sraël moet afscheiding omleiden VS willen nu geen atoomconflict met Iran Sharon richt zich tot Palestijnen op VN-top 5 'Dode' prinses eist schadevergoeding van tv-zender 1echter vindt deel muur Westoever te hinderlijk voor Palestijnen BN Amro int strijd om ntonveneta onden sluit onafhankelijk tosovo niet langer uit Rebellen in Atjeh ontwapenen Hond schiet man Politie arresteert koekjesmonster Achtbaan blijft steken Olifant krijgt tredmolen Aangifte na mislukte huurmoord vrijdag 16 september 2005 Jjp. redactie buitenland BUSSEL - Prinses Stephanie jj\ïindisch-Graetz is een ach- „kleindochter van aartsher- Rudolf van Oostenrijk en an prinses Stephanie van Bel- tfKn dochter van Leopold II. 5,'is (5, lichtelijk excentriek «niet bekendheid als op- nrll,r van de eliniclowns. En verkeert in goede gezond- Irid. Zaterdagmorgen echter stond haar overlijdensbericht te le zen in de Waalse kranten La dernière Heure en La libre Bel- gique. 's Avonds nam VTM het nieuws van het overlijden over en illustreerde het met archief beelden. Een jammerlijke vergissing, want de dode prinses Stépha- nie de Windisch-Graetz was niet die van de eliniclowns, maar haar naamgenote en 96-jarige. tante. Uitschuiver Algemeen hoofdredacteur Eric Goens van de VMMa heeft er geen moeite mee om de fout toe te geven: „Een uitschuiver, sorry. We waren trouwens niet de enigen; enkele bladen heb ben het bericht ook overgeno men. Wat ik kan begrijpen: als de Waalse royalty-journalist Christian Laporte, die net niet de koning zelf is, in een serieu ze krant als de Libre schrijft dat iemand van koninklijken bloede is overleden, bel ik ook niet naar de familie om te vra gen of het wel waar is. Ten on rechte, zo bleek. Daarom heb ben we in onze volgende nieuwsuitzending het bericht rechtgezet en ons excuus aange boden." Daar neemt de prinses echter geen genoegen mee. Ze eist schadevergoeding omdat ze mo reel en zakelijk nadeel lijdt. Ze organiseert namelijk het pro ject 'de Gouden Horde': dui zend ruiters die in 2006 of 2007 ter ere van de Mongoolse heer ser Dzjengis Khan van Oelan- bator naar Wenen zullen rij den. De prinses vreest dat haar venneende overlijden een aan tal zakenpartners zal doen af haken. Daarom wil ze geld zien. VTM weet nog van niks. GPD :1jp7Prfidactie buitenland ülZALEM - Israëls hoogge- thlshof heeft de regering op- if|jl gegeven een deel van de ,rière op de Westelijke Jor- ünoever om te leiden, om het emak voor de Palestijnse be ling te verminderen. De ge melijke uitspraak dwingt Is- ij| ertoe om dertien kilometer „de reeds op bezet gebied ge- iivde afscheiding af te bre- hof weigerde echter de uit raak van het Internationaal rechtshof van de Verenigde mes in Den Haag te erken de stelt dat de Israëlische imère illegaal is en helemaal jebroken dient te worden. Het [aêlische hof noemde die uit raak gisteren echter 'illegaal', ndatgeen rekening was gehou- met de veiligheidsnoden Israël. Palestijnen reageer- nwoedend. wen als verdedigingsmuur tegen Palestijnse zelfmoordterroris ten. De Palestijnen beweren dat Israël hun land inpikt en hen probeert te isoleren. Volgens de rechtbank heeft Israël het recht de barrière op bezet gebied te bouwen als de veiligheid van de natie in het geding is. Het hele project beslaat 600 kilo meter, waarvan inmiddels ruim de helft klaar is. De bouw van de barrière wordt gezien als be wijs dat premier Sharon pro beert om na de ontmanteling van de nederzettingen op de Ga- zastrook een permanente greep te houden op grote delen van de Westelijke Jordaanoever. De Israëlische Advocaat Mi chael Sfard, die voor de Pales tijnen optrad, roemde de uit spraak van het hof. „Hiermee worden vijf dorpen voor uitster ven behoed." Diana Buttu, juridisch adviseur van de Palestijnse president Mahmoud sprak over een 'zeer misplaatste' bepaling. „Dit is de zelfde rechtbank die nog altijd de Israëlische militaire bezet ting legitimeert", aldus Buttu. Vorig jaar zag Israël zich na een bepaling van de rechter al ge noodzaakt bepaalde delen van de afscheiding om te leiden, na dat Palestijnen hadden ge klaagd dat hun land werd inge pikt en zij werden afgesloten van hun werk, scholen en zieken huizen. Op de Westelijke Jordaanoever wonen ongeveer 2,4 miljoen Pa lestijnen en 245 duizend joodse kolonisten. GPD/RTR van gisteren be- jftde barrière nabij de joodse (ierzetting Alfei Menashe, zo'n 5500 kolonisten wo- c. Hiertegen was bezwaar aan- lekend door de inwoners van dorpen, die kla- ze worden afgesloten de rest van de Jordaanoe- Het hooggerechtshof heeft bepaald dat Israël naar alter- ilieve veiligheidsmaatregelen jet zoeken die minder schade- kzijn voor de dorpelingen, aél zegt de barrière te bou- [STERDAM - De overname lAntonveneta door ABN Am- is zo goed als zeker. Het be- nur van concurrent Banca Po- tlareltaliana (BPI) heeft beslo- zijn belang van 30 procent lABN Amro te verkopen. IN Amro had al zo'n 30 pro- itvan de aandelen in bezit en rwerft zo na een lange overna- strijd hoogstwaarschijnlijk h nog het zo gewenste rneer- "belang in de Italiaanse ik. lat in op ABN's bod van .50 euro per aandeel en wil hele aandelenpakket verko- 1 Het hoopt de transactie »r 22 september af te ronden, dat op die datum het Italiaan- Openbaar Ministerie de be- ig op de aandelen An- iveneta van BPI wil formalise- .ABN Amro moet tegenstre- ïBPI in totaal 2,4 miljard eu- betalen. Als ABN Amro een eerderheid van de aandelen in 't, is het volgens de Ita- beursregels verplicht i volledig bod te doen op de sterende uitstaande aandelen ntonveneta. "fat BPI lijkt in te gaan op al- voorwaarden van de Neder- ftri' concurrent, kunnen al- nog de Italiaanse autoritei- oen definitieve overeen- ®t in de weg staan. Dat lijkt zeer onwaarschijnlijk, na de negatieve publci- I'°ver de overnamestrijd, ook jgebaat zijn bij een snelle op- GPD Een Palestijnse man rijdt door een poort in de afscheiding naar het dorpje Ras Atiyah. foto Pavel Wolberg/EPA van onze redactie buitenland WENEN - De Verenigde Staten willen nu geen confrontatie met Iran inzake de nucleaire acti viteiten van dat land. Binnen het Internationaal atoomagent schap LAEA kunnen de VS niet genoeg steun krijgen voor het idee de VN Veiligheidsraad een oordeel te laten vellen over Irans acties en eventueel sanc ties tegen het land te laten af kondigen. Minister Rice (Buitenlandse Za ken) heeft dit te kennen gege ven. Maandag praten de 35 le den van de IAEA in Wenen over de zaak-Iran. Het land begon re centelijk weer met het bewer ken van uranium met als doel dat later te verrijken. Iran zegt alleen vreedzame doeleinden te hebben en bezig te zijn voor de toekomstie energievoorziening. Het Westen, met name de VS, meent dat het land feitelijk aan de ontwikkeling van kernwa pens werkt. Iran hervatte de werkzaamhe den na twee jaar vruchteloze on derhandelingen met het Westen over nucleaire bijstand in ruil voor het afzien van een eigen kernprogramma. Het land claimt het recht te hebben op een eigen nucleair programma. De staf van het IAEA liet al we ten nog een maand langer te wil len zoeken naar een oplossing voor de zaak-Iran. Nu een be sluit nemen zou de eigen organi satie splijten, zo was het oordeel in Wenen. Rice lijkt dat nu ook in te zien. Zij erkende in New York bij de vergadering van de VN dat de VS en de EU binnen het IAEA geen meerderheid heb ben om een beslissing inzake Iran door te drukken. Veiligheidsraad Het IAEA kent 35 zogenoemde gouverneurs: vertegenwoordi gers van lidstaten. Buiten de VS zelf zouden ongeveer veertien landen, waaronder Nederland, een voorstel steunen om de VN Veiligheidsraad een oordeel te laten vellen. Tegenstanders zijn onder meer Rusland, China en een groot aan tal zogeheten ongebonden lan den. „Als we maandag een be slissing kunnen nemen is dat goed maar ik denk dat het nog wel enige tijd zal duren", aldus Rice. „Ik maak me niet zo veel zorgen. De zaak is niet zo ur gent dat er zeker op maandag een besluit moet vallen." De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad is ook in New York voor de jaarlijkse vergade ring van de VN. Naar verwach- ^jgnderiekus Wiltjer IISTINA - Groot-Brittannië afhankelijkheid als een ,°rde toekomst vanKos- 'Ut langer uit. Dat zei de pa minister voor Europese •".Douglas Alexander, gis- "ln ('e hoofdstad van Kos- fiPnstina. m°is officieel nog een pro- J van Servië, maar het «m sinds het einde van de oor- rij de Navo in 1999 tegen ïr*>igd e Naties be- ■j n Kosovo is de meerder en de bevolking etnisch Albanees. „Onafhankelijkheid is natuurlijk een optie voor de toekomst van Kosovo, maar de kwestie moet via de definitieve statusonderhandelingen worden opgelost", zei Alexander aan het eind van een bezoek aan de regio. De Brit omschreef de ko mende maanden voor de toe komst van Kosovo als 'beslis send'. De speciale VN-gezant voor Kosovo, Kai Edie, kan elk moment een evaluatie publice ren over de implementatie van door de VN opgestelde richtlij nen in Kosovo. De invoering van deze richtlijnen is een voor waarde voor het beginnen van onderhandelingen. ANP/AFP van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Rebellen in de Indonesische provincie Atjeh zijn gisteren begonnen met het inleveren van wapens aan Europese waarnemers. De actie is een van de belangrijk ste onderdelen van een histo risch vredesakkoord dat op 15 augustus in Helsinki, Finland, werd ondertekend en een eind moet maken aan dertig jaar oorlog in Atjeh. In ruil voor de ontwapening zullen wetten worden gewij zigd, waardoor GAM in staat gesteld wordt een politieke par tij op te richten. Hun eerdere eis voor onafhankelijkheid heb ben ze onlangs opgegeven. Voormalige strijders krijgen ook een stuk land en hulp voor Leden van de Atjeh Waarnemingsmissie vernielen geweren van rebellen. foto Beawiharta/EPA hun integratie in de samenle ving. Gekleed in jeans en T-shirts ar riveerden voormalige strijders van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) gisteren in een kolonne van auto's bij een groot veld in de provinciehoofdstad Banda Atjeh, waar ze onmiddellijk een arsenaal aan automatische wapens tevoorschijn haalden. Ze toonden het wapentuig al lereerst aan tweehonderd aan wezige journalisten alvorens ze in te leverden. Waarnemers inspecteerden ze op munitie om ze vervolgens aan stukken te zagen. Ook een granaatwerper werd overhan- digd. „Ik ben bedroefd", zei voorma lig Gam-strijder Muzakir (30). „Het is net of ik m'n vrouw in lever. Dit geweer is als mijn vrouw, want ik slaap ermee. Maar ik ben ook blij, want ik wil dat Atjeh weer wordt zoals vroeger, vredig." Volgens de Atjeh Waarnemers missie is het de bedoeling dat in het eerste stadium van ont wapening vandaag 87 geweren worden ingeleverd. De komen de drie dagen moeten 210 wa pens worden overhandigd, de rest volgt later dit jaar. De drie duizend GAM-rebellen bezit ten zo'n 840 geweren. GPD/RTR SOFIA - Een jachthond in Bulgarije heeft zijn baas neer geschoten. Dat hebben lokale media gisteren bericht. De hond wilde de vogel die de man had geschoten niet los laten. De jager werd boos en begon de viervoeter te slaan met zijn jachtgeweer. De poot van de hond raakte daarbij de trekker, waardoor de man werd getroffen door een schot hagel. De media, meldden niets over de aard van de verwondin gen van de man, maar wel dat de hond letsel opliep aan zijn poot. ANP/DPA PRAAG - De Tsjechische politie heeft een 'koekjesmon ster' gearresteerd, een vrouw die in vier jaar 280 ton kaas koekjes heeft gestolen in de fabriek waar ze werkte. De 51-jarige vrouw en een 41-jarige medeverdachte ver kochten de koekjes vervolgens door. Hiermee heeft ze naar schatting 500.000 euro verdiend. De vrouw, die ai vijftien jaar in de zaak werkte, genoot het volste vertrou wen van haar werkgever. ANP/DPA TOKIO - Een wagen in een achtbaan aan de voet van de Japanse berg Fuji is gisteren op een hoogte van 60 meter blijven staan. De 27 inzittenden waren gedwongen om de 'King of Coasters Fujikyu' klimmend te verlaten, meldde het Japanse persbureau Jiji. Het kostte hen vijftig minu ten om de grond te bereiken, maar niemand raakte ge wond. De achtbaan was bij de bouw in 1996 de grootste ter we-1 reld. De wagentjes rijden over de ruim 2000 meter lange baan, die in de top 79 meter hoog is. ANP/DPA ANCHORAGE - De dierentuin in het Amerikaanse An chorage heeft een 6 meter hoge tredmolen van ruim 7 ton besteld. Het gevaarte moet de 23-jarige Afrikaanse oli fant Maggie fit en op gewicht houden. Maggie is sinds vorig jaar op dieet. Ze was iets aan dé zware kant voor een olifant. Sindsdien is zij ruim 450 kilo afgevallen. Volgens haar verzorgers weegt ze inmiddels een gezonde 3,6 ton. Critici vinden dat de dierentuin er beter aan doet Maggie over te brengen naar een warmere plek. De winters iri Alaska zijn te koud voor een olifant, menen zij. Ook zeg gen zij dat Maggie dreigt te vereenzamen sinds de dood van haar 'huisgenoot' Annabelle in 1997. ANP/RTR TOKIO - Een Japanse vrouw die via internet een huur moordenaar had gezocht om de zwangere vrouw van haai' minnaar te doden, is gearresteerd omdat ze bij de politie klaagde dat de man zijn diensten niet volbracht. De vrouw betaalde de huurmoordenaar in januari 116.000 euro, waarvoor hij de zwangere echtgenote met chemische middelen zou doden. Toen het doelwit van de huurmoord zeven maanden later nog gezond rondliep; diende ze een klacht in bij de politie wegens oplichting: De politie onderzoekt nog of de huurmoordenaar daad werkelijk heeft geprobeerd om het beoogde slachtoffer te doden. ANP/AFP ting zal hij vandaag overleg heb ben met een aantal vertegen woordigers van EU-landen. Kernwapens Het Iraanse staatshoofd herhaal de gisteren dat zijn land nucleai re kennis en bekwaamheid wil delen met andere islamitische landen. Ook verklaarde hij nog eens plechtig dat zijn land geen kern wapens wil hebben noch al pro beren te krijgen. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren de Palestijnen opgeroepen hun goede wil te tonen nu Israël zich heeft teruggetrokken uit de Ga- zastrook. Hij deed de oproep tij dens zijn toespraak tot de Alge mene Vergadering van de Vere nigde Naties. Sharon erkende het recht van de Palestijnen op een eigen staat, maar maakte ook duide lijk dat Jeruzalem voor eeuwig en altijd de ongedeelde hoofd stad van Israël blijft. Hij vroeg het Palestijnse leider schap de 'cultuur van haat' te stoppen en het 'terrorisme te beëindigen'. Premier Sharon zei dat Israël bereid is tot het ne men van 'pijnlijke stappen' om tot vrede te komen. De Israëlische samenleving maakt volgens hem een diepe crisis door met de terugtrekking uit Gaza en die wonden moeten nu helen. De Palestijnen moeten nu bewijzen dat ze vrede willen, stelde hij. De hoge Palestijnse functionaris Saeb Erekat zei in een reactie dat wede alleen mogelijk is als Israël zich uit alle Palestijnse ge bieden terugtrekt en niet alleen uit de Gazastrook. Erekat riep de joodse staat op direct met on derhandelingen te beginnen over de oprichting van een Pales tijnse staat. De Russische presi-I dent Vladimir Poetin heeft giste-: ren tijdens de top opgeroepen; tot internationale actie om het terrorisme te verslaan. Poetin omschsreef het interna tionaal terrorisme als 'de ideolo gische opvolger van het nazis me'. „Ik ben ervan overtuigd dat ter rorisme vandaag het grootste ge-! vaar vormt voor de mensenrech ten en vrijheid", zo zei hij op dé tweede dag van de VN-confe- rentie, de grootste in de geschie denis van de volkerenorgani satie. Centrale rol President Poetin voegde eraan toe dat de Veiligheidsraad en de Verenigde Naties een centrale rol moeten spelen bij het oplos sen van historische regionale ge schillen, waarop terroristen en extremisten volgens hem parasi teren, Een naaste medewerker- van Poe tin zei vorige week dat Moskou er bij Washington op aandringt om de Tsjetsjeense rebellenlei der Ilias Achmadov uit te leve ren. Achmadov kreeg vorig jaar in de Verenigde Staten politiek asiel. Het Kremlin beschuldigt Achmadov van terroristische ac tiviteiten en betrokkenheid bij een bloedige aanval op Russi sche militairen in Dagestan in 1999 .ANP/AFP (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5