Feyenoord toont twee gezichten PZC Chelsea stopt sprookje Klein Duimpje Maldini wil 570e Respect voor mensen die iets presteren duel snel vergete Creativiteit en passie bij PSV ver te zoeken Heerenveen heeft in tweede helft niets in te brengen: 5-1 RKC boekt tegen Heracles vijfde overwinning op rij Omstreden goal breekt Real Madrid maandag 19 september 2005 door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Tijdens de rust van het duel met Heerenveen vielen in de kleedkamer van Feyenoord harde woorden. Door een belabberd half uur ke ken de Rotterdammers tegen een 1-0-achterstand aan en hing de eerste nederlaag van deze competitie in de lucht. De woor den misten hun uitwerking ech ter niet en na rust speelde Feye noord als herboren: 5-1. Het was niet alleen Erwin Koe man die na 45 minuten voetbal uitlegde wat er allemaal moest veranderen. „Ook onderling heb ben de spelers elkaar de waar heid verteld", zei de trainer. „Wat we in het eerste halfuur lieten zien, kon absoluut niet. We speelden in een te laag tem po, veel te veel ballen werden breed of terug gespeeld en we verdienden daardoor geen doel punt." Al na elf minuten keek Feye noord tegen een achterstand - aan, toen Yildirim een vrije trap vanaf 25 meter over de muur krulde. Heerenveen speelde in die fase frisser dan de thuis ploeg, had het tactisch goed voor elkaar en moest pas in het laatste kwartier het initiatief aan de Rotterdammers laten. Kansen voor Castelen en Kalou bleven echter onbenut, waarna doelman Lodewijks zijn ploeg met een prachtige redding in de race hield. Vijf minuten voor rust greep Koeman in. Hij bracht de van een blessure herstelde Ono in voor de teleurstellende Pardo en vanaf dat moment kreeg Feye noord de regie in handen. De Ja panner maakte een gemotiveer de indruk en die instelling leek over te slaan op zijn medespe lers. Vanaf het eerste fluitsig naal na de rust legde Feyenoord de Friezen vervolgens helemaal haar wil op. Stervende zwaan Heerenveen werd op de eigen helft terug gedrukt en moest na tien minuten de gelijkmaker toe staan. Na een actie van Kalou kreeg Kuijt de bal aan de linker kant, ruim twintig meter van het doel. Met een prachtig ge plaatst schot liet de internatio nal doelman Waterman kans loos. Vijf minuten later kreeg Heerenveen de volgende tegen valler te verwerken. Huntelaar trapte na, Feyenoorder Bos- schaart ging als een stervende zwaan naar de grond, waarna scheidsrechter Van Dongen de Heerenveen-spits met rood wegstuurde. „Toen Feyenoord op 1-1 kwam was er nog niets verloren", zei trainer Gert-Jan Verbeek later. „Maar als Huntel aar dan zijn zelfbeheersing ver liest, wordt het een stuk moeilij ker. Vanaf dat moment hebben we achter de feiten aangelopen. Ik kan niemand iets verwijten, behalve Huntelaar. Hij heeft wel toegegeven dat het een domme actie was, maar daar hebben we nu niets meer aan." Feyenoord creëerde met elf te gen tien de ene na de andere kans en de tweede treffer viel uiteindelijk zeven minuten na de rode kaart voor Huntelaar. Verdediger Bahia tikte de bal van dichtbij binnen. Omdat Feyenoord na dat doelpunt even gas terug nam, kwam Heeren veen nog bijna terug in de wed strijd. De verrassende knal van Pranjic belandde op de lat bo ven doelman Lodewijks. Het was meteen de laatste kans voor Heerenveen, dat vervolgens naar een grote nederlaag werd gespeeld. Kuijt zorgde uit een pass van Greene voor 3-1 en Paauwe nam met een ziedend schot de vierde treffer voor zijn rekening. In blessuretijd kreeg Feyenoord nog een strafschop, die door Kuijt aan Kalou werd gegund. De Ivoriaan mocht zijn doelpunt meepikken en be paalde de eindstand op 5-1.„Na rust heb ik gelukkig een totaal ander Feyenoord gezien", zei Koeman. „Er zat veel meer agressie in en de ploeg was erop belust om doelpunten te maken. Voor de tweede helft moet ik ze daarom een groot compliment maken. Toch blijf ik kritisch. De instelling in de eerste helft is niet afgestraft, maar het moet voor veel spelers een grote waar schuwing zijn." van onze sportredactie RIJSWIJK - RKC Waalwijk be hield ook op de vijfde speeldag in de eredivisie de maximale sco re. De ploeg van de succesvolle trainer Adrie Koster won met 2-0 bij het eveneens verrassende Heracles Almelo. RKC bezorgde de nieuwkomer daarmee de eerste nederlaag. Dat gebeurde met sober spel. Keiler en Hoogendorp (straf schop) scoorden. De klassieker NEC - NAC lever de geen winnaar op: 1-1. Jenner zorgde voor 0-1 voor de Braban- MADRID - Real Madrid leed gis teren in de Spaanse competitie zijn tweede nederlaag in drie wedstrijden. De Koninklijke ver loor in Barcelina bij Espanoyl met 1-0. In 68e minuut werd Jar- que matchwinnaar op een om streden wijze. Voordat Jarque de bal in het doel kopte, had de scheidsrech ter net afgefloten voor een straf schop voor Espanyol. Omdat de kopbal doel trof, zag de scheids rechter echter af van de straf schop en kende het doelpunt toe. Hoewel Real Madrid, nog al tijd zonder Zidane, verreweg de betere ploeg was, kon het die averij niet meer herstellen. De Madrid-spelers Sergio Ramos en Julio Baptista konden in de slotfase hun frustratie niet into men en kregen rood na smerige overtredingen. Ook Barcelona beleeft een mage re start. Gisteravond verloor de ploeg van trainer Frank Rijk aard in Madrid van Atletico. De winnende Madrileense goal (2-1) kwam van oud-PSV'er Ma- teja Kezman. Barcelona kwam al vroeg op voorsprong dankzij Samuel Eto'o, maar Fernando Torres maakte na ruim een kwartier al gelijk. Atletico kwam in de 67e minuut met tien man te staan na een rode kaart voor Pablo Ibanez. In het laatste kwartier viel Mark van Bommel bij Barcelona in voor Deco. Getafe, ook uit Madrid, gaat zo waar aan de leiding in Spanje. De ploeg van de Duitse coach Bemd Schuster won uit bij Ala- ves met 4-3. Belenguer, Riki (2x) en Mariano Pernia scoor den voor de verrassende koplo per. Nene tekende voor de gehe le productie van de thuisclub. ders, Van der Doelen tekende voor de gelijkmaker. NAC heeft evenveel punten (zeven) als Sparta, dat bij RBC met een punt genoegen moest nemen. Wau zette de ploeg van trainer Dolf Roks op voorsprong, Oost maakte na de rust gelijk. FC Utrecht behaalde de eerste zege. De ploeg van coach Booy versloeg Vitesse met 1-0. So- mers liet De Galgenwaard jui chen. Roda JC liep tegen de vier de nederlaag op rij aan. De Lim burgers gingen op eigen veld met 0-2 onderuit tegen Willem II, door goals van Kerekes en Ca- luwé. ANP Dirk Kuijt heeft de bal een prachtige curve gegeven en zorgt zo voor de gelijkmaker tegen Heerenveen. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frans van den Nieuwenhof GRONINGEN - Het seizoen is nog maar amper begonnen en nu al moet coach Guus Hiddink vrijwel wekelijks sleutelen aan zijn ploeg. Tegen FC Groningen raakte PSV gisteren het spoor bijster, nadat de verdedigers Michael Reiziger en Michael Ball geblesseerd waren uitgeval len. De creativiteit en de vaste patronen waar PSV vorig sei zoen op kon vertrouwen zijn bij een beetje tegenslag ver te zoe ken. PSV leed in het Oosterpark zijn eerste competitienederlaag van dit kalenderjaar. Pijnlijk genoeg voor de Eindhovenaren viel op de 1-0 niets af te dingen. PSV schiep in negentig minuten tijd één goede kans, voor Farfan die hopeloos faalde. Het verschil met afgelopen seizoen werd gisteren nog eens pijnlijk duidelijk. Hiddink: „Vo rig jaar lieten we rond zware Champions Leaguewedstrijden helemaal niets vallen. Nu moeten verschillende jonge spelers nog duidelijk wennen aan de dubbele belasting van binnenlandse en buitenlandse wedstrijden. Wij kunnen niet zo maar iets claimen op basis van super- of overkwaliteit." Het schuiven met spelers maakt het opbouwen van een solide team tot een tijdrovende klus. In de Europese wedstrijden is het sowieso puzzelen, omdat Koné en Ball niet speelgerech tigd zijn. Maar ook in eigen land kan PSV - dat Alex weer moest missen - nog niet echt terugval len op een stabiel team, dat zijn tegenstander de wil kan opleg gen. Goedkoop De gelatenheid waarmee PSV gisteren speelde, maakt excuses voor het wegvallen van twee spe lers goedkoop. Hiddink zocht die ook niet. Ook zonder Reizi ger en Ball - en met Beasley en Lamey - had de ploeg in Gronin gen nooit zoveel problemen mo gen krijgen. Maar het tempo was, vooral voor rust, schrikbarend laag en het positiespel ondermaats. Ei genlijk speelde PSV w simpel, opportunistisch mm tje. Zonder veel overleg, enige fantasie. De vrees voor dit soort sca rio's bestaat al enkele weken! Hiddink, die wel v spitsroeden moet nieuwelingen hebben zijn piel- nog maar weinig geluk bracht. Koné was, net als v< week tegen FC Utrecht, op zachtst gezegd nogal oi kig in de balaannames Li staan dat hij gevaarlijk kom den. Reiziger en Ball moeste vrij snel het veld verlaten blessures. Reiziger (bovenbj werd na negentien minute-, vangen door Beasley. va Cocu terugzakte naar het trum van de v< (knie) volgde Reiziger een b, tier later. PSV domineerde eigenuji g moment. Behalve Konev«i Vennegoor of Hesselink mei vast genoeg. Groningen werii tussen steeds zelfbewuste) opportunisme van denoordd gen leidde vlak voor rust tot! fraaie treffer van Cornelia uit een onmogelijke hoe kruising boven Gomes \o 1-0. Lamey gaf Comelisseca bij alle ruimte. Andere wending Na rust koos Hiddink voor meer aanvallende speel™ Cocu keerde terug naar helt denveld, Simons ging acta spelen. Met Beasley op links Farfan als tweede centrums] had PSV vier aanvallers opl veld staan. De eerste en de de wedstrijd een u wending te geven, kwam Farfan die na een snelle wj via Koné en Vennegoo Hesselink een leeg doei zich zag. Hij schoof de bal zijnet. Hiddink gooide nog wat i op het vuur door met Rotan vijfde spits in te breq Vennegoor of Hesselink duceerde nog een kopbal, Robert zag een a poging van de doellijn haald worden en Farfan weinig richting aan een trap. GPD Het had zo mooi kunnen zijn: Charlton als enige ploeg in het Premiership zon der puntenverlies. Maar helaas voor alle romantici: het kapitaalkrachtige Chelsea won zaterdag (0-2) van de modale club. door Roy Hammink LONDEN - Alan Curbishley had in de aanloop naar de wedstrijd tegen Chelsea nog zuurtjes geconstateerd dat het grote geld van de Russische oliemagnaat Ro man Abramovitsj het Engelse voetbal ka pot maakt. Zo'n grote reus die de beste voetballers van de kleine clubs weg- koopt, nee, dat vindt de manager van het modale Charlton Athletic maar niks. Do delijk voor de spanning in de competitie, dodelijk voor het voetbal. Zaterdag kon Klein Duimpje niet voor een verrassing zorgen tegen de regerend Engels kampioen. Charlton haalde de rust met 0-0, maar moest passen toen Chelsea een tandje bijschakelde. Treffers van Hernan Crespo en Arjen Robben (zijn eerste dit seizoen in clubverband) maakten een einde aan het sprookje van Charlton. De club uit Zuid-Londen was tot zaterdag na Chelsea immers de enige club zonder puntenverlies in het Pre miership. „Chelsea heeft een veel te goede ploeg", zei Curbishley na afloop. „Het enige probleem van Mourinho (manager van Chelsea) is dat de spelersbus te klein is om al die goede spelers in te proppen." Curbishley raakte natuurlijk niet in pa niek na de nederlaag tegen de koploper, zoals er bij Charlton ook niemand in pa niek raakt als de ploeg drie keer achter elkaar verliest van minder sterke teams. De club was twintig jaar geleden op ster ven na dood, maar klom op tot een vaste waarde in het Premiership. Stabiel beleid Het is de beloning voor het voeren van een stabiel beleid. Halverwege de jaren tachtig had Charlton Athletic geen cent, geen publiek en geen thuishaven meer. Stadion The Valley, eens het grootste Twee voormalig PSV'ers duelleren. Dennis Rommedahl van Charlton Athletic (links) kan Chelsea-aanvaller Arjen Robben alleen met een overtreding afstoppen. foto Russell Boyce/RTR clubstadion van Engeland, moest wor den verlaten om toeschouwers te beschermen tegen de betonrot en instor tende daken. De club speelde de thuis duels bij Crystal Palace (Selhurst Park) en West Ham United (Upton Park). Eind 1992 keerde Charlton terug naar het gerenoveerde stadion The Valley. Alan Curbishley was toen al manager van Charlton, al moest hij de leiding de len met Steve Gntt. In 1995 kwam hij al leen aan de macht. De 47-jarige 'Curbs', zaterdag bezig aan wedstrijd 601 als ma nager, is een rustige vent die maximaal presteert met minimale middelen. Hij wordt gezien als een serieuze kandidaat voor de opvolging van de onder vuur lig gende bondscoach Sven-Goran Eriksson. In 1998 promoveerde zijn ploeg naar het Premiership. Charlton was zelfs even koploper, maar degradeerde desondanks. Waar bij andere clubs de manager met een op kan stappen, mocht Curbishley blijven. Een prima keus: hij werd meteen kampioen in de eerste divisie. Na die tweede promotie werd er op The Valley nooit meer gepraat over het degradatie spook. Charlton eindigde steeds ruim bo ven de rode streep. De zevende plaats in 2004 is de hoogste klassering ooit voor de club die sinds de oprichting in 1905 slechts één prijs won (de FA Cup in 1947). Inmiddels zitten er twee spelers van Charlton bij de selectie van de nationale ploeg: aanvoerder Luke Young en Dar ren Bent. De laatste is de sensatie van de competitie en voert de topscorerslijst aan met vijf treffers. De 21-jarige spits, in de zomer voor 4,5 miljoen euro overgeko men van Ipswich Town, scoorde in elk van de eerste vier duels van Charlton. Ook aan die fraaie reeks maakte de soli de defensie van Chelsea zaterdag een ein de. GPD Toen Clarence Seedorf vorig seizoen met AC Milan tegen PSV moest spe len, werd hij voortdurend uitgefloten. Dat heeft me verschrikkelijk geïrri teerd. Zo ga je niet met mensen om. Op zulke momenten moet je juist trots zijn dat een Nederlandse speler bij zo'n top club voetbalt. Maar nee hoor, dan gaan de mensen hem bij elk balcontact uit fluiten. Onbegrijpelijk. Gelukkig kan het ook anders, heb ik dit weekeinde gemerkt. Ik heb gisteren genoten van de supporters van Feye noord en Ajax. Ze juichten hun vroege re helden toe. Er was respect voor de mensen die iets gepresteerd hebben, net zoals dat in Engeland altijd ge beurt. Paul Bosvelt kwam met Heerenveen op bezoek bij Feyenoord en kreeg een staande ovatie. Vóór de wedstrijd en ook nog eens op het moment dat hij werd gewisseld. Ik denk dat hij er kippenvel van heeft gekregen. Bosvelt verdient dat applaus ook. Hij heeft des tijds iets neergezet bij Feyenoord. Hij was het boegbeeld van de club. Bosvelt was een jongen zonder poeha, die deed wat-ie moest doen: goed voetballen. Het publiek van Feyenoord is daar heel sterk in. De supporters waarderen het als een speler iets presteert en zullen hem daarna nooit afvallen, ook niet als hij de club dus verlaat. Dirk Kuijt hoeft zich wat dat betreft geen zorgen te maken. Hij heeft de club al zoveel gebracht, hij is nu al de beste spits uit de historie van de club. Kuijt zal nooit worden uitgefloten. De supporters van Ajax deden niet on der voor die van Feyenoord. Ik vond het mooi om te zien hoe ze in Alkmaar Louis van Gaal toezongen. Terecht hoor. Onder Van Gaal heeft Ajax gigan tisch veel succes gehad, iets dat waar schijnlijk nooit meer zal terugkomen. Alle Ajax-supporters weten inmiddels ook wel dat het niet zijn schuld was dat hij als technisch directeur is opgestapt. Van Gaal bewijst nu ook weer dat hij een fantastische coach is. Ik weet echt niet wie AZ af moet stop pen. Ruud Gullit vroeg zich af of AZ dit wel een heel seizoen kan vasthou den. Die opmerking begreep ik niet. Als je al 21 doelpunten hebt gemaakt en Ajax zo van de mat speelt, mag daar toch geen twijfel meer over bestaan. Het voetbal kan alleen maar beter wor den. Van Gaal verdient dus alleen maar ap plaus. Dennis de Nooijer van onze sportredactie MILAAN - Paolo Maldini zal zijn 570e wedstrijd in de Serie A, een evenaring van het record van de legendarische doelman Dino Zoff, zo snel mogelijk wil len vergeten. Zijn grote en enige liefde AC Milan verloor gisteren met 2-1 bij Sampdoria. Gilardi- no zette de bezoekers na een dik kwartier nog wel op voor sprong, Bonazzoli en Tonetto hielden de punten in Genua. Door dat resultaat is Milan, met Stam en Seedorf de volle negen tig minuten actief, na drie duels niet meer dan een middenmoter met vier punten. Juventus heeft als enige nog niets afgestaan. Als derde club op rij was nu As- coli het slachtoffer: 2-1. Del Piero maakte beide Turijnse doelpunten, de eerste vanaf de strafschopstip. Fiorentina is na de zege op Udi- nese (4-2) op doelsaldo de ver rassende nummer twee. Lazio en Palermo kwamen ook op ze ven uit drie. De Romeinen ver sloegen voor eigen publiek Trevi- so met 3-1. Palermo bleef onge slagen in en ten koste van Siena: 1-2. Duitsland Vastbesloten en succesvol ver volgde Bayern Munchen zater dagmiddag voor eigen publiek de ingeslagen weg richting de twintigste landstitel. De record kampioen boekte tegen Han nover 96 alweer de veertiende competitiezege op rij (1-0) en schreef daarmee geschiedenis in de Bundesliga. Bayern München dankte de veertiende zege op rij aan een doelpunt van Demiche- lis. Hij trof al in de negende mi nuut doel. Makaay speelde de hele wedstrijd. Werder Bremen is op dit mo ment de enige club die nog een beetje bij de koploper uit Beie ren in het spoor blijft. De ploeg won voor eigen publiek van Bor- ussia Dortmund (3-2) en volgt op twee punten. Bij Borussia Dortmund was we derom een hoofdrol voor Ebi Smolarek weggelegd. De oud- Feyenoorder verzorgde de volle dige productie van zijn ploeg en bracht zijn doelpuntentotaal na vijf wedstrijden op vier treffers. Schalke, dat dinsdag in de Champions League van PSV ver loor, viel opnieuw tegen. In Gel- senkirchen hield Hertha het op 0-0. HSV, met Van Vaart in de basis maar zal de geblesseerde Boulahrouzi loor voor eigen publiek 1 punten. Van Buyten breci nummer drie van de rangli gen Eintracht Frankfurt 84e minuut op voorsprori valler Cha maakte echteriri' suretijd gelijk: 1-1. Engeland Manchester United, me: der Sar in het doel, vffija h gisteren twee punten bij Lfl 1 pool. In een saai duel op A-i Road bleef het 0-0. De betel gelijkheid voor de titelfaux was voor Ruud van Nistelro Vlak voor rust zag hij zijD] ging op het dak van het dode digen, in plaats van erin. Ml Chester United heeft imrf vier verliespunten. Tottenham Hotspur speelde! 1-1 gelijk tegen Aston li (1-1). Robbie Keane redde voor tijd een punt voorde:! van trainer Jol. De oefenmeeS kon tijdens het duel geen be? op Davids doen. De midden der heeft een liesblessure Newcastle United won Blackburn: 3-0. Opvallend^ dat Owen zijn eerste - voor Newcastle maakte Q Shearer en N'Zogbia seccffl Voor Newcastle was het nöj de eerste zege van het sé® ANP Oranje onder 1 start WK met een ruime zege PIURA - Het Nederlands™ balelftal voor spelers o«d«l jaar is de eindronde van tal in Peru uitstekend btP met een overwinning Om1 Na een 2-2-ruststand tiw hel duel in Piura in 5-3 Oranje. De Nederlandse doclpod kwamen op naam van""' Buijs (strafschop), *an Kooij, Goossens en weer nes. Doelman Krul stopte strafschop. Morgen speelt het Neder jeugdelftal, gecoacht door Kaiser, tegen Brazilië da^. eerste wedstrijddag met Gambia verloor. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18