Delta wacht debat kernenergie af PZC Familiedrama in Sas van Gent Geringe voorraad decoders remt digitale televisie Bijeenkomst over nationaal landschap 17 drijf volgens directeur Luteijn te klein om zelf initiatief te nemen Hulpverleningsactie Haringvreter Goes steunt actie streekdranken Professionele gymles bepleit Bromfietser gewond bij aanrijding Ml OC-BeVolK/^6 Hoé NIETMcpsfy/O n 6£k:cMerf oJA l tozpfiiHieuiue e&HSxieuwA tfUlftlAIZM fAtpasiftJtZ Moer ve KbNMflfL unKZ&r meitmtsgzAL... picm&j 'rcemeoyi moét Nl$Mes? ~6esH.MooieK.Mmag. \m HtTUooFDSTeDaiik a*N Dt£ OPe*JÏ/VZST<SyVDcEr- zaterdag 17 september 2005 doorBert Jansen iFfngt Jan Rozendaal lODDELBURG - Directeur Da- nd Luteijn van energiebedrijf Delia verwacht dat een vol- god kabinet besluiten gaat ne- 0 over nieuwe kerncentrales in Nederland. Volgens hem ligt ty voor de hand zo'n centrale ia Zeeland te bouwen. Toch zal \t\ Zeeuwse energiebedrijf - «de-aandeelhouder van de kerncentrale in Borssele - niet y voortouw nemen in een dis- ussie over nieuwe nucleaire itroomfabrieken jllet de bouw van een nieuwe kerncentrale zijn enorme inves- unngen gemoeid", verklaart jleijn. „Als Delta zijn we te om daarin het initiatief te gnen." tor tien tot dertig jaar moet Nederland het hebben van drie ironnen, denkt Luteijn: juurzame energie, een schoon éruik van fossiele brandstof kernenergie. Hij vindt n toeval dat juist nu de discussie is opgelaaid over het langer openblijven van de kern- centrale in Borssele. De op- rnnst van India en China als fconomische wereldmachten keft de druk op de beschikba- energiebronnen vergroot. Daarnaast is het besef doorge ien dat fossiele brandstof als als gas en kolen een ver jagende uitwerking hebben p het klimaat. Onderzoek schone en rendabele toe ing van fossiele brandstof fen en duurzame energie vergt oog vele jaren van onderzoek n ontwikkeling. Tijdens de «rgangsperiocle kan kernener gie een belangrijke rol spelen, beredenering van Luteijn. ij acht het openhouden van (kerncentrale in Borssele cru- iaal om nucleaire kennis voor lederland te behouden. De aan- heid van die kennis is een om een nieuwe kerncen- trale in Zeeland te bouwen. De Een schone en rendabele toepassing van fossiele brandstoffen en duurzame energie vergt nog vele jaren van onderzoek. Intussen kan kernenergie een belangrijke rol spelen, vindt Delta-directeur Luteijn. foto Mechteld Jansen beschikbaarheid van ruimte en koelwater ook. Toch is Luteijn voorzichtig als het gaat om het bouwen van nieuwe kerncentrales. Behalve het besluit om Borssele open te houden tot 2033 hoopt staatsse cretaris Van Geel (CDA, mi lieu) eind dit jaar ook een nieu we Kernenergiewet door de Tweede Kamer te loodsen. Die moet het mogelijk maken ver gunningen van maximaal veer tig jaar af te geven voor nieuwe kerncentrales. Delta zal begin volgend jaar niet meteen voor nieuwe kerncentrales gaan lob byen. Luteijn: „Daarover moet een maatschappelijk debat wor den gevoerd. Ik verwacht dat de politieke partijen de energie voorziening, inclusief het kerne nergievraagstuk, opnemen in de verkiezingsprogramma's die volgend jaar worden opgesteld. In het regeerakkoord van een volgend kabinet kunnen daar over afspraken worden ge maakt. Dan is het zeker 2009-of 2010 voordat er besluiten over worden genomen." Uiteindelijk moet Delta het ove rigens hebben van duurzame energie, denkt Luteijn. Het be drijf ziet tal van mogelijkheden de energieproductie te verbin den met de verwerking van vast afval en afvalwater. Daar naast noemt hij opwekking van energie uit de getijbeweging en uit het scheidingsvlak tussen zoet en zout water. Ook pleit Luteijn voor onderzoek naar schone kolencentrales met steenkoolvergassers en opslag van kooldioxyde in de bodem. Zeeland kan daar wel bij va ren, betoogt hij. Tenzij het kabi net de splitsing van de energie bedrijven doorzet, waarvoor mi nister Brinkhorst (D66, Econo mische Zaken) onlangs een wetsvoorstel naar de Kamer heeft gestuurd. „Als de Neder landse energiebedrijven wor den gesplitst in netwerkbeheer ders en energieleveranciers dan zijn ze in Europees verband te zwak. Dan zijn ze rijp voor overname en wordt voortaan niet in Middelburg beslist waar nieuwe initiatieven worden ont plooid, maar in Miinchen of Pa rijs. Delta is de laatste jaren een serieuze partij geworden op de energiemarkt. Vroeg of laat levert dat kernactiviteiten op in de eigen streek. Daarom wil ik graag dat we in Zeeland aan de knoppen blijven zitten." Hoewel Brinkhorst met zijn maatregel de concurrentie tus sen energieproducenten wil be vorderen, denkt Luteijn dat de consument er niet beter van wordt. „Door een splitsing ko men wij voor een verdubbeling van kosten te staan, dus is de Zeeuwse consument altijd slechter uit. Daarbij komt dat Zeeland niet interessant is om te investeren in de consument. Het is een dun bevolkt en lastig gebied, waardoor de marges klein zijn. Wij zien het als onze historische taak. Zo ervaart de consument het kennelijk ook. Dat blijkt uit het feit dat we ons klantenbestand hebben vastgehouden, terwijl het tegen woordig mogelijk is een andere leverancier voor stroom en gas te kiezen. Toch is de huishoude lijke markt niet onze core busi ness. Dat is de zakelijke markt. Vijftien procent van onze dien sten leveren we aan particulie ren, de rest aan de industrie." Splitsing Luteijn realiseert zich dat het publiek vooralsnog de schou ders ophaalt over de dreigende splitsing van de energiebedrij ven. De problemen met de reke ningen en het nieuws over de sa larissen van de topmannen heb ben het imago niet goed ge daan. Waarschuwingen tegen de splitsing lijken daardoor aan dovemansoren gericht. „Dat klopt. Maar van de over heid verwachten we niet dat ze op basis van dit soort sentimen ten besluiten neemt die in de toekomst tot grote problemen kunnen leiden. Laten we nu op houden met dat achterhoedege vecht. Door verscherpt toezicht op het gescheiden opereren van netwerken en energieproducen ten kunnen we die hele split singsdiscussie uit de wereld hel pen. Dan kunnen we ons rich ten op waar het echt over moet gaan: een brede discussie over onze toekomstige energievoor ziening." VEERE - De Haringvreter in het Veerse Meer is door de Delta Reddingshondengroep en de Lotusslachtoffers uit Noord- en Midden-Zeeland uitgekozen voor een groot schalige hulpverleningsoefening, die vandaag wordt ge houden. De oefening begint om 9.30 en duurt tot 14.00 uur. Deelnemende organisaties zijn verder het Waterschap Zeeuwse Eilanden, Staatsbosbeheer, de brandweerkorp sen van Kamperland en Veere. De hulpverlenende instan ties moeten in actie komen nadat een vliegtuigje in de pro blemen is geraakt. Delen van het vliegtuigje komen in het water en op de Haringvreter terecht, waar vogelaars en campinggasten door brokstukken gewond raken. Ook zo genaamde parachutisten die uit het vliegtuigje zijn ge sprongen moeten gered worden. GOES - De gemeentei'aad van Goes steunt de actie van buur Borsele om het verbod op de verkoop van alcohol houdende streekproducten op markten en beurzen van ta fel te krijgen. De Voedsel- en Warenautoriteit verbood de ze zomer nog langer bijzondere alcoholhoudende streek - drankjes zoals Borselse bessenwijn, op braderieën, dorps feesten en markten aan de man te brengen. De Drank- en Horecawet verbiedt namelijk alcohol te verkopen buiten slijterijen, supermarkten en cafés. Borsele vindt dat vreemd, want het staat haaks op het beleid om het platte land economisch leefbaar te houden. Het college heeft mi nister Hoogervorst van Volksgezondheid gevraagd het ver bod in te trekken. De Goese raad steunde donderdag dat pleidooi. Het colle ge van burgemeester en wethouders zal de kwestie aan de orde stellen in de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en is ook bereid een brief naar Hoogervorst te sturen. TERNEUZEN - De inzet van professionele gymleraren kan ervoor zorgen dat Terneuzense basisscholieren goed bewegingsonderwijs krijgen. In de nieuwe sporthal De Vliegende Vaart kunnen kinderen kennismaken met alle sporten en het zou mooi zijn als scholen daar ook gebruik van maken. Door samen sportleraren aan te trekken, bij voorbeeld van sportscholen, kunnen oudere en onbevoeg de onderwijzers worden ontzien, stelt het PvdA-raadslid G. van den Berg. De schoolbesturen bepalen echter zelf hun budget en moe ten eerst zelf tot overeenstemming komen, meldt wethou der C. Liefting. „Bovendien hebben maar een beperkt aan tal scholen uit de stad Terneuzen les in de nieuwe sport hal. De rest sport in eigen gymzalen of andere gelegenhe den. Maar het voorstel zal in elk geval in het overleg met de verschillende schoolbesturen worden meegenomen." GOES - Een 16-jarige bromfietser uit Goes is gisteroch tend gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Spiegelstraat en de Dam in Goes. Een 48-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beve land reed over de Dam, uit de richting van het Damplein. Op de kruising verleende ze geen voorrang aan de voor haar van rechts komendebromfietser. De bromfietser hield aan de aanrijding wat schaafwonden over. VAN GENT - Een zeer on- ïcht familiedrama. Zo beti- buurtbewoners de schiet- lij van donderdagavond in bungalow aan de Benelux- lal 26 in Sas van Gent. Nie- had kunnen bedenken dat iï-jarige mevrouw Van Dam Ihet slachtoffer zou kunnen Én van een schietpartij. 44-jarige schoonzoon e avond door de politie (gehouden en bekende gister- hij haar om het le- iheeft gebracht. Die schoon- niithet Belgische Assenede, de grens, werd donder- ivond door zijn familieleden ewoning van mevrouw Van betrapt. Wat hij daar pre- is niet bekend. De po- wilde daar gisteren nog over zeggen. schoonzoon is getrouwd met jongste dochter van mevrouw Van een liefdesrelatie te geen sprake meer. Het ligt in scheiding en de doch- wont met haar drie kleine teen al enkele maanden bij L'moeder. De relatie is zelfs bekoeld dat de inwoner van fflede een straatverbod had; tocht niet meer in de nabij- Ivanzijl vrouw komen, "ww Van Dam was al een jaren weduwe. Volgens itbewoners was het een rus- vrouw die de laat- hjd nog maar weinig op at werd gezien. Door gezond- problemen kon ze maar familie Van Dam woonde al Nan dertig jaar in de Bene- jtaat. Zeker het gedeelte zij huisde, staat bekend rustig. Er rijdt welis- riegelmatig politie door die Maar dat heeft alles te «nineteen paar families die Een buurtbewoner van het slachtoffer wordt geïnterviewd door een tv-verslaggever. aan het einde van de straat wo nen en zo nu en dan voor over last zorgen. Omwonenden heb ben het dan vooral over 'die jon ge jongens' die op opgevoerde brommers door de straat cros sen. Op het moment dat de inwo ner van Assenede werd betrapt, waren zijn schoonmoeder, zijn vrouw, haar drie kinderen en een achttienjarige neef, zoon van een van de zussen van zijn vrouw, in de woning aanwezig. De drie jongste kinderen sliepen op dat moment in een van de slaapkamers aan de achterkant van de woning en hebben niets van het drama gezien. Er ont- foto Peter Nicolai stond een woordenwisseling tus sen de volwassenen. Die liep zo uit de hand dat de inwoner van Assenede met een vuurwapen schoot op de neef. Die raakte daarbij zwaargewond in het bo venlichaam. Er wordt gevreesd voor blijvend letsel. Buurtbewoners vertelden don derdagnacht dat ze pistoolscho ten hebben gehoord. Volgens de politie kan dat niet omdat er niet met zo'n wapen zou zijn ge schoten. Welk vuurwapen er wel is gebruikt, wilde de politie in het belang van het onderzoek niet zeggen. De vrouw van de inwoner van Assenede ontvluchtte tijdens de eerste schoten, of iets eerder - omwonenden zijn daar niet een duidig in - de woning. Op het moment van de schietpartij was de moeder van de neef buiten de woning. De politie wilde niet zeggen wat ze daar deed. Korte tijd na het verwonden van de neef, zou de inwoner van Assen ede gericht hebben geschoten op mevrouw Van Dam. Die raakte daarbij zwaargewond. De politie was inmiddels gealar meerd. Toen de eerste patrouille wagen rond tien voor tien don derdagavond in de Benelux- straat arriveerde, wankelde de achttienjarige neef naar buiten. Hij werd opgevangen door de agenten. Even later kwam de vermoedelijke schutter uit de woning gelopen en gaf zich over aan de agenten. In de woning troffen agenten de zwaargewonde mevrouw Van Dam aan en het vuurwapen. Bei de slachtoffers werden met spoed naar twee verschillende ziekenhuizen in Gent vervoerd. Daar overleed mevrouw Van Dam in de loop van de nacht. Tot in de middag was de politie gisteren bezig met technisch on derzoek in en om de woning. In verband daarmee was een deel van de Beneluxstraat afgeslo ten. Omwonenden en anderen kwa men geregeld poolshoogte ne men en bespraken daar het fami liedrama. door Ben Jansen MIDDELBURG - De introduc tie van digitale televisie via de kabel in Zeeland verloopt moei zaam. Veel in televisie-appara- tuur gespecialiseerde winkels hebben moeite om bij de groot handel voldoende decoders te be stellen. Daardoor moeten ze nee verkopen aan klanten die zich willen verzekeren van de voorde len van digitale televisie (beter beeld en geluid en meer zen ders). Delta Kabelcomfort (het vroege re Zekatel) heeft ervoor gekozen de spullen die nodig zijn om van digitale televisie te kunnen ge nieten (een digitale ontvanger en een smartcard die dit appa raat activeert) niet zelf aan te bieden. Kabelklanten moeten daarvoor bij de detailhandel zijn. Sommige ondernemers in deze branche verwijten Delta dat ze veel te laat op de hoogte zijn gesteld van de komst van di gitale televisie. Zo laat een tele visieverkoper in Terneuzen we ten dat hij pas twee weken gele den daarover werd geïnfor meerd. Delta bestrijdt dat. De woordvoerster van de onderne ming verzekert dat alle speciaal zaken in radio- en televisieappa- ratuur in juli bericht hebben ontvangen van de voorgenomen invoering van digitale televisie in september. Het kabelbedrijf maakte bij de presentatie van digitale televi sie bekend dat drie decoders ge schikt zijn voor de doorgifte van het digitale Delta-signaal: een exemplaar van Nokia, een kast je van Panasonic en een product van Samsung. De ondernemers vinden het een tikkeltje dwaas dat Delta een decoder aanprijst die inmidels niet meer wordt ge maakt (de Nokia) en dat de le vertijd van een andere (de Pa nasonic) tot de jaarwisseling reikt. De overgebleven digitale ontvanger, de Samsung, is van wege de grote vraag slechts mondjesmaat leverbaar. Alleen de winkels van de Mikro Elek- tro-keten hebben de kastjes op voorraad. Deze groep is ook ac tief in West-Brabant, waar al eerder digitale televisie is inge voerd. Daardoor konden op tijd voldoende decoders naar Zee land worden gebracht. Over de belangstelling voor digi tale televisie lopen een week na dat dit nieuwtje is geïntrodu ceerd de meningen onder detail handelaren uiteen. De een heeft het over 'een flinke vraag', de an der noemt de verkoop 'flauw'. COR DE JONGE OOSTKAPELLE - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) houdt op maandag 26 september een thema-avond over het nationaal landschap. Dat gebeurt in het kader van het project 'Land in zicht'. Walcheren heeft het stempel Na tionaal Landschap gekregen, evenals de Zak van Zuid-Beve land en West-Zeeuws-Vlaande ren. Tijdens de thema-avond wil de ZMF zich in het bijzonder op Walcheren richten en met ieder een die zich betrokken voelt van gedachten wisselen over hoe het landschap versterkt kan wor den. Nationale Landschappen moe ten volgens de beleidsmakers versterkt worden door, naast het landschap, ook andere func ties te ontwikkelen. Dat bete kent bijvoorbeeld meer ruimte voor bebouwing. Daarbij staan de partijen die willen profiteren van een mooi landschap al te dringen, stelt de ZMF. „Maar wanneer gaan we echt wat terugdoen voor het land schap? En wat gaan we dan doen? Wat vinden de bewoners en gebruikers van Walcheren?" De bijeenkomst wordt gehou den in hotel Green-White in Oostkapelle en begint om 19.30 uur. tl Kees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67