}lan economische impuls eiland Filmstudenten verbeelden contrasten Tweeduizend kilometer hardlopen voor bestrijding stofwisselingsziekte Schouwen-Duiveland wil meer aandacht internettende toerist iinovation Island: 650 huizen en 250 banen erbij en extra inkomsten ongen op fiets ishandeld na inrijding POLDERDIJK Gsm en fietssleutel gestolen Delingsdijk weer open Castria beloont goede huurders Extra werk aan spoor Kapelle Geld gestolen uit sportcomplex ^0113-315649 wic.nl Zjs31,4460 AA Goes kiprientie'eXP'oltatie' 7, Midden-Zeeland: 0113-315520; Btonderen; 0114-372770; 5.1:020-4562500. jjdag 16 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 editie Schouwen-Duiveland IRIKZEE - Woningbouw als ononiische impuls voor Schou- u-Duiveland. Het project In- ralion Island heeft in een half tijd concreet vorm gekre- Zes proefprojecten, ver bid over het eiland, genere- leen structurele werkgelegen- van ongeveer 250 arbeids venen een groei van de be ding van dertig miljoen euro nisse wordt, in samenwerking met Allévo, nog een project ont wikkeld. In totaal gaat het om 650 wo ningen en 600 ligplaatsen voor boten (300 in Brouwersha ven en 300 in Scharendijke). Daarmee zou het aantal inwo ners van Schouwen-Duiveland groeien met ongeveer 1450 per sonen. De zes projecten staan helemaal los van bestaande woningbouw projecten zoals bij Zierikzee, be nadrukt Douma. „En we richten ons niet op een grijze golf. Er is geen sprake van dat er een senio- renstad gebouwd wordt. We bou wen huizen in verschillende prijsklassen." Het project wordt breed gedra gen. Zo zijn onder meer de pro vincie, de orde van medisch spe cialisten, een samenwerkingsver band van 28 Zeeuwse bouwon dernemingen en MKB Neder land bij het project betrokken. De bouwondernemers treden op als projectontwikkelaar, vertelt C. Flipse namens de bouwers. „Voor ons is dit project van be lang. We hebben niet alleen de ambitie om vandaag geld te ver dienen, maar morgen ook. Daar naast zijn wij bereid om niet al le winst van de projecten in ei gen zak te steken, maar een deel te investeren in mindere renda bele delen van de projecten." Op deze manier is er volgens Flipse nog niet eerder samenge werkt in Nederland door b ou wondernemers Positief Wethouder R. van der Wekken reageert positief. „Het zijn in grijpende voorstellen, maar het idee past in de schaal van Schou wen-Duiveland omdat het uit gaat van projecten tegen kernen aan. Ze zijn binnen een half jaar van een bijzonder abstract ni veau afgedaald naar een niveau waarover wij een besluit kun nen nemen." De gemeenteraad zal uiteindelijk moeten beslis sen of Schouwen-Duiveland hieraan mee wil werken. Wanneer de eerste projecten con creet van start gaan, is nog vol komen onduidelijk, maar daar gaan nog zeker enkele jaren overheen, voorspelt Van dei- Wekken. p flinke economische impuls oreen eiland waar de werkge- (enheid op alle fronten onder Istaat, „In 2004 was er spra ng een verlies van 350 ba- pophet eiland", zegt J. Dou- projectleider Taskforce JB Nederland. Hij treedt na- as de initiatiefnemers op als proerder. sproefprojecten staan nu op pel. Bij Scharendijke, Brou- rshaven, Zonnemaire, Capel- Bruinisse en Schuddebeurs. Scharendijke draait het om men aan het water en uitbrei- gvan de jachthaven. In Brou- uhaven wordt ook de jacht- ren uitgebreid en worden wo lgen bijgebouwd. In Zonne- ire draait het om ontwikke- jvan de agrarische sector, na- ir en kleinschalige woning- pw voor bijvoorbeeld pngroepen. Bij Capelle moet i soort landschapspark ko- d, waarbij de geschiedenis ihet dorp en het watersnood- seum betrokken worden, isschien is er zelfs iets te in met de Zweedse noodwo- igen",zegtBouma. wddebeurs wordt de plek ar een medisch service cen- im wordt ontwikkeld. In Brui- door Marcel Modde BRUINISSE - Lange- afstandsloopster Ria Buiten be reikt naar verwachting zondag Zeeland. Op het moment dat de atlete de provinciegrens over steekt, heeft ze 1027 kilometer afgelegd. Iets meer dan de helft van het totale traject dat ze loopt om geld in te zamelen voor de Stichting Onderzoek Stofwis selingsziekten (SOS). De actie is een initiatief van de Ladies Circle Nederland, een serviceclub van vrouwen. Bui ten is op 3 september in Slagha ren gestart en loopt dagelijks voor haar 'Rondje Nederland' een afstand van ongeveer zeven tig kilometer. Op 1 oktober wil ze finishen in haar woonplaats Biddinghuizen. Lukt dat, dan heeft ze in totaal 2005 kilometer hard gelopen. De verschillende Ladies Circles in Nederland zorgen in estafette vorm voor begeleiding van de at lete. Dat bestaat hoofdzakelijk uit het regelen van een slaap plaats in een hotel en de fourage- ring voor onderweg. Ook wordt gezorgd voor het vervoer van het hotel naar de nieuwe startlo catie. De Ladies Circle Schouwen-Dui veland neemt het stokje zondag over van de Brabantse even knie,vertelt L. Visser-Koeman. Buiten start haar opmars naar Zeeland die dag in Nispen en loopt daar vandaan naar Krui- ningen. Vanuit Kruiningen wordt ze met de auto voor een overnachting naar Terneuzen ge bracht voor de volgende etappe van Zuiddorpe naar Aarden burg en wordt de zorg voor haar weer overgedragen aan de navol gende 'circles'. Vanuit Aarden burg loopt ze naar Vrouwenpol der om volgende week donder dag via de Oosterscheldekering, de Kop van Schouwen en de Brouwersdam Zeeland weer te verlaten richting Rockanje. Buiten is onderweg verder gro tendeels op zichzelf aangewe zen. Ze loopt de route op basis van een gps-gestuurd navigaties- systeem, aldus Visser. Dat maakt het volgens haar lastig van tevoren een exacte beschrij ving te krijgen van het traject dat ze kiest. „Op zich is dat wel jammer, anders zouden we veel meer mogelijkheden hebben om haar onderweg een beetje te steunen en toe te juichen." De SOS-actie wordt gesteund door een groot aantal bedrijven en instanties. Het doel is uitein delijk zoveel mogelijk geld in te zamelen voor onderzoek naar stofwisselingsziekten. Deze aan doening is erfelijk en komt in meer dan zeshonderd verschil lende vormen voor. In Neder land worden jaarlijks meer dan achthonderd kinderen met een stofwisselingsziekte geboren. Van hen overlijdt, vroeg of laat, 70 procent. De vijftigjarige Buiten is een er varen langeafstandloopster. Ge middeld traint ze meer dan hon derdvijftig kilometer per week. Sinds ze vijftien jaar geleden met hardlopen begon, won ze verschillende prijzen, waaron der de 1145 kilometerloop La France Gaulle drie jaar geleden. Haar prestatie is via www.ladie- scircle.nl/rondjenederland dage lijks te volgen. DDELBURG - Een zestienja- jongen uit Arnemuiden is termiddag in Middelburg be- igd en mishandeld door drie igens. Ook werd de fiets van slachtoffer vernield. Amemuidenaar reed tussen irt voor vijf en kwart over overdeKleverkerkse weg in l van Arnemuiden. Op 'en moment kwamen toe anderen hem tegemoet; ïetsten naast elkaar. De jon- uit Arnemuiden week voor •Uiten ging in de berm fiet- maar desondanks volgde er botsing: hij raakte de schou- vaneen van de drie. Daarop men ze achter hem aan en ffi hem klem. van de jongens duwde de gen uit Arnemuiden van zijn een tweede stompte hem ajn maag. Terwijl de derde gen voor de zestienjarige jon- bleef staan, pleegden de an- twee vernielingen aan zijn [ing werd de jongen uit Arne- wn uitgescholden en be- igd De politie verzoekt getui- zich te melden op het politie- eu in Middelburg. Mischka Chel (voorgrond), Doortje Kuyper, Auke Hamers en Thomas Jeninga (van links naar rechts) maken opnamen van micro-organismen op de steenformatie van beel dend kunstenaar Nico van den Boezem. foto Dirk-Jan Gjeltema Academie Sint Joost houdtprojectweek aan Schouwse kust door Ali Pankow RENESSE - Terwijl voor veel filmfanaten Vlissingen deze week the place to be lijkt, zijn de tweede- en derdejaarsstuden ten audiovisuele vormgeving van Kunstacademie Sint Joost uit Breda neergestreken aan de Schouwse kust. Voor hen geen rijk gevarieerd festival Film by the Sea, maar 'contrasten' in al lerlei vormen tijdens deze trai- ningsweek in centrum De Helle bij Renesse. Docenten Andries Meijsen en René Bosma, beiden woonachtig in deze regio, namen het initia tief tot dit creatieve project als start voor het academisch jaar. De 26 studenten werken, ver deeld in groepjes, aan korte films met contrast als thema. „Ze zijn volkomen vrij hoe ze dat uitwerken. De omgeving hier biedt voldoende mogelijkhe den lijkt ons: land/water of natuur/cultuur, bijvoorbeeld", zegt Bosma. Als warming-up zijn ze de week begonnen met het maken van een clip waarin ze zich persoon lijk of als klein collectief presen teren. „Wij zijn daarvoor naar het strand gegaan, hebben opna men gemaakt van elk van ons terwijl we komen aanlopen op een manier alsof het om één per soon gaat. Aan het einde zie je dan dat er vier verschillende per sonen gaan zitten", vertelt Door tje Kuyper. Voor deze tweede jaarsstudente geldt het verblijf hier als een 'thuiswedstrijd'. Zij is opgegroeid in Ouwerkerk en werd dit jaar winnares in de Zeeuwse voorronde van de Kunstbende. Haar filmische ver beelding van een droom dingt zaterdag 15 oktober mee in de landelijke finale. Tijdens deze projectweek werkt ze samen in een groepje met Thomas Jenin ga, Auke Hamers en Michka Chel. Micro-organismen De vier studenten kiezen Neel- tje Jans als locatie voor het filmen van een bijzonder con trast: micro-organismen op de robuuste steenformaties die beeldend kunstenaar Nico van den Boezem hier heeft ge creëerd. Centrum De Helle aan de Helle- weg biedt een prima locatie, vin den Meijsen en Bosma. De oude hofstede ademt de nostalgie van een jeugdherberg en de ruime schuur op het erf blijkt uitste kend in te richten als studio. Hier worden elke avond presen taties gegeven. Zo zijn cineast Koert Davids en producent Mare Thelosen te gast om te ver tellen over de projecten binnen hun collectief Seriousfilm. Het bekendste daarvan is Davids' film De Ramp. Een boeiend pro ject voor de aankomend filmma kers blijkt vooral ook 1835 1, oftewel het stemmen-archief dat Seriousfilm in een van de caisson bij het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk bezig is te ontwikkelen. Verseput Verder is agrarisch ondernemer én initiator van cultuurprojec ten op het platteland, Jaap Ver seput uit Zonnemaire, een avond te gast bij de studenten van Sint Joost. Ook vertellen vierdejaarsstudenten van deze Academie over hun stageprojec ten en geven filmprogrammeur Cees Briene en museumconser vator Bart Rutte een gezamenlij ke presentatie over cultuuront wikkelingen. luw van Mona Boordevol: Hangop, ■entoetjeservaring die blijft hangen. Dat is héél bijzon- Jere yoghurt. Waarom? Dat is *n|figverhaal. Maar u kunt natuurlijk ook gewoon P|oeven. De eerste scheppen ^verrassend stevig, heerlijk '0mig en zacht van smaak. En dan... ontdekt u de frisse verrassing van heerlijke rode vruchten, bosvruchten of appel-kaneel. Dat is pas een toetjeservaring die blijft hangen! Hangop van Mona Boordevol, met lekker véél fruit. 6EVELVERFRAAÜNG ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN j ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissinqsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 ZIERIKZEE - Een tienjarige jongen uit Zierikzee is gis terochtend op het sportveld aan de Banninklaan in Zie rikzee bestolen van zijn mobiele telefoon en zijn fietssleu tel. De jongen had zijn rugzak tijdens het sporten, tussen kwart over negen en kwart over elf, neergezet bij de rug zakken van zijn klasgenootjes. Toen hij na afloop zijn tas opende, ontdekte hij dat zijn mobiele telefoon met een waarde van enkele tientallen eu ro's en zijn fietssleutel uit de tas waren weggenomen. BROUWERSHAVEN - De Delingsdijk is tussen de roton de Brouwershaven en de Rijksweg N59 weer open voor het verkeer. Het stuk tussen de rotonde bij Brouwersha ven en Zonnemaire is nu afgesloten voor het verkeer. Ook hier moet een nieuwe asfaltlaag worden aangebracht. De ze afsluiting duurt naar verwachting tien dagen. Verkeer naar Zonnemaire moet omrijden via Noordgouwe. De afsluiting van de Delingsdijk heeft een maand ge duurd en leidde tot felle protesten vanuit Scharendijke. Inwoners en toeristen moesten daardoor kilometers omrij den. HALSTEREN - Het systeem dat Castria Wonen heeft in gevoerd om goede klanten te belonen, blijft aanslaan. De woningcorporatie die actief is in de gemeente Tholen, in Halsteren en Lepelstraat, heeft gistermiddag het driedui- zendste goudkaartlid in de bloemetjes kunnen zetten. Als goudkaartleden die op tijd de huur betalen en geen over last veroorzaken, krijgen zij voortaan waardecheques van de woningcorporatie die zij bij 110 winkeliers kunnen ver zilveren. Het beloningssysteem is door Castria begin 2003 inge voerd in navolging van sociale verhuurders in Engelse ste den als Manchester en Liverpool. KAPELLE - Spoorbeheerder Prorail werkt ook komend weekeinde nog aan de vernieuwing van dwarsliggers op de Zeeuwse lijn. In de gemeente Kapelle zijn twee extra nachten nodig om de houten bielzen te vervangen door be tonnen dwarsliggers. Het karwei wordt in de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 september (van 23.30 tot 7 uur) en de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 oktober (23.30 tot 7 uur) uitgevoerd. Omdat met grote machines en flinke bouwlampen wordt gewerkt, kunnen Kapellenaren die dicht bij het spoor wonen, hinder van het werk ondervin den. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land moet zich op internet beter presenteren als vakantiebestem ming. Dat zegt het gemeentebe stuur. „Als iemand met vakan tieplannen willekeurig gaat zoe ken op het internet, komt hij of zij niet automatisch uit bij Schouwen-Duiveland, en dat moet veranderen", zegt E. Cas- pers van de gemeente. Uit onderzoek is komen vast te staan dat de meeste vakantie gangers voor het eiland kiezen op basis van verhalen van bu ren, vrienden of familie en nau welijks via internet. Volgens het algemene beeld boeken mensen echter steeds vaker via internet, en dan komen ze dus niet op Schouwen-Duiveland terecht. Volgens het gemeentebestuur moet Schouwen-Duiveland hier op inspelen omdat het econo misch van belang is dat het ei land ook in de toekomst nieuwe toeristen trekt. Het is niet zo dat geen enkel be drijf zich presenteert via het we- (Advertentie) Telefoon: 0118-591900 www. restaimuttvmu wènpolder. n i reldwijde web. Er bestaan sites waarop alle hotels, campings en andere accommodaties op het ei land te vinden zijn. „Maar dan moet je al gericht zoeken op Schouwen-Duiveland, en wij willen ook graag die toerist trek ken die nog geen idee heeft waar hij of zij naar toe wil." De oplossing zoekt Caspers in een goede internetportal, een 'verzamelsite'. „Als iemand via een zoekmachine gaat zoeken naar een vakantiebestemming, moet Schouwen-Duiveland auto matisch hoog eindigen in de zoekresultaten. Daar zijn techni sche mogelijkheden voor." Zoeksysteem Vervolgens is het de bedoeling dat de potentiële vakantiegan gers op een verzamelsite komen waar de verschillende onderne mers zich presenteren. „En dan kunnen ze via een zoeksysteem aangeven wat voor soort accom modatie ze zoeken. Een grote camping of juist een kleine? Zo komen ze automatisch terecht bij de bedrijven die het beste bij hun wensen passen." Het idee voor betere bereikbaar heid via internet wordt meegeno men in de ontwikkeling van de toeristenpas. NIEUWERKERK - In een sport complex aan de Stolpweg in Nieuwerkerk is donderdagoch tend tussen één uur en half drie ingebroken. Uit meerdere geld kistjes werd een nog onbekend bedrag weggenomen. zeeuwse almanak Hanzestad Piet deed verslag van zijn vakantie in Tallinn, de hoofd stad van Estland. Het zag er uit als op de tekeningen van Anton Pieck, vertelde hij. Tallinn was vroeger een Han zestad, die handel dreef met steden tot aan Brugge toe. „Hoes is toch ök een Hanze stad?", bracht Arjaon te ber de. „Nee", zei Piet. „Dat is geen Hanzestad, maar een Ganzenstad. Dat is gans an ders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35