Lek in persleiding lijkt hersteld Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Klein kanon met grote uitstraling De Mikke is luxe hotel voor vogels en egels Ziekenhuispatiënten eerder geholpen in Zeeuws-Vlaanderen SS»l<!tie®pzc-nl rnemuidenaar i tweede plek ij wedstrijd politiehonden zeeuwse almanak Theater fioolwater wordt niet meer ongezuiverd op watergangen geloosd Vermist gezin in Zeeland gezien Aanhouding wegens bedreiging Met gestolen brommer betrapt Fiets in brand gestoken Kom langs In ome showroom on laai u verrassen Hoor ome veolzljdlge collecllo ^«.0113-315649 fis 31,4460 AA Goes Etnlie-exploitatie: ■w p Mi;Hrlpn-/eel ui Slviaanderen: 0114-372770; ^1:020-4562500. 19 september 2005 Midden-Zeeland: 0113-315520; 4389 WB Vlissingen, T: 0118-690000 AFWERKSYSTEMEN www.murrenioens.nl editie Walcheren door Edy de Witte CLINGE - Liggend op een kleedje laat Laticia Joosse uit Steenbergen zaterdag in Clinge haar blik langs het korrelvizier van de kanonloop naar de 25 meter verder hangende schiet schijf glijden. Ze probeert zo nauwkeurig mo gelijk haar minikanon te rich ten. Na het commando 'lontjes plaatsen' zet Joosse de gehoor- bescherming op en krijgt ze de vuurstok van de baancomman- dant aangereikt. Een oorverdovende knal volgt. Het kanon krijgt een flinke te rugslag. Vanwege de verplichte vrije uitloop staan de kanon nen niet vast. Het opnieuw rich ten is dan ook een hele klus die best wat tijd in beslag neemt. Joosse is één van de 24 deelne mers aan het open Nederlands kampioenschap minikanon schieten. In dit select gezel schap strijden drie dames op het terrein van de schietvereni ging De Schutterij mee om de hoogste eer. De authentiek na gemaakte bulderwapens uit de pei'iode 1650 tot 1850 staan er prachtig opgepoetst bij. Welis waar klein van stuk hebben ze in de schietsport voor de westernfanaten toch een grote uitstraling. Laticia Joosse is tevens pen ningmeester van de organise rende Nederlandse Kanonniers- vereniging. „Achttien jaar gele den is deze club door fanatieke zwartkruitschutters opge richt", vertelt ze. „De vereniging telt 25 leden uit Nederland en België. Strenge regelgeving legt ons veel beper kingen op. Daardoor kunnen we maar zo'n zeven keer per jaar onze hobby uitoefenen. Veiligheid gaat boven alles. De ze halfoverdekte baan in Clin ge is voor het minikanon schie ten een ideale locatie. Hier wordt jaarlijks het open Neder lands kampioenschap gehou den." Het uit 1823 daterende grote sa- luutkanon op een viertraps. rol paardaffuit bij de ingang van het terrein vormt een mooie af fiche voor deze wedstrijd van mini-exemplaren. Er zijn zater dag twee titels te behalen. In de discipline kartouw staat de schietschijf op 25 meter. In de bombarde klasse wordt het doel op 50 meter gezet. Elke schutters lost vier schoten per categorie. Een gericht schot le vert maximaal tien punten op. Na het eerste schot en het opha len van de schietschuiven vol gen de deelnemers gediscipli neerd de aanwijzingen van de baancommandant. Dan begint weer het poetsen en laden van porHarmen van der Werf pEDORP - Met één puntje (schil heeft M. Zoon uit het Stampersgat zater- |i§ aan De Piet bij Lewedorp politiehondenwed- bijd gewonnen. C. van Belzen II Arnemuiden eindigde als dankte zijn eerste plaats toralaan de prestaties van zijn pd Nikki in de ochtend. Hij list als enige deelnemer het aantal punten te be llen met een serie springoefe- P, twee zwemoefeningen fhet opzoeken van drie kleine West-Brabander wist over jhele dag uiteindelij k 437 pun- Me verzamelen. Van Belzen er 436 met zijn hond No. D. Baens uit het Lim- P Gennep won brons met W punten. D. Nelen uit Nndaal eindigde als vierde ^punten). M. de Looff uit veroverde met zijn todYoeiy de vijfde plaats (413 IJ)- Aan de wedstrijd de- Stal deelnemers mee, onder twee Zeeuwen. politiehondenwed- P trok ondanks het matige «veel belangstelling, met na- s middags toen de honden Ktaculaire oefeningen moes poen, zoals het achtervolgen verdachte personen'. De af- JgZeeland van de Koninklij- ederlandse Politiehonden ghig (KNPV) vierde met mpioenschap het tachtig- estaan. ®h°uding na lishandeling Een 28-jarige Goese- Ulsin de nacht van zaterdag tadag op de Vlasmarkt in talgehouden op verden- van mishandeling van drie zijn op hun gezicht incident gebeurde, toen het r Probeerde een vriendin weken van een groepje dat vlasmarkt stond. De vrien- een woordenwisseling dat groepje. ingehouden 28-jarige ^ar hoorde daarbij. Hij verhoor vrijgelaten door f ki door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is erin ge slaagd een einde te maken aan de oplopende wachtlijsten in de drie locaties in Terneuzen, Oost burg en Hulst. Het ziekenhuis publiceert maan delijks een overzicht van de wachtlijsten voor polibezoek of opname. Onder wachttijd wordt verstaan de periode tussen het moment van besluit dat de be handeling nodig is, tot het mo ment waarop de behandeling daadwerkelijk plaatsvindt. In het begin van het jaar bleek dat de wachtlijsten opliepen en dat er structureel te lange wachttijden waren bij diverse specialisaties. Te lang betekent volgens de lan delijke norm meer dan zes we ken. Plet ziekenhuis heeft inge grepen, mede op initiatief van de cliëntenraad van ZorgSaam, de koepel van instellingen in de Zeeuws-Vlaamse gezondheids zorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen behoort. Volgens voorzitter P. Radema- cher van de raad van bestuur van ZorgSaam scoorde zieken huis Zeeuws-Vlaanderen lande lijk gezien niet eens zo slecht. „Maar dat kan natuurlijk altijd beter. Daarom hebben we een aantal acties ondernomen toen we zagen dat de wachttijden voor polibezoek of opname aan het oplopen waren. Zo hebben we hier en daar het aantal uren dat patiënten bij ons terecht kunnen uitgebreid. Verpleegkun digen zijn bijvoorbeeld ingezet om de intake te kunnen doen, zo dat de specialist meer tijd heeft voor cle patiënt. Ook zijn we aan het bekijken of de patiënt zo min mogelijk moet terugkomen voor polibezoek." Voorzitter A. Schouten van de cliëntenraad van ZorgSaam be schouwt de ontwikkelingen als positief. Maar volgens hem moet er toch nog wel aandacht zijn voor een paar verbeterpunten. „Voor plastische chirurgie staat in De Honte in Terneuzen een wachtlijst van vijftien weken. In Antonius in Oostburg kan het zelfs oplopen tot 24 weken. Ook psychiatrie zit boven de norm van zes weken. Rademacher geeft toe dat dat te lang is. „We zien dat de waag naar plastische chirurgie de laat ste tijd stijgt. We zijn dan ook aan het kijken of daar uitbrei ding mogelijk is." Schouten vindt ook dat er in de polikliniek Liduina in Hulst structureel te lange wachtlijsten zijn. „Hulst heeft extra aan dacht nodig. Als je ziet dat daar voor reumatologie een wacht lijst is van twaalf weken, voor neurologie tien weken en oog heelkunde negen weken, dan kan dat natuurlijk niet. Hulst mag er niet bijhangen." Volgens Rademacher gaat het in Hulst om kleine aantallen pa tiënten. „Als een arts met vakan tie is, lopen de wachttijden daar al op. Patiënten uit Hulst heb ben daarbij de mogelijkheid om uit te wijken naar Terneuzen of Oostburg. Daar kunnen ze dan eerder terecht. Bellen met de af- sprakenbalie levert vaak een goed alternatief op." Jantje van vijf uit Middelburg hoorde om hem heen al dagen praten over de plaatselijke po litieke crisis. Hij liep naar bui ten en deelde mee dat hij een theater ging maken. Vervolgens ging hij in de zandbak druk aan de slag met zijn speelgoeddragline. Na een kwartiertje klonk het: „klaar". Moeder keek om de hoek van de keuken en bekeek het resul taat. Midden in de zandbak lag een in regelmatige rechte vormen gegraven kuiltje. Want kinderen doen grote mensen na. De kanonnen worden geladen. het geschut. Met maximaal 32 gram zwartkruil en een kogel van het kaliber 18 tot hoog stens 40 millimeter wordt het kanon geprepareerd voor het volgende schot. De Belg C. Lemaire kaapt in de categorie bombarde de titel weg. Hij schiet 31 punten bij el kaar. Carolien Huijbregts uit Tholen eindigt met 29 punten als twee de. Op de 25 meter baan wordt R. Tillema uit Woerden Neder- foto Peter Nicolai lands kampioen met 27 punten. J. Huijbregts uit Tholen pakt in deze discipline kartouw de tweede plaats. Laticia Joosse eindigde in het totaalklassement op een ver dienstelijke vijfde plaats. ftrFHith Ramakers SDDELBURG - Het Middel de rioolwater wordt weel de waterzuivering in Rit- geperst na reparatie van fcaieuwe persleiding. Dat deel- ihet Waterschap Zeeuwse Ei- hén gisteren mee. van de breuk in de die vorige week tot ïsmaaHoe ontstond, is ver- Dsdelijk de onstabiele onder rad in het Mortieregebied. jd waterschap heeft dit week- _i gewerkt aan het verster- b van het talud en het wegma- van grondwater onder de pve persleiding. Daardoor wd de bodem waarin de per iling ligt steviger. Het water- nog wel van een d. Die is pas achter de rug als ji het rioolwater goed afge- ardwordt bij hevige regenval. dagen werd er on- anverd rioolwater geloosd op iMannezeesche Watergang en ddersluiswatergang. Het wa- werd vervolgens op de Wes- schelde geloosd. Om de vis ite in de watergangen, slo- snen vijvers in Middelburg te- te dringen, werd gisteroch- d besloten schoon water uit Amekanaal toe te voeren, [ongezuiverd lozen van riool- n de Mannezeesche Wa- j is zaterdagavond om elf rvnjwel geheel gestopt. Tan- jagens hebben tot zondagoch- ad negen uur rioolwater naar ■waterzuivering in Ritthem ge- chi fewerkers van de afdeling enbeheer van de gemeente delburg hebben het afgelo- o weekeinde dode vissen uit jjervuüde vijvers en sloten ge schept. J. Eggebeen van groenbe- heer spreekt van enkele honder den vissen die door zuurstofge brek dood zijn gegaan. „Maar eerlijk gezegd hadden we ver wacht nog meer dode vissen te moeten ruimen." Hij spreekt van een geluk bij een ongeluk dat de temperatu ren laag zijn. Bij warm weer zou de kans op botulisme onder vo gels groot zijn geweest. Vandaag neemt het waterschap monsters van het water uit de sloten waarin ongezuiverd wa ter is geloosd. De gemeente en het waterschap zullen ook de ge steldheid van de waterkwaliteit van het oppervlaktewater in de Middelburgse wijk Dauwendae- le onderzoeken en maatregelen ti'effen om de kwaliteit te verbe teren. Voorlopig moet iedereen contact met het oppervlaktewa ter vermijden. Woensdagochtend scheurde een buis van de nieuwe persleiding in een akker tussen Middelburg en de A58. Een dag later ging de persleiding opnieuw stuk. De persleiding vormt de verbinding van het rioolstelsel van Middel burg, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden met de waterzui vering. BREDA - Het vermiste gezin Kas uit Zeist zou gesigna leerd zijn in Goes en omgeving. Het gezin, vader, moeder en vier dochters, is al meer dan een maand spoorloos. Nadat eerdere oproepen geen soelaas brachten gaf de poli tie vrijdag de foto's vrij van de vier dochters van het ge zin. In het weekeinde kwamen volgens woordvoerder Th. Aling van de politie in Utrecht weer veertig tips bin nen. Een opvallend aantal tips (hoeveel wil de politie niet zeggen) komt uit Zeeland. „Het gaat steeds om mensen die een van de gezinsleden gezien menen te hebben. Nooit het hele gezin. Daaruit kun je afleiden dat ze niet zo vrijuit leven als je normaliter zou doen", aldus Aling. De politie in Zeeland is wel 'extra alert', maar actie, zoals een zoektocht langs campings, wordt niet ondernomen. Aling: „De foto's van alle gezinsleden zijn overal ver spreid. Dus zodra ze ergens rond lopen kun je ervan uit gaan dat er tips komen. Helaas zit de gouden tip er nog niet bij." VLISSINGEN - Een 39-jarige vrouw uit Vlissingen is gis termiddag in haar woonplaats aangehouden op verden king van bedreiging van een plaatsgenoot. Na verhoor is de vrouw in vrijheid gesteld. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. OOST-SOUBURG - Uit een schuur aan de Oosterschel- destraat in Oost-Souburg is een brommer weggenomen, die de wetmatige eigenaar een dag later op het politiebu reau terugvond. Een 21-jarige Vlissinger was in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden, omdat hij geen papieren van de brommer kon laten zien. Ook had hij geen identiteits kaart bij zich. De brommer werd in beslag genomen en la ter bleek dat het om de gestolen brommer uit de Ooster- scheldestraat ging. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een fiets, die tegen de gevel van een woning aan de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland was gezet, is in de nacht van zaterdag op zondag in brand gestoken. De fiets werd compleet ver nield. Er was geen schade aan de gevel van de woning. Ook een auto die vlakbij geparkeerd stond, was niet beschadigd. Eveneens werd het dekzeil van een boot, die lag in het wa ter bij de Oude Rijksweg, in brand gestoken. Het schade bedrag is nog niet bekend. Het dekzeil is gedeeltelijk ver brand. Een jonge bezoeker van De Mikke voert een lepelaar. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bezoekers van de Vo gel- en egelopvang De Mikke in Middel burg wilden zaterdag bij de open dag niet geloven dat negentig procent van de dieren overlijden door toedoen van de mens. „En toch is dat zo", zegt Coby Louwerse van de Mikke. „Er worden fazanten afge leverd met kogeltjes in hun lijf; roofvo gels die verstrikt zijn geraakt in prikkel draad of zeevogels met olie aan hun vleu- gels." In de educatieruimte van De Mikke is een aantal dode dieren opgezet. „Die ge bruiken we om voorlichting te geven", zegt Louwerse. De oehoe, de grootste Eu ropese uil, leefde acht jaar bij de Mikke. „Maar toen ging hij dood door een gal- blokkade. We hebben hem hier een ere plaats gegeven, omdat dit een unieke kans is om zo'n prachtige vogel rustig van dichtbij te bekijken. Je kunt er nog wat van leren en het verhaal achter onze oehoe is bijzonder." De oehoe was vier jaar toen hij ontsnapte uit gevangenschap of de eigenaren had den hem vrijgelaten. De uil bleek niet voor zichzelf te kunnen zorgen. Hij viel in een woonwijk in Oostburg kleine hond jes lastig. Tot ergernis van de hondenbe zitters, die de vogel naar de Mikke brach ten. Bij de Mikke bleek dat de oehoe een slechte leerling was. De lessen 'prooien vangen' hadden geen enkel effect op hem. „Hij zou het buiten niet overleven. Daarom hebben we hem al die jaren ver zorgd." De meeste dieren moeten even op krach ten komen bij de Mikke, voordat ze weer terug de vrije natuur ingaan. „We zijn net een vijfsterrenhotel", zegt Louwerse. De dieren worden vertroeteld. Een aan tal vogels en het egeltje dat er nu bivak keert wordt volgende week vrijgelaten. De fazanten krijgen nog een tijdje kost en inwoning bij de Mikke. „Want binnen kort breekt het jachtseizoen aan. Ik wil niet dat deze vrouwtjes met kerst op een bord liggen. En ook de boomvalk moet hier overwinteren. Het jong is hier ver zwakt binnengebracht. Boomvalken vlie gen altijd achter de zwaluwen aan naar Afrika. Dat redt deze nog niet." Dit jaar zijn er al dik tweeduizend beesten bin nengebracht bij De Mikke. „Er zitten op vallend veel i'oofvogels bij", zegt ze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9