&oes zet aanpak tentrum door Middelburgse rioolleiding lijkt hersteld Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Patiënten eerder geholpen 11 Zeeuws-Vlaanderen Kunstenaars nemen bezit van Grote Markt in Goes [Wj MURRE-MOENS Vermist gezin in Zeeland gezien Weinig dronken chauffeurs Tholen Ingebroken in auto in Rilland Aanhouding mishandeling in Goes zeeuwse almanak Theater lethouder stelt ondernemers gerust Vogels kwetteren mee met concert Kam langs In ome showroom en leal n verrassen deer ome veeliijdige collectie T: 0118-690000 j AFWERKSYSTEMEN www.murremoens.nl BREDA - Het vermiste gezin Kas uit Zeist zou gesigna leerd zijn in Goes en omgeving. Het gezin, vader, moeder en vier dochters, is al meer dan een maand spoorloos.Na dat eerdere oproepen geen soelaas brachten gaf de politie vrijdag de foto's vrij van de vier dochters van het gezin. In het weekeinde kwamen volgens woordvoerder Th. Aling van de politie in Utrecht weer veertig tips binnen. Een opvallend aantal tips (hoeveel wil de politie niet zeg gen) komt uit Zeeland. „Het gaat steeds om mensen die een van de gezinsleden gezien menen te hebben. Nooit het hele gezin. Daaruit kun je afleiden dat ze niet zo vrijuit le ven als je normaliter zou doen", aldus Aling. De politie in Zeeland is wel 'extra alert', maar actie, zoals een zoek tocht langs campings, wordt niet ondernomen. Aling: „De foto's van alle gezinsleden zijn overal ver spreid. Dus zodra ze ergens rond lopen kun je ervan uit gaan dat er tips komen. Helaas is de gouden tip er nog niet bij." THOLEN - Bij vijf alcoholcontroles op Tholen en Sint- Philipsland heeft de politie in de nacht van vrijdag op za terdag weinig autobestuurders aangetroffen die met een slok te veel op achter het stuur waren gekropen. Van de 296 gecontroleerde autombolisten bleken er vijf meer dan de toegestande hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. In Poortvliet moest een bestuurder zijn i'ijbewijs inleve ren, omdat hij tweeënhalf keer te veel had gedronken. De vier andere betrapte chauffeurs kregen rijverboden opge legd van één uur tot vier uur. RILLAND - In een aan de Hoofdweg in Rilland geparkeer de auto is van zaterdag op zondag, tussen kwart over twaalf 's nachts en negen uur 's ochtends, ingebroken. Uit de wagen zijn de radio, foto-apparatuur en vloermatten meegenomen. Om in de auto te kunnen komen, is een ruit kapot gemaakt. GOES - Een 28-jarige Goesenaar is in de nacht van zater dag op zondag kort na vijf half op de Vlasmarkt in Goes aangehouden op verdenking van mishandeling van drie personen. Ze zijn op hun gezicht geslagen. Het incident gebeurde, toen het drietal probeerde een vriendin los te weken van een groepje dat al op de Vlasmarkt stond. De vriendin had een woordenwisseling gekregen met dat groepje. De later aangehouden 28-jarige Goesenaar hoorde daarbij. Hij is na verhoor vrijgelaten. editie Bevelanden-Tholen door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Middel burgse rioolwater wordt weer naar de waterzuivering in Rit- them geperst na reparatie van de nieuwe persleiding. Dat deel de het Waterschap Zeeuwse Ei landen gisteren mee. De oor zaak van de breuk in de perslei ding, die vorige week tot twee maal toe ontstond, is vermoede lijk de onstabiele ondergrond in het Mortieregebied. Het waterschap heeft dit week einde gewerkt aan het verster ken van het talud en het wegma- len van grondwater onder de nieuwe persleiding. Daardoor werd de bodem steviger waarin de persleiding ligt. Het waterschap spreekt nog wel van een test. Die is pas achter de rug als ook het rioolwater goed afgevoerd wordt bij hevige regenval. De afgelopen dagen werd er on gezuiverd rioolwater geloosd op de Mannezeesche Watergang en Zuidersluiswatergang. Het riool water werd vervolgens op de Westerschelde geloosd. Om de vissterfte in de watergangen, slo ten en vijvers in Middelburg te rug te dringen, werd gisteroch tend besloten om schoon water uit het Arnekanaal toe te voe ren. Het ongezuiverd lozen van riool water in de Mannezeesche Wa tergang is zaterdagavond om elf uur vrijwel geheel gestopt. Tan kwagens hebben tot zondagoch tend negen uur rioolwater naar de waterzuivering in Ritthem ge bracht. Medewerkers van de afdeling groenbeheer van de gemeente Middelburg hebben het afgelo pen weekeinde dode vissen uit de vervuilde vijvers en sloten ge schept. J. Eggebeen van groenbe heer spreekt van enkele honder den vissen die door zuurstofge brek dood zijn gegaan. „Maar eerlijk gezegd hadden we ver wacht nog meer dode vissen te moeten ruimen." Eggebeen spreekt van een geluk bij een ongeluk dat de tempera turen laag zijn. Bij warm weer zou de kans op het uitbreken van botulisme onder vogels groot zijn geweest. Vandaag neemt het waterschap monsters van het water uit de sloten waarin ongezuiverd wa ter is geloosd. De gemeente en het waterschap zullen ook de ge steldheid van de waterkwaliteit van het oppervlaktewater in de Middelburgse wijk Dauwendae- le onderzoeken en maatregelen treffen om de kwaliteit te verbe teren. Voorlopig moet iedereen contact met het oppervlaktewa ter vermijden. Woensdagochtend scheurde een buis van de nieuwe persleiding in een akker tussen Middelburg en de A58. Een dag later ging de persleiding opnieuw stuk. De persleiding vormt de verbinding van het rioolstelsel van Middel burg, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden met de waterzui vering. Jantje van vijf uit Middelburg hoorde om hem heen al dagen praten over de plaatselijke po litieke crisis. Hij liep naar bui ten en deelde mee dat hij een theater ging maken. Vervolgens ging hij in de zandbak druk aan de slag met zijn speelgoeddragline. Na een kioartiertje klonk het: „klaar". Moeder keek om de hoek van de keuken en bekeek het resul taat. Midden in de zandbak lag een in regelmatige rechte vormen gegraven kuiltje. Want kinderen doen grote mensen na. I^rank Balkenende |S-De Goese middenstand dl niet bang te zijn dat de ge- 0 een pas op de plaats ulil met de uitvoering van 1 Masterplan Binnenstad, j het college van burgemees- [fn wethouders. Omdat de lie fase. het gebied ten noor- jvan de Grote Markt, al had Kien beginnen, vragen winke ts zich af of de gemeente een uze inlast om na te gaan of de ilbelasting wel of niet valt te ^baatbelasting is een onzeker (I geworden in de financie- igvan de 22 miljoen euro ver sie vernieuwing van het Goe- ioophart. Ondernemers Orga- 8üe Goes (OOG) en horeca ifa zich bereid verklaard i miljoen euro bij te dragen, trekken immers profijt van vernieuwing van het Goese tohart. (rechtshof [baatbelasting is door een uit- [aak van het gerechtshof in inHaag juridisch in een ander dicht komen staan. Het ge- ihtshof verwees de baatbelas- tj in Breda naar de prulle- ind. jeszoekt nu uit of er (contrac- Se)verschillen zijn met de ge- die in cassatie is tegen de uitspraak van 'fractie van GroenLinks in de tee gemeenteraad had het col lege gevraagd met het master plan een pas op de plaats te ma ken, nu onduidelijk is of de ge meente de 4,75 miljoen euro op termijn kan innen. Aangezien de derde fase al begin septem ber had moeten beginnen, leefde de vrees bij de middenstand en horeca dat de gemeente inder daad een pauze inlast. Wethouder M. 't Hart bezwoer deze week in de gemeenteraad dat daarvan geen sprake is. Er is volgens hem in het college geen besluit genomen om het masterplan tijdelijk stil te leg gen. Hij erkende wel dat de aanbeste ding van de derde fase is uitge steld, omdat de verantwoorde lijk wethouder voor de binnen stad, C. Linssen, met vakantie is. OOG-voorzitter R. Berks is blij met die uitleg. „Er bestond bij ondernemers in het noorden van de binnenstad toch enige zorg. We lopen nu al twee weken achter en aangezien het werk nog moeten worden aanbesteed, zal de vertraging nog groter wor den. De gemeente moet opschieten." Breda Berks begrijpt dat de gemeente de Goese situatie nauwkeurig vergelijkt met die van Breda, maar hij denkt dat de gemeent- ge Goes haar huiswerk goed heeft gedaan. „Ik ga uit van een zorgvuldige procedure." Hoewel de Baatpartij, die zegt honderdvijftig winkeliers en ei genaren van panden in de bin nenstad te vertegenwoordigen, zich teweer stelt tegen de baat belasting, onderstreept Berks dat het besluit deze profijtbelas ting in te voeren, is goedge keurd tijdens een ledenvergade ring van OOG. „Daar had men zich kunnen roeren", stelt Berks. Indianenverhalen De ondernemers-voorzitter snapt dat een winkelier liever niet dan wel betaalt. De midden standsorganisatie had echter geen keus. Berks: „De gemeente wilde het masterplan alleen uitvoeren als ondernemers zouden meebeta len. We zijn daarin meegegaan, omdat er toch wel wat moest ge beuren. De straten lagen er niet best bij. Overigens doen allerlei indianenverhalen de ronde over de hoogte van de baatbelasting. Ik hoor absurde bedragen. De waarheid is dat op basis van gevellengte en vloeroppervlak de baatbelasting op_zevenhon- derd tot -vijftienhonderd euro per'jaar komt. Dat is één tot twee procent van de huurwaar de van een winkelpand en dat valt dus best wel mee." Berks signaleert een groeien de steun voor het master plan. „De straten zijn fraai geworden en over de herinrich ting en het autovrij maken van de Grote Markt zijn zeer veel mensen tevreden. Je kunt duide lijk zien dat binnenstad op knapt." Werk van kunstenaar Jack Willemsen op de kunstmarkt in Goes. foto Mechteld Jansen op, als ze iets willen kopen." Van de kunst hoeft Smolders niet te leven. Hij prijst zich ge lukkig. „De euro is duur. Voor mensen iets kopen, denken ze eerst drie keer na." Frida van Overbeeke merkt dat ook. „Als het economisch niet zo goed gaat zoals nu, is kunst het laat ste wat wordt aangeschaft." Ze klaagt desondanks niet. Ze is fi nancieel niet afhankelijk van de verkoop van haar bronzen beel den. „Gelukkig, want dat werkt veel ontspannender." Brons is prijzig materiaal. Toch zijn volgens Van Overbeeke niet alleen de rijkeren in staat haar beelden te kopen. „Een echt paar uit Amsterdam heeft in tien jaar achttien werken van mij gekocht. Ze sparen elke week wat door muntgeld in een piekpijp te stoppen." Kunstenaarsvereniging En Pas sant treedt jaarlijks naar buiten door in de zomer een expositie houden in de Grote Kerk van Goes. De kunstmarkt van zater dag was een 'probeersel', een ge slaagd 'probeersel' volgens Van Overbeeke, dat voor herhaling vatbaar is. De Grote Markt had helemaal vol kunnen staan met wel tachtig kunstenaars. Zoveel belangstelling was er. Het deel van de Grote Markt dat voor de kunstmarkt was gereserveerd, was met veertig deelnemers ech ter al vol. ten luisteraars met van huis mee- genomemstoelen. Ze applaudise- ren beleefd na elk nummer van Euphonia,' van het later optre dende Zeeuws Mannenkoor en tot slot van het Arenda Trio. Licht klassieke muziek voert de boventoon. Een pizzakoerier komt voorbij snorren. Een man vindt het no dig bij een uitzendbureau nog een briefje te brengen en de mo tor van zijn auto stationair te la ten draaien. Een vrouw spreekt hem aan. Hij is er niet van ge diend, maar zelfs hij lijkt de sfeer aan t^ voelen, een vredige sfeer die hoort bij een prachtige 0113-315649 :.nl ■edactie@Pzc-n' 31,4460 AA Goes .ntie-exploitatie: "Hm Midden-Zeeland: 0113-315520; tc s Vlaanderen: 0114-372770; r^ntie-exploitatie ÖM-4562500. 19 september 2005 door Harmen van der Werf ten luisteraars met van huis mee- avond op de valreep van zomer genomemstoelen. Ze applaudise- en herfst. brJean-Lou de Gucht ÏBNEUZEN - Ziekenhuis ps-Vlaanderen is erin ge- figd een einde te maken aan (oplopende wachtlijsten in de ((locaties in Terneuzen, Oost- Ren Hulst. Nekenhuis publiceert maan- fjb een overzicht van de tollijsten voor polibezoek [opname. Onder wachttijd Wt verstaan de periode »n het moment van be lli dat de behandeling nodig iothet moment waarop de be deling daadwerkelijk plaats- at bet begin van het jaar bleek I de wachtlijsten opliepen en er structureel te lange tottijden waren bij diverse seialisaties. lang betekent volgens de lelijke norm meer dan zes &n. Het ziekenhuis heeft l^pen, mede op initiatief II de cliëntenraad van ïgSaam, de koepel van instel- (8 in de Zeeuws-Vlaamse ge- niheidszorg waartoe ook zie- teZeeuws-Vlaanderen be lt. ps voorzitter P. Radema- 0 van de raad van bestuur ZorgSaam scoorde zie- ®is Zeeuws-Vlaanderen lan- I1 gezien niet eens zo ®t-„Maar dat kan natuur- l3ttijd beter. Daarom heb- een aantal acties onder en toen we zagen dat de U'jden voor polibezoek of ^eaan het oplopen waren, nebben we hier en daar het uren dat patiënten bij terecht kunnen uitgebreid, jjwgkundigen zijn bijvoor- ingezet om de intake te doen, zodat de specia leer tijd heeft voor de pa- f jk zijn we aan het bekij- '0l de patiënt zo min moge nd terugkomen voor poli- mek." rteterpunten ®dter A. Schouten van de f1 enraad van ZorgSaam be- de ontwikkelingen als el'Maar volgens hem moet nog wel aandacht zijn <*n paar verbeterpunten. Plastische chirurgie staat ïtii 6 'n Terneuzen een "Ist van vijftien weken. In ;i. us 'n Oostburg kan het Slopen tot 24 weken. Ook psychiatrie zit boven de norm van zes weken." Rademacher geeft toe dat dat te lang is. „We zien dat de vraag naar plastische chirurgie de laat ste tijd stijgt. We zijn dan ook aan het kijken of daar uitbrei ding mogelijk is." Schouten vindt ook dat er in de polikliniek Liduina in Hulst structureel te lange wachtlijsten zijn. „Hulst heeft extra aan dacht nodig. Als je ziet dat daar voor reumatologie een wacht lijst is van twaalf weken, voor neurologie tien weken en oog heelkunde negen weken, dan kan dat natuurlijk niet. Hulst mag er niet bijhangen." Volgens Rademacher gaat het in Hulst om kleine aantallen pa tiënten. „Als een arts met vakan tie is, lopen de wachttijden daar al op. Patiënten uit Hulst heb ben daarbij de mogelijkheid om uit te wijken naar Terneuzen of Oostburg. Daar kunnen ze dan eerder terecht. Bellen met de af- sprakenbalie levert vaak een goed alternatief op." GOES - Vogels kwetteren er zon dagavond lustig op los bij de Ste nen Brug in Goes. Alsof ze mee willen doen aan het concert dat daar plaatsvindt. De klanken van muziekvereniging Eupho nia uit Goes zwellen aan. De vo gelgeluiden gaan er moeiteloos in op. Het is fris, maar bladstil. Vereni ging Rondom de Stenen Brug, de organisator van het concert, kan zich geen mooier weer wen sen. Aan het water van de veste zit- De opkomst, is niet bijzonder groot. In de vier jaar dat vereni ging Rondom de Stenen Brug een nazomerconcert houdt, is het drukker geweest. Wande laars en fietsers gaan en komen. Het Zeeuws Mannenkoor is uit gezongen, het Arenda Trio staat in de startblokken tegen negen uur en nogal wat mensen keren huiswaarts. Het is kouder gewor den. De herfst is duidelijk in aantocht. Het Arenda Trio laat zich niet kennen en de vogels zingen mee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf GOES - Frida van Overbeeke, organisatrice van de Goese kunstmarkt, deed zaterdag na het opstaan direct de gordijnen open. Een stevige regenbui trok net over. 'Dat wordt dus niks met de markt', vreesde ze. Haar angst bleek in de loop van de dag ongegrond. De kunstmarkt op Grote Markt in Goes met veertig standhouders liep als een trein. De zon won het ruim schoots van de regen. Niet alleen het weer bepaalde het succes van de levendige kunstmarkt die de kunstenaars vereniging En Passant in het ka der van Goes 600 jaar stad had opgezet. Wat de deelnemers te bieden hadden, bood voor vrij wel iedereen wat wils. Van bijna kitsch tot echte kunst. Van sieraden, hoeden, tuinsculp- turen, bronzen beelden tot de modernste schilderijen. Jac. Smolders, in het dagelijks leven directeur van de Bisschop Ernstschool in Goes, stond op de kunstmarkt met zeefdrukken en schilderijen in de stijl van de Cobra-groep (1948-1956). Hel dere kleuren spatten er vanaf, zoals de liefhebbers gewend zijn van de Cob ra-kunstenaars Comeille, Constant en Karei Ap pel. „Je moet er in één keer voor vallen", weet Smolders uit er varing. Niet dat hij verwachtte veel te verkopen. Hij vraagt 195 euro voor de in beperkte oplage gemaakte zeefdrukken en 700 a 750 euro voor de schilderijen. „Mensen lopen hier niet rond met zo'n dikke portemonnee. Ze nemen vaak later contact

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27