zc kinderopvang vindt onderdak Mega-molens voeden Schouws net MAATJES /OOR TE GEKKE Aanvraag Europese subsidie voor natuur zuidkust Schouwen Fracties positief over Innovation Island NATUURLIJK GOED' Vrouw bestraft voor vechtpartij Omgevallen boom stremt verkeer Autowielen gestolen in Stavenisse Tasjesdief voor de rechter Sectormanager www.rocwesterschelde.nl zeeuwse almanak Water GEZOCHT aerssens pateer "Er kwam altijd een oplossing" rhuizing naar J.L. de Jongeschool, start project bij Theo Thijssenschool amfietser itgewond or aanrijding (0113-315649 (til (31,4460 AA Goes ^Midden-Zeeland: 0113-315520; Sanderen: 0114-372770; 2:020-4562600. |fjag 17 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland De R is weer in de maand, dus //„Zr, is weer open Specialist in British/Irish Quality Clothing de Egelantier Herenstraat 5 Middelburg tel. 0118-650665 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 38-jarige vrouw uit Oost-Sou burg voor openlijke geweldpleging en wapenbezit veroor deeld tot tachtig uur werkstraf. De Souburgse had op 27 augustus vorig jaar in het attractiepark Duinrell in Wasse naar een Duitse jongen met een bierfles geslagen. In een café was een ruzie tussen de familie van de verdachte en een groep Duitsers geëscaleerd in een vechtpartij. Het wapenbezit betrof een veerdrukpistool. Van een ver nieling en heling van goederen werd ze vrijgesproken. De vrouw ontkende alle feiten. GOES - Het verkeer op de Evertsenstraat in Goes-West is gistermiddag enige tijd gestremd geweest, nadat een door houtrot aangetaste boom was omgevallen. Het gevaarte nam een lantaarnpaal in zijn val mee. De Goese brand weer is ruim een uur bezig geweest om de boom in stuk ken te zagen en te verwijderen. Bij het incident raakte nie mand gewond. STAVENISSE - De vier wielen van een in de Poststraat in Stavenisse geparkeerde personenauto zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen. De auto was op twee krikken en twee lege kratten geplaatst. Het schadebedrag is niet bekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een twintigjarige man uit Middel burg voor een tasjesroof drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, 214 uur werkstraf en 26 uur leerstraf agressieregulatie opgelegd. Een 89-jarige vrouw werd 24 februari dit jaar op de Dam in Middelburg van haar tasje beroofd. De verdachte had samen met een jongere vriend het weerloze slachtoffer uit gekozen. De Middelburger had een mindere rol dan zijn kompaan, die de oude vrouw hardhandig van haar tasje beroofde. Het slachtoffer viel daardoor op de grond en liep een ontwrichte schouder en kneuzingen op. De buit (tachtig euro) werd onder het duo verdeeld. De portemon nee werd weggegooid. De politierechter kwalificeerde de tasjesroof als een ern stig misdrijf. De gevolgen waren groot voor de bejaarde vrouw. „Een trotse moeder is veranderd in een paniekeri ge en depressieve wouw", had haar dochter verteld. De mededader is veroordeeld tot zes maanden jeugddetentie. Aan het slachtoffer moet 1750 euro schadevergoeding worden betaald. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De provincie hoopt een bedrag van 1,2 mil joen euro aan Europese subsidie binnen te halen voor natuuront wikkeling aan de zuidkust van Schouwen. De aanvraag betreft het gebied tussen de Klerksweg en het Pikgat bij Zierikzee. In het totale landinrichtings plan Schouwen-Oost staat dit stuk kustgebied ingepland als de deelgebieden zeven en acht. „De planning is dat we in de loop van 2007 een begin maken met de herinrichting van dit ge bied", zegt secretaris E. van dei- Meer van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Volgens hem betreft dit een omvangrijk gedeelte binnen het totale plan. De natuur krijgt hier een ander aanzien dan het Prunjegebied waar reeds grote, open waterpartijen zijn ge creëerd. In de deelgebieden bij Zierikzee wordt een landschap met karrenvelden en kreken aan gelegd. Het totale project Schou wen-Oost omvat twaalf deelge bieden, waarin grasland en ak kers zullen wijken voor natuur- aanleg. Vier daarvan zijn inmid dels voor het grootste deel uitge voerd. „De aanleg gebeurt overigens in willekeurige volgorde afhanke lijk van de overeenkomsten voor de benodigde grondaankopen", zegt Van der Meer. Zo geldt het verwerven van veertien hectare landbouwgrond langs de Boots- weg en de Zuidkust eerder dit jaar als een cruciale aankoop. Die grondverwerving houdt in dat ook het laatste stukje van deelgebied twee kan worden af gerond. Volgens de DLG ligt hier 'de motor' voor de kwel- stroom. Door de zoute kwel kan de zilte vegetatie zich ontwikke len en dat geeft het gebied een uniek karakter. Van der Meer verwacht dat in het najaar van 2006 het restant van de deelgebieden twee en drie tussen Bootsweg en Hoosjes- weg kan worden aangelegd. Daarop volgend komen dan de gedeelten zeven en acht aan de beurt, waarvoor nu een beroep wordt gedaan op de Europese Commissie. Als de totale aan vraag van 1,2 miljoen euro wordt gehonoreerd, betekent dat een bijdrage van circa vijf tig procent in de totale kosten voor natuurherwinning tussen Klerksweg en het Pikgat. Roe VKE91 lïlïSCHCLne voor de sector Zorg, Welzijn en onderwijs kijk voor meer informatie op Zegt de Middelburger die in de omgeving woont van de theaterbouwput tegen een ke- nis uit de nieuwbouwwijk Mortier e: „In onze put zit ten minste schoon water. fEI Z-N TWEEËN Emergis f 5LEUKER DAN ALLEEN! A (Advertentie) vertrouwd adres... nieuwe naam. voortreen Theelen van der Weele door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse politiek rea geert overwegend positief op het project Innovation Island. Gisteren is bekend geworden dat zes projecten met woning bouw als belangrijkste pijler de kwakkelende economie op het ei land een impuls moeten geven. „Heel verrassend", reageert frac tievoorzitter B. Flach van het CDA op de plannen. „Ik ben, met wat mitsen en maren, erg en thousiast." „Het plan heeft zeker economi sche potentie", zegt H. Coo- mans. „Als je niet kan wonen, kan je ook niet werken. Op vele terreinen zijn we aan de kleine kant en dit kan toekomst bieden voor sportclubs en verenigin gen." Volgens Coomans moeten sommige onderdelen vrij gemak kelijk te realiseren zijn. „Er zijn kernen waar de plannen naad loos bij aansluiten. Scharendij- ke is zelfs al ingetekend in de structuurschets van tien jaar ge leden." W. Stouten, fractievoorzitter van Leefbaar Schouwen-Duive land, hoopt dat het plan van de grond komt. „We zeggen al de hele tijd dat het belangrijk is dat we huizen gaan bouwen. We gaan er dan wel van uit dat dit extra huizen zijn en dat het niet ten koste gaat van de huidige plannen voor woningbouw." Liever niet J. Koopman (Alert!) reageert te rughoudend. „Volgens mij zit ten er een paar gevoelige loca ties bij waarvan ik zeg 'liever niet'. We moeten toch voorzich tig zijn. Ik denk dat lang niet al les gehonoreerd moet worden." „Het is een veelbelovend plan", stelt B. van de Sande van de PvdA-fractie. „Er is goed aan dacht voor het regionale karak ter en de gedegen manier van presenteren getuigt van reali teitszin. Ik maak me alleen een beetje zorgen over de tijdsplan ning en dat heeft te maken met de tijd die procedures kosten. Maar ik ben zeker onder de in druk." M. de Pagter (ChristenUnie) noemt het plan in een eerste reactie heel ambitieus. „Gezien de situatie op dit moment vind ik deze plannen te vroeg komen. Er is nog veel onduidelijk en het is risicovol. Het karakter van het eiland mag niet worden ge schaad." De proefprojecten van Innova tion Island staan gepland in Scharendijke, Brouwershaven, Capelle, Zonnemaire, Bruinisse en Schuddebeurs. Naast de bouw van 650 woningen houden de plannen ook uitbreiding in van de jachthavens in Scharen dijke en Brouwershaven met elk 300 ligplaatsen en de komst van een medisch centrum. In totaal gaat het om een eenmalige inves tering van ongeveer 210 miljoen euro. Bevolking Voor het eiland betekenen de plannen een groei van de bevol king met ongeveer 1450 perso nen, een stijging van de beste ding in de plaatselijke bedrijven met 30 miljoen euro op jaarba sis en 250 structurele arbeids plaatsen extra. (Advertentie) Zie de advertentie DELTA 1111—1 DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. MPankow [KZEE - De Stichting Kin- ivang Schouwen-Duive- lecft onderdak gevonden pelde dag- als naschool- (jnggroepen, die tot nu toe svesl waren in een pand e Calandweg in Zierikzee. locatie moet onder de titel nshuis met ingang van dienst gaan doen als kan toor de coördinatoren van elzijnsorganisaties in deze Nte. itichting Kinderopvang van de vereniging voor lants-christelijk onder twee leegstaande lokalen J.L. de Jongeschool in 't n Zierikzee. aschoolse opvanggroep Ta- ekaland heeft daar al zijn genomen en binnenkort daar ook de groep Vila Ka nt bij", zegt voorzitter divan de Stichting Kinder- et oog op de ontwikkeling een brede school in de 'bouwwijk Noorderpolder imit tevens nu al een sa- erkingsproject te willen ra met openbare basis- Theo Thijssen. Ook daar met ingang van 2006 een oolse opvanggroep gehuis- De Theo Thijssenschool is (gevestigd in de Zierikzee- Malta, maar gaat op ter- over naar die brede school nieuwbouwwijk. opvang een geschikt alternatief edagopvanggroep die nu i het pand aan de Caland- verbiijft, wordt volgens (verleg gevoerd met de lei- i S - Een zestienjarige fietser uit Goes is gister- md rond negen uur licht ge- geraakt bij een aanrijding kruising van de Van de elstraat en de Dam in lens op het werkeiland in de Oos- terscheldekering een formaliteit is. De gemeenteraad van Schou wen-Duiveland is positief over het plan, dat ook past in de visie van andere betrokken overhe den als de provincie en Rijkswa terstaat. De meer dan negentig meter gro te molens komen in de plaats van de twaalf huidige turbines op de Roggenplaat. De uitvoe ring vergt een investering van meerdere miljoenen euro's, al dus Den Boon. E-Connection heeft inmiddels een sloopvergun ning van de gemeente op zak, maar wacht met het neerhalen van de dertien jaar oude molens totdat de weg vrij is om de vier vervangende exemplaren neer te zetten. Den Boon houdt er rekening mee dat die gang wordt ver traagd door bezwaarmakers. Hij doelt met name op de niet af latende strijd van A. Lafeber. De Nieuw-Haamstedenaar trekt al langer ten strijde tegen de bouw van windmolens. Hij be twijfelt de opbrengst en het nut van windenergie, afgezet tegen de (subsidie)kosten die ermee zijn gemoeid en de overlast in de vorm van geluidshinder en horizonvervuiling. E-Connection beheert negen windparken in Nederland, van Perkpolder tot en met de Afsluit dijk. Het in Bunnik gevestigde energiebedrijf heeft een filiaal in Kamperland. Den Boon gaat er vanuit dat de twaalf turbines op de Roggenplaat volgend jaar worden vervangen. De vier zwaardere exemplaren hebben ruim twee keer zo veel capaci teit en zijn in staat om ongeveer 90 procent van de bestaande huishoudens op Schouwen-Dui veland van stroom te voorzien. Dat gebeurt via het koppelsta tion bij Serooskerke, vertelt de directeur. Vertraging „Het is heel jammer dat meneer Lafeber inhoudelijk niet te over tuigen is. Maar het is zijn recht als burger om bezwaar aan te te kenen. Daar kunnen ook wij niets aan veranderen." Hoewel met het project miljoenen ge moeid zijn, vertaalt Den Boon de feitelijke schade die door een mogelijke vertraging optreedt vooral in de uitgestelde produc tie van duurzame energie. Argumenten van mogelijk ge luidsoverlast voor de inwoners van Westenschouwen, wijst hij op basis van onderzoek en erva ringen elders als kul van de hand. „Dat gaat zeker op die plek geen overlast veroorzaken. De vier nieuwe turbines maken straks minder geluid dan de hui dige twaalf. De afstand tot de bewoning is groot genoeg." Ook de vrees voor turbulentie voor scheepvaart en autover keer in de directe omgeving van de molens is volgens Den Boon onterecht. „Je moet zo ongeveer op de funderingsplaat gaan staan, wil je er iets van voelen. De Roggenplaat is echt de idea le plek." ding van het Multifunctioneel Centrum (MFC). „Kinderdagop- vang stelt specifieke eisen. Zo moet er bijvoorbeeld een goede ruimte zijn waar de baby's en kleine kinderen kunnen sla pen", geeft de voorzitter aan. Zij heeft goede hoop dat de ge wenste voorzieningen in het MFC tijdig aangberacht kunnen worden. Over de nieuwe huisvesting van de naschoolse opvang in de J.L. de Jongeschool is Smit zeer te spreken. „Binnenkort krijgen we daar een eigen ingang. En wat betreft de buitenspeelruim te gaan we er ten opzichte van de Calandweg flink op voor uit." Dit schoolgebouw aan 't Vrije telt zeven groepslokalen, waar van er voor het eigen aantal leer lingen op dit moment maar vijf in gebruik zijn. De naastgele gen rooms-katholieke basis school Willibrordus heeft de af gelopen tijd gebruik gemaakt van die overcapaciteit. De per manente uitbreiding bij de Wil- librordusschool is inmiddels bijna gereed. Derhalve komen er bij de J.L. de Jongeschool per 1 november weer twee groepslo kalen beschikbaar. Het school bestuur gaat die ruimte, met toe stemming van het gemeentebe stuur, verhuren aan de Stich ting Kinderopvang. Deze school staat in de toekomst wel weer een groei te wachten met de ont wikkeling van Noorderpolder. Naar verwachting gaat 27 pro cent van de leerlingen van deze wijk te zijner tijd naar de pro testants-christelijke basis school in 't Vrije. De leerlingen prognoses gaan er van uit dat in 2006 de eerste 138 woningen worden opgeleverd. Inmiddels is al gebleken dat die verwach ting wat te optimistisch is en de ontwikkeling van Noorderpol der wat langer op zich zal laten wachten. De huidige twaalf windmolens op de Roggenplaat zullen op termijn plaats moeten maken voor de vier nieuwe. Ze blijven echter staan totdat alle vergunningen voor het bouwproject in orde zijn. foto Marijke Folkertsma omfietsers is aangereden 48-jarige automobi- de gemeente Noord and die over de Dam reed richting van het Dam- I ontstond doordat pmobiliste verzuimde de naar voorrang te verle- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Geen betere plek dan de Roggenplaat voor de bouw van vier mega-windmo- lens, zegt directeur J. den Boon van E-Connection. „Iedere ande re plek op Schouwen-Duiveland zou meer hinder meebrengen." Den Boon vertrouwt erop dat de procedure voor bouw van de mo- (Advertentié)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63