FZC Stadsvernieuwing is de toekomst Nieuwbouw in Kloosterzande ANTIEKHANDEL DE PAGTER Antiek Interieur Toos is een en al bloem en plant 1:0113-315680 SilSactie@pzc.nl 2,31,4460 AA Goes Cntie-ezploitatie; ES, Midden-Zeeland: 0113-315520; B&laanderen: 0114-372770; p.l: 020-4562500. Lgrdag 17 september 2005 Een indrukwekkende collectie Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Toen ze het huis kochten, was er één klein lichtje, een petroleumstel om op te koken, geen cv en een wc in de schuur. Toos Allaart (64) en Nout Louws (59) wonen nu 21 jaar in hun 'paradijsje' in Gapinge. Cv hebben ze nog steeds niet maar dat is een bewuste keu ze. Toos: „Ik ben van jongs af aan gewend aan een ka chel. Ik vind het heerlijk om er lekker voor te kruipen. Dus een cv is voor ons niet nodig. Bovendien is alles goed geïsoleerd." Verder is het huis aan de Dorpsstraat helemaal aangepast aan hun wensen. Voor het Gapingse echtpaar is de woning inderdaad een paradijsje. Toos: „Alles wat we wensen, is hier. Ik vind ook echt alles mooi. Het uitzicht, de binnenruim te. Het is licht, ruimtelijk. Ik ben heel tevreden. Als ik binnen aan de tafel voor zit, kan ik heerlijk in de voor tuin kijken en als we achter zitten hebben we een prachtig zicht op de achtertuin." Nout: „Toen we het huis kochten, was het min of meer een bouwval. Er woonde een oud vrouwtje in met kip pen, schapen en varkens. Ik begrijp niet hoe ze hier heeft kunnen wonen. Er was bijna niets. Water moest ze halen uit de regenbak. Maar ja, wij zijn natuurlijk wel erg verwend. Vroeger hadden ze nog niet eens de helft van de luxe die wij nu hebben." „We hebben heel veel uitgebroken en veranderd. Ik ben zelf nogal handig en we hebben veel hulp gehad van familie en vrienden." Hij laat de zeer ruime hal zien. „Hier was eerst de dorsvloer. Vandaar de grote ruimte. We hebben daar een vide gemaakt." Aan een van de wanden prijkt een verzameling vuurwapens. Zo hangt er een pistool, uit begin 1800, naast een jachtge weer uit 1850. Beide echtelieden komen uit landbouwfamilies. Nout: „Toos is een en al bloem en plant. Net als haar groot moeder. Die had bij de boerderij al bloemen." De plan- tenliefde van de bewoonster is in de grote tuinen voor en achter terug te zien. Voor het huis ligt zo'n 30 meter diepe tuin, op kleur ingeplant. „Mijn opoe had al een siertuintje. Ik heb die liefde geërfd. In de voortuin heb ik alles wit en geel. Ik ga daar best ver in, als er iets in een andere kleur opkomt, trek ik het eruit. De buren hebben een echte, bonte boerentuin, vol kleur. Dat vind ik ook prachtig, maar hier heb ik voor wit en geel gekozen." Verder staan er veel buxussen en andere groenblijvers. Bij de tweedelige voordeur groeit een witte klimhortensia, daarnaast staat een grote bol- buxus en iets verderop groeien witte clematis en hosta. Op de onderdeur hangt een half emmertje met een boe ketje erin. „Ik hou wel van iets anders." Achter is meer kleur te vinden in de enorme tuin. Nout: „We hebben later van de buurman een stuk grond erbij kunnen kopen. Hij was boer, werd te oud en wilde wat van zijn grond kwijt. Achter onze tuin ligt landbouwgrond. We kunnen kijken tot aan Vrou wenpolder. Ons uitzicht is werkelijk schitterend. In al le seizoenen. Het is veel onderhoud, dat is waar. Ik doe het grove werk, maaien en snoeien en zo. Toos doet de rest. Zij heeft het echt in haar vingers. Het is voor haar meer dan een hobby." Annemarie Zevenbergen •"tog van de voorgevel van een woning op het terrein van de voormalige aardappelhandel. Het terrein waarop de gebouwen van de voormalige aardappelhandel van Bas Rijk stonden, is klaar voor de bouw. \Tiet langer wördt in dorpen en steden de nadruk gelegd op het uit de grond stampen van nieuwe wijken. Gemeenten Üjgen hoe langer hoe meer oog voor de mo- Ékheden van stads- en dorpsvernieu wing. Oude bestaande panden worden ge- ioopt, maken plaats voor nieuwbouw en braakliggende terreintjes worden opgevuld rothuizen of appartementencomplexen, it alles binnen de bebouwde kom. 'Inbrei- jng'heet dat in ambtenarentaal. Zeeuwse gemeenten zuchtten zo'n tien jaar onder het juk van contingentering. Dat wil zeggen dat de provincie besliste hoeveel woningen een gemeente per jaar mocht bouwen. Aan de gemeenteraden de ondankbare taak te beslissen in welke dor pen, die woningen gebouwd mochten worden. Ondankbaar, omdat er altijd ontevredenheid was over het aantal toegewezen woningcontingenten. Veel dor pen kwamen er bekaaid van af. Jaren mocht er niks gebouwd worden, of misschien één of twee huizen per jaar. Wachtlijs ten van bouwlustigen groeiden gestaag, jongeren die graag een eigen woning wilden bouwen in hun geboortedorp restten niets dan naar elders te verhuizen. In veel gemeentehuizen werd ge bak geserveerd toen de gewraak te contingentering vorig jaar werd opgeheven. Gemeentebe sturen mogen nu zelf aangeven hoeveel huizen ze per jaar wil len bouwen, de provincie houdt het laatste woord, maar het be leid is aanzienlijk versoepeld. Wel moeten gemeenten nu ook oog hebben voor de (oude) dorps kernen. De nadruk die voorheen lag op nieuwbouwwijken had als gevolg dat binnensteden het ondergeschoven kindje waren. Er was simpelweg weinig inte resse voor. Daar heeft de provin cie nu wat op gevonden met de zogenaamde '50-50 regeling'. Als gemeenten werk maken van bouwplannen in de dorpskernen zelf, mag ook weer in de buiten wijken worden gebouwd, in nieuwe wijken. In de gemeente Hulst hebben ze dat goed begrepen. In de binnen stad van Hulst staan alleen al tien nieuwbouwprojecten op sta pel, maar ook in Kloosterzande is dorpsvernieuwing in volle gang. Actueel is de locatie van de voormalige aardappelhandel van Bas Rijk. De bedrijfsgebou wen, binnen de bebouwde kom aan de Hulsterweg, zijn nog voor de bouwvak gesloopt. Op het terrein, 3600 vierkante me ter groot, komen vier vrijstaan de woningen. Het plan wordt ontwikkeld en gebouwd door de plaatselijke aannemer Van Kerckhoven. Voor een grond prijs van 117 euro per vierkante meter zijn al twee opties uitgege ven. „En dat zonder dat we met deze locatie hebben geadver teerd", zegt Dees van Kerckho ven, algemeen directeur. „Zo zie je maar hoe groot de vraag is om dicht bij het centrum te kunnen wonen." Wie op het terrein van de voor malige aardappelhandel wil wo nen, krijgt alle vrijheid. De hui zen mogen naar eigen inzicht ge bouwd worden, de keus van een architect staat vrij. Van Kerck hoven schakelt Wim van Acker Bouwadvies uit Kloosterzande in voor diegenen die de keus aan de aannemer overlaten. Het laat ste perceel is nog niet klaar voor verkoop. In de grond zitten nog enkele tanks en de bodem moet worden gesaneerd. Van Kerck hoven: „We willen dat de toe- De gebouwen van aardappelhandel Rijk voor de sloop. Het open ruimte voor bouwplan Kint aan de Cloosterstraat in Kloosterzande foto's Camile Schelstraete komstige koper zonder proble men een schone grond-verkla ring kan krijgen." Boerderijen Het terrein wordt bebouwd met woningen in een klassieke stijl. Twee van de huizen hebben wat weg van oude boerderijen; een voorgevel met een voordeur in het midden en aan weerszijden twee ramen. De woningen wor den uitgevoerd in rode bak steen, met zwart geglazuurde dakpannen en krijgen een klas siek donkergroene voordeur. Ook elders in Kloosterzande is Van Kerckhoven bezig met een inbreidingsproject. In de Cloos terstraat, midden in het cen trum, komen twee woningen op de plaats van een voormalig me- chanisatiebedrijf. „Dat is ook een van de peilers van inbrei- ding", zegt de Hulster wethou der Ben Pauwels (Ruimtelijke Ordening). „We proberen waar mogelijk bedrijven uit het cen trum te krijgen zodat er plaats vrijkomt voor woningbouw." Stads- en dorpsvernieuwing heeft wat Pauwels betreft de toe komst. Niet alleen is het goed voor de leefbaarheid, maar er blijken heel wat bouwmogelijk heden te zijn die tot voorheen over het hoofd werden gezien. Van Kerckhoven vindt dat de ge meenten tot nu toe te weinig hebben gedaan aan herstructure ring van oude stads- en dorpsge deelten. „Ze hebben zeker ste ken laten vallen, jarenlang heb ben ze veel verdiend aan uitbrei dingsplannen, maar de winst is niet geïnvesteerd in de dorpen waar men zat te springen om nieuwbouw. Als projectontwik kelaars zelf het plan opvatten ergens een oud pand op te ko pen, dat te slopen en er nieuwe woningen te bouwen, dan was dat bijna onmogelijk. Verkopers kregen meteen dollartekens in hun ogen, de vraagprijs was on redelijk hoog, de projectontwik kelaar haakte af en zo gebeurde er weer niks. Beter had de ge meente subsidies beschikbaar kunnen stellen voor woningeige naren die zelf wat wilden begin nen." Pauwels is het met Van Kerckhoven eens. „Vroeger had den we een 'potje' voor particu lier initiatief, maar dat is door het Rijk wegbezuinigd. Het ge volg was wel merkbaar. In Lamswaarde zitten we bijvoor beeld met een zwaar verpauper de Achterstraat. Willen we daar nu iets aan doen, dan kost ons dat het dubbele in vergelijking met tien jaar geleden." Pauwels pleit er dan ook voor dat er opnieuw een subsidiepot voor reconstructie-initiatieven komt. „We moeten eerst onze fi nanciële situatie op orde heb ben. Als het over een paar jaar beter gaat, dan vind ik dat een dergelijke subsidievoorziening er moét komen. Als het Rijk al subsidies uitdeelt, dan gaan die meestal naar de grote steden, dat is niet altijd terecht, want ook kleinere steden of dorpen kampen met verpaupering." Het terrein aan de Hulsterweg in Kloosterzande, waar tot een paar maanden geleden nog 45 jaar aardappelen werden ver kocht, wordt binnenkort bouw rijp gemaakt. Na de bouw kij ken de bewoners uit op een pol derlandschap. Nieuwbouw zal daar de eerstvolgende jaren niet komen. Dat hoeft ook niet, er is immers binnen de bebouwde kom nog ruimte genoeg. Je hoeft alleen maar goed te kijken. Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33