Bewoners ongerust over wegenruil PZC Herstel van de Spaanse Zevenster Zorgplan strop oud-grensarbeiders ns ÏC Werkstraf voor poging echtgenote te wurgen azet Sluis inventariseert wensen van boeren Dco'ujn \5 ijkswaterstaat verzekert Schoondijkenaren dat overdracht losstaat van N61 onnect45 laat ugd met God tnnismaken Jubileumeditie Reynaertmars Rondleiding om kerk te redden Werkstraf voor huiselijk geweld Kunst in Hulster etalages Jongen mishandeld bij supermarkt Krachten meten zaterdag 17 september 2005 vDooms „DELBURG - Hij had zijn niet van het leven willen Kien, zei een 54-jarige inwo on U®swaar(1e gisteren in «hits bij herhaling. Voor I slachtoffer echter leed het ntijfel dat ze zou worden w,ll met een panty. „Dit is einde", dacht ze. ier van justitie B. Ramme- loo achtte bewezen dat de ver dachte geprobeerd had zijn vrouw zwaar lichamelijk letsel toe te brengen en eiste 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Het tragische incident speelde zich op 21 februari af in hun gezamenlijke woning. De aanleiding was een i-uzie om een futiliteit, die escaleerde. De echt genote ging daarop boos naar de slaapkamer. Toen ze op bed lag, sloeg haar man de panty om haar nek en trok die aan. „Maar eventjes", zei hij. De verwondin gen spraken andere taal. Ze had een blauwe plek in de nek, rode striemen in haar hals en pijn aan het strottenhoofd. Ook had ze in ademnood gezeten. Het slachtoffer krabde in haar pogin gen zich te verweren het gezicht van haar man open. De wurging had volgens Ramme- loo ook veel impact op zijn drie dochters. „Zoiets blijft de kinde ren op het netvlies staan." Binnen het huwelijk waren er al lange tijd spanningen. De vrouw had een paar keer naar het Blijf-van-mijn-lijf-huis moe ten vluchten. De verdachte werd gisteren voortdurend door emoties overmand. „Er zit niets kwaads in mij. Ik wilde haar niet wurgen. Ik werk hard voor mijn gezin", reageerde hij. Raadsman H. Dunsbergen verze kerde de rechter dat er sprake was van een incident en wees op het blanco strafblad. Politierechter G. van Unnik vond het een ernstig geval van geweld. Hij veroordeelde de ver dachte tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf en halveerde, rekening houdende met zijn persoonlijke omstandig heden, de werkstraf tot 120 uur. Het slachtoffer wil nog maar één ding: dat de scheiding goed wordt afgewikkeld. Hgnnald Verstraten ÜDELBUKG - De wegenruil p het Rijk en de Provincie ■land heeft geen invloed op project N61. Ook de rond- lomSchoondijke komt niet iet geding. Lgt voorlichter R. Paulusse (Rijkswaterstaat naar aanlei- jvad een brief van de actie- ep 'Bezorgde bewoners' uit hoondijke. Die brief is giste- inaar onder andere Rijkswa- siaat, college en raad van de sente Sluis en de Zeeuwse A. Poppelaars ge- Intussen zit weinig schot in het met name zijn toegespitst op zo- gende week informatie op de staat echter nu al vast, dat dit staat tegenwoordig iedereen in Bezorgklachten: *0231231 opmaandag t/m vrijdag ge- Berende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur BEOACTIE lEEUWS-vlaanderen 'éllemAlexanderlaan 45 Postbus 145 ^acterneuzen BE 0115-645769 ^0115-645742 ^Hoonhorst (chef) 'eetBareman fVnond de Frel "ene van Stee kBakker (sport) feudeloo 16 ®oab hulst (0114)372776 (0114)372771 Jrt red(ïüist@p c.nl taavanDoorssel er CeNTRALE redactie «onspark 28 m goes js|: (0113)315500 (0113)315669 Cermet ^.pzc.nl Efl,ail: web@pzc.nl project N61. De tekeningen en het OTB (ontwerp tracé besluit) liggen weliswaar klaar, maar de voortgang blijft steken op de (Europese) milieunormen, die genoemd fijnstof. „Die normen zijn zo ontzettend hoog, dat nie mand in Nederland daar aan kan voldoen," zegt Paulusse. Hij vertelt dat er in de loop van vol- website van Rijkswaterstaat komt over de huidige gang van zaken. Het eigen milieuonderzoek is in middels bijna afgerond. Het niet voldoet. „We zullen nog aanvullend on derzoek moeten laten uitvoeren door TNO. Het is de vraag hoe lang dat gaat duren, want daar de rij," aldus Paulusse. Niette min denkt hij dat er volgend jaar informatieavonden gehou den kunnen worden over het OTB. in de brief, ondertekend irz'es bewoners van onder an- vdeWillemsweg, diverse vra- worden gesteld, spitst hij vooral toe op de vraag of de leg van een rondweg nog wel agaat. De overdracht van we- houdt immers in, dat de tussen Schoondijke en (vanaf volgend jaar geen Bweg meer is, maar een pro- riale. De bewoners vrezen die 'degradatie' ten koste i! van de toekomstige rond- jzoals die is beloofd. „Zoals het verleden hebben ge- springen onze overhe- ïzeer creatief om met gedane Kggingen," stellen de bewo- enigszins prikkelend, mijl Paulusse zegt dat de Schrijvers na lezing van de etailleerd informatie len krijgen, verzekert hij dat wegenruil en het plan van de helemaal los van elkaar au en het laatste ongewijzigd I KNEUZEN - Wat is eigenlijk belangrijkste in mijn leven? is de vraag die jongeren morgenavond stellen tij- b een nieuwe bijeenkomst iConnect45 in Terneuzen. ijeren kennis laten maken t elkaar en met God is het Ivan Connect45 bijeenkom- voor jeugd van 16 tot 25 uit heel Zeeuws-Vlaande- De bijeenkomsten worden lijaniseerd door jongeren verschillende christelijke tegronden.en wordt gehou- in de kantine van het Ter- ese Zeldenrust-Steelantcol- inloop vanaf 19.30 uur en start is om 20.00 uur. Voor informatie www.con- 15 Voorbereidende graafwerkzaamheden voor de reconstructie van de omwalling van Damme door Wout Bareman DAMME - Het stortregent en de archeo logen hebben zich vrijdagochtend dan ook teruggetrokken. Net als de kraan machinist trouwens, die een aantal sleu ven in het grasland net buiten het histo rische dorp Damme heeft getrokken. Volgende week wordt het werk hervat. De sleuven vormen het begin van de re constructie van een belangrijk deel van de omwalling van het dorp van Tijl Ui lenspiegel, aan de Damse Vaart, vlakbij Sint Anna-ter-Muiden. Volgend najaar moet het karwei ge klaard zijn. Dan is in het natuurreser vaat De Schaapskooi alles weer zoals in de zeventiende eeuw, toen een Spaanse 'zevenster' Damme tegen de vijand moest beschermen. Projectarcheoloog Mathieu De Meyer van de provincie West-Vlaanderen bereidt de reconstruc tie momenteel voor. Hij brengt de exac te locatie van de oude vestinggracht en de verdedigingswallen in kaart. „We willen een doorsnee van de versterking met de grachten en het bastion blootleg gen. Aan de hand van de kleur van de aarde en resten van weleer kunnen we ons een beeld vormen van hoe het er toen heeft uitgezien." De reconstructie vormt een onderdeel van het grensover schrijdende Euregioproject Staats- Spaanse Linies in de Tachtigjarige Oor log. Conservator Rudy Deplae van het natuurreservaat is blij met de werk zaamheden in het historische gebied. Volgens hem wordt het heel spannend. „Want als er straks weer meer water in de oude grachten komt te staan, zal dat ongetwijfeld bijzondere planten en vo gels aantrekken." Blaasjeskruid Nu al herbergt het reservaat bijzonder heden als de ijsvogel, de blauwborst en de waterral. En voor de liefhebber: ook het blaasjeskruid tiert er welig. De con servator hoopt dat straks ook de vegeta tie uit de zeventiende eeuw terugkeert. Het opknappen van de overblijfselen van de forten, schansen en tussenliggen de liniedijken uit de Tachtigjarige Oor log moet een impuls geven aan het toe risme in de streek. Ook is het de bedoe ling de landschappelijke en cultuurhis torische waarde van de bouwwerken extra te benadrukken. De provincie werkt voor dit doel samen met de Vlaamse provincies Oost- en West-Vlaanderen, waar ook restanten van de Staats-Spaanse linies zijn te vin den. Olieschans In Zeeuws- Vlaanderen gaat het om het gedeeltelijke herstel van de Olieschans bij Aardenburg en drie forten in de buurt van Axel: de forten Sint-Joseph, Sint-Jacob en Sint-Livinus. In West-Vlaanderen is behalve de stads wallen van Damme het fort van Beieren bij Brugge in het project opgenomen. Oost- Vlaanderen blijft voorlopig ach ter, omdat die provincie op korte ter mijn geen locaties in de aanbieding heeft. De totale kosten bedragen meer dan 750.000 euro. Zeeland draagt 200.000 foto Peter Nicolai euro bij, West-Vlaanderen en de Eure- gio Scheldemond respectievelijk 180.000 en 378.000 euro. Miek Geerts, provinciaal beleidsmede werker archeologie: „De Dienst Lande lijk Gebied heeft een eerste ontwerp van een herinrichtingsschets voor de forten gereed. Daarbij is uitgegaan van het ontwerp, gemaakt door twee studen ten van de Universiteit Wageningen. De verdere uitwerking valt onder Staats bosbeheer." De provincie stelde in januari 2004 ook al een ton beschikbaar voor de verwe zenlijking van een bezoekerscentrum annex museum over de Staats-Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen, in het Streekmuseum in IJzendijke. Geerts: „Als alles volgens plan verloopt, wordt de inrichting van het centrum in de loop van volgend jaar afgerond. Er is af stemming met de projecten in Axel, Aar denburg, Damme en Brugge. Om het overzicht te behouden, is gekozen voor één informatiepunt." Op termijn is het de bedoeling dat ook IJzendijke een metamorfose ondergaat. De gemeente Sluis heeft plannen om de oude vestingwerken (het Ravelijn) te herstellen. door Mark van Assen DEN HAAG - Oud-grensarbei ders die in België hebben ge werkt en in Nederland wonen, dreigen er door de nieuwe Zorg verzekering tot zo'n twintig pro cent in inkomen op achteruit te gaan. Het zou gaan om tien- (Advertentie) k07iin ERINvj r.NL *0333 KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET. Kapelle -Tel. 0113-33; tot vijftienduizend gepensioneer den, die vanaf volgend jaar mo gelijk honderden euro's per maand minder krijgen. Dat meldt de Stichting Grensar- beid, die de gevolgen van de nieuwe wet heeft doorberekend. Het betreft hier de grensarbei ders die een gedeeltelijk Bel gisch ouderdomspensioen heb ben en een gekorte Nederlandse AOW-uitkering. Zij betalen hun premies in België en krijgen op basis daarvan ook een Belgische pensioenuitkering. Deze pre mies zijn weliswaar een stuk la- (Advertentie) wo/vr/za/zo van 12 tot 19.00 uur. Bel 0118- 56 19 63. ger dan in Nederland, maar dat geldt ook voor de pensioenen. In het kader van de nieuwe Zorg verzekering, die op 1 januari 2006 van kracht wordt, is echter bepaald dat de premies voor taan betaald moeten worden in de 'woonstaat', Nederland dus, en niet langer in de 'werkstaat' België. „En dat klopt niet", zegt I. Cools van de stichting. „Ze gaan dus de hogere Nederlandse premies betalen voor de lagere uitkering uit België. In de mees te gevallen gaat het om een inko mensverlies van vijftien tot twin tig procent." Volgens Cools heeft de Stichting Grensarbeid daar al enkele ma len voor gewaarschuwd, en is heeft het ministerie van Volksge zondheid verzekerd dat het pro bleem zou worden opgelost. „Maar dat is dus niet gebeurd." Ook het CDA maakt zich zorgen over de situatie die dreigt te ont staan. Tweede-Kamerlid M. Koomen: „Dit is natuurlijk niet acceptabel. Het kan niet zo zijn dat die mensen plotseling wor den geconfronteerd met zulke forse inkomensverschillen. Het is al uitvoerig in onze fractie aan de orde geweest. We hebben ook al contact gelegd met Volks gezondheid. We weten nog niet precies wat we kunnen doen, maar zetten voorlopig in op een overgangsregeling die de men sen uit de brand moet helpen." Het College voor Zorgverzekin- gen in Diemen, dat de uitvoe ring van de nieuwe wet coördi neert, beaamt dat deze groep grensarbeiders de dupe wordt van de nieuwe Zorgverzekering. „En daar is niks aan te doen", zegt woordvoerder J. de Nijs. „Het probleem zit in dat stukje Nederlandse AOW dat ze krij gen. Volgens Europese regels moeten ze daardoor alle premies voortaan gaan betalen in Neder land. Dat scheelt inderdaad enorm. Het vervelende voor hen is dat de regeling zo blijft." HULST - Buurtvereniging Den Dullaert uit Hulst houdt mor gen samen met met de Zeeuwse Wandelsportbond voor het 25e jaar de Reynaertmars. Er zijn vier afstanden: 7, 15, 25 en 40 kilometer. Dit jaar is extra aandacht voor de nieuwe beelden die onlangs in en om de binnenstad zijn geplaatst en de LAMSWAARDE - Met de rondleiding, morgen in de Heili ge Corneliuskerk van Lamswaarde, wordt wat geld bij el kaar gesprokkeld voor de restauratie van het bedehuis. De totale kosten bedragen ruim 1,7 miljoen euro. De neo-gotische kerk uit 1873 verkeert in slechte staat. Het gebouw is niet meer wind- en waterdicht, de buitenkant moet dringend worden gerenoveerd en de kapel verzakt. De Rijksdienst voor Monumentenzorg wil zestig tot zeven tig procent van de restauratiekosten op zich nemen. De ge meente Hulst heeft 175.000 euro toegezegd. De rest, enke le tonnen, moet worden opgebracht door de parochie en de bevolking. Morgen gaan na het lof van 15.00 uur de kerkdeuren open. Tijdens de rondleiding wordt aandacht geschonken aan de glas-in-loodramen, de symboliek van de schilderingen en de geschiedenis van het kerkgebouw. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 24-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor huiselijk geweld veroordeeld tot 200 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Middelburger mishandelde een jaar lang stelselmatig zijn echtgenote. HULST - In het Hulst is voor de derde maal een kunstrou te samengesteld. Het is een initiatief van het management Hulst en ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad. De ondernemers en de regionale kunstenaars hebben de han den ineen geslagen en dit leverde een aantrekkelijke kunstgalerie op. Kunst in etalages trekt de aandacht van bezoekers en klanten die iets gaan kopen in Hulst. Van de andere kant zijn er ook mensen die speciaal naar Hulst ko men om de kunstroute af te lopen. De bezoekers die, ge holpen door de plattegrond die in de brochure is afge drukt, langs de etalages loopt krijgt een goede indruk van wat er op kunstzinnig gebied leeft in Oost-Zeeuws-Vlaan deren. Veel schilderijen, maar ook keramiek, beelden en gemengde kunstvormen. De meeste werken zijn figura tief, slechts een enkeling waagt zich op het absti-acte pad. Verrassend is vaak de wijze waarop de werken zijn opge hangen en een geheel vormen met het interieur van de winkel. De route voert langs veertig adressen. De brochu re is gratis te verkrijgen bij het VW in de Steenstraat. De route loopt nog tot 27 september. TERNEUZEN - Een 19-jarige jongeman uit Terneuzen is donderdagavond rond half acht aan de Alvarezlaan in zijn woonplaats, zonder aanleiding door een hem onbe kende man mishandeld. De jonge Terneuzenaar was samen met zijn vriendin bood schappen aan het doen in een supermarkt. In de winkel stond een agressieve man te schreeuwen. De jongeman en zijn vriendin hebben niks tegen de amokmaker gezegd en verlieten, na de boodschappen te hebben afgerekend, de winkel. Toen de 19-jarige over de Alvarezlaan wegfietste, kwam hij de agressieve man tegen. Deze rende schreeu wend achter hem aan en toen de jongen stopte kreeg hij, zonder aanleiding, een vuistslag in het gezicht. Hij hield aan de mishandeling loszittende tanden en een gezwollen lip over. door Frank van Cooten SLUIS - Agrariërs in West- Zeeuws-Vlaanderen krijgen in de toekomst steun van de ge meente Sluis. Niet in de vorm van geld, maar door gemeente lijk beleid op het gebied van plattelandsontwikkeling. In dit beleid staan de spelregels voor de ontwikkeling van de West-Zeeuws-Vlaamse land bouwsector. De boer weet dan bijvoorbeeld precies tot hoe ver hij zijn bedrijf kan uitbreiden of welke nevenactiviteiten hij kan ontplooien. Door nieuwe eisen van de Euro pese Unie en de economische ontwikkeling in de sector is de landbouw in de problemen geko men. Steeds meer boeren zoeken daarom naar middelen om het hoofd boven water te houden. Volgens het college van Sluis is de tijd daarom rijp om gemeen telijk beleid voor plattelandsont wikkeling op te stellen. Een der gelijk beleid is er nog niet. Er is wel het gebiedsplan 'Natuurlijk Vitaal' maar er is nooit gemeen telijk beleid op het gebied van landbouwontwikkeling geformu leerd. Als voorbereiding is door het college een startnotitie opge steld. Naar verwachting kan het definitieve beleidsstuk voor maart volgend jaar door de ge meenteraad worden vastgesteld. B en W willen een stimulerende bijdrage leveren aan het vitaal houden van de agrarische sec tor. Desondanks is het volgens het dagelijks gemeentebestuur onvermijdelijk dat tal van agra rische bedrijven stoppen. Er is geen bedrijfsopvolging. Een nieuw fenomeen op het plat teland ligt voor de hand. Platte landsondernemers. Mensen die in het buitengebied willen wo nen en in de voormalige bedrijfs gebouwen activiteiten willen ontwikkelen. Het is daarom vol gens het college de vraag aan de weet te komen of deze ontwikke ling in het buitengebied ge wenst is of niet. Het doel van het beleidsstuk is daarom het be schikbaar hebben van een duide lijk toetsingskader op het ge bied van plattelandsontwikke ling. Het beleid moet duidelijk heid bieden aan de ondernemer die iets wil op het platteland en aan de gemeente. Het college kiest in de startnoti tie voor vier toekomststrategie ën. Agrarische bedrijven die wil len groeien, die willen optimali seren, die willen verbreden en die willen stoppen. Bij groei gaat het bijvoorbeeld om de omvang van de agrari sche bouwblokken, de bouw hoogte van de schuren en kavel ruil. Sommige ondernemers kiezen echter voor het optimaliseren van het bedrijf. Dan gaat het bij voorbeeld om nieuwe teelten en biologische landbouw. Bij verbreding van de bedrijfs voering denkt het college onder meer aan kamperen bij de boer, theeschenkerijen, verblijfsre- creatie in de schuur en agra risch natuurbeheer. BIERVLIET - Op een lap grond aan de Konijnenbergweg bij Biervliet is vandaag een ploeg en een trekkerbehendigheids- wedstrijd, waar iedereen aan mee kan doen. De organisatie is vanaf 10.00 uur aanwezig. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur. Tevens is een open dag van de uien- en aardappelbewaar plaats. Deze bewaarplaats staat ook aan de Konijnenbergweg. (Advertentie) Keldermanspoort. Deelnemers aan de twee kortste afstanden kunnen starten tussen 8 en 14 uur. De start van de 25-kilome- ter route is tussen 8 en 10.30 uur en 40-kilometerlopers kunnen beginnen tussen 8 en 9.30 uur. De inschrijving en de start is bij het Reynaertcollege aan de Gil denstraat. A_ -v j•tsu-v-tsC. 24-uurs meldkamer-service ^erkei INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720 E-mail: info0colljnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71