Goed plan alleen is niet genoeg Nieuw lek in persleiding Middelburg Mantelzorger niet altijd Assepoester Eis veertien maanden cel voor veelpleger I Man op proef naar kliniek voor mishandelen zoontje fkidooi voor professionele improvisatie bij calamiteiten Forse stijging bouwvergunningen Cel geëist voor mensensmokkel Hennepkwekerij in Wemeldinge Hulst is notoire klagers beu ogeschool studenten irsus kiezen Celstraffen tot vier jaar voor drugscriminelen vrijdag 16 september 2005 j^rtnr Dooms lbubo De 31-jari- y uit Baarland, die er- ,„dt verdacht zijn zoon- stig hersenletsel te heb- L(«gebracht, wordt bmnen- E opgenomen in de Forensi- L Psychiatrische Kliniek ïgl in' Assen. Daar zal hij maanden worden bchan- De opname geldt als een proef en is om te bekijken welke tbs-behandeling (met voorwaar den of dwangverpleging) het best bij de Baarlander past. De rechtbank in Middelburg nam gisteren het voorstel van de ge dragsdeskundigen over, dat wordt ondersteund door het Openbaar Ministerie en de ver dediging. Het gezinsdrama speelde zich vorig jaar 29 september af in de woning. In de keuken zou de va der de toen drie maanden baby tegen een koelkast, een fornuis en de muur hebben gegooid. De gevolgen voor het slachtoffertje waren ernstig: een schedelbreuk en een hersenbloeding. De ouders brachten hun zoontje naar het ziekenhuis in Goes, waar ze vanwege het ernstig let sel werden doorgestuurd naar het ziekenhuis in Antwerpen. De behandelende arts aldaar vermoedde dat het om een mis drijf ging en schakelde de poli tie in. De ouders werden aange houden. De vrouw werd later in vrijheid gesteld. De verdachte wordt door het Openbaar Ministerie tenlaste gelegd dat hij heeft gepro beerd zijn zoontje van het le ven te beroven. De man zit bij na een jaar in voorlopige hechte nis. „Er moet iets gebeuren. Ik wil graag behandeld worden, want ik heb een persoonlijkheids stoornis", zei hij. Een proefopna- me in een psychiatrische kliniek wordt in Nederland zelden toe gepast. De rechtbank heeft de inhoude lijke behandeling van de straf zaak naar 1 december verdaagd. gfllKENSZAND - Een ade- H rampenplan geeft geen ga- piie dat de hulpverlening bij na een calamiteit goed ver- ,pti New Orleans is daar het (Kende voorbeeld van, zo zei leren directeur F. Captijn de Zeeuwse Veiligheidsre- ia afloop van de onderteke nd van het nieuwe Itampenbe- njdingsplan Hoogwater Zee- Captijn had die Ame- stad een uitstekend ispenplan en waren de hulp- alêners goed geoefend. In Hl hebben ze zelfs nog vijf den virtueel geoefend op de volgen van een zware orkaan, wst hij in Heinkenszand te dellen. Het resultaat van dat «de rampenplan en de geoe- idheid van de hulpverleners fftiedereen kunnen aanschou- d. „Rampzalig", aldus Cap- jn. dgens de directeur is de be- ilvorming door overheden jcalamiteiten en het gedrag i bewoners niet te voorspel baar dat het daar in het zui- ivande Verenigde Staten zo ij zou gaan, had hij niet ver acht. Dat moet volgens hem nies zijn voor allen in Neder- d mprovisatie iptijn hield een hartstoch- lijk pleidooi voor professione- improvisatie. Volgens hem oeien hulpverleners en be- ourders bij een calamiteit be- durven nemen en af urven wijken van de ingestu deerde lessen en regels. „Let wel. Op basis van hun professio naliteit." En dan moeten ze niet angstig zijn dat ze na afloop af gerekend worden op formalitei ten. „Durf af te wijken. Durf be slissingen te nemen", herhaalde hij. Ruim vijftig jaar na de Ramp van '53 heeft Zeeland een Ram penbestrijdingsplan Hoogwater. Het werd gisteren ondertekend door de burgemeesters en verte genwoordigers van politie, brandweer en Rijkswaterstaat. De beide dijkgraven waren niet aanwezig, maar zullen later hun handtekeningen zetten onder het document. In het plan staan allerlei procedures voor het ge val de dijken (dreigen te) bezwij ken of er op een andere manier wateroverlast ontstaat of dreigt te ontstaan. Burgemeester A. de Bruijn van Veere vond het niet vreemd dat het plan er nu pas is. Volgens haar kon ook gewerkt worden op basis van de andere rampen plannen. Ze stelde wel dat de af- zondeiiijke gemeenten nu fiks met dat nieuwe plan aan de slag moeten. Dus oefenen en praktische za ken regelen. Bijvoorbeeld af spraken maken met beheerders van dorpshuizen voor het geval zulke gebouwen nodig zijn voor het opvangen van evacués. Ook de Temeuzense burgemees ter J. Lonink, voorzitter van het Zeeuws Veiligheidscollege, bena drukte dat oefenen ontzettend belangrijk is. Er moet volgens hem vooral goed gekeken wor den naar zaken als evacuatie en communicatie. Dat zijn volgens hem de zaken die tijdens een echte calamiteit in de regel mis gaan. MIDDELBURG - In het eerste halfjaar van 2005 is het aantal verstrekte bouwvergunningen in Zeeland gestegen met bijna 21 procent, tot ruim 600. De geplande bouwsom van de verstrekte vergunningen steeg in de eerste maan den van dit jaar tot 230 miljoen euro. In dezelfde periode vorig jaar bedroeg deze bouwsom 176 miljoen euro. Dit meldt de Kamer van Koophandel Zeeland op grond van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In heel Nederland is het aantal verstrekte bouwvergunningen ge stegen tot 14.200, dat is 5,5 procent meer dan een jaar eer der. Dit is vooral te danken aan de sterke groei (9 pro cent) van het aantal verleende bouwvergunningen voor woningen. De geplande bouwsom van de verstrekte bouw vergunningen in het eerste halfjaar steeg met 4,5 procent tot 8,3 miljard euro. MIDDELBURG - Tegen een 23-jarige inwoner van Veld hoven is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor zijn rol bij mensensmokkel negen maanden cel geëist. De man was twee keer opgetreden als chauffeur. Zo had hij december vorig jaar met een auto vreemdelingen naar de haven van Vlissingen gebracht, met bestemming Enge land. Bij de tweede keer, op 16 februari, werd de man op het terrein van Dartline in de Vlissingse haven aangehou den. In een container zat een aantal illegalen verstopt. Gisteren beweerde de man dat hij zelf naar Engeland ge smokkeld wilde worden, maar de officier van justitie hechtte daar geen waarde aan. Een 38-jarige inwoner van het asielzoekerscentrum in Venlo is volgens het Openbaar Ministerie betrokken ge weest bij het smokkelen van twee Iraniërs. De officier vond niet bewezen dat hij een gezin, dat zich 10 septem ber vorig jaar verstopt had in een vrachtwagen op het Dartline-terrein, naar Engeland wilde smokkelen. In de eis van tien werd meegenomen dat hij opium aan anderen had verstrekt. Uitspraak in beide zaken op 28 september. WEMELDINGE - In een woning aan de Bierweg in We meldinge heeft de politie woensdag een hennepkwekerij ontdekt en ontmanteld. Alle apparatuur en 160 planten zijn in beslag genomen. Een 28-jarige inwoner van Wemel dinge is aangehouden op verdenking de hennepkwekerij te hebben ingericht. HULST - De gemeente Hulst heeft de namen van enkele notoire klagers doorgegeven aan de alarmcentrale. De centrale mag cle milieupiketambtenaar niet meer na kan toortijd oproepen als deze mensen weer hebben gebeld. De paar klagers zijn dit jaar verantwoordelijk voor zeven tig procent van de klachten die via het milieuklachten- nummer buiten kantoortijd zijn binnengekomen. Ze bel len de klachtenlijn met meldingen van stank- en geluidso verlast in het buitengebied van Hulst. De klacht is steeds dezelfde en gaat onder andere over het geluid dat knal apparaten veroorzaken. De bedrijven die in het bezit zijn van deze apparaten, beschikken volgens een woordvoer ster van de gemeente Hulst over alle vergunningen en de apparaten voldoen aan de eisen. orEmile Calon USSINGEN - Studenten van Hogeschool Zeeland (HZ) innen vanaf dit schooljaar kie- i uit zo'n vierhonderd afzon - tlijke cursussen. Voor elk van (cursussen kunnen ze interna- nnaal uitwisselbare studiepun- nverdienen. (cursussen bestaan uit theo- stage, onderzoek, beroepsge- hte opdrachten en projecten een mix daarvan, zo bleek gis- (enbij de opening van het ho- schooljaar in Vlissingen. (t trots presenteerde voorzit- J. Mandos van het college d bestuur van de hogeschool nieuwe onderwijssysteem, ludenten kunnen onder bege- èing van een coach een eigen ieprogramma samenstellen, «worden ze gestimuleerd een ft van hun studie aan een an- re hogeschool of universiteit volgen, in Nederland of in het ilienland. Het nieuwe systeem een jaar geleden aangekon- i Volgens Mandos was het 1 hele klus het binnen een ir te ontwikkelen, bet nieuwe systeem staat de feut centraal. Hij kan bepa- wat hij studeert. Volgens todos speelt het systeem ook op de wensen van het bedrijfs- wien staat het in de belang- ig van andere onderwijsin gen en het ministerie. pecialistisch 'Ivoor kort had de hogeschool 'afzonderlijke, vrij specialisti- hbo-opleidingen. Vanaf schooljaar maakt de student keuze uit één van de brede «lelor opleidingen. De stu- bepaalt een hoofdvak en p1 daarnaast een verbreding w specialisatie. Daar bovenop bij kiezen uit een breed sca- aan cursussen. Gedurende 'semester krijgt hij ook nog iaantal verplichte en vrij te P cursussen op het gebied j 'aa'1 studievaardigheden, ercoeksvaardigheden, com- jtoeatieve vaardigheden, ma- toent en leidinggeven, inter- wiale oriëntatie, veiligheid, lamheid, ethiek en marke en verkoop. i nieuwe onderwijssysteem J volgens de Hogeschool 1 nd aan op het systeem dat jojr de Roosevelt Academy krd Iburg wordt gehan- Tankwagens worden op industrieterrein Arnestein in Middelburg gevuld met rioolwater, dat daarna wordt afgevoerd naar de waterzuivering in Ritthem. foto Ruben Oreel door Selma Osman MIDDELBURG - De rioolper sleiding onder de Middelburgse Mortiere is opnieuw gescheurd. Gisteravond werd rond kwart voor zeven weer rioolwater door de buis gepompt, nadat een eer der lek was gedicht. Een uur la ter bleek de leiding echter we derom kapot te zijn. Om te voorkomen dat de riolen in Middelburg overlopen, plaatst Waterschap Zeeuwse Ei landen een grote pomp bij het rioolpersgemaal aan cle Electra- weg in Middelburg, bij de Man- nezeesche Watergang. „We wer ken vannacht daaraan door en we hopen de pomp voor de och tend ter plaatse te hebben", ver klaarde dijkgraaf W. Gosselaar gisteravond. „De pomp heeft een grotere capaciteit dan het rioolpersgemaal. Hij kan de rio lering in Middelburg zeker aan." Het water wordt nu niet meer langs de zuiveringsinstallatie in Ritthem gevoerd, maar recht streeks in de Westerschelde ge pompt. „Het is geen fraaie oplos sing, maar we moeten voorko men dat het rioolstelsel in Mid delburg gaat overstorten." Waarschijnlijk wordt naast de pomp aan de Electraweg een tweede, soortgelijk exemplaar geplaatst, zodat er in geval van calamiteiten meteen een nieuwe voorhanden is. Ook gaat het waterschap bekij ken of ze onder het kanaal door water in de Mannezeesche Wa tergang kan pompen om het rioolwater te verdunnen. Het waterschap opent vanoch tend om 7.00 uur een telefoon lijn (0118-621600) waar mensen terecht kunnen met vragen. Ook op de website van het water schap, www.WZE.nl, wordt ac tuele informatie gegeven. Noodmaatregelen De eerste breuk ontstond woens dagmorgen toen de 3,3 kilome ter lange nieuwe persleiding in gebruik werd genomen. Deze vormt de verbinding van het rioolstelsel van Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Ar- nemuiden met de waterzuive ring. Het stuk landbouwgrond waarin de leiding ligt, stroomde na de breuk vol rioolwater. In de loop van woensdag werden noodmaatregelen getroffen. Gisteren reden vanaf industrie terrein Arnestein de hele dag vijftien tankwagens af en aan om het rioolwater af te voeren naar de waterzuivering in Rit them, vanwaar het water in de Westerschelde werd gepompt. Wanneer aan de reparatie van de gescheurde persleiding kan worden begonnen, was gister avond nog niet duidelijk. door Qndine van der Vleuten VLISSINGEN - Het beeld van de eenzame, zwoegende mantel zorger moet worden bijgesteld. Gisteren verscheen het rapport Kijk op informele zorg van het Sociaal en Cultureel Planbu reau. Daarin wordt onder meer geconcludeerd dat slechts zeven procent van de mantelzorgers zich zwaar belast voelt. Even min staat de gemiddelde mantel zorger er alleen voor. In zestig procent van de gezinnen wordt de zorg voor een oudere ver deeld over de volwassen kinde ren. Dat wordt als zeer bevredi gend ervaren. Neem nu de Vlissingse Lies Sie gers. „Het voelt niet als opoffe ring. Je gaat gewoon naar je moe der toe. Hartstikke gezellig. Punt uit." Haar moeder, Jeanet- te Letzer, is nu negentig. Acht tien jaar geleden overleed haar man en sindsdien zijn de kinde ren steeds meer hand- en span diensten gaan verlenen. Mantel zorg, noemen ze dat, en niemand kiest ervoor: het overkomt je. Uit de media en beleidsdo cumenten doemt een beeld op van ware Assepoesters. Opoffe rend en vaak overbelast. Zij - vaak vrouwen - nemen uit een groot verantwoordelijkheidsge voel de zorg voor een familielid, vriend of buur op zich. Het be gint met iets kleins, zoals bood schappen doen. Geleidelijk wordt steeds meer hulp ge vraagd, tot de mantelzorger on misbaar is geworden. De beruch te mantelval. Lies Siegers (rechts) zorgt samen met haar man en zuster al jaren voor haar moeder, Jeanette Letzer. foto Ruben Oreel Het kan anders, het moet an ders, en het gaat ook vaak an ders. Lies (66), haar man Leo (84) en haar zus Jeannette (61) verdelen al jaren de zorg voor moeder Jeanette. Een jaar gele den stierf Lies' broer Chris. Tot zijn dood kookte hij nog elke dag voor zijn moeder. Na de dood van haar man woon de Jeanette Letzer alleen in het grote huis. Elke week bekeken haar dochters de post en namen de financiën door. Voor het on derhoud van het huis, de tuin en het schoonmaken werd iemand ingehuurd. Lies: „Moeder werd ouder. Haar ogen gingen achter uit. Regelmatig waren er bezoe ken aan de oogarts, en altijd moest er iemand mee. Nadat zij een keer flink griep had gehad, moeder was toen een jaar of tachtig, kwam voor het eerst Ta- feltje-Dek-Je. Dat vond moeder maar niks. We hebben toen fami- lieberaad gehad. Wat nu? Toen zei mijn broer: ik ga koken." Hij deed meteen ook maar de da gelijkse boodschappen. Dat werd vanwege de slechte ogen ook bezwaarlijk. Mevrouw Let zer was blij met alle hulp en niet minder met de aanloop die dat met zich meebracht. Toch voelde ze zich steeds meer verlo ren in het grote huis. Vijf jaar geleden betrok de Vlis singse een aanleunwoning bij zorgcentrum Ter Reede. „Een maand later brak ze bij een val haar heup. Het duurde een paar maanden voor ze weer op de been was, maar één been deed niet meer echt goed mee en daar bij kwam nog wat evenwichts stoornis. Mijn broer bleef eten brengen en boodschappen doen." Ongemerkt groeide het aantal ta ken. „Ik regel al die jaren haar zaken al. Haar postadres is op het ogenblik mijn adres. We hou den haar afspraken bij en gaan zo nodig mee. Mijn zus vergezelt haar naar de kapper, wast en strijkt. Het meeste komt op mijn zus neer, omdat ik en mijn man eigenlijk ook een dagje ouder worden. Je merkt dat het moei lijker op te brengen wordt, hoe graag je het ook doet. Sinds mijn broer overleden is, koken ik en mijn zus om de beurt. We hebben nu bedacht dat het mak kelijk is om vooruit te koken en dan wat in de diepvries te doen. Ik sport meestal in het weekein de, dan kan ik tevoren koken." Thuiszorg Mevrouw Letzer kan zich niet meer zelf douchen en aankle den, vanwege de evenwichts stoornis. „Dat doet de thuiszorg nu, net als het ogen druppelen, wat we een tijd nog zelf gedaan hebben." Ze vinden het alle maal vanzelfsprekend en heel bevredigend. „Niemand klaagt. Ook omdat we weten dat we op Zorgstroom - de thuiszorg - te rug kunnen vallen. Na die heup heb ik hen gebeld voor hulp. Het is een fijn idee dat als er meer hulp nodig is, we daar on voorwaardelijk op kunnen reke nen." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 61-jarige inwoner van Am stelveen voor drugssmokkel en wapenbezit tot vier jaar cel ver oordeeld. Een 32-jarige man uit Vlissingen kreeg voor de drugs handel en smokkel van sigaret ten twee jaar cel opgelegd. Bei den hebben de Britse nationali teit. De 61-jarige man speelde een be langrijke rol binnen een crimine le organisatie, die sigaretten en hasj naar Engeland smokkelde met als dekmantel een transport bedrijf in Vlissingen. Een 61-ja- rige inwoner van Koudekerke en een 59-jarige man uit Krui- ningen werden voor het witwas sen van Britse en Schotse pon den (in totaal een miljoen euro) veroordeeld tot respectievelijk twee jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaarde lijk en een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk plus 240 uur werkstraf De Koudekerkenaar werd ook schuldig bevonden aan boek houdfraude die hij als directeur van een zeevisgroothandel heeft gepleegd. In de strafmaat van de Kruininger werd rekening ge houden met zijn gezondheids problemen. De man heeft zijn straf al uitgezeten. De Zeeuwen hadden een stuwen de rol binnen de criminele orga nisatie, die werd opgerold na een drugsvangst in Breskens. In de Zeeuws-Vlaamse haven plaats werd op 19 januari 2880 kilo hasj aangetroffen. Arrestaties Daarna volgden de arrestaties. Twee mannen uit Liverpool, 45 en 24 jaar, kregen voor hun rol bij de hasjsmokkel de gevange nisstraf (circa acht maanden) op gelegd die zij in voorarrest heb ben uitgezeten. De hoofdver dachte, de 55-jarige eigenaar van het (failliete) bedrijf, moet later dit jaar voor de rechtbank verschijnen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 39-jarige in woner van Breskens voor een serie diefstallen veertien maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, geëist. De veelpleger zat ook nóg in zijn proeftijd van 158 dagen ge vangenisstraf. Ze vorderde dat die straf ook aan de man wordt opgelegd. Als het aan de officier ligt, betaalt hij 1494 euro scha devergoeding aan een van de slachtoffers. De verdachte gaf de diefstal len, die binnen een week wer den gepleegd, toe. „U heeft in korte tijd veel mensen gedu peerd en bij hen veel onrust veroorzaakt", meende de offi cier. Da man had twee keer in korte tijd geld gestolen bij het verzor gingshuis Ter Schelde in Bres kens. Zo'nam hij op 6 februari de portemonnees weg van twee verpleegsters en vijf dagen later zag hij kans een geldkistje weg te nemen. Bij de plaatselijke supermarkt stal hij een hoeveelheid kraslo ten, die hij later had geprobeerd in te wisselen. Een vrouw uit Oostburg werd in dezelfde perio de het slachtoffer van de dief stal van haar portemonnee. Met haar creditcard werden in win kels in Terneuzen, Vlissingen en Oostburg onder meer sieraden, dure horloges, kleding en schoe nen betaald. In totaal voor ruim 1300 euro. De man is al twintig jaar ver slaafd aan harddrugs. Dat is het motief voor hem om op dieven pad te gaan. „Ik kan moeilijk een uitkering krijgen. Ik heb geen geld." Hij is al vele malen opgenomen in verslavingsklinieken, maar het lukte hem 'niet om af te kick en. De man zit inmiddels zeven maanden vast. Hij zei na het uit zitten van zijn straf te gaan wo nen in Hellevoetsluis, waar hij hoopt zijn leven te beteren. De rechter doet uitspraak op 28 september. kUPÈRBV 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17