Vlaamse agenten rast wegens corruptie IZC Duitsers verwachten btofinish verkiezingen Meeste vluchtelingen uit New Orleans willen niet terug \nndel in drugs en bevoordeling takelbedrijf Iran zou samenwerking op nucleair terrein nastreven Jriekse bonus «or derde kind Opnieuw kandidaat verkiezingen Afghanistan gedood Deense politie vindt gestolen Rembrandt Musharraf onder vuur na uitspraak verkrachting Kleding maakt krachtcentrale Gokken op volgende aanslag Medici geven veenlijk gezicht Ozongat zuidpool bij record 2003 Weer problemen met Onur Air Topberaad over Noord-Korea staat op springen zaterdag 17 september 2005 iiyPascaleThewissen jUSSEL - Politieagenten die (jJugs handelen en in ruil „een leuk bedrag van het ta- ikdrijf zoveel mogelijk au- •slaten wegslepen. Het gebeur- ,'mhet Vlaamse Rupel, bij Ant- tjpcn. In totaal tien agenten ijrie medewerkers van twee belbedrijven zijn intussen in ul van beschuldiging gesteld drugshandel, corruptie iiiplichting. tzaak heeft veel stof doen op dien in België. De commer- Üe televisiezender VTM liet een anonieme getuige b hel woord die beweert dat .steekpenningen die het takel- lirijf uitkeerde, onder alle jjten werden verdeeld: „Ik V® net van de politieschool i stelde me vragen toen ik bij qn eerste takeling in Rupel 25 srokreeg toegestopt. Een oude- itollega verzekerde me dat het gewone gang van zaken was. Ègeld verdween in een gehei ds die aan het einde van het eronder alle agenten werd ver- gld." Volgens de anonieme .at houden tal van andere jpsen in Vlaanderen er dezelf- tpraktijken op na. 'wbeeldkorps Scrster van Binnenlandse Za- b, Patrick Dewael, eiste in sreactie dat er hard wordt op- Sreden tegen de fraudeurs, lotte appels moeten er uit. Het ilitiekorps moet een keur- Kjjs zijn, een voorbeeldkorps jir de bevolking het volste ver wen in kan hebben"zei De ri. Hij wil naar aanleiding adeaffaire-Rupel dat de se- fceprocedure voor agenten renger wordt. jt is niet de eerste keer dat de ilitie in Rupel in opspraak Kt. In maart van dit jaar trien vier agenten aange- mden op verdenking van BENE - Griekse ouders die derde kind krijgen, ontvan- idaarvoor vanaf 2006 een bo- ivan 2000 euro. njaar later stijgt dat bedrag ir2500 euro. 'regering wil met die maatre- üet lage geboortecijfer in het mgaan. Griekse vrou- j krijgen gemiddeld 1,3 kin- en; een van de laagste geboor- ijlers in Europa. Nederland- 'ffouwen krijgen gemiddeld kinderen. ANP/AFP corruptie. Als ze in actie moesten komen bij een inbraak, keken ze eerst of de dieven nog iets voor hen achter hadden gelaten. Ze zouden ook dronken arrestanten van hun geld hebben beroofd en in beslag genomen drugs (veelal afhandig gemaakt van drugstoeristen die even eerder in Nederland een voorraadje hadden ingeslagen en op de terugweg uitrustten op de parkeerplaats langs de E19 in Rumst) hebben doorver kocht. Eén van de gearresteerde agen ten zou ook meer afweten van de moord op de Antwerpse stu dent Yves Hotome die in 1998 verdween en begin dit jaar werd opgegraven in het Polderbos in Hoboken. Hij besloot een boekje open te doen over de malversa ties bij het politiekorps van Ru pel omdat hij het zat was 'om steeds weer als het zwarte schaap afgeschilderd te wor den', aldus zijn advocaat. Zo ver telde hij over de lucratieve over eenkomst die sommige van zijn collega's hadden afgesloten met twee takelbedrijven. Dat leidde de voorbije dagen tot nog eens zes arrestaties. Het zou gaan om de 'harde kern' van het politiekorps van Rupel. Giste ren besloot de raadkamer van Antwerpen de agenten onder strenge voorwaarden voorlopig vrij te laten. De vier eerder gear resteerde agenten blijven voorlo pig in de cel. Zij moeten zich binnenkort voor de rechtbank verantwoorden voor him praktij ken. door Anna Ferschtmann LONDEN - Iran is bereid het nu cleaire programma van het land open te stellen voor internatio nale samenwerkingsverbanden. Op deze manier zou de interna tionale gemeenschap erop kun nen toezien dat het nucleaire programma van het land alleen voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. De Iraanse president Ahmadi- nejad zal dit vandaag voorstel len in zijn rede tot de Verenigde Naties, meldde gisteren de Fi nancial Times. De krant baseert zich op informatie van de hoog geplaatste Iraanse onderhande laar over het nucleaire program ma, Ali Agha-Mohammadi. Vol gens de onderhandelaar wil Ahmadinejad onder meer Euro pese landen, Rusland, China en Zuid-Afrika uitnodigen om joint ventures op te zetten in de nucleaire industrie. De VS en de EU vrezen dat Iran bezig is een kernwapenprogramma op te zet ten onder het mom van ontwik keling van de civiele kernener gie. Teheran onderhandelt al maanden met de EU over zijn nucleaire ambities, maar be sloot eerder dit jaar de verrij king van uranium - dat kan die nen als basis voor de productie van kernwapens - te hervatten. Omdat Iran zich niet wilde schikken in de voorwaarden van het Internationale Atoomener gie Agentschap, wilden de VS en de EU de zaak doorverwijzen naar de Veiligheidsraad, die sancties tegen Teheran kan af kondigen. Deze week bleek ech ter dat de doorverwijzing waar schijnlijk niet op korte termijn zal plaatsvinden. ANP/RTR Mannelijke leden van de etnische minderheid Pashtun in Kandahar loven Allah met zang en dans. In Afhanistan werd gisteren opnieuw een kandidaat bij de verkiezingen van komend weekeinde vermoord. foto Ad rees Latif/RTR door Wendy Kind KABUL - Opnieuw is een kandidaat bij de Afghaanse verkiezingen van komend weekeinde is vermoord. De moord is vermoedelijk gepleegd door Taliban-aanhangers. Abdul Hadi is de ze vende kandidaat die is gedood in de aan loop naar de stembusgang. Dat hebben autoriteiten van de zuidelijke provincie Helmand meegedeeld. De Taliban hebben de verantwoordelijk heid voor de meeste moorden opgeëist. De groepering, die ooit Afghanistan be stuurde, verwerpt de verkiezingen. Mor gen kunnen 12,5 miljoen Afghanen een parlement en provinciale besturen kie zen. De campagne is gisteren officieel beëindigd. Het zijn de eerste parlements verkiezingen in 36 jaar. Bijna 2800 kandidaten, onder wie 330 vrouwen, dingen naar een van de 249 ze tels in het Afghaanse Huis van Afgevaar digden. ANP/RTR/DPA tfWierd Duk Betty van Rooi j BUJJN - Het wordt een fotofi- Üzo voorspellen deskundi- piverde Duitse Bondsdagver- foingen van morgen. Vrijwel &komt de christen-democra at CDU/CSU van Angela Wmet meer dan 40 procent iele stemmen als grootste uit Mis. Maar voor haar beoogde «Min-rechtse coalitie met de Ne FDP komt zij mogelijk ?®en tekort. De FDP schom- ptussen 7 en 8 procent. huidige rood-groene coalitie &SPD en Groenen onder lei- van kanselier Gerhard tóder (SPD), haalt volgens Matste peilingen circa veer- pocent: de SPD krijgt 32 tot K|rocent van de stemmen, de ®en 6 of 7 procent. Ijkt er dus op dat de uitslag jen op een 'grote coalitie' SPD en CDU/CSU. Zowel el als Schroder vinden dit fPMtief een schrikbeeld. Zij campagne tot morgena- 1 kort voor zes uur, als de bureau's sluiten. Gewoon- f wordt op de dag voor de Jsgang al geen campagne rgevoerd. Beide kandidaten 'eiJ gisteravond op bijeen- en in Berlijn de campagne eel af. Maar Schroder reist «Mg toch naar Recklinghau sen Frankfurt. Merkel maakt haar opwachting, epeilers wijzen er op dat .JiWg altijd niet beslo bben op wie zij zullen ®men. Het centrum-rechtse mag enige hoop putten uit een peiling van het Allenbach In stituut. Dat ziet een opwaartse lijn voor CDU/CSU en FDP. Bei de partijen zouden samen uitko men op 49,5 procent van de stemmen, genoeg voor een nipte meerderheid in de Bondsdag. Het is de eerste peiling in weken waarin Merkels beoogde coali tie weer een meerderheid krijgt. Sinds het door Schroder gewon nen tv-debat van zondag 4 sep tember daalde de steun voor de CDU/CSU en begon de SPD aan een inhaalrace. Deskundigen rekenen er mee dat de machtsverhoudingen in het parlement morgenavond nog niet vast zullen staan. Ook in 2002 eindigden de verkiezin gen spannend: toen maakten KOPENHAGEN - De Deense po litie heeft een schilderij van Rembrandt teruggevonden dat vijf jaar geleden uit een mu seum in de Zweedse hoofdstad Stockholm was gestolen. Vier mensen zijn gearresteerd op verdenking van heling. Het zelfportret van de Nederlandse schilder, dat circa 35 miljoen eu ro waard is, werd tegelijk met twee schilderijen van Renoir ge stolen tijdens een overval op het Nationale Museum. Twee Irake zen, een Zweed en een Gambi- aan zijn opgepakt in Kopenha gen toen ze probeerden het schil derij te verkopen. DPA/RTR slechts zesduizend stemmen het verschil en mochten Schroder en diens SPD zich tot winnaar laten uitroepen. Kroes Bij de steun van EU-commissa- ris Kroes aan de vrouwelijke Duitse kandidaat-kanselier An gela Merkel worden in Brussel intussen veel vraagtekens gezet. Leden van de Europese Commis sie - het dagelijks bestuur van de Unie - beloven bij hun aantre den dat zij zich niet zullen be moeien met de binnenlandse po litiek van de lidstaten. In het dagblad Trouw schreef Kroes woensdag dat het 'een geschenk voor heel Europa' zou zijn, als Angela Merkel tot eerste vrou welijke bondskanselier van Duitsland wordt gekozen. Volgens een woordvoerster van de Commissie mengt Kroes zich niet in de verkiezingsstrijd, en had ze voor haar stuk in Trouw dan ook geen toestemming ge vraagd aan Commissievoorzit ter Barroso. Volgens de regels zijn commissarissen daartoe ver plicht wanneer ze zich in een verkiezingsdebat mengen. „Me vrouw Kroes heeft als politica en als vrouw over het onder werp 'vrouwen in de politiek' ge schreven" aldus de woordvoer ster. Kroes ondertekende haar stuk met 'Commissaris van Me dedinging'. Ze verwees nadruk kelijk naar haar ervaring in de Commissie. Dat college bestaat uit negentien mannen en zes vrouwen. Kroes schreef dat zij haar mening mede baseert op haar ervaring met mannelijke collega's in Brussel. GPD Een demonstrante houdt een bord omhoog, waarop Musharraf wordt gevraagd zijn fout te erkennen, foto Akhtar Soomro EPA van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Pakistaan se president Musharraf heeft een storm van protest veroor zaakt omdat hij vrouwen die verkracht zijn deels met ge lukszoekers vergelijkt. Sommige vrouwen zijn op geld belust en willen een vertrek naar het buitenland afdwin gen door zich als slachtoffer voor te doen, zei de generaal in een interview met The Was hington Post. „Het was schokkend om te le zen dat Musharraf in het open baar zijn lage dunk van vrou wen heeft geventileerd", zei parlementariër Rehman van de oppositie. In de zuidelijke havenstad Karachi demon streerde gisteren circa hon derd vrouwen om excuses van Musharraf te eisen. „Je moet de omstandigheden in Pakistan begrijpen. Dit is steeds meer een geldkwestie geworden. Veel mensen hier zeggen dat je moet doen alsof je bent verkracht, als je een vi sum wilt bemachtigen en naar het buitenland wilt om miljo nair te worden", zei Mushar raf letterlijk. De president deed de uit spraak naar aanleiding van een vraag over Mukhtaran Mai, een Pakistaanse vrouw cüe drie jaar geleden het slacht offer werd van een groepsver krachting en na eindeloos ge touwtrek haar land mocht ver laten. ANP/AFP SYDNEY - Een Australiër met een voorliefde voor synthe tische kleding was zonder het te weten een wandelende krachtcentrale, zo meldden Australische media gisteren. Door de wrijving van de kleding tijdens het lopen, bouw de de man 30.000 volt aan statische elektriciteit op. Op het moment dat hij een winkel betrad, volgde de ontla ding. Het begon met geknetter dat volgens de man 'klonk als een zevenklapper'. Vervolgens begon het tapijt tè smeulen en ontstond er een gat ter grootte van een munt. Een plastic mat in zijn auto bleek ook gesmolten te zijn. De brandweer sloot de winkel uit angst voor grotere elek trische problemen en nam de jas van de man in beslag. De man was slechts een stap verwijderd van 'spontane zelf ontbranding', aldus de brandweer. ANP/DPA/RTR ROME - Italianen kunnen op internet gokken op de stad waar de eerstvolgende terreuraanslag plaatsvindt. Met een goede gok valt een T-shirt te winnen met het op schrift: „Io l'avevo previsto" (Ik had het voorspeld). Dit heeft de krant La Repubblica gisteren gemeld. Rome en Milaan zijn koplopers op de goksite, nog voor New York of Londen, waarschijnlijk omdat voornamelijk Itali anen meedoen, aldus de krant op haar website. Ook op de manier waarop de aanslag wordt gepleegd, wordt gegokt. ANP HAMBURG - Duitse medici willen het gezicht reconstrue- ren van een meisje dat 2650 jaar geleden is overleden. De jonge vrouw, die tussen de zestien en negentien jaar oud was, werd dit jaar gevonden in het moeras van Uchtè in de deelstaat Nedersaksen. Het veenlijk werd 'Moora' gedoopt. ANP/DPA GENEVE - Het gat in de ozonlaag boven de zuidpool is nu ongeveer 27 miljoen vierkante kilometer groot. Die af meting komt dichtbij het record van 2003, toen het gat maar liefst 28 miljoen vierkante kilometer telde. Dat heeft de Wereld Meteorologische Organisatie gisteren la ten weten. Het instituut verwacht niet dat het ozongat dit jaar nog groter wordt dan twee jaar geleden. „Het is te vroeg om te zeggen dat de situatie verslechtert", aldus een woordvoer der. ANP/AFP ISTANBOEL - Twee toestellen van Onur Air zijn gisteren op Turkse luchthavens in problemen gekomen. Er zijn geen gewonden gevallen. In Istanboel belandde een vliegtuig bij de landing door re genval enkele meters buiten de baan, aldus persbureau Anatolië. Het toestel van Onur Air, een Turkse maatschap pij, had 123 mensen aan boord. Zij konden zonder noe menswaardige problemen uitstappen. Een probleem met de motoren leidde er gisteren toe dat Franse passagiers strandden op de luchthaven van Izmir. Na uren vertraging konden zij met een ander vliegtuig verder, zei de woordvoerder van Onur Air. ANP/AFP van onze redactie buitenland HOUSTON - Minder dan de helft van de inwoners van New Orleans die verblijven in noodopvangplaatsen in Houston wil terug naar huis. Twee op de drie mensen die een andere woonruimte zoeken, zijn van plan in de Texaanse stad te blij ven. Dat blijkt uit een onderzoek on der bijna zevenhonderd vluch telingen die zijn neergestreken in het stadion Astrodome en andere tijdelijke verblijfplaat sen in Houston. Daar bevonden zich ten tijde van het on derzoek, een kleine week gele den, nog meer dan 8000 per sonen. In de hele regio rond Houston zijn circa 125.000 eva cués uit New Orleans onderge bracht. Van de ondervraagden gaf 43 procent aan terug te willen naar New Orleans, dat circa 500 kilo meter van Houston ligt. Iets meer, 44 procent, zei ergens an ders te gaan wonen. Slechts een kwart van alle deelnemers aan het onderzoek zei te verwachten dat ze ooit nog in hun oude huis terugkeren. Vele vluchtelingen in de noodop vangplaatsen behoren tot de zwakkere lagen van de Ameri kaanse samenleving. Meer dan tweederde is niet verzekerd te gen de schade die de orkaan Ka- trina bijna drie weken geleden aanrichtte. Slechts enkelen be schikken over spaargeld of kun nen via creditcards geld opne men. Toch gaf bijna negentig procent van de ondervraagden aan hoopvol te zijn over de toe komst. Hoewel de helft aangaf somber te zijn over alles wat achter de rug is, zei slechts een derde angstig te zijn. In totaal eiste het natuurgeweld in de zuidelijke staten minstens 792 slachtoffers. Het dodental in de staat Louisiana is opgelo pen tot 558. Na Louisiana is de aangrenzende staat Mississippi het zwaarst getroffen. Daar zijn zeker 218 mensen omgekomen. Florida heeft veertien doden ge teld, Alabama twee. Bush President Bush beloofde ingrij pende herzieningen van de be staande rampenplannen in alle grote Amerikaanse steden. Ook zei hij alle feiten op tafel te willen hebben over de fel be kritiseerde wijze waarop Washington op de natuurramp en de nasleep ervan reageerde. Hij beloofde de inwoners van New Orleans dat hun stad zal herrijzen. De federale regering zal het leeuwendeel van de kos ten van de wederopbouw voor haar rekening nemen. Bush sprak over zeker 60 miljard dol lar. ANP PEKING - Het topberaad over het omstreden nucleaire pro gramma van Noord-Korea dreigt te ontsporen. Het zeslandenoverleg in de Chinese hoofdstad Peking gaat vandaag zijn vijfde dag in. Als er dan geen akkoord is, worden de gesprekken voor onbepaalde tijd opgeschort en blijft de drei ging van een Noord-Koreaanse kernmacht overeind, zo meld den Russische en Chinese media gisteravond. De crisis ontstond in 2002 toen Washington Noord-Korea ervan beschuldigde in het geheim te werken aan een kernwapen. De VS staakten na de beschuldigin gen direct hun contractuele olie leveranties, waarop Noord-Ko rea de uraniumverrijking hervat te. Het marxistische land trok zich terug uit het non-proliferatiever drag dat de verspreiding van kernwapens moet voorkomen. Pyongyang liet in februari we ten kernwapens te bezitten, een claim die internationaal in twij fel is getrokken. China legde gisteren een 'finaal' compromisvoorstel op tafel. Vol gens Russische bronnen bij het beraad in Peking voorziet het voorstel in het recht van Noord-Korea op vreedzame nu cleaire technologie en in de mó gelijkheid dat het land de ge wenste reactor mag bouwen, maar pas ergens in de toekomst. In ruil daarvoor moet het huidi ge nucleaire programma contro leerbaar worden verlaten.A/VP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5