PZC Don ner lioudt steun van Kamer Cocaïne-eis bevreemdt deskundigen ecccï Nederland bepaalt zelf sociale huur Rekenkamer velt hard oordeel over aanpak asielzaken Minister erkent fouten Kas sluit door hoge energiekosten BN'ers eten week vegetarisch Kip zou minder bacteriën bevatten 'Kabouter buttplug' naar museum Duizend klachten over vliegreizen knementen letalen nog niet oor inzet politie Teeuwen stopt een tijdje met cabaret Rechtbank staat publicatie toe van landbouwsubsidies Misverstanden leidden tot spoorongelukken Mies opent tovertuin Win een weekendtrip Kopenhagen vrijdag 16 september 2005 L haaG - Minister Donner justitie heeft gisteren het «kleed aangetrokken over „ang van zaken tijdens het derzoek naar de moord op jfiikc Kleiss uit Schiedam. Hij L vanuit de Tweede Kamer /kritiek over zich heen, larzijn positie wankelde niet. minister gaf ruiterlijk toe I er m het moordonderzoek jfouten zijn gemaakt. „Er is Ui en in gevallen zelfs onbe- porlijk." Met dat laatste doel- ijij op het verhoor van de des- iselfjarige Maikel, het vriend- tan Nienke dat erbij was toen vermoord werd en hard door 'rechercheurs werd aange- |kt. Kh zou het niet zeker zijn dat aanvankelijke moordverdach- Kees Borsboom, die vier jaar i onrechte vast zat, zou zijn gesproken van de moord op tienjarige Nienke als het inbaar Ministerie alle twij- j over zijn daderschap open- khad gemeld, zo zei Donner het spoeddebat over de kwes- minister vindt niet dat hij mvege deze zaak zou moeten slappen. Hij toonde zich wel reid te vertrekken als de Ka- dat nodig zou achten 'om (vertrouwen in de rechtsstaat kerstellen.' GroenLinks dien- waarop een motie van wan- unven in. „Alleen het opstap- n van de minister zal het kokeffect dat nodig is bij het Iteweeg brengen," aldus Ka- Vos. De SP en de een- msfracties Wilders en Nawijn iren het daarmee eens. De an- bleven de minister ïunen, inclusief de PvdA. Donner zegde toe dat er een com missie komt die klachten van po litiemensen en deskundigen gaat onderzoeken over rechtsza ken waarin volgens hen fouten zijn gemaakt. Daarmee haalde hij voor de regeringspartijen WD en D66 de kou uit de lucht. De commissie wordt geleid door advocaat-generaal F. Posthu mus, die het zeer kritische rap port over de zaak-Kleiss schreef. Het debat spitste zich toe op het onderzoek van het Nationaal Fo rensisch Instituut. Deskundigen betwijfelden destijds of Bors boom wel de dader kon zijn, om dat zijn DNA niet op de plaats van de moord gevonden was. Die twijfel had het OM op de rechtszaak moeten doorgeven aan de rechter en de verdedi ging, gaf Donner toe. „Dat is niet goed te praten." Maar zelfs dan had de rechter Borsboom waarschijnlijk veroordeeld, al dus de minister, omdat hij de moord bekend had, op de plaats van het misdrijf aanwezig was en een strafblad had. De be windsman neemt daarmee af stand van Posthumus, die in zijn rapport schrijft dat een an dere afloop denkbaar was. Donner bestreed echter uit alle macht dat het NFI ook over in formatie beschikte over de echte dader en dat het OM die bewust achterhield. Dat was vorige week door Netwerk gemeld. Vo- gens de minister ging het daar bij om de indruk van één des kundige, die niet gestaafd werd door wetenschappelijk bewijs. De Kamer vindt dat de politie agenten, de officier van justitie en de advocaat-generaal die de fouten gemaakt ten minste be rispt moeten worden. Donner wil dat aan de korpsbeheerder en het OM overlaten. GPD ZUTPHEN - TV-coryfee Mies - 'Dag lieve mensen' - Bouwman is nog altijd een publiekslieveling, zo bleek gisteren in Zutphen. Daar opende ze, samen met een 86-jarige voorleesoma en twee peuters De Tovertuin: een groen speelpark voor ouderen en kinderen. Mies (75) moest vele handen drukken en met veel fans op de foto. „Heer lijk om samen met kleintjes op te trekken. Het houdt je jong. Zelf heb ik dertien kleinkinderen", zei Mies Bouwman, die decennialang de beeldbuis domineerde met programma's als Open het Dorp, Mies en Scene, In de Hoofdrol en Eén van de Acht. foto Yvonne Pieters/GPD door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Nederland maakt zelf uit wat de taken zijn van de woningbouwverenigingen en wie voof 'hun huurhuizen in aan merking komen. Met deze bood schap reist minister Sybilla Dekker (Volkshuisvesting) bin nenkort naar Brussel voor een gesprek met Eurocommissaris Neelie Kroes (Mededinging). De Kamer en Dekker zijn eens gezind: huurders hoeven zich geen zorgen te maken en Brus sel moet afblijven van de Neder landse volkshuisvesting. Recent was er commotie door dat Brussel stelde dat woning corporaties oneerlijk concurre ren met commerciële verhuur ders. Zij verhuren ook wonin gen aan mensen met een goed in komen, terwijl corporaties te vens staatssteun genieten. Ze hoeven bijvoorbeeld geen ven nootschapsbelasting te betalen. Corporaties zouden daarom hui zen moeten verkopen, aldus Brussel. Regels Niets daarvan, zeiden Dekker en Kamerleden gisteravond tij dens een debat over deze kwes tie. Een land bepaalt zelf wie voor sociale huurwoningen in aanmerking komt. De minister wilde eerst de ziekenfondsgrens hanteren (maximaal 33.000 euro aan inkomen) maar dat trok zij terug. Er zijn circa 2 miljoen huurders die dat maximaal ver dienen. Dekker gaat regels op stellen om commerciële activitei ten van corporaties te scheiden van hun sociale huisvesting staak. Er zijn woningbouwver enigingen die dure appartemen ten bouwen met een hoge huur en daar mag geen staatssteun aan te pas komen. GPD HAREN - De Hortus in Haren gaat haar tropische kas de finitief sluiten. Een woordvoerder zei gisteren dat de ener giekosten zo hoog zijn dat het niet meer verantwoord is de kas nog langer open te houden. De tropische kas, in oorsprong daterend uit 1642, gaat per 1 oktober dicht. De kas was tot 1990 in gebruik bij de Rijksuniversiteit Groningen. Na een koerswijziging bij de faculteit biolo gie waren de planten niet meer nodig voor onderzoek en onderwijs. Sindsdien zijn er veel pogingen ondernomen om de kas een toeristische functie te geven. De botanische en Chinese tuinen rond de kas blijven bestaan. ANP HILVERSUM - Een aantal bekende Nederlanders, onder wie PvdA-leider Wouter Bos, musicalster Pia Douwes en theatermaakster Lenette van Dongen, eten van 19 tot en met 24 september geen vlees en vis. Zij doen dat om aandacht te vragen voor V-Day op 24 sep tember, de dag waarop campagne wordt gevoerd voor ve getarische producten. Dat maakte de Nederlandse Vegeta riërs Bond (NVB) gisteren bekend.ANP DEN HAAG - In kipfilets en andere verse kipproducten zijn vorig jaar veel minder salmonella en Campylobacter bacteriën gevonden. In de zomermaanden van 2004 was de besmetting van het vlees met Campylobacter wel nog 'onrustbarend hoog', meldde cle Voedsel en Waren Autori teit (VWA) gisteren. In 17,6 procent van de onderzochte stukjes kip vonden de inspecteurs in 2004 de Campylobacter bacterie. Een jaar eerder was nog bijna 26 procent besmet. De salmonella bacterie werd gevonden in 7,2 procent van de kipproduc ten, bijna 3 procentpunt minder dan een jaar eerder. Kip penvlees bevat sinds 2001 steeds minder bacteriën. „In 2004 is voor het eerst sprake van een significante daling", aldus de inspectiedienst. ANP ROTTERDAM - De gemeenteraad in Rotterdam heeft gis teren toestemming gegeven voor het plaatsen van 'kabou ter buttplug' op de binnenplaats van het museum Boij- mans van Beuningen. Al jaren debatteert de raad over een locatie voor het zes meter hoge beeld. Veel plekken werden als ongeschikt aangemerkt. De raadsleden waren bang dat het publiek aanstoot zou nemen aan de 'grote tuinkabouter met in zijn hand een gestileerde kerstboom'. ANP DEN HAAG - De Consumentenbond kreeg de afgelopen twee maanden duizend klachten van mensen die vinden dat ze onjuist zijn behandeld door luchtvaartmaatschap pijen. Dat liet de belangenorganisatie gisteren weten. Sinds februari gelden andere regels voor het vergoeden van vertragingen. De Consumentenbond stelt dat er nog heel veel onduidelijkheid bestaat over waar bedrijven en klanten precies recht op hebben. De bond trekt drie we ken uit om de klachten te onderzoeken. De bevindingen worden later overhandigd aan de autoriteiten. ANP EN HAAG - Organisatoren dgrote publieksevenementen, sis muziekfestivals en house- irtv's, hoeven nog niet te vre- dat ze bij veel politie-inzet ïclft van de kosten daarvan seton betalen. imster Remkes van Binnen- idse Zaken is dat wel van in bij wedstrijden in het be- id voetbal. ^woordvoerder van de be- ïdsman stelde gisteren dat de innen van Remkes vandaag or het kabinet worden bespro- ii. 0Van voetbalwedstrijden is ijl duidelijk dat met grote re- maat heel veel politie-inzet dig is, bij evenementen nog t",aldus de zegsman. 'komende jaren worden vol- b hem grote evenementen ge- igdom te kijken waar hoeveel ditie-inzet nodig is. nfewil dat voor heel Neder- vaste bedragen gaan gel- avoor de inzet van de politie on en per uur. AiVP door Edine Wijnands DEN HAAG - De eis van drie honderd kilo cocaïne in ruil voor vrijlating van Claudia Mel- chers is uitermate vreemd, vinden verschillende deskundi gen. „Dit is geen allerdaagse claim bij een ontvoering", zegt onder anderen de voormalige Amster damse recherchechef Kees Siets- ma, die thans als terrorisme-ex- pert en beveiligingsdeskundige werkzaam is. „Het is zelfs een hele domme eis", vindt Hans Slaman, direc teur van International Security Partners, een bedrijf dat vermo gende families beveiligt. Slaman, die als politieagent in 1983 betrokken was bij de be vrijding van Freddy Heineken, legt uit: „Driehonderd kilo co caïne zou de ontvoerders een gi gantische logistieke rompslomp opleveren. Ga maar na: de partij moet ongezien worden ver voerd, opgeslagen, gedistribu eerd, worden doorverkocht en afgeleverd. Een hels karwei." „Het komt onprofessioneel over", zegt Slaman. „En dat ter wijl de ontvoering van Claudia Melchers op zichzelf wél uiterst professioneel is uitgevoerd. Uit alles blijkt dat de ontvoerders zich hadden voorbereid. Ze wis ten dat Claudia een kist in huis had die groot genoeg was om haar in te stoppen. En ze heb ben een auto meegenomen waar in de kist kon worden vervoerd. Die ontvoering geeft geen in druk van impulsiviteit. Dat te genover die knullige eis maakt de zaak uiterst intrigerend." Raar, zo vindt ook criminoloog Hans Nelen de eis. Hij voelt zich niet deskundig genoeg om er iets zinnigs over te zeggen, maar verklaart wel: „Volgens de poli tie hadden de daders een Zuid-Amerikaans uiterlijk. Dat stuurt de gedachten toch rich ting Colombia. Daar is de combi natie drugs en ontvoering heel gebruikelijk. Maar hier?" Slijten Hier moet je er als ontvoerders vanuit kunnen gaan dat die par tij ook te slijten is, zegt de Utrechtse criminoloog Yücel Yesilgöz. „Als je over zulke gro te hoeveelheden verdovende middelen praat, moet je er eigen lijk op kunnen vertrouwen dat er een markt voor is. Je moet het kunnen afzetten. Een zekerheid die eigenlijk alleen criminelen hebben die deel uitmaken van een crimineel netwerk." Maar waarom Claudia? Waarom werd zij gekidnapt? Wat is haar betrokkenheid? „Daarover kun je alleen maar speculeren", zegt criminoloog Klaas de Graaf. „Het is een vreemde zaak die nog alle kanten uit kan gaan." Beveiligingsexpert Hans Sla man peinst intussen ook over de vraag waarom Claudia woens dagnacht is vrijgelaten. De poli tie en de familie hebben gezegd dat er niets aan de ontvoerders is overhandigd. Logisch? „Ja er gens wel. Want als je het niet in huis hebt, is het niet zo eenvou dig om ergens driehonderd kilo cocaïne vandaan te halen", zegt Slaman. Waarom Claudia dan toch werd vrijgelaten? Slaman: „Misschien raakten de ontvoerders in paniek en had den ze niet gerekend op de me dia-aandacht. Maar dat zou weer uiterst naïef zijn. Er is nog nooit een ontvoering geweest zonder aandacht. En verder is er in Nederland - uit oogpunt van de crimineel - nog nimmer een ontvoering succesvol verlo pen." GPD Taxichauffeurs op de taxistandplaats bij het station van Arnhem praten na over de ontknoping in de ontvoeringszaak van Claudia Melchers. foto Vincent Jannink/ANP AMSTERDAM - Hans Teeuwen stopt voorlopig met cabaret. „Ik heb tien jaar cabaret ge daan, vijf programma's ge maakt die eigenlijk allemaal wel succesvol waren, maar als ik eraan terugdenk, is het eerste dat me te binnen schiet toch die ongelooflijke vermoeidheid", zegt Teeuwen in een interview met de Volkskrant dat morgen wordt gepubliceerd. Een woordvoerder van Teeu- wens impresariaat Hummelinck Stuurman bevestigt dat er voor lopig geen nieuwe cabaretpro gramma's van Teeuwen gepland zijn. „Ik heb begrepen dat Hans zich voorlopig meer met film wil bezighouden." Op het Neder lands Film Festival zal Teeuwen over twee weken debuteren met de film Masterclass. Het laatste cabaretprogramma van Tee uwen, Industry of love, dateert van drie jaar geleden. GPD ME.Lr^. i£Tf vUOii JS. ZO'.. JE- door Famke van Loon ASSEN - Het ministerie van Landbouw mag openbaar ma ken wie hoeveel subsidie ont vangt uit Brussel. De rechtbank in Assen heeft het bezwaar van boerin S. Hartlief-Arends uit het Drentse Donderen hiertegen afgewezen. De rechter ziet geen aanleiding de publicatie van de gegevens te blokkeren, bleek gisteren bij de uitspraak in het kort geding. Wel adviseerde de rechtbank het ministerie de daadwerke lijke bekendmaking twee weken uit te stellen, tot na het verstrij ken van de geldende termijn voor bezwaar. Het ministerie wil op 21 septem ber openbaren welke Nederland se boeren en bedrijven Europese landbouwsubsidies ontvangen. Ook het bedrag komt daarbij naar buiten. De Evert Vermeer Stichting (EVS), die gelieerd is aan de PvdA, had om die publi catie gewaagd om zo een open discussie over de toekomst van de subsidies te kunnen voeren. Landelijk proberen ongeveer 55 boeren het besluit van het minis terie tegen te houden. Woensdag diende het kort geding van zes van hen, onder wie boerin Hart- lief, voor de rechtbank in Assen. door Michel Reijns DEN HAAG - Bij de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) is al veel mis bij de aan vragen voor verblijfsvergunnin gen, maar het ontbreekt eigen lijk in de hele vreemdelingenke ten aan sturing, samenwerking en communicatie. Daardoor moet de vreemdeling veel te lang wachten op een besluit over zijn verblijf. Bovendien be staat door lacunes het risico dat ongewenste vreemdelingen Ne derland binnenkomen. Dat heeft de Algemene Rekenka mer geconcludeerd na onder zoek van de reguliere aanvragen tussen 2001 en begin 2005 bij de Immigratie- en Naturalisatie dienst. De Tweede Kamer reageerde ge schokt op het gisteren gepresen teerde rapport. Ze wil dat minis ter Verdonk van Vreemdelingen zaken snel orde op zaken stelt. De Rekenkamer stelt dat de be drijfsvoering binnen de IND slecht is. Er zijn verbeteringen te zien, maar er zijn nog genoeg knelpunten. Zo moet er voldoen de personeel zijn om de dossiers af te handelen en zijn er compu terproblemen. De afzonderlijke ICT-systemen zijn niet op el kaar afgestemd en de gegevens bestanden zijn vervuild. De kosten die de IND in reke ning brengt voor de aanvraag van een verblijfsvergunning, vindt de Rekenkamer onvoldoen de onderbouwd. Ze adviseert de legestarieven zo snel mogelijk opnieuw te berekenen. Ook kraakt de Rekenkamer de overheveling van taken van de Vreemdelingenpolitie in 2003 naar de IND. Daar was een ge brekkige regie, zodat de organi saties niet wisten wat hun taken waren. Het hele complexe overdrachts proces was niet goed voorbereid en het is daarna ook niet goed uitgevoerd. Vooral bij de IND ging veel mis. Dat leidde in 2004 tot noodoplossingen, omdat veel vreemdelingen nog veel langer moesten wachten op hun ver- blij fspapieren. ANP DEN HAAG - Slechte communi catie tussen ProRail en aanne mer Strukton hebben op 10 juni van dit jaar geleid tot ontspo ring van een goederentrein bij Amsterdam CS. Dit concludeert de Inspectie van Verkeer en Waterstaat. Het was de tweede keer binnen enkele dagen dat op het Amsterdamse emplacement een goederentrein uit de rails liep. Onderzoek van de inspectie wijst uit dat bij de herstelwerkzaamheden van de eerste ontsporing, op 6 juni, een 'werkfout' is gemaakt die vier dagen later leidde tot het twee de ongeval. Aannemer Strukton verzuimde na de reparatie om de wisselbeveiliging weer in te schakelen. Daardoor merkte de verkeersleiding enkele dagen la ter niet op dat de wissel ver keerd stond. GPD (Advertentie) Hartlief vreest dat burgers door de publicatie een verkeerd beeld krijgen van het inkomen van de boeren. Ook stelde de boerin dat publicatie in strijd is met de pri vacyregels. Volgens de rechter gaat het hier echter niet om persoonlijke gege vens, zoals bedoeld in de wet. Ook het argument van onbegrip legde de rechtbank naast zich neer. Publicatie van de subsidie- gegevens in andere landen als Groot-Brittannië hebben niet ge leid tot dergelijke reacties, oor deelt de rechter. ANP Comfortabele dameslaars voor ieder moment van de week Ga voor de actievoorwaarden en deelnemende verkooppunten naar www.ecco.com/nl of bel 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3