PZC Feyenoord werkt zich in de nesten AZ wacht nog een moeilijk karwei Voetballen in een lege badkuip Moerenhout is meer dan een knecht alleen Verbruggen: Pound is een leugenaar 21 lotterdamse ploeg komt thuis niet verder dan gelijkspel tegen Rapid Boekarest Peng Nederlands kampioen Ajax in beroep tegen straf Grygera KNVB verleent AZ uitstel Kroon negende man op WK Record Patrick Paauwe Reerenveen en Willem II ansloos in eerste duel vrijdag 16 september 2005 Ljyyuan der Hooft LjieeDAM - Voetballen in een leeg Jon is inmiddels geen unicum meer. blijft het iedere keer weer een e belevenis als duurbetaalde profs kunsten vertonen voor lege tribu- Zoals gisteravond in Rotterdam, Feyenoord in een sfeerloze ambi- teleurstelde tegen Rapid Boeka- 1-1). ieenzame supporter drentelt wat on- vholpen heen en weer voor het sta- Wat zou hij vanavond graag een paar meter verderop door de poort lo pen en plaats nemen op de tribunes van de Kuip. Hij weet dat het niet mag, om dat Feyenoord een straf uitzit naar aan leiding van het vuurwerkincident in fe bruari tegen Sporting Portugal. En dus druipt de man na een half uur weer stil letjes af. Binnen kunnen een kleine tweehon derd mensen getuige zijn van het duel tussen Feyenoord en Rapid. Beide clubs mogen van de Europese voetbal bond Uefa 75 personen afvaardigen, in clusief spelers en technische staf. Daar naast hebben 41 journalisten en een stuk of tien fotografen zich aangemeld. De NOS doet live verslag van het duel en maakt meteen handig gebruik van de verlaten tribunes. Met twee came ra's staan ze op de lege tweede ring, om het duel nog beter in beeld te kunnen brengen. De spelers van Feyenoord benaderen het duel zoals iedere andere wedstrijd. Dus vindt een deel van de warming-up plaats, voor het vak waar normaliter de fanatiekste supporters zitten. En ook Peter Houtman moet op komen draven. „Op verzoek van de spelers", bena drukt de stadionspeaker en voormalig spits voor de wedstrijd. „Ze willen dat bij deze wedstrijd zo veel mogelijk het zelfde gaat als bij ieder ander duel. Daarom lees ik gewoon de opstellingen voor." De Kuip klinkt als een lege badkuip en tijdens de wedstrijd zelf blijkt pas echt op welk vreemd toneel Feyenoord het Europese seizoen begint. Veel van de aanwijzingen tussen de spelers onder ling zijn prima te verstaan en alleen het bestuur van Rapid Boekarest zorgt voor wat zeldzaam gejuich. De Roe meense bobo's roeren zich, maar het ge luid verstomt als Dirk Kuijt voor 1-0 zorgt. Een kwartier voor tijd komt Ra pid uit een strafschop op gelijke hoogte en vieren de Roemenen hun feestje. LEEUWARDEN - Zhaoqin Peng is gisteren Nederlands kampioen schaken bij de vrouwen geworden. Ze speelde in Leeuwarden in de negende ronde met zwart remise te gen Marlies Bensdorp. Met 7,5 punt en nog één ronde te gaan is ze onbereikbaar geworden voor de concurrentie. Het is de zevende keer dat de Rotterdamse grootmeester de natinale titel wint. De laatste zes jaar won ze op rij. Daniël Stellwagen heeft de strijd bij de mannen volledig overhoop gegooid. Door een overwinning met zwart in de achtste en één na laatste ronde op lijstaanvoerder Loek van Wely is plots weer van alles mogelijk. Naast titelver dediger Van Wely zijn er nu zes deelnemers die nog kam pioen kunnen worden. Tiviakov (remise tegen Nijboer) en Jan Werle (winst op L'Ami) zijn met 4,5 punt de naaste concurrenten. Van Wely bleef in Leeuwarden steken op, vijf punten. ANP AMSTERDAM - Ajax is in beroep gegaan tegen het schik kingsvoorstel dat de tuchtcommissie van de KNVB heeft voorgelegd aan Zdenek Grygera. De rode kaart die de Tsjechische verdediger vorig week einde tegen Willem II opliep, zou hem één wedstrijd aan de kant houden. Trainer Danny Blind: „Het was een heel licht vergrijp, als het al een vergrijp was. We willen de schorsing ongedaan maken." Vandaag volgt de uitspraak van de KNVB. Ajax kan in hoger beroep gaan, waardoor de bindende uitspraak over het weekeinde wordt heenge- tild. Met die juridische tactiek zou Grygera zondag kun nen meespelen in de uitwedstrijd tegen koploper AZ. Blind: „Maar dat is absoluut geen reden om tegen deze uit spraak in beroep te gaan. We zien genoeg argumenten om hem vrij te pleiten." GPD ALKMAAR - De KNVB heeft AZ uitstel verleend in de strafzaak tegen Denny Landzaat. De koploper in de eredi visie kreeg tot 20 september de tijd om te reageren op het schikkingsvoorstel van een schorsing van vier wedstrij den, waarvan één voorwaardelijk. Hij wordt beschuldigd van 'een knietje' tegen Gil Swerts van Vitesse in de derde competitieronde. De overtreding is niet bestraft door de scheidsrechter, maar wel te zien op televisiebeelden. AZ had om uitstel gevraagd wegens het verblijf in Rus land voor de Uefa Cup-wedstrijd tegen Krilia Sovetov Sa mara. Het uitstel betekent dat Landzaat met AZ kan mee doen in de topper tegen Ajax van zondag in de Alkmaar der Hout. ANP KERKDRIEL - Karsten Kroon completeert de Nederland se selectie voor het WK wielrennen. De Rabobank-renner kreeg van bondscoach Egon van Kessel de voorkeur bo ven Servais Knaven en Stefan van Dijk. De wegwedstrijd van het WK is volgende week zondag in Madrid. „Kroon heeft gezegd dat hij er op het WK zal staan, en daar houd ik hem aan", aldus Van Kessel, die de wegwedstrijd van 270 kilometer te lang en te zwaar vindt voor Van Dijk. Van Kessel: „En Knaven heeft zichzelf uitgeschakeld door bepaalde uitlatingen." De renner van Quick-Step wilde voor Nederland starten, maar zich niet voor iedere Nederlander opofferen, volgens Van Kessel. GPD door Harm Vonk A VILA - De zeventiende etappe van en naar Avila was Koos Moerenhouts zwaarste dag in de Ronde van Spanje. Op hangen en wurgen kwam hij gisteren binnen in de eerste grote groep. „Maar van mij mag het eerlijk gezegd wel afgelopen zijn", puf te Moerenhout na de finish. Dat de Deen Nicki Sörensen de sprint won van zijn Spaanse me devluchter Javier Pascual Rodri guez, daar had de Nederlander niets van meegekregen. Steevast komt Koos Moeren hout (31) in deze Ronde van Spanje aan bij de subtoppers van het klassement. Het resul teert vooralsnog in een uitste kende twintigste plaats. De men sen zouden kunnen denken dat Moerenhout zijn nieuwe con tract bij Phonak enkel en alleen te danken heeft aan zijn vriend schap met Axel Merckx. „Maar in deze Vuelta heb ik laten zien dat ik meer in mijn mars heb", aldus Moerenhout. Zijn hoogtepunt is voorlopig de zestiende plek in de rit naar La Granja. „Waarschijnlijk zit ik te gen mijn beste vorm ooit aan", concludeert hij trots. Bondscoach Egon van Kessel be loonde de Davitamon-renner daarvoor met een startplek voor het WK van volgende week zon dag in Madrid. Moerenhout: „Het is een logisch gevolg van mijn goede rijden, maar het blijft een eer om voor je land uit te mogen komen." Omdat zijn Belgische werkgever in Spanje zonder beschermde kopman rondrijdt, heeft Moeren hout eindelijk eens een vrije rol in een grote ronde. „Het is geen verwijt, maar dit is heel anders dan dat je honderd kilometer op kop moet rijden voor Robbie McEwen. Dat kost zo veel ener gie dat je in de finale geen won deren meer kunt verwachten. Maar ook nu zitten alle scena rio's voor een vlucht grotendeels tegen: de Spaanse ploegen rij4 den als altijd voor het ploegen- klassement en de echte klasse mentsrenners blijven aanvallen. „Het is frustrerend dat je zo wei nig ruimte krijgt", zegt Moeren hout. „Vanochtend kreeg ik nog een sms'je van Erik Dekker. Dat het vooral in de grote rondes zo erg tegenvalt om een rit te win nen als je geen sprinter of klim mer bent." Koos Moerenhout mag dat dan niet zijn, maar hij is meer dan het vriendje van Axel Merckx. GPD van onze sportredactie AIGLE - Na de perikelen rond de ProTour heeft UCI-voorzit- ter Hein Verbruggen er een pro bleem bij. Dick Pound, de baas van het wereldantidopingbu- reau Wada, heeft de Nederlan der gisteren ervan beschuldigd het lek te zijn in de berichtge ving rond het vermeende doping- gebruik van Lance Armstrong. „Dick Pound is een leugenaar, een smeerlap en de grootste fan tast ter wereld", zo ontkent Ver bruggen de aantijgingen. De Franse sportkrant l'Equipe beschuldigde zevenvoudig Tour winnaar Armstrong met terug werkende kracht van het ge bruik van epo in de Tour van .1999. Daarop ontstond een ware hetze tegen de Amerikaan. Volgens Verbruggen heeft Arm strong de journalist van l'Equipe zelf toestemming gege ven om informatie op te vragen bij de internationale wielerunie UCI. „Op voorspraak van Arm strong heeft de UCI aan de jour nalist één van de zestien formu lieren over Armstrong gegeven. De journalist beloofde dat hij een artikel zou schrijven waai- uit zou blijken dat Armstrong na zijn kanker geen medicijnen meer gebruikte; l'Equipe heeft er echter misbruik van ge maakt." Verbruggen heeft Pound in een telefonisch gesprek gevraagd op te houden met het verspreiden van leugens. „Want ik ben to taal uitgeput, ik zit er helemaal doorheen", aldus de Nederlan der, die volgende week afscheid neemt als UCI-voorz.itter. GPD [jftnrHans Leber {OTTERDAM - Onder de gelui den van een gemoedelijk potje Jmeravondvoetbal, maar wel Lljjk met de verborgen ernst nn de nieuwe Europese cam- pjone. heeft Feyenoord zichzelf [lijk in de nesten gewerkt. In lege Kuip speelden de Rol- pammers gisteravond gelijk l^n Rapid Boekarest in het iloernooiom de Uefa Cup: 1-1. Omdat Feyenoord vorig jaar een „verlaat met een vuurwerk- m en een aanstekergooier op letribune had zitten tijdens de buiswedstrijd tegen Sporting ssabon, onthield een straf van Europese voetbalbond Uefa deravond de fans een bezoek p het stadion. De man die het Inninverk naast de Portugese keeper gooide, kreeg recent 200 uren werkstraf de tijd om zijn daad te overdenken. De Feye- noord-directie had fans nog de gelegenheid gegeven spandoe ken in de Kuip te hangen, maar het bleef desondanks ambian- ce-loos. Koeman wilde er geen woorden aan vuil maken: „We wisten dat er geen publiek zou zijn. We hebben gewoon slecht gespeeld." Feyenoords spel was bloedeloos en speelde zich voornamelijk af op het middenveld. De gevaarlij ke spitsen werden sporadisch be reikt. Slechts enkele briljante passeeracties van Salomon Ka- lou in de eerste helft brachten Rapid uit het Oost-Europese evenwicht, maar gaande de wed strijd kregen de Roemenen meer vat op het voorspelbare voetbal van Feyenoord. Koeman: „Dat in onze sportredactie ROTTERDAM - Patrick Paau- e speelde gisteravond tegen jpid Boekarest (1-1) zijn 53e Europese wedstrijd voor Feyenoord. De middenvelder stootte daar mee Wim Jansen van de eer ste plaats op de eeuwige rang- maar Paauwe kon niet echt genieten van de mijlpaal. Jelaas zitten zulke wedstrij den er ook tussen." Paauwe wilde niet te veel woorden vuilmaken aan het passeren van Jansen. „Als je net zoals ik lang bij één club speelt, weet je dat je dit kunt bereiken." Door de teleurstellende verto ning tegen Rapid Boekarest werd het een avond in mi neur. „Zonder het publiek was dit een aparte wedstrijd. Voor ons was het een stuk moeilijker voetballen. Je mist de steun van de supporters, zij kunnen ons een duwtje in de rug geven. Het mocht he laas niet zo zijn." GPD we het spel niet genoeg kunnen maken en geen druk op een te genstander kunnen zetten, is geen nieuw verhaal. Dat moet verbeteren." Glijpartij Een doelpunt vlak voor rust van Dirk Kuijt, die de bal met een lob achter de uitgelopen doel man Danut Coman legde, leek Feyenoord nog de winst te bezor gen. Maar een kinderlijke glij partij van Serginho Greene een kwartier voor tijd, waarbij de verdediger de bal in het straf schopgebied met de hand beroer de („ik viel met mijn hand op de bal"), maakte Feyenoords mis sie in Europa een moeilijke. Ci- prian Vasilache benutte de straf schop. Dat de Rotterdammers aller minst heersten, is een slecht teken voor de uitwedstrijd over twee weken, als Rapid ze in de eigen, ongetwijfeld kokende ambiance ontvangt. Maar Dirk Kuijt ziet mogelijkheden: „Te gen een verdedigende ploeg krij gen we altijd kansen." Rapid-trainer Razvan Lucescu was blij met de lege Kuip. „We hebben het zelf meegemaakt, het is een enorm nadeel voor de thuisploeg." Dat hij, zijn spelers en het wel erg groot uitgevallen Rapid-bestuur op de eretribune na het laatste fluitsignaal juichten, zegt alles over de kansen die de Roemenen zich toedichten. Over twee weken is het voor Feyenoord allesbehalve zomeravondvoetbal. GPD jinonze sportredactie DEN HAAG - Zowel Heeren- (0 als Willem II is het toer de Uefa Cup gister- ind begonnen met een neder- De Friezen verloren in jechië met 2-0 van Banik Istrava, de Tilburgers gingen Kt dezelfde cijfers onderuit te- 'gen AS Monaco. len tegen de huidige nummer twaalf van Frankrijk. Monaco kwam halverwege de eerste helft op voorsprong door een doelpunt van Olivier Kapo. Snel na rust verdubbelde Emma nuel Adebayor de marge. GPD Dirk Kuijt lobt de bal over de doelman van Rapid Boekarest: 1-0. foto Ed Oudenaarden/ANP Alkmaarders met 5-3 onderuit tegen het Russische Krylia Sovetov Samara Heerenveen kwam er niet aan te is tegen Banik Ostrava. De [sjechische dominantie leidde pen half uur tot de openings- eliervan Maros Klimpl: 1-0. lp een psychologisch belang- moment, vlak voor rust, ramen de Tsjechen op 2-0. teenveen-verdediger Said ikkati duwde de doorgebro- fflFrantisek Metelka, die op Izelfde moment de uitgeko- in Heerenveen-doelman Boy 'aterman voor zich zag opdoe- jtn. Metelka duikelde over de feper heen en de Russische iadsrechter Ivanov kende strafschop toe, die door Lu- sMagera feilloos werd benut, i He tweede helft hield Banik tova eenvoudig stand tegen «renveen, dat zijn normale ni- aubij lange na niet haalde, fan II kwam in het Stade «nis H^ zoals verwacht tekort p|S Monaco, maar de ne- rlaag viel mee: 2-0. De Tilbur- rs, voorlaatste in de eredivi- i konden door een blessure- friet hun sterkste elf opstel- hn der Vaart scoort voor HSV ySWIJK - Rafaël van der «art heeft gisteren zijn eerste 'wopese treffer voor Hambur- I" sv gemaakt. De voormalig »«d scoorde tegen FC Ko- Wagen, in de eerste ronde !lri hel toernooi om de Uefa tap. JIHoende voor Duitse winst |tS het niet. Nog voor rust n ®e ®rio van Heerden, een ju-Afrikaans international, Nk (1-1). Bündesliga scoorde Van j aart eerder al twee keer. Kopenhagen maakte cle j takende Nederlander de Wngstreffer na ruim een half Kfff aangeven van Atouba. 2wee vrije trappen en een sv jChot was Van der Vaart Jf dichtbij een doelpunt. door Theo Brinkman SAMARA - De hernieuwde ken nismaking met het Uefa Cup-toernooi is AZ gisteravond bijzonder slecht bevallen. Dui zenden kilometers van huis, in de Russische uithoek Samara, liepen de Alkmaarders in de eer ste ronde tegen een 5-3-neder laag aan. De ploeg van Louis van Gaal wacht nu over twee weken in ei gen huis een moeilijk karwei. „Zestig pi'ocent voor Krylia, veertig procent voor ons", schat te de trainer de kansen op een plek in de volgende ronde. Natuurlijk lag in Samara de druk bij AZ, de revelatie van het vorige Uefa Cup-toernooi. De koploper van de eredivisie nam het op tegen de nummer dertien van Rusland, een debu tant in de Uefa Cup bovendien. Dat bracht verwachtingen met zich mee, maar AZ kon ze niet inlossen. Vooral in defensief op zicht faalde het. Dat het vijf tref fers incasseerde tegen een ploeg die in Rusland in 22 wedstrijden slechts twintig doelpunten maakte, zei veel. „Dat lag niet aan individuen", zei Van Gaal. „We hebben het als team niet goed gedaan. Daardoor kwam de verdediging in cle problemen als we de bal kwijtraakten." De Alkmaarders mochten zich gelukkig prijzen met de drie doelpunten die het zelf scoor den. Daardoor resteert na de op windende avond toch nog een uitgangspositie die perspectief biedt voor de terugwedstrijd in Alkmaar. Krylia Sovetov Samara, dat in de competitie zeven van de laat ste acht wedstrijden verloor, speelde zoals AZ had verwacht: zeer verdedigend. De grote ver rassing was dat de Russen op de counter bleken te beschikken over grote kwaliteiten. Vooral daardoor boekten ze het groot- AZ-doelman Henk Timmer verwijt verdediger Barry Opdam één van de vijf tegendoelpunten. ste succes uit de clubhistorie. Logisch dus dat het met 25.000 toeschouwers gevulde Meta- lurg-stadion na negentig opwin dende minuten uit zijn voegen barstte tijdens de ereronde van de thuisploeg. AZ keek tanden knarsend toe, terwijl het af droop richting kleedkamer. Na de succesvolle Europese campag ne van vorig seizoen, was dit even flinie slikken. AZ kende in de verdediging twee wijzigingen ten opzichte van de laatste weken. De IJslan der Gretar Steinsson maakte als rechtsback zijn debuut voor AZ. Hij verving de geblesseerde Kew Jaliens. Daarnaast keerde centrale verdediger Ron Vlaar terug van een hamstringblessu re. Hij verdrong Demy de Zeeuw uit de basis. Ongelukkige rentree Vlaar kende een ongelukkige rentree, al maakte hij na ruim een kwartier wel het eerste Alk- maarse doelpunt. Het betekende 1-1, want even daarvoor was Krylia al op voorsprong geko men via de Braziliaan Silva Leil- ton. Hij rondde een vloeiende combinatie met Baba Adamu netjes af. Die één-twee door het hart van de Alkmaarse verdediging bleek de voorbode voor nog veel meer Russisch gevaar. De thuisploeg bracht AZ via counters regelma tig in de problemen. Op slag van rust leverde dat de 2-1 op. Ada mu kapte Vlaar uit en passeerde Timmer met een bekeken schot. Na rust leek een drama voor AZ foto Robin Utrecht/ANP in de maak, toen middenvelder Denis Kouba de thuisploeg naar 3-1 kopte. Het was niet de laatste keer dat doelman Henk Timmer het nakijken had. Ook Andrej Goesin (4-2) en Anton Bober (5-3) straften nadien de wanorde in de defensie af. Die laatste goal viel in de laatste minuut, juist toen het leek dat AZ er door doelpunten van Kenneth Perez en Barry van Ga len (4-3) toch nog een relatief gunstige uitslag uit had ge sleept. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21