patiënten eerder geholpen Klein kanon met grote uitstraling Middelburgse rioolleiding lijkt hersteld Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Actiegroep Schoondijke vreest voor uitstel aanleg rondweg Hekenhuis Zeeuws-Vlaanderen weet meeste wachtlijsten te bekorten ioesenaar (28) 'Pgepakt wegens lishandeling Vermist gezin in Zeeland gezien Loslopende koeien op de weg Aanhoudingen na diefstal laptop Mannen stelen pot garagezeep zeeuwse almanak Theater Kom langs In dihe showroom en laai u «errassen hoor one veelil|dlge GOllectle ^0113-315643 Eac1ie®Pzc-n' J„,31,4460AAGoes Sjtnlie-exploitatie. "7m Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; P;0204562500. 19 september 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen MURRE-MOENS AFWERKSYSTEMEN Marie Curieweg 9-13, 4389 WB Vlissingen, T: 0118-690000 www.murremoens.nl MURRf MOENS IS OMDEROEEl VAN LOQUS BOUW- EH AFBOUWMATERIALEN. WWW LOOUS.Nl ^n-Lou de Gucht [KNEUZEN - Ziekenhuis Kuws-Vlaanderen is erin ge- ygd een einde te maken aan [oplopende wachtlijsten in de in Terneuzen, Oost- en Hulst. publiceert maan- «lome en ierplanke leste ploegers [EBVLIET - De regionale |k». en trekkerbehendigheids- èlrijden in Biervliet zijn ge- anen door Brian Salomé en |irc Verplanke. De wedstrij- |swerden zaterdag georgani- door het Agrarisch Jonge- ji Kontakt West-Zeeuws- banderen. op het terrein van de fa- Uitdewilligen geploegd moderne en antieke tracto- k Uiteindelijk bonden zeven ^nemers tegen elkaar de tedaan. Het was daarbij de jèeling om zo vlak, netjes en jditmogelijk een stuk land om ploegen met een 'geer' erin. li is een schuine hoek in het die ook zo net mogelijk eploegd diende te worden. Salomé uit IJzendijke de Moderne klasse, de categorie Antiek ging de naar Mare Verplan- ploegwedstrijden werd er [ieenbehendigheidswedstrijd (souden. krging Pieter van Damme uit bdijke met de hoogste eer lijken. Ireskens Open laat in teken ran kinderen - Breskens Open, presentatie van de van het dorp, stond lijaar vooral in het teken van kkinderen. In een grote tent en pdemuziekkiosk was er van ai sle doen. tokbrood bakken, pompoenen kollen, vuurtorens versieren, ®n, schminken, lekker crea- f bezig zijn, voor de jeugd 8 er variatie voldoende om abezigte zijn. De ouders wis- ahun kroost in goede handen, k activiteiten werden bege- id door leden van het club s'-; van Breskens. konden in alle rust langs de ^kraampjes op het Spuiplein d mensen met een artistieke Naast en glasblazer, Élraaier, schilder en een kal ief, die ieders naam wel afraai op een papiertje schil de, waren er nog andere ver- sonde liefhebberijen te zien. •mooiste kettingen, ringen, sten, maar ook prachtige Nukken. Heel de middag «fde men de muziek van de tdbands uit Breskens en ofdplaat en ondanks een bui toe bleven de terrassen delijks een overzicht van de wachtlijsten voor polibezoek of opname. Onder wachttijd wordt verstaan de periode tussen het moment van besluit dat de be handeling nodig is, tot het mo ment waarop de behandeling daadwerkelijk plaatsvindt. In het begin van het jaar bleek dat de wachtlijsten opliepen en dat er structureel te lange wachttijden waren bij diverse specialisaties. Te lang betekent volgens de lan delijke norm meer dan zes we ken. Het ziekenhuis heeft inge grepen, mede op initiatief van de cliëntenraad van ZorgSaam, de koepel van instellingen in de Zeeuws-Vlaamse gezondheids zorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen behoprt. Acties Volgens voorzitter P. Radema- cher van de raad van bestuur van ZorgSaam scoorde zieken huis Zeeuws-Vlaanderen lande lijk gezien niet eens zo slecht. „Maar dat kan natuurlijk altijd beter. Daarom hebben we een aantal acties ondernomen toen we zagen dat de wachttijden voor polibezoek of opname aan het oplopen waren. Zo hebben we hier en daar het aantal uren dat patiënten bij ons terecht kunnen uitgebreid. Verpleegkun digen zijn bijvoorbeeld ingezet om de intake te kunnen doen, zo dat de specialist meer tijd heeft voor de patiënt. Ook zijn we aan het bekijken of de patiënt zo min mogelijk moet terugkomen voor polibezoek." Voorzitter A. Schouten van de cliëntenraad van ZorgSaam be schouwt de ontwikkelingen als positief. Maar volgens hem moet er toch nog wel aandacht zijn voor een paar verbeterpunten. „Voor plastische chirurgie staat in De Honte in Terneuzen een wachtlijst van vijftien weken. In Antonius in Oostburg kan het zelfs oplopen tot 24 weken. Ook psychiatrie zit boven de norm van zes weken." Uitbreiding Rademacher geeft toe dat dat te lang is. „We zien dat de vraag naar plastische chirurgie de laat ste tijd stijgt. We zijn dan ook aan het kijken of daar uitbrei ding mogelijk is." Schouten vindt ook dat er in de polikliniek Liduina in Hulst structureel te lange wachtlijsten zijn. „Hulst heeft extra aan dacht nodig. Als je ziet dat daar voor reumatologie een wacht lijst is van twaalf weken, voor neurologie tien weken en oog heelkunde negen weken, dan kan dat natuurlijk niet. Hulst mag er niet een beetje bijhan gen." Volgens Rademacher gaat het in Hulst om kleine aantallen pa tiënten. „Als een arts bijvoor beeld met vakantie is, lopen de wachttijden daar al op. Patiën ten uit Hulst hebben daarbij de mogelijkheid om uit te wijken naar Terneuzen of Oostburg. Daar kunnen ze dan veel eerder terecht. Bellen met de afspraken- balie levert vaak een goed alter natief op." «avonduren was er live mu- 4 in een aantal restaurants a het Spuiplein. Jazz Bres- sis er al twee jaar niet meer. thwas er zaterdagavond vol- Neken stemming. - Een 28-jarige Goese- 10 is in de nacht van zaterdag zondag kort na vijf half op Gasmarkt in Goes aangehou- ®°P verdenking van mishan- """Hvan drie personen. slachtoffers waren vol- ®depolitie op hun gezicht ge- incident gebeurde toen het N een vriendin probeerde weken van een groepje dat •jpeVlasmarkt stond. Nendin had een woorden gen met mensen De kanonnen worden geladen. foto Peter Nicolai door Edy de Witte CLINGE - Liggend op een kleedje laat Laticia Joosse uit Steenbergen zaterdag in Clinge haar blik langs het korrelvi zier van de kanonloop naar de 25 meter verder hangende schietschijf glijden. Ze probeert zo nauwkeurig mogelijk haar minikanon te richten. Na het commando 'lontjes plaatsen' zet Joosse de gehoorbescherming op en krijgt ze de vuurstok van de baancom- mandant aangereikt. Een oorverdovende knal volgt. Het ka non krijgt een flinke terugslag. Vanwe ge de verplichte vrije uitloop staan de kanonnen niet vast. Het opnieuw rich ten is dan ook een hele klus die best wat tijd in beslag neemt. Joosse is één van de 24 deelnemers aan het open Nederlands kampioenschap minikanon schieten. In dit selecte gezel schap strijden drieidames op het terrein van de schietvereniging De Schutterij mee om de hoogstë eer. De authentiek nagemaakte bulderwapens uit de perio de 1650 tot 1850 staan er prachtig opge poetst bij. Weliswaar klein van stuk hebben ze in de schietsport voor de westernfanaten toch een grote uitstra ling. Laticia Joosse is tevens penningmeester van de organiserende Nederlandse Ka- nonniersveremging. „Achttien jaar gele den is deze club door fanatieke zwart- kruitschutters opgericht", vertelt ze. Veiligheid „De vereniging telt 25 leden uit Neder land en België. Strenge regelgeving legt ons veel beperkingen op. Daardoor kun nen we maar zo'n zeven keer per jaar on ze hobby uitoefenen. Veiligheid gaat bo ven alles. Deze halfoverdekte baan in Clinge is voor het minikanon schieten een ideale locatie. Hier wordt jaarlijks het open Nederlands kampioenschap ge houden." Gedisciplineerd Het uit 1823 daterende grote saluutka- non op een viertraps rolpaardaffuit bij de ingang van het terrein vormt een mooie affiche voor deze wedstrijd van mini-exemplaren. Er zijn zaterdag twee titels te behalen. In de discipline kartouw staat de schietschijf op 25 me ter. In de bombarde klasse wordt het doel op 50 meter gezet. Elke schutters lost vier schoten per categorie. Een ge richt schot levert maximaal tien punten op. Na het eerste schot en het ophalen van de schietschuiven volgen de deelne mers gedisciplineerd de aanwijzingen van de baancommandant. Dan begint weer het poetsen en laden van het ge schut. Met maximaal 32 gram zwart- kruit en een kogel van het kaliber 18 tot hoogstens 40 millimeter wordt het ka non geprepareerd voor het volgende schot. De Belg C. Lemaire kaapt in de catego rie bombarde de titel weg. Hij schiet 31 punten bij elkaar. Carolien Huijbregts uit Tholen eindigt met 29 punten als tweede. Op de 25 me ter baan wordt R. Tillema uit Woerden Nederlands kampioen met 27 punten. J. Huijbregts uit Tholen pakt in deze discipline kartouw de tweede plaats. Laticia Joosse eindigde in het totaal klassement op een verdienstelijke vijfde plaats. aangehouden 28-jarige *»naar maakte hiervan deel Machte is na verhoor door -politie weer op vrije voeten pd. door Jean-Lou de Gucht SCHOONDIJKE - De actie groep Bezorgde Bewoners van Schoondijke vraagt minister en gedeputeerde Poppelaars of er ooit nog begonnen wordt met de aanleg van een rondweg om hun dorp. In een brief aan de minis ter en de gedeputeerde spreekt de actiegroep haar bezorgdheid uit over de voorgenomen ruil van wegen tussen het Rijk en de provincie. Hierdoor wordt de N61 van Schoondijke naar Hoek een provinciale weg. De wegenruil past geheel in de filosofie van de door minister Peijs (verkeer en waterstaat) ge- presenteerde Nota Mobiliteit. Die is in Zeeland, anders dan in veel andere regio's, positief ont vangen. Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, verkeer) vindt dat de gedachte 'centraal wat moet en decentraal wat kan' kansen biedt aan de provin cie. Het Rijk wil het onderhoud afkopen, waardoor een bedrag van enkele tientallen miljoenen euro's naar de provinciekas vloeit. De actiegroep vraagt zich wat de ruil voor consequenties heeft voor de rondweg. 'De rondweg die voor 2010 een feit zou zijn. Zoals wij in het verleden ge leerd hebben springen onze over heden zeer creatief om met gedane toezeggingen en belof tes. Komt de aanleg bij Schoon dijke nu in gevaar nu de N61 'ge degradeerd' is tot provinciale weg. Als het antwoord hierop bevesti gend is wil de groep bezorgde be woners graag weten hoe de over last van zwaar verkeer richting Breskens, Oostburg, Zeebrugge en Calais in de dorpskern aange pakt wordt. Duurzaam veilig Ook wil de actiegroep weten of de N61, nadat het een provincia le weg is geworden, onder Duur zaam veilig komt te vallen. Sinds 1979 is door meerdere ac tiegroepen geprobeerd om een rondweg om Schoondijke te krij gen. Vorig jaar heeft de actie groep ook al aan de minister uit eengezet waarom er behoefte is aan een rondweg om Schoondij ke. 'Overschrijding van de ge- luidsnormen, een flink toegeno men verkeersstroom door de ope ning van de Westerscheldetun- nel, te hoge snelheden en last van trillingen. Door de overhe den is ons diverse malen beloofd dat deze wens gestalte zou krij gen. De eerste keer was in 1981, de rondweg zou gelijk met die van Oostburg worden gereali seerd. Toen werd het 1990, daar na 2002, 2005 is ook al beloofd. En nu wordt het 2010, of later.' BREDA - Het vermiste gezin Kas uit Zeist zou gesigna leerd zijn in Goes en omgeving. Het gezin, vader, moeder en vier dochters, is al meer dan een maand spoorloos. Na dat eerdere oproepen geen soelaas brachten gaf de politie vrijdag de foto's vrij van de vier dochters van het gezin. In het weekeinde kwamen volgens woordvoerder Th. Aling van de politie in Utrecht weer veertig tips bin nen. Een opvallend aantal tips (hoeveel wil de politie niet zeggen) komt uit Zeeland. „Het gaat steeds om mensen die een van de gezinsleden ge zien menen te hebben. Nooit het hele gezin. Daaruit kun je afleiden dat ze niet zo vrijuit leven als je normaliter zou doen", aldus Aling. De politie in Zeeland is wel 'extra alert', maar actie, zoals een zoektocht langs campings, wordt niet ondernomen. Politiewoordvoerder Aling: „De foto's van alle gezinsle den zijn overal verspreid. Dus zodra ze ergens rondlopen kun je ervan uitgaan dat er tips komen. Helaas is de gou den tip er nog niet bij." OOSTERLAND - Zondagochtend vroeg zijn twee koeien aan de wandel gegaan in OosterlancL Rond zeven uur lie pen de dieren op de Oostersteijnweg. Een passerende auto mobilist heeft de politie gebeld. De koeien zijn uiteindelijk uit eigen beweging weer een weiling in gelopen. De eigenaar van de dieren is niet be kend. HULST - Omdat zij ervan werden verdacht een laptop te hebben weggenomen uit een winkel aan de Gentsestraat in Hulst, zijn zaterdagmiddag drie mannen aangehouden. De mannen, afkomstig uit Venlo, Dronten en Middelburg en 28, 30 en 40 jaar oud hebben, door een medewerkster van de winkel af te leiden, vermoedelijk de kans gezien om de laptop uit de winkel mee te nemen. De mannen zijn overgebracht naar het huis van bewaring en zitten daar nu nog vast. HULST - Op de Stationsweg in Hulst zijn zaterdagavond twee mannen aangehouden wegens diefstal van een pot garagezeep. De mannen, een 29-]arige afkomstig uit Hulst, en een 22-jarige, afkomstig uit Sint Niklaas, waren gezien door getuigen toen zij uit een bouwkeet kwamen en een van hen iets onder zijn jas verborg. Beiden zijn verhoord door de politie en hierna weer in vrijheid gesteld. Tegen hen wordt proces-verbaal opge maakt. ochtend negen uur rioolwater naar de waterzuivering in Rit- them gebracht. Medewerkers van de afdeling groenbeheer van de gemeente Middelburg hebben het afgelo pen weekeinde dode vissen uit de vervuilde vijvers en sloten ge schept. J. Eggebeen van groenbe heer spreekt van enkele honder den vissen die door zuurstofge brek dood zijn gegaan. „Maar eerlijk gezegd hadden we ver wacht nog meer dode vissen te moeten ruimen." Eggebeen spreekt van een geluk bij een ongeluk dat de tempera turen laag zijn. Bij warm weer zou de kans op het uitbreken van botulisme onder vogels groot zijn geweest. Vandaag neemt het waterschap monsters van het water uit de sloten waarin ongezuiverd wa ter is geloosd. De gemeente en het waterschap zullen ook de ge steldheid van de waterkwaliteit van het oppervlaktewater in de Middelburgse wijk Dauwendae- le onderzoeken en maatregelen treffen om de kwaliteit te verbe teren. Voorlopig moet iedereen contact met het oppervlaktewa ter vermijden. Woensdagochtend scheurde een buis van de nieuwe persleiding in een akker tussen Middelburg en de A58. Een dag later ging de persleiding opnieuw stuk. De persleiding vormt de verbinding van het rioolstelsel van Middel burg, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden met de waterzui vering. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Middel burgse rioolwater wordt weer naar de waterzuivering in Rit- them geperst na reparatie van de nieuwe persleiding. Dat deel de het Waterschap Zeeuwse Ei landen gisteren mee. De oor zaak van de breuk in de perslei ding, die vorige week tot twee maal toe ontstond, is vermoede lijk de onstabiele ondergrond in het Mortieregebied. Het waterschap heeft dit week einde gewerkt aan het verster ken van het talud en het wegma- len van grondwater onder de nieuwe persleiding. Daardoor werd de bodem waarin de pers leiding ligt steviger. Het waterschap spreekt nog wel van een test. Die is pas achter de rug als ook het rioolwater goed afgevoerd wordt bij hevige regenval. De afgelopen dagen werd er on gezuiverd rioolwater geloosd op de Mannezeesche Watergang en Zuidersluiswatergang. Het riool water werd vervolgens op de Westerschelde geloosd. Om de vissterfte in de watergangen, slo ten en vijvers in Middelburg te rug te dringen, werd gisteroch tend besloten om schoon water uit het Arnekanaal toe te voe ren. Het ongezuiverd lozen van riool water in de Mannezeesche Wa tergang is zaterdagavond om elf uur vrijwel geheel gestopt. Tankwagens hebben tot zondag- Jantje van vijf uit Middelburg hoorde om hem heen al dagen praten over de plaatselijke po litieke crisis. Hij liep naar bui ten en deelde mee dat hij een theater ging maken. Vervolgens ging hij in de zandbak druk aan de slag met zijn speelgoeddragline. Na een kwartiertje klonk het: „klaar". Moeder keek om de hoek van de keuken en bekeek het resul taat. Midden in de zandbak lag een in regelmatige rechte vormen gegraven kuiltje. Want kinderen doen grote mensen na.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39