IC jlimme woning soms een last F Zerken kerkhof weer zichtbaar If Brugman MAATJES VOOR TE GEKKE Maya voor Zeeland in de Ridderzaal ZONDAG GEOPEND "NATUURLIJK GOED" 0 bewoonster Blaauwe Hoeve ziet moeder door snufjes vereenzamen ;er des Heils it diensten iden in Axel GEZOCHT dj jsi I HbPÜ Bel voor boeiend vrijwilligerswerk 0113 - 26 70 00 "Er kwam altijd een oplossing" ///A IIILA Walsoorden krijgt klapkot Koorkerk volgend jaar ook open Vrouw bestraft voor vechtpartij aerssens pateer Sectormanager www.rocwesterschelde.nl zeeuwse almanak Water 0113-315649 fc5actie@pzc.nl •31,4460 AA Goes fitié-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; Jaanderen: 0114-372770; a| 020-4562500. sftjag 17 september 2005 De R is weer in de maand, dus r/ C ■f/t iK-e/t/if t is weer open .specialist in BrlHsh/trish Quality dotiiing tte Byetmitier Herenstraat Middelburg rel. oiiö ÖSOêS*» editie Zeeuws-Vlaanderen fliwiia van Doorsselaer SI-Bewoners van zorgccn- De Blaauwe Hoeve in vereenzamen omdat ze el de domotica in hun ap- «ent kunnen omgaan. Dit j, Bartz, zoon van een van toners. De directie van De we Hoeve spreekt dit te- ieuwe appartementen van lauwe Hoeve zijn uitge- domotica, elektröni- jiulpmiddelen waarmee za- i verwarming en verlich- alarmering kunnen wor- Stuurd. Met een speciale a bijvoorbeeld, kunnen worden geopend en kan Istreeks een alarm worden iveerd. Deze technische leningen zijn aangebracht de veiligheid en het gemak «bejaarde bewoners, ieder van Bartz verhuisde halfjaar geleden van de latsnaar de nieuwe appar aten van De Blaauwe Hoe- lij hebben vanaf het eerste it aangegeven dat onze rniet kan omgaan met Éuwe telefoon", zegt jktenaar zegt dat veel fa- eden van bewoners hetzelf- ggenen dat het verzorgend leel heeft aangegeven dat obleem al sinds eind 2003 id is, Bartz: „Maar volgens rectie van De Blaauwe Hoe- bet probleem lang niet zo door mij wordt ge- isBartz heeft hij vaak te- «efs aan de bel getrokken kt probleem Voor de fami- de maat vol toen zij van van het zorg- L- Het Leger des Heils uit mien gaat voortaan een idelijkse kerkdienst hou- lAxel. Zondag 25 septem- ebeurt dat voor het eerst. «den voor deze stap is vol- korpsofficier Rene Pronk »nde belangstelling van- tel voor de activiteiten van Heils in Terneu- Vandaar dat we nu onze e naar Axel verzetten". worden gehou- de Halle aan de eveltlaan (naast 'de Vur- Ze beginnen om 16.00 duren tot ongeveer 17.15 eigende kerkdiensten van kger in Axel worden gehou- ip zondag 16 oktober en 20 fflher. De wekelijkse kerk skin het Leger des Heils- ana de Dijkstraat blij- gewoon doorgaan. centrum te horen kreeg dat me vrouw Bartz aan het vereenza men was. Bartz: „Voor de verhuizing kreeg mijn moeder een paar keer per week bezoek van ken nissen en telefoneerde ze elke dag. Ze was absoluut niet een zaam. De vereenzaming is ont staan na haar verhuizing en door het domotica-systeem. Oudere mensen zijn niet in staat die telefoon te gebruiken en be grijpen niet dat je door het in toetsen van de code R5 bijvoor beeld, de deur van het gebouw en van het appartement kunt openen." Volgens Bartz was zijn moeder dus niet in staat te bellen of de deur te openen als er beneden bezoek voor het gebouw stond. „Het systeem moet zodanig ge wijzigd worden, dat bewoners weer zelf contact met de buiten wereld kunnen opnemen. Zo ver dwijnt het probleem van de een zaamheid vanzelf." Bartz wilde samen met andere betrokkenen door middel van een enquête bewijzen dat de domotica inderdaad voor veel problemen zorgt. De Blaauwe Hoeve heeft aangegeven de klachten zelf, per geval, te on derzoeken. Directeur A. Janse van De Blaauwe Hoeve betreurt het dat de klacht van de familie Bartz niet meteen is opgepakt. „We gaan nu samen met de familie naar een oplossing zoeken." Janse zegt dat het domotica-sys teem in de meeste gevallen per fect voldoet. „Dat neemt niet weg dat bewoners, als ze ouder en vergeetachtige!* worden, mis schien problemen kunnen krij gen met de bediening van de domotica. Maar samen met tech nische experts brengen we dan aanpassingen aan of zoeken we een andere oplossing." Dat de domotica vereenzaming in de hand werkt, spreekt hij tegen. door Frank van Cooten SLUIS - Henk Hendrikse en Willem Behr van de Stadsraad Sluis zien het al helemaal voor zich; het terrein van de oude Sint Jans kerk aan de Dinsdag straat in 2011 als cultureel hart met toneelvoorstellingen en een beeldentuin. In 2011 is het im mers tweehonderd jaar geleden dat de oude kerk afbrandde door een 'foutje' van de loodgie ter. De eerste stap is gistéren gezet met een grote schoonmaakbeurt van de veertig grafstenen op het Advertentie oude Sint Janskerkhof. De ste nen liggen op de plek waar ooit de kerk stond. De stadsraad hoopt dat het vergeten en verval len kerkhof met restanten van graven uit de zestiende, zeven tiende en achttiende eeuw weer 'gaat leven' in de belfortstad. Hendrikse en Behr vinden het jammer dat het Janskerkhof geen officiële monumentensta tus heeft. „De minister heeft weliswaar voor volgend jaar vierhonderd miljoen extra voor monumentenzorg toegezegd, maar daar hebben wij dus niets aan. Wij pleiten daarom voor een provinciaal restauratie fonds voor dit soort projecten." Hendrikse, tevens lid van de Zeeuwse afdeling van de Archeo logische Werkgroep Nederland (AWN) maakt zich al lang druk over de teloorgang van het kerk hof. De veertig grafzerken zijn overwoekerd door onkruid en het onderhoud is slecht. De muurtjes, die de contouren van de oude kerk weergeven, verke ren in slechte staat en zijn deels afgebrokkeld. Wapenschilden Leden van de Stadsraad, van de archeologische werkgroep buurtbewoners en zeven der- de-jaars studenten van de lerare nopleiding Pabo in Vlissingen gingen de stenen te lijf met bor stels en sop. Ook is een aantal grafstenen blootgelegd. Op de stenen komen wapenschilden, namen en data tevoorschijn. Het levert de archeologische werk groep een schat aan informatie op. Hendrikse gaat ieder graf nauwgezet documenteren. Pabo-studenten Ruben Jobsen, Caroline van der Borgt, Marieke Pilaar, Esther Werckmoes, Ly- dia van Leeuwen, Renate de Waal en Corine Scherpenisse zijn enthousiast over het wer ken 'in het veld'. „Het sluit ook mooi aan op onze lessen kunst en cultuur. Het is geweldig dat we een verhaal opgraven. De steen gaat leven bij het zien van wapenschilden en namen", zegt Ruben Jobsen. De Stadsraad betrekt zo veel mogelijk instanties bij het her stelplan van het kerkhof. Zo wordt ook gesproken met na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje over het mogelijk weg- vriendendienst@emergis.nl i&ËN Energis BEUKER DAN ALLEEN! A, door Jan van Zuilen RETRANCHEMENT - De 17-ja- rige Maya Wijnen uit Retranche- ment behoort tot het selecte ge zelschap genodigden dat volgen de week dinsdag de Haagse Rid derzaal bevolkt als koningin Beatrix daar de Troonrede voor leest. Maya zit er als vertegenwoordig ster van alle bijna 18-jarigen uit de provincie Zeeland. Dat haar die eer te beurt is gevallen, is louter toeval. Het was ook een complete verrassing toen ze drie weken geleden door iemand van de gemeente Sluis werd gebeld met de vraag of ze het leuk zou vinden om te gast te zijn bij Prinsjesdag. „Omdat koningin Beatrix dit jaar 25 jaar Konin gin is mag iedere provincie ie mand afvaardigen die dit jaar achttien wordt of is geworden en omdat Sluis de eerste gemeen te in Zeeland was die een lijst van achttienjarigen indiende, mocht zij iemand aanwijzen. Voor zover ik begrepen heb, heeft de gemeente blind iemand gekozen. Dat ben ik geworden", verklaart Maya, oud-leerling van het Zwincollege in Oost burg, haar afvaardiging. Dichtbij Ze zei meteen ja. „Het lijkt me hartstikke leuk om Prinsjesdag een keer van zo dichtbij mee te maken. Bovendien interesseer ik me ook best wel voor politiek. Ik probeer het ook zoveel moge lijk te volgen." Maya is eerstejaars psychologie- (Advertentie) DELTA DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. Maya Wijnen uit Retranche- ment zit volgende week dinsdag tijdens het voorlezen van de troonrede in de Haagse Ridder zaal: „Maar ik zet geen hoedje op." foto Peter Nicolai WALSOORDEN - Op de zeedijk bij Walsoorden wordt nog dit jaar een zogenoemd klapkot geplaatst. De voorna melijk oudere inwoners van Walsoorden hebben dan een plekje om, beschut tegen weer en wind, met elkaar te klet sen. De dorpsraad van Kloosterzande vroeg de gemeente Hulst al maanden geleden of een klapkot voor Walsoor den mogelijk was. De leden hadden hierbij een soortgelijk kot zoals in de jachthaven van Paal staat voor ogen. De roddelstek zou volgens hen niet misstaan op de veerstoep van de haven in Walsoorden. Hulst heeft besloten het ver zoek van de dorpsraad in te willigen, maar wel is de loca tie van het klapkot aangepast. Het houten gebouwtje is niet geschikt om te veel in aanraking te komen met zout water. Daarom is besloten dat het klapkot op de zeedijk komt te staan. Wel moest hiervoor toestemming worden gevraagd aan waterschap Zeeuws-Vlaanderen, die de zee dijk in eigendom heeft. Het schap heeft inmiddels een ont heffing verleend. Ook de benodigde bouwvergunning is al afgegeven. Het klapkot voor Walsoorden kost de gemeen te Hulst 17.000 euro. HULST - De vrijwilligers die aanwezig waren tijdens de openstelling van de koorkerk in de Willibrordus basiliek in Pluist hebben besloten zich ook het volgend in te zetten om deze openstelling te garanderen. Dit jaar was vanaf 17 juli tot en met 11 september elke zondagmiddag de koorkerk te bezichtigen en meer dan duizend mensen heb ben van de mogelijkheid gebruik gemaakt. Deze openstel ling was mogelijk dankzij de enthousiaste inzet van de toezichthouders. Een groot succes was ook het bezoek aan de kerk tijdens de Open Monumentendag, zaterdag. Enkele honderden bezoekers kwamen naar de basiliek waar in vitrines tijdelijk de kerkschatten werden tentoon gesteld. Op de laatste zondag (11 september) kwamen nog eens 200 bezoekers naar de basiliek om de kerkschatten te bewonderen. De toezichthouders en het parochiebe stuur hebben besloten om in 2006 eerder in het toeristen seizoen te starten met de openstelling, waarschijnlijk al in mei. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 38-jarige vrouw uit Oost-Sou burg voor geweldpleging en wapenbezit veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De vrouw had op 27 augustus 2004 in het attractiepark DuinreU in Wassenaar een Duitse jon gen met een bierfles geslagen. In een café was een ruzie tussen de familie van de verdachte en een groep Duitsers geëscaleerd in een vechtpartij. Het wapenbezit betrof een veerdrukpistool. Van een vernieling en heling van goede ren werd ze vrijgesproken. De vrouw ontkende alle feiten. (Advertentie) Zeven pabo-studenten maken samen met leden van de Stadsraad Sluis, de archeologische werkgroep en omwonenden van het Sint Janskerkhof het terrein schoon en leggen de oude grafzerken bloot. foto Peter Nicolai halen van bomen die te dicht op de muurtjes staan. Door de kracht van de wortels brokkelen deze muurtjes af. Ook de Sluise predikant Jan Blankert en gemeentelijk con servator Arco Willeboordse ste ken de handen uit de mouwen. „Dit geeft aan dat ook de ge meente ons steunt. Want let wel, onze actie is niet bedoeld als protest tegen de gemeente. We vragen niet om een pot met geld. We willen alleen respect, waar dering en begrip. Over een half jaar bieden we de gemeente een beleidsplan aan voor het Sint Janskerkhof. In dit plan staat hoe we verder moeten richting 2011. Daar willen we de ge meente bij betrekken", zegt Be hr. voorheen Theelen van der Weele Badhuisstraat 121-127 43«i Tel. 0118-41 3q c „1 LR mfo®aenpmakeiaars nl «e'aars.nl www.aen (Advertentie) voor de sector Zorg, Welzijn en onderwijs kijk voor meer informatie op (Advertentie) studente in Maastricht. „Ik heb nog amper de tijd gehad om na te denken over wat me te wach ten staat. Mijn moeder heeft in middels al wel een paar brieven uit Den Haag gekregen. Daar zal wel meer informatie in staan." Netjes Misschien ook wel iets over kle dingvoorschriften of zo. Ook daar heeft Maya zich nog niet het hoofd over gebroken. „Ik stel me voor dat ik me net zo kleed als altijd, wel netjes na tuurlijk, maar niet in een of an dere bijzondere creatie en ik zet zeker geen hoedje op." Behalve bij het voorlezen van de Troonrede, ziet Maya de konin gin ook bij de presentatie van een boekje dat speciaal ter gele genheid van het 25-jarig rege ringsjubileum van de koningin is gemaakt. Dat boekje wordt maandag, de dag voor Prinsjes dag, aan de vorstin aangeboden. Het behandelt het Nederlandse staatsbestel. Alle 18-jarigen en bijna 18-jarigen die volgend jaar maart bij de gemeenteraads verkiezingen voor het eerst mo gen gaan stemmen, krijgen het boekje cadeau. Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 van 12.00 tot 18.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom. Ei KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl Zegt de Middelburger die in de omgeving woont van de theaterbouwput tegen een ke- nis uit de nieuwbouwwijk Mortiere: „In onze put zit ten minste schoon water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69