ffiC Airbag voor paardrijders Belgisch bier doet het goed in buitenland W 9 Tienduizend valpartijen Rado Stoer Subwoofer zaterdag 17 september 2005 Na de airbag voor auto mobilisten en motorrij ders is er nu ook een airbag voor paardrijders. Het spe ciale vest blaast zichzelf bliksemsnel op als een rui ter van zijn paard tuimelt. Superman zou er een moord voor hebben gedaan. ■dismeerdere keren te gebruiken. Bij een val blaast een gaspatroon het vest razendsnel op. foto's GPD Het paardrij ongeluk van ac teur Christopher Reeve, be ter bekend als Superman, is we reldwijd bekend. De man die als superheld aan de lopende band de aarde redde, raakte van de ene op de andere dag tot aan zijn nek verlamd toen hij van zijn paard viel. Een ongeluk dat niet op zichzelf staat want de meeste ruiters overkomt dat wel eens. Meestal zonder gevolgen maar paardrij den blijft een gevaarlijke sport (zie kader). Ook zelfstandig ondernemer Frank de Ridder uit het Bel gische Pulle kukelde wel eens van zijn paard. „Toen ben ik eens gaan nadenken of daar niet iets aan te doen was. Toevallig las ik iets over een airbag voor motorrijders en zodoende kwam ik uit bij de Japanse fabrikant. En wat bleek: die had op basis van dat vest al iets,voor ruiters ontwikkeld", vertelt hij. De Ridder hoefde niet lang na te denken. Sinds ongeveer een maand is hij importeur van de airparka zoals de airbag voor ruiters genoemd is. Feitelijk is het niet meer dan een speciaal vest dat zichzelf bliksemsnel opblaast als de rui ter van zijn paard valt. Het vest zit met een touwtje aan het zadel. Als de ruiter valt wordt daarmee een gaspatroon in het jack geactiveerd en veran dert de paardrijder in een mum van tijd in een soort Michelin- popje. Borst, nek, rug en bekken worden door het luchtkussen keurig beschermd. „Even sim- Rug, nek en bekken worden door de luchtbanden beschermd. acht", aldus De Ridder. In Bel gië zijn de eerste reacties meer dan lovend. De Ridder: „Een specialist uit het ziekenhuis, zelf paardrijder, belde mij en thousiast op. U moest eens we ten wat elke week hier mijn be- handeltaf el passeert aan paard- rij-ongevallen. Dit is geweldig." De Belg, die dankzij zijn eigen product ook weer met een ge rust hart te paard gaat, ver koopt de airbags in twee model len die respectievelijk 290 en 350 euro kosten. Voorlopig al leen via internet (www. airpar ka. nl) maar De Ridder is ook op zoek naar ruitersportzaken die zijn airbag direct willen gaan verkopen. Overigens is de airbag, met een nieuwe gaspatroon, meermalen te gebruiken. Maar, geeft ook De Ridder toe, als je echt heel veel van je paard valt, kun je misschien beter een andere sport kiezen. pel als geniaal", zegt De Ridder. De airbag gaat niet af als ie mand gewoon van zijn paard stapt. De ruiters moeten ook mi nimaal 30 kilo wegen want al leen bij dat gewicht wordt het vest via het trektouwtje geacti veerd. „Het is dus geschikt voor kinderen vanaf een jaar of Hans van Alebeek Meer informatie: www.airparka.nl Tussen 1999 en 2003 werden zes dodelijke ongevallen geregis treerd tijdens paard- of ponyrijden. Uit een onderzoek van de stichting Consument en Veiligheid blijkt dat er jaarlijks een kleine 10.000 ruiters een ongeval krijgen. Meest al omdat ze van hun paard of pony zijn gevallen. Van die groep moe ten zo'n 1.100 mensen in het ziekenhuis opgenomen worden voor verder behandeling. Alleen voetbal en gymnastiekonderwijs zijn nog gevaarlijker spor ten. Bij de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie (KNHS) kennen ze de airbag voor ruiters nog niet. „Maar we zullen het zeker in de gaten houden", zegt woordvoerster Christa van Duin. „Veiligheid staat nu eenmaal hoog in ons vaandel." Volgens de KNHS rijden er in ons land ruim 400.000 mensen paard, vooral recreatief. Eenzelfde aantal heeft de afgelopen vijf jaar wel eens op een paard gezeten. Toegegeven, met zijn 2240 euro is de Rado Sintra Sport Chrono graph niet bepaald goedkoop, maar dan heb je ook wat. Tijdsaanduiding op een tiende van een seconde nauwkeurig, een vloeiend in de horlogeband overlopende kast en gegaran deerde krasbestendigheid voor zowel kast, band als glas. Er is ook een aparte tennisuitvoering, met als gebbetje extra aan dui dingen bij nul, vijftien, dertig en veertig minuten, overeenkom stig de telling bij tennis. Informatie: www.rado.com. Een minpuntje van mp3-spelers zijn die bungelende draadjes. JVC bouwde een mp3-speler en batterij in een hoofdtelefoon. De knopjes zitten uit het zicht aan de zijkant. Maar dat bete kent niet dat ze op de tast be diend moeten worden. JVC heeft een hulpje bedacht dat Voi ce Guidance heet. Als je een knopje half induwt zegt een charmante vrouwenstem welke functie je hebt gekozen. Dan kun je je nog bedenken als je graag harder wilt en zij 'next' zegt. De mp3-hoofdtelefoons hebben een capaciteit van 256 Megabyte. Ze zijn er in blauw, wit, zilver en zwart en kosten 149 euro. Het vermaarde merk Action Man stort zich op de nieuwe hel den die sinds kort bij tv-station Jetix te zien zijn. We hebben het over de Alpha Teens on Machi nes, kortweg ATOM. Het betreft vijf vrienden die allerlei span nende en grappige avonturen be leven. Daarbij kruist de gevaarlijke Alexander Paine regelmatig hun pad. Zo'n tv-serie kan na tuurlijk niet zonder een comple te speelgoedlijn met beweeglij ke actiefiguren, stoere transfor- meerbare voertuigen en impone rende wapens. De ATOM-figu- ren kosten 9,95 euro. Het duur ste is de Slamma Electronic Car: 39,95 euro. Het 'beste bier ter wereld' komt uit Westvleteren. Dat beweren althans enkele Amerikaanse bierliefhebbers op hun website www.ratebeer.com. De Westvleteren 12 (de monni ken brouwen ook nog een West vleteren met 8 procent alcohol en een witbier) heeft in record tijd een heuse cultstatus verwor ven: niet te koop in de winkel of in de kroeg; alleen verkrijgbaar aan de poort van de Sint Six- tus-kapel in de Vlaamse West hoek, in de buurt van Poperin- Freddy Delvaux, hoogleraar aan het Laboratorium voor Mou terij en Brouwerij van de Katho lieke Universiteit Leuven, kan er hartelijk om lachen. „West vleteren 12 is zeker een zeer goed bier. Maar om het nou het beste ter wereld te noemen, ach, dat lijkt me wat overdreven", zegt hij. „Maar een geslaagde re clamestunt is het wel." Sinds de uitverkiezing van West vleteren is het trappistenbiertje amper meer te krijgen. Het is weer te koop, meldt het automa tisch antwoordapparaat van de abdij van Westvleteren, Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Op is op. Jaarlijks produceren de dertig cisterciënzers van Westvleteren ongeveer 4.500 hectoliters bier. Meer is niet no dig om de kloostergemeenschap te financieren. Maar ook andere Belgische (spe- ciaal)bieren doen het goed in het buitenland. Ook - en vooral - in Nederland. La Chouffe - het kabouterbier uit de Waalse Ar dennen -is al enkele jaren bezig aan een gestage opmars en ook Jupiler is razend populair. Steeds meer cafés boven de gro te rivieren - Brabant en Lim burg hadden Jupiler al eerder ontdekt - zetten het pils uit Ju- pille, bij Luik, op het fust. „Jupiler is een ijzersterk merk*', zegt Delvaux. „Al 25 jaar lang marktleider in België. Het is ge woon een goed biertje. Wat bit terder dan Heineken, dat hier in België geen goede reputatie heeft." Heineken staat voor veel Belgen synoniem voor 'piswater'. Des te opmerkelijker was het dat het Nederlandse pils enkele weken geleden bij een smaaktest door Belgische biertjes zijn 'in'. de krant het Nieuwsblad, als beste uit de bus kwam. Beter dan Maes, Stella Artois en... Ju piler. Nee, Delvaux neemt die test niet serieus. „Er werden gewoon een paar mensen van de straat geplukt die een paar slokken foto Harmen de Jong bier moesten proberen. Dat is geen degusteren zoals wij dat hier doen. Ik hecht geen enkele wetenschappelijke waarde aan die test", zegt de bierprofessor, die vijftien jaar geleden het La boratorium voor Mouterij en Brouwerij, dat tot de faculteit bio-ingenieurswetenschappen behoort, oprichtte. Het Laboratorium voor Moute rij en Brouwerij adviseert dertig brouwerijen: van Westmalle tot Duvel en Moordgat. Er wórden ook cursussen gegeven voor inge nieurs alsook degustatiecursus- sen waar niet alleen brouwers maar ook bierfreaks - waaron der nogal wat Nederlanders - op afkomen. Het grote verschil tussen Neder landse en Belgische bieren? „Bel gische bieren zijn altijd bitter der - iets pittiger - dan Neder lands pils. Let wel, ik maak een duidelijk verschil tussen pils en speciaalbieren. Je kunt geen wit te wijn met whisky vergelijken. „Toch", zegt hij, „zijn Neder landse bieren over het algemeen goed. Er zijn er zelfs die een beetje Belgisch beginnen te sma ken." Bavaria en de Limburgse bieren. Grolsch en Heineken vindt hij respectievelijk wat zwavelig en fruitig. Zijn per soonlijke favoriet is Lindeboom. Misschien komt daar straks nog een ander biertje bij. Gig. Ont wikkeld met Nederlands kapi taal in België, hetgeen de krant De Standaard ertoe verleidde te beweren dat er in Nederland 'eindelijk een lekker bier op de markt komt'. 'Eind dit jaar lanceren onze noorderburen een pils met een Belgische smaak en enkele Ne derlandse trekjes: fris, fruitig en makkelijk drinkbaar. Uiteraard werd de trendy pils in België ontwikkeld, en wel aan het La boratorium van Mouterij en Brouwerij van de KU Leuven', aldus De Standaard. „Pas op hè, dat heb ik niet ge zegd", grinnikt Delvaux. Het bier, dat op de markt wordt ge bracht door vastgoedmakelaar Ernest Menten, is 'iets bitterder dan Heineken, maar zeker geen Westmalle of Orval', zegt Del vaux. „De kracht is volgens ons de volmondige smaak en de gro te drinkbaarheid. Dat is geen voor de hand liggende combina tie." Of ook dit 'Belgische' biertje een succes wordt in Nederland? „Ik durf daar geen uitspraken over te doen. De smaak is goed. Het zal afhangen van de marke ting." Pascale Thewissen Niet iedereen is even blij met een vette subwoofer in huis, die vaak achter een bank wordt ver stopt. De PV1 van B&W mag daarentegen wel gezien worden Geen hoeken, geen rechte lijnen maar de vorm van een grote zeepbel. Door deze vorm vinden er geen resonanties plaats en daarom blijft vervorming achter wege. Een dikke drielaags com posiet-jas zorgt ervoor dat de co nus altijd zijn vorm behoudt en elk signaal volgt. Ook bespaart de PV1 energie. Hij blijft stand by tot hij een seintje krijgt om in actie te komen. De PV1 is te koop bij de gespecialiseerde au- diovakhandel voor 1499 euro. Meer informatie: www.bwspeak- ers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41