EC F touw woontoren start medio 2006 1! Baarland krijgt eigen strandje terug Plan voor educatieve dierenboerderij Hardlopen voor bestrijding van stofwisselingsziekte tchitect en ontwikkelaar willen tijd nemen om aan welstands eis en te voldoen I POLDERDIJK Extra beroepskracht bij brandweer Extra werk aan spoor Kapelle Castria beloont goede huurders Hanzestad ^0113-315649 iizc.nl 574460 M Goes gSdto'-'Sand: 0113-315520; -s-Vlaanderei lol- 090-456: in: 0114-372770; q 16 september 2005 editie Bevelanden-Tholen De boinv van de bijna ,|jg meter hoge woontoren rtGoese Stationspark be- pas medio volgend jaar. «as eind dit jaar te bou- maar de Rotterdamse archi- C, Zwiers en projectontwik- irProverko willen voldoen- jdnemen om het ontwerp af namen op de gemeentelijke landscisen. a hoge woontoren ligt ge- g.dus we willen zorgvuldig- betraehten in hoe het ge- jeruit komt te zien", zegt ^O-directeur J. Littooij. Ude22 verdiepingen tellen- (oontoren was eerder be- ir aangetekend door zes te nders. Zij vonden dat de iniet past in het Zeeuwse schap en er zou ook te wei- aaderzoek zijn verricht naar itstraling van het gebouw li beschermd stadsgezicht, had van State vond die ar- ilen geen hout snijden en ierpde bezwaren. (gis dus wij voor de bouw, «een half jaar later begint rordt uitgevoerd door de herse Bouw Unie. Momen- worden er kabels naar de [plaats getrokken, maar die tatexclusief voor de woon- LOok voor uitbreiding van [iroen College zijn extra meningen nodig. imen loverko-directeur denkt meeste Goesenaren de iloren kunnen pruimen, ïordt een gebouw, dat he mt twee helften die door |iazen trappenhuis worden iaden. Voor het metsel- olenaars zocht voor jf gebroeders RobPaardekam IKENSZAND - Stichting ode Vijf gebroeders is drin- opzoek naar nieuwe mole- s, die de molen na 2007 itnde willen houden. werk is gekozen voor een antra- ciete steen in de ene helft en een rode in de andere helft. Littooij verwacht dat de ver koop van de appartementen eind dit jaar begint. Die campag ne duurt vier tot zes maanden. Kort daarna kan de eerste paal de grond in. De prijzen van de zestig apparte menten variëren van twee tot 4,5 ton. Die royale bandbreedte heeft te maken met de verschil lende oppervlaktes van de ap partementen. De kleinste heeft 75 vierkante meter vloeropper vlak, de grootste driehonderd. Volgens Littooij staan kopers in de rij. „Tijdens de presentatie vorig jaar hadden we al ruim veertig gegadigden. Dat aantal neemt nog steeds toe." Het is rijp en groen wat bij Proverko aanklopt. Alleenstaan den, jonge tweeverdieners zon der kinderen en jonge senioren. Littooij geeft aan dat het uit zicht de grootste attractie van een appartement in de woonto ren is, „Waar kun je in Goes wo nen met uitzicht op zowel de Ooster- als de Westerschelde? Zulke panorama's koop je ner gens. Dit is zelfs een uniek pro duct in Zeeland." Littooij is niet bang dat hij blijft Marina Steendijk en Scott Anderson willen meer met hun educatieve dierenboerderij dan alleen bokjes aaien. Misschien kunnen bezoekers er ook schapen scheren of koeien melken. foto Mechteld Jansen •s moet er in iar,na enkele jaren van re- lie, weer piekfijn uitzien, snteel wordt gewerkt aan lerstel van het metselwerk le molen. Die werd in een er stadium al rechtgetrok- Ook de balken en de vloe dat de mo- weer veelvuldig taaien en daarom zoekt de üng nieuwe mensen die het ivan vrijwillige molenaars i versterken. Ze moeten e ook bezoekers ontvangen Rlproducten verkopen. Be- Menden hoeven niet per het bezit te zijn van het ge- tót vrijwillig molenaar. zich snel melden, kunnen at nog voor de oplevering femolen halen. raseerden kunnen telefo- i contact opnemen met de Mis van de stichting via te rminer 0113-561877. door Rob Paardekam KAMPERLAND - Marina Steen- dijk en haar echtgenoot Scott Anderson uit Kamperland wil len aan de Stekeldijk een educa tieve dierenboerderij beginnen. De gemeente Noord-Beveland is positief over dat plan. De dierenboerderij komt bij het huidige agrarische bedrijf van Marina en Scott. „Het wordt ze ker geen kinderboerderij waar bezoekers niet veel meer kun nen doen dan de bokjes aaien", benadrukt ze. „Nee, mensen moeten hier echt iets kunnen le ren." Marina heeft daarover allerlei ideeën in haar hoofd. Zo kun nen mensen straks wellicht een schaap scheren of een koe mel ken. Het plan verkeert nog in een pril stadium, dus de gedach- tenspinsels moeten nog verder worden uitgewerkt. Het is ook de bedoeling dat er straks bij zondere dieren te bewonderen zijn. „Niet alleen de gewone gei ten, koeien of varkens", zegt Ma- rina. „Maar juist de bijzondere soorten, die je hier nauwelijks ziet. Dat idee heb ik opgedaan in Engeland. Daar was ik op zo'n boerderij met hele uitzon derlijke dieren. Erg leuk was dat." Met de educatieve dierenboerde rij denken de initiatiefnemers hun bedrijf een nieuwe impuls te geven. Ze richten zich onder meer op schoolklassen, ouderen, toeristen en gehandicapten. Om die laatste groep goed te kunnen bedienen, willen ze paden aan leggen die voor invaliden goed begaanbaar zijn. In 2004 heeft het Kamperlandse paar ook al een goedlopend honden- en kat- tenpension geopend. De twee leerden elkaar kennen in Austra lië, waar ze drie jaar lang op een melkveebedrijf met ongeveer duizend koeien werkten. Scott is overigens een Engelsman. De dierenboerderij past in prin cipe niet binnen het huidige be stemmingsplan en een dergelijk initiatief staat ook niet op de lijst van nieuwe economische dragers voor het platteland. Toch vinden burgemeester en wethouders van Noord-Beve land het zo'n leuk idee dat ze er toestemming voor willen geven. Ze stellen dat er straks nauwe lijks overlast van de dierenboer derij zal komen en dat er ook geen grote toename van het ver keer te verwachten valt. Een mi- nicamping, die wel op' de lijst van nieuwe economische dra gers staat, zorgt volgens het col lege voor veel meer verkeer. door Harmen van der Werf BAARLAND - De aanleg van een strandje aan de Westerschel de bij Baarland is een stap dich terbij gekomen. De natuurregels (Advertentie) luw van Mona Boordevol: Hangop. atoetjeservaring die blijft hangen. jngop? Dat is héél bijzon- 1,1 yoghurt. Waarom? Dat is Pngverhaal. Maar u kunt 'itnatuurlijk ook gewoon ],'1-:'tn 0e eerste scheppen ^verrassend stevig, heerlijk Htn zacht van smaak. En dan... ontdekt u de frisse verrassing van heerlijke rode vruchten, bosvruchten of appel-kaneel. Dat is pas een toetjeservaring die blijft hangen! Hangop van Mona Boordevol, met lekker véél fruit. voor de Westerschelde staan de komst van het strandje niet in de weg, is gebleken. Of en wan neer het strandje er komt, hangt nog af van de kosten. Het strandje bij Baarland moet vlakbij camping Scheldeoord ko men. Het recreatiebedrijf is er enthousiast over. De gemeente Borsele is dat ook. In opdracht van de gemeente is bekeken of het strandje kan worden opge spoten binnen de natuurregels voor de Westerschelde én ook welke kosten aan het project zijn verbonden. De natuurregels vormen geen be lemmering, meldt wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruim telijke ordening), al zijn er nog wel vergunningen nodig. De kos ten zijn de volgende en belang rijkste hobbel. Die zijn aanzien lijk. Het eenmalig opspuiten van het strandje is begroot op 93.000 euro. Jaarlijks komt daar 10.000 euro bij voor onderhoud en beheer. En er zal eens in de zoveel jaren zand bij moeten, waarvan de kosten op 17.000 eu ro zijn geraamd. Wie zal dat betalen? Camping Scheldeoord heeft baat bij de te rugkeer van een strandje voor de deur. „Je kunt er nog zwem men", zegt R. Northolt, „maar het is er vlakbij de dijk nogal blubberig." Scheldeoord heeft een binnen- en buitenbad. Toch wil Northolt graag een strandje. „Anders moeten onze klanten in hun auto naar Walcheren of Noord-Beveland." Het strandje zal toch met name inwoners van Borsele trekken, denkt Nort holt. „Wij hebben 1500 gasten, terwijl Borsele meer dan 22.000 inwoners heeft." Bijdrage De gemeente Borsele vindt dat Scheldeoord een bijdrage moet leveren aan het strandje, omdat de camping er profijt van heeft. Over de kostenverdeling wordt nog gesproken. Zowel Northolt als wethouder Vermue-Vermue zegt daar niets over. Ze spreken alleen de hoop uit dat het strand je er voor het zomerseizoen van 2006 kan liggen. Scheldeoord wil bij het strandje ook nog een paviljoen bouwen. Een financiële bijdrage voor de aanleg van het strandje kan zich dan terugverdienen. De gemeen te Borsele moet nog met het wa terschap Zeeuwse Eilanden en Rijkswaterstaat overleggen over dit idee. Dat kan wel eens moei lijk worden. Bouwen bij de dijk GEVELVERFRAAÜNG zitten met de appartementen in de onderste woonlagen. De eer ste vijf lagen zijn namelijk be doeld voor parkeren en bergin gen. „De eerste woonlaag begint pas op de vijfde verdieping en dan kijk je al half over de daken van Goes heen. Ook voor deze la gen bestaat belangstelling." ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissincisestraat 1 Koudekerke 0118-55201 WISSENKERKE - De gemeenteraad van Noord-Beve land stemt aan het eind van de maand waarschijnlijk in met het aantrekken van een tweede beroepskracht voor de brandweer. De meeste fracties leken daar gisteren tij dens de informatieve raadsvergadering geen problemen mee te hebben. Het aantrekken van de nieuwe man of vrouw kost de gemeente jaarlijks zo'n 45.000 euro. Alleen NBB-raadslid A. Oudshoorn plaatste een kritische kantte kening. Hij stelde dat het aanstellen van een nieuwe be taalde kracht de vele vrijwilligers in het Noord-Beveland- se korps weieens kan demotiveren. Dat probleem zagen de andere partijen totaal niet. Uit een rapportage is geble ken dat de gemeente, om alle brandweertaken op een ade quate manier uit te kunnen voeren, eigenlijk bijna drie volledige banen zou moeten creëren, maar dat gaat het college op dit moment te ver. Het wil eerst afwachten of verdere samenwerking binnen de regio de gemeente wel licht enige voordelen oplevert. KAPELLE - Spoorbeheerder Prorail werkt ook komend weekeinde nog aan de vernieuwing van dwarsliggers op de Zeeuwse lijn. In de gemeente Kapelle zijn twee extra nachten nodig om de houten bielzen te vervangen door be tonnen dwarsliggers. Het karwei wordt in de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 september (van 23.30 tot 7 uur) en de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 oktober (23.30 tot 7 uur) uitgevoerd. Omdat met grote machines en flinke bouwlampen wordt gewerkt, kunnen Kapellenaren die dicht bij het spoor wonen, hinder ondervinden. HALSTEREN - Het systeem dat Castria Wonen heeft in gevoerd om goede klanten te belonen, blijft aanslaan. De woningcorporatie die actief is in de gemeente Tholen, in Halsteren en Lepelstraat, heeft gistermiddag het 3000ste goudkaartlid in de bloemetjes kunnen zetten. Twee wa ren het er eigenlijk, Evelijn Steur en Maurice de Goede die in Halsteren van Castria een woning huren. Als goud- kaartleden die op tijd de huur betalen en geen overlast veroorzaken, krijgen zij voortaan waardecheques van de woningcorporatie die zij bij 110 winkeliers kunnen verzil veren. Het beloningssysteem is door Castria begin 2003 in gevoerd in navolging van sociale verhuurders in Engelse steden als Manchester en Liverpool. Castria heeft vierdui zend woningen; duizend huurders zijn dus nog geen goud kaartlid. Dat zijn, volgens woordvoerder P. Bakx, zeker niet allemaal wanbetalers en veroorzakers van overlast. Vooral allochtonen en gezinnen met tweeverdieners blij ken zich niet aan te melden, Bakx vermoedt dat allochto nen onbekend zijn met het systeem en tweeverdieners deelname niet de moeite waard vinden. door Marcel Modde BRUINISSE - Lange- afstandsloopster Ria Buiten (50) bereikt naar verwachting zon dag Zeeland. Op hel moment dat de atlete de provinciegrens oversteekt, heeft ze 1027 kilome ter afgelegd. Iets meer dan de helft van het totale traject dat ze loopt om geld in te zamelen voor de Stichting Onderzoek Stofwisselingsziekten (SOS). De actie is een initiatief van de Ladies Circle Nederland, een serviceclub van vrouwen. Bui ten is op 3 september in Slagha ren gestart en loopt dagelijks voor haar 'Rondje Nederland' een afstand van ongeveer zeven tig kilometer. Op 1 oktober wil ze finishen in haar woonplaats Biddinghuizen. Lukt dat, dan heeft ze in totaal 2005 kilometer hard gelopen. De verschillende Ladies Circles in Nederland zorgen in estafette vorm voor begeleiding van de at lete. De Ladies Circle Schou- wen-Duiveland neemt het stok je zondag over van de Brabantse evenknie,vertelt L. Visser-Koe man. Buiten start haar opmars naar Zeeland die dag in Nispen en loopt daar vandaan naar Kruiningen. Vanuit Kruiningen wordt ze met de auto voor een overnachting naar Temeuzen ge bracht voor de volgende etappe van Zuiddorpe naar Aarden burg en wordt de zorg voor haar weer overgedragen aan de navol gende 'circles'. Vanuit Aarden burg loopt ze naar Vrouwen polder om volgende week don derdag via de Oosterscheldeke- ring, de Kop van Schouwen en de Brouwersdam Zeeland weer te verlaten richting Rockanje. Buiten is onderweg verder gro tendeels op zichzelf aangewe zen. Ze loopt de route op basis van een gps-gestuurd navigaties- systeem, aldus Visser. Dat maakt het volgens haar lastig van tevoren een exacte beschrij ving te krijgen van het traject dat ze kiest. „Op zich is dat wel jammer, anders zouden we veel meer mogelijkheden hebben om haar onderweg een beetje te steunen en toe te juichen." De SOS-actie wordt gesteund door een groot aantal bedrijven en instanties. Het doel is uitein delijk zoveel mogelijk geld in te zamelen voor onderzoek naar stofwisselingsziekten. Deze aan doening is erfelijk en komt in meer dan zeshonderd verschil lende vormen voor. In Neder land worden jaarlijks meer dan achthonderd kinderen met een stofwisselingsziekte geboren. Van hen overlijdt, vroeg of laat, zeventig procent. Buiten is een ervaren lange- afstandloopster. Haar prestatie is via www.ladiescircle.nl/ rondjenederland te volgen. Advertentie Telefoon: 0118-591900 www.restaurrtntNTOUweripolder.nl De resten van de oude duiktoren herinneren al jaren aan de tijden dat Baarland nog een strandje had. archieffoto Willem Mieras ligt erg gevoelig, ook al gaat het om iets tijdelijks. Baarland had ooit aan de Wes terschelde een strandje. Nor tholt weet dat de voormalige ge meente Baarland begin jaren zestig ter plaatse omkleedcabi- nes liet wegzetten. Ook was er een trap over de dijk. Vrijwel al les is bij de dijkversterking in 1984/1985 verdwenen. Alleen de resten van de duiktoren zijn nog te zien, ter herinnering aan tij den van weleer die wellicht zo mer 2006 terugkeren. zeeuwse almanak Piet deed verslag van zijn va kantie in Tallinn, de hoofd stad van Estland. Het zag er uit als op de tekeningen van Anton Pieck, vertelde hij. Tallinn was vroeger ook een Hanzestad, die handel dreef stad. En dat is gans anders. met steden tot aan Brugge toe. „Hoes is toch ök een Hanze stad", bracht Arjaon te berde. „Nee", zei Piet. „Dat is geen Hanzestad, maar een Ganzen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31