dorpshuis krijgt parkeerterrein lie PZC Kijk, dat zijn peren uit Burgh Filmfestival is iets om trots op te zijn Goes zet aanpak van centrum door 'irrein Oude Moolweg in Renesse krijgt slagboom .11 Luder W. Eenden komt lil plan na forse kritiek van- Ltdorp en de gemeenteraad Inplan om het parkeerter- peraaal te sluiten. /AAZET lartershuizen F Vrachtwagen gestolen Hond Arnemuidenaar één na beste Fiets in brand gestoken Veel vernielingen in Goes Weinig dronken chauffeurs Tholen Ontmoetingsdag adoptiehonden maandag 19 september 2005 - Het dorpshuis in krijgt de beschikking «li eige» parkeerterrein, huidige openbare terrein 11,Oude Moolweg wordt af- ig, met een slagboom en li je toekomst uitsluitend tbezoekers van het dorps- Litlikt worden. (lebben een oplossing ge- iiidoor de parkeerplaats te likken aan de openbaar- inderen en koor ■eden samen op (ESSE - Het Schouws ka- oor is een samenwerking (gaan met basisschool 't pel'Of in Renesse. Rondom Hierna De Vier Jaargetijden (en twee concerten gegeven. inderen hebben werkstuk- jemaakt die in de pauze te jken zijn. Het koor zingt en van onder andere Men- Én, Elgar, Sullivan en de ndaagse Franse componist ard Andres. iterdag 24 september is het 5 concert in de toren van [ereede. Aan dit concert en Bert Alderliesten (fluit) ït Geleijnse (clavecimbel) [Het concert begint om |5uur. Een dag later, zondag September, is het tweede con- fin de Jacobuskerk in Renes- L dit programma werk de [foeese gitarist Dik de Ko- bee, Het concert in Renes- Ut om 16.30 uur. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET. Me-Tel. 0113-331 Riorgklachten: S03-0231231 'maandag t/m vrijdag ge telde de openingstijden; Wags tot 12.00 uur SDACTIE khouwen-duiveland rachtweg 23a 80 zierikzee d:Ö111-454647 0111-454657 tel: redzzee@pzc.nl teel Modde (chef) leemans Wankow Soesman Girale redactie ®onspark 28 tebus3l AA GOES ^(0113)315500 ^(0113)315669 (•lERNET j*'" Pzc.nl web@ pzc.nl heid en af te sluiten met een slagboom. Het terrein achter die slagboom is vervolgens alleen toegankelijk voor gebruikers van het dorpshuis. We hebben hierover overeenstemming met het bestuur van het dorpshuis", zegt Renden. Voorzitter D. Koomans van stichting het Dorpshuis is tevre den. „Daar zijn we als dorps huis zeker blij mee en ook de verschillende verenigingen die bij ons komen zijn blij." Als er geen activiteiten in het dorps huis zijn, is het terrein dicht. Hiermee is ook het plan van res tauranthouder R. Wesdorp uit Renesse van de baan. Hij wilde het terrein commercieel exploi teren, zodat ook de gasten van zijn restaurant daar kunnen par keren. Het parkeerterrein aan de Oude Moolweg ligt in het centrum van Renesse, schuin tegenover het dorpshuis en wordt tot op he den veelvuldig gebruikt door be zoekers van het dorpshuis Het terrein zou echter moeten ver dwijnen omdat aan de rand van het terrein een woon-zorgcom- plex is verrezen. Automobilis ten moeten voortaan hun wagen parkeren op het transferium of een van de schaarse plekken in het centrum. Voor veel mensen is dat geen optie. Het is ver lo pen naar het dorpshuis en het pad er naartoe is met name voor vrouwen onplezierig door de ve le bosjes en schaarse verlichting in het donker. In mei van dit jaar heeft het bestuur van het dorpshuis samen met de onder nemers en het bestuur van mu ziekvereniging Luctor et Emer- go een brief aan de raadsleden gezonden met het verzoek om het parkeerterrein te behouden voor het dorpshuis. Het feit dat het dorpshuis vaak wordt ge bruikt als uitvalsbasis voor be grafenissen was voor veel raads leden reden om de wethouder te vragen een oplossing te zoeken. „Je kunt de mensen uit eigen dorp toch niet verplichten om bij een begrafenis helemaal op het transferium te parkeren", stelde H. Coomans destijds. Met de nu voorgestelde oplos sing komt Renden tegemoet aan de wens van de raadsleden en de inwoners van Renesse. ERING r.NL 30333 ups raad «spreekt SGH-HAAMSTEDE - De Ipsraad Burgh-Haamstede (lilt morgenavond een open- i vergadering. Op de agen- aal het burgerinitiatief starterswoningen in het initiatiefnemers komen tekst geven. Daarnaast ia ook de computercur- inwoners, de her- ïating in het dorp, de ttgang rond de Ringwalburg 'eet ontwerp bestemmings industrieterrein Burgh- morgena- icom 20.00 uur in dorpshuis ichutse. Onder leiding van een veilingmeester worden peren op verschillende locaties in Burgh openbaar geveild. door Melita Lantinq BURGH - „De vlag hangt, de verkoop kan beginnen." De derde zaterdag in september vindt de jaarlijkse perenvei ling plaats. Onder leiding van een vei lingmeester worden alle peren aan de bomen langs de ring en op andere plek ken in het dorp openbaar geveild. En daar hoort vlaggen met de Burghse vlag traditiegetrouw bij. De perenveiling wordt voor de 131-ste keer gehouden. De belangstelling valt een beetje tegen. Een groepje van een man of twintig heeft zich tegen half tien in de ochtend verzameld bij de ring. „Misschien hebben mensen vooraf gekeken naar de kwaliteit", suggereert wethouder W. Renden in zijn openings woord. Er hangen bar weinig vruchten aan de bomen. „Maar het is wel een tra ditie die in ere gehouden moet worden. We moeten de bomen laten staan en we moeten proberen ze goed te onderhou den zodat mensen ook in de toekomst kunnen zeggen kijk, dat zijn peren uit Burgh." Klein kistje Nog even worden de veilingvoorwaar- den voorgelezen (direct betalen en zelf plukken) en dan neemt veilingmeester H. van Felius het roer over. Met een ste vige pas loopt hij naar de eerste bomen. „Dit zijn acht bomen. D'r zitten peren aan, een klein kistje vol. Ik begin bij vijf euro, wie biedt meer?" Vijf, zes, en bij zeven stokt het bieden al. De eerste kavel is verkocht. De groep loopt van boom naar boom, die telkens voor een paar euro van de hand gaan. Bij de vijf de kavel komt het spel van loven en bie den pas góed op gang. De boom hangt vol en brengt uiteindelijk dertien euro op. „En dan staan we nu bij koopje num mer negen", prijst Van Felius de volgen de bomen aan. Zeventien euro brengt dit 'koopje' op. Onder de belangstellen den bevindt zich een familie van acht personen. „Noem ons maar de familie Kristelijn", zegt de opa van het gezel schap. „Het is allemaal aangetrouwd en zo." Kristelijn komt uit Aalsmeer en heeft een vakantiehuisje in Burgh. „Het leek ze wel leuk om mee te gaan"lacht hij terwijl hij voor de zoveelste keer zijn portemonnee trekt. Om de beurt bieden de kinderen en kleinkinderen op de ver schillende bomen. Ze hebben het groot ste plezier en opa mag betalen. „Jon gens, we hebben peren genoeg hoor", foto Marijke Folkertsma roept hij maar effect heeft het niet want ook de volgende kavel gaat weer naai de familie Kristelijn. Hoeveel bomen hij heeft gekocht? Hij heeft geen enkel idee. De kinderen moeten ze vanmiddag maar zelf gaan leegplukken. Koopje nummer veertien is tegenover winkel De Snoeperij. Eigenaar De Kok komt naar buiten en biedt mee. Ook tra ditie? „Ja, vaste prik. Die bomen zijn voor mijzegt hijTwee toeristen op vouwfietsen schuiven aan. „We hebben hier over gelezen in de krant en dach ten, we gaan maar eens kijken. Wat jam mer dat er zo weinig mensen op af ko men." Veilingmeester Van Felius loopt verder. „Nog een koopje en dan gaan we aan de koffie met cake. Het is meer boom dan peer, maar het zijn wel prach tige peren en niet te veel...." De perenverkoop heeft 250 euro opge bracht, de helft minder dan vorig jaar. De opbrengst gaat naar een nog nader te bepalen goed doel in Burgh. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Wat is er be langrijker dan cultuur?" De Ne derlandse-Algerijnse regisseur Karim Traïda was afgelopen week jurylid van het festival Film by the Sea in Vlissingen. „Juist in deze tijd, waarin we moeten oppassen niet de weg kwijt te raken, is cultuur een hulpmiddel om een betere sa menleving te krijgen." Traïda feliciteert Vlissingen met het festival. „En Vlissingen moet het festival koesteren. Het is veel meer dan een ontmoe tingsplek voor regisseurs, produ centen en filmliefhebbers. De combinatie film en literatuur is hier het (toegankelijke) vertrek punt voor jong en oud geweest om over verschillende culturen te praten. Er liggen volgens mij nog meer kansen voor Vlissin gen door de aandacht voor Ne derlandse boekverfilmingen uit te breiden." Hij reageert op de vraag wat het filmfestival voor Vlissingen en omgeving betekent. Het Vlissing- se college van B en W stelde on langs aan de gemeenteraad voor om de subsidie (circa 100.000 eu ro) voor het filmfestival te ver minderen. Dat was een van de bezuinigingsvoorstellen waar mee het tekort van vijf miljoen euro in 2006 weggewerkt moet worden. Een meerderheid van de raad is het niet met de keuze Drukte tijdens het optreden van de band Motownhead op de slotavond van het festival Film by the Sea. foto Lex de Meester van het college eens en vroeg om een alternatief bezuinigingsvoor stel. Daarop kauwt het college nu, waarna in november bij de begrotingsbehandeling de ge meenteraad voor de keuze wordt gesteld. Cultuurwethouder L. Poppe-de Looff zei zaterdagavond: „Aan mij zal het niet liggen. Ik vind het een belangrijk festival, waar voor ik me sterk zal maken." Ze zegt dat Vlissingen zijn naam kan verbinden aan Film by the Sea, waarvan ontwikke lingen in de gemeente profijt hebben. Bedrijven en instanties kiezen eerder voor vestiging op de Kenniswerf of het Scheldeter- rein als een stad 'ambitie toont'. „En dat doen we met een groot evenement als Film by the Sea. Maar het zijn wel moeilijke tij den. Ik zie de begrotingsbespre kingen niet met een gerust hart tegemoet." T. Veraart, voorzitter van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen, reageert terughou dend. Hij noemt het 'een aardig festival', maar vindt tegelijker tijd dat Film by the Sea ten op zichte van andere culturele acti viteiten veel subsidie krijgt. „Het festival is wel belangrijk voor Vlissingen, maar de vraag is of het ten koste van alles on dersteund moet worden." René Mioch, vaste presentator van Film by the Sea, zou het on begrijpelijk vinden als de ge meente het festival los zou la ten. „Mensen kijken nu toch naar Vlissingen. Szabó heeft wel in Vlissingen een grote prijs gekregen. En er zijn 35.000 be zoekers geweest, dat is niet mis. Daar zou je razend trots op moe ten zijn als gemeente." Hij vindt wel dat er meer be kendheid aan het festival gege ven moet worden. „Martin Bril heeft in de Volkskrant een paar keer over Vlissingen geschre ven, maar dat komt omdat hij voor die krant schrijft en dit jaar jurylid van het festival was. De landelijke aandacht is onvol doende. Daaraan moet gewerkt worden." Vaste bezoekers Een van de vaste bezoekers was de Vlissingse Ursula Schaar-Hil- gers. Ze was bijna elke avond tot sluitingstijd aanwezig. „Ik was niet van plan om zo vaak te gaan, maar het festival was geweldig. Ik heb voor de eer ste keer in jaren dagen achter el kaar kunnen genieten." Ze zegt dat ze niet direct een filmfanaat is. „Ik hou van festiviteiten en amusement in het algemeen. De ze hele week was de sfeer goed en en de gesprekken over films waren heel interessant." Voor dit festival heeft ze ge spaard. „Dit is mijn vakantie ge weest. Ik zou direct aanbieden om te collecteren voor het festi val als het in de problemen zou komen. Alle Vlissingers moeten achter dit festival gaan staan." YERSEKE - Vanaf de Stoofstraat in Yerseke is een vrachtwagen weggenomen. De diefstal gebeurde tussen zaterdagavond 23.15 uur en zondagochtend 4.00 uur. De vrachtwagen is een Volvo met het kenteken BJ-GL-90. LEWEDORP - Met één puntje verschil heeft M. Zoon uit het Brabantse Stampersgat zaterdag aan De Piet bij Le- wedorp de nationale politiehondenwedstrijd gewonnen. C. van Belzen uit Arnemuiden eindigde als tweede. Zoon dankte zijn eerste plaats vooral aan de prestaties van zijn hond Nikki in de ochtend. De hond wist als enige deelne mer het maximum aantal punten te behalen met een serie springoefeningen, twee zwemoefeningen en het opzoeken van drie kleine voorwerpen. De West-Brabander wist over de hele dag uiteindelijk 437 punten te verzamelen. Van Belzen haalde er 436 met zijn hond Anjado. M. de Looff uit Koudekerke veroverde met zijn hond Yoery de vijfde plaats met 413 punten. Aan de wedstrijd deden tien deelnemers mee, onder wie twee Zeeuwen. De nationale politiehondenwedstrijd trok veel belangstelling, met name 's middags, toen de honden spec taculaire oefeningen moesten doen, zoals het achtervol gen van 'verdachte personen'. De afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging (KNPV) vierde met het kampioenschap het tachtigjarig bestaan. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een fiets, die tegen de gevel van een woning aan de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland was gezet, is in de nacht van zaterdag op zondag in brand gestoken. De fiets werd compleet ver nield. Er was geen schade aan de gevel van de woning. Ook een auto die vlakbij geparkeerd stond, was niet beschadigd. Eveneens werd het dekzeil van een boot, die lag in het wa ter bij de Oude Rijksweg, in brand gestoken. Het schade bedrag is nog niet bekend. Het dekzeil is gedeeltelijk ver brand. GOES - In de omgeving van de Marconistraat in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van vernie lingen getrokken. Verschillende vlaggen van winkels aan de Goese woonboulevard en ook straatmeubilair zijn ka pot gemaakt. Het schadebedrag was bij de politie nog niet bekend. THOLEN - Bij vijf alcoholcontroles op Tholen en Sint- Philipsland heeft de politie in de nacht van vrijdag op za terdag weinig autobestuurders aangetroffen die met een slok te veel op achter het stuur waren gekropen. Van de 296 gecontroleerde autombolisten bleken er vijf meer dan de toegestande hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. In Poortvliet moest een bestuurder zijn rijbewijs inleve ren, omdat hij tweeënhalf keer te veel had gedronken. De vier andere betrapte chauffeurs kregen rijverboden opge legd van één uur tot vier uur. door Frank Balkenende GOES - De Goese middenstand hoeft niet bang te zijn dat de ge meente een pas op de plaats maakt met de uitvoering van het Masterplan Binnenstad, zegt het college van burgemees ter en wethouders. Omdat de derde fase, het gebied ten noor den van de Grote Markt, al had moeten beginnen, vragen winke liers zich af of de gemeente een pauze inlast om na te gaan of de baatbelasting wel of niet valt te innen. Die baatbelasting is een onzeker punt geworden in de financie ring van de 22 miljoen euro ver gende vernieuwing van het Goe se koophart. Ondernemers Orga nisatie Goes (OOG) en horeca hebben zich bereid verklaard 4,75 miljoen euro bij te dragen. Zij trekken immers profijt van de vernieuwing van het Goese koophart. De baatbelasting is door een uitspraak van het ge rechtshof in Den Haag juridisch in een ander daglicht komen staan. Het hof verwees de baat belasting in Breda naar de prul- Iemand. Goes zoekt nu uit of er (contractuele) verschillen zijn met de gemeente Breda, die in cassatie is gegaan tegen de uit spraak van het Haagse hof. De fractie van GroenLinks had het college gevraagd met het masterplan een pas op de plaats te maken, nu onduidelijk is of de gemeente de 4,75 miljoen eu ro op termijn kan innen. Aange zien de derde fase al begin sep tember had moeten beginnen, leefde de vrees bij de midden stand en horeca dat de gemeen te inderdaad een pauze inlast. Wethouder M. 't Hart bezwoer deze week in de gemeenteraad dat daarvan geen sprake is. Er is in het college geen besluit ge nomen om het masterplan tijde lijk stil te leggen. Hij erkende wel dat de aanbeste ding van de derde fase is uitge steld, omdat de verantwoorde lijk wethouder voor de binnen stad, C. Linssen, met vakantie is. OOG-voorzitter R. Berks is blij met die uitleg. „Er bestond bij ondernemers in het noorden van de binnenstad toch enige zorg. We lopen nu al twee we ken achter en aangezien het werk nog moeten worden aanbe steed, zal de vertraging nog gro ter worden. De gemeente moet opschieten." Berks begrijpt dat de gemeente de Goese situatie nauwkeurig vergelijkt met die van Breda, maar hij denkt dat Goes haar huiswerk goed heeft gedaan. ,,Ik ga uit van een zorg vuldige procedure." Hoewel de Baatpartij, die zegt 150 winke liers en eigenaren van panden in de binnenstad te vertegenwoor digen, zich teweer stelt tegen de baatbelasting, onderstreept Berks dat het besluit deze pro fijtbelasting in te voeren, is goedgekeurd tijdens een leden vergadering van OOG. „Daar had men zich kunnen roeren." De OOG-voorzitter snapt dat een winkelier liever niet dan wel betaalt. De middenstandsor ganisatie had echter geen keus. „De gemeente wilde het master plan alleen uitvoeren als onder nemers zouden meebetalen. We zijn daarin meegegaan, omdat er toch wel wat moest gebeuren. Overigens doen allerlei india nenverhalen de ronde over de hoogte van de baatbelasting. Ik hoor absurde bedragen. De waarheid is dat op basis van ge- vellengte en vloeroppervlak de baatbelasting op 700 tot 1500 eu ro per jaar komt. Dat is één tot twee procent van de huurwaar de van een winkelpand en dat valt dus best wel mee." Berks signaleert een groeiende steun voor het masterplan. „De straten zijn fraai geworden en over de herinrichting en het au tovrij maken van de Grote Markt zijn zeer veel mensen te vreden." SCHARENDIJKE - De jaarlijk se ontmoetingsdag van SOS- Strays vindt dit jaar plaats op zondag 25 september op het strand bij Perry's Beachclub bij de Brcuwersdam. SOS-Strays zet zich in voor hon den in zuidelijke landen als Griekenland, Spanje en Portu gal. Enkele honden uit deze lan den worden geadopteerd in Ne derland en de vereniging organi seert daarom een jaarlijkse dag voor deze adoptiehonden. Naar verwachting komen meer dan 270 honden (en 450 bazen) naar het strand. De ontmoeting begint om 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33