten van Rilland, Krabbendijke en Kruiningen rukten meteen uit en vanuit Goes werd het haak armvoertuig met een dompel- pompunit en slangenunit inge zet. Die kwam een grootschalig watertransport opzetten, omdat er in de omgeving van de schuur weinig water was. Mede om die reden werd de brand tijdens het eerste uur nau welijks geblust. De comman dant besloot het weinige water dat er op dat moment was in te zetten voor het redden van een naastgelegen schuur. Het water moest uiteindelijk anderhalve kilometer verderop worden ge haald. Dat betekende dat over die lengte slangen moesten wor den uitgerold. Toen dat na ruim een uur was gebeurd, kon er echt geblust worden. Rond vier uur had de brandweer het vuur onder controle en was het ge vaar voor de omliggende pan den geweken. De brandweer heeft de hele ochtend nageblust. De brand is vermoedelijk ont staan door hooibroei. Dat ont staat als de temperatuur van het opgeslagen hooi te hoog wordt. Gisteren kon nog niet met zeker heid worden gezegd of bij de brand asbest is vrijgekomen. Dat wordt nog onderzocht. Er lag weliswaar een asbest dak op de schuur, maar volgens de offi cier van dienst was de tempera tuur zo hoog dat het kankerver wekkende spul waarschijnlijk verbrand is. Als dat niet het ge val is, is het asbest volgens hem zeker niet over een groot gebied verspreid, omdat het vrijwel windstil was en de rook recht omhoog ging. Het gebrek aan wind is volgens eigenaar J. van Iwaarden - gis termiddag alweer aan het bieten rooien, want het werk gaat ge woon door - de redding voor de naastgelegen schuur geweest. Hij woont zelf niet naast de schuur en was dus niet degene die de brand ontdekte. „Geen idee wie het wel was", zegt hij. „Toen ik werd gewekt, stond de boel al in lichterlaaie." Volgens Van Iwaarden stonden er behalve balen hooi ook machi nes in de schuur. Hij was giste ren nog niet in staat te zeggen hoe groot de strop voor zijn be drijf is. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 41-jarige drankrijder uit Haamste de veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 150 euro boe te. De man werd 25 juli in Goes betrapt met een alcoholge halte van 735 microgram, ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. De politie kon de automobilist, die ge vaarlijke manoeuvres uitvoerde, tot stoppen dwingen. De verdachte zit geestelijk in de knoop. Hij had zelfmoordnei gingen en wilde niets liever dan opgenomen worden bij Emergis. Zijn rijbewijs was ongeldig en hij sliep al enkele weken in zijn auto. De politierechter wilde hem niet te fors in de portemonnee straffen. Hij beperkte de boete tot 150 euro. Daartegenover werd de rijontzegging langer, maar dat deed de Schouwenaar minder pijn. ZIERIKZEE - Het omlaagbrengen van de administratieve lasten voor de burgers is een prima aanvulling op de kern takendiscussie. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in antwoord op vragen van de WD. Het college is bereid om een manifest de volgen van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten (VNG) met daarin een 'inspanningsverplichting' om de lasten van gemeentelijke diensten terug te dringen. De WD-fractie heeft hierom gevraagd omdat uit onderzoek van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en de VNG blijkt dat de lokale overheid veel taken goedkoper, sneller en eenvoudiger kan uitvoe ren. De gemiddelde tijdsbelasting kan bijna een kwaxd minder, terwijl de gemiddelde kosten die daarmee zijn ge moeid met meer dan de helft omlaag kunnen. Door de kerntakendiscussie parallel te laten lopen met dit VNG-manifest ontstaat volgens het college een 'win-win-situatie'. WESTKAPELLE - Over een dag of twee fonkelt het rood van de vuurtoren op de zeedijk van Westkapelle weer als zestien jaar geleden. In opdracht van Rijkswaterstaat krijgt het 130 jaar oude monument een nieuwe verflaag. Dat was hard nodig. De laatste grote onderhoudsbeurt is in 1989 uitgevoerd. Vier jaar geleden werd het torentje be klad en werden de onderste vier ringen overgeschilderd. Schildersbedrijf Venko uit Hoogeveen kreeg van Rijkswa terstaat de opdracht om elf vuurtorens en kustlichten te schilderen. Daarmee is eind juli begonnen. Half novem ber moeten alle lichtbakens er weer piekfijn uitzien. Het Hoogeveense bedrijf is onder meer gespecialiseerd in me- taalconservering. De ronde gietijzeren toren in Westkapel le is ingepakt met folie, om te voorkomen dat oude verfres- ten en roest in het water terechtkomen. De schilders zijn twee weken geleden begonnen met voorbehandelen. Deze week wordt de verf erop gerold. Tegelijkertijd wordt ge werkt aan de vuurtorens van Oucldorp en Terschelling. Volgende week vertrekt de schildersploeg naar de toren van Haamstede. Daar wordt de binnenkant van de toren geverfd. GOES - Uit het kantoor van een zorgcentrum in Goes werd gistermiddag tussen twaalf en half twee de porte monnee van een medewerkster gestolen. Er zaten persoon lijke papieren en enkele tientallen euro's in. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Sportcentrum On derdak is zaterdag 24 september het podium voor het jaarlijkse Druma festival. Vierhonderd vijf tig muzikanten en majorettes uit heel Nederland komen die dag naar Zierikzee. Het Druma festival is een wed strijd voor drumbands en majo rettekorpsen. De deelnemers worden beoordeeld op muzikale en marskwaliteiten. Onder de deelnemers zitten gerenommeer de korpsen, vertelt P. Struijk. „Bijvoorbeeld Showband Sandi- do uit Hendrik Ido Ambacht en drumband Harmony uit Slikke- veer. Dat is echt een topband." Vanuit Zeeland heeft zich slechts een deelnemer aange meld: majorettepeleton Mini- stars uit Zierikzee. „We hadden op meer deelnemers gehoopt, ze ker omdat we het festival voor de tiende keer organiseren maar het is niet anders. Er is overi gens ook wel een verklaring voor. Een van de redenen is dat je wel eens buiten je eigen regio wilt kijken." De bands blijven niet de hele dag binnen in Onderdak. Vanaf een uur of twaalf 's middags gaan verschillende korpsen het centrum van Zierikzee in om te spelen. Het Drumafestival begint om 9.30 uur en rond 18.30 wordt het feest afgesloten met een pa rade van alle korpsen in afwach ting van hun jury-beoordeling. ZIERIKZEE - Goochelen, knut selen en voorlezen. De drie bibli otheken op Schouwen-Duive- land organiseren verschillende activiteiten in het kader van de kinderboekenweek. Goochelaar Alexander komt op donderdagmiddag 6 oktober naar bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. Hij geeft een voorstelling voor kinderen van groep drie tot en met acht. De middag begint om 15.30 uur en de kinderen worden ook voorge lezen. Op woensdagmiddag 12 oktober komt de goochelaar naar biblio theek De Zaete in Bruinisse. Daar begint de voorstelling om 13.30 uur. Vanf 14.30 uur wor den de kinderen voorgelezen. Diezelfde middag (12 oktober) gaat de goochelaar ook naar de bibliotheek in Zierikzee. De spe ciale middag begint daar om 14.30 uur. In Zierikzee kunnen de kinderen ook knutselen. Voor alle drie de voorstellingen geldt dat vooraf kaarten kunnen worden gehaald in de biblio theek. De brandweer bluste gisteren de hele ochtend na. foto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN - De stich ting Schouwen-Duiveland helpt Azië organiseert op zaterdag 8 oktober een grote Jazz-avond met kunstverloting in Brouwers haven. Op deze avond wordt onder an dere het bronzen beeldje verloot dat kunstenaar Joop van Nugte- ren heeft gemaakt voor de slachtoffers van de tsunami in december vorig jaar. De muziek wordt deze avond verzorgt door B-flat. Deze for matie speelt jazz en swingmu ziek en bestaat uit Frans van Zundert, Maarten Bruijnes, Pim Kotoun, Jan van der Straaten, Dim van Oosterhout en Peter Kanters. De verschillende kunstvoorwer pen en andere prijzen die door sponsors worden gegeven, wor den in drie rondes verloot. De speciale prijs is het beeldje van Van Nugteren. De opbrengst van de avond gaat naar de projecten van de stich ting Schouwen-Duiveland helpt Azië in Sri Lanka en Thailand. Vertegenwoordigers van de pro jecten zijn deze avond aanwe zig. De muziek- en kunstavond begint om 20.00 uur in het Ton- nenmagazijn. In het artikel over het dancefeest Neli's feest vol. 2 is abusievelijk een verkeer de dag genoemd. Het feest vindt aan staande vrijdag plaats, en niet op zater dag zoals vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39