ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN jrussel wijst steun aan vissers af Kamer ontziet gezin met kinderen V UK? PZC lonkballers lopen WK-finale mis Reizen 5? M REXTON gemoetkoming in hoge brandstofprijs schept precedent splosie Beiroet rouw overlijdt la schietpartij )Sas van Gent Middelburg moet nog dagen rioolwater op Westerschelde lozen Vlaamse politie handelt in drugs Filmfestival wil van concurrentie af Tour in elk geval naar Valkenburg Delta trekt miljoenen uit voor zonne-energie M «oude nachten stapelwolken, lokaal een bui. tot matige noordelijke wind. Fris maxima rond 15 graden. I no. 220 |?ejaargang i [terdag 17 september 2005 «nummer €1,75 Goes 0113-250858 www.janhop.com v.a.€ 32.990 Jan Hop Chrysler Jeep Dodge Ssang Yong internet: www.pzc.nl wasaamammmu," [1EVENINGEN - Neder- j,Jse vissers die zinnen op Hiselse steun voor de ho- l brandstofprijzen, kun- Ljt wel vergeten. Lets visserijcommissaris L gisteren op kennisma- Kbezoek in Nederland, is en jlterughoudend met het ver- jEkken van directe steun, zei [topambtenaar van het minis- fe van Landbouw. S probleem is precedent wer- L Als Brussel een bedrijfs- ftegemoet komt, zullen ande- setoren onmiddellijk ook L claimen. Minister Veer- L(Landbouw) is evenmin be- l tot compensatiemaatrege- bleek woensdag al tijdens overleg in de Tweede Ka- bewindsman heeft Borg wel ïraagd na te denken' over pees fonds, eventueel ien met banken op te zetten, BOET - In een buitenwijk de Libanese hoofdstad Bei- beeft zich gisteravond een «bomexplosie voorgedaan. Kt deel van de stad wonen christenen. zou gaan om een autobom jcplodeerde nabij een bank- duw. Zeker drie voertuigen in brand gevlogen. Over itoffers was afgelopen itnog niets bekend. ANP SVAN GENT - De 67-jarige trouw Van Dam uit Sas van il is gisteren in een zieken- in Gent overleden nadat ze derdagavond in haar wo- was neergeschoten door irschoonzoon. Haar achttien- fee kleinzoon, ook uit Sas Gent, ligt zwaargewond in ziekenhuis in Gent. schoonzoon, een 44-jarige in- ïr van Assenede, heeft gis- liddag tegenover de politie hij donderdagavond lebeide Sassenaren heeft ge iten. Zijn vrouw en drie klei- kinderen woonden al enige mevrouw Van Dam aan Beneluxstraat. Hij ligt in ïiding en drong die avond de ling binnen, Nadat familiele de man betrapten, ontstond ai woordenwisseling die ein- lein een schietpartij politie werd rond 21.40 uur d. Toen die tien minu- lfe arriveerde, klonken er tem schoten. Vervolgens lm de gewonde kleinzoon, 'inde vermoedelijke schut- naar buiten. Hij werd korte _evolgd door de inwo- vau Assenede, die werd aan- nnden, In de woning trof de de zwaargewonde vrouw i slachtoffers werden naar ziekenhuizen in it gebracht, waar de vrouw 'aan haar verwondingen be- l'na 17 'familiedrama om vissers door moeilijke perio de van reconstructie of sanering te helpen. Nederland kent al een sanerings regeling waarbij Rijk en vissers streven naar een vloot die onge veer eenvijfde kleiner is dan nu. Veerman heeft daarvoor 38 mil joen euro beschikbaar. De EU-commissaris ging in de haven van Scheveningen aan boord van een vissersschip voor een demonstratie van de puls- kor. Het gaat om een nieuwe techniek met elektrische pulsjes voor de vangst van platvissen zo als tong en schol, in plaats van de traditionele kettingen. Nederland heeft alleen toestem ming van Brussel voor een expe riment met de pulskor. Borg heeft toegezegd dat hij eind dit jaar een voorstel voor de intro ductie van deze techniek zal De leiding is op de plaats van de breuken, pal naast de A58, blootgelegd. door Selma Osman MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft de komende dagen riool water lozen op de Westerschelde. De ka potte persleiding is gisteren weer leegge pompt en blootgegraven. Het nieuwe lek ligt op twee tot drie meter van de oude breuk die donderdag werd hersteld. Aannemer BAM Wegen bv speurt met een technisch bureau naar de oorzaak en de beste methode om de scheur te dich ten. Op enige afstand van de onheilsplek is een mangat blootgegraven, zodat een video-inspectie in de buis kan worden uitgevoerd. Het waterschap dringt na de tweede breuk aan op een degelijke oplos sing. Dijkgraaf W. Gosselaar wil als de reparatie is uitgevoerd nog zeker enige dagen wachten met het ingebruiknemen van de persleiding. Water uit Middel burg, Nieuw- en Sint-Joosland en Arne- muiden wordt voorlopig via de Manne- zeesche Watergang en de Zuidersluis Wa tergang in de Westerschelde geloosd. Een ander deel van het rioolwater gaat met tankwagens naar de waterzuivering in Ritthem. De tankauto's rijden al sinds woensdagavond onafgebroken heen en weer tussen de zuivering en Middelburg. Met bordjes wordt de bevolking gewaar schuwd niet in het verontreinigde water te gaan vissen, zwemmen of kanoën. Ook door Lianne Sleutjes en Frouke Tamsma DEN HAAG - Gezinnen met kin deren waar een inkomen binnen komt tot anderhalf keer modaal (42.500 euro) krijgen er volgend jaar wat het CDA betreft 90 eu ro extra kinderkorting bij. De partij wil met dit extraatje van de fiscus gezinnen met lagere in komens verder ontzien. Het CDA presenteert dit plan volgende week na prinsjesdag. De PvdA zal het zeer waar schijnlijk steunen, waarmee er een Kamermeerderheid voor is. Het kabinet was al van plan vol gend jaar 52 miljoen euro extra uit te trekken voor verhoging van de kinderkorting voor deze gezinnen. Het CDA telt daar nu nog 100 miljoen euro bij op. Volgens CDA-fractieleider Ver hagen krijgen gezinnen met kin deren het steeds moeilijker. „Ouders met twee jonge kinde ren hebben 85 procent meer in komen nodig dan een alleen staande om dezelfde welvaart te bereiken. Terwijl het gezin nog steeds de ruggengraat van onze samenleving is." Middeninkomens Het kabinet zet volgend jaar ook in op gezinnen. Het lesgeld voor zestien- en zeventienjari- gen verdwijnt, er komt 200 mil joen extra voor kinderopvang en voor kinderen tot achttien jaar hoeft geen zorgpremie te worden betaald. Allemaal maat regelen die CDA-fractieleider Verhagen 'van harte steunt'. „Maar ze zijn vooral gunstig voor de middeninkomens. Wij willen ook voorkomen dat gezin nen met lagere inkomens door het ijs zakken." Het verhogen van de kinderkor ting is volgens Verhagen een in strument, waarmee precies de minder kapitaalkrachtige gezin nen kunnen worden geholpen. De maximale kinderkorting komt zo op 892 euro. Gezinnen die meer dan anderhalf keer mo daal verdienen, verliezen vol gend jaar juist hun recht op kin derkorting. Zij gaan er jaarlijks 112 euro op achteruit. Energiekosten Het kabinet bekijkt of het de burger kan compenseren als de olieprijs eind van dit jaar nog hoger is dan nu. De wens van een Kamermeerderheid om dat te doen via de energienota wijst het echter af, zo liet vice-pre mier Zalm gisteren weten. Het kabinet wil zich niet mengen in een energiemarkt waar het juist de concurrentie heeft ingevoerd. - De magie is uit- 7'Vijftien dagen lang ver te het Nederlandse honk- 1 Zlin tegenstanders, de te zichzelf. Maar in de hal te'0 van het wereldkampi- werd de betovering teen. Zuid-Korea bleek 'e sterk en verwees "le naar de strijd om het weken lang leek alles mee en' Een bal die net over tjnenvelder zeilde, een sPel dat precies op tijd u° Nederlandse honkbal- °P de mondiale titel- niet te stop pen. De formatie van bonds coach Robert Eenhoorn voelde aan dat een finaleplek binnen handbereik lag. Juist op dat mo ment ging het mis. Nederland kwam al snel op een 2-0-achterstand en daarna liep Zuid-Korea langzaam uit. Oran je, dat voor het eerst in de halve finale van een WK stond, had er niets tegen in te brengen, pagina 21 Nederland gaat op voor het brons De Nederlandse honkbalploeg zit er terneergeslagen bij na de ontluisterende nederlaag tegen Zuid-Korea. foto Evert-Jan Daniels/GPD door Ben Jansen en Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta gaat de toepassing van zonne-energie voor de elek triciteitsvoorziening krachtig steunen. Binnen tien tot dertig jaar moet deze duurzame vorm van stroomopwekking een vol waardige energiebron zijn die op den duur kernenergie overbo dig maakt. Delta-directeur D. Luteijn wil hiervoor de miljoenen euro's ge bruiken die de aandeelhouders van de kerncentrale Borssele (Delta en Essent) en het Rijk be schikbaar stellen als de nucleai re stroomfabriek tot 2033 open blijft. Luteijn ziet windenergie op de lange termijn niet als een kansrijke bron van duurzame Prinsjesdag mag een beetje franje hebben voorleggen aan de EU-ministers van Visserij. Er komt eerst een onderzoek door onafhankelijke wetenschappers, aldus het Ne derlandse ministerie van Land bouw. ANP Hulst zoekt ruimte binnen de kom Aaibare hondjes op het beeldscherm Mount Nemrut in Turkije foto Ruben Oreel bij zogenaamde overstortplaatsen zoals vijvers en sloten in de gemeente Middel burg zijn waarschuwingsbordjes ge plaatst. Het waterschap hoopt dat de noodmaatregelen over vier dagen kun nen worden opgeheven, pagina 19 oorzaak rioolbreuk nog raadsel 200 kilometer riool komt uit in Westerschelde geen gevaar volksgezondheid Tien politieagenten in het Vlaamse Rupel, bij Antwerpen, zijn aangeklaagd wegens corruptie. Ze handelden in ver dovende middelen die ze van drugstoeristen afnamen en beroofden dronken arrestanten. Bovendien lie ten ze zich door een takelbedrijf betalen voor de opdracht om auto's weg te slepen. Om concurrentie met het Zeeland Nazomer Festival in de toekomst te vermijden, overweegt Film by the Sea vol gend jaar een week op te schuiven. Een andere oplossing waar het Vlissings filmfestivalbestuur aan denkt is nau were samenwerking. Ondanks de langzame start trekt het filmfestival dit jaar waarschijn- s|j lijk een recordaantal bezoekers. De Tour de France zal in juli 2006 Valkenburg aan doen. De organisatie van de wielerronde heeft 1400 bedden geboekt in Zuid- Limburg voor de avond na de derde etappe. Zeeland heeft nog niet zo'n sterk sig naal ontvan gen vanuit Frankrijk. wmm I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 8 en 9; Radio en Televisie: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Reporta ge: 25, 26, 27, 29 en 31; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W10 en W11; Reizen: W13, W14 en W17. (Advertentie) De aardgasprijs is gekoppeld aan de olieprijs. Vanwege de hui dige hoge olieprijs stijgen de aardgasbaten voor het rijk. Een Kamermeerderheid vindt dat de burger voor de hoge olieprijs ge compenseerd dient te worden. Het kabinet voelt daar ook wel voor maar geeft geen blanco che que af, aldus Zalm. „Een hoge olieprijs betekent voor de over heid niet alleen voordeel door meer aardgasinkomsten maar ook nadelen. De economie draait slechter, er is meer werk loosheid." GPD Zie onze wekelijkse vacature-index (Advertentie) PARTNERS tCH TE MAKÉi-AA» 0118 - 615617 (Advertentie) energieopwekking. „Tegen wind molens op het land bestaat te veel weerstand en de economi sche haalbaarheid van windpar- ken op zee valt te betwijfelen." Het is voor Luteijn een uitge maakte zaak dat Delta een rol moet spelen op het gebied van duurzame energie. „Wil je als energiebedrijf toekomst hebben, dan moet je daar heel nadrukke lijk naar kijken." Daarom ook acht hij het goed verdedigbaar dat afspraken in de maak zijn om de kerncentra le tot 2033 open te houden. „Duurzame energiebronnen die kernenergie kunnen vervangen zijn er nog niet. En we willen ook niet nog afhankelijker wor den van fossiele brandstoffen." pagina 17 Delta wacht debat kernenergie af P straat; nummer; Ipostlbartkiekeniiïgnummei. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dil bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: I Q per maand met automatische incasso 19,95). i (U per kwartaal met automatische incasso 58,00) D per jaar met automatische incasso 222,50). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Kijk opwwivpsc.nl/abonneren. bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar PZC. gtdéllrig lezersservice Antwoordnummer 7'3.4160 WB Goes »711688ll555547 het alfabet van Zeeland I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1