[nburgeringswet wordt verzacht Kruidvat slaat AH met eigen hamsters om de oren eccü Nieuw rijbewijs krijgt vorm van creditcard Voorbereidingen Tweede Maasvlakte begonnen Prepensioen-leeftijd politie blijft 60 jaar fmrt miljoen genaturalis eerden vrijgesteld in nieuw voorstel Verdonk Betuwelijn over f jaar rendabel Vergoeding na fouillering Laatste wens Britse veteraan Formulier zorgtoeslag te moeilijk Campagne 'Koopje huurhuis' Hacker kan wachtwoord ook horen Quote Challenge afgebroken Springstof in R'dam onderschept Win een weekendtrip Kopenhagen zaterdag 17 september 2005 LHeieen Paalvast yokeJJcher LjaaG - Het rijbewijs in Lland zal er vanaf volgend Loktober heel anders uitzien, u kabinet stemde gisteren in Lffl voorstel hiertoe van mi- Lpeijs van Verkeer. Lituwe rijbewijs komt in de plaats van het roze papiertje dat sinds 1984 in gebruik is. Het heeft het formaat van een credit card en is behalve van een pasfo to voorzien van bijzondere ken merken zoals een kinogram (een soort hologram dat bij het kante len verandert van goud naar groen), een logo en een reliëf. De invoering van de rijbewijs pas vloeit voort uit Europese af spraken om de regels gelijk te trekken. Nu zijn er nog meer dan honderd soorten rijbewij zen in de Europese Unie. Neder land maakt er vaart mee wegens de identificatieplicht. Het nieu we rijbewijs is beter beveiligd en minder fraudegevoelig. Daar door vallen de productiekosten wel een euro of vier hoger uit dan die van het huidige rijbe wijs, aldus een woordvoerster van minister Peijs. Net als het oude is het nieuwe rijbewijs tien jaar geldig. Daar na moet het verlengd worden. Mensen met een geldig 'oud' rij bewijs hoeven niet onmiddellijk een nieuwe aan te vragen. Pas bij verlenging krijgen zij het rij bewijs in nieuwe vorm. De nieuwe rijbewijspas wordt, evenals het paspoort, centraal geproduceerd. Het behandelen van de aanvraag duurt een week en het nieuwe exemplaar kan worden afgehaald bij het ge meentehuis. ANP loorYvonne Hamar JimBakker HAAG - Minister Verdonk .indelingenzaken) zondert groot deel van de genaturali- Kide Nederlanders uit van de Hurgeringsplicht voor vreem den. Van de genaturaliseer de moeten echter wel de uitke- jigsgcrechtigden, ouders met Vierjarige kinderen en geeste- ^en verplicht een inburge- agsexamen halen. Len die tot die drie specifie- jpepen behoren, worden ech- ïvan de plicht vrijgesteld, als acht jaar van de leerplichtige léftijdin Nederland hebben ge loond of bepaalde Nederlandse |!oma's of certificaten heb- ua. Verder moeten alle vreem den van 16 tot 65 jaar ver- Eht inburgeren, tenzij ze ook in deze voorwaarden voldoen, jffst wilde Verdonk alle vreem den, ook de genaturaliseer- ^een plicht opleggen. (et kabinet stemde gisteren in arthet aangepaste voorstel van Wonk voor een nieuwe inbur- jnngswet. Antillianen en Aru- fflien komen evenmin onder de Ste vallen, omdat het kabinet nafzonderlijke toelatingsrege- Igvoor hen in petto heeft. De janbische Nederlanders blijven fcorlopig onder de oude wet val- die alleen voor nieuwko mers gold. (eoonk denkt dat door de wijzi- feen nog circa 500.000 vreem den onder de nieuwe inbur- pngsplicht vallen. Aanvanke- jk waren dat er ongeveer loOO. De minister heeft paste aar plannen aan, omdat de jiad van State aangaf dat ze EN HAAG - De Betuweroute s binnen vijf jaar kostendek- Hil. Dat staat in het nieuwe «rslel dat de exploitanten, Towrail en de havenbe- ijven van Rotterdam en Am- trdara gisteren aan minister lijs hebben gestuurd. bet voorstel lopen de exploita- iekorten terug van 14 miljoen ra in 2007, als de goederen- norlijn tussen de Rotterdamse (en en Duitsland in gebruik ïdtgenomen, tot vier miljoen ro in 2010. In 2011 speelt de tuwelijn naar verwachting itte et nieuwe exploitatievoorstel bl aanzienlijk gunstiger uit. it komt enerzijds door de fi nable inbreng van TowRail nconsortium van Nederland en Duitse bedrijven). Ander- ds moesten de vervoersprog- ses over de lijn naar boven eworden bijgesteld, omdat de eens van zowel Amsterdam t Rotterdam beduidend meer tcht op- en overslaan dan ver- jeht. Verder heeft ProRail be togingen gevonden in de on- iboudskosten. GPD discriminerend waren. Want vreemdelingen die tot Nederlan der genaturaliseerd zijn, kun je niet zomaar nieuwe verplichtin gen opleggen. Verdonk vindt ondanks de verla ging het aantal nog fiks. Ze wil dat zoveel mogelijk vreemdelin gen, dus ook oudkomers, inbur geren zodat ze beter kunnen deelnemen aan de samenleving. Halen de inburgeringsplichti- gen straks het examen niet, dan kunnen sancties volgen. Zo kun nen gemeenten een bestuurlijke boete opleggen. Ondanks de aanpassingen kle ven er nog onzekerheden aan het voorstel. Zo is onduidelijk wat de rechtsgrond is om de inburgering wel op te leggen aan de drie specifieke groepen genaturaliseerden. Ook is nog niet bekend hoe het met de Tur ken in Nederland staat. Zij ge nieten een bepaalde bescher ming door het ooit gesloten As sociatieverdrag. In Nederland wonen circa 350.000 Turken, van wie 65 procent genaturalis eerd is. Verder moet nog worden uitge zocht hoe alle inburgeringsplich- tigen bereikt worden. Uitke- ringsgerechtigen en vrouwen in een achterstandspositie kunnen een aanbod krijgen vanuit de ge meente. De anderen moeten zelf kijken waar ze een inburgerings- cursus kopen. Zij kunnen even tueel een krediet krijgen. Verdonk streeft ernaar dat de wet medio 2006 Ingaat. PvdA-Kamerlid Dijsselbloem is blij dat het voorstel er eindelijk is, na 2,5 jaar 'geknoei en juri disch gesteggel'. Hij is het met Verdonk eens de prioriteit te leg gen bij de drie specifieke groe pen. Hij wil wel zeker weten of alle juridische problemen zijn opgelost. Als dat zo is, wil de op positiepartij dat het kabinet geld vrijmaakt om de plannen zo snel mogelijk te kunnen uit voeren. CDA-Kamerlid Sterk wilde nog niet reageren op het nieuwe voorstel, omdat ze de inhoud er van nog niet precies kent. ANP A/B AMSTELSTROOM - Op de Noordzee, ruim drie kilometer uit de kust van Zuid-Holland, is personeel op het Antwerpse werkplatform Vagant gisteren begon nen met boringen voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Op 22 plaatsen haalt een boor de komende twee weken zand en klei uit de zeebodem, zodat duidelijk wordt wat er nodig is om het stuk zee droog te leggen. Het boorwerk gaat dag en nacht door. Het platform kan langs de vier poten op en neer bewegen. Op de plek waar gisteren is begonnen, moet de zeewering komen die de Tweede Maasvlakte moet afschermen. foto Harmen de Jong/GPD HAARLEM - De rechtbank heeft bepaald dat de Staat een Surinaamse vrouw uit Den Haag 300 euro schadevergoe ding moet betalen. De marechaussee heeft volgens de rechter de vrouw op een zeer vernederende wijze gefouil leerd. Zij werd ervan verdacht dat ze bolletjes had geslikt.Vol- gens persofficier Vos behoren de problemen met de fouillering in middels tot het verleden. ANP M hi wAt Igfc!/ D TMMG" P/4 AJ 5T"i=Af door Achille Prick DEN HAAG - Albert Heijn en Kruidvat zijn een ongekend har de prijzen-wedloop met drogis terij-artikelen begonnen. Beide ketens willen absoluut niet duur der zijn dan de ander met beken de A-merken. Na een prijsverla ging bij Kruidvat, volgt Albert Heijn direct. Albert Heijn opende onlangs de aanval met een televisiecommer cial waarin ketens als Kruidvat worden neergezet als schreeu wers. Volgens AH gaat het er niet om hoe je artikelen aan prijst, maar hoe je ze prijst. Al- bert Heijn verlaagde vervolgens een serie drogisterij-artikelen tot exact dezelfde prijs als bij Kruidvat. Kruidvat sloeg deze week terug met advertenties in de dagbla den. 'Het gaat er inderdaad om hoe je artikelen prijst! Schreeu wend lager!!!' En: 'Bij Kruidvat zijn de prijzen altijd laag. Zon der bonuskaart of andere frat sen'. Opnieuw dook Kruidvat met een serie producten omlaag. Albert Heijn had bijvoorbeeld Prodent-tandpasta op de Kruid vat-prijs van 0,99 cent gebracht, maar Kruidvat zakte woensdag naar 0,85 cent. Albert Heijn moest reageren, want het had in haar campagne dezelfde prijzen als bij Kruidvat beloofd. Dus zakte de supermarkt gisteren ook naar 0,85 cent. Hetzelfde ge beurde met een tiental andere producten. „Wij hebben beloofd dat we niet duurder zijn dan de drogisterij ketens, en daar houden we ons aan", zegt een woordvoerster van Albert Heijn. „Het is een wedstrijd die we willen win nen." De regels van dat spel lijken steeds ruimer te worden. In de advertentie van Kruidvat doken deze week de hamsters van Al- bert Heijn op en werd ook het AH-lettertype gebruikt om de draak te steken met de super markt. „Dat is reclame met een knip oog; wij doen dat ook", aldus de AH-woordvoerster. De keten ziet dan ook geen reden om juri dische stappen te ondernemen. Ook Kruidvat doet niet kinder achtig. „Wij doen geen compro mis op wat voor een manier dan ook. Wij beloven de goedkoop ste te zijn daar zullen we onze prijzen op aanpassen. Ook in de reclamecampagnes zullen we creatief verdergaan." GPD OOSTERBEEK - Op de Airborne begraafplaats in Oosterbeek is de Britse oorlogsveteraan Ted Shaw begraven. De oud-militair van de eerste Britse Airborne Divisie is op 21 juli van dit jaar overleden in zijn woonplaats Newton Abbot. Zijn laatste wens was om na de crematie te worden bijgezet op de Airborne begraafplaats in Oosterbeek. Dat gebeurde gisteren in aanwezigheid van familie, vrienden en oud-strijders. 1 foto ANP UTRECHT - De aanvraagformulieren voor de zorgtoeslag zijn nog steeds te moeilijk. De organisatie CSO waarin de ouderenbonden samenwerken, heeft gisteren bekendge maakt dat ze het kabinet zullen vragen de aanvraag nog simpeler te maken. Als per 1 januari het nieuwe ziektekos tenstelsel van kracht wordt, krijgen miljoenen mensen een zorgtoeslag om de hogere premies te compenseren. De Belastingdienst zal de toeslag uitkeren. De dienst is de afgelopen week begonnen met het versturen van de aan vraagformulieren. ANP ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil het huurders gemakkelijker maken om in een koophuis te wonen. In een campagne wijzen de gemeente en vijf grote woning corporaties in de stad bewoners er op wat er allemaal bij komt kijken wanneer je je eigen huurhuis koopt. „We streven ernaar dat de corporaties de komende vijf jaar ongeveer 25.000 Rotterdamse huurwoningen verko pen", aldus wethouder M. Pastors (Volkshuisvesting) gis teren. Als voordeel noemt hij onder meer dat eigenaren profiteren van de waardestijging van hun woning. ANP DEN HAAG - Een geluidsopname van het getik op een toetsenbord is voor hackers voldoende om wachtwoorden en vertrouwelijke informatie te ontcijferen. Onderzoekers van de Amerikaanse Berkeley-universiteit achterhaalden 96 procent van de ingetikte tekens uit geluidsopnamen van tien minuten. Daarvoor gebruikten ze een eenvoudig programma dat de geluiden van de afzonderlijke toetsen herkende en in twij felgevallen berekende wat de meest waarschijnlijke toets was. Zelfs toegangscodes die niet bestonden uit bestaan de woorden, werden relatief snel 'gekraakt'. GPD AMSTERDAM - De Quote Challenge, een autotocht van rijkaards door Europa, is voortijdig tot een eind geko men. Eerder deze week kwam een Italiaanse bijrijder om het leven, toen zijn Ferrari 360 in Bulgarije met hoge snel heid tegen een boom botste. De bestuurder ligt zwaarge wond in het ziekenhuis. „Triest dat zo'n bijzonder evenement tragisch moet eindi gen", schrijft deelnemer en hoofdredacteur J. Kelder van het sponsorende zakenblad in een digitaal verslag. Quote weigert het boetekleed aan te trekken. Kelder: „The Quo te Challenge is en blijft een jongensdroom." ANP ROTTERDAM - De Nationale Recherche heeft dinsdag een sporttas met 65 handgranaten in beslag genomen in een kelderbox van een woning in Rotterdam. In de tas za ten verder nog vier blokken springstof, een ontstekingme chanisme met tijdschakelaars, twee slagpijpjes en vijf pa tronen. In verband met deze vondst hield de politie vier verdach ten aan, drie mannen en een vrouw. Dat heeft het lande lijk parket van het Openbaar Ministerie gisteren laten we ten. ANP door James McGonigal DEN HAAG - De bonden en mi nister Remkes (Binnenlandse Za ken) hebben gisteren overeen stemming bereikt over een nieu we CAO voor de politie. Het is een informeel akkoord, maar zo wel het ministerie als de bonden NPB, ACP en VMHP gaan ervan uit dat zij begin oktober, als de juridische details zijn uitge werkt, hun handtekening eron der kunnen zetten. De nieuwe arbeidsovereen komst loopt tot eind 2007. De bonden, aldus NPB-voorzitter Hans van Duijn, hebben op het belangrijke punt van prepen sioen voor het grootste deel hun zin gekregen. De uittreedleef- tijd voor personeel in de actieve dienst blijft 60 jaar. De uitke ring zakt echter van 80 procent van het laatste loon naar 67 pro cent. Ook moet het politieperso neel 18 uur per jaar langer wer ken. „Dat kan ik wel uitleggen aan mijn leden", zei Van Duijn. Dienstongevallen Het CAO-akkoord bevat een hel dere regeling over dienstonge vallen. De bonden hebben er op gehamerd dat waar politiemen sen desnoods hun leven op het spel zetten, er achteraf geen ge zeur mag ontstaan over de uitke ring bij arbeidsongeschiktheid. „Dit was voor ons heel belang rijk," zei ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. De politie heeft dit jaar enkele malen massaal betoogd voor be houd van arbeidsvoorwaarden. „De minister wist dat wij in het najaar opnieuw in actie zouden komen," zegt Van Duijn. „Dat heeft ons de afgelopen weken ze ker geholpen bij de gesprekken met het ministerie." De details van het akkoord werden gister avond nog uitgewerkt in Den Haag. Zowel een woordvoerder van minister Remkes als de drie bonden gaan er van uit dat zij die de komende weken met een positief advies aan de leden van de bonden zullen voorleggen. Het 'informele akkoord' wordt daarom gezien als een feitelijke CAO-af spraak. Half oktober wordt de zaak formeel afge rond. Over de beperkte loonstijging, waarover gisteravond slechts bekend was dat er twee een malige uitkeringen in zitten, zegt Van Duijn: „Je weet na tuurlijk pas eind 2007 of je nu niet wat te laag bent uitgeko men, maar dat risico nemen we." GPD (Advertentie) Het grootste assortiment Sigaren in de Benelux TABAK SPECIAALZAAK BEN EVERSE Open alle dagen van 08.00 - 12.00 uur en van 12.30 - 18 00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Zondag is onze rustdag. Uw sigaren adviseurs BEN MAWILLA Westkade 97 - Sas van Gent - tel. 0115-451706 E-mail: tabakspeciaalzaak.everse@wxs.nl Specialist in longfillers. Wij beschikken over een klimaatkamer van 16 m2 (Advertentie) Verrassend veelzijdige herenschoen; zakelijk en tegelijk zeer modieus Oriëntatieprijs: 13995 Ga voor de actievoorwaarden en deelnemende verkooppunten naar www.ecco.com/nl of bel 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3