PZC Bronzen plak ligt in het verschiet Tour 2006 komt naar Valkenburg Grootste thuisvoordeel is uitnadeel Moerenhout stijgt weer in klassement 21 Verpers Oranje krijgen geen vat op Koreaanse slagmannen in halve finale WK Toch §een rentree Armstrong Zeeuwse bedden nog niet geboekt Heidfeld tekent bij BMW Heinze langdurig uitgeschakeld Leverkusen ontslaat Augenthaler Schorsing Grygera tenietgedaan Interesse PSV voor Culina Mirza te frivool gekleed zaterdag 17 september 2005 ^pimitri Walbeek {OTTERDAM - De herfst tocht de succesvolle honkbalzo- oer van Oranje gisteravond een l,|t toe. Het Nederlands honk- Uteam slachtte de ene te enstander na de andere af op Jl WK en ervoer gisteravond lot veel pijn zoiets doet. Nu ,as Oranje de geslagen hond. foid-Korea maake met 7-0 inrte metten met de thuisploeg, Ie in de halve finale geen mo- 0\ kans maakte op de over- terland was twee weken in iet zonnetje gezet, maar giste- tn sloegen de duizenden fans 'i Rotterdam de handen warm bjwege de kou en niet uit ent- jmsiasme. Een flinke bui en ia! koude wind verstoorden kt honkbalfeestje voor het duel jijtevig. Tijdens de voor Neder ig historische wedstrijd - het ham nog nooit zo ver op een g - vielen nog twee zware innen en moesten tussen de slag- kurten door mannen met krui pens droog gravel bijstorten. ÜK publiek dat dit toernooi een taorme steun was, kreeg boven- fen geen kans zich op te war maan het spel van Oranje. De adrukwekkende opmars van ■et team van bondscoach Ro ert Eenhoorn stopte tegen de Rabo-renner positief PEN HAAG - De Rabo- tfi-wielerploeg heeft Rory Sutherland met onmiddellijke op non-actief gesteld. De Australische renner blijkt posi tief te zijn bevonden tijdens de Sonde van Duitsland. Om welk middel het gaat, is on bekend. In een verklaring stelt g dat het niet om bloed- ioping of epo gaat. Meer willen partijen voorlopig niet wijt. Sutherland heeft een con tra-expertise aangevraagd. Hij riskeert een schorsing van twee jaar en ontslag. GPD an Wely wint IK sckaken voor zesde keer LEEUWARDEN - Loek van ffelv is gisteren in Leeuwarden toor de zesde keer in zijn ïarrière Nederlandse kampioen diaken geworden. De Til- lurgse grootmeester hield in de laatste ronde met zwart remise tegen zijn grote tegenstrever lergei Tiviakov. Van Wely tkaalde zijn zes titels op rij, larmee hij en passant een oud word van Max Euwe evenaar- ie, De kampioen van de minima wsVan Wely dit jaar in Fries- W.Zijn puntenaantal van 5,5 is ongewoon laag. De nummer hotst van het compacte klasse- at blijft slechts twee punten bijhem achter. Tiviakov, die moest winnen om bmpioen te worden, speelde Kt wit de Alapin-variant tegen TinWely's Siciliaan. De Gronin- bereikte behalve het loper- par echter weinig strategisch 'deel. Integendeel, naarmate partij vorderde werden de flkken van de verdedigend Etmpioen steeds actiever. In het veroverde Van Wely d een pion. Daarna forceer- 8 hij tenslotte de puntdeling hor met schaak een zetherha- af te dwingen. Stellwagen kaapte nog W voor de neus van Tiviakov tweede plaats weg door Wop Jan Werle. De jongste «derlandse grootmeester (18) «aide de laatste drie ronden pvolle toeren. Na zes partijen tod hij nog onderaan. Hij haal- uit de laatste drie echter 2,5 nt. Mevrouwen was de Neder- N& kampioen donderdag al ""1; Zhaoqin Peng. ANP Aziaten, die hun bedoelingen duidelijk maakten. Zuid-Korea was het laatste land dat Cuba onttroonde als wereld kampioen. Dat was in 1982. Van avond is dat weer de bedoeling in Rotterdam. En het verlies in de poulewedstrijd tegen Neder land (6-2) was te wijten geweest aan onderschatting, waarschuw de bondscoach Jung Taik Kim vooraf. Het tweede verlies tijdens dit WK hield echter ook in dat Oranje nog steeds in de race is voor een medaille. Dat is een unicum; de ploeg reikte nooit verder dan de zesde plaats op dit podium. Vanmiddag speelt het thuisland om brons tegen Pa nama, dat gisteravond in Haar lem dik van Cuba verloor in de andere halve finale (15-2). Glibberpartij Typerend voor de omstandighe den van het veld was een glib berpartij van derdehonkman Ivanon Coffie in de eerste in ning. Hij gleed weg op het glad de gras toen hij een makkelijke vangbal probeerde te maken. Die fout leidde de eerste twee punten van Zuid-Korea in. Weer verschalkten de Aziaten de startend werper vroeg in de wedstrijd, ditmaal Rob Corde- mans. Een vroege voorsprong was ook het geval in de groeps wedstrijd tussen beide landen. Maar die eindigde nog in een overwinning voor Oranje. De vorige keer tegen de Korea- nen begon Eenhoorn met een linkshandige werper, Diegomar Markwell. Nu koos hij voor de rechtshandige Rob Cordemans, die ook een sterk toernooi gooit. Mede door de foute vangactie van Coffie kwam de Neptu- nus-werper echter in zwaar weer. In de tweede inning stond het daardoor meteen 4-0. In de derde moest hij van de heuvel met zeven honkslagen achter zijn naam. Voor het eerst dit WK voldeed een startend wer per van Nederland niet aan de verwachtingen. Vervanger De linkshandige vervanger Alexander Smit leek het beter te doen, maar twee punten te gen in de zesde inning beteken de zijn einde. David Bergman kreeg in ieder geval geen punt meer tegen, maar liet twee lo pers toe op de honken. Michiel van Kampen kreeg ze er niet af en moest een punt toestaan. De werpers kregen geen vat op de opponenten. Aan slag overtuigde Oranje pas in de achtste inning met een tweehonkslag van Dirk van 't Klooster. Maar verder clan twee honkslagen in het hele duel kwa men de slagmensen niet. Dae Woo Kim heette de man die de slagploeg klein kreeg. De van te voren onmogelijk geachte weg naar een medaille is hinderlijk onderbroken, maar nog niet ten einde. Het brons lonkt. GPD Michael Duursma moet duiken naar het eerste honk, nadat hij had geprobeerd het tweede honk te stelen. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie SITTARD - De 93e Ronde van Frankrijk doet volgend jaar Val kenburg aan de Geul aan. Dat staat vast nu de organisator van het belangrijkste wielerevene- ment ter wereld voor 4 juli 2006 in een straal van dertig kilome ter rond Valkenburg 1400 hotel bedden heeft geboekt. I. Tummers van de Samenwer- door Frits Bakker kende Hotels Valkenburg beves tigt dat Amaury Sport Organisa tion (ASO) in diverse hotels ka mers heeft gereserveerd voor 4 juli 2006. Ook woordvoerders van diverse Maastrichtse hotels zeggen dat de organisatie van de Tour de France bij hen heeft aangeklopt. De boekingsmodule op de websi te van de VW Zuid-Limburg laat weten dat er voor 4 juli 2006 zelfs geen enkele hotelka mer meer te krijgen is in Zuid-Limburg. Ook de Valken- burgse burgemeester C. Nuy- tens, die zich de afgelopen maan den het vuur uit de sloffen heeft gelopen om de Tour naar zijn ge meente te halen, weet van de re serveringen. „Officieel kan ik niets zeggen. De Tourdirectie maakt pas op 27 oktober be kend of we de etappe krijgen." De 1400 bedden zijn slechts een derde van het totale aantal slaapplaatsen dat nodig is om het complete Tourcircus te kun nen herbergen. Media en andere volgers, zoals de reclamekara vaan, hebben minimaal 2600 bedden nodig. De proloog van de Tour de Fran ce 2006 is op 1 juli in Straats burg. Valkenburg krijgt de fi nish van de derde etappe. De aankomst van die rit en het ver trek van de vierde etappe op 5 juli kosten 700.000 euro. Waar de Tour na het vertrek uit Valkenburg naar toe gaat, is nog onbekend. Zeeland leek lan ge tijd een belangrijke kandi daat, maar daar zijn tot nu toe geen hotelbedden gereserveerd door ASO. Een andere optie is dat de Tour vanuit Valkenburg via Luik en Charleroi direct naar Frankrijk terugkeert. Het volledige parkoers wordt op 27 oktober in Parijs gepresen- teei'd. GPD GOES - Volgens Pieter Stoter, voorzitter van het Zeeuwse comité dat ijvert voor de komst van de Tour de France naar Zee land, is er geen reden om te twijfelen aan de komst van de Tour. De berichten uit Valkenbui'g, waar de Tourorganisatie al 1400 bedden heeft ge reserveerd voor dinsdag 4 juli 2006, zijn niet verontrustend. „Wij vei'wachten dat er volgende week een delegatie naar ons komt om het parkoers definitief vast te leggen." De Tourverkenners Pescheux en Pagès heb ben al laten weten dat ze later zijn dan anders met een grondige inspectie van de route. Stoter: „Bennie Ceulen, onze ver trouwensman die regelmatig contact heeft met Tourbaas Jean Marie Leblanc, zegt dat we absoluut niet in paniek moe ten raken. Door de ontwikkelingen rond de ProTour en de verhalen dat Lance Armstrong nog een keer de Tour wil lij den, zijn er de laatste weken andere prio riteiten gesteld binnen de organisatie in Parijs." Dat de Tour zeer binnenkort in Zeeland komt verkennen, is zeker. „Het past ook in het beoogde schema dat Valkenbui-g op dinsdag 4 juli wordt aangedaan", ver zekert Stoter. „Als alles volgens plan ver loopt, komt de Tour daarna op woensdag 5 en donderdag 6 juli naar Zeeland." De verwachting is dat op woensdag de finish I Je Nederlandse honkballers leve- fel WK: 3 een absolute topprestatie op --ineigen land. Zou Nederland «ook zo ver geschopt hebben, als de elstnjd in pak 'm beet Azië was ge- - ®M? Het team was weliswaar het- geweest, maar het thuisvoordeel vooreen ander land geweest. De njst: wat maakt het spelen voor zo voordelig? ®gtip thuisvoordeel is met vrijwel *sP°rten verweven. Niet alleen voor "Steams, zoals bij de honkballers, °P clubniveau. Kijk bijvoor - naar dc uitslagen van de Europe- üat( foldi se voetbalduels van afgelopen dagen: 56 duels, 27 keer thuiswinst, 14 keer uitwinst. Je kunt er donder op zeggen, dat over twee weken bij de returns de zelfde trend te zien is. De Olympische Spelen vormen ook een treffende illus tratie. Elk land dat de Spelen organi seert, haalt doorgaans meer medailles dan het doorgaans haalt. Blijkbaar diept sporten voor een ver trouwd publiek extra krachten op. Maar waarom? Door de toejuichingen? Door de vertrouwde omgeving? Door dat er minder energie met reizen is ver speeld? Dat lijken toch vrij triviale, mis schien wel onbetekenende factoren. Een sporter die jarenlang zijn ziel en zaligheid in trainingen en wedstrijden heeft gestopt, kan door zulke randza- ken toch niet opeens veel beter worden. Dat zou bijna een degradatie voor zijn trainingsarbeid zijn. Er moet meer zijn. Maar wat dan? Misschien is het grootste thuisvoordeel wel het uitnadeel. Misschien is het wel zo dat de thuisploeg niet beter wordt voor eigen publiek, maar dat de uit ploeg minder wordt voor een vreemd publiek. Wellicht komt dat laatste zelfs door de (onbewuste) gedachte bij de uit ploeg, dat de thuisspelende ploeg toch wel zal winnen omdat die thuisvoor deel heeft. Wat een paradox! Of is het een vicieuze cirkel? Is er iemand die het antwoord weet? Waarschijnlijk niet. Om toch met een opgewekt gevoel het sportweekeinde te beginnen, nog even dit. De Engelse voetbalclub Sheffield United stond zo'n driekwart eeuw gele den op het punt van promoveren. In drie thuiswedstrijden moest dat gebeu ren. Maar laat de club in het eigen sta dion nou net superslecht presteren; zelfs de nummer voorlaatst deed het op LOS ANGELES - Lance Armstrong is definitief niet van plan om volgend jaar nog een keer zijn opwachting te ma ken in de Ronde van Frankrijk. Dat maakte de Ameri- kaanse wielrenner gisteren bekend. „Ik ben gelukkig met het verloop van mijn carrière en met het einde ervan", zei Armstrong, die duidelijk maakte dat hij geen zin heeft om nog terug te keren naar het hem zo vijandige Frankrijk. „Ik zou wel gek zijn", zei hij. ANP/AFP MÜNCHEN - Autocoureur Nick Heidfeld komt de komen de seizoenen in de Formule 1 uit voor het nieuwe BMW-team. De Duitser tekende gisteren een driejarig contract, bevestigde de renstal. Heidfeld reed dit seizoen voor BMW/Williams, maar die partners breken met el kaar aan het einde van dit jaar. BMW heeft per 1 januari het Zwitsei*se Sauber overgenomen. Heidfeld (28) stond bovenaan het verlanglijstje van BMW. ANP MANCHESTER - De Argentijnse linkerverdediger Ga briel Heinze van Manchester United is de ï'est van het sei zoen uitgeschakeld met een zware knieblessure. Heinze raakt woensdag in het Champions League-duel met Vil- larreal na een half uur geblesseerd. Volgens manager Fer guson heeft een scan uitgewezen dat een kruisband in de knie van de 27-jarige voetballer is gescheurd. GPD/RTR LEVERKUSEN - De slechte competitiestart van Bayer Leverkusen (twaalfde plek na vier duels) en het verlies in het Uefa Cuptoernooi tegen CSKA Sofia (0-1) is trainer Klaus Augenthaler duur komen te staan. De Duitse voet balclub ontsloeg de oud-speler van Bayem München giste ren. Technisch directeur Rudi Voller neemt de taken van Augenthaler over. De voormalige bondscoach zit morgen al op de bank. ANP/AFP AMSTERDAM - Ajax-verdediger Zdenek Grygera is met succes in beroep gegaan tegen de straf die de tuchtcom- missie van de KNVB hem had opgelegd. De Tsjech werd gisteren vrijgesproken, waardoor zijn schorsing van één wedstrijd is tenietgedaan. Grygera kreeg afgelopen zater dag een rode kaart in het duel tussen Willem II en Ajax. Hij kan morgen dus meespelen tegen AZ. GPD EINDHOVEN - Jason Culina is voor PSV een serieuze kandidaat om op korte termijn de ploeg te versterken. De 25-jarige middenvelder van FC Twente zou het antwoord moeten zijn op de zorgen die technisch directeur Guus Hiddink zich maakt over de krappe bezetting van zijn team. Culina is inmiddels een goede bekende van Hid dink. De middenvelder is international voor zijn land Au stralië, dat sinds kort door Hiddink getraind wordt. Het contract van Culina bij FC Twente loopt aan het eind van dit seizoen af. GPD van een etappe op Neeltje Jans is en op donderdag de start op het stadhuisplein in Terneuzen. Het Tourcomité heeft deze week alvast meer structuur gebi-acht in het organisa tieschema. Net als Valkenburg is Libéma het organisatiebureau dat voor Zeeland wordt ingeschakeld. Deze week werd Henk den Boon, oud-burgemeester van Veere, door het dagelijks bestuur van het comité voorgesteld als kandidaat om in de voorbereiding en tijdens de Zeeuwse Touretappe(s) als projectdirecteur op te treden. door Peter van Leeuwen ALCOBENDAS - Koos Moeren hout was ook gisteren in de ne gentiende etappe van de Ronde van Spanje de beste Nederlan der. De renner van Davita- mon-Lotto bereikte de finish als achttiende, dik twee minuten achter de verrassende ritwin naar Heinrich Haussier. Haussier, een in Australië opge groeide Duitser van 21 jaar, bleef met vier man voorop na een dag vol actie. In de sprint klopte de renner van Gerolstei- ner de Zwitser Elmiger. De Spanjaard Latasa werd derde. Goudentruidrager Heras finish te op ruim een kwartier in de grote groep, met zijn podiumge noten Mentsjov en Sastre. De Rabo-Rus noch de Spanjaard in dienst van CSC kan Heras nor maal gesproken in het slotweek- einde bedreigen. Moerenhout bleef het peloton ruim voor, won dertien minuten op de meeste renners voor hem in het klassement en klom naar de zeventiende plaats. De top vijftien lonkt. „Het is een extra motivatie voor de tijdrit. Als de eigen veld beter. In uitduels was Shef field echter onverslaanbaar. Dus wat deed de manager van de club? Hij bena derde de thuisduels als uitwedstrijden, 's Ochtends gingen de spelers met de bus vijftig kilometer verderop lunchen en vervolgens gingen ze weer terug naar Sheffield. En het werkte! Twee keer winst, één keer gelijk en de promo tie was binnen. Succes aan alle sporters dit weekeinde. De uitspelenden iets meer dan de thuis- spelenden. Behalve bij het WK honk bal. Rudy Boogert van onze sportredactie KOLKATA - Het Indiase ten nistalent Sania Mirza (18) neemt komende week onder speciale bewaking deel aan het toernooi in Kolkata in ei gen land. Islamitische extre misten hebben gedreigd haar het spelen te beletten, omdat de tiener in hun ogen te fri vool gekleed gaat op de ten nisbaan. Daarmee zou ze de Islam-godsdienst beledigen. Mirza speelt vaak in strakke jurkjes en fleurige, mouwloze hemdjes. „Als ze niet snel dis crete kleding aantrekt, zullen we haar deelname aan tennis toernooien verhinderen", sprak een woordvoerder van de Islamitische actiegroep Ja- maat-e-Ulema-e-Hind. Mirza is aan een uitstekend seizoen bezig. Ze klom naar de 34e plaats op de wereld ranglijst. Ze is uitgegroeid tot een idool in eigen land. „We nemen geen enkel risico.; We houden met alles reke-' ning", liet een woordvoerder van de politie in Kolkata we ten. „We zullen speciale en strenge veiligheidsmaatrege len nemen rond Mirza." ANP/RTR benen nog goed zijn, zal ik zeker volle bak rijden", keek Moeren- Ij hout gisteren vooruit. Niet dat hij er heel veel waarde I aan hecht. „Veertiende of zeven- tiende, dat maakt niet zo veel uit. Belangi'ijker is dat ik hier de bevestiging heb gevonden dat we het seizoen goed hebben aangepakt. In de voorbereiding hebben we gepland dat ik de tweede seizoenshelft goed zou zijn. Dat is uitgekomen." Het le verde Moerenhout een uitnodi ging op voor het WK, over ruim een week in Madiid. Moerenhout gaat hoe dan ook zijn beste resultaat ooit in een grote ronde halen. „In de Tour van 1998 reed ik een aardig klas sement", herinnerde hij zich vrij- dag. Hij werd toen, nog in het shirt van Rabobank, 44e. „Het gaat voor mij natuurlijk niet om de klassering. Ik rijd grote ron- des altijd in dienst van anderen. Dat heeft altijd prioriteit gehad. Hier reed ik in principe in dienst van onze klimmer, Ardi- la, en onze sprinter, Steels. Echt veel heb ik niet voor ze hoeven i doen. Je ziet waar je met zq'n i vrije rol uiteindelijk nog uit- komt." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21