Einde aan gratis parkeren in dorp SC Middelburgse rioolleiding lijkt hersteld Klein kanon met grote uitstraling Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Tasjes vullen voor een euro iwl murre-moens Vermist gezin in Zeeland gezien Loslopende koeien op de weg Man opgepakt voor mishandeling Met gestolen brommer betrapt Iverlast in straten Westenschouwen moet voor nieuw toeristenseizoen zijn opgelost jplopende Kom langs in ome showroom en laai n vamssea door ome veelzijdige colleclie ^0113-315649 fedJtfie8pzc.nl &0460AAGO6S ESexploitatie: En Midden-Zeeland: 0113-316520; Ktonderen: 0114-372770; p 0204562500. mandag 19 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 AFWERKSYSTEMEN Marie Curieweg 9-13, 4389 WB Vlissingen, T: 0118-690000 www.murremoens.nl Munnr MOfMS IS ONDf-RDEEl VAB lOOÜS BOUW- EN AFBOUMMATfRIAlEN WWW LOOUS.Hl editie Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Theater Jantje van vijf uit Middelburg hoorde om hem heen al dagen graten over de plaatselijke po litieke crisis. Hij liep naar bui ten en deelde mee dat hij een theater ging maken. Vervolgens ging hij in de zandbak druk aan de slag met zijn speelgoeddragline. Na een kwartiertje klonk het: „klaar". Moeder keek om de hoek van de keuken en bekeek het resul taat. Midden in de zandbak lag een in regelmatige rechte vormen gegraven kuiltje. Want kinderen doen grote mensen na. BREDA - Het vermiste gezin Kas uit Zeist zou gesigna leerd zijn in Goes en omgeving. Het gezin, vader, moeder en vier dochters, is al meer dan een maand spoorloos.Na dat eerdere oproepen geen soelaas brachten gaf de politie vrijdag de foto's vrij van de vier dochters van het gezin. In het weekeinde kwamen volgens woordvoerder Th. Aling van de politie in Utrecht weer veertig tips bin nen. Een opvallend aantal tips (hoeveel wil de politie niet zeggen) komt uit Zeeland. „Het gaat steeds om mensen die een van de gezinsleden ge zien menen te hebben. Nooit het hele gezin. Daaruit kun je afleiden dat ze niet zo vrijuit leven als je normaliter zou doen", aldus Aling. De politie in Zeeland is wel 'extra alert', maar actie, zoals een zoektocht langs campings, wordt niet ondernomen. Aling: „De foto's van alle gezins leden zijn overal verspreid. Dus zodra ze ergens rond lo pen kun je ervan uitgaan dat er tips komen. Helaas is de gouden tip er nog niet bij." OOSTERLAND - Zondagochtend vroeg zijn twee koeien aan de wandel gegaan in Oosterland. Rond zeven uur lie pen de dieren op de Oostersteijnweg. Een passerende auto mobilist heeft de politie gebeld. De koeien zijn uiteinde lijk uit eigen beweging weer een wei in gelopen. De eige naar van de dieren is niet bekend. GOES - Een 28-jarige Goesenaar is in de nacht van zater dag op zondag kort na vijf half op de Vlasmarkt in Goes aangehouden op verdenking van mishandeling van drie personen. Ze zijn alledrie op hun gezicht geslagen. Het in cident gebeurde, toen het drietal probeerde een vriendin los te weken van een groepje dat al op de Goese Vlas markt stond. De vriendin had een woordenwisseling ge kregen met dat groepje. De later aangehouden 28-jarige Goesenaar hoorde daarbij. Hij is na verhoor weer vrijgela ten. OOST-SOUBURG - Uit een schuur aan de Oosterschel- destraat in Oost-Souburg is een brommer weggenomen, die de wetmatige eigenaar een dag later op het politiebu reau terugvond. Een 21-jarige Vlissinger was in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden, omdat hij geen papieren van de brommer kon laten zien. Ook had hij geen identiteits kaart bij zich. De brommer werd in beslag genomen en la ter bleek dat het om de gestolen brommer uit de Ooster- scheldestraat ging. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Middel burgse rioolwater wordt weer naar de waterzuivering in Rit- them geperst na reparatie van de nieuwe persleiding. Dat deel de het Waterschap Zeeuwse Eilanden gisteren mee. De oor zaak van de breuk in de perslei ding, die vorige week tot twee maal toe ontstond, is vermoede lijk de onstabiele ondergrond in het Mortieregebied. Het waterschap heeft dit week einde gewerkt aan het verster ken van het talud en het wegma- len van grondwater onder de nieuwe persleiding. Daardoor werd de bodem steviger waarin de persleiding ligt. Het waterschap spreekt nog wel van een test. Die is pas achter de rug als ook het rioolwater goed afgevoerd wordt bij hevige regenval. De afgelopen dagen werd er on gezuiverd rioolwater geloosd op de Mannezeesche Watergang en Zuidersluiswatergang. Het riool water werd vervolgens op de Westerschelde geloosd. Om de vissterfte in de watergangen, slo ten en vijvers in Middelburg te rug te dringen, werd gisteroch tend besloten om schoon water uit het Arnekanaal toe te voe ren. Het ongezuiverd lozen van riool water in de Mannezeesche Wa tergang is zaterdagavond om elf uur vrijwel geheel gestopt. Tank wagens hebben tot zondagoch tend negen uur rioolwater naar de waterzuivering in Ritthem ge bracht. Medewerkers van de afdeling groenbeheer van de gemeente Middelburg hebben het afgelo pen weekeinde dode vissen uit de vervuilde vijvers en sloten ge schept. J. Eggebeen van groenbe heer spreekt van enkele honder den vissen die door zuurstofge brek dood zijn gegaan. „Maar eerlijk gezegd hadden we ver wacht nog meer dode vissen te moeten ruimen." Eggebeen spreekt van een geluk bij een ongeluk dat de tempera turen laag zijn. Bij warm weer zou de kans op het uitbreken van botulisme onder vogels groot zijn geweest. Vandaag neemt het waterschap monsters van het water uit de sloten waarin ongezuiverd wa ter is geloosd. De gemeente en het waterschap zullen ook de ge steldheid van de waterkwaliteit van het oppervlaktewater in de Middelburgse wijk Dauwendae- le onderzoeken en maatregelen treffen om de kwaliteit te verbe teren. Voorlopig moet iedereén contact met het oppervlaktewa ter vermijden. Woensdagochtend scheurde een buis van de nieuwe persleiding in een akker tussen Middelburg en de A58. Een dag later ging de persleiding opnieuw stuk. De persleiding vormt de verbinding van het rioolstelsel van Middel burg, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden met de waterzui vering. wachttijden mgepakt KNEUZEN - Ziekenhuis bws-Vlaanderen is erin ge legd een einde te maken aan Oplopende wachtlijsten in de pelocaties in Terneuzen, Oost- lorgen Hulst. iziekenhuis publiceert maan- lijks een overzicht van de cbtlijsten voor polibezoek of name. Onder wachttijd wordt Rtaan de periode tussen het ment van het besluit dat de handeling nodig is, tot het mo ut waarop de behandeling idwerkelijk plaatsvindt. In keginvan het jaar bleek dat structureel te lange wachttij- awaren bij diverse specialisa- iang betekent volgens de lan- Üjke norm meer dan zes we ll. Het ziekenhuis heeft inge- p, mede op initiatief van cliëntenraad van ZorgSaam, koepel van instellingen in de fiiws-Vlaamse gezondheids- tg waartoe ook ziekenhuis «ws-Vlaanderen behoort, writer P. Rademacher van raad van bestuur van JgSaam. „We hebben een aan vries ondernomen, toen we P dat de wachttijden voor fczoek of opname aan het «pen waren. Zo hebben we en daar het aantal uren dat tifnten terecht kunnen uitge- «1 Verpleegkundigen zijn bij- wbeeld ingezet om de intake doen, zodat de specialist meer jfeftvoor de patiënt." 'rotter A. Schouten van de rienraad van ZorgSaam be- de ontwikkelingen als sliet. Maar volgens hem moet loth nog wel aandacht zijn W een paar verbeterpunten. wr plastische chirurgie staat e ftonte in Terneuzen een «rijst van vijftien weken. In •us in Oostburg kan het "Oplopen tot 24 weken. Ook Piatrie zit boven de norm." lacher geeft toe dat dat te „We zien dat de vraag 11 plastische chirurgie de laat- 'P stijgt. We zijn dan ook 3 het kijken of daar uitbrei- ■Sraogelijk is." •en vindt ook dat er in de ™ek Liduina in Hiüst •reel te lange wachtlijsten Jlolgens Rademacher gaat i!1 Hulst om kleine aantallen •aten, „Als een arts bijvoor- met vakantie is, lopen de fri'jden daar al op. Patiën- ri Hulst hebben daarbij de Rijkheid om uit te wijken terneuzen of Oostburg." ^fMglita Lanting [ESTENSCHOUWEN - Vrij „teren in de straten van Wes- nschouwen behoort binnen rot het verleden. Wethou- r,W. Renden heeft aangekon- si dat hij van plan is om in tidorp betaald parkeren en/of „teren voor vergunninghou- pin te voeren. gegaan daarnaast kijken of ogelijk is om voor de hore- njven daar wat extra par- ^elegenheid te maken. Het jde bedoeling om de proble- 0 voor het toeristenseizoen Éop te lossen", zegt Renden, ide komende maanden wordt dplan voor Westenschouwen pier uitgewerkt. laden komt hiermee tegemoet Heendringende wens vanuit kdorp. W. Ginjaar is restau- ulhouder in Westenschouwen (levens voorzitter van de kpsraad Burgh-Haamstede. jjisblij dat Renden werkt aan Ioplossing. Hij pleit nadruk- (!ijk voor betaald parkeren in pbinatie met vergunningen te bewoners. „Alleen parke- B voor vergunninghouders en jtl de mogelijkheid bieden kr betaald parkeren kan in Bjoogen niet. Daar zou ik mij ii ondernemer sterk tegen ver dien." 1 langere tijd is in het dorp pke van overlast van parke- jade toeristen. Bij het dorp lig- ptwee grote parkeerterreinen Saibetaald moet worden. Som- bemensen proberen een paar puit te sparen door hun auto [de straten van het dorp te zet- B, Vooral mensen die een dag- igaan fietsen zouden zich hier- iDSchuldig maken, dit tot gro- Na de veiling moet op de boerenboeldag alleen voor de tassen worden betaald. Alles, wat erin past, mag gratis meegenomen worden. door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - Een oude toiletpot, een wasdroger, een oude deur, kleding en hon derden boeken. Je kunt het zo gek niet bedenken, of het ligt wel te koop. Afgelopen zaterdag is weer de traditionele boeren boeldag gehouden in Brouwers haven. Vanaf negen uur 's ochtends zijn de koopjesjagers te vinden de loodsen van Meijer aan het Spui wekken. Het ligt er goed vol met de meest uiteenlopende spulletjes. Allemaal gekregen, vertelt een vrijwilliger. „Soms van een zolderopruiming, soms omdat mensen overlijden en ook wel uit zomerhuisjes, zoals die stapel dekbedden. Die worden dan vervangen." Het is de hele dag gezellig druk in de loods, al is het minder druk dan vorig jaar, volgens ver schillende bezoekers en vrijwilli gers. Als tegen kwart over drie de vei ling is afgelopen, wordt het me nens voor de echte koopjesja gers. Dan begint de één euro-ac tie. Bezoekers kunnen een plas tic tasje kopen voor een euro en vervolgens alles in het tasje stop pen wat ze maar willen. „Is het tasje vol, moeten ze gewoon een nieuwe kopen", legt een vrijwil liger uit. „Dat is leuk want dan zie je iedereen ineens graaien." Zodra het startsein wordt gege ven, gaan de tasjes grif van de hand. Niels heeft binnen de kor- ste keren een tas vol. „Een dart bord, twee plastic rackets, een verrekijker", somt hij op. Hij heeft eigenlijk geen tijd om te praten en zoekt gauw verder. „Roos, alsjeblieft geen rotzooi", roept iemand anders. Vies Een vrouw staat gebogen over een klein, grijs apparaat. „Het is een kleine friteuse", zegt ze. „Ik heb erin gekeken hij is wel vies. Ik neem hem maar niet maar ik wil wel een wasdroger voor een euro. Zie je die daar staan met dat tasje er op? Die is van mij. Ze zeggen dat 'ie het nog doet." Een paar kramen verder loopt een vrouw te neuzen bij wat oude potjes en flesjes. „Dit is enig. Dit heb ik nog nooit ge zien. Ik kom uit Maastricht en had hiervan gehoord." Soms probeert iemand nóg goed koper uit te zijn, tot grote erge- nis van de vrijwilligers. Zoals een man die bij hoog en bij laag beweert dat een oude stofzuiger én een antieke naaimachine ook foto Marijke Folkertsma wel in één tasje passen. Hij wei gert het spel mee te spelen zoals het hoort: voor ieder groot stuk apart een tasje kopen. Uiteinde lijk gaat hij overstag en telt twee euro neer voor de spullen. Tegen vieren is een groot deel van de spullen weg. De rest wordt opgeruimd. Veertig procent van de circa 9500 euro die de boerenboeldag heeft opgebracht is voor de orga niserende school met de bijbel in Brouwershaven. De rest van het geld gaat naar Mappa Mondo, een huis voor kinderen met een leven bedreigende ziekte en het 'Holy Land' insituut. Dit is een te huis voor dove kinderen in Jor danië. te ergernis van de restau ranthouders en de eigenaar van de plaatselijke supermarkt. Hun klanten kunnen daardoor de au to niet meer bij de zaken parke ren. Bovendien, zo bleek eerder dit jaar tijdens een vergadering van de dorpsraad, levert het gebrek aan parkeerplaatsen grote erge- nis op omdat mensen door ge brek aan parkeerruimte hun au to op een verboden plek neerzet ten en vervolgens geconfron teerd worden met een boete. Ginjaar is benieuwd welke op lossing de wethouder kiest om extra parkeervoorzieningen te maken voor de gasten van de res taurants. „Ik heb een tijdje gele den een herinrichtingsvoorstel ingediend. Ik ben benieuwd wat de wethouder hiermee gaat doen!" Aan de Westenschouwenseweg zitten vijf restaurants naast el kaar aan een soort pleintje van gras. Ginjaar stelt voor om dit gras eirnit te halen en te bestra ten, zodat een gezellig pleintje ontstaat. Ook de weg ernaast moet van klinkers worden ge maakt. Nu ligt daar asfalt. Gin jaar hoopt met de herinrichting te bereiken dat het verkeer wat zachter gaat rijden. Verder stelt hij voor om langs het weiland te genover de restaurants parkeer- stroken aan te leggen. „We zul len absoluut iets moeten doen om onze gasten hier te houden en misschien dat er ook een rege ling kan komen voor het perso neel van de ondernemers in de zomer." door Edy de Witte CLINGE - Liggend op een kleed je laat Laticia Joosse uit Steen bergen zaterdag haar blik langs het korrelvizier van de kanon loop naar de 25 meter verder hangende schietschijf glijden. Ze probeert zo nauwkeurig mo gelijk haar minikanon te rich ten. Na het commando 'lontjes plaatsen' zet Joosse de gehoorbe- scherming op en krijgt ze de vuurstok van de baancomman- dant aangereikt. Een oorverdo vende knal volgt. Het kanon krijgt een flinke terugslag. Van wege de verplichte vrije uitloop staan de kanonnen niet vast. Het opnieuw richten is dan ook een hele klus die best wat tijd in beslag neemt. Hoogste eer Joosse is één van. de 24 deelne mers aan het open Nederlands kampioenschap minikanon schieten. In dit select gezel schap strijden drie dames op het terrein van de schietvereniging De Schutterij mee om de hoog ste eer. De authentiek nage maakte bulderwapens uit de pe riode 1650 tot 1850 staan er prachtig opgepoetst bij. Welis waar klein van stuk hebben ze in de schietsport voor de westernfanaten toch een grote uitstraling. den." Het uit 1823 daterende grote saluutkanon op een viert- raps rolpaardaffuit bij de in gang van het terrein vormt een mooie affiche voor deze wed strijd van mini-exemplaren. Er zijn zaterdag twee titels te beha len. In de discipline kartouw staat de schietschijf op 25 me ter. In de bombarde klasse wordt het doel op 50 meter ge zet. Elke schutters lost vier scho ten per categorie. Een gericht schot levert maximaal tien pun ten op. Na het eerste schot en het ophalen van de schietschui- ven volgen de deelnemers gedis ciplineerd de aanwijzingen van de baancommandant. Dan be gint weer het poetsen en laden van het geschut. Met maximaal 32 gram zwartkruit en een kogel van het kaliber 18 tot hoogstens 40 millimeter wordt het kanon geprepareerd voor het volgende schot. De Belg C. Lemaire kaapt in de categorie bombarde de titel weg. Hij schiet 31 punten bij el kaar. Carolien Huijbregts uit Tholen eindigt met 29 punten als tweede. Op de 25 meter baan wordt R. Tillema uit Woerden Nederlands kampioen met 27 punten. J. Huijbregts uit Tholen pakt in deze discipline kartouw de tweede plaats. Laticia Joosse eindigde in het to taalklassement op een verdien stelijke vijfde plaats. Laticia Joosse is tevens penning meester van de organiserende Nederlandse Kanonniersvereni ging. „Achttien jaar geleden is deze club door fanatieke zwart- kruitschutters opgericht", ver telt ze. „De vereniging telt 25 le den uit Nederland eri België. Strenge regelgeving legt ons veel beperkingen op. Daardoor kunnen we maar zo'n zeven keer per jaar onze hobby uitoefe nen. Veiligheid gaat boven alles. Deze halfoverdekte baan in Clin- ge is voor het minikanon schie ten een ideale locatie. Hier wordt jaarlijks het open Neder lands kampioenschap gehou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31