lanleg van vliegveld nog ver weg Szabó brengt ode aan de acteur Vlootschouw hoogtepunt Lekko-dag azz by the Sea inke Angel speelt net publiek bij Le Couperet beste literatuurverfilming Geslaagde oefening Haringvreter Deel N57 twee nachten dicht Brandweer Ovezande wint brons Grote opbrengst Woord en Daad luis moet kiezen tussen recreatiebelangen en rust polderbewoners Grijp de laatste kans op invloed! in het openbare debat met de woordvoerders uit de tweede kamer maandag 19 september 2005 VEERE - De 34 zogenaamde slachtoffers van de hulpver leningsoefening op de Haringvreter, een eilandje in het Veerse Meer, waren zaterdag snel in veiligheid gebracht. „Het is een geslaagde oefening geweest", zei één van de or ganisatoren R. Sentse. Nadat een vliegtuigje met parachutisten in de problemen was gekomen, moest het een noodlanding maken. De para chutisten kwamen in het water en het bos terecht. Door de noodlanding op de Haringvreter raakten er veel dagtoe risten gewond. Deelnemende organisaties van de rampen oefening waren de Delta Reddingshondengroep, Lout us Noord- en Midden-Zeeland, de KNRM, de brandweer korpsen van Veere en Kamperland, het Rode Kruis, het Waterschap Zeeuwse Eilanden en Staatsbosbeheer. In totaal waren ongeveer 175 personen betrokken bij de oefening. „De communicatie tussen de verschillende in stanties kan nog verbeterd worden. Dat verdient aan dacht. Er zou vooraf bekend moeten zijn welk communi catiemiddel er wordt gebruikt. SEROOSKERKE (S) - Rijksweg N57 is vanavond en mor genavond afgesloten tussen het Schouwse Serooskerke en Ellemeet. Verkeer vanuit Middelburg richting Rotterdam moet omrijden via Noordwelle en verkeer vanuit de rich ting Zierikzee wordt geadviseerd te rijden via de Delings- dijk. De oprit bij Scharendijke is gewoon open voor het verkeer. De afsluiting begint beide avonden om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 06.30 uur. De afsluiting is nodig omdat de weg wordt voorzien van nieuw asfalt en de belijning wordt aangepast. ELST - Het korps Ovezande van de brandweer Borsele heeft zaterdag de derde plaats bemachtigd in de landelij ke finale van de brandweerwedstrijden in de klasse tank autospuit hogedruk. De finale was in het Gelderse Eist. De twaalf deelnemen de ploegen moesten een brand blussen en drie slachtof fers redden. Ovezande won brons met 1530 punten. Een ploeg uit het Friese Wommels behaalde met 1548 punten de tweede plaats. Het korps Blaricum wist goud te win nen met 1628 punten. Twee Zeeuwse ploegen, uit Haamstede en uit Borssele, doen komende zaterdag mee aan de landelijke finale in de klasse 112 in het Limburgse Sevenum. KRUININGEN - De verkoopmarkt van de Zeeuwse comi tés van de christelijke hulporganisatie Woord en Daad heeft zaterdag in Kruiningen naar schatting meer dan tienduizend euro opgebracht. Vele honderden mensen bezochten de markt die werd ge houden aan de Slagveldstraat, in en buiten een garage- loods die in gebruik was bij busbedrijf Connexxion. Zo wel nieuwe als tweedehands spullen werden ter verkoop aangeboden. De opbrengst die wordt verdubbeld door de interkerkelij ke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking (icco), is bestemd voor een gezondheidsproject voor de allerarm sten in Khulna in Bangladesh. Jni Hoonhorst taJUEG - Een vliegveldje «itralichte vliegtuigjes Lijs als recreatieve, sportie- ivoorziening een mooie aan- M voor de gemeente Sluis. U piek in een weiland in het jjjrgcbied tussen IJzendijke, itondijke en Hoofdplaat is jsthien niet direct de meest «wezen plek, maar overlast niiide geluidsarme toestellen «woordig nauwelijks meer, goeden burgemeester en wet- mders van Sluis. japermanent vliegveld aan de jjibaan bij het buurtschap upnt zou voor Zeeuwse pilo- ton ultralichte vliegtuigjes liuler dan 450 kilo) een uit- pt kunnen zijn. Het kabinet jm op landelijke spreiding ■vliegveldjes voor ulv's. De jktstbijzijnde Nederlandse ba- sdie speciaal voor de gemoto- serde lichtgewicht toestellen p uitgerust, liggen voor jaiwen op de Maasvlakte of sOost-Brabantse Budel. Een jgveld in IJzendijke zou dan fens de rijksvisie ook een uiziening voor heel Zeeland Ést-Brabant kunnen zijn. Ivisie staat lijnrecht tegen- jffdie van de meeste polderbe- taers in de omgeving van de fekbaan. Officiële decibellen- feis zeggen omwonenden van pegveldje aan de Klakbaan te,bleek vorige week tijdens iinformatie-avond in de kan- Kvan het Oostburgse gemeen ds Een tractor produceert ^ns geluidsmeters veel meer fcid dan een ultralicht vlieg- i» „Maar als ik in de tuin i overstemt een landend of i opstijgend vliegtuigje een Übij over het veld ploegende Ier", verzekerde een naaste wvrouw. (belevingswaarde van de ge- feoverlast is politiek vaak be- jgnjker dan officiële geluids- Itoermgen en -metingen. De ie Sluise raadsleden die aan- agwaren op de bijeenkomst ten al doorschemeren dat ze [ophebben voor klachten uit omgeving. „En niet alleen om dat jullie al zo af hebben gezien met de plaatsing van die wind molens", zei W. Gijsel (WD/Gemeentebelangen). De raadsleden schrokken vooral van het feit dat een permanente baan onbeperkt gebruikt mag worden. De tijdelijke vergunning die de burgemeester de Stichting Light Aero Club West de laatste drie jaar gunde, beperkte het aantal vliegbewegingen tot hon derd. Bovendien mocht het vlieg veldje niet meer dan 25 dagen per jaar worden gebruikt en hoogstens drie dagen achtereen. Gijsel schrok van de mededeling dat de vliegclub nu denkt de ko mende jaren niet verder te ko men dan vijfduizend vliegbewe gingen. „Dat is natuurlijk nogal wat. En dan blijkt dat het genoemde aan tal niet eens officieel vastligt, omdat voor permanente vliegvel den geen maximum aantal da gen en bewegingen is voorge schreven." Toch laat het libera le raadslid de vliegers een klein beetje hoop. „De agrariër, die er toch een bedrijfspoot bijkrijgt met de exploitatie van het vlieg veld, is er allang mee bezig en we hebben tot nu toe niet erg veel klachten gehad. We zullen er nog eens heel goed naar moe ten kijken." De voorzitter van Ligt Aero Club West bezwoer dat met het bestuur van de club afspraken zijn te maken. De club wil - om toestemming te krijgen - graag een contract met de gemeente te kenen voor van tevoren vastge stelde aantallen dagen en vlieg bewegingen. Het bestuur bena drukte ook dat het vliegveldje ook in de toekomst niet is te ver gelijken met Vliegveld Mid den-Zeeland. Op en van Arne- muiden vliegen vooral sport vliegtuigjes en die zijn zwaarder en lawaaiiger dan de ulv's. Bo vendien doen meer dan 25 keer zoveel vliegtuigen Amemuiden aan als de exploitant denkt te ontvangen op de Klakbaan. Voor de omwonenden doet die vergelijking er niets toe. Enke len vinden de huidige honderd vliegbewegingen al te veel. Vijf duizend keer opstijgen of lan den, is voor de meeste polderbe woners onbespreekbaar. „Dan kun je geen enkele mooie dag meer rustig in de tuin zitten en dat was niet de bedoeling toen we in de polder gingen wonen." Mocht de gemeenteraad het voor deel van de twijfel aan een per manent vliegveld geven dan teke nen een aantal polderbewoners direct bezwaar aan, lieten ze in niet mis te verstane bewoordin gen weten. De kans dat Zeeuwse hobby vliegers binnenkort in ei gen regio het luchtruim kunnen kiezen, lijkt daarmee klein. Hun heil in het buitenland zoeken, zo als tegenstanders hen nogal eens aanraden, kan ook niet. Want de vliegveldjes voor ulv's in Zuier- kerke en Ursel mogen slechts door een select aantal Vlaamse clubleden worden gebruikt. Sleepvaartliefhebbers bekijken een schaalmodel van de Smit-Loyd 28. foto Peter Nicolai door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Enkele honder den sleepvaartliefhebbers haal den zaterdag hun hart weer op tijdens de dertiende internatio nale Lekko-dag. In paviljoen Westkant kwamen de liefheb bers bijeen om maritieme foto's en gegevens uit te wisselen en in gesprek te gaan over hun hobby. De dag werd georganiseerd door de vereniging van belangstellen den voor de sleepvaart (Lekko), in samenwerking met scheepsmodelbouwvereniging Zuid-Zuidwest uit Terneuzen. In het paviljoen was Lekko met een stand aanwezig met tal van boeken, foto's en andersoortige attributen met betrekking tot de sleepvaart. De fanatieke sleepvaartspotters van de website Tugspotters.com waren ook aanwezig om hun werkzaamheden te showen aan het belangstellende publiek, ter wijl het Terneuzense sleepvaart- bedrijf Multraship BV met een informatiestand liet zien wat voor schepen ze bezitten en wel ke werkzaamheden die allemaal verrichten op de nationale en in ternationale wateren. Een vijftiental modelbouwers showde zijn miniatuurexempla ren aan het publiek. Hoogte punt van de dag was de vloot schouw ter hoogte van de Oude Veerhaven. Daar genoten de 'echte' Tugspot- ters en andere belangstellenden van een sleepvaartshow, die de Terneuzense bedrijven Union Nederland BV en Multraship BV opvoerden. Tijdens de dag werd ook stilgestaan bij het overlijden van Cor de Jong, hoofd technische dienst bij Union. Tot aan de begrafenis hingen alle vlaggen bij het pavil joen halfstok. Zaterdag hield in heel Nederland ook Rijkswater staat Open Huis. Een kleine vierhonderd belang stellenden waren afgekomen op het programma dat de vestiging in Terneuzen aan de Buitenha ven te bieden had. Hedy d'Ancona, voorzitter van Film by the Sea, overhandigt de Life Time Achievement Award aan de Hongaarse filmmaker Istvan Szabó. Cr- foto Lex de Meester fc V ij' v ONTPOLDEREN TBV WESTERSCHELDE? S. Buijs (CDA), J. Boelhouwer (PvdA), D. van Dijk (SGP), J. Snijder (WD) MAANDAG 19 SEPTEMBER 19.30 UUR. DE VROQNE. KAPELLE www. dele vendedel t anl ri«- j[Edith Ramakers MBüRG - Anke Angel ver eent haar afkomst niet. In 'programmaboekje staat dat wit cabaretière was. Tijdens a|).v the Sea in Domburg wil Ws overbrengen en speelt ze alleen boogie woogie op piano, ze speelt ook met 'publiek. „Voor een lesje boo- 1 woogie heeft u maar twee ?trs nodig. Het liefst wel aan "bid één", instrueert ze de ibuwers. Angel en haar kwartet la- 'liet publiek lachen. „Kijk ®om je heen", zegt Peter :>eonvan de bezoekers. „Ie- J5® geniet. Bij jazzfestivals 'le alleen maar vrolijke ge- aten." ^blues, boogie woogie, soul, ®and, funk en pop zijn za- Jkpij Jazz by the Sea te ho- L Langs de hele Walcherse Wordt muziek gemaakt, .omen uit Hengelo en zijn familie speciaal naar Wal- (Advertentie) cheren afgereisd voor het jazz festival. Dat doen veel mensen", merkt Gill op. Zijn schoonbroer Jan de Bont knikt. Hij heeft als lid van een jazzclub in Zevenaar nog twee keer opgetreden met Anke An gel. „Ze kan als geen ander goed contact krijgen met het pu bliek." Het is het derde achtereenvol gende jaar dat de familie naar dit festival gaat. „Ik kom voor de muziek en zoek tegelijkertijd de zee Op. Die combinatie maakt dit festival bijzonder." Bij het Walcherse jazzfestival is een breed aanbod van muziek stijlen te horen. „Dat is niet uniek voor dit festival. Dat ge beurt overal in het land", zegt De Bont. „Je hoort veel meer dan de klassieke jazz. Het pu bliek wil meer variatie en daar spelen de organisaties op in." Volgens deze insiders is dat ook te zien aan het publiek. De jazz liefhebber van vroeger, gekleed in wit colbertje waar doorheen een zacht licht blauw of roze draad was geweven en steevast een ruitjes broek zijn bijna uit de tijd. Net als de platte hoedjes en parelkettingen, die ook op de vingers van een hand zijn te tel len. De jazzliefhebbers van nu zijn sportief gekleed en dragen merken als Human Nature en Gaastra en af en toe een trui, die om de hals is geknoopt. De kleur rood voor jasjes en broe ken is favoriet. Gill: „Ik draag een rode jas, omdat ik gewoon van deze warme kleur hou. Ik ge loof niet dat dit de nieuwe lijn v§or de jazzliefhebber is." tótebij het optreden van Anke Angel. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De film Le Cou peret (The Ax) van de Griekse re gisseur Constantin Costa-Gra- vas heeft zaterdag de Film Li teratuur Award van Film by the Sea gewonnen. Het Vlissingse festival reikt de prijs jaarlijks uit voor de beste literatuurverfil ming. Voor de competitie waren negen films geselecteerd. Deze werden beoordeeld door een jury die be stond uit de schrijvers Mensje van Keulen, Helga Ruebsamen en Martin Bril, acteur Mimoun Oaïssa, regisseur Karim Traïdia en Rinus Ferdinandusse als vas te voorzitter. Het juryberaad was, zo zei Fer dinandusse bij de prijsuitrei king, 'langdurig en ingrijpend'. Het zestal had een duidelijke voorkeur voor twee kandidaten: Le Couperet (in Vlissingen stee vast The Ax genoemd) en Boy called Twist van de Zuid-Afri kaanse regisseur Tim Greene. Monumentale kanshebbers zo als de Shakespeare-verfilming Merchant of Venice van Michael Radford (met Al Pacino) en Fate- less van Lajos Koltai moesten het tegen hen afleggen. Ferdinandusse onthulde dat een deel van de jury een voorkeur had voor Boy called Twist, waar in het Dickens-verhaal wordt ge bruikt om het probleem van straatkinderen in Zuid-Afrika aan de orde te stellen. Ferdinan dusse: „Een schitterend voor beeld van het gebruik van een klassiek boek voor een helaas he- dendaags-klassiek probleem. Een film als aanklacht." De onafhankelijke regisseur Greene, de afgelopen dagen aan wezig in Vlissingen, zou een aan moedigingsprijs verdienen, al dus de jury, 'omdat zijn film dan sneller in roulatie komt'. „En omdat hij dan verder kan filmen." Toch koos een meerderheid voor Le Couperet, omdat die 'tech nisch beter' is, met 'een geniaal scenario'. De Franstalige film is gebaseerd op de thriller The Ax van de Amerikaanse schrijver Donald E. Westlake en gaat over een papieringenieur die werkloos is geraakt en met alle macht probeert weer een baan in de sector te veroveren. Daar voor besluit hij zijn grootste con currenten uit de weg te ruimen. „Technisch een schitterende film vol bittere humor", aldus het juryrapport. „En een prach tige, zelfs geniale manier om de werkloosheid op te lossen." Constantin Costa-Gravas was drie jaar geleden te gast bij Film by the Sea, toen ter gelegenheid van zijn film Amen, die gaat over het passiviteit van het Vati- caan tegenover het nazi-regime. De Griekse regisseur had tij dens het Vlissingse festival een memorabele discussie met bis schop Muskens van Breda. De Griekse regisseur Constan tin Costa-Gravas van de winnen de film Le Couperet. (Advertentie) door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Regisseurs zijn niet het belangrijkste in de film wereld, maar de acteurs. „Zij moeten ervoor zorgen dat de emotie op het doek zichtbaar wordt, dat het publiek zich met hen kan identificeren", zei de Hongaarse filmmaker Istvan Szabó zaterdag in Vlissingen na het ontvangen van de Life Time Achievement Award, de oeuvre- prijs van Film by the Sea. Het is inmiddels gebruikelijk dat het filmfestival aankondigt dat de winnaar van de prijs een voordracht houdt, onder de chi que naam Cinema Literair-le- zing. Het begint echter ook tra ditie te worden dat daarvan in de praktijk geen sprake is, maar dat de laureaat alleen wordt on dervraagd. In zijn antwoorden kon Szabó desondanks toch kwijt wat hij over de relatie tussen film en li teratuur wilde vertellen. Zijn be toog groeide uit tot een eerbe toon aan de film en dan vooral aan de acteur, waarmee hij be wust ook zijn eigen rol op de achtergrond drong. Film, zo zei Szabó, onderscheidt zich van andere kunstvormen. „Het is de enige manier waarop je het menselijke gezicht kunt zien bewegen. Een schilder kan liefde of jaloezie weergeven, maar hoe liefde verandert in ja loezie kun je alleen tonen op een scherm." Alles hangt, wat de vermaarde regisseur betreft, af van de acteurs, niet zozeer van het verhaal. „Ik heb zoveel prachti ge scenario's gezien, maar de film was uiteindelijk leeg en saai. En omgekeerd: er zijn slechte, nietszeggende scena rio's, maar die komen op het scherm als een wonder tot le ven. Dat is te danken aan ie mand die in staat was zijn le ven, zijn ervaringen en zijn emo ties in zijn rol te leggen, waar door een echt, geloofwaardig ka rakter ontstaat. Als het gezicht van de acteur niet past bij de worden, met een aantal onverge telijke films, sprankelende talk shows en een bijzonder Afri- ka-programma." Het tiendaagse filmfestijn werd gisteren afgesloten met de pu- blieksdag, waarop een groot aan tal films nogmaals te zien was. Het festival heeft in totaal 37.000 bezoekers gehad, Vorig jaar waren dat er 35.000, met toen nog Scheveningen als twee de locatie. Vlissingen trok toen 27.500 liefhebbers. De stijgende belangstelling is deels het ge volg van de uitbreiding van het educatieprogramma, waardoor 15.000 scholieren het festival be zochten. Welke film de publieksprijs heeft gewonnen, wordt vandaag bekend, als de laatste stemmen zijn geteld. Van de films die daarvoor in aanmerking kwa men, had tot en met zaterdag So metimes in April de hoogste sco re, gevolgd door Being Julia en Merchant of Venice. Over het to taal had Shooting dogs de hoog ste waardering. rol, dan moet die daar extra hard voor vechten. Dat kan on derdeel zijn van het drama." Szabó ontving de oeuvreprijs uit handen van Hedy d'Ancona, voorzitter van Film by the Sea. Zij zei er trots op te zijn hem in Vlissingen te mogen ontvangen. „Al vanaf het begin van zijn car rière, lang voordat de huidige trend begon, maakt hij films die echt ergens over gaan, die de kij ker iets meegeven en tot naden ken stemmen." Bijzonder d'Ancona toonde zich verder zeer tevreden over het verloop en de kwaliteit van de zevende editie van Film by the Sea. „Het is een heel bijzonder festival ge- Galerie wde Muynck '"Bf heden geopend Hnderdag van 14 - 22 uur. waive schoolvakanties. s|tH.Kinderendijk 19/21 Goes. rioekop afspraak mogelijk. JI113-223808 I 250216

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13