ic. rovincie eens met ontpoldering Spanning op de Westerschelde Bochtenwerk zorgt voor grote problemen i Ongeduld bij CDA over toekomstvisie Zeeland Seaports r 19 Souburgse automobilist mishandeld bij Wilhelminadorp ierheid dat tot 2014 geen nieuwe maatregelen nodig zijn I Grootste hopperzuiger actief GS steunen monument landfront Jongen maakt ritje met auto vader Automobilist keer op keer fout Kermis en dorpsfeest in Terhole Galerie woensdag 21 september 2005 ,mn der Vleuten „OÜBUBG - Een 27-jari- Lbilist is gisteravond op de Deltaweg bij jjjnadorp door een med ■- jrfcr bij de keel g;- bouburger reed vanaf Zierikzee in de richting' van Goes achter een vrachtwagen. Toen de dubbele rijstrook over ging in een enkele, wilde een be stuurder die op de linkerbaan reed invoegen tussen de Oost-Souburger en de vrachtwa gen. Daar was geen ruimte voor en de bestuurder ging daarom maar achter de Oost-Souburger rijden. Toen het verkeerslicht bij Wil helminadorp op rood stond, stapte de onbekende bestuurder uit zijn auto en trok het autopor tier van de Souburgse bestuur der open. Hij pakte de Oost-Sou burger bij de keel en sleurde hem uit zijn auto. Terwijl de Souburger tussen het geopende portier en de de auto stond, duw de de onbekende het portier dicht. Toen het licht op groen sprong, begonnen de andere weggebrui kers te toeteren. De onbekende liet de Souburger voor wat hij was, stapte in zijn auto en reed weg. De Oost-Souburgse auto mobilist hield aan het voorval een zere keel over. De politie wil graag in contact komen met personen die bij de stoplichten bij Wilhelminadorp getuigen waren van dit voorval. Zij worden verzocht zich te mel den bij bureau Goes of te bellen met telefoonnummer 0900-8844. ^Jansen fiLBURG - De bagger en de VVesterschelde op stiet dagelijks provincie- #r heeft zijn reserves over rfcverdieping laten varen, deerde Staten vinden disier Veerman van LNV (tde duidelijk heeft ge- liraarom 600 hectare land- pond aan de Westerschel- it worden ingericht voor ®r. van natuurgebieden ontpoldering en verdere sang van de vaargeul Antwerpen zijn onderde- 3 de ontwikkelingsschets ie Schelde. De provincie od aarzelde ermee in te oen, omdat niet helder was (inde nieuwe zogenaamde iiiene natuur (schor, slik en pwater) 600 hectare zou- roeten beslaan. Veerman [eet natuurpakket uit de üfschets volgens GS aan- «rag®®; onderbouwd. In die |||p „js sprake van verster- an het natuurlijke karak- i de Westerschelde met 770 hectare nieuwe na- ,'olgens gedeputeerde M. ff (PvdA, natuur) heeft de la uit bestuurlijke en poli- ovenvegingen voor 600 Daarbij heb- 0in Zeeland en leneen rol gespeeld. stelling inister van LNV heeft ver- cdatde 600 hectare die on- 1 van het getij en zout rmoeten worden gebracht, Heistelling worden opgeno- m het eerste beheersplan het habitatgebied Wester- ;ersmanifest aamstede met en lach en eren traan U-HAAMSTEDE - De Zangersbond Zang houdt zaterdag van ut 16 uur het tweejaarlijk- igersmanifest. Daaraan ne- even koren en drie solis- Dit zangersfestijn on- I motto 'Koren laten zich wordt dit keer gehouden irpshuis De Schutse in •Haamstede. De muzikale van de dag is in handen ar van der Veer. schelde. Dat plan gaat de perio de 2008-2014 bestrijken. Kra mer: „Dat betekent dat we in elk geval de zekerheid hebben dat op het gebied van de natuur tot 2014 geen aanvullende maat regelen nodig zijn." Hij gaat er van uit dat dit ook geldt voor het natuurherstel dat voort vloeit uit de eind jaren negentig uitgevoerde tweede verdieping. Die natuurmaatregelen zijn naar de mening van de Europe se Commissie onvoldoende en daarom is Nederland in gebreke gesteld. Kramer: „LNV heeft met Brussel overlegd over de vraag of 600 hectare nieuwe estuariene natuur overeenkomt met de doelstellingen van de Vo gel- en Habitatrichtlijn. Ik neem aan dat daarbij ook het stoppen van de ingebrekestel ling aan de orde is geweest. Maar het is goed dat nog eens nadrukkelijk na te vragen." Onderbouwing van de opper vlakte nieuwe natuur is voor de Staten van Zeeland voorwaarde om in te stemmen met de ontwik kelingsschets. Zonder die in stemming is het voor de Tweede Kamer lastig ja te zeggen tegen de met Vlaanderen gemaakte af spraken over de toekomst van het Schelde-estuarium. Handtekeningen Als de Staten genoegen nemen met de onderbouwing kunnen sierlijke handtekeningen wor den gezet onder een overeen komst met het Rijk. Daarin staat onder meer dat Zeeland 100 miljoen euro krijgt voor de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg. Voor de aanleg van nieuwe natuur is in'elk ge val de keus gevallen op uitbrei ding van het Zwin en! op de Hedwige/Prosperpolder (300 hectare). Bij de selectie van ge bieden waar de andere helft kan worden aangelegd, neemt de pro vincie het voortouw. Op djie ma nier kan de nieuwe natuur wor den gecombineerd met wonen, recreatie, de teelt van schaal- en schelpdieren en de teelt van zil te gewassen. De Statencommissies Ecologie, Water en Ruimte bespreken het totaalpakket aan maatregelen uit de ontwikkelingsschets woensdag 28 september. Vrij dag 7 oktober vergaderen de Sta ten van Zeeland erover. pagina 20 nood is hoog voor Schelde Evacuatieplan voor omwonenden lag klaar De berging van de Fowairet, hier kort voordal de slepers er om half zes in slaagden het 277 meter lange schip van de zandbank te trekken, werd vanaf de kust door enkele honderden toeschouwers gadegeslagen. foto Peter Buteijn |gersmanifest is geen jjd, maar een beoordeling «rtoirekeuze, zangtech- idèelte en koorpresenta- juryleden letten bij hun 'ling op zuiverheid, rit- graak, klankgehalte, nu ll! samenzang en opvat- ta elk optreden wordt iiftelijk verslag gemaakt het einde van de middag |e behaalde resultaten be- ïföen gemaakt. Mn brengen ieder een kuit het eigen repertoire P Daarnaast wordt on- Pg van Van der Veer PI door hem bewerkte ingestudeerd. Deze Jvorden 's middags tij- fe slotmanifestatie uitge- door alle deelnemers, ter- pet publiek kan meezin- bladmuziek ligt daar- i gereed. tlermezzo is er een optre- :*'n het Flakkees Piraten- ersbond brengt be- •Mg wej een wedstrijdele- 1niet het beschikbaar van twee prijzen. Dat onderscheiding van 'De ^Lach' voor het grappig st en van 'De Zilveren voor het meest ontroeren- f voor toekenning van de- ^n bestaat uit alle zan- m zangeressen die uiter- '"'d op hun eigen koor mo- |pen. ^nemende koren op deze mannenkoor De West ers uit Burgh-Haam- 'Helvoets Dameskoor uit Jluil zanggroep Enco- %tvoorne, zanggroep Te- "'t Kockanje, Vocalgroup uit Hellevoetsluis, ge- Dxcelsior uit Dirks- o—v-ngd koor De Ruy- T^gers uit Vlissingen. J^ten treden op Carolyn Laurene Pauw en Pe Rottier. door Sheila van Doorsselaer en Wout Bareman PERKPOLDER - Er was gister middag een kleine vloot aan sleepboten voor nodig om het ge havende containerschip Fowai ret uit Qatar los te trekken van de Plaat van Ossenisse en te be geleiden naar reparatiewerf Scheldepoort in de Sloehaven. Het schip van de United Arab Shipping Company, ruim 48.000 ton en 277 meter lang, zat pre cies twaalf uur vast op de zand plaat. Om kwart over vijf gisteroch tend hield de Fowairet, op weg van Londen naar Antwerpen, bij het invaren van de Bocht van Walsoorden te lang stuurboord. Berger K. Muller van Multra ship uit Terneuzen: „Laten we het er maar op houden dat het kwam door de zuiging van de zandplaat." Een medewerker van Rijkswaterstaat, op de pier van de veerhaven; „Sinds de op heffing van de veerdienst wordt er niet meer gebaggerd. Mis schien dat dat de problemen heeft veroorzaakt." Op het moment van de stran ding was het springtij (3,06 me ter plus NAP). De Arabische ka pitein weigerde aanvankelijk al le sleepboothulp. Hij wilde pro beren op eigen kracht weer vlot te komen. Bij het gestrande schip, dat vier graden slagzij maakte, verzamelden zich deson danks veertien sleepboten van Multraship en de Unie van Red- dings- en Sleepdienst (Uion) uit Antwerpen. Na druk van Rijks waterstaat ging de kapitein om streeks half elf alsnog overstag en tekende een bergingscon tract. Woordvoerder I. van der Togt van Rijkswaterstaat: „De kapitein zei niet veel vertrou wen te hebben in Westerse ber gingscontracten. Zet hij een maal zijn handtekening, dan staat hij ook in voor de finan ciële gevolgen. We hebben inder daad enige invloed op hem moe ten uitoefenen." Directeur J. d' Have van het Loodswezen in Antwerpen: „Maar door die aanvankelijke weigering is wel kostbare tijd verloren gegaan." Geplooid Omstreeks half elf, bij afgaand water, plooide het schip. Een half uur later begon de romp te scheuren. Daarbij lekte uit een van de olietanks zo'n 600 liter stookolie in de Westerschelde. Rijkswaterstaat dirigeerde di rect verschillende oliebestrij- dingsvaartuigen naar Perkpol- der. Met een oliescherm werd de olievlek gelokaliseerd en vervol gens bestreden. Met de hulp van de bemannning dichtten de ber gers de scheuren in de romp pro visorisch. Een drijvende kraan van O vet, een aantal lichters, een tanker (overpompen van de olie) en andere hulpvaartuigen werden achter de hand gehou den. Vertegenwoordigers van de hulpdiensten, gemeente, provin cie en Rijkswaterstaat formeer- Schip vast op zandbank 10 km ll^^^^D^Eowairei' onder de I lytag van,,Qatamas'onderweg ^QtenJ^óWën'naar Antwerpen Antwerpen door Wout Bareman TERNEUZEN - Het gros van de aanvaringen en andere scheepsongevallen op de Wes terschelde deed zich de afgelo pen decennia voor in het meest oostelijke gedeelte, tus sen Hansweert en Antwerpen. Vooral het Nauw van Bath is berucht. Daar is het uiterst be hoedzaam manoeuvreren. De ingebruikname van de ver keersposten (1983) en de Schel - deradarketen (1991) vergroot ten de veiligheid aanzienlijk, maar desondanks komen zee schepen in het bochtige ooste lijke deel van de Westerschel de nog steeds in de problemen. Jaarlijks passeren ruim 15.000 zeeschepen van en naar Ant werpen. Een greep uit de lange lijst van ongevallen: in februari 1963 komen negen beman ningsleden om bij een grote brand aan boord van de Mira Flores; in oktober 1969 loopt het vrachtschip Splendid Sky vast op een zandplaat; in okto ber 1972 strandt de tanker To- bieys, in mei 1975 gevolgd door de tanker British Com merce, waarna in november van hetzelfde jaar het binnen schip Rojana wordt overvaren door de coaster Hega Smit. In december 1976 gaat het driemaal fout: de gestrande binnenvaarttanker Arina ver liest 9000 liter stookolie, het zeeschip Bolabora en de bin nenvaarttanker Briese botsen en hetzelfde overkomt de coas ter Knista en de Mare Selen- tum. Bij een aanvaring tussen de tanker Arundo en de hopper zuiger Lesse verdrinkt de kapi tein van de tanker. Zeven jaar later vliegt de tan ker Bonnie na een botsing in brand. Eind oktober 1993 raakt het vrachtschipo Aya zwaar beschadigd na een aan varing met de Pool Wladsylaw Jagiello. De berging van de met auto's geladen Aya vergt enkele weken. In december 1994 kapseist het Russische containerschip Pio- ner Onegi net niet. In 1998 lopen de autocarrier Tricolor, het containerschip Sea Ocelot en de binnenvaart tanker Samuel B. aan de grond. En in juli 2003 gaat het mis met de Pelican I (na een aanva ring met de Maersk Bahrein), kapseist de sleepboot Burcht en komt ook de met auto's en containers geladen Nada V. na een aanvaring in grote moei lijkheden. En sinds gisteren kan aan die lange rij ook het container schip Fowairet worden toege voegd. ZOUTELANDE - De grootste hopperzuiger van Europa, de Oranje van de firma Boskalis, helpt met het vullen van de oever van het Oostgat bij Zoutelande. De hopperzuiger vervangt de Waterway van Boskalis, die voor een andere opdracht naar het buiteland moet. De Oranje werkt tot en met vrijdagochtend mee aan de proef van Rijkswaterstaat om onder water zand aan te brengen op de oever van de vaargeul. In andere provincies is dat al vaker gebeurd, maar voor Zeeland is het de eerste keer dat een onderwa tersuppletie wordt uitgevoerd. In totaal moet ruim ander half miljoen kuub zand worden gestort. Het werk ver loopt volgens Rijkswaterstaat voorspoedig. De sleephop perzuiger Oranje komt elke drie uur met een lading zand voor de kust van Zoutelande. Het schip is te zien vanaf de boulevard op de dijk voor het dorp. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft geen bezwaar tegen de aanwijzing van het landfront Vlis singen tot rijksmonument. Gedeputeerde Staten hebben gisteren de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere la ten weten dat zij instemmen met de monumentenstatus. Zij zullen dat advies ook overbrengen aan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, dat over de aan vraag voor een monumentenstatus beslist. De gemeente Middelburg maakte twee weken geleden bekend een aan vraag in te dienen om van het landfront een monument te maken. De aanwijzing kan begin 2006 binnen zijn. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag een vijftienjarige jongen aangehouden die een ritje had gemaakt in de auto van zijn vader. Hij was vanuit Oost-Souburg naar Middelburg gereden en strand de in de Spanjaardstraat in Middelburg. Bij een poging om achteruit de straat uit te rijden, reed hij tegen een ver- keerspaal. Hij ging er te voet vandoor, achternagezeten door buurtbewoners, Die konden hem in de Molstraat staande houden. De jongen is na verhoor door de politie en het opmaken van proces-verbaal vrijgelaten. RILLAND - Een Belgische bestuurder van een Porsche werd gistermiddag omstreeks half vijf betrapt op het over schrijden van de maximumsnelheid. Toen de man merkte dat een politieauto met videosurveillance hem volgde, ver liet hij de Oesterdam, waar hij met 164 kilometer per uur reed, en ging de Oude Rijksweg op. Hij reed door de pol ders bij Rilland en daarna de Oude Rijksweg weer op in de richting van Bergen op Zoom. Op deze weg, waar een maximum snelheid geldt van 80 ki lometer per uur, werd een snelheid gemeten van 174 kilo meter per uur. Tijdens de achtervolging werden overtre dingen geconstateerd die zwaarder wogen dat de snel heidsoverschrijding. Zo haalde hij in op de verkeers- strook voor tegemoetkomend verkeer en nam hij grote risi co's, die gevaar opleverden voor de overige weggebrui kers. Voor alle overtredingen wordt proces-verbaal opge maakt. De Belg, die de stopsignalen negeerde en zo snel reed dat de videoauto hem in de Bathsepolcler kwijtraak te, zal voor alle overtredingen een proces-verbaal krijgen en zich voor de rechter moeten verantwoorden. den een beleidsteam in het stad huis van Hulst, onder leiding van burgemeester J. F. Mulder. Ook in Reimerswaal werd een dergelijk team gevormd. Omdat uit nader onderzoek bleek dat •127 van de 1942 containers aan boord gevaarlijke stoffen bevat- 'ten, waaronder licht ontvlam baar materiaal, werd uit voor zorg ook een evacuatieplan voor pmwonenden achter de hand ge houden. Over de precieze aard van de ge vaarlijke stoffen wilde burge meester Mulder niet veel kwijt. „Het heeft geen zin een waslijst vin allerlei gevaarlijke stoffen op te sommen. Belangrijk is dat we weten wat we moeten doen als er iets met die stoffen fout gaat. We willen de bevolking niét nodeloos ongerust maken." De gemeente Hulst opende een informatienummer voor veront ruste bewoners. Het werd in de loop van de dag een kleine vijf tig keer gebeld. Mulder noemde dat 'weinig'. Op zijn verzoek werd in de loop van de ochtend ook de landelijke crisiswebsite van'het Expertisecentrum Risi co- én Crisiscommunicatie open gesteld. Het crisisteam besloot daartoe omdat de lading van het schip gevaar kon opleveren voor gezondheid en milieu. De websi te crisis.nl, die gisteren voor het eerst werd gebruikt, vermeldt in formatie over de risico's en de maatregelen die in voorberei ding zijn. Zorgen Mulder over het vervoer van ge vaarlijke stoffen op de Wester schelde: „Ik maak me ernstige zorgen ever het aantal verkeers bewegingen. Het zou een optie zijn om verplicht een sleepboot mee te laten varen met grote schepen." De scheepvaart van en naar Ant werpen lag gedurende de ber ging stil. Ruim twintig schepen moesten wachten. De berging trok honderden toeschouwers. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het CDA in de Staten van Zeeland is het wachten beu op een visie van het dagelijks provinciebestuur over de toekomst van Zeeland Seaports. De fractie wil vóór 1 december van Gedeputeerde Staten weten wat hun opvatting is over de vooruitzichten van het havenschap en de betekenis van de samenwerking met het havenbedrijf Rotterdam. In vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur laten de CD A-Sta tenleden J. Koppejan-Elsen en B. Feijtel weten dat ze zich zor gen maken over de traagheid in de besluitvorming over de toe komst van Zeeland Seaports. Be gin dit jaar hebben Provinciale Staten gevraagd om een onder zoek naar de gang van zaken bij het havenschap in de laatste tien jaar. Daarbij moet ook de samenwerking met het Havenbe drijf Rotterdam in de Exploita tiemaatschappij Schelde-Maas (ESM) aan de orde komen. Het CDA vreest dat het ver in 2006 zal zijn voordat meer dui delijk is over de vooruitzichten van het havenschap. Gedepu teerde M. Ie Roy heeft aangege ven dat ze eerst de discussie wil voeren over de samenwerking met Rotterdam. Korte termijn Dat duurt Koppejan-Elsen en Feijtel te lang. Ze vinden dat de provincie (samen met de gemeen ten Vlissingen, Borsele en Ter- neuzen verantwoordelijk voor Zeeland Seaports) niet de rem mende factor mag zijn bij de ver dere ontwikkeling van het ha venschap. Het Zeeuwse havenbe drijf moet op korte termijn vol waardig en slagvaardig kunnen functioneren. Daarom vinden ze een zelfstandigere positie van het havenschap gewenst. De beide Statenleden willen dat GS uitleggen welk belang Rot terdam heeft bij samenwerking met Zeeland Seaports. „Waar om zal het Havenbedrijf Rotter dam een groot bedrijf met veel werkgelegenheid dat belangstel ling toont voor vestiging in de Nederlandse Delta niet als eer ste doorverwijzen naar de Rot terdamse Maasvlakte maar naar het havengebied van Zeeland?" Ze willen van het dagelijks pro vinciebestuur vernemen wat de samenwerking tussen Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam heeft opgeleverd in economisch en financieel op zicht en uit het oogpunt van werkgelegenheid. Ook vragen ze of het mogelijk is dat Zeeland Seaports de taken van ESM overneemt en wat de kosten en baten hiervan zijn. TERHOLE - In Terhole begint vrijdag de kermis, gecombi neerd met het jaarlijkse dorps feest. Vrijdag geeft de jeugd de aftrap met een disco-avond in het dorpshuis. Zaterdag wordt de kermis geopend met muziek en een rondgang van het dorp van fanfare Exelsior. Daarna is er een ballonnenwedstrijd bij de feesttent aan de Vlietstraat. Hierna begint voor ouderen een programma met muziek en caba ret in het dorpshuis. Voor de kin deren begint tegelijkertijd de Vlaamse kermis, een spelletjes circuit dat zich uitstrekt van de Vlietstraat tot de feesttent. Om 16.00 uur spelen plaatselij ke verenigingen, families en wij ken 'levend tafelvoetbal', 's Avonds schuiven de Terholen- aren aan voor een typisch ker- mismaal: gebakken of gestoofde paling. Vleesliefhebbers kunnen kiezen voor spareribs. Ter afslui ting spelen in de feesttent onder meer Anita en de populaire volkszanger John Tura. (Advertentie) Reynier de Muynck Vanaf heden geopend Elke donderdag van 14-22 uur. Behalve schoolvakanties. 's-H.H.Kinderendijk 19/21 Goes. Bezoek op afspraak mogelijk. 0113-223808/250216

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19