borgen woningbouw Nieuwdorp >ZC PZC Klein kanon met grote uitstraling Havens zorgen voor oranje gloed boven Walcherse duinen orpsraad ziet ontwikkeling terrein transportbedrijf mislukken ,11 letstocht Goes oor De Poel tersbalstrijd isen oud en ngin Borsele genda Film by the Sea afgesloten AAZET Veel vernielingen in Marconistraat Tas uit winkel gestolen Met gestolen brommer betrapt Fiets in brand gestoken Mannen stelen pot garagezeep Automobilist rijdt door slagboom Ontmoetingsdag adoptiehonden Inbraak maandag 19 september 2005 van der Werf Warmen UdORP - De dorpsraad Worp maakt zich zorgen [jicuwbouwlocaties in het j de bewonersorganisatie •één van de mogelijkheden 'woningbouw op korte ter- liet terrein van het grote, ationale transportbedrijf g-De Goese ouderensozen let fietscomité van SMWO njn houden donderdag een docht vanuit 's-Heer Hen- skinderen. icht over 25 kilometer die De Poel naar Langeweegje ,was eerder afgelopen don- ig gepland, maar kon van- beregen niet doorging. De van de fietsrit is komende erdag om 13.30 uur vanaf irkeerterrein aan de Nieu- iijkstveg bij 's-Heer Hen kinderen. ERENHOEK - Oud en in Borsele ontmoeten el- dinsdagavond 11 oktober os een koersbalwedstrijd in [Jeugdhoeve in 's-Heeren- ims nemen het tegen el- één van de jongeren- en van de seniorenraad van de snte Borsele. Het winnen met voorop, wél het elkaar loeten. jongerenteam staat onder ng van wethouder M. Ver- ■Vermue. De seniorenraad wethouder A. van Opdorp oaeh. De wedstrijd begint uur en duurt tot onge il uur. uorgklachten: ffl-0231231 'maandag t/m vrijdag durende de openingstij- 'izaterdags tot 12.00 uur idactie ÏSLANDEIM/THOLEN llionspark 28 Stbus31 ^AAGOES '1113-315670 :0113-315669 ml: redgoes@pzc.nl (chef) pHuibers fekevan der Jagt Janssen 'hPaardekam Ne Vries (sport) i,menvan der Werf NTRALE redactie ponspark 28 °stbus 31 ^aagoes 6,110113)315500 [tail: Vernet W'Pzc.nl Nail: web@pzc.nl Boot en Buteijn, 'steeds meer uit beeld'. Boot en Buteijn is onder meer gevestigd aan de rand van Nieuwdorp en heeft ook een ves tiging in Vlissingen-Oost aan de Letlandweg. Verontreinigd Het terrein van Boot en Buteijn in Nieuwdorp, waar de onderne ming al enkele tientallen jaren zit, is verontreinigd. De gemeen te Borsele heeft de bedrijfslei ding eerder laten weten dat de ontwikkeling van dit gebied voor de gemeente een maatje te groot is. Boot en Buteijn heeft een projectontwikkelaar in de arm genomen. De dorpsraad Nieuwdorp heeft desondanks de indruk dat het niet zo erg wil vlotten met een eventuele ontwikkeling van woningbouw op het terrein van Boot en Buteijn. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruim telijke ordening) laat doorsche meren dit standpunt te delen. Zij zegt het idee te hebben dat Boot en Buteijn denkt 'een kip met gouden eieren' in handen te hebben. Dat is volgens haar niet zo. „Het gebied is lastig te ontwikkelen door de vervui ling." Bij Nieuwdorp zijn naar haar mening nog andere mogelijkheden voor woning bouw. Die andere mogelijkheden lig gen in elk geval niet aan de kant van Nieuwdorp waar het dorp aan het haven- en industriege bied Vlissingen-Oost grenst. Een aantal woningen valt daar al binnen de geluidsgrenzen van het Sloegebied. Die zijn onlangs nog door de provincie opgerekt om te voorkomen dat bedrijven door de geluidseisen in de pro blemen komen. Vermue-Vermue denkt dan ook eerder aan een alternatieve uit breidingslocatie aan de oostzij de van Nieuwdorp, als Boot en Buteijn mocht afvallen. Volgens haar zijn er aan die kant - in de richting van Lewedorp - wel mo gelijkheden. Zij vraagt zich ove rigens af of in Nieuwdorp wel snel nieuwbouw nodig is. „Het laatste uitbreidingsplan Cou- dorp is nog niet zo lang geleden opgeleverd." De dorpsraad Nieuwdorp kijkt daar anders tegenaan. De bewo nersorganisatie wil niet dat het dorp bij horten en stoten groeit, maar 'gelijkmatig'. Zij heeft er daarom bij de gemeente al diver se keren op aangedrongen een al ternatief achter de hand te hou den voor het geval de ontwikke ling van Boot en Buteijn op niets uitloopt. Bij Boot en Bu teijn was na herhaald verzoek de directeur niet te spreken voor een toelichting. Wethouder Vermue-Vermue en provinciaal bestuurder T. Pop- pelaars zijn maandagavond 17 oktober in Nieuwdorp uitgeno digd door de dorpsraad om over woningbouw, de Sloeweg, de Sloespoorlijn en voorzieningen te overleggen. WEKACTIVITEITEN 0p zoom - Grote Markt: wr:Vertrek Zomer Stadswande- ederleiding van een gids; meert - Kaj Munk, 13.00 uur: ensoos; iENSZAND - Achter de Hervorm- uur: Prijsklaverjassen; lle-DeVroone, 09.00 uur: Schil- |S510,00 uur: Volksdansen; 13.30 eiêteit; 14.30 uur: Gymnastiek: irosnewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- voor carapatiënten; iningen Ons Dorpshuis, 00 uur: Biljartclub senioren; r; schaakclub "de Zwarte Da ad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- ;19.30 uur: Aquarobic; re Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- 13.30 uur: Sociëteit; LDINGE De Wemel, jr: Klaverjassen, kaarten Wen; 14.00 uur: Koersbal; - Zorgcentrum Vredelust, Bewegen voor ouderen; «wBiljarten in de hal; «punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Drukte tijdens het optreden van de band Motownhead op de slotavond van het festival Film by the Sea. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Wat is er belangrijker dan cultuur?" De Nederlandse-Algerijn- se regisseur Karim Traïda was afgelo pen week jurylid van het festival Film by the Sea in Vlissingen. „Juist in deze tijd, waarin we moeten oppassen niet de weg kwijt te raken, is cultuur een hulpmiddel om een betere samenleving te krijgen." Traïda feliciteert Vlissingen met het fes tival. „En Vlissingen moet het festival koesteren. Het is veel meer dan een ont moetingsplek voor regisseurs, producen ten en filmliefhebbers. De combinatie film en literatuur is hier het (toeganke lijke) vertrekpunt voor jong en oud ge weest om over verschillende culturen te praten. Er liggen volgens mij nog meer kansen voor Vlissingen door.de aan dacht voor Nederlandse boekverfilmin- gen uit te breiden." Hij reageert op de vraag wat het filmfes tival voor Vlissingen en omgeving bete kent. Het Vlissingse college van B en W stelde onlangs aan de gemeenteraad voor om de subsidie (circa 100.000 euro) voor het filmfestival te verminderen. Dat was een van de bezuinigingsvoor stellen waarmee het tekort van vijf mil joen euro in 2006 weggewerkt moet wor den. Een meerderheid van de raad is het niet met de keuze van het college eens en vroeg om een alternatief bezui nigingsvoorstel. Daarop kauwt het colle ge nu, waarna in november bij de begro tingsbehandeling de gemeenteraad voor de keuze wordt gesteld. Cultuurwethouder L. Poppe-de Looff zei zaterdagavond: „Aan mij zal het niet liggen. Ik vind het een belangrijk festival, waarvoor ik me sterk zal ma ken." Ze zegt dat Vlissingen zijn naam kan verbinden aan Film by the Sea, waar van ontwikkelingen in de gemeente pro fijt hebben. Bedrijven en instanties kie zen eerder voor vestiging op de Kennis- werf of het Scheldeterrein als een stad 'ambitie toont'. „En dat doen we met een groot evenement als Film by the Sea. Maar het zijn wel moeilijke tijden. Ik zie de begrotingsbesprekingen niet met een gerust hart tegemoet." T. Veraart, voorzitter van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen, reageert terughoudend. Hij noemt het 'een aar dig festival', maar vindt tegelijkertijd dat Film by the Sea ten opzichte van an dere culturele activiteiten veel subsidie krijgt. „Het festival is wel belangrijk voor Vlissingen, maar de vraag is of het ten koste van alles ondersteund moet worden." Bekendheid René Mioch, vaste presentator van Film by the Sea, zou het onbegrijpelijk vinden als de gemeente het festival los zou laten. „Mensen kijken nu toch naar Vlissingen. Szabó heeft wel in Vlissingen een grote prijs gekregen. En er zijn 35.000 bezoekers geweest, dat is niet mis. Daar zou je razend trots foto Lex de Meester op moeten zijn als gemeente." Hij vindt wel dat er meer bekendheid aan het festival gegeven moet worden. „Martin Bril heeft in de Volkskrant een paar keer over Vlissingen geschreven, maar dat komt omdat hij voor die krant schrijft en dit jaar jurylid van het festi val was. De landelijke aandacht is on voldoende. Daaraan moet gewerkt wor den." Een van de vaste bezoekers was de Vlis singse Ursula Schaar-Hilgers. Ze was bijna elke avond tot sluitingstijd aanwe zig. „Ik was niet van plan om zo vaak te gaan, maar het festival was geweldig. Ik heb voor de eerste keer in jaren da gen achter elkaar kunnen genieten." Ze zegt dat ze niet direct een filmfanaat is. „Ik hou van festiviteiten en amuse ment in het algemeen. Deze hele week was de sfeer goed en en de gesprekken over films waren heel interessant." Voor dit festival heeft ze gespaard. „Dit is mijn vakantie geweest. Ik zou direct aanbieden om te collecteren voor het festival als het in de problemen zou ko men. Alle Vlissingers moeten achter dit festival gaan staan." door Edy de Witte CLINGE - Liggend op een kleed je laat Laticia Joosse uit Steenbergen zaterdag in Clinge haar blik langs het korrelvizier van de kanonloop naar de 25 me ter verder hangende schietschijf glijden. Ze probeert zo nauwkeurig mo gelijk haar minikanon te rich ten. Na het commando 'lontjes plaat sen' zet Joosse de gehoorbescher- ming op en krijgt ze de vuurstok van de baancommandant aange reikt. Een oorverdovende knal volgt. Het kanon krijgt een flinke te rugslag. Vanwege de verplichte vrije uitloop staan de kanonnen niet vast. Het opnieuw richten (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Njt Kapelle -Tel. 0113-330333 is dan ook een hele klus die best wat tijd in beslag neemt. Joosse is één van de 24 deelne mers aan het open Nederlands kampioenschap minikanon schieten. In dit selecte gezel schap strijden drie dames op het terrein van de schietvereniging De Schutterij mee om de hoog ste eer. De authentiek nage maakte bulderwapens uit de pe riode 1650 tot 1850 staan er prachtig opgepoetst bij. Welis waar klein van stuk hebben ze in de schietsport voor de westernfanaten toch een grote uitstraling. Laticia Joosse is tevens penning meester van de organiserende Nederlandse Kanonniersvereni ging. „Achttien jaar geleden is deze club door fanatieke zwart- kruitschutters opgericht", ver telt ze. Veiligheid „De vereniging telt 25 leden uit Nederland en België. Strenge re gelgeving legt ons veel beperkin gen op. Daardoor kunnen we maar zo'n zeven keer per jaar on ze hobby uitoefenen. Veiligheid De kanonnen worden geladen. gaat boven alles. Deze halfover- dekte baan in Clinge is voor het minikanon schieten een ideale locatie. Hier wordt jaarlijks het open Nederlands kampioen schap gehouden." Het uit 1823 daterende grote sa- foto Peter Nicolai luutkanon op een viertraps rol paardaffuit bij de ingang van het terrein vormt een mooie affi che voor deze wedstrijd van mi ni-exemplaren. Er zijn zaterdag twee titels te behalen. In de dis cipline kartouw staat de schiet schijf op 25 meter. In de bombar de klasse wordt het doel op 50 meter gezet. Elke schutters lost vier schoten per categorie. Een gericht schot levert maximaal tien punten op. Na het eerste schot en het ophalen van de schietschuiven volgen de deelne mers gedisciplineerd de aanwij zingen van de baancomman dant. Dan begint weer het poet sen en laden van het geschut. Met maximaal 32 gram zwart- kruit en een kogel van het kali ber 18 tot hoogstens 40 millime ter wordt het kanon geprepa reerd voor het volgende schot. De Belg C. Lemaire kaapt in de categorie bombarde de titel weg. Hij schiet 31 punten bij el kaar. Carolien Huijbregts uit Tholen eindigt met 29 punten als twee de. Op de 25 meter baan wordt R. Tillema uit Woerden Neder lands kampioen met 27 punten. J. Huijbregts uit Tholen pakt in deze discipline kartouw de twee de plaats. Laticia Joosse eindigde in het to taalklassement op een verdien stelijke vijfde plaats. GOES - In de omgeving van de Marconistraat in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van vernie lingen getrokken. Verschillende vlaggen van winkels aan de Goese woonboulevard en ook straatmeubilair zijn ka pot gemaakt. Het schadebedrag was bij de politie nog niet bekend. ZIERIKZEE - In een winkel aan de Poststraat in Zierik- zee is zaterdagmiddag een tas gestolen van een klant. De vrouw was kleding aan het passen en had de tas achter zich neergelegd. Toen zij zich weer omdraaide was de tas weg met daarin haar identiteitskaart en wat persoonlijke spullen. OOST-SOUBURG - Uit een schuur aan de Oosterschel- destraat in Oost-Souburg is een brommer weggenomen, die de wetmatige eigenaar een dag later op het politiebu reau terugvond. Een 21-jarige Vlissinger was in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden, omdat hij geen pa pieren van de brommer kon laten zien. Ook had hij geen identiteitskaart bij zich. De brommer werd in beslag geno men en later bleek dat het om de gestolen brommer uit de Oosterscheldestraat ging. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een fiets, die tegen de gevel van een woning aan de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland was gezet, is in de nacht van zaterdag op zondag in brand gestoken. De fiets werd compleet ver nield. Er was geen schade aan de gevel van de woning. Ook een auto die vlakbij geparkeerd stond, was niet beschadigd. Eveneens werd het dekzeil van een boot, die lag in het wa ter bij de Oude Rijksweg, in brand gestoken. Het schade bedrag is nog niet bekend. Het dekzeil is gedeeltelijk ver brand. HULST - Op de Stationsweg in Hulst zijn zaterdagavond twee mannen aangehouden wegens diefstal van een pot garagezeep. De mannen, een 29-jarige afkomstig uit Hulst, en een 22-jarige, afkomstig uit Sint Niklaas, waren gezien door getuigen toen zij uit een bouwkeet kwamen en een van hen iets onder zijn jas verborg. Beiden zijn verhoord door de politie en hierna weer in vrijheid gesteld. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. SLUISKIL - Een 28-jarige Portugese automobilist is vrij dagavond op de N61 met een bedrijfsbus door de slag boom van de brug bij Sluiskil gereden. De man is daarna doorgereden, maar kon, omdat de brugwachter het kente ken had genoteerd, later op de avond op een camping in Hoek worden aangehouden. Hij kreeg een bekeuring van driehonderd euro. door Edith Ramakers VEERE - Vanaf de duinen bij Domburg was afgelopen week einde een oranje gloed zichtbaar boven de Maasvlakte/Euro poort, Zeebrugge/Knokke en het Sloegebied bij Vlissingen. Dat was één van de opvallende waarnemingen van de vrijwilli gers Kees Brandenburg en Peter Lievense. In opdracht van de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) gingen zij twee weekeinden achter elkaar op stap om lichtpunten te note ren voor een Walcherse licht- bronnenkaart. „Het lagere gedeelte tussen Westkapelle en Aagtekerke is weer vrij ongerept. Alleen het schijnsel van de vuurtoren komt geregeld voorbij. Dat veroor zaakt een bijzonder effect. Het is daar verder donker zolang er geen auto rijdt", zegt Branden burg. Ongeveer twintig vrijwilligers zijn voor de ZMF in de weer voor de landelijke campagne 'Laat het donker donker'. Met soms kleine technische aanpas singen kunnen lichtbronnen minder hinderlijk worden voor de omgeving. De vrijwilligers noteerden dat enkele bedrijventerreintjes erg fel verlicht waren. Volgens hen kan de molen bij Aagtekerke op een efficiëntere wijze verlicht worden. Lichtstralen schijnen de lucht in en gaan ook voorbij aan de molen. „Daardoor is er lichtvervuiling. Het algemene uitgangspunt is dat gebouwen beter van boven naar beneden beschenen kunnen worden. Dat is helaas niet altijd mogelijk vanuit esthetisch of technisch oogpunt." Ze namen verder nog een opmer kelijke lichtbron waar even bui ten Aagtekerke. „Daar branden felle oranje lampen van lan taarnpalen. Je kunt je afvragen of dat nodig is." Daartegenover staat dat Hof Domburg en De Parel weer heel beschaafd verlicht zijn. Walcheren is door de ZMF be stempeld als proefgebied en op gedeeld in tien vakken van vier bij vijf kilometer. De observa ties van de vrijwilligers worden doorgespeeld naar de provincie die ze verwerkt in een openbare geografisch informatiesysteem. Het omgevingsplan en de licht- bronnenkaart worden 10 okto ber gepresenteerd. Door het nemen van technische maatregelen kan tachtig pro cent van de ongewenste lichtver strooiing worden voorkomen. Bovendien bespaart het energie. Brandenburg legt uit dat de af wisseling van dag en nacht be langrijk is voor de gemoedsrust van mens en dier. „Laat je de dag overgaan in de nacht dan kom je aan de kwaliteiten van het leven." Met de lichtbronnenkaart kan ook bepaald worden welke loca ties aangewezen kunnen wor den tot donker gebied. De vrij willigers waren verrast dat zij de lichtkoepels van de veraf ge legen industriegebieden opmerk ten vanaf de duinen bij Dom- burg. Sommige vormen van lichtver strooiing zijn niet aan te pak ken. „Maar het interessante van de discussie is dat er vanuit ver schillende hoek en vanuit ver schillende belangen naar don ker en licht wordt gekeken." SCHARENDIJKE - De jaarlijk se ontmoetingsdag van SOS- Strays vindt dit jaar plaats op zondag 25 september op het strand bij Perry's Beachclub bij de Brouwersdam. SOS-Strays zet zich in voor hon den in landen als Griekenland, Spanje en Portugal. Enkele hon den uit deze landen worden ge adopteerd in Nederland en de vereniging organiseert daarom een jaarlijkse dag voor deze adoptiehonden. Naar verwachting komen meer dan 270 honden (en 450 bazen) naar het strand. De ontmoeting begint om 13.00 uur. KRUININGEN - In een woning aan de Slagveldstraat in Krui- ningen is gistermiddag ingebro ken. Uit de woning werd een gsm weggenomen. Verder zijn er vermoedelijk geen spullen weg genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29