IMF signaleert lichtvervuiling PZC Goes zet aanpak van centrum door Kunstenaars nemen bezit van Grote Markt in Goes lichtkoepels zichtbaar boven industriegebieden bij Rotterdam en Zeebrugge ;ursus bewegen tor ouderen ioersbalstrijd iBorsele lütmoetingsdag ioptiehonden AZET Loslopende koeien op de weg Veel vernielingen in Goes Alcoholcontrole levert weinig op Automobilist rijdt door slagboom Baldadige Terneuzenaar Auto vernield in Middelburg Vrachtwagen gestolen maandag 19 september 2005 wil 01Vanaf de duinen bij jjjibiirg was afgelopen week teen oranje gloed zichtbaar 0 de Maasvlakte/Euro- u Zeebrugge/Knokke en K Sloegebied bij Vlissingen. pas één van de opvallende lurnemingen van de vrijwilli gs Brandenburg en Peter jnense. iKidracht van de Zeeuwse Mi- [j'Federatie (ZMF) gingen zij K weekeinden achter elkaar Eap om lichtpunten te note- [i voor een Walcherse licht- Unnenkaart. IS lagere gedeelte tussen jgtkapelle en Aagtekerke is f vnj ongerept. Alleen het iïnsel van de vuurtoren komt ^Id voorbij. Dat veroor- sit een bijzonder effect. Het i^aar verder donker zolang er pauto rijdt", zegt Branden- jjjveer twintig vrijwilligers (DELBURG - De bewoners de aanleunwoningen van ïntrum Eben-Haëzer in lelburg krijgen een cursus regen en Gezondheid aange- j. De eerste van vier bij een sten wordt morgen gehou- van 14.15 tot 16.15 uur. De staist bestaat uit een uur me en een uur praktijk. EEERENHOEK - Oud en i» in Borsele ontmoeten el- m dinsdagavond 11 oktober jksecn koersbalwedstrijd in 1 Jeugdhoeve in 's-Heeren- i jee teams nemen het tegen el- arop: één van de jongeren- en üvan de seniorenraad van de aente Borsele. De wedstrijd put om 19.30 uur en duurt tot (eveer 21.30 uur. MRENDIJKE - De jaarlijk- ontmoetingsdag van SOS- lays vindt dit jaar plaats op 25 september op het ld bij Perry's Beachclub bij mwersdam. Itrays zet zich in voor hon- landen als Griekenland, )jeen Portugal. Enkele hon- landen worden ge deerd in Nederland en de organiseert daarom (Advertentie) Bezorgklachten: 5800-0231231 tpmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; Wagstot 12.00 uur kdactie walcheren Suitenruststraat 18 'SOEB MIDDELBURG 0118-493000 ^0118-493009 Wail: re •fonts Sep (chef) Ramakers ^lam van den Broek Osman "Wyvan den Hurk K°ende Vries (sport) ^ntrale redactie ■park 28 F°3tbus 31 ^0 AA goes ^(0113)315500 ^(0113)315669 redactie@pzc.nl Vernet ^■pic.nl web@pzc.nl zijn voor de ZMF in de weer voor de landelijke campagne 'Laat het donker donker'. Met soms kleine technische aanpas singen kunnen lichtbronnen minder hinderlijk worden voor de omgeving. De vrijwilligers noteerden dat enkele bedrijventerreintjes erg fel verlicht waren. Volgens hen kan de molen bij Aagtekerke op een efficiëntere wijze verlicht worden. Lichtstralen schijnen de lucht in en gaan ook voorbij aan de molen. „Daardoor is er lichtvervuiling. Het algemene uitgangspunt is dat gebouwen beter van boven naar beneden beschenen kunnen worden. Dat is helaas niet altijd mogelijk vanuit esthetisch of technisch oogpunt." Ze namen verder nog een opmer kelijke lichtbron waar even bui ten Aagtekerke. „Daar branden felle oranje lampen van lan taarnpalen. Je kunt je afvragen of dat nodig is." Daartegenover staat dat Hof Domburg en De Parel weer heel beschaafd verlicht zijn. Walcheren is door de ZMF be stempeld als proefgebied en op gedeeld in tien vakken van vier bij vijf kilometer. De observa ties van de vrijwilligers worden doorgespeeld naar de provincie die ze verwerkt in een openbare geografisch informatiesysteem. Het omgevingsplan en de licht- bronnenkaart worden 10 okto ber gepresenteerd. Door het nemen van technische maatregelen kan tachtig ^pro cent van de ongewenste lichtver strooiing worden voorkomen. Bovendien bespaart het energie. Brandenburg legt uit dat de af wisseling van dag en nacht be langrijk is voor de gemoedsrust van mens en dier. „Laat je de dag overgaan in de nacht dan kom je aan de kwaliteiten van het leven." Met de lichtbronnenkaart kan ook bepaald worden welke loca ties aangewezen kunnen wor den tot donker gebied. De vrij willigers waren verrast dat zij de lichtkoepels van de veraf ge legen industriegebieden opmerk ten vanaf de duinen bij Dom burg. Sommige vormen van lichtver strooiing zijn niet aan te pak ken. „Maar het interessante van de discussie is dat er vanuit ver schillende hoek en vanuit ver schillende belangen naar don ker en licht wordt gekeken." 'ZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NI^' bptlle - Tel. 0113-33^33 Drukte tijdens het optreden van de band Motownhead op de slotavond van het festival Film by the Sea. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Wat is er belangrijker dan cultuur?" De Nederlands-Algerijn se regisseur Karim Traïda was afgelo pen week jurylid van het festival Film by the Sea in Vlissingen. „Juist in deze tijd, waarin we moeten oppassen niet de weg kwijt te raken, is cultuur een hulpmiddel om een betere samenleving te fa-ij gen." Traïda feliciteert Vlissingen met het fes tival. „En Vlissingen moet het festival koesteren. Het is veel meer dan een ont moetingsplek voor regisseurs, producen ten en filmliefhebbers. De combinatie film en literatuur is hier het (toeganke lijke) vertrekpunt voor jong en oud ge weest om over verschillende culturen te praten. Er liggen volgens mij nog meer kansen voor Vlissingen door de aan dacht voor Nederlandse boekverfilmin- gen uit te breiden." Hij reageert op de vraag wat het filmfes tival voor Vlissingen en omgeving bete kent. Het Vlissingse college van B en W stelde onlangs aan de gemeenteraad voor om de subsidie (circa 100.000 euro) voor het filmfestival te verminderen. Dat was een van de bezuinigingsvoor stellen waarmee het tekort van vijf mil joen euro in 2006 weggewerkt moet wor den. Een meerderheid van de raad is het niet met de keuze van het college eens en vroeg om een alternatief bezui nigingsvoorstel. Daarop kauwt het colle ge nu, waarna in november bij de begro tingsbehandeling de gemeenteraad voor de keuze wordt gesteld. Cultuurwethouder L. Poppe-de Looff zei zaterdagavond: „Aan mij zal het niet liggen. Ik vind het een belangrijk festival, waarvoor ik me sterk zal ma ken." Ze zegt dat Vlissingen zijn naam kan verbinden aan Film by the Sea, waar van ontwikkelingen in de gemeente pro fijt hebben. Bedrijven en instanties kie zen eerder voor vestiging op de Kennis- werf of het Scheldeterrein als een stad 'ambitie toont'. „En dat doen we met een groot evenement als Film by the Sea. Maar het zijn wel moeilijke tijden. Ik zie de begrotingsbesprekingen niet met een gerust hart tegemoet." T. Veraart, voorzitter van de Raad vóór Kunst en Cultuur Vlissingen, reageert terughoudend. Hij noemt het 'een aar dig festival', maar vindt tegelijkertijd dat Film by the Sea ten opzichte van an dere culturele activiteiten veel subsidie krijgt. „Het festival is wel belangrijk voor Vlissingen, maar de vraag is of het ten koste van alles ondersteund moet worden." René Mioch, vaste presentator van Film by the Sea, zou het onbegrijpelijk vin den als de gemeente het festival los zou laten. „Mensen kijken nu toch naar Vlis singen. Szabó heeft wel in Vlissingen een grote prijs gekregen. En er zijn 35.000 bezoekers geweest, dat is niet mis. Daar zou je razend trots op moeten zijn als gemeente." Hij vindt wel dat er meer bekendheid foto Lex de Meester aan het festival gegeven moet worden. „Martin Bril heeft in de Volkskrant een paar keer over Vlissingen geschreven, maar dat komt omdat hij voor die krant schrijft en dit jaar jurylid van het festi val was. De landelijke aandacht is on voldoende. Daaraan moet gewerkt wor den." Tot sluitingstijd Een van de vaste bezoekers was de Vlis singse Ursula Schaar-Hilgers. Ze was bijna elke avond tot sluitingstijd aanwe zig. „Ik was niet van plan om zo vaak te gaan, maar het festival was geweldig. Ik heb voor de eerste keer in jaren da gen achter elkaar kunnen genieten. Ze zegt dat ze niet direct een filmfanaat is. „Ik hou van festiviteiten en amuse ment in het algemeen. Deze hele week was de sfeer goed en en de gesprekken over films waren heel interessant." Voor dit festival heeft ze gespaard. „Dit is mijn vakantie geweest. Ik zou direct aanbieden om te collecteren voor het festival als het in de problemen zou ko men. Alle Vlissingers moeten achter dit festival gaan staan." door Harmen van der Werf GOES - Frida van Overbeeke, organisatrice van de Goese kunstmarkt, deed zaterdag na het opstaan direct de gordijnen open. Een stevige regenbui trok net over. 'Dat wordt dus niks met de markt', vreesde ze. Haar angst bleek in de loop van de dag ongegrond. De kunstmarkt op Grote Markt in Goes met veertig standhouders liep als een trein. De zon won het ruim schoots van de regen. Niet alleen het weer bepaalde het succes van de levendige kunstmarkt die de kunstenaars vereniging En Passant in het ka der van Goes 600 jaar stad had opgezet. Wat de deelnemers te bieden hadden, bood voor vrij wel iedereen wat wils. Van bijna kitsch tot echte kunst. Van sieraden, hoeden, tuinsculp- turen, bronzen beelden tot de modernste schilderijen. Jac. Smolders, in het dagelijks leven directeur van de Bisschop Ernstschool in Goes, stond op de kunstmarkt met zeefdrukken en schilderijen in de stijl van de Cobra-groep (1948-1956). Helde re kleuren spatten er vanaf, zo al:» de liefhebbers gewend zijn van de Cobra-kunstenaars Cor- neille, Constant en Karei Appel. „Je moet er in één keer voor val len", weet Smolders uit erva ring. Niet dat hij verwachtte veel te verkopen. Hij vraagt 195 euro voor de in beperkte oplage gemaakte zeefdrukken en 700 a 750 euro voor de schilderijen. „Mensen lopen hier niet rond met zo'n dikke portemonnee. Ze nemen vaak later contact op, als ze iets willen kopen." Van de kunst hoeft Smolders niet te leven. Hij prijst zich ge lukkig. „De euro is duur. Voor mensen iets kopen, denken ze eerst drie keer na." Frida van Overbeeke merkt dat ook. „Als het economisch niet zo goed gaat zoals nu, is kunst het laat ste wat wordt aangeschaft." Ze klaagt desondanks niet. Ze is fi nancieel niet afhankelijk van de verkoop van haar bronzen beel den. „Gelukkig, want dat werkt veel ontspannender." Brons is prijzig materiaal. Toch zijn volgens Van Overbeeke niet alleen de rijkeren in staat haar beelden te kopen. „Een echt paar uit Amsterdam heeft in tien jaar achttien werken van mij gekocht. Ze sparen elke week wat door muntgeld in een piekpi;g> te stoppen." Een bezoeker van de kunstmarkt bekijkt werk van de kunstenaar Jack Willemsen. OOSTERLAND - Twee koeien zijn gisteravond aan de wandel gegaan in Oosterland. Rond zeven uur liepen de dieren op de Oostersteijnweg. Een passerende automobi list heeft de politie gebeld. De koeien zijn uiteindelijk uit eigen beweging weer een wei in gelopen. De eigenaar van de dieren is niet bekend. GOES - In de omgeving van de Marconistraat in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van vernie lingen getrokken. Verschillende vlaggen van winkels aan de Goese woonboulevard en ook straatmeubilair zijn ka pot gemaakt. Het schadebedrag was bij de politie nog niet bekend. THOLEN - Bij vijf alcoholcontroles op Tholen en Sint- Philipsland heeft de politie in de nacht van vrijdag op za terdag weinig autobestuurders aangetroffen die met een slok te veel op achter het stuur waren gekropen. Van de bijna driehonderd gecontroleerde automobilisten bleken er vijf meer dan de toegestande hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. In Poortvliet moest een bestuurder zijn rijbewijs inleveren, omdat hij tweeënhalf keer te veel had gedronken. De vier andere betrapte chauffeurs kregen rij verboden opgelegd van één uur tot vier uur. SLUISKIL - Een 28-jarige Portugese automobilist is vrij dagavond op de N61 met een bedrijfsbus door de slag boom van de brug bij Sluiskil gereden. De man is daarna doorgereden, maar kon, omdat de brugwachter het kente ken had genoteerd, later op de avond op een camping in Hoek worden aangehouden. Hij kreeg een bekeuring van driehonderd euro. TERNEUZEN - In de De Jongestraat, is in de nacht van zaterdag op zondag een 16-jarige Terneuzenaar aangehou den wegens baldadigheid. De jongen had fietsen omverge- duwd en heeft hiervoor een bekeuring gekregen. MIDDELBURG - In de Simpelhuisstraat in Middelburg is een geparkeerde auto vernield. Tussen vrijdagavond 18.00 uur en zaterdagmorgen 8.15 uur werden de ruiten wissers verbogen en afgebroken. Ook werd de kenteken plaat van de auto weggenomen. Een schadebedrag is niet bekend. YERSEKE - Vanaf de Stoofstraat in Yerseke is een vrachtwagen weggenomen. De diefstal gebeurde tussen zaterdagavond 23.15 uur en zondagochtend 4.00 uur. De vrachtwagen betreft een Volvo voorzien van het kenteken BJ-GL-90. Kunstenaarsvereniging En Pas sant treedt jaarlijks naar buiten door in de zomer een expositie houden in de/Grote Kerk van Goes. De kunstmarkt van zater dag was een 'probeersel', een ge slaagd 'probeersel' volgens Van Overbeeke dat voor $ierhaling foto Mechteld Jansen vatbaar is. De Grote Markt had helemaal vol kunnen staan met wel tachtig kunstenaars. Zoveel belangstelling was er. door Frank Balkenende GOES - De Goese middenstand hoeft niet bang te zijn dat de ge meente een pas op de plaats maakt met de uitvoering van het Masterplan Binnenstad, zegt het college van burgemees ter en wethouders. Omdat de derde fase, het gebied ten noor den van de Grote Markt, al had moeten beginnen, vragen winke liers zich af of de gemeente een pauze inlast om na te gaan of de baatbelasting wel of niet valt te Die baatbelasting is een onzeker punt geworden in de financie ring van de 22 miljoen euro ver gende vernieuwing van het Goe se koophart. Ondernemers Orga nisatie Goes (OOG) en horeca hebben zich bereid verklaard 4,75 miljoen euro bij te dragen. Zij trekken immers profijt van de vernieuwing van het Goese koophart. De baatbelasting is door een uitspraak van het ge rechtshof in Den Haag juridisch in een ander daglicht komen staan. Het hof verwees de baat belasting in Breda naar de prul- Iemand. Goes zoekt nu uit of er (contractuele) verschillen zijn met de gemeente Breda, die in cassatie is gegaan tegen de uit spraak van het Haagse hof. Vrees De fractie van GroenLinks had het college gevraagd met het masterplan een pas op de plaats te maken, nu onduidelijk is of de gemeente de 4,75 miljoen eu ro op termijn kan innen. Aange zien de derde fase al begin sep tember had moeten beginnen, leefde de vrees bij de midden stand en horeca dat de gemeen te inderdaad een pauze inlast. Wethouder M. 't Hart bezwoer deze week in de gemeenteraad dat daarvan geen sprake is. Er is in het college geen besluit ge nomen om het masterplan tijde lijk stil te leggen. Hij erkende wel dat de aanbeste ding van de derde fase is uitge steld, omdat de verantwoorde lijk wethouder voor de binnen stad, C. Linssen, met vakantie is. OOG-voorzitter R. Berks is blij met die uitleg. ,,Er bestond bij ondernemers in het noorden van de binnenstad toch enige zorg. We lopen nu al twee we ken achter en aangezien het werk nog moeten worden aanbe steed, zal de vertraging nog gro ter worden. De gemeente moet opschieten." Berks begrijpt dat de gemeente de Goese situatie nauwkeurig vergelijkt met die van Breda, maar hij denkt dat Goes haar huiswerk goed heeft gedaan. „Ik ga uit van een zorgvuldige proce dure." Hoewel de Baatpartij, die zegt 150 winkeliers en eige naren van panden in de binnen stad te vertegenwoordigen, zich teweer stelt tegen de baatbelas ting, onderstreept Berks dat het besluit deze profijtbelasting in te voeren, is goedgekeurd tij dens een ledenvergadering van OOG. „Daar had men zich kun nen roeren." De OOG-voorzitter snapt dat een winkelier liever niet dan wel betaalt. De middenstandsor ganisatie had echter geen keus. „De gemeente wilde het master plan alleen uitvoeren als onder nemers zouden meebetalen. We zijn daarin meegegaan, omdat er toch wel wat moest gebeuren. De straten lagen er niet best bij. Overigens doen allerlei india nenverhalen de ronde over de hoogte van de baatbelasting. Ik hoor absurde bedragen. De waarheid is dat op basis van ge vellengte en vloeroppervlak de baatbelasting op 700 tot 1500 eu ro per jaar komt. Dat is één tot twee procent van de huurwaar de van een winkelpand en dat valt dus best wel mee." Berks signaleert een groeiende steun voor het masterplan. „De straten zijn fraai geworden en over de herinrichting en het au tovrij maken van de Grote Markt zijn zeer veel mensen te vreden. Je kunt duidelijk zien dat binnenstad opknapt." agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00, uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11