Goesenaar kiest zelf stemlokaal Ruzie CDA en PvdA duurt voort PZC PZC Glamoureuze schoonheid met vleugels Goes vraagt geen tweede mening over heffen baatbelasting uadsbesluit probleem voor waterschap ,15 Goese raad ontziet groen en cultuur Viskotter in de problemen oedekenskerke rijgt kleine inderboerderij AAZET Goes versoepelt inspraak Asfaltering rotonde Nansenplein Onderzoek naar explosieven NIEUW IN MIDDELBURG WIELERSPECIAALZAAK ENDURA SPORT vrijdag 16 september 2005 jifank Balkenende ig-Goesenaren kunnen bij gemeenteraadsverkiezingen jlnaart volgend jaar zelfkie- „welk stembureau zij hun uitbrengen. Dit unanieme ilil van de Goese gemeente- lUantvel problemen opleve- „or de waterschapsverkie- m, die altijd synchroon Io- «I de raadsverkiezingen. Goese burgemeester "SiTder Zaag kan het water- ap Zeeuws Eilanden 'niet Efgaan' in de beslissing van de om aan burgers over te la- ij-aar ze stemmen. Organisa- isch vergt dat een te grote in- nnmg. Ier Zaag zei gisteren m de jnteraad dat eens moet ïden bekeken of de combina- ids- en wa- «hapsverkiezingen nog wel gelukkig is. „Het besluit van gemeenteraad van vanavond neen reden zijn om de samen- •iong-op te zeggen." De bur- neester zal hierover in ge- met waterschap euwse Eilanden. orde Goese raadsfracties wa de bezwaren van het water en geen reden om van D66 voor flexi- stemraen, aan te houden of le wijzen. „De waterschaps- kiezingen trekken toch al stemmers", zei lA-fractievoorziter H. Hoo- land. Goese raad volgt met het be de oproep van minister itold van Bestuurlijke Ver- iwing om mee te doen aan iroject Stemmen in een Wil- eurig'Stemlokaal (SWS). De Dister hoopt met een grotere izevrijheid de kloof tussen geren politiek te verkleinen, ig jaar zijn tijdens de verkie- ;en voor het Europese Parle- ït experimenten uitgevoerd Assen, Deven- toorgklachten: "1-0231231 -j t/m vrijdag Sturende de openingstij- feiuaterdags tot 12.00 uur Redactie BEVELANDEIM/THOLEN Stalionspark 28 Postbus31 ^60 AA GOES 0113-315670 fee 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) Huibers ^evan der Jagt f'eek Janssen li'TOnvan der Werf CENTRALE redactie *®AAGOES f 10113)315500 «10113)315669 «Hl: redactie@pzc.nl WERNET }*».ptc,nl N:web@pzc.n| ter, Heerlen en Nieuwegein. Kie zers konden zelf bepalen in welk stemlokaal ze hun demo cratische plicht vervulden. Ze kregen een stempas in plaats van een oproepkaart. De keuze vrijheid beviel de kiezers van de proef gemeenten goed. Het op komstpercentage steeg met tien procent. D66-fractievoorzitter R. Koster oppert ook een mobiel stemlo kaal neer te zetten, bijvoorbeeld bij het NS-station. Daarover nam de Goese raad gisteren ech ter geen beslissing. door Frank Balkenende GOES - Goes mag geen cent op het onderhoud van groen bezui nigen. Een raadsmeerderheid gaf dat het college van burge meester en wethouders gisteren duidelijk te verstaan. De gemeenteraad ging wel ak koord met een lange lijst kleine re en grotere besparingen, die sa men minimaal acht ton en maxi maal één miljoen euro aan bezui nigingen oplevert. Deze ingreep is nodig om te voorkomen dat er in de begroting voor volgend jaar een gat zit. Wel sneden fracties hier en daar nog een bedragje weg. Zo mag wel worden beknibbeld op het onderhoud van wegen, maar niet op groen. „Er wordt toch al zoveel geklaagd over het groen onderhoud", zei S. Huis- soon-Schrijver van D66. Het CDA, de WD, PvdA en Groen links waren het daar mee eens. Ook de cultuurpodia worden ontzien. In juni stond nog een be zuiniging van 30.000 euro op pa pier die 't Beest en theater De Mythe door hechtere samenwer king moeten zien te winnen. De raad, die toen verdeeld bleek over onderdelen van het bezuinï- gingspakket en het college op dracht gaf met een aangepast voorstel te komen, schroefde die opdracht al terug naar 15.000 euro. Gisteren halveerde een raadsmeerderheid van D66, Groenlinks, WD en PvdA dat taakstellende bedrag. Omdat het cohege, luisterend naar de fracties, al omstreden bezuinigingen uit het pakket had gehaald, zoals 20.000 euro op de bibliotheek, was er weinig discussie meer over de centen. WD'er A. Wevers merkte op dat de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs, dus zonder ambtelijke en bestuurlijke be moeienis van de gemeente, al leen de geraamde twee ton be sparing kan opbrengen als er een groter verband ontstaat. Bij voorbeeld door samen te werken op de Bevelanden. EDEKENSKERKE - Bij het idpunt van Stoomtrein Goes- isele in Hoedekenskerke sl een kleinschalige kinder- Érij. initiatief voor de nieuwe, be tte attractie is genomen de dorpsraad Hoedekens- le. Het college van B en W Borsele heeft deze week la- er positief tegenover loogstaraboomgaard naast mini-spoorbaan van Stoom- i-Borsele (SGB) is de waar de kleinschalige kin- boerderij moet komen. De rderij met dieren als kippen, geit en een schaap krijgt, idteen lid van de dorpsraad, Peter Wissekerke, verkleed als sheriff, met zijn Sedan de Ville uit 1976. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Op de plank boven zijn bed prijken imposante Amerikaan se auto's in miniatuurformaat. De tele foon op het nachtkastje heeft de vorm van een Cadillac en in zijn riante schuur glanst onder het afdekzeil zijn vanillekleurige schoonheid: een Sedan de Ville uit 1976. Er stond slechts 31.000 mijl op de teller toen Peter Wissekerke uit Zonnemaire deze luxe wagen twee jaar geleden kocht. Duidelijk dus een verleden als 'autootje voor mevrouw om de bood schappen te doen'. De constatering dat Wissekerke een Ca- dihac-fanaat is, vindt hij zelf wat te ge makkelijk. Hij gaat er eens voor zitten om uit te leggen hoe het allemaal is ge komen. Tenslotte was er eerst die Merce des van zijn vader toen hij zelf nog maar een klein jongetje was. Die warme gevoelens van nostalgie koestert hij nog steeds. Zo prijken er in de schuur naast zijn Cadillac nog enkele andere auto's: diverse Mercedessen in verschillende staat. Om zijn lange verhaal wat in te korten: Wissekerke is gefascineerd door alle ty pes grote Amerikaanse bakken, met de Cadillac voorop. Vooral die schoonhe den met vleugels vindt hij prachtig. Moeilijk om te motiveren,vindt hij zelf, maar zijn voorliefde heeft iets te maken met ghtter, glamour en grandeur. Meni ge filmheld heeft zich immers in of bij zo'n slee laten vereeuwigen. Peter Wissekerke waant zich geen be roemde ster, maar houdt wel van deco rum. Hij heeft dan ook een gloednieuwe gleufhoed aangeschaft om zich komend weekend in passend kostuum als sheriff te kunnen manifesteren. Ruim tachtig liefhebbers doen zaterdag en zondag mee aan het Cadillac-weekend in Zee land. Dat kreeg de noemer 'Water land-evenement', omdat de route hoofd zakelijk langs de kust voert. Wissekerke tekent samen met Rinus No- delijk uit Zierikzee voor de opzet van het programma. Ze doen dat respectie velijk als lid en als donateur van de Ca dillac Club Nederland (CCN). Nodelijk is zelf niet in bezit van zo'n 'dure slee', maar zijn zwager wel en met hem maakt hij - samen hun echtgenotes - heel wat tochtjes in een Cadillac uit 1953. Nodelijk geniet daarvan en hij was het dan ook van harte eens met Wis sekerke dat het tijd werd eens een club weekend in Zeeland te houden. Ze krij gen daarvoor een financiële bijdrage van de club en voor de rest moet het be nodigde budget van achtduizend euro uit de eigen bijdragen van de deelne mers komen. foto Dirk-Jan Gjeltema De Cadillac-liefhebbers ontmoeten el kaar zaterdagochtend bij Beachpoint aan het begin van de Brouwersdam. Na de koffie maken ze een tocht langs de noordkust van Schouwen-Duiveland, gebruiken de lunch bij De Vierbannen in Ouwerkerk en vervolgen hun route daarna via Zierikzee naar Goes. „Het thema van ons weekend is 'coun try and western'", zegt Wissekerke met enige voorpret. Hij verklaart er meteen mee waarom er 's avonds een Ameri kaans buffet wordt geserveerd en de band Dixie Aces de feestavond opluis tert. Op het programma voor zondag staat een tocht door Wissenkerke, Wol- phaartsdijk en Kortgene. Vervolgens worden de tientallen Cadillacs even te pronken gezet op Neeltje Jans, terwijl de trotse bezitters en hun passagiers een vaartocht over de Oosterschelde ma ken. Het CCN-weekend eindigt waar het be gint, bij Beachpoint aan de Brouwers- dam. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kou is nog niet uit de lucht tussen de PvdA en het CDA in Middelburg. Een extra raadsvergadering moet een einde maken aan de bestuur lijke chaos in Middelburg. Raadsleden zijn het publieke ge kissebis van coalitiepartijen beu. „We moeten als volwassen men sen naar een oplossing zoeken", vindt J. van Dijk-Sturm (WD). „Want zo kunnen we niet door gaan. Die praat met die en een ander praat weer met die en dat komt allemaal in de pers. Het wordt tijd dat we als raadsleden eens met zijn allen praten." De WD heeft, net als de SGP, ge vraagd om een extra raadsverga dering. Die is op dinsdagavond. De fractievoorzitters van de twee grootste partijen, CDA en PvdA, hebben gisteren een ge sprek gehad. „Een prettig ge sprek", vindt S. Szarafinski (Pv dA). Ze wil niet reageren op de (Advertentie) K07IINFN70NWERINxj :T.NL 33Q£33 kozijnen - zonwering WWW.AAZET.* Kapelle - Tel. 0113-3! voorzichtige vrijage van het CDA met de ChristenUnie, SGP, WD en Lijst Damman. „Dat moeten ze zelf weten, dat is hun verantwoordelijkheid." Ze wil wel kwijt dat haar fractie niet van plan is om een wethou der naar voren te schuiven die voor het CDA wel acceptabel zou zijn. Standpunt „We hebben nog geen afspraken gemaakt", zegt J. Kodde (CDA) over zijn onderhoud met Szara finski. „Zover is het nog lang niet." Eerder eiste het CDA dat de PvdA terugkwam op het standpunt over het theater. Kod de noemt dat nu een onrea listische eis. „We zullen het be sluit van de raad moeten respec teren, hoe onbegrijpelijk dat ook is." Hij benadrukt dat zijn fractie niet verdeeld is over de perikelen in de coalitie. „De één is wat milder dan de ander." De Politieke Partij Middelburg, de grootste oppositiepartij, noemt het schandalig dat het CDA al lonkt naar nieuwe part ners, terwijl de verbintenis met de oude nog niet is verbroken. „Amateurisme pur sang", zegt fractievoorzitter H. Akdag. „Ze zijn mensen aan het beschadi gen. Dat is volledig in strijd met de fatsoensnormen." De crisis ontstond na het besluit van de raad om te stoppen met de bouw van een theater aan de Zuidsingel. Wethouder A. van 't Westeinde (GroenLinks) stapte op, de ChristenUnie zegde het vertrouwen in PvdA-wethouder A. de Vries op. Ook het CDA heeft grote moeite met de rol die De Vries speelde in het besluit om te stoppen met de bouw van het theater. De Vries zelf houdt vol dat zijn invloed op het stand punt van de fractie wordt over dreven. „De verhalen die over mij worden verteld, zijn erg ge kleurd." De PPM zegt te overwegen een motie van vertrouwen in te die nen ter ondersteuning van De Vries. „Alle vier de wethouders hebben niet gefunctioneerd. Maar de minst slecht functione rende wethouder is De Vries. Zo lang de gemeenteraad een wet houder nog niet naar huis heeft gestuurd, kun je geen onderhan delingen beginnen over een nieuw college." Van Dijk-Sturm zegt tijdens het oriënterende gesprek met het CDA over een liberaal-chris telijke coalitie te zijn gepolst voor een wethouderspost. „Ik heb ze snel uit de droom ge holpen. Ze wilden ons er toen niet bij hebben, dan kunnen ze nu niet verwachten dat we hel pen de rotzooi op te ruimen." agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM -Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Beklim ming Peperbus; Monumenten, Stad huis, Synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge opend ter bezichtiging; COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdaga vondcafé; GOES - Heartbreakcafé, 22.00 uur: Op treden Coyote Ugly; Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Het Snoocker Centrum, 13.30-16.30 uur. Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Peuterspeelzaal 't Ganzenest, Evertsen- straat 15,18.30-20,30 uur: Winterkinder- kledingbeurs; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Gebouw Scouting aan 't Dijkje, 09.00-11.30 uur: Beurs voor kinderkleding; Stenevate 1,15.30-19.30 uur; Open huis Stichting KIO, kind in ontwikkeling, KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE De Vroone, 13.30 uur: So- KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 09.00 uur Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; 10.00 uur: Baby-/ peuterzwem- men; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; THOLEN - Bibliotheek, Expositie Natio- naalpark, Oosterschelde; Meulvliet, 20.15 uur, Cabaret Ernest Marcellino en Wilfried Finkers; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8,00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Damstraat 78a, 19.00-21.00 uur: Recep tie 25 jaar Kinderclub de Damrakkers. NEELTJE JANS - De KNRM-reddingsboot Koopmans- dank heeft woensdag voor de kust van Ouddorp een vis kotter op sleeptouw genomen. Het schip, de TX 45 Berend Cornells met vier opvarenden van Texel aan boord, kreeg op vijf mijl voor het lichtei- land problemen met de motor. Via de kustwachtpost Oud dorp werd de hulp ingeroepen van de reddingsboot Prin ses Margriet uit Stellendam. De golfhoogte op de Noord zee was toen al opgelopen tot gemiddeld drie meter. De Prinses Margriet nam de kotter op sleeptouw, maar de tros brak door de zware golfslag los. Daarop werd de hulp van de Koopmansdank van het station Noordland op Neeltje Jans ingeroepen, die een sterkere sleeptros heeft. De reddingsboot was op dat moment al op zee voor een oefening. De Koopmansdank heeft de Texelaar op sleeptouw genomen en in rustiger vaarwater gebracht. Daar konden de collega's van de Margriet de sleep overne men en werd de TX 45 naar de reparatiewerf in Stellen dam gebracht. GOES - Goesenaren die willen inspreken, hoeven dat voortaan niet meer twee dagen vooraf te melden bij de ge meente. De Goese raad steunde gisteravond een voorstel van GroenLinks om die regel te schrappen. Wie wil in spreken, moet zich wel ruim voor aanvang van commis sie- en raadsvergaderingen melden, zodat de voorzitter het aantal sprekers in beeld heeft en de toegestane spreek tijd kan bepalen. Verder is voor de vergadering toetsing noodzakelijk om te voorkomen dat wordt ingesproken over onderwerpen waarover een bezwaarprocedure loopt of onderwerpen die niet op de agenda staan. GOES - De rotonde Nansenplein in Goes-Zuid, de A. Fok kerstraat (tussen Deltaplein en spoorwegovergang) en een deel van de Nansenbaan worden van maandag 19 tot en met donderdag 22 september in de avond- en nachtelijke uren geasfalteerd. Het verkeer wordt omgeleid via de be drijventerreinen Poel I en II. Op de Poel II gebeurt dat via de Livingstone weg, Nobelweg en de rotonde Deltaplein (de op- en afrit van de Zeelandhallen). Verkeer van en naar de Poel I kan gebruik maken van de A. Plesmanweg en, afhankelijk van hoe snel het werk vordert, het terrein van Volvo Bluekens. VLISSENGEN - De gemeente Vlissingen laat een onder zoek instellen naar de aanwezigheid van explosieven op verschillende bouwterreinen. Op het Bunkerterrein (Bas- kensburg III) is eerder al de grond afgezocht met behulp van een radar. Eén verdachte locatie is overgebleven. Die wordt binnenkort nader onderzocht. De kans bestaat dat het voorwerp daarna moet worden opgegraven. Ook een andere plek op het Bunkerterrein moet onder zocht worden. Het gaat om een locatie waar een kantoor komt. Bij het onderzoek van twee jaar geleden werd er van uitgegaan dat het kantoor iets verderop zou komen. Daarnaast wordt er een historisch vooronderzoek inge steld naar mogelijk niet ontplofte explosieven op het voor malige KSG-terrein. Op basis van (historische) documen ten wordt vastgesteld wat de kansen zijn. Breda of er op baatbelastingge bied (juridische) verschillen zijn. De gemeente bestudeert ook het vonnis van het Haagse hof. Toch ziet het Goese college een lichtpuntje. In antwoord op vra gen van GroenLinks laat het we ten dat de gemeente Breda een goede kans maakt bij de Hoge Raad. „Als de Hoge Raad de uitspraak van het hof overneemt, kan er bijna geen enkel herinrichtings project meer worden betaald. Dat kan niet de bedoeling van de wetgever zijn." Aan een tweede mening heeft het Goese college voorlopig geen behoefte. Het wil eerst de bevindingen van het huidige ad viesbureau, Van Bosch part ners, afwachten. Dat bureau is ook betrokken bij baatbelasting procedures in Breda en zit dus bovenop de kwestie. Ook een pas op de plaats ma ken, zoals GroenLinks oppert, vindt het college niet nodig. door Frank Balkenende GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders schakelt geen ander adviesbu reau in om na te gaan of de ge meente wel baatbelasting kan in nen van ondernemers in de her ingerichte binnenstad. GroenLinks, D66 en VVD voe len voor een tweede mening. De fractie van GroenLinks heeft daar in een brief aan het college om gevraagd. In Breda staat de baatbelasting namelijk op losse schroeven na een uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag. Die verwees de belastingaansla gen naar de prullenmand. Vol gens het hof heeft de gemeente Breda niet meer gedaan dan de binnenstad in goede conditie brengen en daar hebben de win keliers gewoon recht op. Breda legt zich niet neer bij het vonnis en is inmiddels in cassa tie gegaan bij de Hoge Raad. Goes volgt de situatie in de Bra bantse gemeente op de voet. Een negatief oordeel kan een streep halen door de baatbelasting in Goes, wat de gemeente opzadelt met een financieel gat van 4,75 miljoen euro. De Baatpartij, die zegt te spre ken namens honderdvijftig be woners en winkeliers, zou dat toejuichen. Ze vindt het oneer lijk dat eigenaren van panden in de binnenstad worden aangesla gen voor de verbetering en ver nieuwing van het koopcentrum. Goes overlegt binnenkort met (Advertentie) (Advertentie) v de \aQe< Officiële opening vrijdag 14 oktober 2005 met Eddy Merckx Achter de Houttuinen 12, Middelburg, tel. 01 18-650485 www.endurasport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33