teheldemond beleeft topjaar PZC Het schrijven zat altijd in me BcolÏjn Grote verbouwing ROC-pand Hulpactie Lobbezoo richt zich nu vooral op kleine projecten -15 \rtrek asielzoekers bij scholengemeenschap meer dan gecompenseerd larfeest en ingfestival COC anrijding AAZET oete voor onken rijden Aanrijding in Vlissingen Werkstraf voor huiselijk geweld Man gestraft voor tasjesroof Omgevallen boom stremt verkeer Bewoners Mortiere klagen over woonomgeving zaterdag 17 september 2005 ISSINGEN - Door het succes ide sportklassen én de toe- „inS van het Kijk om lecr- Mmteimend onderwijs ite bieden, heeft scholenge- ■nschap Scheldemond op- uiteer leerlingen dan vorig I), school telt 1170 leerlin- zei directeur „-/financiën H. Kramer Scheldemond gisteren bij tebruikname van vier nieu- lokalen. DDELBURG - COC Mid- ■Zeeland houdt zaterdag 24 amber zijn jaarfeest. Er is dj en Miss Teddy treedt op. ïdag 1 oktober wordt de ronde van het COC-songfes- n café Goudwaard in de ..Noordstraat in Middel- gehouden. Na afloop van festival wordt bekend ge- kt wie Zeeland zal vertegen- rdigen tijdens het 11e ■songfestival op 5 novem- iDoetinchem. Horgklachten: 800-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur REDACTIE Walcheren Ruitenruststraat 18 4330EB middelburg fo: 0118-493000 wail: redwalch@ pzc.nl Maurits Sep (chef) Nidia Berkelder Ramakers M|riam van den Broek tornaOsman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 goes k|; (0113)315500 (0113)315669 Mï redactie@pZc.nl 'NTERNET "Wrpzc.nl piail: web@pzc.nl Enige jaren geleden werd er min der optimistisch over het leerlin genaantal gedacht. De scholen gemeenschap kreeg te maken met het gewijzigde, strenge asiel zoekersbeleid. Veel vluchtelin gen werden teruggestuurd naar hun land van herkomst. Schelde mond had er last van, ook al om dat leerkrachten veel kennis hadden opgebouwd met de les sen Nederlands als tweede taal. In 2002 telde de school 160 asiel zoekers. „Dat aantal liep razend snel terug. Nu hebben we vrij wel géén anderstalige leerlingen meer", zei Kramer. Omschakeling Voor de organisatie betekende het wel een behoorlijke omscha keling. „Tussen de tien en twaalf leerkrachten waren be trokken bij het Nederlands als tweede taal. Die hebben ander werk binnen de school gekre gen." Scheldemond nam vervolgens het initiatief om sportklassen op te zetten. Op dit moment kun nen leerlingen van alle afdelin gen voor een sportklas kiezen. „Het is een succes. We denken dat we daardoor ongeveer vijf tig leerlingen extra hebben aan getrokken", rekende Kramer voor. Licentie De licentie die Scheldemond kreeg om leerwegondersteunend onderwijs te geven, leverde een toename van 130 leerlingen op. Vlissingse leerlingen die extra begeleiding nodig hebben, hoe ven niet meer naar een school in een andere plaats te gaan om die vorm van onderwijs te krij gen. „We hebben op deze ma nier het verlies van de asielzoe kers in getal meer dan volledig gecompenseerd", zei Kramer. De vier lokalen zijn aan de kop gebouwd van het zogenoemde gebouw B, de VMBO-locatie. ES-Een zestienjarige brom- jr uit Goes is gistermorgen n uur lichtgewond ge- een aanrijding op de Sing van de Van de Spiegel den de Dam. Hij is aangere- dooreen 48-jarige automo- uit de 'gemeente ird-Beveland die over de Zij verleende de Goe- aargeen voorrang. (Advertentie) (OZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelie -Tel. 0113-3303^3 BELBURG - De Middel- gsepolitierechter heeft giste- «n 24-jarige man uit Axel dronken rijden veroor- Id tot negen maanden rijont- jngen 900 euro boete, waar- 481) euro voorwaardelijk. ixelaar veroorzaakte op 12 dit jaar een aanrijding met utovan zijn vriend. De poli- lield de dronken automobi- aan en liet hem blazen. Het migehalte gaf 795 micro- i aan, drieënhalf keer zo- alcohol als is toegestaan, wdachte vertelde naar een Ije te zijn gegaan. Zijn ad zou rijden, maar voelde niet lekker. „Ik heb toen be toom op de terugweg te rij- lk had twaalf biertjes ge- fiken", vertelde hij. De avonturenroman van Wim van Gilst begint in Colijnsplaat. door Harmen van der Werf KORTGENE - Het heeft Wim van Gilst uit Kortgene heel wat moeite en ook geld gekost, maar het is hem dan toch gelukt. Zijn eerste boek, Luctor et Infer no, ligt in de boekhandel. „Dat geeft veel voldoening", zegt de oud-eigenaar van café Het Loze Vissertje aan het Goe- se Sas, zonder naast zijn schoenen te gaan lopen. Het schrijven zat altijd in hem. „Vroe ger, in mijn jeugd, heb ik al een science fiction-verhaal gemaakt." Het bleef daar niet bij. Geïnspireerd door acties van schelpdiervissers en de jonge na tuur- en milieubeweging maakte hij in 1973 het Oosterscheldelied. Vóór het openhouden van de Oosterschelde. Ko Polfliet zong het, de Goese kunstenaar Reinier de Muynck maakte de hoes van het plaatje en de aktiegroep Ooster schelde Open hielp mee. Van Gilst, 5 au gustus 1942 geboren in Colijnsplaat; „Ik heb er mijn steentje aan bijgedra gen dat de Oosterschelde niet is afgeslo ten, maar dat er een stormvloedkering is gekomen." Van Gilst en de Oosterschelde hebben iets met elkaar. Hoe kan het ook an ders. Hij heeft samen met zijn vrouw ja renlang, van 1965 tot 2001, de kost ver diend aan het Goese Sas, op steenworp afstand van de Oosterschelde. „Ik werk te als boekhouder, toen mijn schoonva der vertelde dat het café daar vrij kwam. Wij gingen erheen en hebben het overgenomen. Ik zal je vertellen: wij hebben er één van de beste periodes van ons leven gehad." Zijn vrouw lacht, al leen bij de herinnering aan die tijd. „Dat was zeker zo voordat de nieuwe sluis er kwam in - wat zal het zijn - 1987." Kaartje leggen De oude, totaal versleten sluis lag vlak voor het café Het Loze Vissertje. Van Gilst: „Al het zand voor rijksweg A58 is daar doorheengekomen. Een stuk of twaalf schepen lagen soms te wachten. Zogenaamd tot het getij goed was. Maar het was wel duidelijk: ze voeren zo dat ze bij ons een kaartje konden leg gen. Gezellig dat dat was." Wie een café runt, moet over mensen kennis beschikken. Dat doet Van Gilst. „Veel praten en vooral veel luisteren, dat is belangrijk. En komen klanten voor het eerst binnen, dan zie je al snel welk vlees je in de kuip hebt. Onwille keurig speel je toch psycholoog." Hij heeft daar bij het schrijven veel aan ge had. „Je roept iemand in je gedachten op en maakt daar een personage van, zo als stuurman Reinier Reynhoudt, de hoofdpersoon in Luctor et Inferno. Ik ken die bij wijze van spreken uit ons ca fé. Een klant die veel dronk en zeer in telligent was." Reinier Reynhoudt is in Luctor et Infer no aan lager wal geraakt. Hij zit in de kantine van de vismijn in Colijnsplaat, als een man hem vraagt een zeilschip van Palma de Mallorca naar Curagao te brengen. Reinier hapt toe. Hij weet twee maten te vinden, een man en een vrouw. De man is verslaafd aan de drank en wil onderweg ontnuchteren. De vrouw wil niets liever dan Neder land - 'dat bekrompen kruideniers- land'- ontvluchten. Het trio wacht op zee een avontuur-, waarin Van Gilst hen terugbrengt in de slaventijd. Een ge schiedenisboek over slavenhandel ligt bij hem thuis op tafel. Hij heeft zich er duidelijk in verdiept. In 1992 was dat overigens al. Een hart ziekte dwong Van Gilst het rustiger aan te doen. Hij zette zich aan de schrijfta fel, iets wat hij altijd al had willen foto Mechteld Jansen doen. Uit zijn tekstverwerker rolden drie manuscripten, waarvan Luctor et Inferno de tweede was. Hij stuurde - aangetekend en wel - zijn werken naar bekende uitgeverijen. „Ik kreeg vaak niet meer dan een standaardbriefje te rug." Van Gilst, die december 2001 een ge slaagde harttransplantatie onderging in Rotterdam, had zich er eigenlijk al bij neergelegd dat het nooit tot publicatie zou komen. Tot hij op internet www.leesmijriboek.nl ontdekte, waar achter uitgeverij freelance-prepress uit Noord-Holland schuilgaat. Die publi ceert na selectie boeken van schrijvers die bij 'de grote jongens' niet aan de bak komen. Zo ook Van Gilst. Zijn tweede roman, getiteld Isabel, komt er zelfs aan, op basis van een ma nuscript uit 1990. „Ik heb het aange past aan de tijd. De hoofdpersoon liep naar een telefooncel. Nu laat ik hem mo biel bellen." Isabel is een literaire thriller gedoopt, Luctor et Inferno een avonturenroman. Van Gilst vindt het allemaal prima. „Het is eindelijk gelukt. En het is des te mooier dat ze nu al een tweede willen uitgeven. Dat zegt wel wat." Luctor et Inferno, avonturenroman, W. J. van Gilst, uitgeverij freelance-pre press, isbn 9080808725,13,99 euro. VLISSINGEN - Het gebouw van het ROC Zee land, de voormalige mts, aan de Oude Veerhaven- weg in Vlissingen wordt drastisch vernieuwd. Het gebouw wordt gestript zodat alleen nog het casco overblijft. De oude werkplaats wordt wel volledig gesloopt. Daarvoor in de plaats komt een nieuw techniekcentrum voor ongeveer achthonderd leer lingen van de afdelingen motorvoertuigtechniek, elektrotechniek, werktuigbouwkunde, bouwinfra, installatietechniek, procestechniek en iet. Het nieuwe gebouw is ontworpen door het architecten bureau Rothuizen, Van Doorn, '1 Hooft. De tradi tionele leslokalen zijn veranderd in grote open ruimten waarin leerlingen zoveel mogelijk zelf standig moeten werken. De leerlingen zijn momen teel tijdelijk ondergebracht in andere vestigingen waaronder het voormalige PZC-kantoor aan de overkant van de straat. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Een aantal be woners van de woonwijk Mortie- re in Middelburg heeft klachten over de woonomgeving. Er drijft bouwafval in de singels, de stoe pen en het wegdek zijn hobbe lig, het water loopt slecht weg in huis, lantaarnpalen branden niet en het is er drassig. Verantwoordelijk projectleider van het consortium Mortiere, E. Prince, zegt dat de bouwers niet, zoals vaak het geval is, een straat, maar een huis tegelijk op leveren. „Omdat het allemaal verschil lende type woningen zijn. We kiezen voor kwaliteit. Daardoor duurt het wel langer voordat we een hele omgeving woonrijp kun nen maken." Want zolang er in een straat nog een huis gebouwd wordt, blij ven vrachtwagens af en aan rij den. „Die rijden alles kapot. Het heeft geen zin om de straat op te knappen. Ik begrijp dat de bewo ners daar last van hebben, maar het is moeilijk te voorkomen." De eerste bewoners van de wijk VLISSINGEN - Op de rotonde Bossenburghweg in Vlis singen vond gistermorgen een aanrijding plaats tussen een auto en een auto met caravan. De 64-jarige bestuur der van de personenauto met caravan uit Bladel (NB) nam de rotonde halfrond op de buitenste baan. Toen hij de rotonde verliet, nam hij de bocht ruim waardoor de ca ravan gedeeltelijk op de binnenste baan kwam. De 58-jari- ge automobilist uit Monchengladbach (D) kon niet meer op tijd remmen waardoor een aani'ijding ontstond. Er was alleen materiële schade. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 24-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor huiselijk geweld veroordeeld tot 200 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Middelburger mishandelde een jaar lang stelselmatig zijn echtgenote door haar te slaan en te schoppen. Ook kreeg ze allerlei voorwerpen naar haar hoofd gegooid. Tij dens die periode van 23 april vorig jaar tot 6 mei werd ze ook talloze keren bedreigd met de dood. Het ging al mis vlak na de trouwdag. Officier van justitie R. Rammeloo tilde zwaar aan het huiselijk geweld. „Hij heeft zijn vrouw over een lange periode met zijn handen en woor den pijn gedaan. Zij had geen leven", zei hij treffend. Het paar is in een echtscheiding verwikkeld. MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een twintigjarige man uit Middelburg voor een tasjesroof drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, 214 uur werk straf en 26 uur leerstraf agressieregulatie opgelegd. Een 89-jarige vrouw werd op 24 februari dit jaar op de Dam in Middelburg van haar tasje beroofd. De verdachte had samen met een jongere vriend het weerloze slachtof fer uitgekozen. De Middelburger had een mindere rol dan zijn kompaan, die de oude vrouw hardhandig van haar tasje beroofde. Het slachtoffer viel daardoor op de grond en liep een ont wrichte schouder en kneuzingen op. De buit (tachtig eu ro) werd onder het duo verdeeld. De portemonnee werd weggegooid. Officier van justitie R. Rammeloo sprak vol afschuw over de beroving van de weerloze oude vrouw. „In Middelburg werd er schande over gesproken", kon hij zich het voorval nog goed herinneren. De politierechter kwalificeerde de tasjesroof als een ern stig misdrijf. De impact was groot voor de bejaarde vrouw. „Een trotse moeder is veranderd in een paniekeri ge en depressieve vrouw", had haar dochter verteld. De mededader is veroordeeld tot zes maanden jeugddetentie. Aan het slachtoffer moet 1750 euro schadevergoeding worden betaald. GOES - Het verkeer op de Evertsenstraat in Goes-West is gistermiddag enige tijd gestremd geweest, nadat een door houtrot aangetaste boom was omgevallen. Het gevaarte nam een lantaarnpaal in zijn val mee. De Goese brand weer is ruim een uur bezig geweest om de boom in stuk ken te zagen en te verwijderen. Bij het incident raakte nie mand gewond. die uiteindelijk uit 1200 wonin gen zal bestaan, voelen zich pio niers, maar zeggen dat het wel een keer afgelopen moet zijn met de overlast. Er zijn inmid dels bijna 160 woningen opgele verd. De klagers vroegen zich af of de kapotte rioolpersleiding onder de Mortiere te maken heeft met hun klachten. „Het is de bedoe ling dat de woonwijk aangeslo ten wordt op de persleiding, waarmee nu de problemen zijn. De aansluiting zou volgende week gebeuren, maar door de problematiek gebeurt dat nu misschien later. Slechte afvoer Prince zegt dat de gemelde slech te afvoer in de huizen en de ka potte persleiding geen verband hebben met elkaar. De huizen in de Mortiere lozen op een tijde lijk stelsel. „Dat wordt om de twee dagen geleegd en afgevoerd naar de waterzuiveringsinstallatie. Die tijdelijke leiding functioneert goed. Er waren in het begin al leen een paar bouwkundige pro blemen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Remi Lobbe zoo uit Vlissingen heeft zijn hulpactiviteiten in Sri Lanka in gekrompen. „Er is zoveel hulp aanbod dat het chaotisch wordt", zegt Brecht Rijken, die de stichting vanuit Vlissingen leidt. De stichting wederopbouw Sri Lanka heeft het eerste half jaar na de tsunami van alles gedaan: voedsel verstrekken, scholen on dersteunen, helpen met huizen bouwen, een stenenfabriek op zetten en boten bouwen. „De nood is er een beetje vanaf", zegt Rijken. „De eerste zes maanden hebben we keihard ge werkt. Remi stortte bijna in en ik ook. Het is nu niet meer zo dringend nodig." Er worden nog wel steeds projec ten begonnen. „We hebben be sloten om te helpen met de her bouw van een dokterspraktijk. We willen de huur van een pand voor een jaar betalen en de prak tijk opnieuw inrichten." De praktijk van dokter Bandera is verwoest. Hij heeft hulp ge vraagd bij allerlei organisaties, maar niemand kon hem helpen. Verder wordt hard gewerkt aan een school waar vaklieden kun nen worden opgeleid. „Er wor den daar vijf opleidingen gege ven: meubelmaker, timmerman, houtbewerker, metselaar en kleermaker. Er is enorm tekort aan meubels. Mensen hebben wel een huis, maar geen inboe del. Dat willen we combineren met de school. We hebben het ge bouw voor vijf jaar gehuurd. Daarna moeten ze zelfstandig draaien, door de verkoop van meubelen, kleding en kozijnen. Onze stenenfabriek komt ook bij het schoolgebouw. De school is nog niet klaar, maar de lera ren zijn druk aan het werk." De educatietempel is wel klaar: het is een tempel met een school waar kansarme kinderen compu terles kunnen krijgen. „Het schoolgebouw was helemaal weggespoeld, de tempel was tij dens de tsunami nog niet afge rond. Het lesgebouw is nu bijna klaar. De stoepa is al gereed. Een stoepa is eigenlijk een drie dimensionale afbeelding van de kosmos, binnen zijn vier altaar tjes waar mensen kunnen bid den en offers kunnen brengen." Het sponsorproject voor wees kinderen is tijdelijk gestopt. „Het was niet duidelijk welk kind wel of niet gesponsord wordt. Er is een inventarisatie gemaakt, maar intussen zijn ook andere organisaties begonnen. De intenties zijn goed, maar het effect is chaotisch." Rijken is in middels vertrokken naar Sri Lanka. Ze gaat er de lopende projecten bezoeken. (Advertentie) 24-uurs meldkamer-service erkei ~S- m INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720 E-mall: infoOcolIjnbv.i wo/vr/za/zo van 12 tot 19.00 uur. Bel 0118 - 56 19 63.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15