PZC Afghanen stemmen in alle rust Duitse politici verkeren in verwarring WA H L 2005 Lennons eerste vrouw doet een boekje open Iran waarschuwt IAEA voor aangifte Veiligheidsraad )oor Taliban en Al Qaeda aangekondigde aanslagen blijven uit Wolf ontsnapt uit Duitse dierentuin Arme Fransen winnen miljoenen Duo overleeft tocht tussen haaien Man dreigt in torenflat te vliegen Dode bij bomexplosie in Beiroet )pec wil lieproductie erhogen genten België •regen per ijk betaald Smartengeld kerk na 55 jaar Europarlement gaat op de barricaden voor bio-ei maandag 19 september 2005 5' a de Zoete 0 yORK - Beatles-legende iltnnon sloeg zijn eerste Cynthia en ruïneerde „huwelijk met zijn drugsge ld Dal schrijft de ex-vrouw „((overleden zanger in haar llllm, dat vanaf 27 septem- „iade boekwinkels ligt. „thia beschrijft in haar epis- tel de jonge jaren van de Beatles en hoe hun huwelijk geheim moest blijven omdat manager Brian Epstein vond dat een echt genote en baby niet in het Beat les-plaatje pasten. Volgens Cynthia heeft Lennon haar één keer tijdens hun verkering uit ja loezie geslagen en leidde zijn LSD-gebruik tot de echtschei ding. Ook doet ze haar beklag over Lennons weduwe Yoko Ono, die niet wilde dat Cynthia met haar tienerzoon Julian mee kwam toen zijn vader in New York was doodgeschoten. Cynthia beschreef haar huwe lijk, dat van 1962 tot 1969 duur de, al eerder in haar A twist of Lennon dat in 1978 uitkwam. In het nieuwe boek staan meer de tails over Johns relatie met zoon Julian en de impact van Johns dood in 1980. Ook May Pang komt aan bod. Zij is de vrouw met wie Lennon een tijdje sa menwoonde na een tijdelijke breuk met Ono. Deze Pang schreef eerder ook al een boek over haar tijd met de zanger: John Lennon: The lost loeekend. Ook Yoko Ono brengt binnen kort, vlak voordat op 8 decem ber wordt herdacht dat hij 25 jaar geleden stierf, weer een boek uit met anekdotes en odes van vrienden en showbizzster- ren aan Lennon. De Broad way-musical die onder toezicht van Ono onlangs verscheen, kreeg veel kritiek. Het muziek spektakel is volgens critici erg eenzijdig en zal deze week na slechts zes weken sluiten. RTR wHarald Doornbos JBOEL - Ze dreigden met looischalig geweld en aansla- B, niaar toch zijn de Taliban ill Qaeda er nauwelijks in ge- Mgd om de Afghaanse parle- (jtsverkiezingen van afgelo- m weekeinde te verstoren, jtren daar deden zich geweld ige incidenten voor, maar («aren niet dramatisch. „We iiijven geschiedenis" rea- ïïde president Hamid Karzai. Ifghanen besluiten zelf welke ekomst ze willen hebben." ircai werd vorig jaar septem- i tot president gekozen tij- ssverkiezingen die ook al rus- iverliepen. Volgens veel Af- anen blijkt daaruit dat het de de kant opgaat met het land, it tot eind 2001 werd gere- trd door religieuze extremis- ovan de Taliban en Al Qaeda. ide hoofdstad Kaboel werden iele granaten afgevuurd op j gebouw van de Verenigde (fes. In het zuiden van het il deden zich enkele schiet- irtijen voor, terwijl een Franse edessoldaat omkwam doordat p konvooi op een landmijn I doorzichtig eTaliban had eerder aange- ndigd dat zij burgers die gin- istemmen met rust zou laten, jar dat Afghaanse ordetroe- jen de dertigduizend man like internationale vredes- Kht (Isaf) wel legitieme doel- jtten waren tijdens de gang ar de stembus. •afwezigheid van massaal ge ld leidde ertoe dat de meeste van de twaalf miljoen geregi streerde Afghanen in alle rust konden stemmen. De opkomst zal naar verwachting lager uit vallen dan tijdens de presidents verkiezingen van vorig jaar. Dit komt onder meer omdat de par lementsverkiezingen enigszins ondoorzichtig zijn. Er kon ge stemd worden op maar liefst ze venduizend kandidaten, van wie de meesten op persoonlijke titel meedoen en niet verbonden is aan een politieke partij. Hier door weten veel stemmers niet waar een kandidaat voor staat. Ook blijft het lastig dat bijna 70 procent van de Afghanen niet kan lezen of schrijven. Kinderen Alle kandidaten hebben daarom een symbool, waardoor de stem biljetten in sommige gebieden halve boekwerken zijn, van vijf tien pagina's met daarin de na men van 700 kandidaten en met even -veel tekeningen. Aange zien verkiezingen in Afghanis tan, na een oorlog van dertig jaar, nog relatief nieuw zijn, is het niet verwonderlijk dat het in veel stemlokalen niet geheel volgens het boekje verliep. Zo mochten in sommige gebieden ook kinderen hun stem uitbren gen. Mensen vroegen aan leden van de kiescommissie om advies en informatie over de kandida ten. In een aantal gevallen gaven vrouwen bij de ingang van het stembureau hun stembiljet mee aan hun man, die het papier in vulde. Mannen en vrouwen had den gescheiden stemlokalen. In enkele plaatsen op het platte land, waar slechts één stembu reau was, werden vrouwen toe gelaten via de achterdeur. De uitslag van de verkiezingen laat vermoedelijk circa drie we ken op zich wachten. De hoop is dat een gekozen parlement tot meer eenheid zal leiden in dit verdeelde land en dat geschillen worden geregeld via de politiek in plaats van de loop van de nog altijd zeer populaire kalashni- kov. GPD GELSENKIRCHEN - Uit de dierentuin van de Duitse stad Gelsenkirchen, gelegen in het Ruhrgebied op vijftig kilometer van de grens met Nederland, is zaterdag een wolf ontsnapt. De politie probeert met onder meer heli- kopters het roofdier op te sporen en te vangen. De autori teiten riepen omwonenden van de dierentuin op hun kin- deren niet alleen buiten te laten spelen. Het is nog onbekend hoe de wolf, die Isegrim heet, kon ontsnappen. ANP/DPA PARIJS - Een werkloze 55-jarige Fransman van Tunesi sche origine en zijn zoon van 22 hebben samen in de lote rij Euro Millions een prijs gewonnen van 75,88 miljoen eu ro. Dat heeft de Franse televisie zaterdag bericht. De twee hadden de leeftijden van de leden van het zes kin- deren tellende gezin aan elkaar gekoppeld. Dit bleek de gouden formule te zijn. De geluksvogels hadden de loten gekocht in het café de l'Arrivée in Franconville-la-Garen- ne, nabij Parijs. Ze willen het geld niet alleen voor zich zelf gebruiken, maar ook voor familie en 'goede vrienden' die behoeftig zijn. ANP/RTR/AFP SYDNEY - Twee Britse duikers hebben zes uur lang in Australische wateren vol haaien gezwommen, nadat hun reisgezelschap zonder hen was vertrokken. De twee heb ben 'bizar veel geluk', gehad zeiden hun redders gisteren. De Britten doken zaterdagochtend in de Great Barrier Reef, 90 kilometer voor de kust van Townsville, toen hun boot vertrok. Pas na uren bleek bij telling dat twee passa giers ontbraken, waarop een zoekactie begon. Het duo werd uren later uitgeput en onderkoeld gevonden. Volgens de kustwacht zwemmen in de Great Barrier Reef veel grote haaien. Schippers van duikclubs moeten regel matig de passagiers tellen, nadat in 1998 een Amerikaans duo vergeten werd en nooit is teruggevonden. ANP/AFP WELLINGTON - Een Nieuw-Zeelandse piloot die zater dag dreigde met een vliegtuigje in de 328 meter hoge wol kenkrabber Sky Tower in Auckland te vliegen, is neerge stort in zee. De man heeft het avontuur overleefd en is overgebracht naar het ziekenhuis, aldus de radio. De man had het toestel gestolen op het vliegveld in Auck land. Het vliegtuig kwam in zee bij Saint Heiiers, een bui tenwijk van Auckland. De torenflat werd ontruimd. Ruim vijfhonderd mensen moesten worden geëvacueerd. Het toestel werd gevolgd door een politiehelikopter, om dat het laag over het financiële centrum van de stad vloog. ANP/DPA BEIROET -Bij de bomexplosie die vrijdagavond laat een overwegend christelijke wijk van de Libanese hoofdstad Beiroet trof is een dode gevallen. Dat heeft de politie za terdag laten weten. Sinds de moordaanslag op ex-premier Al Hariri in februa ri is Libanon geregeld opgeschrikt door bomontploffin gen. ANP/RTR/AFP ENEN - De Opec, de Organisa- ivan Olie-Exporterende Lan- wil zijn olieproductie met ihalf miljoen vaten (van 159 In) per dag verhogen om zo de igeolieprijs tegen te gaan. Itzei Opec-voorzitter Ahmad ikl al-Sabah gisteren. Het Mistel van Al-Sabah komt een S voordat de Opec een twee fee ministersvergadering in feen houdt. j-Sabah, die ook de Koeweitse feter van Oliezaken is, Bdt in zijn voorstel gesteund ideSaudische minister van lïzaken, Ali al-Naimi. De |van een vat lichte Ameri- unse olie steeg in de afgelo- 1 weken tot een recordhoogte ia meer dan 73 dollar door de Mgen van de orkaan Katrina We olie-industrie in het zui- E wn de Verenigde Staten, f Pnjs is inmiddels weer ge ld tot 63 dollar per vat RTR ÜSSEL - Agenten van het po- fifkorps voor de regio Rupel, Antwerpen en Brussel, 'f in opspraak kwamen door «kandelen in drugs en andere Wuleuze praktijken verdien- fok nog bij op een bizarre ma- Ze ontvingen namelijk van Wenisondernemers tot 60 "«per aangemeld lijk. praktijken zijn boven tafel •Won bij het corruptieonder- «bijhet korps, zo meldde za agde Gazet van Antwerpen Wag. Wen van het korps in de Ru- Week zijn vaak als eerste Wg in geval van een dode- J ongeluk of zelfmoord. Ze dan in de regel een begra- Puememer om het stoffe- werschot op te halen. Agen- j gen geld van sommige be- Wsondernemers die als eer- gewaarschuwd wilden wor- s, j% week bleek al dat agen- het korps ook geld aan- J.flakelbedrijven. Daar- 1 eten ze relatief veel au- Segslepen. Tegen zes agen- yto het korps Rupel is hier tussen een tuchtzaak be- m .anp Vrouwen staan in de rij voor een stembureau in Kaboel. i Sabawoon/EPA De uitslag van de verkiezin gen voor de Duitse Bonds dag maakt het vormen van een regering moeilijk. De blokken ter rechter- en ter linkerzijde behaalden geen meerderheid. Een grote coa litie van SPD en CDU/CSU lijkt voor de hand te liggen, maar de hoofdrolspelers moeten er wel aan willen. door Wierd Puk BERLIJN - Verbijstering stond gisteravond te lezen op de ge zichten van de Duitse chris ten-democraten. Hoe had de CDU/CSU, hoe had haar leid ster Angela Merkel (51) een zeker gewaande reuzenvoor- sprong bij de Bondsdagver kiezingen uit handen kunnen geven? Merkel was aangetreden om de rood-groene regering van bondskanselier Schroder een fikse afstraffing te geven. Schroder, die in mei de hand doek gooide door vervroegde verkiezingen te forceren, had im mers op alle fronten gefaald, vonden de christen-democraten en hun beoogde coalitiepartner, de liberale FDP. Tot enkele we ken geleden werd de conserva- tief-liberale oppositie door de kiezers in die opvatting ge steund. De sociaal-democrati sche SPD stond op groot verlies. Merkels CDU/CSU schopte het in sommige peilingen tot boven de 50 procent. Een ravijnachtige kloof, in vergelijking met de schamele 35 procent die Merkel uiteindelijk uit het vuur sleepte. Hoe is dit mogelijk, vroegen ook de meeste commentatoren zich af. Ook zij voorspelden al we ken een eenvoudige overwin ning voor Merkel. Het moet te maken hebben met de warrige verkiezingscampagne die Mer kel en haar 'Kompetenzteam' voerden. Die werd geplaagd door incidenten, die duiden op interne strubbelingen bij de christen-democraten Zo waren er de schoten uit de heup van invloedrijke chris ten-democratische leiders als Edmund Stoiber (CSU) en Jörg Schönbohm (CDU). Zij beledig den de Oost-Duitse kiezers door hen 'gefrustreerd' en 'geweldda dig' te noemen. Vervolgens toverde Merkel professor Paul Kirchhoff uit Heidelberg uit de mouw, een jurist en belastingex pert. Kirchhoff moest minister van Financiën worden. Maar de lange wetenschapper joeg de kie zers tegen zich in het harnas met een speculatief verhaal over een door hem gewenste 'vlak- tax' van 25 procent. Daarmee week Kirchhoff compleet af van de belastingplannen in het chris ten-democratische partijpro gramma. De Duitsers werden er slechts onzekerder door. Heeft Angela Merkel haar partijgeno ten wel onder controle, vroegen steeds meer kiezers zich af. Gisteravond, in de euforische uren nadat de eerste resultaten bekend waren, zat Merkel tij dens de 'olifantenronde' met de lijsttrekkers in de studio's van ZDF en ARD sip voor zich uit te analyse kijken. Gerhard Schroder daar entegen vierde een persoonlijke triomf. Weliswaar is de kanse lier uit Hannover zijn rood-groe ne meerderheid kwijt - en be haalde zijn SPD met zo'n 34,2 procent het slechtste resultaat sinds 1990 - de eigenlijke verlie zer, benadrukte Schroder, is An gela Merkel. „Dat is toch aan al le kanten duidelijk." Een 'grote coalitie' van SPD en CDU/CSU onder Merkel, waar toe de CDU-leidster door het slechte verkiezingsresultaat nu lijkt te zijn gedwongen, werd door Schroder zelfs hooghartig van tafel geveegd. „Gelooft u nu werkelijk dat mijn partij in zal gaan op een aanbod van me vrouw Merkel om op haar voor waarden en in deze omstandig heden een grote coalitie te vor men? Dat meent u toch niet? Nie mand behalve ikzelf is in staat een stabiele regering te vor men. Daarna wierp de kanselier zich zelf op als leider van zo'n 'grote coalitie'. Schröders collega's volgden het schouwspel met stij gende verwondering. „Dit is geen gepaste manier om met el kaar om te gaan", vond CSU-lei- der Edmund Stoiber. En Guido Westerwelle, leider van de libe rale FDP vroeg zich af 'wat de heer Schroder voor de uitzen ding eigenlijk heeft gedaan?', er op zinspelend dat hij een flinke slok had genomen. Toen Schroder daarop openlijk ruzie kreeg met de presentato ren, die hij betichtte van partij dige berichtgeving, werd het ni veau van de discussie bedenke lijk. Opvallend stil was Joschka Fischer van de Groenen. Die leek te broeden op samenwer king met Merkel en Westerwel le. In zo'n zwart-geel-groene coali tie kan hij namelijk aanblijven als minister van Buitenlandse Zaken. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Iran heeft het in ternationaal atoomagentschap (IAEA) gewaarschuwd zich niet tot de VN-Veiligheidsraad te wenden om sancties tegen Tehe ran af te dwingen. Gebeurt dit toch, dan is de kans groot dat Iran uranium gaat ver rijken, aldus de Iraanse autori teiten. De Verenigde Staten en Europe se Unie proberen dat laatste kost wat kost te voorkomen, om dat ze bang zijn dat Iran kern wapens ontwikkelt. Teheran houdt vol dat zijn atoompro gramma slechts voor vredelie vende doeleinden is, zoals de productie van energie. De drie grootste landen binnen de EU, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië begonnen gis teren met het opstellen van een resolutie, waarin zij de IAEA op roepen de kwestie-Iran naar de Veiligheidsraad te verwijzen. Dit kan tot economische sanc ties leiden. Die stap volgt op de volgens Eu ropa teleurstellende toespraak van de Iraanse president Ahma- dinejad voor de Algemene Verga dering van de VN. De Iraanse lei der zei zaterdag dat zijn land vastbesloten is door te gaan met zijn nucleaire activiteiten. Volgens de Britse minister van Buitenlandse Zaken Straw toont Iran zich blijkens die uit spraak opnieuw 'niet erg hulp vaardig' en wordt het daarom tijd naar de Veiligheidsraad te stappen. GPD/RTR BRUSSEL - De katholieke kerk heeft na 55 jaar smartengeld toe gekend aan een Belgische vrouw die door een pater is aangerand. De vrouw was destijds door de geestelijke betast, toen ze zijn hulp kwam vragen bij een fami lieprobleem. De kerk verhinder de een rechtszaak tegen de pa ter. Hij is nooit veroordeeld, maar de vrouw wel: ze kreeg zes jaar 'verbeterschool' wegens on tucht. Een commissie geeft nu toe dat de kerk destijds fout be zig was. De kerk beloofde haar 50.000 euro. ANP CDU-leidster Angela Merkel kijkt zorgelijk naar het uitslagenbord. foto Fabrizio Besch/RTR door Kees Bos BRUSSEL - Het Europees Parle ment vindt het onaanvaardbaar dat biologische eieren dreigen te verdwijnen door de ophok- plicht. Die situatie kan ontstaan omdat biologische kippen eigenlijk niet steeds binnen mogen blij ven. De Europese Commissie on derzoekt nog hoe lang de huidi ge uitzondering mag voortdu ren. „Intrekken van het biolo gisch certificaat zou een ernsti ge en mogelijk laatste economi sche klap betekenen voor deze boeren", stelt T. Berman, euro parlementslid voor de PvdA, die hierover schriftelijke vragen stelde aan de Europese Commis sie. „Het is ondenkbaar en on aanvaardbaar voor vele consu menten dat Brussel deze sector in gevaar brengt." Nederland heeft als enige lid staat van de EU de kippen naar binnen gestuurd. Minister Veer man (Landbouw) wil zo voorko men dat kippen het gevaarlijke vogelgriep oplopen via trekvo gels uit besmette gebieden in Si berië. Berman vindt dat Veerman har der moet optreden. „Hij heeft de plicht om druk uit te oefenen op Brussel en moet garanties bie den aan de geraakte pluimvee houders." CD A-europarlementariër A. Maat en VVD-collega J. Mulder vinden het eveneens onterecht als biologische eieren zouden verdwijnen door de ophok- plicht. Mulder: „De richtlijn stelt duidelijk dat biologische kippen tijdelijk naar binnen mo gen als veterinaire autoriteiten daartoe besluiten. Dat mag dus best het hele trekvogelseizoen duren." ANP ',v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5