Oorzaak rioolbreuk nog raadsel PZC xven achter een masker Geen lijden zo zwaar of het kan worden doorstaan leen gevaar voor e volksgezondheid 200 km riool komt nu uit op Westerschelde Film by the Sea wil af van overlap met Nazomer Festival Presentatie Film by the Sea brengt boek Christine Otten in beeld voor verfilming 19 Waterschap heeft geen andere keuze dan lozen vuil water in watergang zaterdag 17 september 2005 plma Osman PDELBURG - Het blijft voor- rrissen naar de oorzaak [let tot twee keer toe scheu- ,ran de nieuwe Middelburg- rioolpersleiding die deze ti in gebruik werd genomen. 33 kilometer lange buis is Jegd in opdracht van de ge- fBte Middelburg, maar was mict overgedragen door aan- KrCombinatie Infra Mortie- (!«n samenwerkingsverband ,B.W1 Wegen en Heijmans). De glasvezelversterkte kunstof buis is voordat hij dinsdag in gebruik werd genomen, ge test. „Hij was toen in orde", zegt P. van Beers, bedrijfsleider van BAM Wegen bv. De leiding is volgens de aannemer enige tijd operationeel geweest, voor dat woensdagochtend het lek werd ontdekt. Het weghalen van de damwand, die nodig was voor de aanleg, kan een mogelij ke oorzaak zijn. Van Beers sluit dat niet uit. Net zo min als ande re factoren, zoals de slappe, we- DDELBURG - In en rond lèlburg is geen sprake van raar voor de volksgezond- 1, Volgens verpleegkundige Ktieziekten A. Blauwhof van GGD Zeeland kunnen men- i alleen ziek worden als ze ■Ie hoeveelheden van het in ffesterschelde geloosde riool- opdrinken. „Dat doet nie- isd." ontlastingsresten in het riool- bevatten verschillende uien van de coli-bacterie. De «te daarvan zijn 'onschuldi- iarmbewoners', aldus Blauw- Het zoute water van de Wes- doodt deze bacterie il. „Het zou iets anders zijn je het rioolwater in het Veer- Meer mikt", zegt Blauwhof, «beschouwt de Westerschelde de enige mogelijke zwem- De watergangen die nu als i riool fungeren, zijn piek waar anders ook nooit ie- jdin duikt. „Dat is helemaal S zwemwater." als iemand per ongeluk in vervuilde water zou vallen a aantal slokken binnen- |t, is de kans dat hij ziek niet heel groot, schat imvhof. „Kleine kinderen, ügplussers en mensen met immuunstoornis lopen dan enig risico. De meeste mensen zullen helemaal geen klachten krijgen." Diarree en eventueel misselijk heid kunnen het gevolg zijn. Blauwhof: „In geval van diarree is het een kwestie de zout- en suikerhuishouding weer op orde te krijgen. Een behandeling is niet nodig." Via de huid kan de coli-bacterie het lichaam niet binnendringen. „Wel voor het eten de handen wassen", adviseert Blauwhof. Overdreven G. Wessel, regionaal geneeskun dig functionaris belast met de ongevallen- en rampenbestrij ding Zeeland, noemt de geno men maatregelen niet buitenspo rig. In totaal zijn 200 waarschu wingsborden geplaatst bij open water. „Het lijkt een beetje over dreven, maar ik vind het goed wat het waterschap doet. Er wordt geen enkel risico geno men. De mensen wordt aangera den niet te zwemmen en het wa ter niet aan te raken. Dat geldt ook voor dieren. Honden zitten overal met hun snuit in. Het is nu oppassen geblazen. De men sen worden er gewoon even. op gewezen voorzichtig te zijn." Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft gisteren meegedeeld dat kraanwater gewoon gedron ken kan worden. ke ondergrond waarin gewerkt moest worden en de bovenbelas- ting van de buis. „Misschien is het een combinatie van facto ren." De gemeente en het water schap Zeeuwse Eilanden vinden het nog te vroeg om te praten over de schuldvraag. Met het lozen van ongezuiverd water plegen de gemeente Mid delburg en het waterschap een strafbaar feit. Het Openbaar Ministerie is op de hoogte ge steld. Het was een gezamenlijk besluit. Volgens burgemeester K. Schouwenaar is er sprake van een overmachtsituatie. Ook dijkgraaf Gosselaar is van me ning dat er niets anders op zat: „Als je het niet doet, krijg je overstorten in stedelijk gebied. Dat is nog kwalijker." Overschakelen op de oude ver binding was geen optie. Delen daarvan zijn gebruikt voor de nieuwe leiding. Het rioolstelsel voor een tweede keer dichtzet- ten kon evenmin. Gosselaar: „Er was geen bergingscapaciteit meer. Het rioolstelsel zat vol." Door aan de Elektraweg een pomp met een capaciteit van 30.000 liter per minuut in te zet ten is het riool gisteren leegge pompt. De hoeveelheid water die geloosd wordt, is volgens de dijkgraaf beperkt. „Als het niet gaat regenen, zetten we deze pomp uit." Hij hoopt dat er zo snel mogelijk een eind aan de lo zingen komt. „Het huishoude lijk afvalwater door een open riool sturen, is iets wat we al veertig jaar niet meer willen in Nederland." Naast de lozingen, was er giste ren bij gemeente en waterschap bezorgdheid over stank en een mogelijk risico voor de volksge zondheid. De kans op gezond heidsproblemen is gering. Toch vond de dijkgraaf het achteraf niet overdreven om te waarschu wen. „Stel er gaat een hond zwemmen en die krijgt braaknei gingen. Om maar niet te spre ken van een kind dat in een vij ver speelt en huidirritatie krijgt. Dat willen we vooi'komen." Daar komt volgens hem nog bij dat niemand eraan gewend is dat er rioolwater door de water gangen stroomt. Stank bleef uit, mede dankzij de gunstige weersomstandigheden. Volgens de provinciale milieu dienst die metingen heeft ver richt, was er van tijd tot tijd een geur van 'modder' te ruiken. De watergangen waarin het rioolwater stroomt, zijn bruin en troebel geworden. Vissen hap ten gisteren naar adem en leg den het loodje. Van de flora en fauna zijn zij het meest kwets baar voor de zuurstofloosheid die in het water optreedt. „Het dierenleven krijgt forse klap" zegt N. Oskam van de provincie. „Als je een golf rioolwater in een sloot van niet al te grote om vang krijgt, gaan alle organis men die zuurstof nodig hebben, dood." Medewerkers van het water schap en de gemeente proberen nog zo veel mogelijk vissen te redden. Vandaag en morgen wor den weer vijvers en sloten nage lopen. Gisteren werden vijftig le vende en een paar honderd dode vissen uit het water gehaald. Vlissingen traject ongezuiverde lozing aanvoerpolderwater Aan de Elektraweg wordt een installatie geïnstalleerd die het riool leegpompt. foto Ruben Oreel Via verschillende watergangen wordt het rioolwater ongezuiverd naar de Westerschelde geleid. Bij het kruisen van de A58 wordt uit een andere watergang schoon polderwater bij het rioolwater ge pompt om het vuil te verdunnen en te voorkomen dat rioolslib door een te lage stroomsnelheid de kans krijgt in de watergang te bezin ken. aanleggen bij de Mortiere. Aan gezien dat gebeurde op een ver zamelpunt waar de riolering richting Ritthem gaat, wordt nu al het afvalwater van Middel burg via een open riool naar de Westerschelde geleid. Om te voorkomen dat bij hevige regenval de straten onder water komen te staan, kent het riole ringsstelsel een groot aantal overstorten. Dat zijn sloten en watergangen waarop het over tollige water wordt geloosd. Om dat het grootste gedeelte van het Middelburgse riool nog steeds zowel afvalwater als re genwater transporteert, bete kent dit dat bij zware regenval het oppervlaktewater wordt ver vuild. Dit verklaart waarom niet alleen waarschuwingsbor den worden geplaatst bij het tij delijke open riool tussen Middel burg en de Westerschelde, maar ook bij overstorten in Middel burg. Gemeente en waterschap duimen dat het de komende da gen niet te hard gaat regenen. De gemeente streeft ernaar af valwater en regenwater geschei den af te voeren, zodat het op pervlaktewater schoner blijft. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is niet iets wat veel mensen geregeld bezighoudt. Hoe werkt een riole ringsstelsel? Totdat het misgaat, zoals in Middelburg. Onder de grond van de gemeen te Middelburg ligt ruim 192 kilo meter gemengd riool. Daarin wordt zowel afvalwater - van toilet, douche, afwas en wasma chine - als regenwater afge voerd. Daarnaast ligt er ook nog 60 kilometer aan hemelwaterrio len en persleidingen. De gemeente is verdeeld in 20 rioleringsgebieden, omgeven door sloten en watergangen. Met behulp van 32 gemalen wordt het rioolwater van het ene naar het andere rioolgebied gepompt. De gemalen staan met elkaar in verbinding door bijna 10 kilometer aan persleidingen. Uiteindelijk wordt het meeste rioolwater van de gemeente Mid delburg naar de waterzuivering in Ritthem gepompt. Afgelopen week scheurde tot twee keer toe de nieuwe perslei ding die de gemeente heeft laten kunst InnSzabó: „De samenleving dwingt ons bijna om toneel te spelen." foto Lex de Meester ie Sea eert vandaag de marde Hongaarse regisseur M Szflbo' met een oeuvre- De filmmaker houdt te- tm lezing en zijn jongste te, Being Julia, ivordt toond. Het camerawerk is, al ®laar en dag bij Szabó, van fóKolfai. Hij regisseerde on- jszyn eerste eigen film, Fate die in Vlissingen meedoet |Rolf Bosboom ISSINGEN - Istvan Szabó is 'eg gelauwerd om nog ip onder de indruk te raken de Life Time Achievement ÏJ'ddie hem vandaag in Vlis- Wcn deel valt. „Het is leuk Z01ets Ie krijgen, maar ik P vooral dat door de aan boorde prijs mensen mijn Aanzien." die thuis in Boedapest meer een Oscar op het ■^heeft staan (voor Mephi- iinffl; arr*veerde gistermid- "■singen. Een vriendelij- smende man, die ech- wernig trek lijkt te hebben Jivoerig te praten over zijn antwoorden zijn ^gemeten bijna. •oeuvre van de inmiddels ui, - is imposant, .plw Mephis to veelgepre- Confidence, Ha- Colonel Redl en Sweet rnr Böbe. Ze waren de L|P®n Week samen met nog tltels opnieuw te zien in Vlissingen, in het kader van de retrospectief die Film by the Sea aan het wijdt. Vandaag wordt ook zijn jongste film vertoond, Being Juliageba seerd op Theatre van W. Somer set Maugham. „Producer Robert Lantos kwam met het idee naar me toe. Ik vond het een erg mooi boek." Ronald Harwood, die een Oscar won voor zijn scenario van The pianist (2002) van Ro man Polanski, bewerkte Thea tre tot het script van Being Julia. De film gaat over een gevierde actrice, Julia Lambert (een rol die Annette Bening een Os car-nominatie opleverde), die een vrij huwelijk heeft met Mi chael (Jeremy Irons). 'We leven gescheiden levens. Daarom zijn we zo gelukkig getrouwd', zegt zij ironisch. Ze krijgt een ver houding met de jonge Tom (Shaun Evans), die via haar de aankomende actrice Avice (Lu cy Punch) een hoofdrol bezorgt. Julia lijkt zich te schikken in een bijrol, maar neemt op thea trale wijze wraak. Szabó staat vooral bekend van wege de sociale en politieke la ding van zijn films. Die lijkt in Being Julia geheel afwezig. „Maar het verhaal speelt zich af in Londen in 1938, het jaar waarin Hitier zich het opperbe vel van de Duitse strijdkrachten toeëigende. Een jaar later viel hij Polen binnen." Het ware leven, het politieke kli maat in het Europa van toen, wordt in de film bewust op af- stand gehouden. De hoofdperso nen, met name Julia, leven op het podium. 'Het theater is de emge werkelijkheid. De echte wereld bestaat niet', wordt in het begin geroepen. Het gaat zelfs zo ver dat haar zoon ver moedt dat zijn moeder altijd, ook buiten het theater, acteert. 'Volgens mij besta je niet echt.' Het is de boodschap van Somer set Maughams boek en de kern van de film en eigenlijk van Szabó's hele oeuvre: de geringe mogelijkheid om jezelf te zijn. „De samenleving dwingt ons bijna om toneel te spelen, om te leven achter een masker. Dat zie ik overal gebeuren. Je moet een rol spelen, acteren, je eigen ik verbergen en anderen behagen om te worden geaccepteerd. Szabó is bezig met de opname van een nieuwe film, deze keer weer helemaal Hongaars: Relati ves, gebaseerd op een roman van Zsigmond Móricz. Opnieuw werkt hij daarbij samen met ca meraman Lajos Koltai. „Hij is erg belangrijk voor mij. Zijn shots, zijn licht, zijn schaduwen zorgen voor de kracht van mijn films." Istvan Szabó houdt vanmiddag om 16.00 uur de Cinema Literair-le- zing. Een half uur later krijgt hij de Life Time Achievement Award uitgereikt. Being Julia wordt van daag om 14.00 uur en morgen om 16.00 uur vertoond tijdens Film by the Sea, CineCity, Vlissingen. Ver der zijn daar van Szabó nog Mephi- sto (vandaag, 11.15 uur) en Sunshi ne morgen11.30 uur) te zien. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Regisseur Lajos Koltai zou samen met Istvan Szabó dit jaar tot de belangrijk ste gasten van Film by the Sea behoren. Hij landde weliswaar na een bezoek aan het filmfesti val in Toronto gisterochtend vroeg op Schiphol, trof daar naar eigen zeggen niemand aan en besloot toen maar direct door te reizen naar Boedapest, naar huis. Dat betekende gisteren improvi seren voor de organisatie van het festival. Ook heeft de door start van de Hongaarse filmma ker als gevolg dat als zijn film Fateless vanmiddag de prijs van het festival wint, de maker er van die niet in ontvangst kan ne men. Dat zou juist zo'n mooi scenario zijn geweest, want al is Fateless misschien niet de allerbeste van de negen literatuurverfilmingen die strijden om de prijs, het is Scene uit Fateless, met hoofdrolspeler Marcell Nagy. ongetwijfeld de belangrijkste. Het is een grote, grootse film, ge baseerd op het boek Sorsta- lansag Onbepaald door het lot) van de Hongaarse schrijver Im- re Kertész, Nobelprijs-winnaar in 2002. Kertész overleefde de jodenver volging, een thema dat steeds bij hem terugkeert. De hoofd persoon in Fateless, waarvoor de auteur zelf het script schreef, is de veertienjarige joodse jon gen Gyurka (Marcell Nagy), wiens vader wordt opgeroe pen voor dwangarbeid. Zelf wordt hij, op weg naar zijn werk, samen met anderen die een gele ster dragen, uit de bus geplukt en uiteindelijk afge voerd naar Auschwitz en later naar Buchenwald. Daar ver blijft hij in blok vijf onder helse omstandigheden, die hij stoï cijns ondergaat. Voor Koltai (1946), al ruim 25 jaar verantwoordelijk voor het camerawerk bij Istvan Szabó, is Fateless zijn eerste grote produc tie als regisseur. Vooral in Hon garije heeft de film opmerkelijk veel bezoekers getrokken. Ook daarbuiten is de aandacht groot. Koltai schetst een uiterst be klemmend beeld, zonder de gru welen in detail te tonen. Het ca merawerk is prachtig, waarbij de kleuren variëren naarmate het verhaal zich ontwikkelt, tot vrijwel zwart-wit in de donker ste scènes. De mooi gedoseerde muziek is van Ennio Momcone. Ook al wordt de vergelijking met Schindler's list vaak ge maakt, Fateless is niet zomaar een film over de holocaust. Het is vooral een film over hoe ie mand zich gedraagt onder de zwaarste, mensonterende om standigheden, welke die ook zijn. Als Gyuarka het concentratie kamp weet te overleven, merkt hij hoe gemengd zijn gevoelens zijn. De mensen in Boedapest willen de helse verhalen horen, maar hij herinnert zich vooral ook het gemeenschapsgevoel in het kamp, zelfs een soort van ge luk op het moment dat 's avonds het schamele rantsoen van wor telsoep en brood werd uitge deeld. „De hel bestaat niet, maar de kampen wel", stelt hij vast. Geen lijden zo zwaar of het kan worden doorstaan. „Het geluk loert op mij." Daarmee is Fate less uiteindelijk een positieve film, gedrenkt in een wrang soort optimisme. Film: 'Fateless' van Lajos Koltai, vandaag om 11.15 uur te zien tij dens Film by the Sea, CineCity, Vlissingen. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Film by the Sea overweegt volgend jaar een week op te schuiven, om concur rentie met het Zeeland Nazomer Festival te voorkomen. Nu over lappen de evenementen elkaar een weekeinde. „Ik denk dat het ons nu publiek kost", zegt Leo Hannewijk, directeur van het Vlissingse filmfestival. „Daar om wil ik eens samen met het be stuur goed kijken hoe we dat kunnen voorkomen." Hij constateert dat het festival dit jaar wat publieke belangstel ling betreft enigszins moeizaam op gang kwam. Dat is volgens hem vooral het gevolg van het Zeeland Nazomer Festival, dat net een succesvolle editie achter de rug heeft. Aangezien de doel groep van beide evenementen deels samenvalt, bespeurde Han newijk aanvankelijk een zekere vermoeidheid bij een deel van zijn potentiële publiek. Het opschuiven van het filmfes tival zou de eenvoudigste oplos sing zijn. Meer samenwerking ziet hij op termijn ook als een al ternatief. „We zouden kunnen kijken of we samen wat kunnen produceren: iets wat past bij het Nazomerfestival, maar ook met film te maken heeft." Zoiets is echter, verwacht hij, pas over enkele jaren te verwe zenlijken. Ondanks de overlap met het Na zomerfestival stevent het film festival, dat morgen zijn laatste dag beleeft, op een recordaantal bezoekers af. „Als het dit week einde meezit, halen we de 35.000", voorspelt Hannewijk. Vorig jaar zat het filmfestijn ex clusief Scheveningen (toen nog de tweede locatie) op 27.500 be zoekers. De stijging is vooral toe te schrij ven aan de uitbreiding van het educatieprogramma. Dankzij fi nanciële steun van energiebe drijf Delta konden veel scholen het festival bezoeken. Gisteren werd Jordi Govaert uit Hein- kenszand als 15.000e leerling onthaald. Hij kreeg een fiets. Meer jongeren Hannewijk bespeurt tevreden heid over de kwaliteit van het programma dit jaar. Ook merkt hij een groeiende belangstelling van jongeren. „Je ziet dat ons publiek steeds meer verbreedt." Minder te spreken is hij over de aandacht van media buiten Zee land voor het festival. „We heb ben helaas 0,0 procent budget om dat te verbeteren." Moi-gen worden veel films van het festival nog een keer ver toond, in totaal 45 voorstellin gen. Publiekstrekkers de afgelopen dagen waren onder meer Shoo ting dogs, Crash, Wallace Gro- mit en Pride Prejudice. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het boek De laatste dich ters van Christine Otten. die deze week tij dens Film by the Sea in Vlissingen drie talk shows presenteerde, wordt mogelijk ver filmd. Leo Hannewijk, directeur van het fes tival, onderzoekt momenteel de mogelijkhe den. De veelgeprezen en op feiten gebaseerde ro man, recent nog genomineerd voor de Libiris Literatuurprijs, gaat over The Last Poets. Deze groep zwarte Amerikaanse dichters geldt als de voorloper van de hiphop. Hannewijk liep al langer rond met de over tuiging dat het boek vraagt om een verfil ming. Dat idee werd deze week tijdens het filmfestival bevestigd door divers filmma kers die daar rondliepen, zoals Karim Traïdia. Het plan is daardoor in een stroom versnelling beland. Een van de belangstellende regisseurs voor de verfilming is Sonia Herman Dolz. Zij maakte eerder, ook al op initiatief van Han newijk, de documentaire Lagrimas negras over de Cubaanse muziekgroep La Vieja Tro- va Santiaguera. „We willen nu heel snel tot afspraken komen", zegt Hannewijk. „We ho pen volgend jaar maart tijdens de boeken week, die als thema film en muziek heeft, uitsluitsel te kunnen geven." Mede om niet alleen afhankelijk te zijn van het moeizame subsidiebeleid in eigen land, is het streven er een Nederlands-Ameiikaan- se productie van te maken. Om die reden wordt gehoopt dat er snel een Engelse verta ling van het boek verschijnt. Daaraan wordt wel gewerkt, maar een uitgever is nog niet gevonden. Otten zelf, zelf filmfanaat, is enthousiast over het idee van een verfilming. „Als ik er aan denk, word ik al helemaal warm. Ik kan me voorstellen dat met een goede cast het heel erg mooi kan worden. Er is weliswaar al een film over The Last Poets, maar dat is echt een documentaire, die puur informatief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19