Niet aarzelen, meteen bwam - actie! Meeste miljonairs nemen hun beveiliging niet serieus zaterdag 17 september 2005 3% Ka de ontvoering van miljonairsdochter Claudia Melchers (37) staat de beveili- ""in rijke Nederlanders opnieuw ter ie. Investeren miljonairs in veilig- jr zijn ze daar te zuinig voor? „De tosten denken: 'Dat overkomt alleen mijn i'." ontvoering van miljonairsdochter Clau- Melchers verschijnt op zijn netvlies. p"ers zijn haar huis binnengedron- L opvallende werkwijze. Daarmee !®ze het risico dat ze sporen achterla- f dat ze een knal krijgen van een huis- Het was makkelijker geweest om Cffe onderweg te ontvoeren, en doet of de kinderen -uxcugt", zegt Hans Slaman, di- F ir van International Security Part en, die als politie-agent jarenlang in ^.-terreurteam zat en in 1983 betrok- Jdfu bevrijding van biermagnaat "ken, volgde de ontvoering van de miljonairsdochter op de voet. Zijn be drijf beveiligt families die in de top vijftig van de Quote-lijst staan: de meest vermo gende mensen in Nederland. Of de familie Melchers - die met een geschat vermogen van 460 miljoen euro op nummer 36 staat - tot zijn klanten behoort, wil hij niet zeggen. De fysieke beveiliging is meestal wel in or de, stelt Slaman. „Er is niets mis met het hang -en sluitwerk, de videocamera's en de particuliere beveiligingsbedrijven die uit rukken nadat het alarm is afgegaan. Maar het gaat om de mentaliteit van de rijken. Waarom heeft mevrouw Melchers de deur opengedaan? Heeft zij niet eerst op een vi deocamera gekeken wie er op de stoep stond? Of was de kidnapper een bekende? Miljonairs in Nederland zijn zich onvol doende bewust van de risico's die ze lo pen." Na de ontvoering van Heineken in 1983 is er wel een kentering gekomen. De bierfabri kant - ontvoerd nadat hij van zijn werk naar huis wilde gaan - had geen beveili Beveiligingsmensen oefenen in Amerika op het voorkomen van ontvoeringen foto GPD ging. Vermogende ondernemers werden wakker geschud en huurden particuliere be veiligingsbedrijven in. Zo wordt er tegen woordig gebruik gemaakt van 'preventieve observatie': de beveiliger houdt exact de agenda van de ondernemer bij, zorgt ervoor dat hij op wisselende tijden naar zijn werk gaat. Hij geeft ook praktische tips: rij met de deur op slot en neem een getrainde chauffeur. Tip „Ons devies is: 'Maak het daders moeilijk', zegt Theo van der Mark, directeur van ver zekeringsbedrijf Cassidy Davis die ook de 'rijken der aarde' bijstaat. Routines veran deren - dus een miljonair moet niet steevast op donderdagavond naar de sportclub gaan - is één van de vele tips. Cassidy Davis heeft ook raad voor de slachtoffers: ze doen er verstandig aan haar belagers niet tegen te spreken, dan krijgen ze klappen of lopen ze het risico dat de ontvoerders gaan schie ten. „De kidnappers zijn zeer gespannen, dit doen ze ook niet iedere dag," zegt Van der Mark. Onderhandelen over losgeld vergt een ande re expertise. Terwijl de politie zich concen treert op de opsporing, steunen de beveili gingsbedrijven de familie. „De achterblij vers zijn geneigd om snel in te gaan op de eisen van de dader", vertelt directeur Sla man van International Security Partners. „Maar voordat je met miljoenen losgeld over de brug komt, moet je eerst een teken van leven hebben van de ontvoerde per soon. Anders is het wel erg zonde van je geld." In de onderhandelingen tussen de familie Heijn en Ferdi E. - de man die in 1987 Ger- rit-Jan Heijn ontvoerde en vermoordde - is dat misgegaan. Heijn werd op de dag van zijn ontvoering vermoord, terwijl de fami lie maanden later nog losgeld betaalde. Heijn, die vier jaar na Heineken werd ont voerd, had overigens ook geen beveiligings man bij zich. Van der Mark: „In de top vijf tig van rijkste Nederlanders, zitten nog steeds mensen die geen enkele beveiliging hebben. De meeste miljonairs denken: dat i overkomt alleen mijn buurman." Carine Neefjes en Edine Wijnands Ontvoering Kevin Costner; harde klappen, zowel op de golfbaan als bij het beoefenen van de vechtsport krav maga. foto Justin Sullivan/AFP Wie zijn aanvaller liever de andere wang toekeert dan hem stevig toetakelt heeft niets te zoeken bij krav maga. Doel van de van oorsprong Is raëlische vechtsport - momen teel een hype in Hollywood - is louter het uitschakelen van de tegenstander. Let wel: grondig. Gebroken neus, gekneusd scro tum? Collateral damage. Tussen Imi Lichtenfeld en Jennifer Lopez gapen werelden. Lichten feld was een Tsjechische jood die voor de nazi's vluchtte, met de Engelsen meevocht en later voor Israël tegen de Arabieren streed. Lopez is, wat zullen we zeggen... een bevallig zangeresje. Wat hen bindt is krav maga - uit te spreken met een g als in 'goal' en de klemtoon op 'ga'. Lichtenfeld ontwik kelde en perfectioneerde het, Lopez beoefent het. Niet om mensen met kwade bedoelingen het hoofd te bie den, daarvoor heeft ze bodyguards, maar om het ranke lijfje in vorm te houden.Daarvoor is krav maga niet bij uitstek geschikt. Fitness, zwem men of squash zijn probater middelen om conditie en spiermassa op te bou wen. Krav maga is voor slechts één doel ontwikkeld; het uitschakelen van de tegenstander. Zonder poespas en erbarmen. Esthetiek speelde bij Lichtenfeld geen rol, net zo min als de belasting van be paalde spiergroepen of de verbran ding van calorieën. Waarom Lopez, maar ook collega's als Cameron Diaz, Shannon Elizabeth en Kevin Costner, toch zweren bij krav maga? Het zal de mythe zijn die er omheen hangt. Tik 'krav maga' in op Google en consta teer dat die woorden steevast verge zeld gaan van adjectieven als 'ge heim', 'dodelijk' en 'gevaarlijk'. De Mossad wordt vaak genoemd, de Israë lische geheime dienst waarbij vergele ken onze AIVD een padvindersclubje is. Bij de Mossad weten ze van aanpak ken, gonst het op allerhande websites. Niks onderhandelen; twintig krav ma- ga-experts in een vliegtuig en hup, met zijn allen naar Entebbe. Op chatsi- tes praten jongeren nieuwsgierig over de relatief nieuwe vechtsport. Klopt Claudia Melchers is de dochter van multimiljonair Hans Melchers, eigenaar van het bedrijf Melchemie uit Arnhem. In het verleden werden meer kinde ren van miljonairs ontvoerd. Enkele opzienbarende zaken: Renier Terwindt (16), oktober 2003. Zoon van Nijmeegse rijke steenfabrikant. Eis: 10 miljoen euro. Motief: dader had zware geldproblemen. Doelwit uitgeko zen op basis van Quote 500-lijst. Lusanne van der Gun (11) uit Oldeberkoop. Augustus 2003. Eis: 200.000 euro. Dader vermoedde ten onrechte dat ouders rijk waren. Motief: wanhoop. Ont voerder wilde financiële toekomst arbeidsongeschikte vriendin veilig stellen. In 2003 verijdelt politie een poging tot ontvoering van Johnny de Mol (24), ac teur en zoon van televisieproducent John de Mol en zangeres/actrice Willeke Al- berti. Motief: geld. Hans van de Kimmenade (17) wordt ontvoerd van landgoed van zijn ouders. Mei 1999. Komt na drie dagen terug. Jongen is één van een drieling. Vader ge fortuneerd. Dader is nooit gevonden. Anthony de Clerck (11), Vlaanderen, februari 1992. Zoon rijke Vlaamse tex tielbaron. Eis 13 miljoen gulden. Doelwit: willekeurig. Aanvankelijk wilden da ders Nederlandse miljonair Leon Melchior ontvoeren. Hij was te zwaar bevei ligd. Daders dachten daarop dat zij de dochter van Melchior ontvoerden, maar het was per abuis diens secretaresse. Zij werd vrijgelaten, waarna oog op Antho ny viel. Na 32 dagen komt hij ongedeerd vrij. Valérie Albada Jelgersma (10). Ontvoerd in februari 1987. Eis: vier miljoen gulden. Dochter van Eric Albada Jelgersma, destijds directeur van Unigro, het latere Laurus. Daders gepakt en veroordeeld. Motief: geld. snel duidelijk, was niet streetwise. Lichtenfeld besloot uit alle gevechts technieken de meest effectieve onder delen te destilleren en die aan te pas sen aan de bewegingen die een mens in paniek maakt. Later, toen de staat Israël was opgericht en andere dreigin gen ontstonden, ontwikkelde Lichten feld technieken tegen gijzelingen en aanslagen. De Mossad perfectioneer de krav maga tot wat het nu is: een mengsel van explosieve bewegingen die een mens in één of twee seconden vellen. Krav maga (Hebreeuws voor man-tot-man-gevecht) kent geen toer nooien of competities. Het zal ook nooit een Olympische sport worden; daarvoor is het te bruut, te meedogen loos. Toch, zegt Van Velzen, is het 'een genot' om te zien hoe de experts vech ten. Hij heeft een paar masters meege maakt en dat waren 'eigenlijk doodge wone mannen', zegt hij. Geen Jean-Claude van Dammes, met blik ken alsof ze ieder moment een orkaan van geweld kunnen ontwikkelen, maar vriendelijke verschijningen. „Eentje was net Buster Keaton. Maar toen hij ging vechten... Man, of er een machine aan het werk was." Of het klopt dat een master met één trap of stoot een tegenstander kan doden? Ze ker, zegt Van Velzen. „Je kunt een strottenhoofd verpletteren of een hoofd achterstevoren draaien. Maar zulke technieken zijn niet uniek voor krav maga, dat kun je met karate of jiu-jitsu ook." Wat krav maga in essentie van de gangbare gevechtstechnieken onder scheidt is de verankering in onze in stincten. Wie een vuist op zich af ziet komen gaat niet in een fotogenieke spreidstand staan, met één been gehe ven; die heft in een reflex zijn handen omhoog. Op die beweging bouwde Lichtenfeld voort. Filmpjes die op in ternet circuleren laten zien hoe een krav maga-expert een aanval met een mes afweert: met één arm pareert hij de stekende beweging, met zijn ande re arm en een been stort hij zich op de aanvaller. Niet met een stompje op een bovenarm en een schopje onder het zitvlak, maar met mokerdreunen, op de plekken waar ze het best ge voeld worden. De weke delen veelal. Nog een verschil: krav maga is niet ge stoeld op eeuwenoude technieken en voorschriften, maar wordt continu bij geschaafd aan de hand van ervarin gen in de praktijk. Laatst nog, na een akkefietje in Polen. Een man werd op straat aangevallen en schakelde met twee dreunen de agressor uit. Om te zien of de aanvaller medestanders had 'danste' hij naar achteren, met korte rukjes om zich heen kijkend. Peri- pherical vision, heet dat. De Pool had helaas niet in de gaten dat hij achter waarts op een autoweg belandde en werd door een auto van de sokken ge reden. De techniek van de peripheri- cal vision werd vervolgens zodanig aangepast dat het gebied achter de be oefenaar beter wordt bestreken. Strafblad Krav maga zit in het standaardpakket van terreurbestrijdingseenheden en geheime diensten. Sinds een paar jaar sijpelen de technieken ook door in de burgerwereld, met Hollywood als zo vaak voorop. In de handen van Jenni fer Lopez kan het geen kwaad, maar wat als Mohammed B. of Wilhelm S. zich erin bekwamen? „Dat onbesuisde spul wil ik dit niet in handen geven", zegt Bo van Velzen. „Jonger dan 18 wil ik ze niet hebben, een strafblad mag ook niet. En als iemand het op straat misbruikt vliegt hij er uit." Ge lukkig, zegt hij, trekt krav maga wei nig mensen met kwade bedoelingen. „De sfeer is heel anders dan bij free-fight of kickboksen. Mensen die krav maga beheersen stralen een enor me rust uit." Omdat het rust geeft, de wetenschap dat je op straat je manne tje kunt staan. Binnen een jaar, is de ervaring van Van Velzen, ben je zeker der van je zaak als je bijvoorbeeld een puber moet aanspreken op het feit dat hij met zijn scooter over de stoep rijdt. „Als zo'n jochie agressief wordt heeft hij een verkeerde aan je." Michael Amsman Bo van Velzen: „Als je aangevallen wordt, kun je geen half werk leveren." foto Sacha Wunderink/GPD Vechtsporten het dat je met één klap iemand kunt doden?, vraagt iemand op een site voor gamefreaks. Jammer dat je mini maal 18 jaar moet zijn, klaagt een an der. Een derde deelnemer weet dat je geen strafblad mag hebben. Kennelijk is de sport gevaarlijk in handen van kwaadwillenden, schrijft hij opgewon den. Walther P22 Is dat zo? Is het levenswerk van Imi Lichtenfeld zoveel agressiever dan bij voorbeeld jiu jitsu of karate? „Het is effectiever", zegt krav maga docent Bo van Velzen (42).„Het is gebaseerd op je reflexen, op de natuurlijke bewe gingen die je maakt als je wordt aange vallen, met als doel om je tegenstan der zo snel mogelijk uit te schakelen." Dat kun je agressief noemen, maar in wezen is het gewoon zelfbescherming, zegt Van Velzen. „In alle vechtsporten gaat het erom om van je tegenstander te winnen. Krav maga combineert de beste tech nieken en voegt er nieuwe aan toe." Een voorbeeld. Op de judomat leer je niet hoe te reageren als een doorgela den Walther P22 op je slaap wordt ge zet. Een Israëlische militair - gerede kans immers dat hij met dat bijltje te hakken krijgt - wel. Wie goed ge traind is, zegt Van Velzen, heeft een goede kans om een dreiging met een pistool te overleven. „Niet als de aan valler drie of vier meter bij je van daan staat. Dan ben je kansloos. Je moet hem bij je in de buurt zien te krij gen, binnen handbereik. Leid hem af, maak nerveuze bewegingen, en dan bwam - actie." Het overrompelende karakter is de kracht van krav maga, zegt Van Vel zen. „Niet terugdeinzen of aarzelen, maar meteen in de tegenaanval, er bo venop." Van Velzen heeft zijn technieken - hij bezit ook een zwarte band jiu jitsu - eenmaal op straat toegepast. In Sche- veningen, toen hij met zijn vriendin naar huis fietste en hij door drie jon gens werd aangevallen. De eerste kreeg een trap op zijn plexus Solaris, de tweede - die naar zijn binnenzak greep - werd met een paar klappen ge vloerd, de derde vluchtte. Van Velzen, droogjes: „Als je aangevallen wordt kun je geen half werk leveren." Getto's Zo heeft Lichtenfeld het bedoeld. Hurt or get hurt. Met die instelling overleefde hij het geweld in de joodse getto's van Tsjechoslowakije, in de ja ren twintig en dertig van de twintig ste eeuw, toen het ergste nog moest ko men. Hij was worstelkampioen en ge- wichtheffer, maar had daar op straat weinig baat bij. Voor hij een verwur ging kon inzetten had hij een knuppel in zijn nek. Worstelen, werd hem al Wat is de beste vechtsport voor op straat? Daarover worden intensieve discussies gevoerd op internet. Thai-boksen, jiu-jitsu, kung-fu en bovenal krav maga worden vaak ge noemd, judo nooit. Andere meer of minder exoti sche vechtsporten die worden genoemd zijn to- miki aikido, kickboksen, eskrima, aiki-jitsu en wing chun. Vergelijkbaar met krav maga zijn systema (een techniek die is ontwikkeld voor de Spetnaz, Russische speciale eenheden) en US Navy seal-training. Wat die drie 'sporten' ge meen hebben is dat de beoefenaar wordt klaar gestoomd - sneller dan bij welke 'oude' vechtsport dan ook - voor plotselinge bedreigen de situaties op straat. Bij krav maga zijn wils kracht en techniek belangrijker dan conditie en spierkracht; een beoefenaar van twintig jaar is niet per se beter dan iemand van veertig. Hoeveel Nederlanders krav maga beoefenen is onbekend - er is geen centraal registratiepunt. Wel worden de technieken in een groeiend aan tal sportscholen onderwezen. Ook Jennifer Lopez doet het foto Christophe Simon/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31