Troonrede Koningin Beatrix Uitgaven: 146,7 miljard euro Inkomsten: 137,4 miljard euro woensdag 21 september 2005 Uden van de Staten-Generaal, Hier, in deze zaal, symbool van on ze democratie, heeft u mij en mijn jjnilie op 30 april, aan het begin van iujaregeringsjubileum, op bijzonder feestelijke wijze ontvangen. Daarmee leeft u de toon gezet voor een hartver- Ijarmende viering die in elke provin- jjgen op de Nederlandse Antillen en jjniba een eigen weerklank vindt, lijn grote dank gaat uit naar allen mij dit jaar overal met enthousias me verwelkomen. pit alles geeft mij de kracht om het Loie ambt dat mij is toevertrouwd te lianen vervullen en ten dienste te lellen van eenheid in onze samenle- ring- jUekracht van Nederland ligt van Usher in de manier waarop wij sa men weten in te spelen op veranderen- jeomstandigheden. Op ons aanpas singsvermogen wordt in deze tijd een ,pjot beroep gedaan, feervaren hoezeer de wereld in bewe eg is. Veranderingen lijken zich steeds sneller te voltrekken. Jonge, dy namische economieën komen op. De Europese Unie is met tien lidstaten uitgebreid. Integratie van bevolkings groepen verloopt in eigen land niet ronder problemen. We worden indrin- rnd geconfronteerd met de gevolgen ralklimaatveranderingen. De drei gingvan het internationaal terrorisme ïoi'dt steeds sterker gevoeld. Deze ontwikkelingen hebben mensen iwr grote vragen gesteld. Al die veranderingen leiden tot gevoe- lais van onzekerheid. De teleurstellen- Jeeconomische ontwikkeling van de afgelopen jaren heeft die onzekerheid tog versterkt. Weliswaar zijn de mees- femensen tevreden over hun leefsitua tie, maar velen maken zich in toene- mende mate zorgen over de samenle ving. Het vertrouwen in de overheid is gedaald. Dit laat de regering niet onberoerd. Van de regering wordt verwacht dat rij op dit alles antwoorden geeft. Een rai'haar belangrijkste opgaven voor Moekomst is te bouwen aan een vei len een sociaal en economisch ge jond Nederland. Met dat doel heeft de gering in korte tijd een groot aantal ingrijpende maatregelen genomen. De loonkosten zijn gematigd. Vroeg stop- pen met werken wordt niet langer ge stimuleerd. Veranderingen in de socia- lozekerheid bevorderen het herintre- fenop de arbeidsmarkt van mensen under baan en van gedeeltelijk ar- Msgeschikten. Dm voor de toekomst een goede en be taalbare gezondheidszorg veilig te stei ls, wordt het zorgstelsel vernieuwd. Deze ingrepen doen zeker pijn. De re gering beseft dat er veel van mensen gevraagd wordt. Maar deze en andere jaatregelen zijn noodzakelijk om ook dn volgende generaties in ons land voldoende mogelijkheden te kunnen lieden een goed leven op te bouwen, seerste resultaten van het beleid orden langzaam merkbaar. De werk gelegenheid is zich aan het herstellen (ode winstgevendheid van bedrijven Kernt toe. Ook op het terrein van vei lheid en de volksgezondheid zijn er ositieve ontwikkelingen. De crimina liteit daalt. Mensen voelen zich min- «teronveilig. De wachtlijsten in de urg worden korter. Solide oplossingen vragen tijd. De re gering verwacht dat het effect van wlingrepen in de komende jaren dui delijker zichtbaar zal worden. Zij wil (voorrang geven aan een zorgvuldi- geuitvoering van de afgesproken maatregelen. Deze moeten leiden tot tërkbare verbeteringen in de prak- üjkvan alledag en een hernieuwd Zwicht in onze samenleving, te verwevenheid met de wereld om peen is groot. Ontwikkelingen bui- 'flionze grenzen beïnvloeden onze ttmomie en onze veiligheid. Aan in ternationale handel hebben wij een poot deel van onze welvaart te dan sen, We merken het toenemend be- kngvan Azië voor de internationale ^economische verhoudingen. Migra- zijn al eeuwenlang mede «palend voor onze bevolkingssamen- ping en cultuur. Deze verweven- tot! brengt de noodzaak van blijven- samenwerking op Europees en mon- ®aalniveau met zich mee. toekomst van ons land is nauw ver- tonden met Europa. Hier delen wij de barden van vrijheid, democratie en mensenrechten. Zowel onze welvaart "sonze veiligheid is voor een belang- ipeel afhankelijk van Europese sa- pwerking. De uitslag van het refe- K^dum over een nieuw verdrag voor Europese Unie heeft de noodzaak pstreept om ons te bezinnen op hide Unie ons heeft gebracht en wat %an de Europese samenwerking "wachten. Burgers moeten zich dan voorheen bij die samenwer- Koningin Beatrix spreekt in de Ridderzaal in Den Haag de troonrede uit. king betrokken kunnen voelen. De re gering zal zich samen met u daarvoor inzetten. Solidariteit met medemensen houdt niet op hij de grenzen van Europa. Duurzame ontwikkeling kan in de Ne derlandse visie niet zonder bevorde ring van stabiliteit en recht. Geen land ter wereld kan uitsluitend op ei gen kracht tot resultaten komen. De rol van de Verenigde Naties en goede transatlantische relaties blijven dan ook van wezenlijke betekenis. Ons land blijft ruimhartig bijdragen aan de bestrijding van armoede, het behoud van ecosystemen en aan inter nationale crisisbeheersingsoperaties. Bij wederopbouw in Afghanistan en in Afrika worden militaire inspannin gen en ontwikkelingshulp optimaal op elkaar afgestemd. Dankzij de betrokkenheid en inzet van allen binnen de krijgsmacht wordt onze defensieorganisatie in kor te tijd aangepast aan de eisen van de ze tijd. De regering zal haar volle aandacht geven aan samenwerking met de Ne derlandse Antillen en Aruba op de ter reinen van rechtshandhaving, verbete ring van bestuur en herstel van open bare financiën. Op deze basis zal ge zocht worden naar een verantwoord nieuw evenwicht in de relaties binnen het Koninkrijk. Op binnenlands terrein ziet de rege ring zich gesteld voor vier centrale op gaven: - een veiliger Nederland; - meer mensen aan het werk; - minder regels en meer kwaliteit van publieke voorzieningen; - en meer onderling res pect in onze samenleving. De begroting voor het komende jaar bevat voorstellen die beogen verdere stappen op deze weg te zetten. De zorg voor veiligheid is een hoek steen van een goed functioneren van onze maatschappij en onze rechts staat. De uitvoering van het veilig heidsprogramma wordt met kracht voortgezet. De regering zal de samenwerking tus sen departementen en tussen politie, justitie en veiligheidsdiensten verster ken, en beoogt de Nederlandse politie om te vormen tot één organisatie. Er is een wetsvoorstel ingediend waar door bijzondere opsporingsmethoden sneller kunnen worden ingezet om mo gelijke terroristische activiteiten effec tiever te bestrijden. Geweld, drugshan del, overlast en verloedering worden steviger aangepakt. De capaciteit voor de detentie van veelplegers en tbs'ers zal worden uitgebreid. Politie, Openbaar Ministerie en rechterlijke macht zullen zaken snel en zorgvuldig afhandelen. Een veiliger Nederland vergt dat bur gers en organisaties zich hiervoor me de verantwoordelijk voelen. De regering streeft ernaar mensen aan het werk te krijgen. Daarom is het van belang de economische basis van ons land te versterken en te moderniseren, innovatie en kennisuitwisseling te be vorderen en te zorgen voor voldoende flexibiliteit op de arbeidsmarkt. De zekerheid van een baan voor het le ven neemt af. In de toekomst zullen mensen vaker van functie veranderen. Dat vereist een investering in persoon lijke vaardigheden op elk niveau. Extra middelen zullen daarom be schikbaar komen voor onderwijs en kennis. Werknemers krijgen ook meer moge foto Lex van Lieshout lijkheden werk, zorgtaken en scholing te combineren. De levensloopregeling biedt hun vanaf 1 januari 2006 de gele genheid te sparen voor tussentijds ver lof. Gezinnen met kinderen krijgen bij zondere aandacht. Voor kinderopvang komt extra geld beschikbaar. Beheer sing van lasten voor burgers en bedrij ven geeft de economie ruimte voor ver der herstel. Investeringen in infrastructuur en mo biliteit dragen bij aan een sterke en moderne economie. De leefbaarheid van steden wordt bevorderd door oude wijken op te knappen en nieuv woningen te bouwen. In ons dichtbevolkte en waterrijke land is speciale aandacht nodig vooi een gezonde en veilige leefomgeving Verbetering van luchtkwaliteit, schc ner transport, duurzame energie en ontwikkeling van landschap en na tuur staan daarbij voorop. Tevens zi len onze kust- en duingebieden wor den versterkt. Vermindering van het aantal regels schept ruimte voor talenten en profe sionaliteit van mensen. Dit maakt oi ze economie dynamischer en draagt bij aan de kwaliteit van onze publiel voorzieningen. De regering wil een stimulerend kli maat creëren voor ondernemers in d dienstensector, de industrie en de agrarische bedrijfstakken. De vennoc schapsbelasting zal verder worden v€ laagd. De administratieve lasten voc bedrijven zullen eind volgend jaar aa zienlijk zijn verminderd. Het verkrij gen van vergunningen wordt eenvouc ger. Beroepskrachten in het onderwijs er de zorg hebben meer vrijheid nodig om hun werk naar eigen inzicht in U vullen. In het onderwijs zal de regel druk afnemen, waardoor leraren, schoolleiders, ouders en leerlingen ruimte krijgen om zelf keuzes te ma ken. Niet de procedures maar de leerling! dienen centraal te staan. De lerareno leidingen zullen worden verbeterd, waardoor de kwaliteit van het onder wijs verder kan worden verhoogd. Voor de ontwikkeling van brede sch< len en voor praktijklokalen in het vn bo stelt de regering extra middelen b schikbaar. Kwaliteit en betere dienstverlening staan ook in de zorg voorop. Vanaf 1 januari komt er één basiszorgverzek ring voor iedereen. Het onderscheid tussen ziekenfonds en particuliere ve zekering verdwijnt. Verzekeraars zu len hun klanten niet meer selecteren op grond van hun gezondheidssitua tie. Om te bereiken dat deze verzeke ring voor iedereen betaalbaar blijft, komen huishoudens die het nodig he ben in aanmerking voor een zorgtoe- slag. Verder stelt de regering in 2006 extr. middelen beschikbaar voor verpleeg huizen en voor de jeugdhulpverlenin Betere kwaliteit van publieke dienst verlening is ook een zaak van gemee ten, provincies en waterschappen. Daarom hecht de regering grote waa de aan goede samenwerking met de mede-overheden. Ons land kent een grote verscheiden heid aan mensen en opvattingen. He recht van alle mensen en van alle org nisaties op hun eigen identiteit vorm de grondslag van onze rechtsstaat. Dat recht is gebaseerd op de overtui ging dat we respect moeten hebben voor de ander. Daarbij is geen plaats voor discriminatie, extremisme en gc weid. Samenwerking, begrip en kennis vai onze geschiedenis en cultuur zijn bir dende krachten in onze maatschappi Naast rechten zullen ook plichten mo ten worden erkend. Om een tolerant! samenleving te bevorderen zal de reg ring haar volle aandacht blijven gev< aan sociale samenhang. Het inburge- rings- en integratiebeleid zal worder voortgezet en radicalisering zal wor den aangepakt. Cultuur, kunst en sport verrijken hel leven en maken maatschappelijke ba: den hechter. De regering spant zich i voor behoud van het nationaal erf goed en zal extra middelen voor spor beoefening uittrekken. Voorts zal de regering u nadere voor stellen doen toekomen om de relatie tussen kiezer en gekozene te verster ken. Leden van de Staten-Generaal, Vijf ei twintig jaar geleden, in 1980, zei mij: moeder in haar afscheidstoespraak ti alle Nederlanders: 'Het mooie van mijn taak is, het algemeen welzijn te mogen dienen: een rustpunt te zijn te midden van de werveling van alle stn mingen; te mogen helpen streven nas die samenleving, waarin men respect heeft voor wat een ander beweegt, naar een goed samengaan in alle ver scheidenheid.' Die woorden zijn in 02 ze tijd en in de jaren die voor ons lig gen onverminderd van belang. U bent als volksvertegenwoordigers de representanten van de grote en rij ke verscheidenheid die ons land kent De regering rekent op een vruchtbaa overleg met u. Op u rust een verant woordelijke en zware taak. U mag zich daarbij gesteund weten door het besef dat velen u wijsheid toewensen en met mij om kracht en Gods zegen voor u bidden. Rijksbegroting 2006 Diversen 5,0 (3,4%) Economische Zaken 1,6 (1,1%) Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit 2,1 (1,4%) Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer 3,4 (2,3%) Financiën 3,9 (2,7%) Justitie, Vreemdelingenzaken en Integratie 5,4 (3,7%) Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 5,5 (3,7%) Defensie 7,8 (5,3%) Verkeer en Waterstaat, FES en Infrastructuurfonds 8,4 (5,7%) Buitenlandse Zaken, Internationale samenwerking, Europese Unie 11,2 (7,6%) Volksgezondheid, Welzijn en Sport 12,7 (8,7%) Rente staatsschuld 13,2 (9,0%) Gemeente- en Provinciefonds 14,2 (9,7%,) Sociale Zaken en Werkgelegenheid 24,4 (16,6%) Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 27,9 (19,0%) anp - bron. Miljoenennota Loon-en inkomstenbelasting 30,1 (21,9%) Belasting op zware motorrijtuigen 0,1 (0,1%) Verbruiksbelasting op alcoholvrije dranken en andere producten 0,1 (0,1%) Invoerrechten 1,7 (1,2%) 2,7 Belastingen op personenauto's en motorrijwielen (BPM) 3,4 (2,5%) Belastingen op milieugrondslag 4,2 (3,1%) Belastingen van rechtsverkeer 4,9 (3,6%>) Accijnzen 9,6 (7,0%) Niet-belastingontvangsten (waarvan 6,5 miljard euro aan gasbaten) 22,3 (16,2%) Kansspelbelasting 0,2 (0,1%) Successierechten 1,6 (1,2%) Dividendbelasting 3,9 (2,8%) Vennootschapsbelasting 15,5 (11,3%) Omzetbelasting (BTW) 37,1 (27,0%) Tekort: 9,3 miljard in miljarden euro en in procenten bedragen en percentages afgerond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11