Omslaan in kano kan altijd PZC Monsters bestrijden in spel Dungeon Siege II 1 r Dulle Griet ontmoet wonderlijke lieden GEBOEKT Paul Anka zingt rockklassiekers zaterdag 17 september 2005 Carll Cneut werd vorige week in Bratislava door de jury van 's werelds belangrijk ste prijs voor illustratoren van kinder- en jeugdboeken be kroond met een Gouden Plaque voor zijn illustraties in Dulle Griet bij een verhaal van Geert De Kockere. Hij won die prijs eerder, in 2003, toen voor de illustraties in zijn prentenboek Het ongelooflij ke liefdesverhaal van Heer Morf en Mijnheer Ferdinand van Ag nes Guldemondt. Al bijna veertig jaar is Medzina Rodny Dom Umenia Pre Deti of wel The International House of Art for Children in Bratislava (Slowakije) voor een illustrator van kinder- en jeugdboeken dé plek om gezien te worden. IBBY (International Board on Books for Young People) organiseert er sinds 1967 elke twee jaar de prestigieuze 'Biënnale voor Illus traties Bratislava' (BIB). Selec tiecommissies in negentig lan den stuurden in de loop van de jaren bij elkaar ruim 40.000 ori ginele tekeningen in van bijna vijfduizend illustratoren. Op de tentoonstelling van dit jaar hangen nog tot eind okto ber 2966 tekeningen van 410 il lustratoren uit 48 landen waar onder uit Nederland van onder anderen Annemarie van Haerin- gen, Philip Hopman, Jan Jutte, Sieb Posthuma, Thé Tjong- Khing en Sylvia Weve. Een belangrijk onderdeel van de tweejaarlijkse expositie is de be kendmaking van de winnaars van de Grand Prix BIB (1), een Gouden Appel (5) en een Gou den Plaque (5). Twee jaar gele den won Harmen van Straaten de hoofdprijs met zijn illustra ties in het prentenboek Een opa om nooit te vergeten van Bette Westera. Voor Michael Dudok De Wit was er toen een Gouden Appel voor Vader en Dochter. Janneke Derwig verraste in 2001 met een Gouden Appel voor haar debuut WC-papier in de wind laten wap peren. Jan Jutte kreeg in hetzelf de jaar een Gouden Plaque voor Opstaan. Vlaanderen liet zich voor de edi tie van dit jaar vertegenwoordi gen door toppers als Kristien Aertssen, Sabine Clement, In- grid Godon, Isabelle Vandena- beele, Klaas Verplancke en Car ll Cneut, die voor zijn prenten in Dulle Griet bij het verhaal van Geert De Kockere een Gouden Plaque kreeg. Dulle Griet is met een voorkant in vegen van bruinzwart met daarop in witte letters titel, au teur en illustrator niet een pren tenboek dat zich onmiddellijk laat herkennen als een boek dat ook kinderen iets te vertellen heeft. Het huiveringwekkende schilderij Dulle Griet (1561- 1562) van Pieter Brueghel de Oude op de achterkant maakt het zo mogelijk nog moeilijker. Maar er zijn niet veel boeken waarvan de buitenkant je zo nieuwsgierig naar het binnen werk maakt. Dulle Griet vertelt het verhaal van Greet die Griet heette maar geboren werd als Greetje: 'En 'het was ook een Greetje: een heel lief kind. Om te knuffelen. Om op te eten. Tot ze oud ge noeg was om stout te worden.' Greet doet alles wat echt niet mag, en erger dan dat. Ze laat het zelfs zover komen dat nie mand nog met haar te maken wil hebben. Dan, op een dag is ze verdwenen: 'Niemand wist waarheen. Niemand wilde het ook weten. Niemand zocht haar. Niemand vond het erg.' In indrukwekkend kleurrijke te keningen die dankzij het vele wit op de pagina nog meer kracht krijgen, verbeeldt Carll Cneut wat er gebeurt met Griet die recht naar de hel vertrokken blijkt, op zoek naar de duivel om hem te vragen 'of hij haar hebben wilde. Of hij wat voor haar voelde. Of hij misschien een hart voor haar had.' Wonderlijke lieden ontmoet ze tijdens die bizarre tocht. Eerst nog duivelse mannetjes die la chend mensen boven het vuur roosteren. Dan steeds vreemd- soortiger wezens, rariteiten die met hun kop tussen hun benen rondhuppen zonder lijf. Totdat ze zich in de wijdopen muil van 'een reusachtige kop met ogen die bolden, met ogen die wilden, met wilde ogen die bolden' in het diepste van de hel aan de duivel overgeeft. Dulle Griet is een magistraal prentenboek. Vanwege de woor den die ook zonder de prenten van Carll Cneut kunnen en om de beelden die de taal van Geert De Kockere misschien niet no dig hebben, maar vooral omdat woord en beeld samen een fasci nerende wereld oproepen van goed en kwaad, die door ieder- een herkend kan worden. Jan Smeekens Geert De Kockere en Carll Cneut: Dulle Griet, De Een hoorn; 17,50 Een roeiriem of een ped del? Vijf jaar geleden wist Richie Neels (14) am per het verschil tussen roeien in een boot of pedde len met een kano. Voor hem was het eigenlijk één pot nat. Maar dat veranderde alle maal tijdens een kampeer- vakantie in Wormer. „Stom toe vallig kon je daar op de cam ping kano's huren en voordat ik het wist ging ik -letterlijk - de boot in. Hele vakantie op het wa ter gezeten. De blaren op mijn handen gepeddeld. Slot van het liedje was, dat ik aan het eind van de vakantie met een kano bovenop de auto retour Kamper land reed. Kon het niet laten: een pracht tweedehands kano. Voor 200 piek - in guldens nog - kon ik hem meenemen." Van die aankoop heeft Richie nog geen dag spijt gehad. Inte gendeel. „Met het Veerse Meer om de hoek, kun je hier - wat ka noën betreft - volop aan de bak. Weet je, kanovaren kan ieder een leren. Kwestie van veel oefe nen. In- en uitstappen in een wiebelend bootje is een kunstje apart. Bovendien, je vaart zon der roer, dus moet je alles met je peddel doen: je koers uitzetten, zorgen voor de voortstuwing en het afremmen. Maar als je dat eenmaal onder de knie hebt, dan is het genieten. Lekker het Verse Meer op, een rondje rond het Aardbeieneiland of naar de Haringvreter." Een tochtje naar de haven van Veere? „Waarom niet. Ga ik ook niet uit de weg." Lekker buiten Kanovaren blijft voor Richie el ke keer opnieuw weer een bele venis. „Het is inspanning en ont spanning tegelijk. Lekker bui ten in de natuur. Met je kano kun je overal komen, je ziet van alles onderweg en het geeft je een grandioos gevoel van vrij- Richie Neels: „Scoren bij kanopolo doe je met je peddel of met de hand.' heid. Dat is fantastisch." Veilig heid staat voorop, ook in de ka nosport. „Ik ben lid geworden van de Kanoclub Zeeland en daar krijg je onder meer veilig heidstrainingen. Die zijn echt niet overbodig. Omslaan blijft altijd mogelijk. Hang je wel mooi met je hoofd richting bo dem. Moet je zeker niet te lang doen. Via eskimoteren kun je je kano dan weer in de goede posi tie krijgen. Een lastig onder deel, dat ik nog niet zo goed be heers. Zeker voor het branding kanoën op zee moet je dit kunst je goed beheersen. Naast het kanoën is Richie ook actief als kanopoloër. „Een ge weldige sport. Lekker flitsend en snel. Een goede techniek en een flinke portie lef. Dat heb je bij deze sport echt wel nodig. Het gaat er best stevig aan toe." Een helm behoort dan ook tot de standaarduitrusting. Het spel wordt gespeeld met vijf te gen vijf op een wateroppervlak van 600 vierkante meter. Richie: „De doelen hangen iets boven het water en scoren doe je met je peddel of met de hand. Voor het publiek ziet het er spectacu lair uit. Je mag bijvoorbeeld als speler je tegenstander omver du wen. Bovendien knallen de ka jaks veelvuldig bovenop elkaar. Betekent overigens niet, dat je je tegenstander opzettelijk mag rammen. Zo gek is het ook weer niet. De wedstrijd duurt twee keer tien minuten en dan ben je echt helemaal uitgewoond. Het spelletje vreet energie." Trainen doet Richie zomers bij het kanocentrum in de Piet of bij het Katse Veer. Saeftinge „In de winter trainen we wel eens in het zwembad in Kapelle, maar dat is niet elke week." Inmiddels is het aantal kano's in huize Neels flink uitgebreid. foto Willem Mieras Ook Richies vader - Henk Neels- beschikt inmiddels over een kano en voor de uitgebreide toertochten ligt ook nog een Ca nadese kano klaar. Vanmiddag trekken de leden van KanoClub Zeeland peddelend het land van Saeftinge in. Het zijn de enige schepen, die het natuurgebied mogen bevaren. „Een uniek mooie tocht. Via de kreken de schorren en slikken bekijken." Een heel aparte belevenis, vin den Richie en Henk. Stiekem denken beiden ook al eens aan de Elfstedentocht voor kanoërs. Of het er ooit van gaat komen weten ze niet. „Maar zo'n monstertocht. blijft een uitdaging." Hans Segboer Dungeon Siege II biedt meer dan zijn voorganger. Roleplaying games (RPG's) speel je - als je erbij wilt ho ren - tegenwoordig online. Hele volksstammen spelen Warcraft, EverQuest en noem maar op via internet en je zou bijna denken dat gewoon lekker in je eentje achter de pc er niet meer bij is. Daar komt nu verandering in met Dungeon Siege II, de opvol ger van de drie jaar geleden uit gebrachte RPG van Chris Tay lor. Je moet er een beetje van hou den, van de actie-RPG's met hun fantasiewerelden, waar jij met je zwaard doorheen dendert om allerlei enge beesten en ande re monsters voorgoed naar de eeuwige jachtvelden te helpen. Dungeon Siege was drie jaar ge leden een redelijke hit, hoewel het zich maar beperkt onder scheidde van games als Diablo en Baldur's Gate. De kracht van het spel zat 'm in de uitwerking van je karakter. Wie voor zwaardgevechten koos werd een sterke Warrior, wie het liever op de intelligente wij ze oploste een slimme Spellcas- ter. Dungeon Siege II behoudt al het goede van zijn voorganger en voegt daar het nodige aan toe: je hebt veel meer keus om je karak ter op te waarderen, er zijn meer vijanden om lekker op in te hakken en je kunt nu tot zes teamgenoten kiezen die je, af hankelijk van hun wapens, kunt inzetten. Dat gaat allemaal lek ker overzichtelijk en - hoera hoe ra - zonder achterlijke tussen- filmpjes en lange laadtijden. Trouwens, wie nieuw is in Dun geon Siege krijgt in het eerste level een uitgebreide toelichting van andere strijders. De game speelt zich net als z'n voorganger nog steeds af in het land Aranna, waar de normen tussen goed en slecht vervaagd zijn. De vraag is of je daarvoor in Aranna moet zijn, maar goed, het levert wel mooie sfeerbeel den en spetterende 3D-effecten op, in een grafisch fraai vormge geven spel. Gert Meijer Dungeon Siege II, ontwikkeld door Gas Powered Games en uit gebracht door Microsoft Game M A R K u ERTOLUG VET ^"NEE, gewoon Boter op mijn hoof» Tekeningen uit Dulle Griet. illustraties Carll Cneut Studios voor pc. Min. systeemei sen: Windows XP 1 GHz, 256 MB RAM, 4GB vrije-schijfruim- te, 32 MB videokaart. Leeftijd: 12+. Prijs: 49,99 euro. Web: http://www.micro- soft.com/games/dungeonsiege2/ In navolging van Tom Jones en Jamie Cullum, heeft nu ook de Canadese crooner Paul Anka zich gestort op de rock klassiekers. Net uit is zijn album Rock Swings waarop Anka nummers als Smells Like Teen Spirit (Nir vana), Eyes Without A Face (Bil ly Idol), Wonderwall (Oasis), Jump (Van Halen), Black Hole Sun (Soundgarden) en Everybo dy Hurts van R.E.M. met een big band-saus opdient. Op Rock Swings staan verder nummers van Bon Jovi (It's My Life), Spandau Ballet (True), Survivor (Eye Of The Tiger), Pet Shop Boys (It's A Sin), Lionel Richie (Hello), The Cure (The Lo- vecats), Michael Jackson (The Way You Make Me Feel) en Eric Clapton (Tears In Heaven). Hitlijsten Anka (64) vroeg Billboard Maga zine om zijn hitlijsten vanaf 1980. Met zijn band verdiepte hij zich op een hotelkamer in Las Vegas in zo'n tweehonderd songs. Uiteindelijk koos hij veer tien nummers waar zijn vijf dochters Amelia, Anthea, Ali cia, Amanda en Alexandra mee opgroeiden en graag naar luis terden. Zijn favorieten zijn Won derwall en Black Hole Sun. „Smells Like Teen Spirit was het moeilijkst om te doen, om dat het een soort lijflied is ge worden voor zo veel mensen. Ik nam het met veel angst op." De zanger heeft gedurende zijn carrière zo'n 125 albums opgeno men, waaronder cd's in het Ja pans, Duits, Spaans en Itali aans. Wereldwijd zijn er 15 mil joen albums van Anka verkocht. Hij is schrijver van zo'n negen honderd liedjes waarvan er 130 door andere artiesten, zoals El- vis Presley, Barbra Streisand en Robbie Williams zijn opgeno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42