Prinsjesdag is goed-nieuwsshow Kijkje in bittere armoede VS 15 september 1955 Schroder vecht door BiÉfc PZC PZC OM riskeert zeperd in Hofstadgroepzaal Economie lijkt aan te trekken; aardgasbaten geven kabinet meer speelruimte donderdag 15 september 2005 door Hans van Soest en Peet Vogels Eén ding is dit jaar anders bij prinsjesdag en dat is de toonzetting van de miljoenenno ta. De afgelopen drie jaar was het louter kommer en kwel: ie dere keer werden bezuinigingen aangekondigd. Voor het eerst sinds het aantreden van de kabi netten-Balkenende zijn de voor uitzichten wat fleuriger. De eco nomie lijkt aan te trekken, het aantal banen neemt toe en me de door miljardenmeevallers uit de verkoop van het aardgas heeft het kabinet weer geld te verdelen. Het hoofdonderdeel uit de begro ting is de koopkracht voor vol gend jaar. Wekenlang is er door de ministers en hun ambtenaren gepuzzeld met belastingmaatre gelen, -tarieven en -percentages om ervoor te zorgen dat het gros van de huishoudens wat meer te besteden krijgt dan de afgelo pen jaren. Gezinnen met kinde ren worden het meest ontzien door het kabinet. Of dat ook echt allemaal zo uit pakt, is overigens nog maar de vraag. Zo is al duidelijk dat de energierekening volgend jaar voor iedereen weer fors zal stij gen door de hoge olieprijs. Als de olie zo duur blijft, dan zal het kabinet zich beraden over extra koopkrachtmaatregelen. Eind dit jaar wordt bekeken of er aanvullende maatregelen moeten worden bedacht om de koopkracht te redden. Ook kan de invoering van het nieuwe zorgstelsel grote gevol gen hebben voor individuele huishoudens. Zo gaan stellen bij wie de één nu particulier verze kerd is en de partner in het zie kenfonds zit, straks fors meer betalen voor hun zorgverzeke ring. Wel is afgesproken dat huishouden na invoering van het nieuwe stelsel maximaal 5 procent van hun inkomen kwijt mogen zijn aan zorg. Alles wat zij meer moeten betalen, wordt gecompenseerd door een nog in te voeren zorgtoeslag en even tueel nog een belastingterug- gaaf. Mensen met lagere inko mens hoeven minder geld opzij te leggen voor zorg. Het kabinet trekt voor volgend jaar zo'n 2,5 miljard euro uit voor met name lastenverlich ting, geld dat komt uit vooral ho gere belastinginkomsten. Daar naast wordt er nog 2,5 miljard euro uitgetrokken voor onder meer onderwijs en milieu. Dat geld komt uit de hogere aardgas baten. Het overheidstekort loopt vol gend jaar terug tot 1,7 procent. Alles onder het voorbehoud van een aantrekkende economie. Het kabinet rekent met een sce nario van 2,5 procent groei. Al met al durft het echter niet al te euforisch te zijn. Voorgaande ja ren bleken de economische prog noses keer op keer tegen te val len, waardoor er aan het eind van de rit toch weer geld te kort was. Vandaar dat alle ministers waar mogelijk de kans grijpen al te groot optimisme te tempe ren. Gezinnen Het kabinet trekt 200 miljoen euro extra uit om de kinderop vang voor ouders goedkoper te maken. Met dat geld gaat de toe slag voor kinderopvang om hoog. De kinderkorting (een aftrek post voor gezinnen met kinde ren) gaat voor de meeste huis houdens omhoog. Daarvoor komt 52 miljoen euro extra. Ho gere inkomens gaan er op achter uit. Huishoudens met een belast baar inkomen vanaf 42.469 bru to euro per jaar, verliezen hun recht op kinderkorting. Werknemers De WW-premie gaat met 1,15 procent omlaag. Voor werkne mers met een brutojaarsalaris van 30.000 euro scheelt dat grof weg 10 euro netto per maand. Mensen met het minimumloon profiteren daar niet van. De algemene heffingskorting van 1894 euro (een bedrag dat mag worden afgetrokken van de belasting die moet moet worden betaald) gaat met 68 euro om hoog. U itkeringsgerechtigden De ouderenaftrek (een belasting voordeel voor 65-plussers) gaat omhoog, ook komen mensen er eerder voor in aanmerking. De uitkeringen gaan volgend jaar met enkele tientjes op jaar basis omhoog, doordat de koppe ling (de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven) wordt her steld. Milieu Het kabinet trekt zo'n 400 mil joen euro uit voor investeringen in duurzame energie, zoals de aanleg van windmolenparken. Tot aan 2013 moet er één mil jard euro opzij worden gezet om te investeren in windenergie. Oliemaatschappijen moeten ver plicht hun benzine en diesel gaan mengen met biobrandstof fen. De aanschafbelasting voor ener giezuinige auto's daalt; benzine- slurpers worden juist duurder. Er komt circa 400 miljoen euro op tafel om de luchtkwaliteit te verbeteren. Het geld wordt on der andere gestoken in een subsi dieregeling voor roetfilters op auto's en maatregelen om be paalde verkeersknooppunten en stadscentra te ontlasten. Onderwijs Het beroepsonderwijs kan voor volgend jaar rekenen op 100 mil joen euro extra. Zo'n 300 miljoen euro wordt uit getrokken voor de bouw van praktijklokalen in het vmbo. Voor verdubbeling van het aan tal brede scholen (van 500 nu tot 1200 in 2010) trekt het kabi net 100 miljoen euro extra uit. Het lesgeld voor 16- en 17-jari- gen wordt afgeschaft. Veiligheid Er wordt voor de komende twee jaar 77 miljoen euro extra gere serveerd voor de beveiliging van objecten en personen tegen ter roristische aanslagen. Honderdveertig extra long-stay plaatsen voor tbs'ers. Zorg In het nieuwe zorgstelsel gaat ie dereen zo'n 100 euro per maand betalen voor een standaardpak ket. Lagere inkomens krijgen hun kosten deels vergoed door een zorgtoeslag die de belasting dienst gaat uitkeren. De hoogte van de zorgtoeslag hangt af van Prinsjesdag is dit jaar een voorzichtige goed-nieuwsshow. het (gezins)inkomen. Alleen staanden krijgen maximaal 420 euro per jaar. Echtparen en sa menwoners maximaal 1200 eu ro. Hoe hoger het inkomen is, hoe lager de toeslag. Zelfstandigen en gepensioneer den gaan minder premie betalen voor de nieuwe zorgverzeke ring. De jeugdzorg kan op 100 mil joen euro extra rekenen. Dat geld gaat onder meer naar invoe ring van een landelijke registra tie van probleemkinderen en extra jeugdvoogden. Overige Het gebruikersdeel van de onroe- rendzaakbelasting (OZB) wordt afgeschaft. Gemeenten worden voor dat verlies aan inkomsten gecompenseerd door het rijk. foto Paul Kusters/GPD Dat kost ruim een miljard euro. De winstbelasting voor bedrij ven gaat de komende twee jaar omlaag tot 29,1 procent. Voor de monumentenzorg wordt 100 miljoen euro extra vrij ge maakt. Vrijwilligers mogen een hogere belastingvrije vergoeding (tot 1500 euro) krijgen van de organi satie waarvoor ze werken. GPD door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten Met de 'uitgeklede' aan klacht tegen de dertien vermeende leden van de Hof stadgroep stevent justitie af op een zeperd, denken advo caten van de verdachten. Maar ook al lijkt er sprake van 'bewijsnood' en zijn de maximum te behalen straffen met jaren gekelderd, de race is nog niet gelopen. Theo van Goghs moordenaar Moham med B., al wegens terrorisme veroordeeld, is voor justitie een belangrijke troef. Een vreugdedansje heeft ad vocaat Jan Vlug gemaakt toen hij hoorde dat justitie zijn cliënt Zakaria T. alleen nog maar vervolgt wegens lid maatschap van een terroris tische organisatie. Weg aan klachten voor bedreiging, be raming van aanslagen op poli tici als Geert Wilders en Hirsi Ali, opruiing en belemmering van Tweede-Kamerleden in hun werk. „Dit is wel heel dun na alle stemmingmake rij." Advocaat Peter Plasman van Mohammed B., in juli tot levenslang veroordeeld we gens de moord op Theo van Gogh, meent dat het Open baar Ministerie bakzeil haalt. Hij noemt de uitgeklede aan klacht 'opvallend'. „Justitie gaat nu mensen vervolgen we gens lidmaatschap van een terroristische organisatie, zon der dat het OM dat onder bouwt met ook maar voor één concreet delict." Bewijsnood Pure bewijsnood, oordeelt Plasman. „Justitie komt niet verder dan de beschuldiging dat de verdachten lid zijn van een clubje dat het oogmerk had samen te spannen. Maar tot wat?" Dat valt nog maar te bezien, meent advocaat en hoogleraar strafrecht Theo de Roos. Volgens hem is de race nog lang niet gelopen en heb ben de advocaten van de ver dachten nog steeds heel wat te verdedigen. In zekere zj; kan hij wel begrip opt voor de keuze van de gers, ook al komen daanj de aanklachten te vervaife waarop levenslang staat „Aanklachten handhave- waarvan zelfs justitie betsr feit of ze tot een veroordeli* kunnen leiden, dat is voor een rampkoers." Dea„~ nere aanklacht maakt het Bi stadproces volgens De in zekere zin eenvoudig „Bij lidmaatschap van eent& minele organisatie met tem. ristisch oogmerk moet je ag. tonen dat er een duurzi verband is van mensen, jj. richt op het plegen van'mij. drijven. Je hoeft dus nieteeg aan te tonen dat die misdriv ven ook gepleegd zijn." En dus zal Justitie jegens Hofstadverdachten uit h„ zelfde vaatje blijven tappi' De aangeklaagden kennend kaar, ook van huiskamp eenkomsten waar radksj teksten werden gebezigd a extremistische filmpjes toond. Ook wisselden ze gens justitie extremistisó bestanden uit via computes Bovendien zijn bij diverse® dachten verboden vuurwa pens aangetroffen. Bij dear- restatie van twee Hofstadver dachten. in het Haagse Laak kwartier raakten vorig jatf november politiemensen g- wond door een handgranaat Een in juni in Amsterdam® gepakte verdachte had ij zijn arrestatie een doorga- den machinepistool bij z:c En van Mohammed B. is ge noegzaam bekend dat hijs pistool had, dat hij ook he gebruikt. B.'s veroordela voor de 'terroristische aan slag' op Van Gogh komt justs tie nu goed van pas, meentDa Roos. Justitie heeft steeds te nadrukt dat B., door zijnradi cale geschriften en desamaJ komsten bij hem thuis in Am sterdam een spilfiguur bin nen het Hofstadnetwerk was Advocaat Vlug rekent vo zijn cliënt niettemin op vrij spraak. GPD door Henderiekus Wiltjer Ik heb werkelijk alles in mijn leven bereikt door te vechten, mij is niets cadeau gedaan, zei hij onlangs niet zonder trots te gen de omroep ARD. En zo wil de Duitse bondskanselier Ger hard Schroder desnoods ook ten onder gaan. Hij wilde geen aan geschoten leider zijn en gooide zijn laatste troef in de strijd. De kiezers straften de voorbije paar jaar bij deelstaatverkiezin gen keer op keer het beleid van Berlijn af. Het hoogtepunt hier van vormde het verlies op 22 mei in het rode bolwerk N oord-Rij nland-W estf alen. Schroder besloot dat het volk dan maar moest beslissen over zijn kanselierschap. De voortekenen zijn net als bij de verkiezingen van drie jaar ge leden niet gunstig voor hem. De SPD loopt in de peilingen ach ter op de CDU/CSU, maar de laatste weken vecht Schroder zich langzaam maar zeker te rug. In deze omstandigheden is de 62-jarige op zijn best. Schroder is een geboren campag nevoerder en vechter. Hij groei de op zonder vader. Die sneuvel de tijdens de Tweede Wereldoor log in Roemenië. Onder de in druk van Helmut Schmidt, de la tere bondskanselier, trad Schroder op 19-jarige leeftijd toe tot de SPD. Hij maakte al snel carrière binnen de partij. In 1980 nam hij plaats in de Bonds dag, maar zes jaar later vertrok hij naar Hannover. Hij werd daar leider van de oppositionele SPD in het parlement van Ne- dersaksen. Vanaf 1990 regeerde hij hier met de Groenen. Zijn re- DUITS latie met met het bedrijfsleven was uitstekend. In 1998 benoem de de SPD de charismatische Schroder tot uitdager van de 'eeuwige bondskanselier' Hel mut Kohl en met succes. In Duitsland heerste een jubel stemming na zijn zege. Samen met de Groenen van de populai re Joschka Fischer zou hij het land klaarstomen voor de 21e eeuw. Ingrijpende veranderin gen op het gebied van immigra tie, asiel en kernenergie kwa men tot stand. Maar economisch bleef het slecht gaan, ondanks de opleving in de rest van de we reld. De werkloosheid groeide en het 'Wirtschaftswunder' liep spaak. De verkiezing voor de Bondsdag van september 2002 leek een verloren zaak voor hem. Twee gebeurtenissen red den zijn huid. Zijn weerstand te gen de oorlog in Irak bleek een gevoelige snaar te raken bij de Duitsers. En een doortastend op treden als crisismanager tijdens grote overstromingen in 2002 le verde hem veel krediet op. Hij versloeg zijn CDU/CSU-rivaal Edmund Stoiber uit Beieren met een minimaal verschil. Lang stelde Schroder de noodza kelijke veranderingen uit. Maar uiteindelijk kwam hij met het hervormingsprogramma 'Agen da 2010'. Ondanks tegenstand in de SPD tegen het harde socia le ingrijpen, drukte hij het plan erdoor. Het kostte hem zijn aan hang in het land. Schroder geeft echter niet op. Het is hem echter nog niet gelukt de vruchten van zijn hervormingen te plukken. ANP Gerhard Schroder bezoekt de internationale autobeurs van Frankfurt. Hij denkt nog te kunnen win nen. foto Alex Grimm/RTR Sinds de lamlendige reactie van de regering-Bush op de ramp die or kaan Katrina heeft veroorzaakt, be staat de neiging te denken dat iedereen die ramp al jaren aan heeft zien komen, behalve de regering-Bush. Dat is na tuurlijk onrechtvaardig. De politici, journalisten en tv-commen- tatoren die zo verontwaardigd zijn over het nalatige optreden van de fede rale overheid hebben de rapporten waarin voor een dergelijke ramp werd gewaarschuwd ook pas gelezen nadat de ramp zich had voltrokken. Zij heb ben hun boze commentaren immers niet uitgesproken in de dagen dat Katri na op weg was naar de kust van de Golf van Mexico. Het is nu eenmaal zo dat niemand wakker ligt van een ramp die zich nog niet heeft voltrokken. De president en zijn medewerkers wa ren ook niet de enigen die traag en in competent hebben gereageerd. De bur gemeester van New Orleans beval veel te laat tot evacuatie van de stad en de gouverneur van de staat Louisiana treu zelde dagen met het activeren van de Nationale Garde. Dat alles neemt niet weg dat de president en zijn staf en het Department of Homeland Security (DHS) pijnlijk hebben gefaald. De pre sident en zijn medewerkers hebben de ernst van de ramp, zoals zovelen, schro melijk onderschat. Waarom het de poli tieke top dagen heeft gekost om te be seffen hoe groot de ravage was, blijft een raadsel. Kijken deze lieden niet naar de televisie? Gingen er geen alarm- lichten branden omdat de stad New Or leans voor deze regering politiek nu eenmaal totaal oninteressant is, aange zien zij werd bewoond door straatarme zwarten? Uiteindelijk beloot de presi dent naar Washington terug te keren en Air Force One over het rampgebied te laten vliegen. Een gebaar van zeldza me stupiditeit, zoals ook de uitspraken van de president bij zijn eerste bezoek aan het rampgebied van zeldzame stu piditeit waren. De ernstigste zaak, met de meest ver strekkende gevolgen was ongetwijfeld het falen van de Federal Emergency Management Agency (Fe- ma), de dienst die verantwoordelijk is voor de rampbestrijding. Tot 2002 was de Fema een zelfstandige organisatie, die in de jaren negentig bij verschillende gelegenheden goed func tioneerde. In 2002 werd de Fema onder deel van het reusachtige nieuwe Dep artment of Homeland Security, spe ciaal opgericht om de Verenigde Staten te beschermen tegen nieuwe terroris tische aanslagen. Wij weten nu dat het DHS een bureaucratisch monstrum is, dat juist niet in staat is te doen waar voor het werd opgericht: snel reageren op een noodsituatie. Het DHS was ove rigens een creatie van de Democraten in het Congres, waar president Bush aanvankelijk op goede gronden tegen was. Er is wel gezegd dat de reactie op Katrina zo incompetent was omdat het DHS primair gericht is op terroris tische aanslagen. Dat is natuurlijk on zin. De gevolgen van een grote terroris tische aanslag zijn niet essentieel an ders dan die van een orkaan. Nu heeft Katrina de dijken rond New Orleans verwoest, maar zij hadden evengoed door terroristen opgeblazen kunnen worden. De Fema verloor binnen het DHS de ene bureaucratische slag na de andere en kreeg minder geld dan voor heen. Op de topposities van de Fema be noemde de president zijn politieke vrienden, zonder uitzondering mensen die niets wisten van rampbestrijding. De incompetente leiding van de gede moraliseerde Fema wist dagenlang niet wat er aan de hand was. De grootste problemen ontstonden door de volledig falende samenwerking met de stedelij ke en statelijke overheden in het ramp gebied. Hoewel dus niemand een ramp van deze omvang aan kon zien komen, is er alle reden voor de verontwaardi ging over de hemeltergende incompe tentie van de federale overheid toen de ramp zich eenmaal had voltrokken. Wat de gevolgen zullen zijn van het fa len van de overheid en de klunzige in druk die de president maakte, is niet duidelijk. Al voor Katrina was de popu lariteit van de president vanwege het AFSCHEID - Burgemeester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren heeft gisteren afscheid genomen van Ellewoutsdijk. Thomassen heeft in de Zuid-Bevelandse gemeente negen jaar het ambt van eerste burger vervuld. Tho massen wordt burgemeester van Bennebroek. STAKING - De staking van Amerikaanse werknemers in de haven van New York is beëindigd. De havenvakbond ILA heeft een plan aanvaard om een einde te maken aan de werkonderbreking. De staking van de Newyorkse havenarbei ders heeft zeven dagea-i duurd. SPELSHOW - Een kapite van het Amerikaanse koq mariniers is er als eerste mg slaagd de hoofdprijs tewinci tijdens een spelshow op de Newyorkse televisie. De ffl gaf een juiste omschrijra van het zevengangendiner,i koning George VI en koine? Elizabeth in 1939 op Bucks ham Palace aan de Fransea sident en zijn vrouw hadi aangeboden. De mariniers^ tein won met het goede a woord een bedrag van 615 dollar (zo'n 52.000 euro) fiasco in Irak diep gezonken. Zijn twee de termijn zag er al niet veelbelovend uit. Zelfs als de nasleep van Katrina wel voortvarend wordt aangepakt, ziet het er naar uit dat Bush' tweede ter mijn. zoals zoveel andere tweede termij nen, niets van betekenis op zal leveren. Sommigen hopen dat Katrina de Ameri kanen heeft gewekt uit het conservatie ve dromenland waar de belastingen al tijd omlaag kunnen en het overheidste kort altijd omhoog kan. Van de luidruchtige hoogmoed die deze Amerikaanse regering en zijn suppor ters beving in de maanden na de inter ventie in Afghanistan en in de aanloop naar de interventie in Irak, is ondertus sen niets meer over. Na ruim twee jaar hebben 140.000 man Amerikaanse be zettingstroepen nog steeds geen greep op de Iraakse rebellen en hun simpele gewelddadigheid. Katrina bracht ande re zwakheden aan het licht en bood de wereld een schrikwekkend kijkje in de bittere, derdewereldachtige armoede van een deel van de zwarte bevolking in de Verenigde Staten. Het New Ameri can Empire is meer fagade dan werke lijkheid gebleken. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel-(0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30 tot 17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-1»""" ^,3 aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand datwordt \wce'rP (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevanteo ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuwllj-^r e de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mekX""- zersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openmgsti|den; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept per maand. 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 per jaar- €222.50 226.» Voor toezending per post geldt e» toeslag E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. 1,25 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMR0 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgM* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV evrvs» de Regelen voor het Advertentie*®?- O verl ijde nsad vertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 1800uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4