PZC Meer kansen voor boerennatuur Varen op ijslolliestokjes Dick Schriek (74) rondt universitaire studie af Waarschuwing voor oplichting met familiekronieken Kritiek op promotie van gratis buslijn Provincie en ZLTO houden voorlichtingscampagne Drumkorps Juliana naar EK Rotterdam Privéklinieken krijgen Zeeuws keurmerk Bijeenkomst technisch lezen met dyslexie Drankrijder door Rinus Antomsse GOES - Er komen nieuwe moge lijkheden voor agrarisch natuur beheer in Zeeland. De opper vlakte akkerranden wordt uitge breid van 400 naar 500 hectare. Nieuwe beheerpakketten voor akkerranden en binnendijken bieden betere subsidiekansen. Bijna honderd dijken en weide- vogelgebieden zijn, op verzoek van de desbetreffende boeren, als zogenaamd beheergebied vastgelegd. Dit zijn enkele be langrijke onderdelen van het nieuwe Natuurgebiedsplan Zee land, dat binnenkort door Gede puteerde Staten wordt vastge steld. Provincie en boerenorganisatie ZLTO gaan met de nieuwe moge lijkheden voor agrarisch natuur beheer de markt op. Onder het motto 'aan de slag met agra risch natuurbeheer' houden ze dit najaar samen een voorlich tingscampagne om de deelname van boeren aan natuurbeheer verder te vergroten. Dit voorjaar is onderzocht wel ke boeren belangstelling hebben MIDDELBURG - Juliana drum and bugle corps uit Middelburg doet 24 september mee in de hoogste klasse van het Europese kampioenschap dat gehouden wordt in het Sparta-stadion in Rotterdam. Deze kampioenschappen voor de op Amerikaans stijl gerichte showkorpsen zijn de afsluiting van het seizoen. Juliana strijdt met tien andere korpsen om de Europese titel. Op de woensdag-, donderdag en vrijdagavond voorafgaand aan de kampioenschappen repe teert Juliana op het sportveld te genover de nieuwe brandweer kazerne in Middelburg van 19.30 tot 22.00 uur. door Claudia Sondervan GOES - Het eerste kwaliteits keurmerk voor plastische chirur gie en cosmetische ingrepen in privéklinieken kan een Zeeuwse origine krijgen. De Zeeuwse plastisch chirurg H.I'. van Not en R. Schieman van het Goese organisatieadviesbureau OAZ hebben het initiatief tot een keurmerk genomen. Dat schrijven zij in een artikel in de Wegwijzer van de Medi sche Esthetiek 2005/2006. Dat is een gids van vooraanstaande kli nieken en behandelcentra voor schoonheidsbehandelingen en lichaamscorrecties. Het keur merk moet het kaf van het ko ren scheiden en de consument duidelijkheid verschaffen over veiligheid en kwaliteit van be handelaars. Van Not en Schie man zoeken contact met belang hebbende partijen voor een keur merk, zoals de Inspectie voor de Gezondheidszorg en de Neder landse Vereniging voor Plasti sche Chirurgie, melden zij. De nog jonge sector van de pri- vé-klinieken en behandelcentra zoekt wegen om zich te onder scheiden De wegwijzer is zo'n middel, ingevuld door een klei ne zestig klinieken die behande lingen aanbieden voor lichaam, huid, gelaat, haar, ogen en tan den die meest slechts gedeelte lijk of niet door zorgverzekerin gen vergoed worden. De behan delcentra stellen zich voor, m ar tikelen worden behandelingen uitgelegd. Zo valt te zien dat pn- vékliniek MedCentric ('Zorg en kwaliteit in plaats van luxe') in de Zeeuwse ziekenhuizen werkt en geen wenkbrauwtransplanta tie of een bilplooicorrectie uit voert, maar wel kuitvergroting of handchirurgie. Ook de Medcentrickliniek Het Zwin in Oostburg en het Dr. Binkhorst Eye Center ('Om uw bril te vergeten') staan erin. De gids geeft geen volledig over zicht: bij de sectie tandheelkun de deden bijvoorbeeld de im plantaatdeskundigen onder de Zeeuwse kaakchirurgen blijk baar niet mee: zij staan niet ver meld. De gids mist een prijsbijlage, en kel bij oogbehandelingen staan prijsindicaties. De Wegwijzer van de Medische Esthetiek 2005/2006 kost 6.80 euro en is uitgegeven door Milian in Den Haag. Informatie is te vinden op www.kliniekeninfo.nl. voor agrarisch natuurbeheer op cultuurgraslanden. In totaal hebben zich ruim tweehonderd boeren aangemeld, met een geza menlijke oppervlakte van 384 hectare. Deze graslanden zijn door de provincie als beheerge bied aangewezen Daardoor kunnen de boeren nu gebruik gaan maken van beheer pakketten voor onder andere het beheer van weidevogels. De oppervlakte beheergebied zal hierdoor naar verwachting met ongeveer 400 ha toenemen. Ook het beheer van de Zeeuwse bloemdijken zit in de lift. De provincie subsidieert het eenma lig opknappen van verruigde bloemdijken. Vervolgens kun nen de eigenaren of gebruikers van de dijken een beheerpakket kiezen om de karakteristieke bloemdijkvegetatie in stand te houden. Toegesneden De oppervlakte voor het akker- randenbeheer wordt, op verzoek van de boeren, met 100 hectare uitgebreid. Dat komt neer op 100 kilometer akkerranden extra in Zeeland. Het akkerran- denbeheer zal daarbij meer wor den toegesneden op de bescher ming van akkervogels zoals pa trijs en veldleeuwerik. Dat is hard nodig want de akker- en weidevogels lopen sterk in aan tal terug. Nu de agrarische beheergebie- den door de provincie zijn be grensd, is het mogelijk om be- heerovereenkomsten af te slui ten. Daarbij komt het er op aan per gebied het juiste beheerpak ket te kiezen. De aanvraagperio- de is van november tot en met december. Om de boeren een handje op weg te helpen organiseren de ZLTO en de Provincie Zeeland samen met Stichting Land schapsbeheer Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied twee informatieavonden, gewijd aan de nieuwe mogelijkheden voor agrarisch natuurbeheer in Zee land. Deze zijn op woensdag 28 september in hotel De Gentsche Poort te Biervliet en op donder dag 29 september in hotel Van der Valk te Goes. De aanvang is steeds om 19.30 uur. De agrarische natuurverenigin- gen in Zeeland houden nog eens acht regionale bijeenkomsten. Hierbij wordt aandacht besteed aan het aanvragen van een be heerpakket en aan wat er verder allemaal bij het agrarisch na tuurbeheer komt kijken. Deze bijeenkomsten zijn vooral ge richt op boeren en/of particulie re grondeigenaren die al een overeenkomst hebben en boeren die van plan zijn een beheerover- eenkomst af te gaan sluiten. Voor algemene vragen over het agrarisch natuurbeheer blijft het steunpunt agrarisch natuur beheer actief. Dit is een telefo nisch hulploket. Het is onderge bracht bij de ZLTO en bereik baar via 0900-2359586. door Harmen van der Werf GOES - Robert McDonald is Amerikaan en wat voor één. Zo één van wie je denkt 'hoe is het mogelijk' en 'waar haalt hij het doorzettingsvermogen van daan'. Zaterdag was hij bij lijm- fabrikant Bison in Goes op de open dag voor personeel, familie en bekenden. Hij had een Vi king-schip meegenomen, ge maakt van 370.000 ijslolliestok jes. Je zult er maar op komen. „Simpel", volgens McDonald (45) die al jaren in Emmeloord, Noordoostpolder, woont. „Mijn zoon was vijf jaar. Hij was op z'n knie gevallen en huilde. Er lagen ijslolliestokjes in huis. Om hem te troosten zijn we er sa men allerlei dingen van gaan maken." Zeven jaar geleden was dat en McDonald zit nog steeds in de ijslolliestokjes. De oud-stunt man - 'ik heb aan 503 films mee gewerkt, maar ben ermee opge houden om mijn zoon te zien op groeien' - heeft als hobby het breken van records. Zo zat hij ooit meer dan honderd dagen in een schommelstoel te schomme len. Hij haalde er het Guinness Book of Records mee en dat werkt verslavend. McDonald is op jacht naar weer een nieuw wereldrecord - 'ik heb er achtentwintig' - in de ijs lolliestokjes blijven steken. ..Ik wilde van Guinness weten of zo iets bestond als een record 'iets van ijsllolliestokjes maken'. Dat was er niet. Niemand had daar ooit aan gedacht", zegt hij alsof het hem nog altijd verbaast. Zeven Provinciën Hij bouwde van ijslolliestokjes een model van de Zeven Provin ciën uit 1665, het vlaggenschip van Michiel de Ruyter. Guin ness Book of Records nam zijn prestatie op. McDonald had de smaak te pakken. De weg lag wijd open naar nog meer vermel dingen in het wereldrecord boek. In die tijd ging hij ook op pad met een metaaldetector. „Ik had zin in een nieuwe hobby." Op Wieringen in de Kop van Noord-Holland stuitte hij op oude metalen voorwerpen van Vikingers. Zijn passie voor Vi king-schepen was geboren. En één en één is twee: ijslolliestok jes en Viking-schepen. Waarom zou hij geen Viking-schip van ijslolliestokjes kunnen maken? Hij nep kinderen in de buurt op om stokjes te verzamelen. Hij deed een beroep op ijsfabrikant Ola en klopte even later ook bij lijmfabrikant Bison aan. Want om van ijslolliestokjes stevige planken te maken, is een hoop lijm nodig. Het Viking-schip dat McDonald zaterdag in Goes het zien, was zijn eerste vaarklare schip. Naar schatting vijf meter lang en twee meter breed. Hij was nog niet tevreden. Hij wilde een echt Viking-schip nabouwen, met een lengte van vijftien me ter. Ola stuurde vijftien miljoen afgekeurde ijslolliestokjes. Bison deed ook mee. En niet te vergeten grote groepen kinde ren - 'ze komen naar mij met bussen' - en zelfs studenten van de Viking-club van de Wage- ningse universiteit. Zij hielpen captain McDonald aan zijn schip. Sail Amsterdam Gevoelig als hij is voor publici teit, doopte hij zijn ijslolliestok- jes-boot dit jaar op Sail Amster dam. Het schip voer anderhalf uur over het U. De stunt werkte prima. Televisie, vrijwel alle kranten, McDonald was niet weg te slaan. Verschillende be zoekers van de open dag bij Bison herkenden hem direct. „O, ik heb u op de tv gezien." Een enkeling pakte een plank van vier lagen ijslolliestokjes en probeerde die op z'n knie door te buigen. Buigen deed die, maar barsten, ho maar. Buigen of barsten, dat wordt het volgend jaar voor McDo nald. Hij gaat met zijn grote Vi king-schip dezelfde oversteek maken van Europa naar Ameri- door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Studeren doe je als je jong bent en in een snel tempo. Na het af ronden van je studie tracht je je studie te gelde te maken. Maar niet Dick Schriek. Hij studeerde vrijdag op 74-jarige leef tijd af. Tien jaar geleden begon Schriek met z'n studie aan de faculteit voor protestantse godgeleerdheid in Brussel. Na een arbeid zaam leven bij Dow in Terneuzen vond Schriek het nog lang geen tijd om achter over te leunen. Hij pakte een universitai re studie op. „Uit nieuwsgierigheid, ja Ik was in het verleden ouderling en mede werker bij gespreksgroepen in de Neder landse hervormde kerk geweest. Ik wilde dat nu allemaal wel eens bestuderen." Als Schriek jonger was geweest had hij met z'n studie en vervolgens een kerkelij ke opleiding predikant kunnen worden. „Ik denk niet dat het dat geworden was. Je moet meer aan iets als leraar denken." In het begin van zijn studie reed Schriek soms vier keer per week naar Brussel. La ter kon hij door zelfstudie veel thuis in Terneuzen doen. „Het heeft me veel tijd gekost. Ik heb me bijvoorbeeld ook een paar oude talen eigen gemaakt. Zo kon ik de originele teksten bestuderen. Veel literatuur was bovendien in het Frans. Dick Schriek studeerde af aan de faculteit voor protestantse godgeleerdheid in Brus sel. Met het klimmen der jaren ging de studie ook moeilijker. Ik kijk er echter met veel plezier op terug, maar ben blij dat het nu achter de rug is." foto Peter Nicolai Z'n scriptie schreef Schriek over de ne gentiende eeuwse godsdiensthistoricus en filosoof Ernest Renan. „Ik had over hem lang geleden een boek gelezen. Dat maandag 19 september 2005 door Ben Jansen GOES - Tientallen Zeeuwen hebben de afgelopen dagen een brief ontvangen met het aanbod een kroniek met de ge schiedenis van hun geslachts naam, hun familiewapen en hun stamboom aan te schaf fen. De Consumentenbond en het Centraal Bureau voor Ge nealogie waarschuwen niet op deze aanbieding in te gaan. De ondertekenaar van de brief, die zich presenteert als voorzitter van de Stich ting Genealogie Nederland, is in Nederland en België veroor deeld wegens oplichting. A. Heijstek uit Vlissingen nam in eerste instantie wel willend kennis van het schrij ven dat hij eind vorige week ontving. Hij zit weliswaar niet te wachten op een be schrijving van zijn familiege schiedenis, omdat die al eens is uitgezocht. Daarbij is ook het familiewapen van het ge slacht Heijstek gevonden. „Toen ik die brief las, dacht ik: dat is misschien wel leuk voor de kinderen, maar mijn vrouw heeft me ervan weer houden om meteen op het aan bod in te gaan. Dat was maar goed ook, want al gauw be greep ik dat er met die Stich ting Genealogie Nederland van alles mis is. We hebben toen maar gauw andere fami lieleden gewaarschuwd." Charlatan J. Geensen uit Heikant loopt, zoals hij het zelf zegt, al een tijdje mee in het wereldje van de genealogie. Daarom ging bij hem meteen een lampje branden toen hij een brief ont ving over 'de interessante ge schiedenis van het oude ge slacht Geensen'. De onderte kenaar, Willem Lambertus in wiens handtekening de naam W.L.J.J. Prince van der Aa valt te lezen, is volgens hem een charlatan, die flodder- werk levert, gebaseerd op J P formatie die hij plukt uitdi banken van de mormon® „Wie ingaat op zijn aanbod ontvangt een resultaat dat niets te maken heeft me- 5 rieus genealogisch ondeizoé |l' en het geproduceerde familie. wapen berust op pure fanu, sie." si Niettemin komt de brief vai ivl de Stichting Genealogie Ne- rl derland op het eerste gezicht serieus over. Hij is keungraj naam gesteld. Voorzitter L©, bertus meldt dat hij geneal gie als levenswerk beschou,, en dat hij tijdens zijn onder- zoekingen zo vaak op c naam van de geadresseerde gestuit dat hij besloten he? zijn bevindingen te boek stellen. De ontvanger van zr brief is de gelukkige diere mag profiteren, voor 49,95a ro (normaal 77 euro) knjsi^ snelle intekenaar de gesch^ kundige ontwikkeling zijn of haar familie in «m mooi boekwerk. Desgewasf is bovendien een massief M ten lijst voor het familie^ pen verkrijgbaar. Betrouwbaar Geensen meent dat het w, bod van de Stichting Genealo 11 gie Nederland vergelijkbai 6l' is met brieven en telefoontje w waarin de geadresseerde» 5'f triomfantelijke toon ervanco de hoogte wordt ges hij 100.000 euro, een fraai jf; automobiel of een reis r,a een Caraïbisch eiland gewonnen. Geensen: J zich in zijn familiege. nis wil verdiepen, goed aan zich eerst te later.- formeren bij betrouwbare a stanties. Bij het Centraal Ba J reau voor Genealogie bijvoc beeld, bij de Nederlandse G nealogische Vereniging of: het Genealogisch Zeeland." Die laatste instantie ïsp - tigd bij het Zeeuws Archied Middelburg. ka als de Noormannen deden. Naar eigen zeggen heeft hij ne genduizend liefhebbers die met hem mee willen, onder wie ruim achthonderd Nederlanders. Veertien man is genoeg. De cap tain: „Ik ga zelf de selectie uit voeren." In april moet het avon tuur beginnen. Hij weet nog niet hoe lang de reis gaat duren. Het kan wel eens heel snel gaan, denkt hij. „Zeilers die het kun nen weten, hebben me verteld dat ik een raket in handen heb. Dit schip weegt maar vier ton. Komt de wind in het zeil, dan vliegt die vooruit" De vraag ligt voor de hand, een o zo typisch Nederlandse vraag: Waar doet McDonald het van? Hij heeft een stichting opge richt, seaheartship.com, met als doel 'het bieden van plezier aan kinderen in ziekenhuizen overal ter wereld'. Je zult daar niet rijk van worden. „Hoeft ook niet", reageert McDonald. „It's fun.' Hij heeft een droom, een Ameri can Dream, en probeert die waar te maken. vond ik zo interessant dat het me altijd bij is gebleven." Wat Schriek aantrok in Renan was de manier waarop hij zich verzette tegen de dogma's van de katholieke kerk en een aanzet heeft gegeven tot het protestantse liberalisme van de negentiende eeuw. De katholieke kerk zit volgens Schriek nog altijd vol dogma's. „Er wordt nog al tijd gehoorzaamheid geëist van de gelovi gen. Maar dat is toch iets uit het Romein se rijk en niet meer van deze tijd." Ontgoocheld Schriek haalt het voorbeeld aan van de Belgische kardinaal Godfried Danneels. Na de verkiezing van de Duitser Ratzin- ger tot paus Benedictus XVI reageerde Danneels zeer ontgoocheld. De Belg had liever een vernieuwencler persoon als paus gehad. „Later zei Danneels dat dat allemaal niet zo bedoeld was. Ik ben er van overtuigd dat Danneels dat opgelegd is om te zeggen. Dat was niet zijn eigen overtuiging. Renan kan ons in de huidige tijd volgens Schriek leren om respect te hebben voor anderen. „Ook respect voor andere gods diensten. Vrijheid gaat immers boven al les. Je mag anderen geen dogma's opleg gen." Plannen om een nieuwe studie op te pakken heeft Schriek nog niet. Wel wil hij nog heel veel boeken lezen. door Harmen van der Werf GOES - Alle bussen van en naar Goes reden zaterdag gratis. De actie in het kader van de Week van de Vooruitgang sloeg niet name op lijn 20 Goes-Terneuzen aan, maar de toeloop had veel groter kunnen zijn, zeiden enke le kritische buschauffeurs, als er vooraf veel meer reclame was gemaakt. „Weet je", zei een buschauffeur bij vertrek van het busstation in Goes, „de provincie heeft be wust weinig aan promotie ge daan, omdat het gratis vervoer anders te veel in de papieren was gelopen." De provincie is de subsidiegever van het open baar busvervoer. Vandaar dat de chauffeur de provincie op de korrel nam. De bus van de stadsdienst Goes reed zaterdag met nauwelijks meer passagiers rond dan op een normale zaterdag. Busbe drijf Connexxion zette nog wel een grote bus in plaats van - zo als gebruikelijk - een kleine. „Ik heb drie, vier man gehad op mijn laatste rit", vertelde een chauffeur bij aankomst op het busstation in Goes. Wie vaker met de bus rijdt, had het kunnen weten. Dat is zeker. Voorin de bussen van Connex xion hingen affiches die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. Zaterdag 17 septem ber openbaar vervoer-promotie- dag met gratis bussen van en naar Goes', met vermelding van alle buslijnen.Passagiers kon den het initiatief waarderen, merkten chauffeurs. „Goh, is het gratis", kregen ze te horen, waarop vaak de vraag volgde 'waarom?'. „Ik heb maar gezegd dat ik jarig ben", grapte een chauffeur. Op de meeste lijnen naar Goes was het niet drukker dan an ders, op enkele uitzonderingen na. Lijn 20 Terneuzen-Goes was veel beter bezet, aldus chef on dersteuning M. de Jonge. Ook op lijn 23 Borssele-Goes moes ten mensen soms staan. „Je hebt dat anders nooit." De Jonge be keek het nuchter. „De mensen pakken dat aan, waaruit ze een voordeeltje kunnen halen. En lijn 20 Temeuzen-Goes is gratis zeker een buitenkansje. Met de auto moet je tenslotte wel tol geld betalen voor de Wester schei detunnel." De lijnen door de tunnel doen het sowieso goed. Lijn 501 delburg-Hulst gaat als een 'd J lier', aldus De Jonge, wan' raakt bekend dat je met de goedkoop naar de ova kunt. „Ze zouden daarom promotiedagen moeten den", vindt De Jonge mensen komen nooit in c; Laat ze er eens mee k ken, door bijvoorbeeld ee: geprijsd marktkaartjeintti ren op marktdagen in Mid burg. Vlissingen en Goe. dit kan werken is volgens Jonge deze zomer geblekte de Zeelandpas, een d vijf euro voor alle bussenin! land. „Voor één .volwassene twee kinderen gratis. Die» goed verkocht." De Jonge moest nog iets -- hart, over het voortdurend? rommel met dienstregeir Als reizigers ergens een a aan hebben, is het dat wel. Jonge weet dat de wijzigu in dienstregelingen meestal? den veroorzaakt door bffl m gingen die de rijksov de provincie oplegt. „Jf daar rekening mee kunnen tl den", stelde hij zich voor dan een dienstregeling kifi maken die vijf jaar in dj blijft. Een vaste dienstrega is één van de beste promoten delen voor de bus." VLISSINGEN - De slid" Woortblind houdt maand) vond 3 oktober een them# komst voor mensen dyslexie. De bijeenkomst die bij 0 lijn aan de President Roo-^ laan in Vlissingen wordt get den, begint om 20.00 uur duurt tot 22.00 uur De»® krijgen aanwijzingen over» zen van teksten. Informal® aanmelden via: mwmecr® zeelanclnet.nl ZOUTELANDE - In W* is zaterdagnacht een -0-) man uit de gemeente Vee* trapt op dronken rijd® - kreeg een bekeuringen^' verbod van twee uur. foto Mechteld Jansen Robert McDonald en zijn eerste vaarklare Viking-schip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42