geniaal en omstreden Thomas Dekker is verbazing voorbij Blind ergert zich aan tv-beelden IZC (eal legt zich neer lij omstreden goal Edgar Davids weer in beeld bij Oranje Jong Ajax verslaat Cambuur in beker 23 Armstrong onder de wielerbobo's zwaait vrijdag af bij de UCI Iradley McGee egt af voor WK Inoney mist twee nropese duels Australische sprinter naar Rabo Onderzoek naar Sutherland T-Mobile zet alles op Ullrich Reinerink wint koers in Vichte Stevens akkoord met boete Ajacied maakt bijzondere goal woensdag 21 september 2005 •AdPertilS [lllSANNE - Mede IOC-lid Pound noemt hij keihard leugenaar, de grootste Fran- jortkrant l'Équipe een rod del en om de Spanjaarden yen voelen dat hij niet gc- js van hun gesar rond de bezing van zijn opvolger, Ijjt hij doodleuk Madrid om liCI-vergaderingen voort te eu in Zwitserland. /Hein Verbruggen (64) ver- j de wielersport vrijdag op iminst een kleurrijk voorzit- Dat de sport ook verder el zonder een van de beste en gt gedreven sportbestuur- szal niet iedereen (willen) be ft ïtiruggen is immers een met jeel onomstreden voorzitter 1 de UCI. Hij is een topper, je wieier wereld op eigenge- wijze regeert. Of je vindt jprachtig, of je haren gaan er |l van overeind staan. Net zo- tij de heerschappij van Lan- iArmstrong. In feite is Hein ïbmggen de Lance Arm as onder de wielerbestuur- 5:"overtuigd van zijn eigen -senen gelijk en nooit en ner- 2 een blad voor de mond ne at Veertien jaar heeft hij de femationale wielerunie ge- èiMet veel visie en met wei- enijnig (wü zeggen: weinig diploma richting van mensen is hem spreken en oor- jen zonder kennis van zaken i-ebben. Een radioverslagge- die onlangs de Brabander ishnkse en 'popi' wijze kri- ide les dacht te lezen op do- :d, werd door hem - rek aan feitenkennis - rial zo venijnig onder de zo- sgestopt, dat de man in kwes- hoorbaar naar de nooduit- igzocht. m niet aan zijn wielersport, bi niet aan hem. Dick Pound 'enkele weken geleden weten Verbruggen Armstrong had ïiinkt bij l'Équipe. Wie een «je kennis van zaken heeft weet echter dat Verbruggen die sportkrant al jaren als roddel blad afserveert en dat hij - als een vriend - steeds pal achter Armstrong staat. De bewering van Pound is daarmee ietwat on zinnig en dus noemt Verbruggen de Canadees een leugenaar. Had-ie maar moeten zeggen dat een van de documenten die l'Équipe als bron aanvoert, is ge leverd door de UCI. Met mede weten van Armstrong. Of neem mevrouw Sylvia Schenk. Die stelt dat Verbrug gen met onoirbare middelen Pat McQuaid naar voren schuift als zijn opvolger. Ze klaagde hem formeel aan. En ging af door de zijdeur. Typisch Hein. Natuur lijk wil hij dat McQuaid zijn op volger wordt. Met alle mogelijke middelen maakte hij diens tegen standers belachelijk. Omdat hij vindt dat ze of incapabel zijn of om de verkeerde reden naar voor worden geschoven. Ver bruggen steekt zijn voorkeur niet onder stoelen of banken. Dat irriteert Schenk, maar in de juridische zin heeft ze geen poot om op te staan. Verbruggen doet formeel niets fout en op een an dere manier kan ze het niet van hem winnen. Schofferen Lance Armstrong schept er door gaans een genoegen in mensen die hem kritisch benaderen te schofferen. Hein Verbruggen is net zo. Hij doet niet langer zijn best om beleefd te antwoorden op wat in zijn ogen domme vra gen zijn. Ook houdt hij ervan in duidelijke taal te spreken. Wat dat betreft is hij een verade ming in het wereldje van wolli ge bobo's. Zoals ook zijn handelen dat is. Toen de Nederlander voelde dat de plannen rond zijn ProTour door alle mogelijke inspraakron des dreigde te verzanden in een onwerkbaar compromis, drukte hij zijn concept er eigenhandig keihard door. Sindsdien gaat hij door het leven als een dictator. Al veertien jaar komt hij er mee weg. „Als ik nu mee zou doen aan de verkiezingen word ik her kozen," zei hij dinsdag in het AD. Ondanks alle rumoer rond zijn persoon heeft hij waar schijnlijk nog gelijk ook. Want Verbruggen is op de eerste plaats een kundig bestuurder. Een man met visie. Hij tilde de sport en de sportbond naar een hoger, professioneel niveau. Daarom blijft hij wegkomen met zijn vaak weinig hoffelijke optredens. Hein Verbruggen is geen man die er voor zijn eigen ego en gewin zit. Hij zit er voor de sport. En dat voelen de spor ters en hun teamleiders. Niet voor niets staan de ploegen vier kant achter hem. Zij hebben dit jaar ervaren dat de ProTour een zegen is voor hen. Dat de organisatoren tegensput teren is ook logisch. Zij moeten een deel van hun macht en be langen inleveren. Zij vertegen woordigen de behoudende krachten in de sport. In de visie van Verbruggen moeten ze ech ter om als ze de sport vooruit willen helpen. Het siert de Hel monder dat hij - uitgaande van het geloof in zijn eigen ideeën - niet inbindt in de richting van een diplomatiek compromis. In plaats daarvan zoekt hij de con frontatie. Net zoals Armstrong dat doet. Die dreigde onlangs ook terug te komen om zijn critici een hak te zetten. Verbruggen deed het zelfde. De boodschap is duide lijk: waag het niet een man te kiezen die mijn ProTour af breekt. Ach, een beetje dram- mertje is hij wel, die Hein Ver bruggen. GPD üonze sportredactie - Real Madrid ziet af 0 het voorgenomen beroep te il de 1-0 nederlaag van zon- glegen Espanyol. i:eh vinden de Madrilenen de diespartij nog altijd onaan- r. Volgens de club Horde Espanyol nadat de Msrechter voor een penalty het niet," aldus Real-voorzitter Florentino Perez. „Maar we gaan niet in beroep tegen de ne derlaag uit respect voor onze te genstander," aldus Florez. De Madrileense ploeg maakt zor gelijke tijden door. Real staat vijftiende in de competitie met drie punten uit drie. Bovendien werd het sterrenteam in Europa met 3-0 afgedroogd door Olym- pique Lyonnais. GPD/RTR _e scheidsrechterlijke dingen zijn acceptabel en smige zijn dat niet. Deze was UDRID - Bradley McGee fdtzich geblesseerd afgemeld ir de wereldkampioenschap- wielrennen in Madrid. Australiër heeft last van de 3 Brett Lancaster neemt zijn -üs in. McGee zou de tijdrit !|fewegkoers rijden. ANP WOESTER - Ruud van Nis- tooij moet het in de komende wedstrijden in de Cham- League stellen zonder 1 van zijn aanvalspartner 'iJDERooney. o-se aanvaller van Man eer United is twee duels ge- W na zijn rode kaart in de strijd tegen Villarreal. De ;'?-nge international kreeg de Deense scheidsrechter gele kaarten binnen een mi- K Bovendien schreef Nielsen rapportage dat Rooney Jij het verlaten van het «uitschold. ANP/RTR door Harm Vonk MADRID - Supertalent wordt hij niet graag genoemd. Liever wonderkind, zegt hij geksche rend. Thomas Dekker (net 21 jaar geworden) is de naam. Mor gen richt hij zich op het WK tijdrijden voor profs in Madrid op een plek bij de eerste tien. Ze blijven hem waarschuwen dat het niet altijd zo gemakke lijk zal blijven gaan, maar dan haalt Thomas Dekker alleen maar de schouders op. Niks arro gantie, maar wel zelfverzekerd heid. „Iedereen zegt het: 'Op een dag worden je prestaties min der'. Maar dat zeggen ze al vier jaar." Natuurlijk kan ook Thomas Dek ker nog genieten van zijn suc ces, al is het wel snel gegaan. Al in zijn eerste jaar tussen de profs vergaarde de Noord-Hol lander 66 punten in de ProTour en boekte hij dertien overwin ningen. Verwend Na zijn overwinning in de tijdrit van de Ronde van Polen, afgelopen zondag, belde hij naar zijn ouderlijk huis in Dirk shom. 'We zijn toch wel heel ver wend', sprak zijn moeder door de telefoon. Er zijn momenten dat Thomas Dekker dat zelf even niet meer ziet. „Ik ben nog altijd oprecht blij met een overwinning, maar de verbazing wordt wel minder. Het gaat over, winnen lijkt nor maal te worden." Het komt niet alleen doordat Thomas Dekker veel wint én dat doet op jonge leeftijd. Het is vooral de buitenwereld die het winnen, zelfs voor hem zelf, zo gewoontjes doet lijken. Waardering „Het hoeft echt niet zoals het in Italië gebeurt, dat je God bent", vertelt Dekker. „Maar in Neder land... Weet je, een klein beetje waardering is niet verkeerd, maar zo zitten wij Nederlanders niet in elkaar. Ik krijg best ge noeg waardering van de mensen van wie ik het nodig vind, maar men is het allemaal al heel ge woon gaan vinden. Het feit dat ik mezelf nauwelijks meer ver baas, heeft ook met de buitenwe reld te maken." Hij zou zichzelf pas verbazen als hij in Madrid wereldkampi oen zou worden. „Normaal ge sproken ben ik daar nog te jong voor." Maar het feit dat hij zijn twee zilveren medailles bij het WK voor beloften van vorig jaar nog altijd als de grootste domper uit Thomas Dekker rekent op het WK tijdrijden op een plaats bij de beste tien. foto Vincent Jannink/ANP SSljjans Koenekoop ufEdgar Davids is weer weld bij Oranje. Bondscoach "to van Basten heeft de mid- 5telder van Tottenham Hot- i'topgenomen in de voorlopi- selectie van het Nederlands "balelftal voor de WK-kwali- •bfduels met Tsjechië (8 okto- "Itn Macedonië (12 oktober). kwam lang niet uit voor pe, omdat hij bij zijn vorige ploeg Internazionale nauwelijks aan spelen toekwam. De voorlopige selectie telt 33 na men. Opvallende nieuwkomers zijn de jongelingen Urby Ema- nuelson van Ajax en Ibrahim Afellay van PSV. Ook Serginho Greene van Feyenoord is voor het eerst uitverkoren. Terug in de voorlopige selectie zijn Ron Vlaar (AZ) en Romeo Castelen (Feyenoord). Ook Ge orge Boateng van het Engelse Middlesbrough kreeg een be richt van Van Basten. De bondscoach nam ook Phillip Cocu op in zijn voorlopige keu ze. De middenvelder van PSV hangt echter een schorsing bo ven het hoofd vanwege zijn rode kaart in de laatste interland te gen Andorra. De Fifa maakt waarschijnlijk morgen bekend hoeveel wedstrijden Cocu aan de kant moet blijven. Marco van Basten presenteert op vrijdag 30 september in Zeist de definitieve spelersgroep voor de twee interlands. De voorlopige selectie is: Doel: Timmer (AZ), Van der Sar (Man chester United) en Moens (Wil lem II); Verdediging: Éma- nuelson (Ajax), Bouma (Aston Villa), De Cler, Opdam en Vlaar (allen AZ), Van Bronckhorst (Barcelona), Greene (Feye noord), Boulahrouz (HSV), Lu cius en Ooijer (PSV), Krom kamp (Villarreal). DEN HAAG - De Australische sprinter Graeme Brown is een contract voor een jaar overeengekomen met de wieler ploeg van Rabobank. Hij kwam de laatste vier jaar uit voor de Italiaanse ploeg Ceramica Panaria. Dit jaar boek te hij vijf sprintzeges in de Ronde van Langkawi, vorig jaar won Brown op de Olympische Spelen in Athene twee keer goud: met de Australische achtervolgingsploeg en in de koppelkoers met Stuart O'Grady. Brown is ook twee voudig wereldkampioen ploegenachtervolging. Bij de Ra bobank gaat hij zich op de wegwedstrijden richten. GPD UTRECHT - De directie van de Rabo Wielerploegen stelt een onderzoek in naar de omstandigheden en mogelijke oorzaken van de positieve A-staal van de Australische renner Rory Sutherland. Hij werd in Duitsland betrapt op het gebruik van een verboden middel. Er is nog geen uitslag van de contra-expertise, maar de Raboploeg wil een onafhankelijk onderzoek laten uitvoeren. De Raad van Advies van de ploeg is gevraagd het onderzoek te be geleiden en de eindrapportage te verzorgen. ANP BONN - Met Jan Ullrichs vertrouwensman Rudy Pevena- ge als een van de ploegleiders zet T-Mobile volgend jaar alles op de eindzege in de Ronde van Frankrijk. Ullrich, die in 1997 de Tour won, zal een flink aandeel hebben in de samenstelling van de ploeg. T-Mobile bracht gisteren een verklaring naar buiten waarin de ploeg duidelijk aangeeft waar en hoe volgend jaar de prioriteiten worden gesteld. Wielrenners als Klier, Wesemann, Kessler en Ivanov krijgen in het voorjaar meer vrijheid, maar daardoor ook meer de plicht om koer sen te winnen. De Belg Pevenage is al jaren de persoonlijk adviseur van Ullrich. Hij was bij T-Mobile niet meer welkom, omdat hij in onmin leefde met manager Walter Godefroot, die nu met pensioen gaat. De Duitse oud-renner Olaf Ludwig is zijn opvolger. ANP VICHTE - Rik Reinerink, zaterdag deelnemer aan de Del ta Profronde, heeft gisteren in het Belgische Vichte een eendagskoers gewonnen. De wielrenner van Shimano boekte na 150 kilometer zijn eerste seizoenszege in een sprint van een kopgroep van twaalf man. Hij versloeg de Belg Blancy op de streep. Reinerink kon dit jaar maandenlang geen wedstrijden rij den. In juni onderging hij een galblaasoperatie. Hij vertel de in Vichte dat hij voor volgend seizoen met Shimano een mondelinge overeenkomst over contractverlenging heeft. ANP/Belga ZEIST - Huub Stevens, trainer/coach van Roda JC is ak koord gegaan met een schikkingsvoorstel van 250 euro boete. De Limburger werd ervan beschuldigd tijdens Ro da JC-Willem II grievende uitlatingen te hebben gedaan. Hij werd door scheidsrechter Nijhuis naar de tribune ver wezen. ANP Hein Verbruggen regeerde de wielerwereld met veel visie en weinig diplomatie. Dat maakte de UCI-voorzitter in sommige kringen ook omstreden. foto Guang Niu/GPD/RTS zijn carrière ziet, zegt veel - zo niet alles - over de gedrevenheid van Thomas Dekker. GPD door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax-trainer Danny Blind is niet blij met de camera's van Talpa, die ook tijdens de rust in de cata comben blijven draaien. Vol gens hem betekent dat de doodsteek voor de spontani teit. Anders dan Studio Sport in het verleden mikt de nieuwe zender van John de Mol op emotie-tv. Zondag was het weer raak tijdens AZ-Ajax. Grensrechter Brink benadeel de Ajax in de eerste helft door (onterecht) te vlaggen voor een overtreding van de Amsterdammers, een hands bal van Shota Arveladze over het hoofd te zien en een twij felachtig doelpunt van de Ge orgiër (was de bal wel of niet over de doellijn?) goed te keu ren. Dat vond Blind tenmin ste. Toen de kruitdampen waren opgetrokken, had Ajax twee goals moeten incasseren. De coach van Ajax was woest. Hij wachtte arbiter Luinge op bij de kleedkamer en beet hem tot drie keer toe dat het 'een schande' was. De came ra's draaiden, de microfoons stonden open. Blind gisteren: „Zo wil je je jezelf niet terug zien op tv. Achteraf zeg je dan: dat had ik niet moeten doen. Maar op het moment zelf was de ergernis groot." Hij zal er in het vervolg reke ning mee houden dat er ook in de rust wordt gefilmd. ,,A1 gaat dat wel ten koste van de spontaniteit." GPD Middenveld: De Jong, Linden- bergh, Maduro en Sneijder (Ajax), Landzaat (AZ), Van Bom mel (Barcelona), Van der Vaart (HSV), Boateng (Middles brough), Afellay, Cocu (PSV), Davids (Tootenham Hotspur). Aanval: Babel (Ajax), Van Per- sie (Arsenal), Makaay (Bayern München), Robben (Chelsea), Kuijt, Castelen (Feyenoord), Van Nistelrooij (Manchester United) en Vennegoor of Hesse- link (PSV). ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Jong Ajax heeft de derde ronde bereikt van het toer nooi om de Gatorade Cup. De Amsterdamse beloften versloe gen in een versterkte opstelling Cambuur Leeuwarden gister avond met 3-1. De Amsterdammers namen het bekertreffen traditiegetrouw se rieus. De ploeg verscheen op het veld met basisplaatsen voor on der anderen Boukhari, Anasta- siou, Vermaelen en doelman Ver meer. De Spanjaard Juanfran, overgenomen van Besiktas, maakte zijn debuut. De openingstreffer in Arena kwam voor rust op naam van Boukhari. Vertonghen bracht Ajax op 2-0 en 3-0, waarna PIou- wing tegen mocht scoren. Excelsior uit Kralingen bleef de amateurs van NEC eerder in de bekercompetitie wel de baas. Te gen de Nijmeegse profs kwamen de Rotterdammers er gister avond niet aan te pas: 2-5. Even verderop kon amateurclub Ex celsior Maassluis, dat Den Bosch had uitgeschakeld, het niet bolwerken tegen VW-Ven- lo: 1-4, met onder meer drie tref fers van Kantelberg. RKC versloeg Top OSS met 4-1, maar die stand kwam pas na de verlenging op het bord. FC Twente versloeg Fortuna Sit- tard met 3-1. N'kufo tekende voor twee van de drie doelpun ten. ANP AMSTERDAM - Jan Vertong hen maakte gisteravond in de wedstrijd tegen Cambuur een 1 zeer bijzonder doelpunt voor Jong Ajax. De Belgische middenvelder zorg- de onbedoeld voor 3-0. Hij schoot de bal, nadat de Friezen hem uit hadden getrapt voor een blessurebehandeling van een Ajacied, na de ingooi keurig 1 naar doelman Van der Vlag van Cambuur. Het leer zeilde alleen over de keeper heen in het net. Ter com- pensatiè bood Ajax even later Houwing een vrije doorgang aan om de eer te redden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23