Angst is slechte raadgever IEÜCHT Zeeuwse danswereld lijeen in Terneuzen Intrigerende en indringende beelden van jonge fotografen Het Land van Ooit wil aanschuiven bij voetbalmuseum Drankrijders krijgen boetes en ontzegging [ulsterse krijgt erkstraf voor trduistering Risicokaart Startgeld Zeeuwse kenniseconomie Verdachten mishandeling opgepakt Duitser uren zoek in Renesse Geen willekeurig stemmen in Sluis ;unst Khalid Boudou in Middelburg Geluid van orgel Gertrudiskerk op cd vastgelegd PDELBURG - Voor officier :uStitie H. Benaissa stond „sl dat een 34-jarige vr juw gidst voor 20.000 euro als deemster bij een bakkerij g verduisterd. ireis van 220 uur werkstraf Jde ze af op de hoogte van bedrag, maar politierechter oltring vond een bedrag van jeuro (door de vrouw toege- pbij de politie) aannemelij- pAnders was de verduiste- reerder ontdekt." De poli jster veroordeelde de ver- Me tot 140 uur werkstraf, gouw werkte als verkoop- !D de bakkerswinkel in Sint üteen. Er ontstonden regel- ïg kastekorten als zij achter toonbank stond. De werkge- besloot videocamera's op te l5fn. Daarop was herhaalde- 'ezien dat ze geld uit de kas- j2kte en in haar zak stopte. dat ze grote bestellin- en brood, bestemd niet altijd afre- verduistering had volgens de tussen december 2003 11 maart plaats gevonden, verdachte zei dat het geld in s kortere periode achterover «drukt. De officier vond het jrag van de vrouw stuitend, i'oentheel berekenend tewerk jan. De verduistering is zeer sitig. Ook neem ik u kwalijk in een andere collega als da- aanwijst zodra u met de fei- irordt geconfronteerd.Vol- uBenaissa was het niet uitge- len dat ze al eerder met het Ijeheeft gehakt. „In een an- h winkel, waar ze heeft ge fit, was de werkwijze hetzelf- Maar ik kan het niet hard F. de Vleesschauwer kde vast dat de bakkerij nog- slordig met de boekhouding v j. Het motief voor de ver kering zou temaken hebben t haar man, die op een gege- Imoment zonder werk kwam alten. Daardoor liepen de in lasten terug en was het moei- een stap terug te doen. advocaat pleitte voor een be- fste werkstraf, omdat de pe- de korter en het bedrag aan- alijk kleiner is geweest. door Emile Calon Burgemeester S. Kramer (Kapelle) be treurt het ten zeerste dat minister J. Remkes (Binnenlandse Zaken) het to nen van de effectafstanden op de provin ciale risicokaarten op internet verbiedt. Burgers die meer willen weten over de effectafstanden moeten straks naar de gemeentehuizen om te zien of ze in een gevarenzone wonen. De ministerraad stemde onlangs in met een wetsvoorstel van Remkes om de Wet Rampen en zwa re ongevallen, waarin de risicokaart is geregeld, aan te passen. Aanleiding voor de wetswijziging is een verschil van inzicht tussen Remkes en de provincies. Op de provinciale risico kaarten kan, na publicatie, iedereen na gaan welke risico's zich in hun woonom geving bevinden. Bijvoorbeeld bedrij ven die werken met gevaarlijke stoffen. Daarbij worden ook effectafstanden in zichtelijk gemaakt, bijvoorbeeld tot hoe ver in de omgeving een explosie van een LPG tankstation impact heeft. Remkes vreest nu dat terroristen via internet eenvoudig kunnen zien op welke objec ten een aanslag de grootste impact heeft. Met de wetswijziging is dat vol gens hem niet meer mogelijk. Gouden Gids Kramer vindt de redenering van de mi nister tamelijk onzinnig. Die redene ring volgend, moeten ook alle vlucht- schema's van vliegtuigmaatschappijen en routetabellen van de NS van het in ternet gehaald worden, schampert hij. „Als we met betrekking tot veiligheid de weg opgaan om allerlei informatie", die toch al op een of andere wijze open baar te bemachtigen is, te verbergen, dan stel ik voor ook alle plattegronden, geografische kaarten, telefoonboeken, Gouden Gidsen en straatnaamoverzich ten zowel in traditionele'als in digitale Vooral de grote bedrijven hebben zich flink verzet tegen het publiceren van de effectafstanden. Ze vreesden dat op die manier bedrijfsgevoelige informatie op het internet zou komen te staan. foto Wim Kooyman vorm te vernietigen en niets meer van dat alles openbaar te maken." Een stap verder, aldus de burgemeester, is het verwijderen van alle mogelijke risicovol le objecten uit de dorpen en steden. Hij vraagt zich af waar deze door angst - 'al tijd toch een slechte raadgever' - ingege ven benadering zal eindigen. Kramer is namens de Zeeuwse burge meesters projectleider risicokaart. Hij vindt dat in de afweging tussen veilig heid en openheid door de minister de verkeerde keuze is gemaakt. Hij is al leen blij dat er nu eindelijk een besluit ligt na een discussie van ruim een jaar. In het begin waren het vooral de grote re bedrijven die zich verzetten tegen pu blicatie van de effectafstanden. Die vreesden Hat bedrijfsgevoelige informa tie op die manier wereldkundig zou wor den gemaakt. Sommige Amerikaanse be drijven, zoals General Electric Plastics in Bergen op Zoom, lieten zelfs weten dat hun gegevens niet gepubliceerd mochten worden. Kramer zelf heeft ook zo zijn bedenkin gen als het gaat om de risicokaart. Zo geeft hij aan dat zo'n kaart nooit volle dig kan zijn. Vanuit zijn werkkamer in het gemeentehuis wijst hij naar buiten, naar de omliggende woonwijken. Als een van die bewoners een fikse verzame ling gasflessen in zijn schuurtje heeft liggen, zonder dat iemand daar weet van heeft, klopt de kaart niet. Ook niet als een doe-het-zelver fiks heeft liggen knutselen met de gasleidingen of als een wat overijverige hobbyist in zijn kel der probeert het buskruit opnieuw uit te vinden. Dan klopt de kaart niet en ontstaat er een schijnveiligheid, aldus Kramer. Moskou „Ontploffingen en rampen worden met zo'n kaart ook niet voorkomen. Zo te be zien is het de vraag wat nut en nood zaak is en of de burger niet blij wordt gemaakt met een openbare dooie mus", aldus Kramer. Hij vindt wel dat de minister, door het verbieden van de effectafstanden, in speelt op angstgevoelens. „Dat is niet zuiver." Hij wijst er vervolgens op dat terroristen zich tot nu toe richten op zo genoemde zachte doelen, zoals metro- en treinstations. Daarbij pogen ze om zoveel als mogelijk onschuldige slacht offers te maken. Aanslagen zoals in Lon den, Madrid, Moskou, New York, op am bassades in Oost-Afrika en de disco op Bali hadden volgens hem ook in Neder land kunnen plaatsvinden. Dan had de risicokaart - met of zonder contouren - daarbij in positieve of in negatieve zin totaal niets betekend, aldus Kramer. „Voor professionele terroristen, waar de angst voornamelijk tegen is gericht, zal het van het net halen van de openba re gegevens helemaal niets uitmaken. Want hun voorbereiding is zeer gede gen en langdurig." Inmiddels zijn van acht provincies van de twaalf provincies risicokaarten te vinden op het internet. Die moeten dus aangepast worden. De Zeeuwse kaart is medio december, ook in aangepaste vorm te raadplegen, aldus Kramer. MIDDELBURG - Om snel een Instituut Zeeuwse Kennis economie van de grond te krijgen, is bijna 83.000 euro no dig. Het dagelijks provinciebestuur stelt de staten voor dat geld beschikbaar te stellen. Het Instituut Zeeuwse Kenniseconomie moet op 1 januari 2006 van start gaan als samenwerkingsorgaan van overheid, onderwijs en on dernemers. Vertegenwoordigers van die drie partijen slo ten daartoe twee maanden terug een akkoord. liet insti tuut krijgt een drietal taken: het verhogen van de kwali teit van Zeeuwse studenten en beroepsbevolking, verbete ren van kennisuitwisseling tussen ondernemers, overheid en onderwijs, en het versterken van de vemieuwings- kracht van het bedrijfsleven. Daartoe zijn inmiddels ne gentien projecten op de rails gezet. OUDDORP - Drie mannen uit Ouddorp en Goedereede zijn aangehouden op verdenking van mishandeling. De mannen zouden op 2 augustus een Duits echtpaar hebben geslagen op een parkeerplaats aan de N57 waar het stel lag te slapen in een camper. De drie verdachten reden midden in de nacht de parkeerplaats op, luid toeterend en met harde muziek aan. Toen de Duitser daar wat van zei, raakten ze slaags met elkaar. Het echtpaar moest voor be handeling van de verwondingen naar het ziekenhuis. RENESSE - Een 50-jarige verstandelijk gehandicapte man uit Duitsland is uren zoek geweest in Renesse. Iiij is na negentien uur teruggevonden op het station in Goes. De man verdween maandagmiddag rond 15.00 uur. Hij zou toen op eigen gelegenheid van het strand bij de over gang Jan van Renesseweg teruggaan naar de camping waar hij met een groep verbleef. De man kwam echter niet op de camping aan. Maandagavond zocht een politie team samen met de reddingshondenbrigade naar de man, maar hij werd niet gevonden. Gisterochtend werd de man gezien bij het busstation in Zierikzee waar hij de bus naar Goes had genomen. De man verkeert volgens de politie in goede gezondheid. Waar de man de nacht heeft doorgebracht en wat er pre cies is gebeurd, wil de politie niet zeggen. SLUIS - Inwoners van de gemeente Sluis kunnen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart volgend jaar niet zelf bepalen in welk stembureau zij hun stem willen uitbrengen. Oppositiepartij Dorpsbelangen en Toerisme pleitte met een initiatiefvoorstel voor deelname aan een proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken, maar dat is vol gens het Sluise college van burgemeester en wethouders onhaalbaar. Tegelijkertijd met de gemeenteraadsverkie zingen worden namelijk ook de verkiezingen voor Water schap Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Dit om de opkomst voor beide verkiezingen te stimuleren. Die situatie is uniek, omdat alle andere waterschappen in Nederland hun verkiezingen houden middels het stemmen per brief. Sluis verwacht dat de opkomst laag uitpakt als het ingaat op het aanbod van de minister. Hulst en Terneuzen beslo ten om soortgelijke reden al eerder om niet mee te doen aan de proef. Of Rolf Bosboom KNEUZEN - De Zeeuwse wereld verzamelt zich ko ud weekeinde in Terneuzen. 122 groepen met samen §eveer 350 dansers doen daar a aan het festival Dansestafet- 1 evenement is een initiatief aStichting Danzee, de koepel- amsatie voor dans in Zee- si, die in 2002 is opgericht. 1 doel ervan is het netwerk 5 de amateurdans in de pro- Mie te versterken en daarmee kvvahteit van de dans te ver leren. ann lijkt de stichting ook te igen. „Er komen steeds meer toners en je ziet het niveau adedans stijgen", zegt Anita dansconsulent bij nop, het Zeeuws instituut «■sociale en culturele ontwik- dat het dansfestival sa- smet Danzee organiseert. I festival is een tweejaarlijk- evenement en wordt nu voor negende keer gehouden. Be is „Het festival heeft als doel 'dansers elkaar kunnen zien voor zichzelf kunnen toetsen: '-staik, op welk niveau ben "enig? Ook de dansmakers [®en elkaar zo ontmoeten. van Dansestafette is •nst zo breed mogelijk gehou- n Jet is van ballet en klas- itotstreetdance en klompen die manier willen we to) zien wat er allemaal in ■ftlandis op dansgebied." Om het festival extra aantrekke lijk te maken voor publiek zijn twee gastgezelschappen uitgeno digd. Het Amsterdamse gezel schap 020 verzorgt zaterdag avond de opening met het duet Ssssss... De choreografie is on derdeel van Short Works van Jongerentheater 020, waarin jon geren onder professionele bege leiding kunnen werken aan hun eigen choreografie. Uitvalsbasis Het festival wordt zondagmid dag afgesloten door het profes sionele gezelschap Memento Dance Company. Dat is in New York opgericht door Marjon van Grunsven, die ook artistiek lei der en choreografe is. Inmiddels heeft het gezelschap, dat vooral bekend is in Amerika, Canada en Zwitserland, Tilburg als uit valsbasis. Hun choreografie On ce gaat binnenkort de Neder landse theaters in. De primeur is dus voor Terneuzen. Tegelijk met het Terneuzense festival houdt de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU) zaterdagavond vanaf 19.30 in de Stadsschouwburg in Middelburg een jazzdansshow, met dansers uit de regio en een optreden van de Belgische groep Pro Arte. Bekers betreurt het sa menvallen van de twee danseve- nementen. „De KNGU staat he lemaal los van ons." Dansestafette, zaterdag 24 septem ber vanaf 20.00 uur en zondag 25 september vanaf 15.00 uur in het Scheldetheater in Terneuzen. Dagmar Thieme exposeert onder meer met een foto van twee voeten. foto Peter Nicolai ^groepPetrella Lion uit Axel treedt op tijdens het festival Dans je- foto Ria Schut door Anita Tournois TERNEUZEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de Werkgroep Tentoonstellingen Terneuzen een expositie georga niseerd in de hal en passerelle van het stadhuis met werk van jonge mensen die pas zijn afge studeerd aan verschillende aca demies. Jonge fotografen 2005 laat intrigerend, soms zelfs in dringend beeldmateriaal van acht jonge vrouwen zien. On danks raakvlakken lopen onder werpen en thema's uiteen. Vier jaar lang hebben ze zich be ziggehouden met fotografie: Eve line Eelvelt, Famke Backx, Joy ce Vanderfeesten, Christine cle Bree, Sanne Kanters, Dagmar Thieme, Heidi de Gier en Linda Maria Birbeck. Ze onderzochten gedurende die tijd de diverse en talrijke beeldende en technische mogelijkheden die dit medium biedt. Sommige van hen hebben gefotografeerd op film, waarna vervolgens langs digitale weg het eindresultaat tot stand kwam en soms werd recht streeks digitaal gefotografeerd en/of bewerkt. Passie voor het medium spreekt uit hun eindexamenwerk, waar aan een eigen invulling werd ge geven en waarin vaak autobio grafische gegevens werden ver werkt. Kleur overheerst, al is er ook zwartwit-werk. Portretten zijn favoriet, van zichzelf, anderen en vooral van jonge vrouwen, tienermeisjes en kinderen. Dan weer staat het menselijk lichaam centraal of de menselij ke identiteit, soms is er een link met niet-levend materiaal zoals beelden met lege, verwachtings volle ruimten van vliegveld, fa brieksterrein of abri's. Aanraakbaar Ook het formaat varieert tot soms bijna levensgroot beeldma teriaal waardoor geportretteer den bijna aanraakbaar worden, zoals het tafereel van een partij tje voor een tweeling die vijf jaar wordt, de oosterse moeder in verwachting, een westerse va der die assisteert en de eventue le tienerdochter, afwachtend in de deuropening: een generatie die niet alleen afwijkt qua leef tijd, maar ook qua uiterlijk en kleedgedrag. Dergelijke contrasten ziet men regelmatig terugkeren in veel fo to's van zowat alle deelnemers. Andere voorbeelden zijn de por tretten van boerendochters of de acteurs Kevin en Kiki met het syndroom van Down, zwart wit duowerken waarin sensuele vrouwenlichamen geplaatst wor den naast industriële vormen. Of de fascinatie van kindmeisjes voor het vrouw-zijn, met portret ten waarin het naturel kind staat naast de metamorfose tot vamp en verleiding, getransfor meerd door make-up en siera den. Soms wordt het accent gelegd op afwijkingen zoals in een foto van voeten met een extreem lan ge teen naast de grote teen of het werk van twee forellen met één kop. ExpositieJonge fotografen 2005, t/m 7 oktober in de hal en passerel le van het stadhuis van Terneuzen. Geopend: ma.-do. 9- 17 uur, vr. 9-20 uur. MIDDELBURG - Khalid Bou dou, schrijver van de roman Het schnitzelparadijs, is dinsdag 27 september te gast in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Boudou (1974) is geboren in Ma rokko en woont al jarenlang in Ti el, door hem steevast Ti el Aviv genoemd. Hij is hoofdre dacteur van het Marokkaanse jongerentijdschrift aTarik.nl. In 2001 verscheen Het schnitzel paradijs, over de belevenissen van een 18-jarige Marokkaanse jongere in de keuken van een Van der Valk-achtig restaurant. De roman werd lovend ontvan gen. Het boek is onlangs onder dezelfde titel verfilmd door re gisseur Martin Koolhoven, met belangrijke rollen voor Mounir Valentyn, Bracha van Does burg, Mimoun Oaïssa en Tygo Gernandt. De film was vorige week veelvuldig te zien tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen. De bijeenkomst met Khalid Bou dou begint om 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM - Stichting Restauratie Ibach-orgel presen teert zaterdag 24 september in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom een cd. Daarop is vooral het geluid van het monumentale Ibach-orgel in de kerk, bespeeld door Janno den Engelsman, vast gelegd. Het negentiende-eeuwse orgel, een rijksmonument, is dringend aan restauratie toe. De stichting zet zich daarvoor sinds twee jaar in. Monumentenzorg be taalt 30 procent van de totale kosten van een miljoen euro. Het inzamelen van het resteren de geld is inmiddels begonnen. Om het huidige geluid van het Ibach-orgel vast te leggen, is een cd opgenomen. De werken die Den Engelsman speelt, zijn nauw verbonden met de geschie denis van het orgel. Ook zijn en kele korte werkjes te horen op het achttiende-eeuwse Vlaamse koororgel in de kerk te horen, bespeeld door Peter van Dijk. De cd wordt zaterdag om 13.15 uur gepresenteerd tijdens de jaarlijkse dag voor de 'Vrien den' van de stichting. Janno den Engelsman bespeelt dan ook het Ibach-orgel. door Rudy Booqert MIDDELBURG - De uitbater van pretpark Het Land van Ooit is de belangrijkste kandidaat om de exploitatie op zich te ne men van het voetbalmuseum, dat in Middelburg moet verrij zen. Beide partijen verwachten nog enkele maanden nodig te hebben om tot een definitief ak koord te komen, maar stellen dat de liefde van twee kanten komt. Het voetbalmuseum, tegenwoor dig opererend onder de naam Stichting Voetbal Totaal, be oogt een interactief themapark te worden. De directie, bestaand uit de interim-managers Rens Knegt en Arie Schouten, zocht daarom deze zomer contact met Mare Taminiau, de geestelijk va der van het familiepretpark in Drunen. „Hij is een groot des kundige op het gebied van at tractieparken", verklaart Knegt. In eerste instantie zal het be drijf Taminiau Content Develop ment (TCD) een bedrijfsplan ma ken, waarin de levensvatbaar heid van het voetbalmuseum wordt geanalyseerd. Maar de plannen van TCD gaan volgens Tobias Taminiau, zoon van Mare, veel verder. „Het is nog niet signed, sealed en delive red, maar wij zijn zeer geïnteres seerd om de exploitatie op ons te nemen." Tobias Taminiau, in het verle den jarenlang werkzaam bij Aquadelta Vakantiepark in Bruinisse, ziet het voetbalmu seum als een welkome aanvul ling op het 'familiebezit'. Vol gend jaar wordt dat uitgebreid met een tweede Land van Ooit, in het Belgische Tongeren, en in april 2007 kan daar het museum in Middelburg bijkomen. „Het is een uniek concept, een verbre ding van het recreatieve aanbod in Nederland", vindt Taminiau, fervent aanhanger van de Til- burgse voetbalclub Willem II. Kosten Het voetbalmuseum krijgt lang zamerhand meer vorm. De kos ten tót de opening zijn, volgens interim-manager Knegt, gedekt met Delta NV als hoofdsponsor. Daarnaast staat de exploitatie in de steigers met de contacten met TCD, één van de grote spe lers in dit veld. De initiatiefne mers van het museum, onder wie Matty Verkamman uit Kats, zijn nog met verschillende par tijen in gesprek over de financi ën rond de creatieve invulling. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Terneuzen is giste ren in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot 1100 euro boete en zeven maanden voor waardelijke rijontzegging. De politierechter hield er reke ning mee dat de man het rijbe wijs niet kan missen voor zijn werk. Wat voor hem sprak was dat de Terneuzenaar niet eerder in aanraking was gekomen met justitie. Zijn rijgedrag viel de po litie op 29 juli dit jaar op. Toen de politie hem in Terneuzen aan hield, vertelde de verdachte acht glazen bier te hebben ge dronken. De blaastest gaf 720 microgram aan: ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan Een 38-jarige inwoner van Knokke-Heist voelde zich op 30 juli nog goed in staat om te rij den ondanks het feit dat hij ruim drie keer de limiet voor al coholgebruik achter het stuur had overschreden. De Belg werd in Sluis gepakt. Hij kreeg zeven maanden rijontzegging en 700 euro boete. Een 34-jarige man uit Zelzate werd voor het rijden onder in vloed bestraft met zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en 550 euro boete. De Belg reed op 20 juli in Sas van Gent de ma rechaussee in de armen. Het alcoholgehalte in zijn bloed was 630 microgram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21