Ijskoude kicks in Tirol Oogstfeest in Innen Appeltern zaterdag 17 september 2005 W17 En dan de sprong in het diepe. Bij deze achtbaan kan de snelheid van het kar retje met twee handremmen geregeld wor den. Be Alpentoppen in Tirol zijn een geweldige speeltuin voor durfals en iwazen die kicken op ijskoude en bloedstollende activiteiten. Stuiteren over een woeste rivier bijvoorbeeld of canyoning door een rnwe kloof. Oh ja, en ook nog neen over Europa's langste achtbaan en tot slot een dodensprong van een hangbrug. De Alpine Coaster is zomer en winter geopend tijdens ^de belangrijkste vakantieperiodes. Vanuit Hoch-lmst gaat een kabelbaan omhoog naar het startpunt van de acht baan. Kinderen vanaf 8 jaar (1,25 m groot) mogen zelf een karretje bestu ren. Een ritje (kabelbaan plus achtbaan) kost 9 euro; kinderen beta len 7,50 euro. www.alpine-coaster.at De beschreven outdooractiviteiten werden verzorgd door de firma Feelfree; Vooraf en tijdens de activiteiten is er een uitgebreide in structie en uitleg over de risico's en veiligheid. Raften op de Inn kost, afhankelijk van de gekozen trip en dag, tussen de 39 en 52 eu ro per persoonDe minimumleeftijd is 12 jaar (en dan nog onder be geleiding), Canyoning kan in diverse gradaties, van licht tot zeer zwaar (de beschreven tocht was middelzwaar). Prijzen liggen tussen de 59 en 85 euro per persoon (inclusief transport en uitrusting). Een bungeejump vanaf de Pitzenklamm-brug kost 80 euro (minimum leeftijd 16 jaar), www.pitztal-bunqy.com Voor meer informatie over outdoor in Tirol -ook andere activiteiten als wandelen, bergbeklimmen en tandem-paragliding www.feelfree.at Voor algemene informatie over Tirol: tel. 00 43 - 512 53 20-0 en www.tirol.at of het Oostenrijks verkeersbureau: tel. 020 - 468 47 93 en www.austria-tourism.at Prijzen op hetzelfde niveau Volgens toeroperator De Jong Intra Vakanties is het prijsniveau van haar komende wintersport vakanties nauwelijks gewijzigd ten opzichte van vorige winter. Een pendel naar de sneeuw per luxe touringcar bijvoorbeeld is er al vanaf 69 euro en een enkele reis per vliegtuig naar Innsbruck vanaf 49 euro. Gezien de toenemen de vraag naar goedkopere wintersportvakanties j biedt De Jong betaalbare mogelijkheden voor ge- zinnen naar Tsjechië, Slovenië en de minder be kende wintersportgebieden in Oostenrijk. Nieuw bij De Jong zijn onder meer zijn de skige bieden in Noorwegen met Lillehammer, Geilo, Hemsedal, Trysil en Skeikampen, onderdeel van Lillehamer Ski Resort. Verder in Slovenië Kranjs- ka Gora, Gozd Martuljek en Bovec in het Kanin- gebergte. Gezien de groeiende vraag naar chalet vakanties heeft de reisorganisator uit Ridder kerk een speciale bijlage uitgebracht met cha lets tot liefst 30 personen in Oostenrijk, Zwitser- land en Frankrijk. www.deionqintra.nl of tel. 0180 - 45 77 Short breaks bij Hotelplan Hotelplan biedt dit jaar een fors aantal minder Franse pagina's in de brochures - Frankrijk is de laatste jaren minder in trek bij de Nederlandse 1 winterreiziger. Maar daartegenover staat dat Ho-1 telplan veel nieuwe bestemmingen heeft. In Tsjechië zijn dat Spindleruv Mlyn, Harrachov en j: Zelezna Ruda, in Slovenië Kranjska Gora, Rogla p en Maribor en in Duitsland het indoor skiën in i Bottrop, familie- en langlaufhotels in het Beier- se Woud en Oberbayern-Bad Reichenhall. In Ita lië Bellamonte (Val di Fiemme), Folgarida en Mezzana (Val di Sole), Andaio (Val di Non) en i Cortina d'Ampezzo. Hotelplan biedt deze win- ter nog meer luxe hotels aan in Oostenrijk, r Frankrijk, Zwitserland, Italië en Slovenië. En h voor relaxen of een massage prijst de Rijswijkse reisorganisator haar wellnesshotels in Oosten- I rijk en Slovenië aan. Hotelplan zet tenslotte ook V stevig in op 'shortbreaks en specials'. Op veel be-j stemmingen kan men nu ook een lang week- >i' end of een midweek skiën. Dit bij voorbeeld in combinatie met een vliegretour naar Innsbruck,3 Salzburg, Genève, Ljubljana, Zürich en Praag. Foto GPDt Familie-winter bij Landal Voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft Landal een aparte brochure uitgebracht met wintersportmogelijkheden in haar parken in Oostenrijk, Tsjechië en Duitsland. Met volop j aandacht voor het hele gezin. Landal Rehrenberg (skiparadijs Saalbach-Hinter- glemm) heeft met ingang van komend winter seizoen een skiafdaling die loopt tot aan de re ceptie van het park en een kinderoefenweide die direct achter het gebouw ligt. Begin decem ber öpent Landal een tweede appartementen- j en chaletpark in Oostenrijk: Landal i Katschberghöhe bij Lungau, temidden van 300 km pistes tot 2220 meter hoogte. Ook bij Landal is Tsjechië als bestemming in op-j komst; Landal Marina Lipno in het gebied Kram- olin is uitgebreid met het eerste kinderskiland s van Tsjechië: Fox Park. Bovendien wordt de ca- i paciteit uitgebreid met 60 nieuwe woningen/appartementen. Dichter bij huis biedt Landal wintersportmogelijkheden in de Duitse Eifel (Landal Wirfttal) en Hunsrück (Lan dal Hochwald). www.landalskilife.nl of tel 900-8842 (€0,20 p/m). www.hotelplan.nl of tel 070 - 39 58 573 Wandelen met Sinbad Voor het eerst heeft wandeltouroperator Sind- bad Wandelvakanties een speciale wintergids uitgebracht, waarin zowel zon- als sneeuwbes- j temmingen binnen Europa worden aangeboden en tevens enkele wandelvakanties naar verre be stemmingen zoals Kaap Verdië, Brazilië en Nieuw-Zeeland. 'Er is meer belangstelling voor wandelen in de winter', meldt directeur Frits Deben, 'vandaar deze brochure.' Zo kun je straks langlaufen in Rondane (Noorwegen) of sneeuwschoen trektocht door Graubünden in Zwitserland en de Dolomieten in Italië maken, om maar iets te noemen. i www.sindbad.nl of tel. 020 - 521 84 84 i touw onder de brug (om te oefenen), onderlangs een immense waterval stappen, van drie meter in een kolkend putje water springen, abseilen over vijftien meter langs een rotswand en op je rug door een kolkend koude rivier roetsjen. Steeds als je alles gehad denkt te hebben, komt er iets nog engers. Het klapstuk in onze eigen 'Cliffhanger' movie is een afdaling over zeker vijf meter door een na tuurlijk uitgeslepen glijbaan in het water. 'Han den gekruist op je borst, benen een beetje gebo gen voor je en op tijd ademhalen wantje gaat een paar seconden onder water', tipt Max nog snel en daar glijden we al. Daarna is er alleen maar kou, herrie, kolkend water en de bevrijdende hap lucht als we totaal verdoofd weer boven komen. Een ijsklontje in een glas kouwe cola, zo voelen we ons. Pas na een kwartier onder een gloeiend hete douche komt het leven weer enigszins te rug. Ais een ijsklontje in de koude cola, zo voelt een afdaling in dit bergriviertje. door HANS VAN ALEBEEK I Natuurlijk kun je in Tirol spannende dingen beleven. In en om het stadje Imst is alles aanwezig voor een paar dagen avontuur, angst en kou. Acties die zo zijn weggeplukt uit Hollywood-krakers als Rollercoaster, Deliverance/The River Wild, Clif fhanger en The Green Mile. Over de zomerrodelbanen struikel je in de Alpen. Elk dorpje heeft wel zo'n overmaatse dakgoot waarin je met een karretje omlaag kunt suizen. Wij moeten iets anders verzinnen, bedachten ze in Imst. En sinds augustus 2003 ligt dat er: een achtbaan van 3,5 kilometer lang. Apart is ie: denk aan een platgeslagen Python die zich als een slang dicht tegen de berg aan naar beneden kron kelt. Enge loopings en screwdrivers zijn er niet, wel een hele hoop bochten en bobbels. Wie de twee handremmen niet gebruikt, dendert met een vaartje van maximaal 40 km per uur (de begrensde snelheid) omlaag. Op zijn allerhardst duurt een ritje dan altijd nog bijna tien minuten. Daar kunnen ze in de Efteling of Walibi alleen maar van dromen. En omdat je de snelheid zelf kunt regelen, is het ook een ideale achtbaan voor papa's en mama's met kleine kindjes. Ja zelfs oudjes stappen massaal in de gele en rooie race karretjes. Het kostte wat (2 miljoen euro) maar in Imst lachen ze zich helemaal suf met nu al meer dan 100.000 rollercoasterklanten. Innsbrück Een stuk minder druk is het op de rivier de Inn, naamgever van het verderop gelegen Innsbrück. Voor de geplande raftingtocht op deze kolkende stroom moet de bemanning zich in beschermen de duikerspakken hijsen. Op het droge geeft in structeur Max eerst nog wat tips en aanwijzin gen. Voeten in de beugels bijvoorbeeld want an ders lig je zo overboord. En nog belangrijker: op zijn commando allemaal tegelijk vooruit of ach teruit peddelen want anders ketsen we net zo doelloos door het water als al het drijfhout in de rivier. Het wordt een ware helletocht. Ook een soort ake lige achtbaan waarbij de bergen en dalen nu ge vormd worden door enorme golven; samen goed voor een ijskoud parcours dat van minuut tot mi nuut verandert. Hoe koud ontdekken we als ieder een -bij wijze van veiligheidstraining- eventjes verplicht het water in moet om door zijn schou dermaatje weer in de boot gehesen te worden. Het ijskoude water snijdt als een mes door ieders pak heen. Maar wat is dit lachen: we voelen ons als Burt Rey nolds in de film Deliverance, onverschrokken op zoek naar het echte avontuur. Of voor de dames: Meryl Streep in The River Wild. Ook zo'n lekkere film over rafting. Canyoning Maar het is allemaal nog maar een flauw voorprogramma voor wat nog komen gaat: canyoning. Een outdoorsport die bedacht moet zijn door iemand die ze of niet allemaal op een rijtje had of behoorlijk levensmoe was. Want wie stort zich anders met gevaar voor eigen leven in een nauwe rotskloof om als een soort rots blok naar beneden te stuiteren? Over scherpe keien, door diepe dalen, springend, abseilend en roetsjend, in en langs een vries- koud riviertje. We zijn berekend op alles: duikerspak, -jasje en zelfs -sokken, helm en bergschoe nen om onder- en bovenkant te beschermen. Waanzin is het, gekkenwerk. Je kunt je handen openhalen, over al blauwe plekken oplopen en je enkelbanden scheuren. Of erger. Dit is kicken: bungelen aan een Hangbrug Met zo veel adrenaline in het bloed durven we ook die laatste, ultieme kick wel aan: een bun- gee-jump. Want ook dat kan hier. Over de prachti ge 'Pitzenklamm' hebben ze een 94 meter hoge hangbrug gespannen en daar kan je aan een elas tiek vanaf duiken. Met elke stap op de wiebelbrug worden de jum pers stiller. De helpers op de brug strooien flauwe grapjes 'het is mijn eerste dag hier, dus ik weet het ook nog niet zo goed'), de achterblijvers hou den de camera in de aanslag en dan is er geen weg meer terug. Aan alle kanten vastgesjord en aange snoerd waggelen we naar het springplankje. 'Dead man walking', dat is het, net zoals in Ste phen King's 'The Green Mile'. Geen elektrische stoel maar dood door het elas tiek. En zo voelt het ook, als we na drie tellen ons op hoop van zegen naar beneden storten. Na een schier eindeloze val, volgt er uiteindelijk geen klap op de rotsen, maar doet het elastiek zijn werk. Natuurlijk, dat wisten we ook wel maar de twijfel blijft als je honderd meter in de diepte kijkt. Bungee-jumpen is een beetje sterven. Maar eenmaal weer veilig op de grond, ook een beetje herboren worden als het bloed weer naar de voe ten stroomt. Dan is het zo ver: in een bootje stuiteren over de woeste Inn. Labyrinth in Bardaux-sur-Ourthe. Foto GPD ten. De totale collectie telt inmiddels vijfentachtig huisjes en daar komt er elk jaar eentje bij. Het eerste exemplaar van het Delfts blauwe Teylers Museum wordt 7 oktober, de dag waarop de KLM haar 86ste verjaardag viert, overhandigd aan mevrouw Scharloo, de directeur van het museum. 'betuinen van Appeltern wordt volgende maand het oogstfeest Werd. Van zaterdag 1 tot en met zondag 16 oktober zijn de tui- J®1" pleinen en gebouwen versierd met groente, fruit en granen, ^decoraties zijn gemaakt door groenarrangeur Ton van Ooijen. üJncomposities worden aangevuld met werkstukken van studen- ®ivan groenopleidingen. Het oogstfeest wordt zaterdag 15 en 16 oktober afgesloten met de Maas en Waalse weekendmarkt. Op die ^kt kan het publiek nader kennis maken met allerlei oogstpro- ducten en ambachten. Op de pleinen in de tuinen treden diverse rcgionale muziekgezelschappen op. 'SflWjBPeltern.nl of tel. 0487 - 541 732. Wjfe blauiv Teylers Museum in Haarlem wordt uitgevoerd in Delfts blauw. {KLM heeft van het museumpand Delfts blauw replica's laten «en die, gevuld met Bols Jonge Jenever, tijdens intercontinenta- jvluchten aan World Business Class-passagier worden uitgereikt. ee'van die passagiers beschouwen de huisjes als verzamelobjec Labyrinth Dat je je in een maïsveld heerlijk kunt verstoppen voor de boze buitenwereld is iets dat de meeste mensen als kind al ontdekken. In het Belgische plaatsje Bardaux-sur-Ourthe tillen ze dat gegeven naar een hoger plan. Daar leggen ze iedere zomer een heus dool hof aan in een maïsveld. In dat maïslabyrint speelt zich jaarlijks een ander spannend avontuur af. Dit jaar gaan de bezoekers in het doolhof op zoek naar Kuifje. Zij krijgen daarbij hulp van de vrien den van de beroemdste reporter van België, kapitein Haddock, pro fessor Zonnebloem, Janssen en Janssen en Bianca Castafiore. Vol gende maand maakt de maaimachine het doolhof met de grond gelijk, maar deze maand is het maïslabyrint nog alle weekeinden te bezoeken van half elf tot 19.30 uur. Prijs 8 euro, kinderen tot 1.50 meter lengte zes euro, kinderen tot drie jaar gratis. www.lelabvrinthe.be of bij het Belgisch Verkeersbureau voor Wal lonië en Brussel tel. 0900- 20 20 107. Wormgat In het Overijsselse Dalfsen kunnen kinderen van acht tot twaalf jaar vanaf 15 september reizen in de tijd. Op die dag wordt op het landgoed Rechteren het Wervelende Wormgatpad geopend. Een wormgatpad is een pad waarover je wandelt nadat je door een wormgat (een binnenweggetje in de tijd) bent gegaan. Kinderen die dit avontuurlijke pad durven te bewandelen, krijgen een Weg wijzer, een rugzak met inhoud en een amulet mee om hun tocht naar het verleden tot een goed einde in het heden te kunnen bren gen. Onderweg wachten de tijdreizigers driedubbelversnelde dóór-, gangen, beren, moerasgoden, tijdknopen, roofridders, een boven- bospad en V2 raketten. www.vechtdalvvv.nl of VW Overijssels Vechtdal, tel. 0900-11 22 375. Kustpas Wie houdt van een stukkie wandelen kan zich helemaal uitleven op het zojuist geopende Noordzee Kustpad. Dit pad verbindt alle onderdelen van het Nederlandse Kustpad (LAW-5) tot het langste aaneengesloten wandelpad in Nederland (725 km). Nederland is trouwens niet het enige land waar gewandeld kan worden langs i de Noordzeekust. Ook in zes andere Noordzeelanden wordt hard gewerkt aan het ontwikkelen van nieuwe kustpaden en het verbin-1 den van bestaande routes rond de Noordzee tot een netwerk van wandelroutes (The North Sea Trail). Aan de opening van het Noord zee Kustpad in Nederland is een kilometervreter-actie gekoppeld. Wandelaars kunnen kilometers verzamelen op het traject van Sluis tot Nieuweschans. Met deze wandelingen zijn prijzen te win nen. www.northseatrail.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49