Resultaat armoedetop stelt teleur PZC Financiële gevolgen orkaan enorm voor VS ZZZap ze! auping Brussel snijdt voor het eerst in regelgeving Al Qaeda verklaart sjiieten de oorlog Slowaken moeten eerder naar stembus 5 W-conferentie vervalt volgens organisaties in herhalingen liesstelsel Jppositie Italië s furieus irer wijziging Claim tegen verspreider spyware Geen vertraging uitslag Duitsland China schrapt buitenlandse namen Maleisiërs kiezen astronaut via sms Minister Egypte stapt op na brand ipaanse Hofrij school heeft irote financiële problemen «if - 1 ,- rr donderdag 15 september 2005 joorCordeHorde BRUSSEL - De Europese Com- missie neemt meer dan twee- honderd wetsvoorstellen onder de loep om te zien of ze niet be ller kunnen worden ingetrok ken. Het is voor het eerst dat Brussel' op grote schaal naar mogelijk overbodige regels 'voorzitter Barroso heeft hier erg veel energie in gestoken", zei zijn woordvoerster gisteren. Een klein groepje commissaris sen, onder wie de Nederlandse Kroes, gaat bij elk van de voor stellen na of het onderwerp niet beter op nationaal niveau geregeld kan worden. Ook be oordelen ze of de gevolgen van het wetsvoorstel wel voldoende onderkend zijn. Het gaat om voorstellen die al voor behandeling bij het Euro pees Parlement en de Europese ministers liggen. De commissie heeft het recht die in te trek ken. Hoeveel voorstellen in de prullenbak verdwijnen, is on duidelijk. Voorbeelden van te schrappen voorstellen zijn voor schriften voor voedseletiketten en regelingen voor weekendver boden voor vrachtverkeer. Grote en controversiële wets voorstellen voor bijvoorbeeld li beralisering van diensten en verplichte testen van chemicali ën blijven buiten schot. Op 27 september wordt de defi nitieve lijst bekend. Veel voor stellen die van tafel worden ge haald, liggen al jaren op de plank bij de ministers of bij het Europarlement, omdat er geen overeenstemming over bestaat. Volgens zijn woordvoerster wil Barroso nog verder gaan. Later moeten ook bestaande wetten onder het mes. Het gaat daarbij niet zozeer om het volledig schrappen van regels, maar om het samenvoegen van regels die nu verspreid zijn over meerde re wetten. ANP iporBouke Bergsma iAad Luijmes 0 YORK - Niet-gouverne- yniele organisaties (ngo's), naronder Nederlandse als No- ïj Cordaid en NCDO, zijn zeer (jturgesteld over de slotverkla- t£iande VN-top. „De wereld- oders hebben hoop de grond in •jioord". aldus een verklaring 0 de Global Call to Action jpinst Poverty (Wereldwijde mëp tot actie tegen arm oede) ipsteren. teens de Nederlandse ont- Cordaid zag het er nog naar uit dat voor het begin van de top geen over eenstemming bereikt zou wor den over de tekst. Op het laatste moment lukte dat toch, waar door er een sterk verwaterd ak koord ontstond. VN-baas Kofi Annan liet duide lijk blijken daar ongelukkig mee te zijn. „We hebben niet de vergaande en fundamentele her vormingen bereikt die volgens mij en vele anderen vereist zijn", zo haalde hij uit naar de hoogwaardigheidsbekleders. An nan zei ook dat de VN-lidstaten nu collectieve stappen moeten nemen voor een veiliger wereld en voor de bestrijding van ar moede. De Amerikaanse president Bush haakte hierop in door te zeggen dat de Verenigde Staten bereid zijn bij te dragen aan de armoe debestrijding. „Wij hebben de morele verplichting anderen te helpen", aldus Bush, die de gele genheid aangreep om te bedan ken voor de internationale hulp na de orkaan Katrina. Subsidies Bush zei ook dat alle Ameri kaanse handelsbarrières ge slecht kunnen worden 'als de an dere landen dat ook doen'. Hij riep opnieuw op een einde te ma ken aan landbouwsubsidies in rijke landen, omdat die vrije we reldhandel ondermijnen. Bush riep op tot een 'internationaal partnerschap' om dreigende gro te uitbraken van bijvoorbeeld de vogelgriep tegen te gaan. We derom riep Bush de internatio nale gemeenschap op om de strijd tegen terrorisme niet uit het oog te verliezen. Premier tt premier Balkenende na de terug met 'een koffer vol ge- ten lucht'. De organisaties len dat er op de top niet E3 gebeurt dan het herhalen ir eerdere beloften. In de af tepen vijf jaar, sinds de mil- 'juumtop van september H), is veel te weinig gebeurd, jannoede is in veel ontwikke- igsianden gestegen, aldus de P jnpromis leer dan 170 staatshoofden en genngsleiders begonnen gi ste in het hoofdkwartier van de raugde Naties in New York ïeen driedaagse topconf eren- Al eerder waren de 191 lan- ïvan de VN het eens gewor- ïovereen slotverklaring over iteikkelingssamen wer k ing lensenrechten, terrorismebe- njding en hervormingen van VN. Het stuk is een compro- iswaarover maanden is onder- ideld, De afgelopen dagen MIE - De Italiaanse oppositie leflfurieus gereageerd op plan- lil van de regeringscoalitie om maanden voor de verkiezin- hel kiesstelsel te verande- Parlementariërs van de re- Égscoalitie willen het distric- aslelsel afschaffen en terugke- volledige evenredige tegenwoordiging. Dit staat gelijk aan diefstal, lil is een volledige verdraaiing ia democratie. Het veranderen a de kieswetten zes maanden »r de verkiezingen is armoe- g", zei politicus Romano Pro- van het oppositionele blok none In sommige peilingen Et de centrum-linkse Unione voorsprong van 10 procent de coalitie van premier Sil- iBerlusconi. 33 kent Italië een ge- agd kiessysteem van evenre- ge vertegenwoordiging en een toctenstelsel. Driekwart van algevaardigden komt direct Ide districten. Een kwart van 1 zeiels wordt gevuld via de ledige vertegenwoordiging, iiiieke waarnemers zijn nage- H unaniem in hun mening Evooral Silvio Berlusconi vol- jaar kan profiteren van e stelsel dat volledig is geba- ïd op evenredigheid. Tot de •?Suig van de kieswet in de negentig kende Italië al- B het stelsel van evenredige rigenwoordiging, waardoor parlement vaak veel klei den zaten. "ten Berlusconi's aanhan- het parlement de ge- wijziging van het kies- «1 doorzetten, dan dreigt de oositie het werk van de volks- %owoordiging lam te leg- ■WP/DPA/RTR Omstanders verzamelen zich in de Iraakse hoofdstad Bagdad rond de plek waar een zelfmoordaanslag gisteren meer dan honderd mensen het leven kostte. foto Ali Haider/EPA van onze redactie buitenland DUBAI - De leider van de Iraakse tak van het terreurnetwerk Al Qaeda heeft gisteren de sjiitische moslims in heel Irak de oorlog verklaard. De verklaring van Aboe Moesab al Zarqawi kwam na een Amerikaanse mi litaire actie tegen de opstandige stad Tal Afar, waar veel opstandelingen zich schuilhouden. De verklaring stond op een bandopname die was te vinden op internet. „De Al Qaeda-organisatie in Irak heeft de oorlog verklaard aan alle sjiieten in Irak", zo luidde de tekst. Volgens de verklaring heeft de regering van premier Ibrahim Jaafari, 'de diena ren van de kruisvaarders', immers in Tal Afar de oorlog verklaard aan de soennieten. De sjiieten vormen de meerderheid van de Iraakse bevolking en hebben het ook goeddeels voor het zeggen in de nieuwe, door de Amerikanen gesteunde rege ring. De soennitische strijders van Al Zarqawi worden veranwoordelijk ge houden voor honderden bomaanslagen in Irak die vele duizenden mensen het leven hebben gekost. Wreken Gisteren liet een andere soennitische or ganisatie - de Soenni-Moslim Al Qaeda - via internet weten dat het een landelij ke campagne van zelfmoordaanslagen zal beginnen om de Amerikaanse aan val op Tal Afar te wreken. Bagdad was gisteren het toneel van een reeks bloedige aanslagen, gepleegd door Al Zarqawi's organisatie. Bij een zelfmoordaanslag in een sjiitisch deel van de stad kwamen 112 mensen om het leven. De meeste slachtoffers waren dagloners. De Amerikaanse regering heeft een prijzengeld van 25 miljoen dol lar op het hoofd van Al Zarqawi gezet. GPD/RTR/ANP/AFP Balkenende riep op tot meer ont wikkelingshulp. Hij vroeg de do norlanden daarvoor, om net als Nederland, Zweden, Noorwe gen, Denemarken en Luxem burg, minimaal 0,7 procent van het bruto binnenlands product vrij te maken. Maar in de slot- overeenkomst staat geen ver plichting voor rijke landen om op termijn de 0,7 procentnorm te halen. ANP CHICAGO - Een Amerikaanse internetgebruiker heeft bij l een rechtbank in Illinois een schadeclaim ingediend tegen het bedrijf 180Solutions, dat volgens hem ongevraagd spionagesoftware op zijn computer plaatste. Andere gedu- peerden kunnen zich volgens de aanklacht aansluiten. 180Solutions zou de computer van Logan Simios hebben beschadigd door stiekem spyware te installeren. De soft- ware volgde zijn internetgebruik en daarom voelt de Ame- rikaan zich aangetast in zijn privacy. Wereldwijd is de software van 180Solutions ongemerkt binnengedrongen op twintig miljoen computers. ANP KARLSRUHE - De uitslagen van de Duitse parlements verkiezingen zullen zondagavond gewoon beschikbaar ko men. Het hoogste rechterlijk college in Duitsland ver wierp gisteren een eis van een groep burgers die wilde dat de uitslag geheim zou blijven. De burgers wezen erop dat er in kiesdistrict 160 in Dres den pas op 2 oktober gestemd kan worden wegens de plot selinge dood van een kandidaat op de kieslijst. Om die t stemming niet te beïnvloeden zouden de overige uitslagen van 18 september nog geheim moeten blijven. ANP/DPA KUNMING - De Chinese miljoenenstad Kunming ver biedt projectontwikkelaars om woonblokken of kantoor gebouwen nog buitenlandse namen te geven. Onder meer 'Paris of East Plaza' en 'French Gardens' zijn verboden en de eigenaars moeten er Chinese namen voor verzinnen. Het gebruik van vooral Engelse namen voor gebouwen is populair in China. Projectontwikkelaars hopen daarmee vooral de groeiende groep van rijke en goed opgeleide ste delingen te trekken. Het stadsbestuur vindt de 'vreemde' benamingen een verlies van de Chinese identiteit. ANP KUALA LUMPUR - Maleisiërs kunnen via sms bepalen wie hun eerste astronaut moet worden. Bij tv-shows is het stemmen per sms zo populair gebleken, dat de Maleisi sche overheid de stemmethode nu ook wil toepassen op het ruimtevaartprogramma. Eerst wordt een selectie gemaakt uit elfduizend kandida ten. Hun profiel komt vervolgens op internet te staan, waarna het publiek per sms zijn voorkeur voor een kandi daat kan uitspreken. De astronaut zal in 2007 deelnemen aan een Russische missie. ANP CAIRO - De Egyptische minister van Cultuur, Farouk Hosni, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden nadat hevi ge kritiek hem ten deel was gevallen na een brand in een provinciaal theater. Het dodental van de brand op 5 sep tember in Beni Suef is inmiddels opgelopen tot 46. Hosni onderhoudt nauwe banden met Suzanne Mubarak, de echtgenote van het staatshoofd. Of de president het ontslag accepteert, is nog niet bekend. Het betrokken theater is eigendom van het ministerie van Cultuur. ANP/RTR van onze redactie buitenland BRATISLAVA - Slowakije ste vent af op vervroegde verkiezin gen. Naast drie oppositiepar tijen hebben twee regeringspar tijen zich voor een vervroegde stembusgang uitgesproken, mo gelijk in januari 2006. De verkiezingen moeten een uit weg bieden uit een politieke cri sis in het land. Al drie dagen blokkeren de op positiepartijen en een aantal on afhankelijke Kamerleden, verga deringen van het parlement. Ze zorgen er steeds voor dat het quorum van minstens 76 Kamer leden er niet. Zodoende kan er niet worden vergaderd. Het parlement moest deze week het werk na de zomervakantie hervatten. Nadat het gisteren weer niet luk te kwamen de fractieleiders van alle partijen bijeen om een uit weg uit de crisis te vinden. De communistische partij, de so ciaal-democratische Smer en de volkspartij LS-HDZS, alle in de oppositie, roepen al langer om vervroegde verkiezingen. Daarbij hebben zich nu de SMK (partij van de Hongaarse min derheid) en KDH (christen-de mocraten) aangesloten. Ook een aantal van de 24 onaf hankelijke Kamerleden willen snel een nieuwe uitspraak van de kiezer. Minstens negentig van de 150 Kamerleden moeten een ver zoek voor vervroegde verkiezin gen ondersteunen. Smer heeft aangegeven een der gelijk voorstel te zullen indie nen. GPD (Advertentie) Feit 12: Lezen of tv-kijken is een prima voorbereiding op het slapen. door Mark Trumbull PASS CHRISTIAN - De nood hulp voor de door de orkaan ver woeste golfkust legt een enorme financiële druk op het Ameri kaanse budget, dat overigens al diep in het rood staat. De kosten als gevolg van Katri na zijn nu gestegen tot 2,4 mil jard euro per dag. oftewel zo'n tien keer het bedrag dat de VS uitgeven aan de militaire opera ties in Irak. Die dagelijkse kos ten zullen uiteraard dalen, maar toch zal de regering in totaal ^üjgLedactie buitenland T- 1J J - De wereldberoemde WKt Hofrijschool in Wenen in ernstige financiële wiemen. S" gisteren gepubliceerde ^sluit het instituut met de ^*rode lipizzaners dit jaar af verlies van 3,7 miljoen euro. In verband met de crisis wordt directeur Pohl van de in 2001 geprivatiseerde onderne ming geschorst. Ongeveer 180.000 mensen heb ben vorig jaar de opvoeringen van de paarden gezien. De mees te voorstellingen zijn uitver kocht. De rode cijfers worden voornamelijk veroorzaakt dooi de hoge loonkosten. ANP/DPA zo'n 180 miljard euro kwijt zijn. Verdeeld over een aantal jaren komt dat ongeveer overeen met de 7,2 miljard euro die maande lijks aan Irak wordt uitgegeven. De vraag is niet of de VS deze enorme financiële schok kunnen opvangen, maar of de beleidsma kers en financiers gaan naden ken over de begroting. Nu al dra gen sommige politici de orkaan aan als reden de plannen om de sociale voorzieningen de komen de vijf jaar met 42 miljard euro te verlagen, te heroverwegen. De torenhoge rekening die de staat gepresenteerd krijgt voor het herstel van de infrastruc tuur en de kosten die gepaard zullen gaan met zakelijke lenin gen tonen aan dat de huidige budgettaire planning niet vol doet. „De gevolgen van de or kaan leggen nog eens duidelijk de nadruk op de reeds bestaan de problemen", zegt professor economie Linda Bilmes. „Elke cent die we aan Katrina uitge ven betekent dat we meer moe ten lenen en dus meer rente moe ten betalen." De schade door de orkaan en de trage reactie daarop van de rege ling rechtvaardigen een fikse fi nanciële injectie om de golfregio te herstellen. Het gevaar is al leen dat investeerders die de Amerikaanse schuld financieren vraagtekens gaan plaatsen bij een geldverkwistende regering. „Als buitenlanders dit als een in dicator beschouwen dat wij on verantwoordelijk met ons bud get omgaan, kan dat een nega tief psychologisch effect heb ben", zegt de oud-directeur van het Congres Budget Bureau, Ru dolph Penner. De rente zou kun nen stijgen als de vraag naar staatsobligaties afneemt. Dat ge vaar is nu nog hypothetisch. Investeren De bereidheid van investeerders om in de VS te investeren, is een van de redenen waarom de lan ge termijnrente nu zo laag is. Maar de enorme uitgaven ver zwakken de jaarbalans. Het fis cale begrotingstekort over 2006 kan omhoogschieten van 377 miljard tot 480 miljard euro, of zelfs hoger. „Het hangt volledig af van hoeveel mensen er gecom penseerd gaan worden", zegt Penner. „Als ook de boeren in Io wa - waarvan de graanexport is ontwricht - ook compensatie ontvangen, kunnen de kosten ex ploderen." GPD LCD televisie cadeau! www.auping.nl Televisiekijken in oed werkt óhnpannend en zorgt ervoor dat u nóg lekkerder slaapt. Daarom krijgt u bij aankoop van een complete, elektrisch verstelbare Auping Royal, Match of boxspring een Philip.. 17" LCD televisie met tv-steun van Vcgel's (t.w.v. 699,-) cadeau. Auping nights, Better days Design: Frans de la Haye Deze actie is geldig van 1 september tot en met 16 oktober 2005 Vraag bij uw Auping dealer naar de a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5