Straks hebben we wéér iets om zeep geholpen )e tenenkaastheorie kan in de prullenbak Jo Koeman, natuurmens zaterdag 17 september 2005 Jo Koeman heeft nog vijftig be ren in zijn tuin. En ook nog wat vogels, bollen en kegels. Hij onderhoudt ze netjes met de snoeischaar, maar eigenlijk is hij opgehouden met het kweken van buxussen. „Wat ik kwijt kan, ver koop ik nog wel, maar ik ben nu in de zeventig. Op een keer is het genoeg. Ik heb werk zat, zeker nu Rie thuis herstelt van een hef tige rugoperatie. Dan moet ik in huis ook wat meer doen." Het is bijna niet te geloven hoe één man er in kan slagen een siertui- nencomplex van een halve hectare in zijn eentje zo wonderbaarlijk netjes te houden. De borders: bloeiend, even wichtig en kleurrijk; de gazons: de mooiste golfbaan is er niks bij, en in de vijvers weten de vissen op welk uur ze gevoerd worden. Dan komen ze met z'n allen bij de baas uit de hand eten. „Ik heb nu al een keer of vier gehad dat er een prachtige groene kikker op een lelieblad kwam kijken wat ik aan het doen was, op een duimbreed van mijn hand. Daar geniet ik nou van. De natuur geeft je dat allemaal voor niks." Zijn hele levensloop heeft zich tussen natuur en cultuur bewogen. In zijn ge boortedorp Waarde speelde zijn jeugd - „een fijne jeugd" - zich af tussen de schoiTen, de akkers waarop zijn vader groenten teelde en de school. De school had voor mij de minste aantrek kingskracht. We gingen naar de school van de gereformeerde gemeen te, al waren we niet van die kerk. Mijn ouders waren waarschijnlijk te chris telijk om ons, mijn broers en zussen, naar de openbare school te sturen. Maar voor de rest leerde je veel. Mijn vader pachtte stukjes grond en ver bouwde uien, peeën en andere gewas sen. Wij hielpen mee. We hielden melk- geiten, de koe van de werkman, konij nen en we hebben ook weieens een var ken gehad. Ondanks de magere tijden in de jaren dertig, zijn we nooit iets te kort gekomen. Op de schorren leerde je veel over de natuur, over vogels, de dynamiek van de buitendijkse gebie den en over vroeger. Dat is nog steeds zo. Daar raak je niet op uitgekeken." Na de lagere school ging Jo Koeman aan het werk in een boomgaard, werk dat hij ook helemaal niet met tegenzin deed, maar in dienst bij de stoottroe pen kreeg hij de kans een chauffeurs opleiding te volgen. Terug in Waarde ging hij vrachtrijden bij de Gebroeders Schrier. Dat was in 1955. Twee jaar later trouwde hij met Rie en ze kregen een dochter en twee zoons. Korporaal „Halfweg de jaren zestig kreeg ik in de gaten dat ik mijn kinderen alleen zag als ze al op bed lagen. In die tijd kwam er een baan vrij op het depot van de Navo, hier in Den Inkel. Er la gen hier enorme tanks in de grond met olie, kerosine en allerlei andere stoffen. Het was een onderdeel van een netwerk dat door heel Nederland loopt. Dat spul moest in volcontinue- dienst bewaakt worden en onderhou den natuurlijk. Ik heb het toen onge merkt nog tot korporaal eerste klasse geschopt. In de kast hangt nog een uni form met witte handschoenen en een pet. Dat hoefde ik niet aan te trekken, maar bij de luchtmacht zijn ze heel precies: een burger kan niet op de boe del passen." Buitenkans Dat het gezin Koeman in de woning op het depot kon gaan wonen was een buitenkans. Een nog grotere buiten kans was dat ze het huis en een halve hectare grond erbij konden kopen toen het depot werd opgeheven. „Het was natuurlijk allemaal veel te duur. Op verschillende plaatsen in Neder land zaten mensen continu dergelijke depots en pompstations te bemannen, terwijl je het ook met minder arbeids krachten rond kunt pompen. Achteraf heb ik spijt dat ik maar een halve hec tare heb gekocht. Domeinen had een veel groter stuk grond hier, dat nu door Staatsbosbeheer wordt be heerd." Naam: Jo Koeman Geboren: 22 oktober 1933 in Waarde Burgelijke-staat: gehuwd met Rie, drie kinderen Woonplaats: Tussen Kruiningen en Waarde in Den Inkel Opleiding: lagere school in Waarde, chauf feursopleiding in militaire dienst. Werk: gepensioneerd luchtmachtkorpo raal en boomkweker, min of meer in ruste. Liefhebberijen: Aanleg en onderhoud siertui- nen, moestuin en vijvers, imke rij, kanariekweek, hobbykippen en de behandeling van reumati sche- en andere gewrichtsaan doeningen met bijensteken. Het was al een paradijs, dat natuurge bied Den Inkel, zo vlak aan de zeedijk bij Kruiningen. „Hier is tijdens de wa tersnoodramp van 1953 de dijk door gebroken. Het was hier dat de pont een eind het land in werd geslagen. Toen de dijken dicht waren, maakten ze hier een natuurgebied van volgens de ideeën die ze toen van natuur had den. Dat was bos. Het vervelende is dat die ideeën zowat elke tien jaar ver anderen. Een heel stel goede, volwas sen bomen, die bij mij de wind weg hielden, hebben inmiddels moeten wij ken voor een ander natuurgebied: pias-dras is nu de mode. Dat is voor de vogels. Dat zal dan wel, maar ik voel me eens in de zoveel tijd geroe pen om het voor de vogels op te ne men. Er wordt hier gesnoeid als er nes ten zijn, riet gemaaid als de kuikens net uit het ei zijn en nu zijn ze ook nog van plan om het schor bij Waarde af te plaggen. Sorry, hoor, maar ik vraag me af of ze hun verstand wel hebben. Natuurlijk kun je niet ongestraft de Westerschelde verdiepen, maar je moet het niet compenseren met van die rare maatregelen. Dat zijn doekjes voor het bloeden. Als ze het schor af- plaggen, er een slik van maken, is dat over honderd jaar nog niet aange groeid. En dan is iedereen weer verge ten waarom het is afgeplagd. De mode is dan ook weer veranderd en we heb ben iets waardevols om zeep gehol pen." Koeman is helemaal niet tegen mani pulaties van de natuur. Kijk maar naar zijn tuin: geen blaadje weegbree in het gazon en genoeg exotische soor ten in bloemisterijconditie. „Dat gaat niet vanzelf en met een beetje werk en heel weinig kosten, kunnen de natuur beschermers de vogels een enorme lol doen. Volgens mij moeten ze het schor van Waarde hier en daar wat aanpas sen met een graafmachine en een paar scheepsladingen schelpen uit Yerseke. Dan kun je over een paar jaar één gro te vogelkijkhut van het dijktalud ma ken. Het zou internationale allure krij gen." Geen reclame Over Jo Koeman hebben we ons op het gebied van communicatie geen zor gen te maken. Hij weet de kanalen te vinden waarlangs hij zijn standpun ten kan ventileren. Heel anders is dat met zijn praktijkje: „Dat gaat vanzelf, daar hoef ik geen reclame voor te ma ken. Wie bij mij, met de hulp van een paar bijen, genezen is van reuma of een andere gewrichtsaandoening, ver telt het wel tegen anderen. Ik heb zelfs wel mensen uit het buitenland behandeld." Pure liefhebberij is het. Hij vraagt voor elke behandeling, ongeacht het aantal bijen dat het leven moet laten, een symbolisch bedrag van vijf euro. „Je moet wat vragen, anders krijgen mensen de neiging om het niet op waarde te schatten. En waardevol is het echt. Ik ben er zelf achtergekomen toen ik een keer de foute handschoe nen had meegenomen. Ik had al een poos flinke reuma in mijn handen en ik moest iets doen bij een kast die ver weg stond. De bijen waren nogal agressief en ze staken op verschillen de plaatsen in mijn handen. Inmiddels ben ik al zo vaak gestoken dat ik er niet meer van weet, dus ik sloeg er geen acht op. Een dag of wat later wa ren mijn handen genezen: geen pijn, geen stijfheid en helemaal geslonken. Toen ben ik begonnen bij iemand die erg veel last had, en vanaf die tijd ging het vuurtje lopen. Het is zo ge beurd: ik haal wat bijen uit de korf, zet ze met een pincet op de te behande len plek, ze steken en ik knijp ze dood om ze het lijden te besparen. Als de an- geltjes goed leeg zijn gelopen, haal ik die weg en klaar is Kees. Als een mens niet geneigd was tot een kletspraatje en een kopje koffie, zou het binnen vijf minuten gebeurd kunnen zijn." De man die zijn eigen biotoop zo zorg vuldig beheert, doet dat ook graag voor de beesten in zijn omgeving. Zijn bijen sleurt hij door de hele provincie naar waar de bloemen honing en nec tar geven. Zijn kippen hebben een paar honderd meter tot hun beschikking en de kana ries zingen en vliegen in een volière die in de dierentuin niet zou misstaan. Zo zorgt hij ook voor zijn vissen en voor de padden, kikkers en salaman ders die vanzelf in een andere vijver zijn komen wonen. De uitbundig bloeiende borders stralen niets dan foto Mechteld Jansen evenwicht uit en zelfs het hondje, hoe- voor de beesten buiten de grenzen van zitten, er veel meer sjoege van hebben. wel stokoud en doof, kwispelt af en toe op het lekkerste kleedje in het huis. „Als je het jezelf zo naar de zin maakt, mag je het ook wel opnemen je eigen terrein. Daarom blijf ik een kritische volger van wat de ambtena ren achter hun bureaus allemaal uit hun neus krauwen. Ik geloof oprecht dat mensen die er dagelijks bovenop Zij moeten de stem zijn van de na tuur, die zelf niet kan roepen als het fout gaat. Ik doe in ieder geval mijn best." Mieke van der Jagt Nachtelijk chagrijn en overal ro de bulten. De steekmug zorgt weer voor heel wat ergernis in de slaapkamer. Maar niet iedereen heeft even veel last van de ongenode gast. Zoemend en stekend houdt hij dezer dagen menigeen uit de slaap: de prik- mug. Maar terwijl u 's ochtends on der de jeukbulten zit, heeft uw bedge noot nergens last van. „Je hebt vast lekker bloed", is de meest gehoorde verklaring tijdens het ontbijt. Maar is dat wel zo? De smaak van bloed heeft er weinig mee te maken, maar zweetvoeten en ande re lichaamsgeuren kunnen wel eens de oorzaak zijn van de voorkeuren van de mug, zegt insectendeskundige Kees den Otter van de Rijksuniversi teit Groningen. „Dat de één wel wordt geprikt en de ander niet is ab soluut waar. Dat zit hem in de geu ren die we afscheiden, maar welke dat zijn is nog niet helmaal duide lijk. Sommige geuren zijn blijkbaar heel aantrekkelijk." Den Otter deed jarenlang onderzoek naar het prikgedrag van de mug. Zelfs in de windtunnel testte hij be paalde geuren. „Ook plaatsten we mensen in verschillende houdingen om te zien waar ze geprikt worden. Dat blijkt altijd eerst op de benen en voeten te zijn." Logisch dus dat de onderzoekers de geur van onze voeten onder de loep namen. Misschien zorgde tenenkaas wel voor het aroma waar de mug zo dol op is. „We hebben tests gedaan met vergelijkbare Limburgse kaas. Dat leek in eerste instantie vreselijk aantrekkelijk voor de muggen", zegt Den Otter. Toen het onderzoek jaren later werd herhaald waren de insec ten echter een stuk minder geïnteres seerd. De tenenkaastheorie kon de prullen bak in. Ook een experiment met och tendurine leverde weinig op. „Tot nu toe kunnen we alleen maar stellen dat er geuren bij betrokken zijn", al dus de Groningse wetenschapper. En omdat ieder mens een eigen geur ver spreidt, heeft de mug zo zijn voorkeu ren. Door de warmte die ons lichaam af scheidt, kan de mug ons in de donke re slaapkamer prima vinden. Over dag verstopt het beestje zich in alle mogelijke hoekjes en gaatjes in huis. Pas als het donker wordt komt hij tot leven en gaat de steekmug op zoek naar bloed. 01' beter: gaat het muggenvrouwtje op zoek naar bloed.Het zijn namelijk alleen de vrouwtjes die ons prikken. Zij heb ben bloed nodig zodat de eitjes die ze bij zich dragen kunnen groeien. Mannetjesmuggen zoemen heel hin derlijk om het hoofd, maar steken niet. De vrouwtjes daarentegen trek ken zich nergens wat van aan. Met een soort injectienaald die ze op hun kop hebben, prikken ze zo door de kens en pyjama's heen. Voordat ze ons bloed naar binnen werken, spugen ze eerst even in de geprikte wond. Met dat kleine beetje speeksel zorgen de muggen ervoor dat het bloed niet stolt. Het muggen- spuug zorgt ook voor de irritante ro de bulten. „Sommige mensen zijn er erg gevoe lig voor", zegt Den Otter. Vandaar ook dat de één dikkere bulten krijgt dan de ander. En hoe moeilijk het ook is, als u eenmaal een muggen bult hebt, krab dan niet. Door het krabben stroomt er bloed naar de bult, waardoor die alleen maar rodel en dikker wordt. Om een stekelig humeur te voorko men, is het natuurlijk het beste om de prikbeestjes buiten de deur te hou den. Horren met klittenband, klam boes kleuren van de-regenboog, citro- nellakaarsen en allerlei sprays en smeersels vliegen momenteel de win kels uit. Den Otter is niet over alle remedies te spreken. Het is waar dat muggen niet van de geur van citroen houden, maar de werking van producten met citronella wordt overschat. „Dat werkt, maar lang niet zo goed als wordt voorgesteld." Citrusplant Het enige probate middel is volgens hem DEET, een extract uit een citrus plant. Maar voorzichtigheid is daar bij geboden, het kan leiden tot klach ten aan de luchtwegen. En dan zijn er de apparaatjes die met ultrasoon geluid muggen zouden weren. Ze zijn soms voor veel geld te koop, maar hun werking - met geluidstril lingen - is volgens Den Otter een fa bel. „Mannetjes vangen met hun sprieten wel de trillingen op van de vleugels van de vrouwtjes, maar ze ker niet die van ultrasoon geluid. En de vrouwtjes horen nog veel slech ter." Zijn advies: koop de apparaat jes niet. „Het is één grote zwendel." Dirk Kuiken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27