PZC Lijf gespiegeld in voetzool Pubergedrag is her sen ver schijnsel PZC Zorgverklaring biedt mensen vredige dood De veranderende praktijkpopulatie -4 Tips en trucs om lijden te verlichten Vermogen om sociale signalen en emoties te herkennen neemt tijdelijk af Pillen in plaats van dotteren Patiënten gevolgd via chips Stress verkleint kans borstkanker Vet DHA remt Alzheimer af Melanoom is te stoppen 19 september 1955 maandag 19 september 2005 door Rina Bartels DEN HAAG - De zorgverkla- ring moet voortaan worden ver spreid door patiëntenorganisa ties en uitvaartverzekeraars en niet langer door artsen. Die heb ben er geen belangstelling voor. Sinds vorige week is er een nieu we versie van de al negen jaar bestaande, maar nauwelijks ge bruikte verklaring. Daarin kun nen mensen vastleggen of en hoe zij in het ziekenhuis behan deld willen worden als zij niet meer in staat zijn zelf beslissin gen te nemen. Huisarts en initiatiefnemer Peter Sluis ontwikkelde de zorg verklaring in samenwerking met Stichting Maia, die als doel heeft om vernieuwingen in Ne derlandse zorginstellingen te ontwikkelen en te ondersteu nen. Slechts zevenduizend ver klaringen zijn tot nu toe in om loop, maar de vernieuwing en de veranderde verspreiding moet zorgen voor grotere be kendheid. „Wij hebben er een persoonlijk document van ge maakt, waarin je precies kunt aangeven wat je wensen zijn", zegt Sluis. Zo is er de optie toe gevoegd om het lichaam na over lijden ter beschikking van de we tenschap te stellen. Er is ook een Arabische vertaling ge maakt. „Als iemand op vakantie in het ziekenhuis belandt, dan kan de verklaring ook gebruikt wor den. Er zijn verder vertalingen in het Frans, Engels, Duits, Spaans en Turks." De verklaring werd vooral ge bruikt door ouderen die veel met hun dood bezig zijn. Sluis hoopt dat dit snel verandert: „Mijn ideaal is dat er in de toe komst ook op de lagere school over de dood wordt gepraat. Mensen moeten de dood niet meer als ongewenst zien, maar er op voorbereid zijn." Sluis be nadrukt dat het niet om een euthanasieverklaring gaat. „De zorgverklaring is juist voor men sen die liever niet voor euthana sie kiezen, maar wel willen voor komen dat zij onnodig in leven worden gehouden of ongewens te operaties moeten ondergaan Bij euthanasie zie je de dood als vijand. Wij zien de dood als vre de. Het is iets natuurlijks waar je naartoe moet leven." GPD door Patricia Reaney LONDEN - De angstgevoelens en autoriteitsproblemen die veel kinderen in hun puberteit erva ren, worden waarschijnlijk ver oorzaakt door veranderingen in de hersenen gedurende die perio de. Voor de gekwelde ouders is er een geruststelling; het is maar van tijdelijke aard. Onderzoekers van onder meer de Universiteit van Londen heb ben ontdekt dat het vermogen om sociale signalen en emoties - met name woede en verdriet - te herkennen, bij jongens en meis jes tussen de twaalf en veertien jaar afneemt. „Het lijkt erop dat dit het gevolg is van de ontwik keling van hun hersenen", zegt prof. David Skuse die aan het onderzoek heeft deelgenomen. „Het is een biologisch verschijn sel waarvan ze gelukkig weer herstellen." Het zou dus goed kunnen zijn dat opstandige tie ners niet opzettelijk obstinaat of moeilijk gedrag vertonen, maar dat hun hersenen simpel weg niet in staat zijn de subtiele signalen van hun ouders, onder wijzers en andere volwassen cor rect te ontcijferen. Volgens Skuse zijn de hersencel len die betrokken zijn bij het herkennen van gelaatsuitdruk kingen ook verantwoordelijk voor het herkennen van de diver se intonaties. „Het vermogen om irritatie in iemands stem te herkennen of de boosheid van ie mands gezicht af te kunnen le zen staat in de puberteit waar schijnlijk op een lager pitje", al dus Skuse. De problemen zijn meestal verdwenen als de kinde ren rond de zestien zijn. Skuse ontdekte deze tijdelijke terugval in gedrag- en stemher- kenning toen hij duizenden kin deren onder de loep nam voor zijn onderzoek naar autisme, een aandoening waardoor veel meer jongens dan meisjes getrof fen worden. De kinderen, allen tussen de zes en zestien jaar oud, werden gevraagd bepaalde taken uit te voeren. Zoals het herinneren van gezichten, het maken van oogcontact en het herkennen van emoties op foto's van gezichten met een gelukki ge, verdrietige, boze, angstige, verraste of een met walging ver vulde gelaatsuitdrukking. „Dit zijn vaardigheden die er voor zorgen dat wij op een goe de manier met andere mensen kunnen communiceren", ver klaart Skuse. Hij en zijn colle ga's ontdekten dat zesjarige meisjes beter zijn in het interpre teren van emoties en sociale sig nalen dan jongetjes van dezelf de leeftijd. Maar bij de groep kinderen in de puberteit, een pe riode waarbij er in het lichaam veel hormonale veranderingen plaatsvinden, hadden zowel de jongens als de meisjes evenveel problemen bij het uitvoeren van de taken. „Het lijkt erop dat wanneer het brein zichzelf als gevolg van de hormonale veran deringen die tegelijkertijd plaatsvinden reorganiseert, de mens slechter wordt in het her kennen van gelaatsuitdrukkin gen en het herkennen van ge zichten", zegt Skuse. GPD/RTR door Paul van Dijk De praktijk groeit met je mee, zeggen huisartsen nogal eens tegen elkaar. Toen ik als huisarts begon, met mijn vrouw als assistente, stond ook mijn pasgeboren dochter Anemoon vaak ach ter de balie in een kinderwa gen. Als jonge huisarts zat ik niet alleen thuis in de kinde ren, ook de praktijk was zeer kinderrijk. Ik deed bijna elke week een bevalling. Er gin gen gemiddeld maar drie mensen in een jaar dood, ter wijl er meer dan vijftig wer den geboren. Een praktijk met vooral jonge gezinnen. Naarmate de huisarts ouder wordt, veroudert ook de po pulatie waarvoor hij werkt. Kinderen die aan het begin van mijn loopbaan geboren zijn, zijn nu 25. Zij krijgen zelf weer kinderen. En hun ouders zijn nu vijftigers die erover praten hoe het is om opa en oma te worden. Hoe wel er nog steeds meer kinde ren worden geboren dan er mensen doodgaan, is mijn praktijk duidelijk ouder ge worden. Door het beperkte aantal plaatsen is de jonge aanwas klein geworden. Dit leidt onherroepelijk tot verou dering van de praktijkpopula tie. Mijn spreekuur werd vroeger bepaald door water pokken en groeipijn. Nu zijn het botontkalking en pro staatklachten waarvoor men mijn aandacht vraagt. De ouderen die op het spreek uur komen voldoen steeds minder aan het beeld dat ik vroeger had van mensen op leeftijd. Zij zijn niet meer grijs, lopen niet meer in som bere kleren en gedragen zich niet meer afhankelijk. De oudere patiënt ziet er goed uit, gaat naar theater, ten nist, gaat uit eten en is regel matig op reis. Hij of zij woont in een mooi apparte ment waar alles gelijkvloers is, heeft hobby's en volgt cur sussen. Zij zijn goed geïnfor meerd. De 55-plusser maakt daarbij gebruik van het inter net en de huisarts is voor hen een gesprekspartner en geen autoriteit. De ouderen van nu zorgen goed voor hun lijf. Zij doen aan fitness, letten op hun ge wicht en voedingsgewoonten. De problemen waarmee zij op het spreekuur komen heb ben steeds vaker te maken met lifestyle en kwaliteit van leven. Niet alleen vrouwen maar ook mannen willen er goed uit blijven zien. Voor over hangende oogleden vraagt men een verwijzing naar de plastisch chirurg. Lelijke plekken op de huid wil men laten verwijderen. Zij willen blijven genieten van hun seks leven. Viagra, uprima en cia- lis worden steeds vaker ge vraagd door deze groep. En onlangs verwees ik een pa tiënte van 78 voor een borst vergroting. Zij had sinds kort een nieuwe relatie. Het beeld van de oudere uit mijn jonge tijd werd sterk be paald door bescheidenheid en een laag wensenniveau. Dit was mede het gevolg van de financiële beperkingen van deze generatie. Veel oude ren van nu hebben een goed gevulde portemonnee. Wan neer de verzekering iets niet vergoedt, betalen zij het zelf. Het past bij de bevoorrechte babyboomgeneratie die nu de 55 ruim is gepasseerd. Deze generatie is gewend de wereld naar zijn hand te zet ten. Binnen de gezondheids zorg zullen zij zich steeds dui delijker laten horen. Zij zul len doen wat ze hun hele le ven gedaan hebben: eisen stel len. Voor de gezondheidszorg zal dat betekenen dat zij vrij heid eisen om zelf keuzes te maken in de zorg. Gelukkig ben ik zelf meege groeid met mijn praktijk en begrijp ik de babyboomer wonderwel. Ik ben er immers zelf ook een. Paul van Dijk is huisarts Vakantievierende pubers gaan uit hun dak in een café. Week van de reflexzonetherapie door Claudia Sondervan KAPELLE - De voeten en han den als spiegel voor het lichaam: dat is de basis van re flexzonetherapie. Deze week is uitgeroepen tot de week van de ze therapie. Deze week verga dert de internationale vereni ging van deze therapeuten in Amsterdam. De aanleiding voor Kapellenaar Wim Terporten en Middelburgse Petra Blanke om de behandelwijze voor te stellen aan de Zeeuwen. Een diepe massage van de voet is heerlijk ontspannend, zonder meer. Maar met de juiste grepen op de juiste plaatsen kan er bij die ontspanning nog meer in het lijf gebeuren, zeggen de Zeeuw se reflexologen. De voetzool, de handpalm en de oorschelp heb ben gebieden die volgens hen in vloed uitoefenen op andere lichaamsgebieden. De reflexolo- gie is in West-Europa sinds het begin van de vorige eeuw in zwang. De aanvullende geneeswijze pas sen zij toe bij een veelheid aan klachten. „Hyperactieve kinde ren worden er rustiger van. Men sen die niet vooruit te branden zijn, krijgen weer energie", geeft Petra Blanke als voor beeld. Terporten somt op wat hij tegenkomt in zijn praktijk aan de Odinstraat in Kapelle: burnout, algehele malaise, mi graine, spierklachten, over gangsklachten, blaasklachten, pijn in de onderrug, klachten door ontwenning van medicij nen en nog meer. Doorbloeding Terporten: „Ik laat het altijd zien bij de eerste behandeling: als ik één voet gedaan heb, ziet die roze. De andere is dan nog vaal. Je stimuleert de doorbloe ding en dat doet je lijf goed." Reflexzonetherapie is aanvul lend en preventief, benadruk ken zij beiden. „Wij staan van harte achter de reguliere genees kunst. Ik was ooit verpleegkun dige op de intensive care, in het Sint Antonius in Utrecht. Ik weet wat de geneeskunde ver mag. Ik behandel ook geen pa tiënten met koorts of ernstige ziekten in de acute fase, zoals hartklachten of kanker. Wel in de herstelperiode. En mocht ik een herseninfarct krijgen, dan weet mijn vrouw dat ik zo snel mogelijk een collega aan mijn bed wil. De stimulering helpt schade te beperken", gelooft Terporten. Hij behandelt sinds 1988, Blan ke is dit jaar begonnen met de praktijk aan het Gervinsland in Middelburg. Eerder praktiseer de zij in Dubai, waar zij tijde lijk woonde. Bij de behandeling van vijftig minuten komt het gesprek vaak op allerlei zaken rondom de klacht. Die gaan niet verder dan de behandeltafel, verzekeren Blanke en Terporten. „Dat is ook therapeutisch. Het leidt er toe dat mensen anders gaan kij ken naar hun leven, wat zij doen, wat zij eten. Daardoor kunnen zij andere keuzes ma ken. De patiënt moet veel zelf doen", zegt Blanke. Dat beaamt Terporten. „Als pa tiënten mij bedanken, zegt ik al- Harry van de Wiel hangt de 'positieve psychologie' aan. door Arend van Wijngaarden GRONINGEN - Ziek zijn is pech, maar hoe je er vervolgens mee omgaat is een kwestie van menta le weerbaarheid. En die weerbaarheid valt te ver beteren, vindt de Groningse professor Harry van de Wiel. Hij is een onderzoek begonnen naar de tips en trucs die epilepsiepatiënten gebruiken om toch iets van hun leven maken. Zieken moeten niet zo bij de pakken neer zitten. Onderzoek toont aan dat zelfverzekerde, actieve patiënten een prettiger leven leiden. „Hoe kan het dat de ene epilepsie-patiënt de halve wereld over reist, terwijl de ander achter de geraniums zit te verkommeren", vraagt Van de Wiel zich af. „Vaak zie je bij patiënten die hetzelfde hebben, dat de manier waarop ze met hun ziekte omgaan een wereld van verschil kan betekenen. Soms staan mensen die er medisch gezien slechter aan toe zijn nog beter in de wereld dan patiënten die objectief gezien minder ernstig ziek zijn." Van de Wiel is hoofd van de dienst psycho-sociale begeleiding van het Universitair Medisch Cen trum Groningen en aanhanger van wat hij de 'po- AMSTERDAM - Mensen die een hartinfarct krijgen, hoeven niet meteen gedotterd te worden^ bypass te krijgen. Medicijnen bieden ook soelaas te uit een onderzoek van het Academisch Medisch C®|2 in Amsterdam. Dit kan betekenen dat een kwart\ac dotterbehandelingen achterwege kan blijven. Volgens de richtlijnen moeten patiënten met een hartinfarct binnen 48 uur een bypassoperatie oi of gedotterd worden. Het nadeel van dotteren feZ deeltjes loskomen die voor nieuwe problemen indeb* slagaders kunnen zorgen. ANP AMSTERDAM - Het Academisch Medisch Centrum Amsterdam begint binnenkort een onderzoek naar a doorstroom van patiënten in het operatiecentrum met hulp van chips. Het hoofd van de ict-strategie-afdelj van het ziekenhuis, M. Ros, vermoedt dat er nog wel kan verbeteren aan de wachttijden voor de operatie De bedoeling is om patiënten te voorzien van een chm een polsbandje of op een andere uitwendige plek. Metj hulp van radiofrequentie wordt dan in de gaten geha hoe lang zij op verschillende afdelingen moeten wad De gegevens worden automatisch opgeslagen in een u puter, zodat het ziekenhuis achteraf kan kijken weikei beteringen doorgevoerd kunnen worden. ANP KOPENHAGEN - Een schrale troost: vrouwen die last hebben van stressgevoelens hebben 40 procent der kans borstkanker te krijgen. Dit concludeert N. iü sen uit Kopenhagen op grond van een onderzoek ruim 6600 vrouwen van middelbare leeftijd. Stress verlaagt de aanmaak van het hormoon oestroga dat onder meer de groei van borsttumoren bevordert i klaart Nielsen. Toch raadt Nielsen vrouwen aanstra vermijden aangezien de kans vroegtijdig te overlijden! neemt bij langdurige stress. GPD NEW ORLEANS - Het meervoudig onverzadigde DHA, dat onder meer voorkomt in zalm, makreel en ring, remt in hersencellen de aanmaak af van hete amyloid beta. Dit eiwit vormt de bouwstof voor deen ophopingen in de hersenen van mensen met de ziektei Alzheimer. Dit verklaart, schrijft W. Lukiw uit Neut leans, waarom het eten van veel vis de kans op hetknj van de ziekte van Alzheimer kan verminderen. GPD CAMBRIDGE - Het melanoom, de kwaadaardige n van huidkanker, zaait veel sneller uit dan andere von van kanker, omdat in melanoomcellen het gen Slugs activeerd. Slug is een gen dat tijdens de embryonalei wikkeling cellen tijdelijk toestaat zich te verspreid» nieuwe weefsels te vormen. In melanocyten, de huida die kunnen veranderen in melanoomcellen, is dit blijkbaar gemakkelijk weer aan te zetten, constat! P. Gupta uit Cambridge). Wordt in melanocyten Slugs: geschakeld, dan kan de tumor niet meer uitzaaien. GP1 ft tijd: je hebt er zelf het meeste aan gedaan. Mensen hebben een groot zelf herstellend vermogen Je moet er wel de voorwaarden voor scheppen." In de week van de reflexologie kunnen mensen kennismaken in de twee praktijken met een gra tis behandelproef van twintig minuten. Afspraken zijn te ma ken op de telefoonummers 0113 -344427 en 0118-611013. TEWATERLATING - Bij scheepswerf Koninklijke Maat schappij de Schelde in Vlissin- gen is zaterdagmiddag motor vrachtschip 'Kinderdijk' te wa ter gelaten. Het schip is eigen dom van de Holland Amerika Lijn. De Kinderdijk heeft een lengte van 140 meter, een breedte van bijna negentien meter en een diepgang van 7,6 meter. Aan boord is plaats voor twaalf passagiers en 56 bemanningsleden. OPENING - Burgemeester D. Vermet heeft zaterdagmid dag het nieuwe sportcomplex voor Lewedorp en Nieuwdorp geopend. De verenigingen! wedorpse Boys en Nieuwe:: zullen het voetbalveld besp len. VRIENDSCHAP - Finla heeft marinebasis Porkki teruggekregen van de So jet-Unie. Zaterdag deeldeSo jet-premier Boelganin i dat Rusland de basis opheft de strijdkrachten uit Finli terugtrekt. Kekkonen, den se premier, heeft verklaart 1 Finland zal instemmen i het Russische voorstel om in 1948 tussen heideland»! sloten vriendschapsverdrag verlengen. foto Freddy Schinkelk/GPD sitieve psychologie' noemt. „Focus niet te veel op je beperkingen maar kijk vooral wat mensen wél kunnen." Dat is een totaal andere benadering dan de klassieke geneeskunde, waarbij de arts alleen maar probeert een bepaalde ziekte zo snel moge lijk te genezen. „Mensen zijn niet verantwoordelijk voor het nood lot, waardoor zij een bepaalde ziekte hebben grkregen. Maar wel voor hoe ze met hun ziekte en hun beperkingen omgaan. Het gaat erom wat men sen willen bereiken in het leven en welke keuzes ze daarvoor moeten maken." Het feit dat patiënten keuzes hebben, is ook iets van de laatste tijd. „Er zijn meer medisch-techni- sche mogelijkheden. Verschillende soorten medi cijnen of behandelingen met voor- en nadelen. Via internet kunnen patiënten allerlei informatie vergaren. Er is steeds meer mogelijk maar patiën ten moeten dat wel zelf aangeven bij hun arts en niet passief afwachten. Dat mondiger maken van patiënten noemen we empowerment." Sinds deze maand is de website www.gavoor- groenlicht.nl in de lucht. Alle epilepsiepatienten kunnen hun verhaal kwijt op deze site en een vra genlijst invullen. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@p2c.ni Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgln per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,60 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand WW» einde van de betaalperiode. PZC, t.a v lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 61» Bin Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden 1 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en W de Regelen voor het Advertentie*5®1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag' tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes)- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/OnroerM s— Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen (abonnementen)administratie en om u te tlaten) informeren ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of do de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit :e. Postbus 31. 4460 AA Goes onderdeel van hel Wegener-concer* j len in een bestand dat wordt 9ebrui«>* relevaniedre-r-r- r ons zorgvuldig hrifteliikmddf6* I Behoort tot WGGGN6R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4