Plagiaat leidt tot litsluiting ULNUfc BC DA ziet geen toekomst in tegenbegroting PvdA Gemeente stuurt politie af op Defensie Angie Gerd hitte pakt studenten aan lode vrouw angetroffen Minister wil gekantelde vrachtwagens wegschuiven Duizenden betogen voor vredig Nederland Universiteit Twente is blij met prof Pieter CAO verzekeraars bevat extra bijdrage zorgpremie Wanbetalers kosten economie 10 miljard euro Overvallen in woning Bomalarm om acculamp fiets maandag 19 september 2005 pimTflredactie binnenland SN HAAG - Staatssecretaris de (Onderwijs) wil dat stu- ,lcn die hun aïstudeerscrip- Lerschrijven nooit meer kun- afstuderen in hun vak. Dat puit een vraaggesprek met andblad Opzij dat deze week schijnt. het interview kondigt Rutte j onderzoek aan naar de in van de maatre- laat onderzoeken of je jsen, die hun afstudeerscrip- hebben overgeschreven niet lanaal kunt uitsluiten van die |e Dat betekent dat ze ft meer in dat beroep werk- lmkunnen worden. Ja, dat is d streng, maar ik vind het terg dat je zo'n belangrijk i van een ander over- irijft" [dit moment is de strengste j( een jaar schorsing. Rutte: it rind ik eerlijk gezegd niet Beg." De staatssecretaris rstaan de nieuwe wet op het gerOnderwijs en Onderzoek, irin het sanctiebeleid op de Kip gaat. Het voorstel moet in Inajaar klaar zijn, waarna de twaarschijnlijk medio 2007 ikracht kan zijn. Inal het kopiëren van grote Eteelheden informatie van I internet is populair. Via ^machines is het gemakke- jom werkstukken van ande- i op te sporen. Er bestaan (.«websites waarop studenten werkstukken tegen betaling lieden. psporing ussen brengt de onderwij swe- isteeds meer wapens in stel- jom de kopieerdrift van stu- ÏPEMEER - Een 83-jarige «nv is gisteren dood in haar Ég in Sappemeer (gemeen- Hoogezand-Sappemeer) ge- Én, [politie vermoedt een mis- Een kennis trof haar aan lelde de politie. De woning is derzocht en agenten hebben ptonderzoek gedaan. Van- ég wordt sectie op het bra verricht. GPD denten te beteugelen. Zo liet Mi chael Burke, hoofd van de afde ling taal en algemene academi sche vaardigheden van de Roose velt Academy in Middelburg vo rige maand weten dat daar met ingang van het lopende studie jaar geavanceerde software wordt gebruikt om het kopieer probleem aan te kunnen pak ken. Met behulp daarvan kan in alle opstellen worden achter haald van welke internetpagi na's informatie is gekopieerd. ANP door Theo Sniekers SITTARD - De gemeente On- derbanken dreigt hard in te grij pen wanneer Defensie aanstal ten maakt om bomen bij de Awacs-basis in Geilenkirchen te kappen. B en W zullen de poli tie erop af sturen en zagen en bijlen in beslag laten nemen. Volgens wethouder Ubachs kun nen dankzij een eerdere rechter lijke uitspraak politie en justitie niet weigeren in te grijpen. B en W van Onderbanken heb ben staatssecretaris Van der Knaap van Defensie en minister S. Dekker van Vrom een brief op poten gestuurd. Met het drei gement zet de gemeente de al da nig verziekte verhouding met Defensie op scherp. Defensie wil de bomen in zes hectare bos bij de Awacs-basis tot een me ter boven de grond afzagen om opstijgende en landende Na- vo-vliegtuigen ruim baan te ge ven. Onderbanken verzet zich daar met hand en tand tegen, omdat de bevolking dan nog meer geluidsoverlast van het vliegverkeer zal ondervinden. De gemeente Onderbanken maakte in juli kenbaar een kap- vergunning voor acht bomen te willen geven aan Defensie, maar dat is voor het ministerie vol strekt onvoldoende. Minister Dekker van Vrom is daarom een procedure gestart om zonder in stemming van Onderbanken zes hectare bos te kunnen kappen. Defensie startte onlangs ook met voorbereiding van de kap. De reactie van Onderbanken liet maar een paar dagen op zich wachten. Het college van B en W kondigt in de brief aan het Rijk bestuursdwang aan indien er sprake is van een kap-activi- teit. Wethouder H. Ubachs: „Als van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) wil gekantelde vrachtwagens op de snelwegen sneller van de weg hebben om economische schade van files te beperken. Voorwaarde is wel dat er geen slachtoffers bij het onge val zijn te betreuren. De be windsvrouwe liet weten dat zij met de verzekeringsmaat schappijen gaat overleggen of het mogelijk is de gestrande vrachtwagens met speciaal materieel van de weg te schui ven, nadat het ongeval volle dig is gefotografeerd. Als voorbeeld noemde zij de ber gingstanks van Defensie die gebruikt worden om barrica des op te ruimen. Defensie weet overigens nog van niets. ANP er ook maar één bijl tevoor schijn komt, stappen we naar de rechter voor een spoeduitspraak en sturen we er meteen ook de politie op af om handhavend op te treden." De gemeente wil het gebied dan afgrendelen en gereedschappen en voertuigen die voor de kap worden gebruikt, in beslag ne men en afvoeren. Onderbanken heeft geen vertrouwen in een toezegging van minister Dekker dat Defensie niet eerder zal kap pen dan nadat de rechter hier het groene licht voor heeft gege ven, zegt Ubachs. De wethouder wijst erop dat On derbanken in 1986 ook al poli- tie-optreden eiste toen het toen malige Recreatieschap ten be hoeve van Awacs bomen ging kappen. Politie en justitie in Maastricht weigerden evenwel op te treden; het was de rechter die bepaalde dat de kap moest worden gestaakt. Ubachs: „Het gerechtshof in Den Bosch be paalde later dat het Openbaar Ministerie wel degelijk handha vend had moeten optreden op ons verzoek."GPD AMSTERDAM - Een paar duizend mensen protesteerden zaterdag op de Dam in Am sterdam tegen de groeiende spanningen tussen allochtonen en autochtonen, moslims en niet-moslims. Dat is volgens hen het gevolg van de 'negatieve toonzetting van het kabinetsbeleid'. Samen met de dreiging van terrorisme leidt dit tot ontwrichting van de Nederlandse samenleving, stelden de betogers. Ze riepen op tot een 'vreedzaam en fatsoenlijk Nederland, waar een ieder in vrijheid en veiligheid kan leven'. Er waren vooral veel Turken en Marokkanen op de been bij de manifestatie Genoeg is Genoeg. Het protest is een initiatief van 32 minderheidsorganisaties, foto David van Dam/ANP jionzeredactie binnenland ENHAAG - CDA-fractievoor- >(r Verhagen ziet op basis de zaterdag gepresenteerde van zijn PvdA- Ifga Bos, geen basis voor sa- bwerking in een volgend ka- F' »De goed draaiende eco- Éche sectoren worden in de Mannen de nek om ge- toid en ook de middeninko- j® betalen het gelag," aldus magen. In het tv-programma Buitenhof raadde Verhagen Bos gisteren aan maar te rade te gaan bij zijn linkse collega's van GroenLinks en SP. „De PvdA laat merken weg te lopen van de noodzaak van structurele hervormingen, net als de Duitse sociaal-demo craten onder de huidige bonds kanselier Schroder. Maar mis schien komt de heer Bos in de resterende twee jaar van dit ka binet nog bij zinnen," voegde Verhagen daar nog aan toe. Hij JE- era- w^-r voo«^ AVEY ONT TE. cr/frt/v LUNCH eaJ rekent nog wel op steun van de PvdA waar het gaat om compen satie van te sterk gestegen ener gieprijzen. Het gaat hem niet om een blanco cheque. Maar hij wil niet dat door de hoge olie prijzen de koopkracht voor vol gend jaar waar het kabinet hard voor heeft gewerkt, 'weer ver dampt'. Als de prijs voor een vat olie boven de geplande 50 dollar komt, dan moet het kabinet de extra aardgasbaten aanwenden voor verhoging van de korting op de energienota, stelde Verha gen. „Ik verschil daarin van me- ENSCHEDE - Mr. Pieter van Vollenhoven (66) wordt met in gang van 1 oktober hoogleraar risicomanagement aan de Uni versiteit Twente in Enschede. Zijn benoeming voor één dag in de week maakt deel uit van het uitbouwen van het vakgebied 'veiligheidsmanagement' tot vol waardige afstudeerrichting. De universiteit is volgens woord voerder Gerard van Emous 'zeer ingenomen' met de komst van mr. Pieter van Vollenhoven als hoogleraar risicomanagement. Van Emous wijst op de 'enorme ervaring' van Van Vollenhoven, die jarenlang de inmiddels opge heven Raad voor de Verkeersvei ligheid en Spoorwegongevallen raad leidde. De Onderzoeksraad voor de Veiligheid die hij nu leidt, verricht onafhankelijk on derzoek naar mogelijke oorza ken van rampen, zware ongeval len en andere voorvallen op alle beleidsterreinen. GPD ning met minister Brinkhorst (Economische Zaken)," die de extra inkomsten alleen wil be stemmen voor versterking van de economische structuur. „Ze ker als de prijs op een gemiddel de van 65 dollar uitkomt blijft er nog genoeg over voor verster king van de economische struc tuur", aldus de fractievoorzit ter. W erkgelegenheid De tegenbegroting van de PvdA bevat financiële voordeeltjes voor werkgevers, een bonus van 500 euro voor beginnende werknemers, een lage nominale zorgpremie van 400 euro, meer huursubsidie, 435 miljoen extra voor onderwijs en 300 miljoen voor de vernieuwing van het openbaar vervoer. Het stuk is gemaakt als tegenhanger van de Miljoenennota van het kabinet. „De tegenbegroting draait in es sentie om 'werk, werk en nog eens werk, want de laatste tijd is in ons land weer veel werkge legenheid verloren gegaan", zei PvdA-fractievoorzitter Bos za terdag bij de presentatie. Om te voorkomen dat die tendens zich voortzet wil de PvdA de sociale premies voor werkgevers verla gen de werkgeversbijdrage voor kinderopvang schrappen. Onder nemers die jongeren of juist ouderen in dienst nemen, kun nen rekenen op een financiële voordeeltje. Verder introduceert de partij een werkbonus van 500 euro voor beginnende werk nemers. De bonus wordt kleiner naarmate ze meer verdienen. De PvdA wil een nieuw zorgstelsel met een nominale- oftewel vaste basispremie van 400 euro (in plaats van 1100 euro) en een ho gere inkomensafhankelijke pre mie. „Maar zonder een ingewikkelde compensatieregeling voor zes miljoen mensen", aldus Bos. Het extra geld voor onderwijs is bedoeld om het aantal voortijdi ge schoolverlaters terug te drin gen en de hoge kosten voor de schoolboeken te drukken. Ver der wil de PvdA kinderopvang promoveren tot basisvoorzie ning en de ouderbijdrage halve ren. ANP/GPD De kiezer heeft de Duitse politiek in een spa gaat gedwongen. Een elegante voortzet ting zal veel moeite kosten. Gisteravond te kende zich een miniem voordeel af voor Angela Merkel. Waarschijnlijk zal zij met haar chris ten-democratische combinatie CDU/CSU op zoek gaan naar twee kleinere coalitiepartners. Of zij moet genoegen nemen met een 'grote coalitie' met Schröders sociaal-democratische SPD. Voor Schroder was dat gisteravond echter alleen be spreekbaar als hij bondskanselier kan blijven. Min stens even lastig als de politieke werkelijkheid is de sociaal-economische staat van Duitsland, met veel werkloosheid en sterk groeiende schulden. Dat CDU/CSU en SPD elkaar vrijwel in even wicht houden, is geen verrassing. Want Schroder noch Merkel heeft een helder antwoord op de gro te problemen van Duitsland. Ooit was er het Wirt- schaftswunder, met sterke sociaal-economische verhoudingen waarop vooral de productiesector bloeide. Maar de laatste decennia, met een steeds vrijere markt, blijkt de ooit onverslaanbaar geach te Duitse industrie kwetsbaar. Schroder en Merkel mogen zich dan vorige week nog met enige glitter en glamour hebben laten zien op de autotentoon stelling van Frankfurt, maar eigenlijk was dat een droevig beeld. Want zelfs de beroemde Duitse auto- fabrieken hebben het moeilijk. Nog minder dan andere Europese landen heeft Duitsland een antwoord op de globalisering. De verworvenheden van de arbeiders en de midden klasse zijn er te vanzelfsprekend geworden. Daar om aarzelde Schroder met drastische hervormin gen. Hij begon er uiteindelijk wel mee, maar het was te laat. En uit Merkels retoriek valt hooguit op te maken dat zij zich nog wat meer zal voegen naar de wetten van de vrije markt. Zij zal harder optreden om de concurrentiekracht terug te krij gen, maar hóe precies, en met welke sociale impli caties, blijft vaag. Als er al eens een ideetje boven drijft, zoals de vlaktax van Merkels financiële man Paul Kirchhof, geeft dat de gemiddelde Duit ser geen enkel houvast, laat staan vertrouwen. Merkel ging de verkiezingen in met de vraag: ,,Bent u nu beter af dan zeven jaar geleden?" Nu de kiezer met het verleden heeft afgerekend, is lan ger omkijken zinloos. De nieuwe Duitse regering, op basis van welke coalitie dan ook, zal snel met een geloofwaardig perspectief moeten komen. Vooral voor de honderdduizenden Duitsers in de industriële sector. Als dat er niet is, wordt het voorlopig alleen maar minder. van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De ongeveer 30.000 werknemers van de commer ciële verzekeraars krijgen vanaf 1 januari een extra bijdrage voor de zorgverzekering. Deze maandelijkse tien euro bruto voor de komende zeventien maanden komt bovenop de wet telijk verplichte bijdrage voor werkgevers in het nieuwe ziekte kostensysteem. Dat is een van de belangrijkste resultaten van de CAO-onder- handelingen tussen de vakbon den FNV Bondgenoten, De Unie, CNV en BBV en het Ver bond van Verzekeraars. De par tijen bereikten gisteren een ak koord, zo lieten de woordvoer ders van De Unie en FNV Bond genoten weten. Verder krijgen de werknemers met terugwerkende kracht van af juni 2004 een structurele loonsverhoging van 3 procent en een eenmalige van 1,5 procent. Daarnaast zijn er afspraken ge maakt over de mogelijkheid om eerder te stoppen met werken met 62 of 63 jaar. Werknemers krijgen deze mogelijkheid via een levensloop- of pensioensre- geling. De nieuwe CAO-afspraken lo pen tot 1 juni 2007. De bonden moeten het akkoord nog wel aan hun achterban voorleggen. Bij het Verbond van Verzeke raars zijn onder meer grote be drijven als Aegon, Interpolis en Zwitserleven aangesloten. ANP PvdA-fractievoorzitter Bos deelt in de stromende regen rozen uit op de Grote Markt in Den Haag, na dat hij de tegenbegroting van zijn partij heeft gepresenteerd. foto Evert-Jan Daniels/GPD DEN HAAG - De Nederlandse economie verliest jaarlijks 10 miljard euro door oninbare reke ningen. Dat bedrag komt over een met de jaarlijkse staatsin komsten uit de aardgasbaten. Dat stelt het incassobureau Int- rum Justitia Nederland in een gisteren verschenen onderzoek. Volgens Intrum Justitia blijft jaarlijks 2,5 procent van alle openstaande rekeningen van consumenten, bedrijfsleven en overheid onbetaald. Vooral be drijven hebben daar last van. Volgens het bureau gaat een op de drie ondernemingen failliet door wanbetaling. Directeur M. van Es vindt dat er meer gedaan moet worden om het betaalbeleid te verbeteren. „Op veel gebieden komen we geld tekort en tegelijkertijd lo pen we 10 miljard euro mis door onbetaalde rekeningen. Er valt dus veel winst te behalen met een beter debiteurenbeleid waar door meer mensen op tijd beta len." Het Zweedse Intrum Justi tia heeft een marktaandeel van 43 procent en 9000 opdrachtge vers in Nederland. ANP APELDOORN - Een echtpaar is zaterdagnacht overvallen ter wijl ze lagen te slapen in in hun woning in Ugchelen. De man (51), die met de overval lers op de trap in gevecht raak te, is met lichte verwoningen ter observatie opgenomen in het zie kenhuis. Het echtpaar lag te slapen, toen omstreeks half twee twee onbe kende mannen een flinke thermopane-ruit vernielden en binnendrongen. Wakker gewor den door het lawaai ging de man poolshoogte nemen en trof de beide indringers op de trap. De mannen eisten geld. Na de schermutseling met de bewoner vertrokken de indringers zonder buit. De vrouw (50) bleef buiten het gevecht en ongedeerd. GPD BREDA - Een simpele accuver lichting op een fiets zorgde vrij dagnacht voor bomalarm in Bre da. Een politie-agent meende in de bidonvormige accu met draad jes aan de bovenkant een explo sief te herkennen. Hij legde het verdachte pakketje onder de poort van de Koninklijke Mili taire Academie, haalde voor de zekerheid een tiental omwonen den uit bed en bracht ze onder op het terrein van de KMA. Toen ook de brandweer geen uit sluitsel kon bieden, werd het Ex plosieve Opruimings Comman do ingeschakeld. De bomexperts zagen al snel dat het ging om een verlichtingsac cu. Tegen drieën konden de bewo ners weer terug naar huis. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3