Ozb: wie het weet mag het zeggen Het boek las al als een film ïoper inspireert tot errassend resultaat Gerrit Komrij legt ook in Terneuzen zijn ziel niet bloot Belasting Liever met de fiets naar school Pluim voor verzekeraars OZ en CZ Prijs na inleveren batterijen Kattenhater actief in Moerschans kunst Muziekkorpsen één in Waarde Festival staat stil bij spierziekten vrijdag 16 september 2005 19 Er waren de afgelopen maanden weinig onderwerpen die zo de be- [oering wekten van gemeenten als de ontwikkelingen rond de ozb. Het af schaffen van oude regels, de komst „n nieuwe bepalingen en het weer veranderen van recent gemaakte af spraken volgden elkaar in snel tempo op Gemeenten wisten niet meer waar jc aan toe waren. Een poging alles oensopcen rijtje te zetten. Ilea gemeente heft elk jaar onroe- rcnd-zaakbelasting (ozb). Die bestaat momenteel uit twee delen: het gebrui kersdeel en het eigenarendeel. Ieder- een huis woont of een be- huurt, betaalt het gebrui- jSTeel. Wie ook nog eigenaar is van betaalt daar bovenop nog kt eigenarendeel. Het tarief verschilt Kr gemeente. Voor elke 2500 euro die g-ngebouw waard is, betaalt de huur der of eigenaar een door de gemeente eld bedrag. Zo is het gebrui- in de gemeente Goes 2,68 eu ro, terwijl in de gemeente Veere mo oted 1,70 euro moet worden be laid. De overheid besloot eerder dit jaar vanaf 2006 het gebruikersdeel woningen af te schaffen. Ieder- lie een woning huurt, hoeft vanaf volgend jaar dus geen ozb meer te be talen. Schadeloos foor de gemeenten heeft dat uiteraard wat gevolgen. Ze dreigen een aorm bedrag aan inkomsten mis te lo pen, Daarom vaardigde de overheid re pels uit die de gemeenten (gedeelte- ijk) schadeloos moeten stellen. Die ,s veranderden echter een paar Daarnaast stelde de overheid de weken nog wat extra regels tast die betrekking hebben op de ozb. wirwar van nieuwe regels en Huurders hoeven vanaf volgend jaar geen onroerend-zaakbelasting meer te betalen. Wie een huis koopt, betaalt alleen nog het eigenarendeel. archieffoto Lex de Meester veranderingen zijn de gevolgen voor gemeenten nogal onduidelijk. Zelfs in zo'n mate, dat ze de regels verschil lend interpreteren, zo bleek na een rondje langs de Zeeuwse gemeenten. Het is daarom lastig de gevolgen voor de afzonderlijke gemeenten te vergelij ken. Maar sommige zaken zijn wel dui delijk. De overheid geeft de gemeenten com pensatie voor het bedrag dat ze aan in komsten mislopen door de afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb. Dat doet ze vier jaar lang, tot en met. 2009. Elk jaar krijgen, de -gemeenten een beetje minder, zodat ze langzaam de tijd krijgen alternatieve inkomsten bronnen te vinden. Omdat de ozb-tarieven per gemeente nogal uiteenlopen, is de compensatie die ze per huishouden krijgen, verschillend. Daarvoor zou, zo besloot het Rijk, gekeken worden naar het ozb-tarief van 2002. Hoe hoger dat toen was, hoe meer compensatie er zou worden uitgekeerd. Diverse gemeenten hanteren in 2005 echter andere tarieven dan in 2002. Sommige hebben het tarief inmiddels verlaagd. Want doordat de waarde van cle huizen enorm is gestegen, werd het bedrag dat mensen aan ozb moes ten betalen wel erg hoog. Dat is gecom penseerd met een lager ozb-tarief. De ze gemeenten krijgen volgend jaar dus meer compensatie van het Rijk dan ze dit jaar aan ozb-belasting binnenkrij gen. Een voorbeeld is de gemeente Hulst. Die verlaagde de ozb-tarieven flink tussen 2002 en 2005. Ze krijgt compen satie op basis van de tarieven van 2002, en dat is zoveel meer dan er in 2005 binnenkwam, dat de gemeente er een kleine 10 euro per woning op voor uit gaat. Andere gemeenten verhoogden de ta rieven tussen 2002 en 2005. Dat deden ze om andere belastingen te vervan gen, specifieke voorzieningen te beta len of gewoon, om de kas te spekken. Die gemeenten zouden er in 2006 ver geleken met een jaar eerder dus flink op achteruitgaan. In Zeeland gold dat voor de gemeenten Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen, Terneu- zen, Veere en Kapelle. Omdat de be grotingen voor 2006 vaak al gemaakt waren, leverde dat problemen op. Ver schillende gemeenten trokken afgelo pen zomer aan de bel en zochten ge schrokken de publiciteit. De overheid bleek daar niet doof voor. Ze besloot daarom ook te kijken naai de tarieven van 2005. De compensatie wordt nu gegeven op basis van de hoogste van de twee, zodat geen enke le gemeente minder compensatie krijgt dan er vorig jaar aan ozb-belas ting binnenkwam. Een hele opluch ting voor genoemde gemeenten. Voor Veere betekent dat bijvoorbeeld een meevaller van 23 euro per woning. Dat neemt niet weg dat bijna alle ge meenten er in de toekomst op achter uit zullen gaan. Het Rijk compenseert immers alleen in 2006 het volledige be drag. Hoeveel inkomstenderving de ge meenten op langere termijn hebben, hangt vooral af van de hoogte van het ozb-tarief van de afgelopen jaren. Im mers: hoe meer er toen binnenkwam, hoe groter het gat in de toekomst. Gemeenten met een relatief hoog ozb-tarief zijn bijvoorbeeld Goes, Vlis- singen en Noord-Beveland. Voor Goes zou het verschil aan inkomsten tussen 2005 en 2010 oplopen tot 830 euro per woning per jaar. Ook bijna alle andere Zeeuwse ge meenten geven aan er de komende ja ren op achteruit te gaan. Fors verhogen Gemeenten moeten uiteraard een ma nier vinden om het ontstane gat in de komende jaren te dichten. Een deel dacht er daarom over om het overblij vende deel van de ozb, dus die voor ei genaren van huizen en gebruikers en huurders van bedrijfspanden, flink te verhogen. De overheid heeft afgelopen week echter besloten dat de ozb de ko mende jaren niet méér mag stijgen dan met het inflatiecijfer. Hier zijn gemeenten die de ozb fors wilden verhogen dus de dupe. In Zee land geldt dat voor Kapelle, Vlissin- gen en in mindere mate Schou wen-Duiveland en Temeuzen. Die wa ren van plan de ozb-tarieven in 2006 met een percentage van 3 tot 5 procent te laten stijgen. De dwarsboming van die plannen levert Kapelle bijvoor beeld een tegenvaller van 10 euro per woning op. Al met al lijkt duidelijk dat de maatre gelen van het Rijk voor flinke gaten in de diverse gemeentebegrotingen zor gen. Om welke bedragen het precies gaat, is voor veel gemeenten echter nog onduidelijk. GOES - Scholen in het hele land wijzen ouders er donder dag op dat ze hun kinderen beter per fiets of lopend naar school kunnen brengen, dan met de auto. Ook in Zeeland doen basisscholen mee aan de actie Op Voeten en Fietsen naar school. Leerlingen van De Drieklank uit Oostburg bijvoorbeeld delen flyers uit aan automobilisten en doen mee aan een speurtocht met verkeersopdrachten. De Meerpaal in Ter- neuzen en De Hoeksteen in Wemeldinge houden eveneens speciale activiteiten. De actiedag is een initiatief van ver keersveiligheidsorganisatie 3VO, die al langer hamert op verbetering van de veiligheid rond scholen. De verkeer schaos bij basisscholen wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door ouders die hun kinderen met de auto pal voor de deur willen afzetten. Dat levert onoverzichte lijke situaties op. De verkeersorganisatie somt nog meer redenen op waar om het beter is kinderen naar school te laten fietsen of lo pen. Kinderen die voldoende bewegen blijven makkelij ker op gewicht en kunnen zich beter concentreren. Ook doen ze alvast veel ervaring op in het verkeer. GOES - CZ en OZ, de twee primaire zorgverzekeraars in Zeeland, hebben een pluim gekregen voor hun uitvoering van de Ziekenfondswet over 2004. Het compliment komt van het College Toezicht Zorgverzekeringen. Het college controleert de naleving en de bestedingen van de 22 ziekenfondsen in Nederland. De fondsen deden het beter dan in 2003, vindt het CTZ. Toen was de uitvoering gemiddeld Voldoende', nu is dat 'ruim voldoende'. CZ, OZ, VGZ en De Friesland kregen de kwalificatie 'goed' van CTZ. De ziekenfondsen besteedden in 2004 zestien miljard eu ro aan kosten voor de zorg, 0,2 procent meer dan in 2003. Het aantal ziekenfondsen waarvan de verstrekkingen rechtmatig waren, verdubbelde naar twintig van de 22. In 2003 waren dat er nog tien. De Ziekenfondswet beleeft het laatste bestaansjaar; per januari 2006 wordt de ZFW vervangen door de nieuwe Wet Basiszorgverzekering. YERSEKE - Elise Sinke uit Yerseke heeft een reischeque van 450 euro gewonnen met de wedstrijd 'Lever ze in en win' van de stichting Stibat. Die stichting is verantwoor delijk voor de inzameling van lege batterijen en reikt maandelijks prijzen uit aan mensen die deze inleveren bij één van de erkende verzamelpunten. HULST - De Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen waarschuwt kattenbezitters in de Hulster wijk Moer schans dat er mogelijk een kattenhater actief is. Op de website van de dierenbescherming staat het advies alert te zijn en de dieren binnen te houden. Op dit moment wor den zeker zes katten vermist. Een dierenarts heeft een kat gered die met landbouwgif vergiftigd was. De Dierenbe scherming roept iedereen op om informatie over de kat tenhater te melden. Dat kan bij het melpunt van de Dierenbescherming via 0115 - 482653 of via de website http://www.zeeuwsvlaan- deren.dierenbescherming.nl axlaSchot met haar wandobject Gitaar. foto Camile Schelstraete wAnitaToumois KIST - 'De stilte was groen en sprak koperen jolden, Zij die begrepen, zagen de schittering'. ®is de eindregel uit het gedichtenbundeltje Ko fjes van Martine Iterbeke, gemaakt ter gele ed van de expositie Kunst Koper Kelten in 'sLandshuis in Hulst. •zkverwoordt mooi waar het in de tentoonstel- omdraait. Eda Schot, zelf al een tijd in de ban van koper, kroelde een groep kunstenaars rond zich die pet thema Koper aan de slag" gingen. Het ini- fcsloeg aan. De variatie aan kunstuitingen is en het resultaat is verrassend. Zelfs de en- fvan's Landshuis doet mee. Twee bloemstuk- overwerkt met koper, vormen een decoratieve «vanger en nodigen uit een kijkje te nemen. ontmoeting met Schot blijkt zelfs haar out- uitstraling te voldoen aan het thema: riem OJ ketting, koperkleurige haardos Wkleding en schoeisel. f verste koperobject Cuprum Infinitum, een ^scherm, bleek een serieuze aanzet tot haar werken; schilderijen en objecten met ko- basis of onderdeel. %n wiKoper heeft legio mogelijkheden. Sjaak |j|> 'kraai* aan het ROC en een van de expo seerde ons de vele kanten kennen van zui- °pvr, Hij leerde ons ook ermee te werken en jingen.zoals lassen en bevestigen. Het expe- ren met zuren op koperplaat, de inwerk- «i tiet scala aan groentinten dat hierbij vrij end ik zelf erg boeiend. Deze werkwijze is te zien in het tafereel Roze ivolk - een vrouw in slaaphouding, liggend onder een roze deken. Bij Stones, een bijzonder fraai werk, is eveneens gewerkt met zuren en olieverf op koperplaat. Ex Calibur is een olieverfschilderij van een vrouw met Keltisch zwaard en krachtige blik. Cuprum-Plectrum-Affectum, een multifunc tioneel wandobject, is op tal van manieren te ge bruiken en geïnspireerd op de gitaar. Op het fra me zijn oude singles verwerkt, waarop gedichtre gels geschreven zijn, die tot nadenken stemmen. Naast koper vormden symbolen uit de Keltische cultuur een punt van waaruit vertrokken werd. Annie de Smet, kunstenares van objecten in tal van materialen waaronder handgeschept papier, is gretig en deskundig op het thema ingesprongen. Een koperen Vredeshelm en een groot Keltisch kruis, een wandobject opgebouwd uit vele plaat jes koper, vormen staaltjes van haar vakman schap. Chantal Legierse maakte een jurk gebreid met ko perdraad, versierd met kwastjes en koperplaatjes. Het refereert aan een ridderharnas, maar blijkt licht en draagbaar. De jurk is geshowd tijdens de openingsmanifestatie. Vera Schleibach toont objecten van keramiek, ver mengd met koper, waarvan velen een kegelvorm als basis hebben. Margreeth Bronke, kunstenares van keramiek en sierlijke bronzen als Snelheid van de tijd, maakte voor deze gelegenheid ook sie raden. Net als Margareta van Acker, die de kleu ren van gebruikte steentjes en koper in haar juwe len op elkaar afstemde. Tentoonstelling t/m 30 september in 's Landshuis, Steenstraat 37 in Hulst. Openingstijden: ma. t/m za. 9.00-12.00 en 13.00-17.00 uur, (za. tot 12.30 uur), zo. 14.00-17.00 uur door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Sommige ro mans vragen er bijna om te wor den verfilmd. No one thinks of Greenland (2002), het debuut van de Amerikaanse auteur en acteur John Griesemer, is er zo een. Volgend jaar verschijnt de Nederlandse vertaling. De verfil ming, onder de titel Guy X, is nu al te zien op Film by the Sea, als een van de negen deelnemers aan de competitie. „Het idee komt van de produ cer, Mike Downey", zegt de Schotse regisseur Saul Metz- stein, nadat hij net in Vlissingen is gearriveerd. „Die zag het boek, las het en wilde er meteen een film van maken. De roman leest inderdaad als een film." Steve Attridge heeft samen met John Paul Chappie het scenario geschreven. „De belangrijkste vraag bij de verfilming van een boek is: wat laat je weg?", zegt Attridge. „Er zitten bijvoor beeld allerlei subplots in de ro man, die we hebben geschrapt. Je moet je ook zo veel mogelijk losmaken van het boek, anders ga je het verhaal slaafs navertel len." Het boek van Griesemer is gesi tueerd in de jaren vijftig, in de periode na de Koreaanse Oor log. Guy X speelt zich echter af eind jaren zeventig, na Vietnam. De film gaat over de soldaat Ru dy Spruance die wordt gedropt op de Amerikaanse basis Qan- gattarsa op Groenland. Daar wordt hij voor iemand anders ge houden en aangesteld als voor lichter, wat neerkomt op het ma ken van een eigen krant voor de manschappen. Ondertussen ont dekt hij dat de basis eigenlijk een geheim hospitaal is waar en kele soldaten, die volgens de of ficiële gegevens zijn gesneuveld in Vietnam, kunstmatig in leven worden gehouden. Een van hen, Guy X (prachtig gespeeld door Michael Ironside), blijkt nog bij kennis te zijn en doet een be roep op Spruance. „Het moest niet te veel MASH of Dr. Strangelove worden", ver klaart Metzstein de verplaat sing naar de jaren zeventig. „Ook denk ik dat nog maar wei nig mensen goed op de hoogte zijn van de Koreaanse Oorlog. Het boek las ook bijna alsof het over de jaren zeventig ging." Het merkwaardige van Guy X is dat het op zich een oorlogsfilm is, maar dat er op geen enkele manier oorlog wordt gevoerd, hooguit een psychologische. Het is vooral een film over wat het leger met mensen doet, weerge geven in een haast surrea listische sfeer. De opnamen zijn deels gemaakt in Canada, maar vooral in een vulkanisch landschap op IJs land, onder vaak barre omstan digheden. „Het was er zo koud dat ik soms twaalf lagen kle ding over elkaar aan had", zegt Metzstein. „Er waren momen ten dat ik echt dacht dat ik doodging." Guy X volgt een aantal seizoe nen, van de zomer waarin de zon nooit ondergaat tot en met de winter waarin een eeuwige duisternis heerst. Het beeld wordt steeds benauwder, op het laatst bijna claustrofobisch. „Het landschap verdwijnt en de mensen worden steeds meer op zichzelf teruggeworpen. Omdat 'in beeld te brengen, gebruikten we steeds langere lenzen, waar door het op het eind echt beang stigend wordt." Rudy Spruance wordt overtui gend gespeeld door Jason Biggs. „Toen iemand zijn naam noem de, wist ik meteen dat hij ge knipt was voor deze rol." Mede dankzij Biggs wordt de onbevan gen toeschouwer aanvankelijk op het verkeerde been gezet en neemt het verhaal halverwege een onvermoede wending. „Normaal dicteert het genre de loop van het verhaal", aldus Metzstein. „Als een soort provo catie probeer ik dat verwach tingspatroon te doorbreken, Zo is het leven nu eenmaal. Dat loopt ook altijd anders dan je denkt." Film: 'Guy X' van Saul Metzstein, te zien: morgen om 12.00 uur en zondag om 20.00 uur tijdens Film by the Sea, CineCity, Vlissingen. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Heeft de oude vos zijn streken verloren of is Gerrit Komrij nog altijd even vi lein? Met die vraag kwamen gis teren honderd belangstellenden naar Porgy Bess in Terneuzen voor de lezing van de voormali ge Dichter des Vaderlands. Waar Komrij vroeger zijn stap pen zette, brak geheid de pleu ris uit. In recensies maakte hij vrijwel alle Nederlandse schrij vers met de grond gelijk. En als televisie recensent liet hij in de Scene uit de film Guy X, met (vlnr) Jeremy Northam, Jason Biggs en Sean Tucker. jaren zeventig geen spaan heel van het gebodene. Het resultaat was veel boze programmama kers en de uitvinding van een woord dat inmiddels in de Van Dale staat: treurbuis. Maar Komrij viel ook positief op. Hij ontwikkelde zich als een literaire duizendpoot. Hij werk te als vertaler, columnist, ro man- en toneelschrijver en bloemlezer. Gisteravond was hij in goede doen. Scherpzinnig he kelde hij de zogenaamde Neder landse gastvrijheid. „Opgeschre ven in 1980, jawel", voegde hij er fijntjes aan toe. „Noem die gastvrijheid maar een dijenklet ser van de eerste orde. Tolerant en gastvrij is Nederland nooit geweest. Jawel, ze houden een collectief oogje op hun dijken. Omdat ze anders zouden verzui pen. En ook elke mus die van WAARDE - In het dorpshuis in Waarde spelen zaterdagavond om 19.30 uur drie muziekvereni gingen alsof ze één korps vor men. De drie korpsen zijn Schel- degalm uit Hans weert, Advendo uit Wolphaartsdijk en Vooruit uit Waarde. Het evenement vindt plaats in het kader van 105-jarig bestaan van Vooruit. het dak valt wordt opgevangen. Als het maar tijdens kantoor uren is. Maar laat ik niet te nega tief zijn. Als de vluchteling wordt opgevangen, staat hem wel wat te wachten: een kleve rig broodje met magere kaas." Komrij geeft ook nog een aantal Nederlandse schrijvers ervan langs. Citerend uit zijn nieuwe boek Eendagsvliegen: „Je zult maar een hele dag als Gerard Re- ve door het leven moeten gaan. Wat moet dat erg zijn, ook voor Gerard Reve." De dichter Jean-Pierre Rawie wordt wegge zet als een soort Anton Pieck. Komrij laat doorschemeren daar niet veel mee op te hebben. Ook breekt Komrij de staf over de seksualiteit. „Hoe kun je uit leggen dat seks verachtelijk is. Je hebt geen seks, de seks heeft jou. Het gaat niet om tederheid en lust, maar om macht en por nografie." Maar Komrij spaart ook zich zelf niet. „Er hangt een hoge spiegel in de gang. Vooruit, ik kijk mezelf nog maar eens aan, En voor het monster dat ik daar zie staan ben ik elke dag weer bang." Je vraagt je af of hij het meent. Komrij heeft meer dan eens een spel met de buitenwe reld gespeeld. Hij had er aardig heid in zichzelf tegen te spre ken. Zijn persoonlijke zieleroer- selen geeft hij niet bloot. Ook gisteravond niet. „Eer leert men geiten kousen breien. Eer zal men kakken in zijn hoed. Dan dat ik u mijn ziel blootleg." VLISSINGEN - Film by the Sea schenkt vanavond aandacht aan de Vereniging voor Spierziekten Nederland. Zangeres Josie Kneepkens zingt het lied 'Before I'll be gone'. Dat is geschreven door Dennis Kouij zer uit Vlissingen, die aan de spierziekte van Duchenne lijdt. Door zijn ziekte is zijn levens verwachting niet groot meer. Hij beschouwt zijn lied als een nalatenschap. Kneepkens zingt het nummer rond tien uur, tij dens de talkshow met de Hon gaarse regisseurs Lajos Koltai en Istvan Szabó en de juryleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19