pzc Onderzoek functie monumenten PZC Glamoureuze schoonheid met vleugels Project Keet in de Kerk krijgt breder vervolg ,15 tnmercieel gebruik in toekomst niet uitgesloten oerenboeldag rouwershaven ^AZET Vernet Cadillac-toer langs de kust Viskotter in de problemen Onderzoek naar explosieven Vlissingen adopteert school Ambon Illegale woonwagen moet weg Anderhalf jaar cel geëist voor neersteken vriendin kast Pax Jazzband Molenaars gezocht voor gerestaureerde molen NIEUW IN MIDDELBURG WIELERSPECIAALZAAK ENDURA SPORT vrijdag 16 september 2005 (ifPantoï ([IKZEE - De stad Zierikzee enkele bijzondere monu- u,li die er al jarenlang leeg it,is en niet of nauwelijks jj,n gebruikt. Wethouder („den van Cultuur zou graag verandering in zien. werkgroep bestaande uit Lenwoordigers van Rijks- annemer neemt d voor bouw ioontoren Goes ftrFrank Balkenende OES - De bouw van de bijna KDtig meter hoge woontoren lel Goese Stationspark be- il pas medio volgend jaar. was eind dit jaar te bou te, maar de Rotterdamse archi- tiC. Zwiers en projectontwik- foarProverko willen voldoen- tijd nemen om het ontwerp af stemmen op de gemeentelijke klandseisen. je woontoren ligt ge- ïlig, dus we willen zorgvuldig- id betrachten in hoe het ge us er uit komt te zien", zegt ierko-directeur J. Littooij. pde 22 verdiepingen tellen woontoren was eerder be- jar aangetekend door zes te- anders. Zij vonden dat de past in het Zeeuwse tdschap en er zou ook te wei- onderzoek zijn verricht naar 'uitstraling van het gebouw let beschermd stadsgezicht. Raad van State vond die ar- nenten geen hout snijden en [wierp de bezwaren, tooij denkt dat de meeste isenaren de woontoren kun- lpruimen. Het wordt een ge- jw, dat bestaat uit twee helf- die door een glazen trappen- worden verbonden. Voor metselwerk is gekozen voor antraciete steen in de ene (It en een rode in de andere ift. Littooij verwacht dat de koop van de appartementen id dit jaar begint. OUWERSHAVEN - De tradi- lele boerenboeldag in Brou- Éaven vindt morgen plaats. lag is bekend vanwege verscheidenheid in het ibod. Daarnaast zijn eigenge- tfcteproducten te koop, zoals ji boerencake en jam. Dit iwordt de dag op een nieuwe (tie gehouden: de loods van firma Meijer aan het Spui- sken. iboeldag begint om 9.00 uur. veiling begint om 13.30 uur. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Nfc M»-Tel. 0113-33^133 Bezorgklachten: 0300-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; jstot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-duiveland Grachtweg 23a AB zierikzee iel: 0111-454647 F«'0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl MarcelModde (chef) Pankow bme Soesman Rudy Boogert (sport) ®hrale redactie Stationspark 28 131 tgoes (0113)315500 ^(0113)315669 Nj redactie@pzc.nl *"w.pzc.n| B-mail: web@ pzc.nl dienst Monumenten, gemeente, provincie en WV is zojuist be gonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden van een brede re functie voor deze gebouwen. „Ik wil daarbij een commercieel gebruik in de nabije toekomst niet uitsluiten", zegt Renden. Volgens de wethouder moet het mogelijk zijn monumenten als de Nobelpoort en de Noord- en Zuidhavenpoort onder duidelij ke voorwaarden een bredere be stemming te geven. Als voor beeld noemt hij een restaurant in het poortencomplex, met voor de exploitant de voorwaar de van instandhouding van het monument. Renden zegt een commercieel gebruik zeker niet bij voorbaat uit te sluiten als daarmee een breder gebruik en grotere toegankelijkheid van het monument worden behaald. Het onderzoek van genoemde werkgroep moet leiden tot een overzicht van mogelijkheden en van voorzieningen die getroffen moeten worden om een ruimer gebruik van de monumenten mo gelijk te maken. Vierschaar De wethouder zei dat gister avond tijdens een terugblik op het verloop van de Open Monu mentendag op Schouwen-Duive- land vorige week. Die bijeen komst werd gehouden in de Vier schaar van het Zierikzeese stad huis. „Deze ruimte zou wat mij betreft ook wel wat vaker ge bruikt mogen worden", vindt de wethouder. Volgens hem dienen de VW-gidsen deze zaal met trots te tonen aan zoveel moge lijk belangstellende bezoekers. Hij heeft er dan ook persoonlijk voor gezorgd dat de - zij het be scheiden - toegangsprijs voor het bekijken van De Vierschaar is geschrapt. Renden is positief gestemd over het geheel nieuw in te richten museum in het monumentale stadhuis. Met de ruim 300.000 euro die de gemeenteraad al be schikbaar heeft gesteld, acht hij een belangrijk proces in gang ge zet. Voor de volledige herinrich ting zal nog veel meer geld no dig zijn, maar de wethouder heeft er vertrouwen in dat die budgetten als logisch gevolg van dit eerdere besluit er eveneens zullen komen. Kunstuitleen De toekomstige bestemming van het Gravensteen, nadat het Maritiem Museum is opgeno men in het stadhuiscomplex, is volgens hem een apart verhaal. Renden noemt in dit verband de pogingen van serviceclub de Ju nior Kamer een Kunstuitleen centrum te vestigen op Schou- wen-Duiveland. Hij sluit het Gravensteen als mogelijke loka- tie daarvoor niet uit, maar hij wijst tevens op de beperkingen. Als voorbeeld noemt hij de voor schriften voor brandpreventie die slechts een beperkt aantal bezoekers tegelijk op de boven verdieping (de oude gevangenis) toestaan. Renden richtte een dankwoord tot alle vrijwilligers die zich heb ben ingezet tijdens de druk be zochte Open Monumentendag. Een ruwe schatting geeft aan dat er ruim 10.000 bezoekers zijn geweest. Een exact over zicht valt nog niet te geven, om dat van veel locaties de bezoe kersaantallen nog ontbreken. De wethouder zou die cijfers als nog graag ontvangen om onder bouwd te hebben welke monu menten de meeste belangstel ling trekken en om te zien of aanvullende activiteiten ook extra bezoekers genereren. Peter Wissekerke, verkleed als sheriff, met zijn Sedan de Ville uit 1976. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Op de plank boven zijn bed prijken imposante Amerikaan se auto's in miniatuurformaat. De tele foon op het nachtkastje heeft de vorm van een Cadillac en in zijn riante schuur glanst onder het afdekzeil zijn vanillekleurige schoonheid: een Sedan de Ville uit 1976. Er stond slechts 31.000 mijl op de teller toen Peter Wissekerke uit Zonnemaire deze luxe wagen twee jaar geleden kocht. Duidelijk dus een verleden als 'autootje voor mevrouw om de bood schappen te doen'. De constatering dat Wissekerke een Ca- dillac-fanaat is, vindt hij zelf wat te ge makkelijk. Hij gaat er eens voor zitten om uit te leggen hoe het allemaal is ge komen. Tenslotte was er eerst die Merce des van zijn vader toen hij zelf nog maar een klein jongetje was. Die warme gevoelens van nostalgie koestert hij nog steeds. Zo prijken er in de schuur naast zijn Cadillac nog enkele andere auto's: diverse Mercedessen in verschillende staat van zijn. Om zijn lange verhaal wat in te korten: Wissekerke is gefascineerd door alle ty pes grote Amerikaanse bakken, met de Cadillac voorop. Vooral die schoonhe den met vleugels vindt hij prachtig. Moeilijk om te motiveren,vindt hij zelf, maar zijn voorliefde heeft iets te maken met glitter, glamour en grandeur. Meni ge filmheld heeft zich immers in of bij zo'n slee laten vereeuwigen. Peter Wissekerke waant zich geen be roemde ster, maar houdt wel van deco rum. Hij heeft dan ook een gloednieuwe gleufhoed aangeschaft om zich komend weekend in passend kostuum als sheriff te kunnen manifesteren. Ruim tachtig liefhebbers doen zaterdag en zondag mee aan het Cadillac-weekend in Zee land. Dat kreeg de noemer 'Water land-evenement', omdat de route hoofd zakelijk langs de kust voert. Wissekerke tekent samen met Rinus No- delijk uit Zierikzee voor de opzet van het programma. Ze doen dat respectie velijk als lid en als donateur van de Ca dillac Club Nederland (CCN). Nodelijk is zelf niet in bezit van zo'n 'dure slee', maar zijn zwager wel en met hem maakt hij - samen hun echtgenotes - heel wat tochtjes in een Cadillac uit 1953. Nodelijk geniet daarvan en hij was het dan ook van harte eens met Wis sekerke dat het tijd werd eens een club weekend in Zeeland te houden. Ze krij gen daarvoor een financiële bijdrage van de club en voor de rest moet het be nodigde budget van achtduizend euro uit de eigen bijdragen van de deelne mers komen. foto Dirk-Jan Gjeltema De Cadillac-liefhebbers ontmoeten el kaar zaterdagochtend bij Beachpoint aan het begin van de Brouwersdam. Na de koffie maken ze een tocht langs de noordkust van Schouwen-Duiveland, gebruiken de lunch bij De Vierbannen in Ouwerkerk en vervolgen hun route daarna via Zierikzee naar Goes. „Het thema van ons weekend is 'coun try and western'", zegt Wissekerke met enige voorpret. Hij verklaart er meteen mee waarom er 's avonds een Ameri kaans buffet wordt geserveerd en de band Dixie Aces de feestavond opluis tert. Op het programma voor zondag staat een tocht door Wissenkerke, Wol- phaartsdijk en Kortgene. Vervolgens worden de tientallen Cadillacs even te pronken gezet op Neeltje Jans, terwijl de trotse bezitters en hun passagiers een vaartocht over de Oosterschelde ma ken. Het CCN-weekend eindigt waar het be gint, bij Beachpoint aan de Brouwers- dam. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het muziekpro- ject Keet in de Kerk voor leerlin gen van de groepen 5 en 6 in het Advertentie basisonderwijs krijgt dit seizoen een breder vervolg. De enthou siaste respons op de eerste reeks geeft de initiatiefnemers reden door te gaan met de muzikale presentaties in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Dat gebeurt met deelname van meer scholen en met presentaties die verder gaan dan één specifiek instru ment. Scholieren maken op speelse wij ze kennis met tal van instrumen ten. Dat gebeurt op de leeftijd dat ze voor de keus staan al dan niet de opleiding Algemene Mu zikale Vorming aan de Muziek school te gaan volgen. Een professioneel musicus of een deskundige amateur-beoefe naar vertelt over hoe het betref fende instrument in elkaar zit en geeft een kort optreden. Ver dere vaste onderdelen zijn een muziekquiz en het zingen van het inmiddels bekende lijflied Keet in de Kerk. Die titel geldt als knipoog naar de naam van C. Kotoun, presentatrice van het muziekproject en zelf pianis te en dirigente. „Een enquête onder de betrok ken leerkrachten leverde ons het advies op het programma wat interactiever te maken. Daar hebben we direct gehoor aan gegeven. We laten de kinde ren nu meer dingen zelf doen", zegt Kotoun. Zij prijst in dit ver band de creativiteit van musi cus en componist Mar van der Veer, die tal van onderwerpen aandraagt voor Keet in de Kerk. Nadat in de serie van vorig jaar de hoorns, de strijkinstrumen ten, de houtinstrumenten en het orgel aan bod zijn gekomen, staat tijdens de eerste twee bij eenkomsten van Keet in de Kerk in het nieuwe seizoen staat het slagwerk centraal. Dat gebeurt op de woensdagen 21 en 28 sep tember. Slagwerk-docente M. Franke van de Zeeuwse Muziek school geeft een presentatie, maar ook enkele leeftijdgenoten van de leerlingen laten een ste vig staaltje percussie horen. „Daarna gaat er een kist met verrassingen open. Ik weet zelf nog niet precies wat daar in zit, maar verwacht dat de kinderen met de inhoud zelf letterlijk aan de slag kunnen", zegt Kotoun. Bij de volgende 'Keet' wordt sa mengewerkt met Kramer Dance- masters uit Zierikzee voor de in vulling van het programma 'Mu ziek en Dans'. Daarin komt een breed scala aan dansen aan de orde: van klassiek ballet tot hip hop en streetdance met bijbeho rende muziek. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Stichting Molen de Vijf gebroeders is drin gend op zoek naar nieuwe mole naars, die de molen na 2007 draaiende willen houden. De Vijf gebroeders moet er in dat jaar, na enkele jaren van re paratie, weer piekfijn uitzien. Momenteel wordt gewerkt aan het herstel van het metselwerk van de molen. Die werd in een eerder stadium al rechtgetrok- NEELTJE JANS - De KNRM-reddingsboot Koopmans- dank heeft woensdag voor de kust van Ouddorp een vis kotter op sleeptouw genomen. Het schip, de TX 45 Be rend Cornelis met vier opvarenden van Texel aan boord, kreeg op vijf mijl voor het lichteiland problemen met de motor. Via de kustwachtpost Ouddorp werd de hulp inge roepen van de reddingsboot Prinses Margriet uit Stellen dam. De golfhoogte op de Noordzee was toen al opgelo pen tot gemiddeld drie meter. De Prinses Margriet nam de kotter op sleeptouw, maar de tros brak door de zware golfslag los. Daarop werd de hulp van cle Koopmansdank van het station Noordland op Neeltje Jans ingeroepen, die een sterkere sleeptros heeft. De reddingsboot was op dat moment al op zee voor een oefening. De Koopmans dank heeft de Texelaar op sleeptouw genomen en in rusti ger vaarwater gebracht. Daar konden de collega's van de Margriet de sleep overnemen. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen laat een onder zoek instellen naar de aanwezigheid van explosieven op verschillende bouwterreinen. Op het Bunkerterrein (Bas- kensburg III) is eerder al de grond afgezocht met behulp van een radar. Eén verdachte locatie is overgebleven. Die wordt binnenkort nader onderzocht. Ook een andere plek op het Bunkerterrein moet ondex-- zocht worden. Het gaat om een locatie waar een kantoor komt. Bij het onderzoek van twee jaar geleden werd er van uitgegaan dat het kantoor iets verderop zou komen. Daarnaast wordt er een historisch vooronderzoek inge steld naar mogelijk niet-ontplofte explosie ven op het voormalige KSG-terrein. Op basis van (historische) docu menten wordt vastgesteld wat de kansen zijn. VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok van Weele adopteert als ambassadeur van de Junior Ka mer Walcheren de basisschool Negeri Latihan in Ambon. Van Dok-van Weele is net terug uit Ambon, waar ze de 430e verjaardag van Ambon-stad meemaakte. Vlissingen heeft sinds 1996 een zusterstadx'elatie met Ambon en door de stedenband wordt er al enige tijd samengewerkt aan de opbouw van de Ambonese maatschappij. Ambassadeur Van Dok-van Weele vertegenwoordigt dit jaar de basisschool Negeri Latihan voor de Junior Kamer. „De school ligt op de grens van de islamitische en christe lijke wijk in Ambon-stad. De school was volledig ver woest. Maar nu het weer rustig is, wox-dt de schade inge haald." Wat de school dringend nodig heeft, is onderwijs inhoudelijke ondersteuning. „Dat is nu belangi'ijker dan materiële zaken. Die kennis kan worden ovei'gedragen door onder andere uitwisseling van docenten." HULST - De gemeente Hulst wil dat een illegaal geplaats te woonwagen op een woonwagenkamp in Hulst wordt weggehaald of afgebroken. De bewoner krijgt van de ge meente een maand de tijd de wagen zelf weg te halen. Doet hij dat niet, dan doet de gemeente het zelf, maar moet de bewoner de kosten betalen. Hulst gaat niet in op het vex-zoek tijdelijke bewoning van de wagen toch toe te staan vanwege financiële problemen van de bewoner. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jari- ge inwoner van Zierikzee zei zich niet meer te herinneren een goede vriendin met een keukenmes in haar rug te hebben gestoken. „Ik had plot seling een mes met bloed in mijn hand. Meer weet ik niet", vertelde hij gisteren in Mid delburg op de zitting van de meervoudige kamer. Voor officier van justitie H. den Hartog was het duidelijk dat de poging tot doodslag bewezen kon worden. Zij eiste 21 maan den gevangenissti-af, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Met als bijzondere voorwaarde reclasseringscontact. Ook als dat een behandeling in Emergis inhoudt. De steekpartij vond 15 mei dit jaar in Vlissingen plaats. In de woning van het slachtoffer had zich een groepje jongeren ver zameld, waax'onder de ver dachte. Ze gebx'uikten speed en xtc. Nadat de Zierikzeeënaar een xtc-pil had genomen, ge droeg hij zich volgens de andere (Advertentie) De verdere sessies worden ge wijd aan een kerksymfonie van Mozart en aan het stadscarillon. Kotoun: „We kunnen niet met de hele groep naar het echte klokkenspel in de stadhuistoren of de Zuidhavenpoort, maar gaan gebruik maken van een zo geheten leerstoel, oftewel een mobiel carillon." aanwezigen plotseling zeer vreemd. Hij liep naar de keu ken, pakte het mes en stak zon der enige aanleiding in de rug van het slachtoffer, dat op de bank zat. Er bleken geen vitale delen te zijn geraakt. „U heeft ongelooflijk veel geluk gehad, want het had veel slechter kun nen aflopen", verzekerde de offi cier. Volgens Den Hartog had hij nooit naar het slachtoffer moe ten gaan, omdat hij wist dat er in de woning dnigs wordt ge bruikt. Bovendien was hij een half jaar clean, maar de verlei ding tot het nemen van de amfe tamine was in het gezelschap te groot. Volgens de gedragsdes kundigen verkeerde hij in een psychotische waantoestand, maar was hij volledig toereke- xxingsvatbaar. Strafpleitster V. Serrarens pleit te voor een straf gelijk aan het voorarrest, een voorwaardelijke straf en een werkstraf. De rechtbank doet 28 september uitspraak. ZONNEMAIRE - De Pax Jazz band treedt vanavond op in res- taui'ant de Gele Hoed in Zonne maire. De band speelt in New Orleans- stijl met sousafoon, banjo, dinxms, sax, trombone en trompet. De jazzband is opge richt in 1980 en dankt zijn naam aan de toexxmalige repetitieruim te: hotel Pax in Delfzijl. Het optreden in Zonnemaire be gint om 21.00 uur. ken. Ook de balken en de vloe ren worden nog hersteld. Het is de bedoeling dat de mo len vanaf 2007 weer veelvuldig zal draaien en daax'om zoekt de stichting nieuwe mensen die het team van vrijwillige molenaars willen versterken. Ze moeten straks ook bezoekers ontvangen en meelproducten verkopen. Geïnteresseerden kunnen tele fonisch contact opnemen met de secretaris van de stichting via telefoonnummer 0113- 561877. (Advertentie) Officiële opening vrijdag 14 oktober 2005 met Eddy Merckx Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tel. 01 18-650485 www.endurasport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37