)uitse volkspartijen verliezen ekort leraren houdt langer aan dan verwacht Intensieve controles in bossen Veluwe Spectaculaire Haardenshow Fietsende muzikanten stelen de show in Axel Terugtrekking uit Atjeh iden door plosie bus Turkije Hert doodt jager )ndsdagverkiezingen lopen uit op patstelling tussen rechts en links Rutte pakt plagiaatpleger aan Saddam leidde verzet nog even Middelburgs riool hersteld AZ legt schotloos Ajax over de knie Honkballers lopen WK-medaille mis IddeVburg donderdag 29 september, vrijdag 30 september, zaterdag I oktober Op alle haarden 10% korting GEBR. D0M1NICUS BV D°lTOn,cu ïonmg vanmiddag maximaal 18 tot Zwakke vaak oostelijke wind. door Edy de Witte AXEL - Fietsende muzikanten in onder meer Volendamse klederdracht stalen za terdagavond de show op de grote Bevrijdingstaptoe in Axel. Dit wielrijderskorps Crescendo uit het Groningse Opende was de grote trekpleister van het muziekspek takel in Axel. De 24 muzikanten die min of meer bekend staan als het vrolijkste exportmiddel van Nederland maken sinds 1973 muziek op de traditionele opoe- fiets. In Axel vermaakten ze de ruim 1500 toeschouwers rondom het Kennedyplein met twee shows waarmee ze ook dit jaar op het Wereld Muziek Concours in Kerkra- de hoge ogen gooiden. Naast Crescendo traden ook showband Jong Holland uit Zwijndrecht en de plaatselijke korpsen Blue Phoenix, Jong Axel, New Adventure en de Christelijke drumfanfare Hosanna op. foto Peter Nicolai LHOKSEUMAWE - Indonesische militairen wachten in de ha ven van Lhokseumawe op Atjeh tot zij aan boord kunnen van een schip dat hen terugbrengt naar Sumatra. Het Indonesische leger begon gisteren met de terugtrekking van troepen uit Atjeh. Indonesië had daar 30.000 militairen. Volgens het vredesak koord van Helsinki mogen er 14.700 soldaten blijven, foto RTR van onze redactie binnenland ERMELO - Boswachters, agen ten en opsporingsambtenaren van diverse instanties zijn zater dag begonnen met een intensie ve toegangscontrole in de bos sen op de Noord-Veluwe. Nu de bronst van de herten ge start is, trekken vele tientallen mensen erop uit om in het don ker het natuurgeweld te volgen. „Sommigen overtreden daarmee de toegangsregels en verstoren de natuur", zegt G. Hobbelink, agent van de politie Noord- en Oost-Gelderland. De politie werkt samen met Natuurmonu menten, enkele gemeenten en na tuurorganisaties aan het terug dringen van dit fenomeen. Vol gens de organisaties is een trend ontstaan om tijdens de bronst de bossen in te trekken. Reden voor het netwerk om dit jaar de controle intensief aan te pakken. Het bosgebied is tussen zonsondergang en zonsopkomst verboden terrein. Veel mensen luisteren naar de burlende her ten vanaf de openbare weg, wat is toegestaan, maar steeds meer willen de confrontatie aangaan met de beesten. De opsporings ambtenaren schrijven de komen de weken boetes uit. De bronst duurt naar schatting tot halver wege oktober. ANP USSEL - Een jager die samen met een vriend terugkeerde van een jachtpartij, is gisteren in de Franse streek Corèze gedood door een hert. Het dier stormde vanuit het bos de weg op en doodde met zijn ge wei de 60-jarige voorzitter van een plaatselijke jachtvereni- ging. Het hert verdween daarna het bos weer in. Volgens de poli tie was het dier op de vlucht voor andere jagers. ANP/AFP (Advertentie) (posilbankrekeningiiufflmei: Handtekening. PZC bv gaat zorgvuldig or O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement I gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: LI per maand met automatische ID per kwartaal met automatische CU per jaar met automatische inca; Kijk op ivwivpre. m/abonneren bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar. PZC, a fdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 2160 WB Goes het alfabet van Zeeland internet: www.pzc.nl ARA - Twee mensen zijn kt leven gekomen en tien men raakten gewond toen itn een grote ontploffing liis trof in het zuiden van ie. is was op weg van de stad S}'a naar het nabijgelegen ivgat, beide toeristencen- folitie onderzoekt wat de Bk an de explosie is ge- mp/AFP (jaargang no. 221 „dag 19 september 2005 nimmer €1,25 wen Hoorn onderwijs ontstaat over een jaar of vijf een tekort aan leraren HAAG - In het voortgezet van 8 tot 10 procent, oftewel vijf- tot zesduizend voltijdsba- nen. Dat blijkt uit cijfers die mi nister Van der Hoeven (Onder wijs) morgen op prinsjesdag pre senteert. Tot nu toe verwachtte Van der Hoeven de eerstkomende jaren een groot tekort, dat echter in 2011 weer verleden tijd zou zijn. Uit nieuwe prognoses is nu ge bleken dat de problemen tegen die tijd pas goed beginnen. Dat komt doordat veel leraren latei- met vut of pensioen gaan. In het basisonderwijs zijn de problemen minder groot. Daar wordt in 2015 een tekort ver wacht van 1,5 procent, oftewel 1400 volledige banen. Het precieze tekort hangt af van de economische ontwikkelin gen. Hoe beter het met de econo mie gaat, hoe meer mensen zul len kiezen voor het bedrijfsle ven in plaats van het onderwijs. Gaat het slecht, dan geven men sen eerder de voorkeur aan de zekerheid van een baan als le raar en nemen ze het lagere sala ris op de koop toe. Momenteel is er op de arbeids markt een 'wankel evenwicht', aldus Van der Hoeven. Wel zijn er te weinig vervangers: leraren die kunnen inspringen bij ziek te. Gemiddeld valt 5 procent van de lessen uit omdat er geen vervangende leraar is. Boven dien is een vijfde van de leraren niet volledig bevoegd voor alle vakken die zij geven. Lesuitval Dergelijke problemen zullen toe nemen als de voorspellingen be waarheid worden. Scholen moe ten vacatures onvervuld laten, meer lessen laten uitvallen en ge- rentekort leidt dus tot slechter noegen nemen met personeel onderwijs. zonder lesbevoegdheid. Het lera- Van der Hoeven wil de proble men oplossen door het vak van leraar aantrekkelijker te ma ken. Dat moet onder meer gebeu ren door de opleidingen te verbe teren en door een mediacampag ne, die onlangs van start ging. Grote salarisverhogingen zitten er volgens de minister niet in. Wel gaat Van der Hoeven bin nenkort met de bonden praten over een nieuwe CAO. Ze liet doorschemeren dat zij wel iets te bieden heeft, door te verwij zen naar de vrijdag afgesloten politie-CAO. Politieagenten krij gen er 1 procent bij. GPD WASHINGTON - De voormali ge Iraakse president Saddam Hoessein heeft in 2003 na de in val door de VS nog maanden lang het verzet tegen de Ameri kaanse troepen geleid. Voor zijn aanhouding in decem ber heeft hij zich volgens het Amerikaanse weekblad Time Magazine op verschillende plaat sen schuilgehouden. Het blad meldt vandaag dat Saddam in die tijd ook schriftelijke bevelen en geld stuurde naar getrouwen die verzet tegen de Amerikanen pleegden. Die hadden in april 2003 de hoofdstad Bagdad inge nomen. Time baseert zich op bronnen bij de toenmalige en bij de hui dige geheime dienst. Een spe ciaal Iraaks tribunaal moet 19 oktober beginnen met een proces tegen de ex-dictator. ANP/AFP Werd Puk HJJN - De vervroegde isdagverkiezingen in island zijn gisteren uit peil op een patstelling. [DU/CSU van oppositie liter Angela Merkel en SPD van bondskanselier diard Schroder lijden verlies en lijken af te enen op een gelijk aan- lelels (222) in het parle- jj Zowel Schroder als iel maken aanspraak let kanselier schap. (komst ligt met 78 procent bger dan bij de Bondsdag- lezingen in 2002. Lang ston- eèristen-democraten, on- l een teleurstellend resul- van zo'n 35 procent, op sprong Naarmate de avond :rde, kropen Schröders so- ilemoeraten dichterbij. In lige prognoses streefde de leeCDU/CSU zelfs voorbij, nee dreigt zich het scena- s herhalen van 2002. Toen 0 de christen-democraten grond van de exitpolls van- jat zij hadden gewonnen, [uiteindelijk ging Schroder tde winst vandoor, itslag van gisteren kwam agrote verrassing. Op ba an de opiniepeilingen was siomen dat Merkel Duits- eerste vrouwelijke kanse- worden in een regerings- lie met de liberale FDP. rde CDU/CSU verloor on- acht ruim drie procent. En hoewel de FDP van partijleider Guido Westerwelle een uitste kend resultaat boekte en boven de tien procent uitkwam, heeft een 'zwart-gele' coalitie geen meerderheid. Ook de SPD incasseert zware klappen en komt uit op zo'n 34 procent - een verlies van 4,5 pro cent ten opzichte van 2002. Coalitiepartner Bündnis'90/De Groenen boekte met ruim 8 pro cent van de stemmen een goed resultaat. Maar Schröders rood groene coalitie is haar meerder heid kwijt. Toch wil de kanse lier verder regeren. Ook Merkel zei de uitslag te in terpreteren als een opdracht om een nieuwe regering te vormen. Ze wil met alle partijen, behalve met de Linkspartei contact opne men. Waarnemers speculeerden gis teravond over alle mogelijke re geringscoalities. Drie varianten dienen zich aan. Een 'grote coali tie' tussen CDU/CSU en de SPD kan rekenen op een grote meer derheid in de Bondsdag. Een tweede mogelijkheid is de 'Stop lichtcoalitie', een samenwerking van SPD, Groenen en de FDP. Ook een kans maakt de 'Jamai- ca-coalitie' van CDU/CSU, FDP en Groenen. Zowel Schroder als Merkel vin den een grote coalitie onge wenst. Toch wierp Schroder zich gisteren alvast op als leider van zo'n regering. Samen werking met de nieuwe Linkspartei/PDS, die rond de 8 procent uitkomt, zou voor de kanselier'ook een meerderheid opleveren. Hij sluit samenwer king met die partij echter uit. Nu de marges zo smal zijn, be staat de kans dat de kiezers in. een district in Dresden op 2 ok tober de definitieve krachtsver houdingen zullen bepalen. Die stembusgang is uitgesteld door dat een kandidaat kort voor de verkiezingen overleed. GPD pagina 3 commentaar pagina 5 Duitse politici in verwarring Afstuderen is er in 2007 niet meer bij voor studen ten die hun scriptie hebben overgepend van een col lega. Volgens staatssecre taris Rutte moeten pla giaatplegers ste vig worden aan gepakt. Sinds zaterdagavond stroomt er geen ongezuiverd riool water meer uit Middelburg via de Walcherse watergan gen naar de Westerschei de. De aannemer wist zaterdag de breuk in de nieuwe persleiding naar de waterzuivering in Ritthem te repareren. De oorzaak van de breuk wordt gezocht in de onstabiele onder grond van de leiding. Met een 4-2-zege op Ajax onderstreepte AZ gisteren de titelaspiraties. De ploeg profiteerde van de schot loosheid bij Ajax. Ook PSV incasseerde een nederlaag. FC Groningen won op eigen ^9 veld met 1-0. De Nederlandse honkbal lers hebben geen WK-me daille veroverd. De ploeg verloor de strijd om het brons van Panama met 7-6. Cuba werd wereldkam pioen door een 3-0-zege op Zuid-Korea. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezond: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 (Advertentie) MortiereDou.---

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1